Watervoorziening in Nederland spoed- en geldeisend probleem Samenvoeging waterbedrijven en voorraadvorming bepleit KERKELIJK NIEUWS Loena-6 schiet maan voorbij Brusselse flat moet worden afgebroken EPU stelt emissie uit ft .UITGAAN IN HAARLEM^ alles z.kan met cetalhair veipon AUTOMONTEURS DIESELMONTEURS HULPMONTEURS MOFIGEN RIPOLIN Maatschappij voor Nijverheid en Handel: „Europa is in veel tekortgeschoten" Arrestaties voor aanslag op consul Haagse belhamels mishandelden vier wandelaars MET Nkroemah herkozen als president VERWARMING spaarne 11 van duivenboden n.v. SCHILDEREN VRIJDAG 11 JUNI 1965 Forum INTERESSANT (EN GOED BETAALD) WERK VOOR MENSEN MET TECHNISCHE BELANGSTELLING KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRiJF. KIES DE N.Z.H. onze show ermanent is ermanent zijn onze stijlmeubelen ermanent zijn onze adviezen ermanent blijft onze service ermanent is onze keuze o.a, artifort pastoe leo lux en vele andere official dealer van MUSTEBRINS de permanente meubelshow ged. oude gracht 108-10 kruisstraat 22 afd. woningtextiel katalogus op aanvraag TENTOONSTELLINGEN TONEEL MUZIEK BALLET DIVERSEN Advertentie (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft zich gisteren en vandaag tijdens de jaarlijkse algemene vergadering die in het Scheveningse Kurhaus gehouden werd bezig gehouden met een serie onderwerpen, die alle betrekking hebben op een probleem dat met de dag groter wordt in ons over bevolkte land: de water- en luchthuishouding. Hoe brandend dit probleem is bleek gisteren weer eens overduidelijk uit de gegevens die tal van deskundigen gisteren ter beschikking stelden. Nederland zal hoe absurd dit ook moge klinken voor ons waterrijke land te maken krijgen met grote moeilijkheden in de drinkwatervoorziening. Ons land zal zich grote vooral financiële offers moeten getroosten om de water- en luchtverontreiniging tegen te gaan, waarvoor gisteren tijdens de ver gadering van de maatschappij herhaaldelijk de term „astronomische bedragen" viel. De vergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd in de morgenuren bijgewoond door prins Bernhard die als eerste in de bijna twee honderdjarige geschiedenis van de maatschappij een gouden legpenning aangeboden kreeg. In de middaguren werd de vergadering i deel omdat de directe lozingsmogelijkhe- bijgewoond door minister Suurhoff van den worden beperkt, verkeer en waterstaat, staatssecretaris Bartels van sociale zaken en volksge- \Loziïlë lil ZB6 zondheid, de commissaris der koningin in' dustrie en landbouw nog niet te worden gevreesd, maar aan de beschikbare bron nen moet met de uiterste zorg een be stemming worden gegeven. Daarom moet worden aangestuurd op bijeenbrengen van waterleidingbedrijven in groepen, die gelijkgerichte belangen hebben op het ge bied van winning, transport en distribu tie." De heer Van Rooijen stelde dat het IJsselmeer als voorraadschuur voor wa ter te klein zal blijken. Hij bepleitte een grotere voorraadvorming. Dr. Groen besprak enkele milieuhygië nische problemen. Zo stelde hij nu het aantal gelegenheden voor het zwemmen in open gelegenheden in ons land dras tisch afneemt dat het beslist tijd wordt dat er in ons land eisen aan zwembaden worden gesteld, die in een wet dienen te worden vastgelegd. Over de luchtverontreiniging zei dr. Groen, zoals enkele andere in leiders ook reeds hadden opgemerkt, dat er zo spoedig mogelijk een wettelijke ba sis voor de bestrijding van de luchtver ontreiniging moet komen. „Het zal daar om op korte termijn nodig zijn dat er zowel bij de overheid als bij de industrie kennis verzameld wordt en meer deskun digen worden aangetrokken om de proble men van de luchtverontreiniging op te lossen. „Het is van essentiële betekenis" aldus dr. Groen „dat vooral meteorolo gen in dit onderzoek