Poëzie en muziek van vroeger en nu Licht- en klankenspel in de Ruïne van Slotvoogd stelt verlichting op 16 juni in werking Dolfijnen gaan in Harderwijk hun kunsten demonstreren Bioloog dr. Dudok van Heel krijgt er de supervisie over Aanslag op consul van Joegoslavië Onderzeeboot „Tonijn" maandag te water Dr. Dudok van Heel is heel deskundig Zeven Provinciën in Rio de Janeiro WOENSDAG 9 JUNI 1965 5 Vephuizwóen T oneelvoorstellingen Fanfarella Examens iiw&. - - :>sia Op de avond van woensdag 16 juni zal op de Ruïne van Brederode in Sant poort een verlichtingsinstallatie in gebruik worden gesteld, die de temidden van prachtig geboomte gelegen kasteelruïne deze zomer in een sprookjesachtig licht zal zetten. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, die slotvoogd van Brederode is, zal de illuminatie ontsteken tijdens een bijeenkomst, waarop ook een geluidsband, die tijdens de uren van verlichting ten gehore zal worden ge bracht, in première zal gaan. Op deze geluidsband is een ruim dertig minuten durend programma opgenomen van poëzie en muziek van vroeger en nu, dat de avondbezoekers van het verlichte Brederode deze zomer tijdens hun rondgang door het kasteel zullen kunnen beluisteren. Het programma werd samengesteld door de musicus Hans Waanders, direc teur van de muziekschool te Velsen en door de voordrachtskunstenaar en regis seur, lid van de hoorspelkem van de N.R.U., Johan Wolder. Laatstgenoemde heeft samen met radio- en t.v. medewerk ster Els Buitendijk ook de declamatie verzorgd. Op de openingsavond zal Els Buitendijk ook persoonlijk aanwezig zijn om, in samenwerking met het houtbla zerskwintet „Ardito" een programma van voordracht en muziek ten gehore bren- Voor avondbezoek zal de verlichte Ruï ne van Brederode geopend zijn van 17 juni tot half september. Reeds bij vroegere gelegenheden b.v. bij de opening van de Velser tunnel was gebleken hoe uitstekend het romanti sche oude slot „Brederode" uitkomt in een zorgvuldig en smaakvol aangebrach te verlichting met floodlight. Vorig jaar juli heeft een tijdelijke ver lichting in twee weken tijd, waarvan een week met slecht weer, omstreeks 2500 avondbezoekers getrokken. De nu aange brachte installatie zal in grootte en sa menstelling de tijdelijke verlichting van 1964 aanmerkelijk overtreffen. De ruïne leent zich verder voortreffe lijk voor de uitvoering van bij de omge ving aangepaste culturele manifestaties. Ook hiermede heeft men in het verleden reeds ervaring opgedaan. Voor de organisatie van een volledig klank- en lichtspel, zoals dat b.v. te Wijk bij Duurstede wordt uitgevoerd, is de si tuatie bij Brederode minder geschikt. Men mist hier de mogelijkheid tot het opstellen van tribunes vanwaar het pu bliek een goed overzicht op het slot en isijn directe omgeving zou hebben. Het is echter zeer wel mogelijk de be zoekers tijdens hun rondgang door de be slotenheid van Brederode's oude muren een klankenspel te bieden, dat op geluk kige wijze harmonieert met de schoon heid van het oude kasteel. Ook leent de ruïne zich voor eenvoudi ge toneeluitvoeringen en het optreden van kleinere instrumentale en vocale ensem bles. Hierbij fungeren dan de wallen en muren als podium en decor en kan de beschutte binnenhof worden herschapen in een toeschouwersruimte. Bij wijze van proef zullen deze zomer een drietal voorstellingen worden georga niseerd. Hiertoe is contact gelegd met een drietal goede amateurgroepen uit Velsen en directe omgeving. Op vrijdag 