3 Inbraak bij „Bitumarin" in IJmuiden Statenbond acht hij echter „misschien eens mogelijk" Brugkraan valt op zeeschip President De Gaulle verwerpt fusie van Europese staten UST Gigantische uitbreiding kunstmestproduktie in Pernis en IJmuiden HET WEER SLIJTERIJ SWIER ELZER's „Bogaerswoningen zijn te duur en te slecht" Hulp aan slachtoffers van apartheid Matrozen zonder borstlap Burgemeesters uit de Betuwe in Velsen Nederlander vermist in Suriname Voor modieuze domes- en teenerkleding uw matras erard van Praag SANTEGA VICTORY- COSTUUMS Kennemerlaan 100 uw gezelligheidsleverancier Het woord is aan Portret van Cals voltooid pagina IS In de krant van heden: EEN HEERLIJK FRIS STUK GEBAK HAZENBERG mmm heerlijk Nederland geeft 100.000 aan hijstandsfonds DAMESKAPSALON TEL. 8166 Krasse taal Vuile lucht Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN Geen Amerikaanse hulp voor Indonesië en VAR Droog weer Aan het strand in IJMUIDEN verkrijgbaar bij LANGE NIEUW STRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 50e JAARGANG NUMMER 182 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER W IJ K EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie, H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije D r y d e n Als men de jaloezie om raad vraagt, wordt zij een onaantastbare tiran. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 9, 11 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Medische verzorging 7 Films 7 Langs sluizen en havens7 Uitgaan in Haarlem9 Topsy 10 Schrijvende lezers11 Ferdinand 12 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers 16, 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie met smakelijke vulling, rijk opgemaakt met vruchten 2.75 Voor WEEKEND en VAKANTIEDAGEN Onze bekende boterrondjes - spritsen - cakes weekend koeken - gevulde koeken Handig verpakt, blijft lang vers n Grote gezins-boterkoek 2.10 BOTER-NUTS Ons nieuw artikel werd meteen een daverend sue- ces! 14 stuks in een zak 1.75 HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Achthonderd ton staal viel in verwrongen guirlandes over het Noorse zeeschip, dat door dit ongeval zwaar werd beschadigd. In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in het kantoor van de „Bitumarin" in IJmuiden, waarbij men zich toegang heeft verschaft door na ver breking van een glasruit een raamsluiting te verwijderen. In het kantoor werden diverse bureaula den en kasten opengebroken, evenals een stalen kastje, dat als brandkast fungeerde. Hieruit werd een grijs metalen geldkistje ontvreemd, terwijl tevens een aantal ge reedliggende loonzakjes van de inhoud werd ontdaan. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Bouwfondsbestuurder: PARIJS (AFP en AP). - President De Gaulle heeft donderdag in ronde woor den gezegd dat Frankrijk er niet aan denkt het veld te ruimen voor een boven nationaal Europa. Hij verwierp ook de gedachte aan het Europese parlement grotere bevoegdheden te geven. Charles de Gaulle maakte zijn opmerkingen op zijn jaarlijkse receptie voor leden van de Nationale Vergadering in het Elysée, aan de vooravond van zijn reis naar Bonn waar hij met bondskanselier Er- hard onder andere z.al spreken over de Europese integratie. Op een vraag van de gaullistische af gevaardigde Jean Bailly over de Europe se politiek van de Franse regering ant woordde de president: „wij willen van geen supra-nationaal Europa weten. Een süpra-nationaal Europa scheppen zou voor Frankrijk betekenen te willen verdwijnen. Een samensmelting van de Europese lan den is niet mogelijk. Wat zou een supra nationale assemblée in Straatsburg voor betekenis hebben die geen enkele werke lijke greep heeft op de nationale belan gen in Parijs, in Rome? Dat zou tot niets leiden. Men kan redevoeringen over een supra-nationaal Europa afsteken. Dat is niet moeilijk. Het is gemakkelijk een lammeling te zijn.geen scrupules te hebben". Op het terrein van het n.v. Overslagbe drijf Amsterdam is nabij de Westhaven weg een brugkraan met een gewicht van circa 800 ton op het 9.000 brt. metende Noorse schip Vibrann Njord gevallen. De langszij de Noor liggende rijnaak Damco 90 kreeg een gedeelte van de kraan op de voorplecht. Beide schepen liepen zeer zware materiële schade op. De oorzaak van het inzakken van de kraan is nog niet bekend. Het ongeluk ge beurde toen de kraanmachinist, de heer J. Wijnbergen, bezig was de laadboom van de kraan van een hoge in een lage stand te