Groot Vietcong-offensief verwacht Generaals weer aan de macht na politieke crisis in Saigon HET W Automobilist na wilde achtervolging gegrepen De - heer S* Koster neemt afscheid als Vier doden bij botsing tussen bus en auto The Beatles onderscheiden „Kind" van twaalf deed gisteren eindexamen HBS Dr. J. H. G. Tans voorzitter P.v.d.A. Haarlemse burgers hielpen mee Bestuurder negeerde stopteken en reed politieman aan CH RISTIAANSE SWAGERMAN Niet optimistisch Vietcong-succes Wilson onder druk Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN N.V. CARROSSERJEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Veranderlijk Aan het strand Het woord is aan In de krant van heden: L U X A F L E X - dealer COIFFURES DE VRIES Heen en weer Agent gewond 50e JAARGANG NUMMER 183 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. ÏJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK ZATERDAG 12 JUNI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,-. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening ÏJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: H. Landre Adjunct Hoofdredacteur: E. Komng Hoofdredacteur: Simon Koster SAIGON (AFP, AP en Reuter) - De generaals zijn in Zuid-Vietnam weer aan de macht. President Phan Khac" Suu, de regering van premier Phan Juy Quat en de gehele Wetgevende Raad zijn af getreden. De burgerautoriteiten zullen als „zaakwaarnemers" aanblijven, totdat er een nieuwe regering is gevormd. De nieuwe regeringscrisis brak uit nadat er twee dagen achter de schermen was overlegd tussen premier Quat en de Zuidvietnamese militaire leiders. Die spraken zich tenslotte uit tegen het voortbestaan wan de regering, die vier maanden geleden haar werk begon. In Washington ontveinst men zich niet dat de nieuwe politieke crisis in Zuid- Vietnam de pogingen van de Verenigde Staten om in 't land een stabiele regering te krijgen teniet heeft gedaan. ,,Dat zal nieuwe moeilijkheden met zich brengen voor de economische en militaire inspan ningen van de Verenigde Staten in Viet nam," aldus een regerings-woordvoerder. De Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, generaal Maxwell D. Taylor, die op het ogenblik in Washington is, heeft ge zegd te verwachten dat de Vietcong alles op alles zal zetten om in de natte moes son een offensief te ontketenen dat de strijd kan beslechten. Die moesson is juist begonnen. „Het is de taak van de tegenpartij dat te voorkomen." Hij wilde niet zeggen, of hij van oordeel was dat er meer Amerikaanse troepen nodig zijn in Vietnam. Er gaan geruchten dat de Verenigde Staten overwegen 300.000 man naar het strijdtoneel te brengen. Taylor meent dat de bombardementen op Noord-Vietnam aan hun doel hebben beantwoord, het tegengaan van infiltra ties. Taylor heeft zijn opvattingen over de situatie in Zuidoost-Azië uiteengezet voor de commissie van Buitenlandse Zaken van de Senaat. Na afloop van die bijeenkomst Vanmorgen zijn bij een frontale botsing tussen een bus van de Gelderse Tramweg maatschappij en een personenauto in Sil- volde bij Doetinchem vier mensen om het leven gekomen. Een buspassagier werd ernstig gewond. De bus was bezig in te halen toen hij met de tegenligger in botsing kwam. Koningin Elizabeth II heeft de Beatles voor belangrijke diensten den lande bewe zen onderscheiden en tot leden gemaakt van The Order of the British Empire. Van nu af aan kunnen John Lennon, Paul Cartney, George Harrison en Ringo Starr de begeerlijke initialen M.B.E. achter hun namen plaatsen. Zij zijn de eerste groep van pop-singers in de geschiedenis die koninklijk zijn onderscheiden. Hun namen komen met die van 1800 anderen voor in de jaarlijkse lintjesregen ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin. zei senator Aiken: „hij was openhartiger dan anders, maar hij zei niets dat ons erg optimistisch kon maken." Het schijnt