25 juni'om 20.15 uur zal de toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort een opvoering verzorgen van het vrolijke toneelspel „Fanfarella" van Jan Naaijkens. Op 9 juli volgt dan een optreden van het Kennemer Vrou wenkoor o.l.v. mej. Annie Schoen. Aan beide programma's zal worden medege werkt door een instrumentaal ensemble van de Muziekschool Velsen. Op 3 sep tember ten slotte zal de Haerlemsche Mu- syckamer op Brederode concerteren. Het gehele programma, dat dit jaar op Brederode zal worden geboden werd op verzoek van het gemeentebestuur voorbe reid door een speciale commissie, die hiertoe door de Stichting De Velser Ge meenschap in het leven werd geroepen. De door deze commissie ontwikkelde op zet draagt in vele opzichten een experi menteel karakter. Bij een gunstig resultaat bestaat de mogelijkheid dat in de toekomst aan de culturele activiteiten bij de Ruïne van Brederode nog uitbreiding kan worden gegeven. Veel wordt er nu reeds in het werk ge steld om het oude slot, dat overdag nog steeds een druk bezochte attractie is, ook op zomeravonden voor de bewoners en de bezoekers van deze streek aantrekke lijk te maken. Als ons wisselvallige kli maat wat wil medewerken zal de schoon heid van de in een zee van licht badende kasteelruïne ongetwijfeld tallozen naar Santpoort trekken. Schijnwerpers zetten de Ruïne van Brederode in een stemmig en roman tisch licht. Passende muziek zal deze zomer tussen de oude kasteelmuren weerklinken. Vorig jaar, toen deze foto werd genomen, lokte de Sant- poortse ruïne vele bezoekers naar zich toe Amsterdam (Gem. Un.). Met lof ge slaagd voor het doctoraal examen econo mie M, M. G. Fase (Haarlem). Utrecht. Arts: D. C. de Bruijne (Leider dorp) en mevrouw A. G. van Gooswilligen Hoekstra (Utrecht). Tandarts: G. A. de Bruyn (Leerbroek), J. Coebergh (Rotter dam), H. J. M. Dijkstra (Aalst-NB), P. F. M. Th. M. Geerlings (Venlo), A. R. S. Chang Sing Pang (Utrecht), J. P. Greiner (Utrecht), G. Groeneveld (Den Haag) en A. Heyboer (Amsterdam). Leiden. Doctoraal II geneeskunde: H. J. C. M. Piasmans (Roozendaal) en J. A. Vioen (Voorschoten). Arts: J. van Duijn (Hoek van Holland), Th. J. P. Kouwen- hoven (Den Haag), O. G. Mulder (Den Haag), E. van Slooten (Ede). MEERSBURG (DPA) Dinsdagavond ls In Meersburg de Joegoslavische consul in West-Duitsland, Andreas Klaric, op straat neergeschoten. Hij kreeg een kogel in zijn long. Zijn toestand is ernstig. De politie deelt mee dat op Klaric, die werk zaam is op het Joegoslavische consulaat- generaal in München, vier schoten zijn gelost. De dader wist te ontsnappen. Over het motief van de aanslag tast men nog in het duister. Op de werf Wilton-Fijenoord te Schie dam zal maandagnamiddag 14 juni de voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde onderzeeboot „Tonijn" worden ge doopt en te water gelaten. Deze plechtig heid zal worden verricht door mevrouw M. Wieffering-Otto, echtgenote van de se cretaris-generaal van het ministerie van Defensie. Evenals het geval was met de onderzee boten Dolfijn en Zeehond, die respectieve lijk op 16 december 1960 en 16 maart 1961 in dienst werden gesteld, en het nog in aanbouw zijnde zusterschip „Potvis" dat op 12 januari te water werd gelaten, wordt deze onderzeeboot gebouwd naar het ontwerp van ir. M. F. Gunning vol gens een principe, waarvan Nederland de primeur heeft. In afwijking van het con ventionele één-cylindertype, bestaat de romp van deze onderzeeboten uit drie cy linders. De