I Peking voor vele Amerikanen volksvijand nummer één BBS BH Nationale expositie van een rijke schakering waterdieren TRIUMPH DEALER „Chinese barbaren zijn bloeddorstig, agressief en wild" Missionarissen van Boeta in Kamer herdacht VS-consul in Cordoba bij aanslag gewond KLM-toestel bij landing in Wenen beschadigd Kamer gaat praten over de Breedband- aandelen Nieuwe leden van de Tweede Kamer Nieuwe KLM-DC 8 zal Churchill heten Bliksem sloeg in de vuurtoren Commandoposten uit Nederland voor Noorse luchtmacht Van 18 juni tot 5 juli in Vleeshal Drie maanden voor doodrijden van kind op zebra j Ford trekt 100 Antillianen aan Jachtopziener, die collie doodschoot, vrijgesproken Schiphol verwijt NTS aankondigen van noodlanding Jac. ter Haar geen visitator meer Hondeneigenaar uit Tilburg voor de rechter Twaalf jaar voor een gifmoord van duiven boden n.v. DEUTSCHE FRISSE van duiven boden n.v. WOENSDAG 9 JUNI 1965 DIT IS CHINA Ommezwaai Communicatiegebrek de permanente meubelshow Wd~ Min. Luns: „Diplomatiek ingrijpen zou levens gevaarlijk zijn geweest Vogeltje veroorzaakt aanrijding in Baarn AQUA TERRA IN HAARLEM Eerste spant voor sporthal geplaatst HARRY OOMEN Roofoverval Middenweg in Amsterdam berecht a sic $$L mm j, (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Een oliekoning uit Texas ventileerde kort geleden op de volgende wijze zijn mening tegenover mij: „De Russen hebben nu verant woordelijkheidsgevoel en zijn verstandig, maar de Chinezen, die gele barbaren, zijn onze werkelijk gevaarlijke tegenstanders Daarmee klasseerde mijn olieman, die tijdens de tweede wereldoorlog overigens vond dat Amerika niet alleen Rusland maar ook Duitsland met geld en materiaal had moeten steunen zodat „beide duivels" elkaar mooi af hadden kunnen maken en die na 1945 voor stander was van een aanvalsoorlog tegen de Sovjet-Unie, zich als woordvoerder van een brede laag van de Amerikaanse bevolking en een wellicht even brede van de Amerikaanse regering. Want als er op dit moment één denkbeeld over buitenlandse politiek algemeen gehuldigd lijkt te worden in de Verenigde Staten dan is het wel dat de Russen „redelijk" zijn, maar de „Chinese barbaren" bloeddorstig, agressief en wild. dat het tenslotte, nadat de Russen in had den gezien dat machtsuitbreiding voorbij het ijzeren gordijn onmogelijk was en de Amerikanen sinds Hongarije hadden be grepen dat een terugrollen van het gordijn al even ondoenlijk was onder Kennedy en Kroesjtsjev aan het kwijnen raakte. Na de Cuba-crisis bleek er wederzijdse bereidheid tot samenwerking, tot meer contacten, tot het voorlopig op zolder op bergen van al te strikte tegenstrijdige po litieke ideologieën. TOCH WAS HET nog maar kort gele den, zo'n achttien jaar ongeveer, dat ieder een in Amerika de Russen als de bloed dorstige barbaren beschouwde, waarnaast de toen in een burgeroorlog verwikkelde Chintt-keYlVieYS Chinezen afstaken als zielige, hongerende Aziaten, wier ellende vooral betreurd werd in het licht van hun „oude beschaving en hoge cultuur". Een frappantere ommezwaai in de pu blieke opinie is dan ook nauwelijks voor stelbaar. De redenen ervan zijn vele, de gevolgen eveneens, wat voor iedereen dui delijk is, die beseft dat de huidige Ame rikaanse Vietnam-politiek in diepste wezen er op uit is een halt toe te roepen aan gevreesde communistische Chinese machts expansie. De kern in de verschuiving van het pu blieke schrikbeeld van Rusland naar Chi na is te vinden in de verschuiving van de koude oorlog van Europa naar Azië. Terwijl kort na 1945 de Russische machts- consolidatie in Oost-Europa en de daar op als antwoord bedoelde Truman-doctrine van machtsevenwicht naast bestrijding van communisme vooral in