Rusland heeft grote jacht op jong atletiektalent geopend blijf jong, blijf fit fiets! Wereldkampioen Tsjegolev nog één punt af van toemooi-zege Simpson greep op de laatste meters naast zege Midi Libre Eigenaar Z the Cees Saint Een paard is geen auto, die je wegzet om 'm na een week weer uit de garage te halen van Weegen kocht met lot uit de loterij een Gekocht voor f 2000 won het paard al meer dan f 41.000 ALMA ATA TRAININGSOORD VOOR MEXICO Na échec van Tokio zijn de Russen actief Van Looy startte met overwinning in Luxemburg Biljart-official A. W. van Haaren overleden Handbalploeg tegen Zwitsers Van Lier (DWS) op transferlijst Jazy verbeterde zijn Europese record 5000 m Ook komende week geen draverijen ZATERDAG 12 JUNI 1965 Moe van het werken? Pak de fiets en ontspan u Indonesisch elftal annuleert wedstrijd Els Spruyt en Lidy Jansen in tennisfinale Foucher - collega van Janssen - nu triomfator Van Dijk en Okrogelnik gaan dammen in Bolzano Nieuw Elora en Hespa strijden voor promotie Lening voor Graafschap Huysmans blijft in Zwitserse leiderstrui Voor een prikkie IJzeren Hein Handen vol V Geprikkeld door het falen van zijn at leten in Tokio, heeft Rusland een enorme jacht op jeugdtalent geopend met het doel het nationale atletiekprestige op de Olym pische Spelen van 1968 in Mexico te her stellen. Het centrum van de actie is Al ma-Ata, de hoofdstad van de republiek Kazakstan, waar de klimatologische om standigheden op die van Mexico lijken. Het program is in een artikel in het Ajne- rikaanse atletiekorgaan, „Amateur Athle te" uiteengezet door Gahriil Korobkov, de coach van de Sovjet-atleten. Korobkov schrijft dat over het geheel genomen slechts 30 percent van de Sov jet-ploeg in Tokio verrichtingen heeft la ten zien zoals men die verwacht had. Zelfs al zijn de Spelen nog drie en een half jaar verwijderd, het doel is thans reeds Mexico. Om de slechte prestaties van Tokio te vermijden, is het noodzake lijk het algemene peil van de Sovjet-atle ten belangrijk te verhogen, vooral bij de jongeren. Korobkov voorspelt dat het seizoen-1965 een kritieke periode wordt. Hij bedoelt te zeggen dat de overgrote meerderheid van de Olympische atleten van gisteren prak tisch geen kans hebben om hun resultaten scherp te verbeteren. Voor hen zullen er waarschijnlijk geen kaartjes naar Mexi co beschikbaar zijn. Een geheel nieuwe ploeg zal de oceaan oversteken om Rus land te vertegenwoordigen. Er zullen meer wedstrijden worden georganiseerd om nieuwe talenten aan het licht te brengen en er zal ook een aantal nationale titel- kampen worden gehouden, hetgeen tot nu toe in Rusland niet is gebeurd. Van de herfst af worden de kampioen schappen voor de dames en heren over gebracht naar Alma Ata. Dit is de eerste stap naar Mexico. De hoofdstad van Ka zakstan ligt hoog boven de zeespiegel. Als de Russen naar Mexico reizen, begeven zi] zich er rechtstreeks uit Alma Ata heen. Voorafgaande aan de nationale wed strijden, worden er stedelijke en provin ciale ontmoetingen georganiseerd, de kam pioenschappen van de vakbeweging, van de strijdkrachten enz. De Russische coach toonde zich bezorgd over de geweldige verbetering van de Amerikaanse lange-afstandslopers. Hij kon nog geen nieuwe namen noemen uit de nieuwe Russische atletieklichtingen. Maar het was zeker dat de nieuwe ploeg zou bestaan uit degenen waarop men thans zijn hoop heeft gevestigd. Er zijn er heel wat, maar nog niet genoeg om te selecteren. De coach noemde o.a. Oleg Raiko uit Leningrad die onlangs een nieuw Russisch record op de 2.000 meter vestigde en pols stokhoogspringer Nikokai Keidan uit Ros tov. Advertentie De Olympische kampioene Dorothy Hyman heeft zich ontfermd over het doofstomme meisje Sheila uit Queensway bij Leeds. Het zestien jarige meisje, dat zeer talentvol is, kon geen coach krijgen. Maar nu is ze bij de Hickleton Main Sports Club van Dorothy