twee onderste liggen naast el kaar, terwijl de derde in het midden daar boven rust. De grootste lengte van het schip is 78,25 meter, de grootste breedte 7,80 m., de ge middelde diepgang 4,95 meter, de stan- daardwaterverplaatsing 1190 ton. De voort stuwing (bovenwater) geschiedt door twe diesels, elk 1550 pk. De maximum snel heid bedraagt 14,5 mijl per uur, de voort stuwing (bovenwater) geschiedt door twee elektromotoren, elk 2200 pk., die een 1 maximum snelheid van 17 mijl per uur toelaten. De bewapening bestaat uit acht lanceerbuizen van 53 cm. De bemanning telt 67 koppen. De robben in Harderwijk's robarium trekken altijd veel bekijks Vier dartele dolfijnen zullen deze zomer met een watervlugge behendig- heidsdemonstratie de toeristische attrac ties in Harderwijk vergroten. De tuime laars deze dolfijnensoort leent zich het best voor dressuur zullen 8 juli bij de officiële opening voor het eerst in het royale bassin, dat thans wordt aangelegd, optreden. Met het dolfina rium krijgt niet alleen Harderwijk en daarmee Nederland, maar zelfs het hele vasteland van Europa een primeur. Het is niet de bedoeling dat de Harder wijker dolfijnen zoals dat in Amerika bij de enkele dolfinaria daar het geval is uitsluitend echte „circus"-kunstjes zullen vertonen. Dat hoort er natuurlijk wel een beetje bij om ook het grote publiek te kunnen trekken, maar de exploitanten denken veel meer in de richting van een populair wetenschappelijke demonstratie waarbij ook iets wordt getoond van de bijzondere eigenschappen van deze zoog dieren. Met het dolfinarium wordt na ja renlange studie en voorbereiding het plan afgerond van de verenigde toeristenbe- drijven in Harderwijk. De man die hier bij het wetenschappelijk werk voor zijn rekening heeft genomen, is de bioloog dr. W. H. Dudok van Heel uit Emmeloord. Hij zal in de toekomst in vaste dienst van de verenigde toeristenbedrijven niet alleen waken over het welzijn van de vier dolfijnen, maar tevens daar de we tenschappelijke onderzoekingen met deze dieren voortzetten. Dure zaak Het inrichten van een dolfinarium is een dure zaak, komt men bij het houden van goudvisjes thuis met een paar gul den voor de kom en twee kwartjes per visje een heel eind, het totale project in Harderwijk zal meer dan een half mil joen gulden gaan kosten. Dat bedrag zal alleen al grotendeels nodig zijn voor de aanleg van de bassins en de noodzakelij ke zuiveringsinstallatie. De vier dolfijnen zullen ook nog eens zo'n tienduizend gul den per stuk kosten. Dan komen de Har derwijker exploitanten er eigenlijk dank zij de relaties van bioloog Dudok van Heel in Amerika nog vrij goedkoop aan. Die hoge kosten duiden dan ook al wel aan waarom in dierentuinen dolfijnen niet worden aangetroffen. Alleen in Düs- seldorf wordt thans voor deze dieren een bassin gebouwd en in Italië worden enke le dolfijnen gehouden, maar veel doet men er daar niet mee. Slechts in More- cambe het Engelse „Scheveningen" bij de plaats Lancester, is iets te vinden dat is te vergelijken met de opzet van het dolfinarium in Harderwijk. Daar darte len zeven dolfijnen rond die daar uitslui tend als toeristische attractie worden ge houden. Drie bassins Het dolfinarium krijgt een groot de- monstratifebassin van 21 bij 8 meter. In een overdekt gedeelte komen verder een winterverblijf van 12 bij 6 meter. Verder zal voor de zeeleeuwen en de manenrob die het toeristenbedrijf thans bezit een winterverblijf van 6 bij 9 meter worden