betrokken worden!' de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, mr. H. Kolfschoten, mr. V. G. M. Marijnen' in zijn functie van voorzitter van de Rijnmondraad en vele andere autoriteiten. In de morgenuren werden inleidingen gehouden door ir. H. Vis, voorzitter van de maatschappij, ir. Hellemans directeur van de vereniging van gebruikers van stoomketels en krachtwerktuigen, de heer J. E. Duintjer, voorzitter van de commis sie industriewater en milieuhygiëne van de raad van Nederlandse werkgeversver bonden, ir. C. van Rooijen, directeur van het Rijksinstituut voor de Drinkwater voorziening en dr. N. J. A. Groen, hoofd-' inspecteur voor de hygiëne van het mi lieu. Ir. Hellemans sneed het drinkwaterpro bleem aan. Langzamerhand begint er een grote ongerustheid te komen over de drinkwatervoorziening. De heer Hellemans stelde dat -thans el ke Nederlander ongeveer achtendertig kubieke meter per jaar verbruikt. In 2000 zal dat verbruik gestegen zijn tot 55 m3. Een even groot probleem wordt de verwerking en lozing van het huishou delijk afvalwater. Ir. Hellemans noemde de Deltawerken in dit verband als een na- De heer Duintjer besprak de proble men van en voor de industrie ten aanzien van het gebruik van water. De heer Duin tjer noemde de lozing van afvalwater door lange pijpleidingen in zee als een van de kostbare maar zeker zeer spoedig noodzakelijke mogelijkheden die nog voor ons land bestaan. Ir. C. van Rooijen bezag de waterhuis houding zelfs in wereldverband. De heer Van Rooijen vroeg zich in zijn inleiding af of de bestaande organisatie van ge meentelijke en provinciale waterleiding bedrijven in de toekomst gelukkig zal zijn. „Hoewel geen enkel waterleidingbedrijf ondeugdelijk beheer mag en kan worden verweten", zo zei hij, „mag met recht in twijfel getrokken worden of de be staande organisatie een geschikte basis is voor een juiste aanpak van de komende problemen. Weliswaar behoeft, generaal beschouwd een acuut watertekort voor bevolking, in- In de middaguren konden de afgevaar digden van de algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Handel en Nijverheid luisteren naar discussies van een forum, waarin behalve de vier inleiders van die morgen enkele andere autoriteiten en deskundigen hadden plaats genomen. Het forum stond onder voorzit terschap van prof. W. F. J. M. Krul, ad viseur van de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Uit de discussies van het forum viel te destilleren dat voor de drinkwatervoorzie ning in ons land in de komende decennia zeker een bedrag van negen a tien mil jard gulden zal moeten worden uitgetrok ken, wanneer men de gulden stelt op een waarde die er nu aan toegekend wordt, Over de kosten die in de komende jaren ten behoeve van de bestrijding van de luchtverontreiniging dienen te worden ge maakt waagde geen der forumleden zich aan een uitspraak. „Het zullen ongetwij feld astronomische bedragen worden," zo werd herhaaldelijk gezegd. Congres Europese Beweging De Europese Beweging in Nederland houdt zaterdag in Amsterdam haar jaarlijks congres. Onder meer zal het ontwerp-programma voor 1966 worden vastgesteld. In dit programma wordt ge steld dat in de afgelopen jaren veel op het gebied van de Europese eenwording is bereikt, maar dat Europa ook op ve lerlei gebied is tekortgeschoten. De open heid van de gemeenschap van de Zes wordt niet gerespecteerd en Europese leu zen worden misbruikt om oude of nieuwe nationalistische denkbeelden te verko pen. De Europese Beweging verlangt ver sterking en verdere democratisering van de gemeenschap. Om dit te bereiken wenst de Europese Beweging met name goedkeuring van het akkoord inzake de fusie der Europese Executieven (E.E.G.