Europa tot een koude (en soms hete) confrontatie tussen het Sovjetblok en de westelijke wereld leidde, zo zijn de Verenigde Staten van daag in Azië nog altijd gewikkeld in een koude (en in Vietnam bijzonder hete) strijd tegen de Chinese blok. Precies zoals de politiek van Truman in hield dat het Amerika's taak was Rus sische expansie aan de Dardanellen tegen te houden en de politiek van Eisenhowers minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, ten doel had het ijzeren gordijn in Europa terug te rollen, zo be schouwt de huidige Amerikaanse regering en zij die deze politiek steunen het als Amerika's opgave een halt toe te roepen aan eventuele Chinese machtsuitbreiding, in Azië of in Afrika. KOUDE OORLOG, aan het ontstaan waarvan de Amerikaanse hoogleraar D. F. Fleming in zijn tweedelige boek „The Cold War and its Origins 1917-1960" („De koude oorlog en de oorsprong ervan") de Verenigde Staten voor het grootste deel schuldig acht, houdt in: gebrek aan com municatie, gebrek aan wederzijds begrip en een terugvallen op militaire dreigemen ten of militaire degenprikken, waar be langen van tegenstanders te scherp lijken te botsen. In de verhouding tussen Moskou en Washington is het fenomeen „koude oor log" makkelijk te bestuderen, vooral om- Advertentie 1 1 t.o. damstraat an «paarne 11 teylermuseum Van elke 4 aardbewo ners is er 1 een Chinees leder jaar krijgt China er in bevolkingsaantal 12 miljoen mensen bij Men zou1800jaar dag en nacht moeten wandelen om alle plaatsen in China te kunnen bezoeken China hoopt over ca.35 jaar de huidige eko_- nomische kracht v.d Ver. Staten te bezitten Het Chinese leger kan de helft van alle sol da. ten van de wereld gaan omvatten. China heeft gebrek aan techniek,geld tn. VOOR DE VERHOUDING tussen Washington en Peking gold deze ontwikke ling echter niet. Weliswaar leken Kenne dy en zijn ambassadeur bij de Verenig de Naties Stevenson op den duur van plan een politiek van verzoening en erkenning tegenover China te willen proberen, maar in november 1963, toen het fatale schot viel in Dallas, Texas, dat Kennedy dood de, was er nog niet veel in die richting gedaan. Alleen het met Kroesjtsjev overeengeko men akkoord over Laos in 1962 wees in verzoenende richting. Daarnaast was opval lend dat in de Kennedy-regering een aan tal China-experts een plaats vonden, die begrip toonden voor Pekings anti-Amerika- nisme, die zelfs, zoals Allen Whiting (nu voornaamste sinoloog op het ministerie van Buitenlandse Zaken) betoogden dat China indertijd niets te maken had gehad met het uitbreken van de Koreaanse oorlog en die openlijk bleken te twijfelen aan de alom gehoorde frase dat Peking overal agressie pleegde: in Korea, Tibet, Viet nam, Laos, India. In deze kringen kon men wel eens horen dat China's steunen van opstandige com munistische bewegingen in Zuidoost-Azië Het grootste probleem in China is de land bouwprodukti^rHj^ndustri^^^^jjpgj wellicht het begrijpelijke antwoord was op Amerika's politiek, die sinds de commu nistische machtsoverneming in China een hele krans van militaire bases rondom de Mandarijnenstaat had weten te leggen. Maar dergelijke stemmen hoort men thans zelden meer. Advertentie Nederlands bekendste gelatine- pudding, in 8 overheerlijke sma ken. Fris, gezond, licht verteer baar. Ook suikervrij, met NVS ga rantiezegel. Vraag uw winkelier, hij heeft het vast Wel i»» official dealer van artifort - bovenkamp - '"olux - tessi gelderland zitmeube' wandmeubelen fristo - formule mah. yongg pastoe royal systeem deco k.l.m. ged. oude gracht 108-110 - spaarne 11 kruisstraat 22 - afd. woningtextiel katalogus op aanvraag. BUENOS AIRES (Reuter) De Ameri kaanse consul in Cordoba in centraal Ar gentinië is maandagavond vanuit een pas serende auto met een machinegeweer neer geschoten. De consul, mr. Temple Wan- namaker, is met vijf schotwonden opgeno men in een ziekenhuis. Het was de tweede aanslag die op Wan- namaker werd gepleegd. Veertien dagen geleden ontplofte een bom onder zijn auto toen deze in de garage stond. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Buenos Aires zei dat de stemming in Argentinië sedert het Ameri kaanse optreden in de Dominicaanse Repu bliek anti-Amerikaans is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De Nederlandse rege ring was niet op de hoogte van het feit dat in de afgelopen maand onmiddellijk gevaar bestond voor het leven van der tien Nederlandse missionarissen in de Kongolese stad Boeta. Maar ook al was het wel het geval geweest dan nog zou het moeilijk zijn geweest de missiona rissen effectieve hulp te verschaffen". Dit verklaarde minister Luns van Bui tenlandse Zaken in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de heer Aarden (K.V.P.). De minister zei, dat in samen werking met andere landen nog is ge poogd de Kongolese rebellen te bewegen zich niet aan het leven van gijzelaars te vergrijpen. Maar deze interventie is ver geefs geweest. Minister Luns legde een verklaring af waarin hij namens de regering de slacht offers van het bloedbad in Boeta her dacht. „De regering hoopt dat spoedig het moment zal aanbreken waarop in Kongo weer geordende toestanden zullen heersen en het leven van ieder, ongeacht nationa liteit, geloof of huidskleur, veilig zal zijn' zei hij. De Nederlandse regering stelt al- les in het werk om herhaling van de tra gische gebeurtenis te voorkomen, maar de mogelijkheden zijn helaas beperkt. De re gering beschikt niet over nauwkeurige ge gevens over het aantal Nederlanders, dat zich nog in de bedreigde gebieden be vindt. Eind 1964 waren het er 800, voor de helft werkzaam bij de missie en voor de andere helft bij de zending. Interven tie vanwege de Nederlandse ambassade kon volgens de minister niet van onze diplomatieke vertegenwoordigers in Kon go worden verwacht, omdat zij zich daar mee zelf in levensgevaar zouden hebben gebracht. Zodra de gelegenheid zich voor doet zal Nederland de aantasting van de rechten van de mens in Kongo in de Ver enigde Naties aan de orde stellen. Een Douglas DC-8 van de KLM (de PH- DCC) is zaterdagmiddag om een uur bij een tussenlanding te Wenen op weg van Schiphol naar Dahran in aanraking geko men met de baandrempel. Daardoor zijn aan de DC-8 lichte beschadigingen ont staan. Een andere DC!8 vertrok 's middags van Schiphol naar Wenen om de 106 pas sagiers van de PH-DCC naar hun bestem mingen te brengen. Met dit andere toestel reisden technici van de KLM mee om de reparatie van het beschadigde toestel ter plaatse uit te voeren. De Tweede Kamer zal het wetsontwerp voor de nieuwe rechtsvorm van de Staats mijnen op 15 en 16 juni in behandeling nemen. Op die data zullen ook de nota over het gewijzigd begrotingsbeeld de re geling voor noodwachters en de garanties voor Fokker op de agenda worden ge zet. Op 22, 23 en 24 juni zullen de Algemene Premiespaarwet, de verkoop der Breed- bandaandelen en de verdere deelneming in Hoogovens aan de orde komen. De zeerechtverdragen van Genève, de Arbeidsongeschiktheidsverzekering en de Mijnwet Continentaal Plat zullen op 29 en 30 juni en 1 juli aan de orde komen. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer zijn als lid toegelaten de heren J. T. Vellenga uit Leeuwarden en W. van der Gevel uit Am sterdam. Met hun benoeming is voorzien in de vacatures C. Egas en ir. S. A. Posthumus, die beiden werden benoemd tot staatsse cretaris, respectievelijk van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk en van Verkeer en Waterstaat. De beide nieuwe leden maken deel uit van de P.v.d.A.