aangelegd. In het gebouw is ook de uit gebreide zuiverings- en verwarmingsin stallatie aangebracht. Het water in de bassins moet namelijk op een vrij constante temperatuur van twintig graden worden gehouden. Boven dien moet het zeewater zijn. Dat „zee water" zal in Harderwijk door toevoe ging van zouten worden gemaakt. Wat de aanleg van het dolfinarium be treft hebben de exploitanten voor het ver zorgende gedeelte voor de dolfijnen het beste laten bouwen wat thans technisch mogelijk en wetenschappelijk noodzake lijk is. De verdere entourage zal in eer ste aanleg nog wat sober worden gehou den. Zo denken zij in de toekomst pas aan de bouw van een fraaier gebouw en de aanleg van tribunes. Dat is nu voor lopig achterwege gelaten om het project financieel haalbaar te maken. De 38-jarige bioloog dr. W. H. Dudok van Heel brengt voor het Harderwijker dolfinarium-project de wetenschappelijke kennis mee die daarvoor nodig is. Na zijn studie in Utrecht maakte hij zes jaar deel uit van de staf van het Nederlands insti tuut voor onderzoek ter zee. Daarna zette hij onder andere zijn onderzoekingen voort tijdens een internationale expeditie in Denemarken. Toen dit onderzoekings werk afbrak werd hij in september '63 le raar aan de christelijke HBS te Emmel oord. Nu treedt hij volledig in dienst van de verenigde toeristenbedrijven. De direc tie van deze onderneming wordt thans ge voerd door de broers C. A. en E. F. den Herder en de heer W. Nuis. De verhuizing van de heer Dudok van Heel naar Har derwijk was nogal eenvoudig, omdat hij daarvoor alleen de touwen van de tot een fraai woonschip verbouwde tjalk Cachelot in de Espelervaart te Emmeloord los hoef de te gooien. liinnAftnnAfwwwwwvw>'""*"***AJUtAlt,tltltlulA,w Dit is het gebouw van de voormalige B.E.T.-veiling op het Meerplein te Bever wijk. B. en W. hebben de gemeenteraad nu een voorstel doen toekomen inzake verbouw van dit gebouw tot jeugdsocië- teit. Het zal dan worden geëxploiteerd door de Stichting Sociaal-Culturele Voor zieningen. Volgens het verbouwingsplan zal het gebouw o.a. gaan bevatten een grote zaal met podium en kleedkamers, twee kleinere ruimten, een hal met gar derobe, een keuken en een kleine kan toorruimte. Het is de bedoeling dat leer lingen van de technische scholen voor de praktijklessen worden ingeschakeld bij de verbouw en inrichting. Dat zal aan arbeidslonen een besparing betekenen van 37.000.-. Surrogaat Het robarium waarin thans te Harder wijk vier zeeleeuwen en een manenrob worden gehouden is eigenlijk het begin geweest van de dolfinarium-droom die nu in vervulling gaat. Dat robarium heeft in de acht jaren van zijn bestaan al dui zenden strandbezoekers aangenaam bezig gehouden. Daarin worden nu dagelijks enkele malen de dieren op een wat spec taculaire wijze gevoerd. Toch hebben de exploitanten het robariuni hoe aardig het ook was steeds Slechts als een „surrogaaf'-dolfinarium gezien. Bij het project hebben nu de wetenschap in de bioloog Dudok van Heel en de com mercie in de verenigde toeristenbedrijven elkaar op welhaast ideale wijze gevonden. Daarbij bracht de heer Dudok van Heel de noodzakelijke kennis in en het bedrijf de financiële middelen. De demonstratie voor het publiek zal ook het resultaat van deze samenwerking inhouden: enerzijds een spectaculair en anderzijds een weten schappelijk element. Praten De bioloog Dudok van Heel behoort tot het handjevol deskundigen op de wereld dat diepgaande studies van de walvisach- tigen, waarbij