brengen. Plotseling zakte de kraan gelukkig voor de heer Wijnber gen zeer langzaam van een hoogte van circa 35 meter in elkaar. De machinist liep slechts lichte verwondingen op. Tijdens een zeer druk bezochte bijeen komst van de Friese aandeelhouders van het Bouwfonds van Nederlandse gemeen ten en een groot aantal Friese gemeente besturen te Heerenveen heeft de districts directeur van de bouwtechnische organi satie, de heer B. van Engen te Assen gezegd bepaald niet gelukkig te zijn met het systeem van zogenoemde Bogaers woningen, die hij verhoudingsgewijs te duur en kwalitatief veel te slecht acht. beenderen van degenen die zij hadden uit geroeid. Dat heeft hun overigens niet ver hinderd korte tijd later een burgeroorlog te voeren". „De vaderlanden die besiaan; Frank rijk, Italië, Duitsland, ze zijn duizend of tweeduizend jaar oud. Er is geen sprake van dat ze thans kunnen worden samen gesmolten. Een statenbond is misschien eens mogelijk, dat is geen fusie!" Naar aanleiding van een opmerking dat sommige Europese deelgenoten van Frank rijk de internationale normen niet in acht nemen zei De Gaulle: „akkoorden moeten dergelijke zaken binnen de gemeenschap pelijke markt regelen. Als men daarin niet slaagt, zal er geen gemeenschappelijke markt mogelijk zijn. De landen hebben hun belangen in deze gemeenschappe lijke markt. Er is een concurrentiestrijd van belangen en" zo voegde hij er glimlachend aan toe „men kan en moet op voorhand niemand vertrouwen". De Nederlandse regering heeft besloten op de begroting voor 1966 100.000 op te nemen voor steun aan vervolgden onder de Zuid-Afrikaanse apartheidswetgeving Minister Luns heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Ruygers (P.v.d.A.). Het is de bedoeling het bedrag te zijner tijd ter beschikking te stellen van het Defence and Aid Fund", een door de Verenigde Naties aanbevolen particuliere organisatie, welke zich toelegt op het ver zorgen van de juridische bijstand van de vervolgden en op het verstrekken van financiële .bijstand aan hun familieleden De heer Van Engen geloofde te kunnen aannemen dat de limiet voor deze wonin gen, die zonder rijksgoedkeuring ge bouwd kunnen worden, binnen een tijds bestek van een jaar op 25.000 gulden ge steld zal worden. Momenteel bedragen deze maxima 20.000. Verder stelde de heer Van Engen te verwachten dat de regering op zeer kor te termijn een voorstel zal indienen om te komen tot 'n zogenoemd doorstromings fonds, dat het voor particuliere huurders gemakkelijker zal maken een woning in de duurdere huurklasse te betrekken. De regering zou in principe zijn fiat aan een dergelijk voorstel hebben verleend. De marineleiding heeft besloten dat de wit-blauw gestreepte borstlap hij het ma trozenuniform gaat verdwijnen. De wit-blauw gestreepte borstlap stamt uit de tweede wereldoorlog en is de ver vanger van het „frokje" (een wit-blauw gestreepte borstrok), dat de matrozen voor die tijd onder het uniform droegen om de kraagopening te vullen. Tegen de borstlap hebben de matrozen vooral de laatste tijd nog al eens bezwa> ren gemaakt. In plaats van de borstlap gaan de matrozen een witte borstrok met een blauw randje aan de bovenzijde dra> gen als ze in Europa dienst doen. Voor het tropentenue blijft de wit-blauwe borstlap voorlopig nog gehandhaafd. De jager „Holland" is gisteren tij dens een oefentocht op de Noordzee ten noorden van Den Helder aange varen door het Deense vrachtschip „Maymbe". Op de foto is te zien hoe zwaar de jager aan bakboord werd beschadigd. Ook de schoorsteen werd geraakt. LANGE NIEUWSTRAAT 471 W. en W. vanaf 4.09 PERMANENT vanaf 16.50 Advertentie In antwoord op een opmerking dat de Verenigde Staten uit een supra-nationale fusie zijn geboren, bezigde de president eveneens krasse taal: „dat heeft er niets mee te maken. Amerika was een woest terrein. De pioniers vonden er slechts de Dit is gisteren in Pernis meegedeeld door de president-commissaris van de Ammo niak Unie dr. W. Danz bij het slaan van de eerste paal voor één der grootste am- moniakfabrieken ter wereld. De bouw van de fabriek vindt plaats in samenwerking met de Westduitse Badische Anilin en Sodafabrik A.G. en de Albatros. Deze toekomstige reuzenproduktie van kunstmest hangt nauw samen met de steeds grotere vraag naar meststoffen, vooral in de ontwikkelingslanden. Ieder mens is voldoende gevoed als hij per dag 2400 calorieën tot zich neemt, maar helaas komt men in die landen niet bo ven de 