dat Taylor de commissie ge zegd heeft dat er geen reden bestaat Noord-Vietnam de oorlog te verklaren. Hij keerde zich daarmee kennelijk tegen se nator Wayne Morse die er reeds geruime tijd op aandringt dat de president het Congres machtiging vraagt de oorlog te verklaren alvorens te besluiten in Viet nam de strijd voort te zetten. De afgelopen nacht hebben Vietcong- strijdkrachten een radiostation en een mi litaire post bij de stad Song Be, ongeveer honderd kilometer ten noordoosten van Saigon bezet. De Vietcong is onmiddellijk gaan uitzenden. De Canadese regering probeert opnieuw of zij president Johnson kan bewegen ge durende enige tijd de bombardementen op Noord-Vietnam te staken. Bij de strijd om Dong Xoai zijn onge veer zevenhonderd Vitcong-strijders ge vallen. Een militaire woordvoerder van Zuid-Vietnam maakte bekend dat de rege ringsstrijdkrachten 108 doden, 46 gewon den en 126 vermisten hebben verloren. Men neemt echter aan dat die cijfers nog aanzienlijk zullen stijgen. De Britse vakbondsleider Edwards heeft gedreigd met „krachtige maatregelen" te gen de regering-Wilson als deze haar standpunt in de kwestie-Vietnam niet wijzigt. Edwards, voorzitter van de vakbond van I Advertentie I Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreide opklaringen. Kans op enige regen of enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke rich tingen, ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door een storing, die in de hogere luchtlagen over ons land trok, was het weer minder mooi dan verwacht werd. Bij een wisselende bewolking en een meer zuidelijke wind zal de temperatuur morgen iets stijgen tot ongeveer 17 a 18 graden. Zeewater 13 graden. VOORUITZICHTEN: Nog onstand vastig weer, maar een meer normale juni-temperatuur. De Zuidvietnamese stad Dong Xoai brandde op vele plaatsen toen de strijd om het bezit ervan tussen de Vietcong en de regeringstroepen op zijn hevigst woedde. (Telefoto). arbeiders in de chemische industrie, ver klaarde op de jaarvergadering van zijn bond met. nadruk dat de Britse regering er rekening mee moet houden, dat men „doeltreffender argumenten tegen haar zal gebruiken" als zij niet luistert naar de stemmen, die zich in alle delen van het land verheffen tegen haar houding in het Vietnamese conflict. Men meent dat deze woorden van Edwards neerkomen op een dreiging met staking. De rijksgecommitteerden, die op het Nieuwe Lyceum te Hilversum gisteren de jongens en meisjes examineerden voor het diploma HBS-B, hebben hun ogen niet kunnen geloven: voor hen verscheen een 12-jarige jongen uit Soest, leerling van de 5de klas van het lyceum. Het is Mare Kru- semejjer, die op zijn minst vfjf jaar te vroeg eindexamën doet en als de beste leerling van de 5de klas de minste ze nuwen vertoont. Een wonderkind, zoals Hugo de Groot en Christiaan Huygens in lang vervlogen tijden. Marc is een zoon van de fysicus dr. H. J. Krusemeijer, medewerker van een in stituut voor plasma-fysica. Vader en moe der zijn beiden in Indië geboren en huw den in 1947. In 1952 verhuisde het echtpaar naar Morristown in Amerika, waar Mare werd geboren, evenals zijn zusje Jocelyn Karen. In 1961 kwam het gezin naar Ne derland en vestigde zich in IJsselstein, la ter in Soest. De school, noch de ouders wensen iets over de levensloop van Mare te vertellen. Marc is in Utrecht op een middelbare school geweest en meldde zich vorig jaar in Hilversum voor de 5de klas van het Nieuwe Lyceum. Om daarin geplaatst te mogen worden moest hij een proefexamen doen. Men liet hem een oud eindexamen uit werken, dat hij in enkele kwartieren tot in de puntjes deed. Marc, die in november 13 wordt, weet het „meestal nog beter dan de leraren". Niemand heeft hem ooit nog op straat zien snelen, een half jaar gele den leerde hij pas fietsen. Zijn witblonde kuif buigt zich al iaren over de studie