- commissie, Eurotomcommissie en Hoge Autoriteit der E.G.K.S.) een doeltreffend begrotingsrecbt en een recht van mede wetgeving en directe verkiezingen voor het Europese parlement. Het ontwerp verlangt voorts bereidheid tot een politiek gesprek in de Europese Gemeenschap. Op de terreinen van bui tenlandse politiek en defensie zal alleen een samengaan Europa een werkelijke stap vooruit kunnen brengen. Nederland zal met kracht toelating van Groot-Brit- tannië en andere democratische landen moeten blijven bepleiten. Het programma verwerpt de gedachte van een onafhankelijke Europese kern macht. De Verenigde Staten van Europa zullen echter niet alleen een economische gemeenschap zijn, het Europese gezags orgaan van morgen zal ook de gemeen schappelijke verdediging en het gemeen schappelijke standpunt in de grote vraag stukken van de wereldpolitiek tot zijn ta ken moeten rekenen. Nationale kernmach ten dienen ten spoedigste te verdwijnen Een Europese atoommacht, onafhanke lijk van die van de Verenigde Staten, zou ook gevaren oproepen. Advertentie CENTRALE In de moderne werkplaatsen van de N.Z.H. te Ha.arlfm' waar een vloot solide bussen wordt onderhouden, is plaats voor Jongelui met diploma lagere technische school kunnen bij gebleken geschiktheid in ons bedrijf tot monteur worden op geleid. WIJ BIEDEN VAST WERK TEGEN GOEDE BELONING GUNSTIGE TOESLAGREGELINGEN UITSTEKENDE SOCIALE VOORZIENINGEN VIJFDAAGSE WERKWEEK VIJFTIEN WERKDAGEN VAKANTIE VRIJ VERVOER OP ALLE N.Z.H.-LIJNEN Inlichtinoen worden gaarne verstrekt door de afdeling Personeelszaken van ons Hoofdkantoor Leidsevaart 396, Haarlem, tel. (02500) - 18 4 60, waar u mondei,ng of schriftelijk kunt solliciteren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Utrecht (wijkgem. Oranje kerk) W. I. Doude van Troostwijk te Door- werth-Heelsumte Augustinusga (toez.) J. Bezemer te Wolsum-Westhem; te Kollum R Dijckmeijer te Colijnsplaat; te 't Harde (toez.) J. A. de Waard te Meerkerk. Be dankt voor Woudenberg (2de pred.pl.) W. Chr. Hovius te Nieuw-Lekkerland; voor Roswinkel (toez.) J. W. Zimmerman te Us- quert. Geref. Kerken Beroepen te Loppersum H. Willems te Augustinusga. Tweetal te Arnhem (vac. N. Willemse) W. Dekker te Noordwijk- Binnen en dr. E. de Vries te Amsterdam- W. Ds. H. den Boeft te Veendam heeft het aanzoek van de protestantse gemeente Is- pra-Varese (voor de geestelijke verzorging van de in Noord-Italië woonachtige pro testanten) aangenomen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Wetsinge-Sauwerd F. v. Dijk te Neede; te Rijnsburg (voor de zendings- arbeid op Curagao) K. Deddens te Amers- foort-C. Baptisten Gemeenten Beroepen te Nieuwe Pekela A. v. d. Beek, kand. te Brugge (België). Gerer. Gemeenten. Bedankt voor Scherpenisse W- C. La- main te Grand Rapids (USA). Geref. Gem. in Nederland. Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJssel J. Pannekoek, kand. te Gouda. MüNCHEN (DPA) Volgens de West- duitse justitie bevinden zich op het ogen blik drie mensen in hechtenis die er ern stig van worden verdacht betrokken te zijn bij de aanslag op de consul van Joego slavië Andrija Klaric. Hoewel hun namen niet bekend werden gemaakt staat vast dat het de in ballingschap levende Joegosla vische broers Ante en .Stanko Kardum zijn alsmede de Joegoslavische serveerster Draga Rogic. Zij zat op het moment van de aanslag naast de consul in de auto. "I Advertentie Advertentie 02r>o:t international t.o. damstraat en teylermuseum 's maandags gesloten (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een groep van ongeveer vijftien jongens tussen de 15 en 20 jaar heeft in het Haagse Bos vier voorbijgan gers mishandeld. De politie omsingelde het bos en hield een razzia. Slechts drie jongens konden worden aangehouden. 