ook de dolfijn hoort, heeft gemaakt. De heer Dudok van Heel pro moveerde in 1962 op een proefschrift over de zintuigen bij de walvisachtigen. Spe ciaal ging zijn aandacht daarbij uit naar het gehoor. Dat gehoor is bij de dolfijnen zeer scherp, ook hun vermogen om af standen en snelheden te schatten is hoog ontwikkeld. Daarnaast gaat de weten schappelijke belangstelling op het ogen blik sterk uit naar fluittonen die de die ren produceren en waardoor ze met el kaar „praten". Deze eigenschappen stellen een dolfijn in staat ware kunststukjes uit te halen De bekendste daarvan zijn wel het opvan- gen van een bal en het werpen door een korfbalmand en het omgooien van kegels die op het droge zijn opgesteld. Verder kunnen de dieren zich een meter of vijf uit het water verheffen. De sprong door een hoepel is daarbij een geliefd kunstje i Bioloog Dudok van Heel, die als weten schapsman zeer rustig en gedegen spreekt en die de laatste twee jaren als leraar was verbonden aan de Emmeloorder H.B.S., zegt dat de dolfijnen een zeer groot leervermogen bezitten. Hij twijfelt daarbij een beetje of hij het intelligentie zal noemen: „Dat is altijd een moeilijk punt, omdat wij die intelligentie graag al leen voor de mens zien gereserveerd." Per vliegtuig Welke demonstraties hij precies de vier dolfijnen in Harderwijk zal laten verrich ten weet hij nog niet. Dat hangt voor een groot deel af van de aanleg die ze voor een bepaald punt bezitten. Goede observa tie om daar achter te komen is dus echt wel de eerste stap bij de dressuur, die dus ook in het teken zal staan van zijn wetenschappelijk onderzoek. Van de vier dolfijnen hebben twee die ren al een basisdressuur ontvangen, de an dere twee zijn geheel ongetraind. In het midden van deze maand zullen de dieren in Harderwijk aankomen. Per vliegtuig zullen ze uit Philadelphia in speciale bak ken worden vervoerd. Nog een goede raad als u in de toe komst nog eens in het dolfinarium een kijkje gaat nemen. Spreek dan nooit over vissen,- maar over zoogdieren en als u het woord vis toch niet wilt laten vallen zeg dan op zijn minst visachtige zoogdieren. De dolfijn is namelijk een zoogdier dat ademt met longen, daarvoor maakt het dier dan ook elke keer die sierlijke spron gen boven het water. Door niet over vis sen te spreken voorkomt u in ieder ge val dat bioloog Dudok van Heel zijn wenk brauwen optrekt en u een tikkeltje ver wijtend aankijkt over zoveel onkunde. Dat is ons namelijk wel enkele keren over komen WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE feoooooooooot Van 10 tot 14 juni aanstaande zal da kruiser De Zeven Provinciën onder com mando van kapitein ter zee A. van der Moer samen met oorlogsschepen van Uru guay, Chili, Argentinië, Portugal, Spanje, Italië en Engeland een formeel bezoek brengen aan Rio de Janeiro ter herden king van de slag bij de monding van de Riachuelo. Deze slag vond plaats op 1 juni 1865 tussen vlootstrijdkrachten van Paraguay en Brazilië, waarbij door moedig gedrag van de Braziliaanse admiraal Barosso de slag door de Brazilianen werd gewonnen. De herdenking van deze slag gaat met een groot aantal feestelijkheden gepaard. Zo zal het detachement mariniers van De Zeven Provinciën op 12 juni deelnemen aan een militaire parade, die voorafgaat aan een festival van militaire kapels. Daarnaast staan excursies, sportwedstrij den en een feestavond voor 450 opvaren- den op het programma.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5