Hyman. In een zeer rustige eerste etappe van de Ronde van Luxemburg laatste wed strijd voor de Tour heeft Rik van Looy zijn zoveelste overwinning in dit seizoen behaald. In de eindsprint versloeg hij met gemak zijn zeven medevluchters, onder wie de Nederlanders Cees Haast (vierde) en Arie den Hartog (zesde), die vorig jaar winnaar werd van de rondrit door het groot-hertogdom. De sterke soloploeg van Van Looy heeft vrijwel de gehele koers gecontroleerd, Slechts op het laatste cir cuit van 32 kilometer, waar een klein col letje moest worden beklommen slaagden negen renners erin los te komen. Door een val viel Van Looy's knecht Edgar Sorge loos af, maar de overigen bleven tot de meet bijeen waar Herental's grote man Van Looy met twee lengten verschil won. De uitslag: 1. Van Looy (Belg) 5.07.04; 2. Bocklandt (Belg); 3. Monty (Belg); 4 Haast (Ned); 5. Brandt (Belg); 6. Den Har tog (Ned.); 7. Elliott (Ierl); 8. Hoevenaers (Belg) z.t.9. Hoevenaers (Belg) z.t.; 9. Sor- geloos (Belg) 5.07.13; 10. Seis (Belg) 5.07.16 11. Karstens (Ned) z.t.; 18. Maliepaard (Ned) z. t. In de nacht van donderdag op vrijdag I is in zijn woning te Amsterdam plotse ling overleden de heer A. W. B. van Haa ren, oud-official van de Koninklijke Ne derlandse Biljart Bond. De heer van Haa ren was van 1935 tot 1950 administrateur en van 1950 tot 1960 secretaris-penning- I meester van de KNBB. De vriendschappelijke wedstrijd tussen de Volewijckers en het nationale voetbal elftal van Indonesië, die zaterdagmiddag in Amsterdam zou worden gehouden, gaat niet door. De Indonesiërs gaven vrijdag bericht geen interesse meer te hebben voor deze ontmoeting, die geruime tijd geleden vastgesteld werd. Het Indonesi sche elftal verloor woensdag met 6-1 van Feijenoord. Het zal nog enkele wedstrij den spelen in Duitsland. Es Spruyt en Lidy Jansen-Venneboer hebben vrijdag de finale damesenkelspel bereikt van een internationaal tennistoer nooi in Nottingham. Zij plaatsten zich door overwinningen op respectievelijk de Britse mevrouw Kipping (6-4, 6-0) en een landgenote van deze laatste, mej. Tutt (2-6, 6-3, 6-4). De Nederlandse herenveldhandbalploeg, die zondag 13 juni a.s. in_ St. Gallen uit komt tegen Zwitserland is als volgt sa mengesteld: George van Noessel (Swift Arnhem). Jan Witte (ESCA Arnhem), Jan van de Vosse (Aalsmeer, Amsterdam), Daan Gil lissen (Niloc), Amsterdam), Guus Kantel berg (Sittardia, Sittard), Wim Buding, Piet Vennik (beiden Esca, Arnhem), Jaap ter Horst (Swift, Arnhem), Rob Janssen en Jaap Bax (beiden Micrometers, Arn hem), Dick Veen (Jahn 2, Stadskanaal,) Helmert Botterman (Operatie 55, Den (Esca, Arnhem). De toch klasrijke Britse coureur Tom Simpson is er voor de zoveelste maal niet in geslaagd een overwinning te grijpen, die hem in feite niet meer kon ontgaan. De Brit maakte vrijdag in de laatste etappe van de grote prijs van de Midi Libre door een groot aantal vooraan staande renners beschouwd als de laatste voorbereiding voor de Tour deel uit van een kopgroep van zeven man, die een voorsprong van meer dan acht minuten had op het peloton. Van dat zevental was Simpson het best geklasseerd. Hij had vier seconden voorsprong op de Fran sen Stablinsky en Foucher. Tot enkele honderden meters voor de finish in Ni- mes had Simpson de eindzege in handen: toen raakte hij in de laatste bocht van de weg en verloor slechts mede dank zij zijn ploeggenoot Pierre Hamon; die hem zijn fiets gaf 35 seconden op rit winnaar Stablinski die Michel Grain en Foucher te snel af was. Door deze ver rassende en sensationele ontknoping werd André Foucher, de sympathieke Breton een van de belangrijkste troeven van De Muer en de Pelforth-ploeg waarvoor ook Jan Janssen rijdt, winnaar. Hij kreeg dezelfde totaaltijd toegewe zen als de Franse kampioen Jean Sta blinski. Door een beter „algemeen ge middelde" werd Foucher, die in de Tour vorig jaar een