1600 calorieën. Juist hier is dus een stijging van de voedselproduktie ge wenst. Een intensiever gebruik van de beschikbare grond is dus de oplossing, die echter een stijgende vraag naar kunst mest met zich brengt. Wil men echter een hongercatastrofe voorkomen in 1970 verwacht men een totaal van 3% miljard en in 1980 4,2 mil jard aardbewoners dan moet de voed selproduktie evenredig omhoog, In de ko mende tien jaar zal de hoeveelheid kunst mest daarom driemaal zo groot moeten worden, om de voedselvoorziening voor de eerstkomende decennia te verzekeren. Een belangrijk geluid was nog te ho ren in verband met de luchtvervuiling in het industriegebied van de Rijnmond. Aangezien het aardgas „schoon" is, zal de luchtverontreiniging nihil zijn. Voor de weinige giftige dampen die onder andere vrijkomen bij de produktie van zwavel zal een schoorsteen van honderd meter hoogte worden geplaatst. De nieuwe ureumfabriek in Pernis zal een produktie krijgen van 130.000 ton hoog geconcentreerde stikstof-meststof. De zwa- velzuurfabriek zal 260.000 ton per jaar produceren naast de diammoniumfosfaat- fabriek 100.000 ton, en het fosforzuurin- dampcomplex eveneens 100.000 ton. Juist bij deze installatie zou de luchtverontrei niging groot zijn, wanneer er niet een vacuümindampinstallatie in zou worden aangebracht, waardoor deze verontreini ging voorkomen zal worden. Men ver wacht het gehele complex medio oktober 1966 in gebruik te kunnen nemen. Advertentie De burgemeesters van een zestal Be- tuwse gemeenten, tezamen vormende de commissie bouw en woningtoezicht en ge meentewerken van de kring Beesd, zijn vandaag op bezoek in Velsen. In het fraaie kantoorgebouw van open bare werken in Velserbeek werd het ge zelschap begroet door burgemeester Bührmann. De belangstelling van de bezoekers ging in het bijzonder uit naar de vraagstukken van de stadsuitbreiding, woningbouw en woonruimteverdeling. De directeuren van openbare werken en van volkshuisvesting, de heren ir. D. N. Dammers en R. van Wetter gaven een toelichting op de Velsense aanpak van deze onderwerpen van gemeentelijke zorg. Tijdens een rondrit door IJmuiden werd o.m. een bezoek gebracht aan enige nieu we reeds bewoonde woningwetwoningen. In het voorlichtingscentrum op het Semaphoreduin is vervolgens aandacht besteed aan de havenmondverruiming. Vanmiddag zijn de edelachtbare bezoe kers de gasten van Hoogovens. Bij het te voet oversteken van de Para kreek in de omgeving van Zanderij in Suriname is gisteren de 21-jarige onge huwde dienstplichtig soldaat der eerste klasse J. J. M. Struijs uit Brunssum in het water verdwenen en, naa>- wordt aange nomen, verdronken. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se Senaat heeft donderdag met 73 tegen dertien stemmen een amendement op het wetsontwerp voor de hulpverlening aan Indonesië en de Verenigde Arabische Re publiek verboden wordt zolang deze lan den zich blijven schuldig maken aan het geen het amendement „daden van agres sie" noemt. Het amendement, dat ingediend was door de democratische senator Fred. R. Harris verbiedt ook de verkoop van landbouw overschotten aan de V.A.R. en Indonesië. Senator J. W. Fulbright, de voorzitter van de senaatscommissie voor Buiten landse Betrekkingen, verzette zich tegen het amendement-Harris, omdat de be staande wetgeving reeds hulp aan landen die zich aan agressie schuldig maken, verbiedt. Vierhonderd miljoen kubieke meter aardgas uit Slochteren zal er in de toe komst garant voor staan dat de Ver enigde Kunstmestfabrieken Mekog Al batros in Pernis kunnen overgaan op de fabrikage van kunstmeststoffen. In Per nis en in IJmuiden worden thans acht fabrieken gebouwd die 210 miljoen kosten, waarvan 80 miljoen voor een fabriek in IJmuiden, die jaarlijks 400 miljoen kubieke meter gas zal om zetten om een dagopbrengst te halen van 900 ton ammoniak. De fabriek in Pernis vergt een investering van 130 miljoen. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met weinig wind en vannacht hier en daar mist. Overdag licht tot half bewolkt en in het algemeen hogere temperaturen dan van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee Tijdens het weekeinde krijgt een hogedrukgebied meer invloed, waar bij wolkenvelden geleidelijk oplossen. De wind, aanvankelijk noordelijk, wordt veranderlijk. Temperatuur 14 tot 15 graden, bij opklaringen wat hoger. VOORUITZICHTENMeer zon, minder koel.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1