-fractie. De heer Vellenga is wethouder van Leeuwarden, de heer Van der Gevel is voorzitter van de Ne- Ned. Onderwijzersvereniging (N.O.V.). Er vliegt een prijzig vogeltje in Baarn rond. Het niets kwaads vermoedende dier tje trippelde gisteravond over de weg voor het politiebureau. Een 62-jarige auto mobilist uit Haarlem wilde het mussenle- ven koste wat het kost sparen, remde uit alle macht, en kwam op luttele centime ters van de vogel tot stilstand. De dierenvriend bracht twee achter hem rijdende automobilisten echter in groot ste moeilijkheden: de eerste wagen wist een aanrijding nog net te voorkomen, maar de volgende (sport)wagen ramde de middelste auto, die op zijn beurt de wa gen van de dierenvriend een tik gaf. Scha de van de kettingbotsing: maar liefst drie mille. Lady Clementine Spencer Churchill heeft schriftelijk haar grote instemming betuigd met het voornemen van de K.L.M., de zeventiende Douglas DC-8F te noemen naar Sir Winston Churchill. Deze nieuwe DC-8F, die begin 1966 aan de Nederlandse luchtvaartmaatschappij zal worden afgeleverd, krijgt de registra- tieletters PH-DCU. Het vliegtuig zal plaats bieden aan maximaal 165 passa giers. Het zal worden gebruikt op de rou tes over het noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan. In Scheveningen De vuurtoren van Scheveningen heeft gistermiddag tijdens een hevig onweer het hemelvuur tot zich getrokken. Omstreeks drie uur in de middag werd de toren ge troffen door een bliksemstraal, die een groot aantal zekeringen vernielde, leidin gen deed smelten en de vuurtorenwachten van zijn stoel sloeg. De man, die overi gens geen verwondingen had opgelopen, verklaarde dat hij de schrik van zijn le ven had gekregen. Monteurs zijn er enige uren mee doende geweest de schade aan de leidingen en de zekeringen te herstellen. Het vuurtoren licht kan vanavond weer branden Twee elektronische luchtverdedigings commandoposten, vervaardigd door de n.v. Philips Telecommunicatie-industrie en de n.v. Hollandse Signaalapparaten, zijn vandaag officieel overgenomen door de koninklijke Noorse luchtmacht. De elektronische uitrusting is al bijna een jaar in operationeel gebruik. De ver vaardiging en installatie van het systeem waarvan elektronische rekenaars en da ta-display-uitrusting deel uitmaken, wer den bekostigd uit het NAVO-infrastruc- tuurfonds. De geldwaarde van het con tract was ongeveer acht miljoen gulden. In de periode van 18 juni tot en met 4 juli zal zoals wij al hebben gemeld in de Vleeshal aan de Grote Markt een nationale expositie worden gehouden van aquaria, paludaria en terraria, we gens het feit dat 35 jaar geleden de Nederlandse Bond Aqua Terra werd op gericht. De tentoonstelling wordt ge organiseerd door de Haarlemse afdeling van de bond „De Natuur", die zelf dit jaar 40 jaar bestaat. Als spektakelstuk is op de expositie een groot aquarium geplaatst met een lengte van 6 meter. Het is een tropisch zoetwa teraquarium, waarvan de bond zelf zegt, dat dit zeker in Europa uniek is. Dit aquarium (inhoud 3000 liter) staat geheel „los" en kan dus worden getransporteerd. De bak, die door de Haarlemse afdeling is bekostigd is met medewerking van de centrale werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem vervaardigd. De bijzondere bak zal vanavond tussen zeven uur en plus minus acht uur worden over gebracht naar de Vleeshal. Dit zal met politie-escorte geschieden. Een groot aantal afdelingen van de bond heeft meegewerkt om de expositie te doen slagen. Er zijn bij elkaar ongeveer 40" inzendingen uit het hele land. Deze bakken, die in lengte variëren van 50 cen timeter tot de reeds genoemde zes meter De rechtbank te Arnhem heeft een 24- jarige vrachtautochauffeur uit Angeren veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf en drie jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De chauffeur had op 15 februari van dit jaar in Nijmegen door roekeloos rijden op een oversteekplaats de negenjarige Antoine Bardes met dodelijk gevolg aangereden. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van een verkeersbrigadiertje, de twaalf jarige Jan Boerakker, werd een nog ern stiger ongeluk voorkomen. Deze jongen slaagde erin een aantal zich veilig wanen de overstekende kinderen nog bijtijds naar het trottoir terug te duwen. De N.V. Automobielfabriek Ford Neder land, die als eerste Turkse arbeiders naar Nederland haalde, is een nieuw experl ment begonnen om te voorzien in het te kort aan personeel. Op 15 juni komen per vliegtuig de eerste 20, van de voorlopig in totaal 100 ongeschoolde arbeiders, over van de Antillen. De rest volgt later per schip. De heer K. de Jong, plaatsvervangend directeur van het gewestelijk arbeidsbu reau, spreekt in dit verband van een no vum. Want: voor het eerst Wordt langs officiële weg een groep Antillianen naar Nederland gehaald. De Antilliaanse rege ring, die te kampen heeft met een aan zienlijke structurele werkloosheid, betaalt de overtocht van de toekomstige Ford werknemers. Deze zullen een deel hier van later terug moeten betalen. De Antilliaanse arbeiders hebben een tweejaars-contract met een proeftijd van 2 maanden. Zij gaan eventueel op kosten van Ford terug. In het onderdak van de 100, merendeels vrijgezellen rijksgeno ten, die in leeftijd variëren van 21 tot 50 jaar, is voorzien door de inschakeling van door het G.A.B. gecontroleerde contract pensions. worden door de afdelingen zelf in de hal ingericht. Vooral de veelkleurigheid van de vissen is het attractieve element op de exposi tie. Zo zal men er onder meer zo genoem de kegelvlekbarbelen aantreffen, die spe ciaal voor deze gelegenheid uit Hong Kong worden overgevlogen. Als curiositeit is er de nog niet zo heel lang geleden ontdekte maestacembelus. Door kenners wordt deze „fossiele" vis genoemd. Hij is afkomstig uit de Rode Zee. Zo is er ook een bijzondere slange soort, die geheel in het water leeft. Even eens is er een terrarium te zien, dat vooral biologisch interessant is. Uit een biotoop uit Zuid-Limburg zal men er on der meer de in ons land zeldzame vuur- salamander kunnen bewonderen alsmede de wroetmeesterpad. De inzending omvat vijf paludaria, twee terraria, twee zeewa terbakken en de rest wordt door aquaria gevormd. De inrichting van de expositie, waar aan bijzondere eisen zijn gesteld, is uit gevoerd door de Hilversums architect F. R. Bouma. De expositie is dagelijks geopend van 10-22 uur. De rechtbank te Almelo heeft uitspraak gedaan in een principiële zaak, waarin de vraag aan de orde was of een jachtop ziener een hond, die achter een konijn aanjaagt, mag doodschieten. De recht bank beantwoordde deze vraag bevesti gend en sprak een 62-jarige jachtopzie ner uit Ambt Delden vrij. Deze had in het jachtveld een Schotse collie ter waarde van 300,-, die achter een konijn aanjoeg, doodgeschoten. In radioprogramma KRO Vanochtend om half elf is aan de Van Riebeecklaan in Haarlem-Noord het eer ste dakspant geplaatst van de daar in aanbouw zijnde sporthal. Het 1500 kilo wegende 38 meter brede gevaarte werd door twee kranen op zijn plaats gebracht. De wethouders W. F. Happé (Stadsontwik keling en Openbare Werken) en P. W. Voskuilen (Sport en jeugdzaken) warenl bij dit spectaculaire karwei aanwezig. In acht werkdagen hoopt men alle dakspan ten