van de beste renners was winnaar „op punten". Voor Simpson daar entegen was er eens te meer een teleur stelling. De enige Nederlander in de Mi di Libre, wereldkampioen Jan Janssen kreeg weinig gelegenheid tot daden van betekenis te komen. De favorieten in het peloton bekeken elkaar angstvallig: Pouli- dor, Anquetil, Motta, Perez Frances en Janssen reden voortdurend in eikaars na bijheid. Uiteindelijk had Janssen de meeste reden tot tevredenheid, omdat de strijd op het „tweede plan" door een Pel- forth werd beslist De leider van de derde dag, de veel belovende Roger Pingeon, heeft 160 kilo meter lang zich met succes ingespannen alle aanvallen te pareren. De poging van twee mindere Fransen, Milesi en Grain, boezemde de jeugdige Fransman niet veel ontzag in. Bovendien was Pierre Hamon als „bewaker" meegegaan. Meer allure kreeg de ontsnapping toen 30 kilometer voor Nimes Stablinski de vlucht nam, aan zijn wiel sprongen gevaarlijke man nen mee als de Duitser Junkermann, Fou cher enSimpson, co-équipier van Pin geon die, aan het eind van zijn krachten, Het eindklassement ziet er als volgt uit 1 Foucher (Fr.) 21.51.05 (52 punten) 2 Stablinski (Fr.) z.t. 65 punten; Simpson (G.B.) 21.51.36; 4 Milesi (Fr.) 22.00.37; 5 Hamon (Fr.) 22.01.28; 6 Jun kermann (W.Dld.) 22.01.59; 7. Pingeon (Fr.) 22.02.04; 8 Mastrotto (Fr.) 22.02.08 9 Janssen (Ned.) 22.04.40 (20 punten); 10 Raymond (Fr.) z.t. 37 punten. Bij DWS zijn op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst: de achterspeler speler Joop de Jong en de linksbinnen Martin van Lier. De NAC-spelers Ger Saris en Wim van den Hurk hebben zich op de transferlijst laten plaatsen. DWS heeft contact opgenomen met de Bredase stopper Robbie Mul, die evenwel (nog) niet op de lijst voorkomt. P.S.V. heeft na Daan Schrijvers als voor hoedespeler, de Duitser Horst Nussbaum gecontracteerd, die thans voor Pirmasens uitkomt. De 23-jarige Nussbaum is eigen lijk afkomstig van Viktoria-Köln. Het transferbedrag is niet bekend. Het trans ferbedrag van Daan Schrijvers is minder dan 200.000 gulden, zoals aanvankelijk werd medegedeeld. De dammers Van Dijk en Okrogelnik I zijn door de dambond aangewezen om de Nederlandse kleuren te verdedigen op het internationale toernooi van Bolzano, dat zondag 20 juni begint. Onder de zestien spelers, die acte de présence geven, zijn de Russische wereld kampioen Tsjegolev, die op het moment de leiding heeft in het internationale toer nooi in Hoogezand en zijn landgenoot Koeperman. De beslissingswedstrijd om één plaats in de tweede klasse van de korfbalbond tussen Nieuw Flora en Hespa vindt a.s. zondag van 1416 uur plaats op het „Blauw Wit"-terrein te Amsterdam. De elfde en voorlaatste ronde van het internationaal damtoernooi in Hoogezand heeft een rustig verloop gekend. Wereld kampioen en lijstaanvoerder Tsjegolev en I de tweede Rus in het gezelschap, Skreten- sky, legden elkaar, zoals verwacht, niet I veel in de weg en schoven remise. Baba Sy heeft op hardnekkige wijze geprobeerd de jonge Amsterdammer Sybrands te klop pen. Sybrands bouwde echter een te sterke stelling op om zich door de Senegalees te laten verrassen. De enige wijziging van I betekenis in de stand was die van Ger main. De man uit Haiti won knap van Hisart en deelt nu met Deslauriers en Baba Sy de tweede plaats. De uitslagen luiden Nimbi (Kongo)Fa- nelli (It) 1-1; Sybrands (Ned)—Baba Sy Indien de tweede-divisieclub De Graaf schap erin slaagt 100.000 bijeen te bren gen, zal de gemeente Doetinchem een le ning verstrekken van hetzelfde bedrag te gen een rente van 5 7/8 percent. Het oor spronkelijke voorstel: een renteloze lening van 1,00.000 met een jaarlijkse aflossing van 50 percent uit de wïnst zonder verde re voorwaarden, werd verdedigd door bur gemeester mr. J. Cornelissen, maar niet aanvaard door de gemeenteraad. (Senegal) 1-1; Germain (Haiti)—Hisard (Fr.) 2-0; Deslauriers (Can)Cazemier (Zwits) 1-1; Tsjegolev (Rusl)—Skretensky (Rusl) 1-1; Okrogelnik (Ned)Schotanus (Ned) 2-0. o Stand: 1. Tsjegolev 14 punten; 2. Baba Sy Deslauriers en Germain, elk 12; 5- Sy brands en Skretensky beiden 11; 7. Caze mier en Hisard beiden 10; 9. pkrogelmk en Schotanus beiden 9; 11. Nimbi 8; 12. Fa- nelli 2. De Franse atleet Michel Jazy heeft vrijdagavond tijdens wedstrijden te Char- lety zijn eigen Europees record op de 5000 meter opnieuw scherper gesteld. Hij maakte een tijd van 13 minuten en 29 seconden, waarmee hij 5,4 seconden snel ler was dan op 6 juni jl. En passant verbeterde Jazy ook het Europees record over drie mijl met een tijd van 13 min. 05,6 sec. Dit record stond op naam van de barrevoets lopende Brit Tulloh met 13 min. 12 sec. Jazy heeft de tweede helft van de race geheel alleen gelopen, omdat zijn hoge tempo halverwege reeds de krach ten van zijn tegenstanders tezeer had aangetast. Met zijn tijd van 13 min. en 29 seconden bleef hij nog altijd 3,2 secon den boven het wereldrecord van de Australiër Ron Clarke. Woensdag jl. had Jazy met een tijd van 3 min. 53,6 sec. reeds het wereldrecord op de mijl ver beterd. Tijdens de wedstrijden in Charlety leverde nog een Fransman een prestatie van formaat. Claude Piquemal liep de 200 meter winnend in 20,5 sec. en verbeterde daarmee het Franse record met 0,2 sec. De Italiaan Ottolina werd in 20,6 tweede. Na de afgelasting van de weekeind-pro gramma's draverijen op Mereveld en Duindigt is besloten ook de avondmeeting van dinsdag a.s. in Hilversum en die van woensdagavond op Duindigt niet door te laten gaan. De draf- en renpaarden staan voor het grootste deel op stal. Alleen in Gro ningen wordt morgen gereden. Daar in Groningen zal Z the Saint niet mee- draven. Zijn eigenaar, de jonge Cees van Weegen, houdt zijn succesrijke ruin rustig op stal. Iedereen had morgen antwoord verwacht op de vraag of Z the Saint de opvolger zou worden van de beroemde Quicksilver S. Als de paarde- ziekte er niet tussen gekomen was had Z the Saint op Duindigt het gevecht aan gegaan met Quicksilver S om de Gouden Zweep. „Z the Saint is eenregelmatig paard. de verdediging van de BP-kleuren overliet I Als hij zich goed voelt, is-ie er altijd bij. aan de Brit, die bovendien het best ge- Hij heeft al meer dan 41.000 gewonnen, klasseerd stond van de vluchtelingen.. Dit jaar al 6.000 hoewel hij pas zes of Het zevental nam snel een grote voor- zeven keer gestart is. Vorig jaar bracht sprong, de ontknoping was sensationeel hij 19.000 en het jaar daarvoor 15.000 en verrassend. André Foucher, die vorig naar huis. Vorig jaar is hij ongeveer der jaar eveneens de Midi Libre won, schijnt tig keer gestart. Drie keer wist hij zich opnieuw een gevaarlijke outsider voor de niet te plaatsen. Elf keer won-ie. De rest Tour de France te worden. De Italiaan Franco Bitossi heeft de tweede etappe van de wielerronde van Zwitserland gewonnen. De Belg Jos Huysmans, die in dezelfde tijd derde werd, behield de gele leiderstrui. Zijn landgenoot Walter Boucquet eindigde als tweede. Bouquet is ook tweede in het algemeen klassement met 30 seconden meer dan Huysmans. De Belg André Messelis deelt met de Zwitser Karl Brand, de Italiaan Marino Fontana en de Duitser Pieter Wiedemann de de derde plaats. Zij hebben een achterstand van 1 min. 36 sec. op Huysmans. werd hij twee of drie. Kan het nog regel- matiger?", zegt Van Weegen. „We kochten hem, mijn vader en ik, voor een prikkie van een boer, die er af wou. Gelijk met hem kochten we er toen ook eentje voor 3500. Daar verwachtten we alles van, maar dat werd niks. Z the Saint pakten we mee voor tweeduizend gulden. Een „geitje" dachten we toen. Hij was net anderhalf jaar oud. Zijn moe der was wel een harddraver, maar kwam zelf nooit in de baan. Een broertje van 'm deed het heel aardig: Xavero! In het begin was Z the Saint erg