's Avonds omstreeks halftien strompel de een hevig bloedende man het Haagse Bos uit. Met gehavende kleding en een pijnlijk vertrokken gezicht bleef hij tegen de gevel van een huis geleund staan. Voor bijgangers hielpen hem irr een taxi en waarschuwden de politie. Deze omsingelde het bos en reed met vele auto's de wandel paden op. In het bos werd nóg een slacht offer van de belhamels gevonden, een 26- jarige Hagenaar. De jongens hadden hem een tand door de lip en een blauw oog ge slagen. Op het politiebureau hadden intus sen twee andere wandelaars aangifte ge daan dat zij door de knapen waren mis handeld. De razzia in het bos leverde de politie slechts drie daders op, een 19-jarige slager, een 19-jarige monteur en een 17- jarige bromfietsmonteur. Zij gaven toe met een aantal vrienden het bos te zijn inge gaan louter met de bedoeling voorbij gangers een pak slaag te geven™ MOSKOU (Reuter en TASS) Het I Russische automatische ruimtestation „Loena-6" zal de maan op een afstand van 160.000 kilometer passeren. Donder dag werd een manoeuvre, bedoeld om de haan van het ruimtestation te corrigeren, uitgevoerd waarbij een raket tot ontste king werd gebracht die niet meer stopge zet kon worden. Het gevolg was dat de Loena-6 van de uitgestippelde koers ging afwijken. Op 8 en 9 juni zijn van de maansonde Loena-6 gegevens over de koers en ver richte metingen ontvangen. Er zijn ver der experimenten uitgevoerd met het oog op verbetering van de werking van een aantal apparaten van het ruimtestation. De Russen hebben als bekend wel een systeem om ruimtevaartuigen met be hulp van valschermen een zachte landing op de aarde te laten maken. Maar op de I maan is dat anders. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een tien verdiepingen tellend flatgebouw aan de rand van het Terkamerenbos in Brussel zal op grond van een vonnis van het Hof van Beroep moeten worden worden afgebroken. De afbraak zal moeten beginnen uiterlijk acht dagen nadat het vonnis van kracht is geworden. Drieëndertig eigenaren van villa's in de omgeving van dat pand zullen ieder circa vijftienduizend gulden schade vergoeding krijgen. Het flatgebouw is enige jaren geleden gebouwd in een villawijk. De drieëndertig boze villa-eigenaren waren van oordeel dat het pand niet als een villa was te be schouwen. Zij meenden dat het bovendien het karakter van de wijk ontsierde. Zij dienden een klacht in en eisten afbraak. Nadat twee rechtbanken zich niet be voegd hadden verklaard, wees tenslotte het Hof van Appel vonnis. De veroordeelde bouwmaatschappij zal zeker in hoger beroep gaan. Merkwaar dig is nog dat zowel de Belgische staat als de stad Brussel de bouwmaatschappij reeds voor zij met bouwen begon een ver klaring had laten tekenen waarbij werd vastgelegd dat geen verhaal mogelijk zou zijn. De maatschappij is van oordeel dat het gebouw wel als een villa is te be schouwen, omdat het vier van andere hui zen vrijstaande gevels heeft. De „E.P.U.", Europese Pluimvee Unie N.V. in Hamersveld, zal de aangekondigde claimemissie van aandelen verschuiven naar het najaar 1965, als het beursklimaat dan de nodige mogelijkheden biedt. De uit gifte zal bij voorkeur in oktober worden gerealiseerd, maar het bestuur ziet even tueel nog uitwijkmogelijkheden tot uiter lijk het voorjaar 1966. Tot dit uitstel is besloten in het belang van aandeelhou ders, gezien het huidige beursklimaat en de geringe koopanimo ter beurze, zo is in de jaarvergadering nog meegedeeld. Vishal, van 14 juni af: „De landman en de muze". Expositie van prenten, tekenin gen, schilderijen en aquarellen. Geopend van 10-17 uur; zondags van 13-L7 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude religi euze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 uur en van 13.30-17 uur; zon- en feestdagen van 14-17 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Digelijks 10-17 u„ zon en feestdagen 13-17 u.). Prentenkabinet: Expositie van poppen door Maja Alexan der en Trudy de Ruyter (tot en met 13 juni). Academie '63 (Koudenhorn): Tot 13 juni, openstelling der ateliers ter kern nisname van het werk der deelnemers (dagelijks, ook zondags, van 13-19 uur) Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Dagelijks van 9- 12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zondags van 10 tot 17 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10-17 u., de eerste zon dag van de maand 13-17 u.). Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. (Zaterdag 14-17 u. of na afspraak telefoon 43644). De Waag (hoek SpaarneDamstraat): Beeldhouwwerken van Joosje Mulder, tekeningen en aquarellen van Rudolf Bruyn. Expositie van 12 juni tot 5 juli. Geopend van 12-17 uur. Opening van de expositie op 12 juni om 16 uur. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tot donderdag 1 juli: Beeldhouwwerken van Piet van Heerden en tekeningen en schilderijen van Wim Steijn. (Dagelijks van 9.30-18 uur, ook geopend op vrijdag avond van 7.30-10 uur). Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum van Looy (Kamperlaan): Expositie van cultuur-historische diorama's. Tot 5 juli. Dagelijks van 14 tot 17 uur. Zon dag van 15-17 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein: In de maand juni tekeningen en grafiek van Jan Koning (dagelijks 10-18 u. en 20-24 u.). Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland: Tot 20 juni „Oost en West", schilderijen en aquarellen van Hal Wichers. Vrijdag, 11 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereeniging V.Z.O.D. met „Mijn vrouw is een gangster" van Jan Apon. Regie H. Nibbelink (amateurtoneel). Dinsdag 15 juni, Grote of Sint Bavokerk, 20-21 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Dinsdag 15 juni, Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingenuitvoering door het Haarlems Muziekinstituut. Donderdag 17 juni, Grote of Sint Bavo kerk, 15-16 uur: Orgelconcert door Klaas Bolt. Donderdag 17 juni, Concertgebouw, 20.15 u.: Noordhollands Philharmonisch Orkest. Zomerconcert o.l.v. Marinus Adam. So list Jo Juda. Programma: Cherubini, Brahms, Rimsky Korsakoff. Zaterdag 12 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Leerlingenuitvoering van de Kennemer Dans- en Balletstudio (amateur). Maandag 14 juni, Stadsschouwburg, 20 u.: Leerlingenuitvoering van de Dans- en Balletstudio To Venema (amateur). Jazz-sociëteit Ekestos, zaterdag 12 .juni, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Beauty Five" Jazz-sociëteit Ekestos, zondag 13 juni, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Heavy Beats". Hotel Bouwes, Zandvoort: In de week einden muziek met internationaal ca baret. Hildebrandzaal, Smedestraat, 20 uur Iedere zondag dansen op muziek van The Sunbeams. Stadsdoelen (bij de Botermarkt), heden van 11 tot 23 uur: De Haarlemse Kunstmarkt; verkoop en expositie van schilderijen, tekeningen, etsen, beeldhouwwerken enz Advertentie In het museum „Huis Van Looij" zijn weer dr. W. Wieringa's cultuur historische diorama's geëxposeerd. De foto tóont er één van, een toer nooi op 't Sant (de huidige Grote Markt) te Haarlem. De diorama's zijn niet alleen leerzame maar ook hart- veroverende kijkobjecten; zij ver plaatsen de toeschouwer naar de tijd en de omgeving welke met minuti euze aandacht voor details en histo rische nauwgezetheid in de diorama's zijn weergegeven. Advertentie AKKRA (Ghana) (AP) Kwame Nkroe mah is met algemene stemmen voor een tweede ambtstermijn gekozen tot presi dent van Ghana. Zijn verkiezing vond plaats door het vergrote parlement, dat donderdag, voor de eerste maal bijeen kwam. De verkiezing van de 55-jarige Nkroemah geschiedde zonder debat en duurde een kwartier.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9