geplaatst te hebben. De gehele sport- hal moet volgend jaar september klaar zijn. Advertentie voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 Voor de rechtbank in Rotterdam hebben drie inwoners van de Maasstad terechtge staan voor hun aandeel in de overval op een bediende van een benzinestation aan de Middenweg in Amsterdam, gepleegd in de morgen van oudejaarsdag 1964. De of ficier van justitie eiste tegen een 25-jarige los werkman vier-en-eenhalf jaar gevan genisstraf en tegen een 33-jarige auto monteur en een 34-jarige los werkman ieder vier jaar. Hij achtte bewezen, dat de loswerkman de negentienjarige pompbediende Arie van Slooten met een ploertendoder bewuste loos had geslagen na hem bedreigd te hebben. De mannen hadden de bediende vervolgens opgesloten in een toilet, waar na ze uit een geldkistje, dat in een kast stond, een bedrag van ongeveer 1300 hadden geroofd. t- De directie van de n.v. Luchthaven Schiphol hoopt op korte termijn bespre kingen te voeren met radio en televisie om te komen tot afspraken in geval van gebeurde of te verwachten vliegongeval len. Dit heeft de heer G. Mesland, hoofd operationele diensten van de luchthaven, gisteravond verklaard in de K.R.O.-ac- tualiteitenrubriek Echo. De heer Mesland zei dit naar aanleiding van wat hij noemde de voortijdige publi- katie door het N.T.S.-journaal over de te verwachten noodlanding van de Zwitserse Fokker Friendship, maandagavond op Schiphol. Hij was van mening, dat mede door dit bericht een chaos was ontstaan rondom de luchthaven, waarbij op diverse plaat sen vernielingen zijn aangericht. In het zelfde radioprogramma zei com missaris mr. C. Barends van de gemeen tepolitie, te Hoofddorp, die in eerste instan tie verantwoordelijk is voor het handha ven van de orde rondom Schiphol, naar een regeling te streven met de massame dia om herhaling van het gebeurde te voorkomen. Van de zijde van het N.T.S-journaal verklaarde men desgevraagd de gevolgen niet te hebben voorzien. Men betreurt de voortijdige berichtgeving. De heer Jac. ter Haar uit Ruinerwold heeft bedankt als provinciaal kerkvisitator van Drente. De heer Ter Haar heeft zoals hij het zelf uitdrukte zijn man daat beschikbaar gesteld maar zal wel herkiesbaar blijven. Hij heeft de classis Meppel echter ai laten weten dat hij deze functie niet nogmaals voor een periode van vier jaar zal aanvaarden. De heer Ter Haar zal wel ouderling blij ven van de Nederlandse hervormde ge meente Ruinerwold, tevens blijft hij lid van het moderamen van de classis Mep pel. De heer Ter Haar, die zegt het nu te druk te hebben voor de functie van kerk visitator, werd als zodanig benoemd in 1962. Vorig jaar werd hij door de commis sie van geschillen en bezwaren van de Nederlandse servormde kerk uit zijn func tie ontheven op grond van zijn oorlogsver leden. Een en ander was het gevolg van een actie van de emeritus predikant Van Lunzen uit Odoorn. Deze heeft nu bekend gemaakt dat hij verder zal afzien van ac tie tegen de heer Ter Haar. Donderdag 24 juni om half drie zal voor de Bredase rechtbank terecht moe ten staan de Tilburgse eigenaar van de drie honden, die op 9 november van het vorig jaar in de Klaverstraat in Tilburg het driejarig meisje Anita van Delft heb ben aangevallen en ernstig verwond. Aan de eigenaar wordt ten laste gelegd het niet voldoende uitoefenen van toezicht op de honden die zich als gevaarlijke die ren hebben gedragen. De rechtbank te Roermond heeft dinsdag /onnis gewezen in de zaak van de gif- moord op een 37-jarige vrouw uit Roer mond. De echtgenoot van de vermoorde vrouw werd veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twaalf jaar.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7