lastig. Daarom moesten we hem laten castreren. Daarna i hebben we hem een jaartje toegegeven en zijn pas met hem begonnen toen hij zo'n drie, vier jaar was. Bij Jan Wagenaar begon hij zijn carrière. Met Wagenaar kreeg ik echter meningsverschil over de behandeling. Ik heb vijf jaar als pikeur bij Willem Geertsen gewerkt in Valken veen en daar leerde ik een paard anders behandelen. Nadat we hem een jaartje hij Wagenaar vandaan hadden, begon hij in de prijzen te lopen en liet hij ons steeds meer blijken, dat we een lotje uit de lote rij met hem gekocht hadden." „Bij Wagenaar leerde hij wel hard lo pen, maar hij maakte vaak fouten, ging springen, was bang, kreeg te veel op z'n falie, denk ik. 't Is een „IJzeren Hein" hoor! Als je met hem thuis werkt, wil hij geen stap lopen. Maar staat hij tussen de andere paarden, dan wil hij zich doen gel den. Soms heb ik hem op een koers wel eens voorgereden, dat ik dacht: wat is het toch voor een sukkel. Maar in de koers was-ie er dan ineens. Opmerkelijk is, dat hij het laatste jaar, kan ik gerust zeggen, geen keer meer gesprongen heeft. Hij heeft nu vertrouwen. Dat is helemaal het werk van trainer-pikeur Nol Heskes uit Den Haag. Die rijdt 'm. Ik ben er zelf nog nooit achter geweest. Waarom? Och we zijn met Nol begonnen en dat ging goed. Die twee zijn een ideale com binatie. Nol heeft hem fantastisch in de hand, kent zijn kuren en krachten tot en met. Mijn liefje wat wil je nog meer!" „Het lijkt allemaal erg mooi om zo'n succesvol paard te hebben. Maar je hebt er je handen vol aan. Ik heb het grote geluk, dat ik bij mijn vader in zijn stuka- doorsbedrijf werk en omdat pa nog gek ker is op paarden dan ik, weet ik het wel te plooien. Zo'n dier vraagt elke dag veel tijd van je. 't Is geen auto, die je wegzet, om 'm een week later uit de garage te halen. Zo'n paard moet je iede re dag verzorgen, poetsen, stal schoon houden, enz. Iedere dag moet je een dik uur met hem uitrijden. Kortom op alle manieren moet je proberen hem in de beste conditie te krijgen, 't Moeilijke is dat ze niks kunnen zeggen. Daarom loop je steeds over hem te tobben, loop je steeds te zoeken. Hé, ontdek je bijvoor beeld ineens, zijn voeten zijn een beetje aangedikt. Smid bijhalen? Als die er maar niet te veel afhaalt, tob je dan. Moet-ie weer nieuwe ijzers hebben? Of kunnen we nog een weekje wachten? Zul ke vragen stel je jezelf voortdurend. Vori ge week was hij ineens nergens. Wat nou? Toch geen koorts? Heeft hij ook last van de heersende ziekte? Dagenlang loop je dan met een thermometer rond „Het is steeds zoeken met zo'n paard. Zoeken naar de juiste balans. Hoe zwaar moeten zijn ijzertjes zijn? Z. loopt op alu minium „ijzertjes". Daar loopt hij best op. Hij staat dit seizoen wel zwaar. Hoe meer je wint, hoe zwaarder ze je zetten, natuurlijk. Zondag zou hij op Duindigt 20 meter moeten geven aan Zanto, Attilla, Pluto, Xirene Hollandia en Bruno. Hij stond gelijk met Winston Spenoer en kreeg maar twintig meter van Walter Hollandia en maar veertig van Quicksilver S. Toch Trotse eigenaar Cees van Weegen uit Hilversum met „Z the Saint", de ruin, die door vele insiders getipt werd als favoriet voor de „Gouden Zweep". evengoed iets geweldigs, hè, dat zo'n zeventienjarige het hele veld bijna veertig of zestig meter voorsprong moet geven en toch nog tot de kanshebbers gerekend wordt. Ik teken er voor, als Z. the Saint de opvolger van Quickie wordt. Ik had hem zondag graag laten starten op Duin digt. 't Is een eer om die zweep te winnen. Veel geld brengt het niet op. Daarom zou ik hem echt niet uit elkaar laten rijden. Hij moet dit hele seizoen nog mee! Een paard, dat verrichtingen heeft, wordt veel geld waard. Maar niemand heeft zoveel geld, dat hij Z. the Saint van mij kan kopen. Hij is nu zeven jaar en nog lang niet aan pensioen toe jan Dassen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11