boeken. Een wonderkind, dat, zoals hij zelf heeft gezegd, van plan is om op zijn 16de jaar het doctoraal examen wiskunde te behalen. Dr. J. G. H. Tans is vanmorgen in de vergadering van de partijraad van de Partij van de Arbeid tot partijvoorzitter gekozen. Dr. Tans is 53 jaar en room-katholiek. Hij heeft zitting in de gemeenteraad van Maastricht, in de Provinciale Staten van Limburg en sinds 1954 in de Tweede Kamer. Hij is ook bekend door zijn parle mentaire overzichten voor de VARA. Dr. Tans neemt de leiding over op een moment waarop de Partij van de Arbeid zich voorbereidt op een ingrijpende struc tuurwijziging. Deze wijziging is voor een groot deel aanhangig gemaakt door zijn voorganger, de heer Suurhoff die de Partij van de Arbeid wil omvormen tot een „politiek service-instituut", die zo de „Par tij van Morgen" zou kunnen worden. Na zijn benoeming tot minister van Verkeer en Waterstaat in het kabinet-Cals is de heer Suurhoff als partijvoorzitter afge treden. (Zie verder pag. 2) De vluchtende automobilist werd in het Kenaupark gegrepen door de daar toevallig passerende recher cheur J. Feijt, die hem in een stevige judogreep nam. Confucius Ik stal U de door mij vergaarde wijsheid uit, opdat gij weten zult dat er wijsheid in de wereld is die gij zelf zult moeten vinden. Weerrapporten I» 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4,5, 6 Kerkdiensten 3 Topsij Economisch nieuws 9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Sport tl Ferdinand t2 Erbij 13-20 Radio en tv 21 Kunst 21 Feuilleton 23 Luidsprekers Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Een verkeersovertreding van een 20-ja- rige automobilist heeft vrijdagmiddag om streeks half zes in Haarlem geleid tot een wilde achtervolging door een aantal stra ten in de omgeving van het station, waar bij de bestuurder alles in het werk stelde om zijn aanhouding te voorkomen. Hij schroomde daarbij zelfs niet een agent, die hem tot stoppen probeerde te dwingen, Pres. Steynstraat 47-49 - Tel. 4769 Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen r'la3s4ppejli2 Op dinsdag 15 juni a.s. zal de heer Simon Koster zijn werkzaamheid als hoofdredacteur van ons blad beëindi gen. Op zijn verzoek is hem door het bestuur van onze onderneming op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijn functie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar. De taak, die de heer Koster op 1 ok tober 1956 op zich had genomen, zal hij nu over enkele dagen neerleggen. Het is niet zonder weemoed en spijt dat wij dit moeten aanvaarden. De heer Koster volgde op die datum onze, in mei 1956 overleden, eminente hoofdre dacteur Robert W. 'P. Peereboom op, die in de tientallen jaren van zijn hoofdredacteurschap op ons blad het stempel had gedrukt van objectieve voorlichting, en onafhankelijke en strijdvaardige comrrfentariëring. De heer Koster is in de bijna negen jaar, waarin de uiteindelijke redactionele leiding en verantwoordelijkheid bij hem berustten trouw gebleven aan het motto van zijn eerste hoofdartikel op 1 oktober 1956, dat luidde: „De Koers: Houen Zo." Het handhaven van het ka rakter van ons blad, en de uitdrukking van dit karakter in dagelijks wisselen de omstandigheden, in hoogtepunten, dieptepunten en in de middelmatige lauwheid van politieke en machtsver houdingen, is hij hem in goede handen gebleken. De aandachtige lezers zullen de com mentaren en hoofdartikelen van de heer Koster missen. Zij waren, geken merkt door de persoon van de heer Koster, rustig, uitermate helder, af stand nemend van de problematiek, maar anderzijds met een onvoorwaar delijke persoonlijke inzet geschreven. De vele toneelliefhebbers onder onze lezers zal het verheugen dat de heer Koster z'jn medewerking aan ons blad zal blijven verlenen voor toneelbe schouwingen en critieken, een materie die hij bij uitstek beheerst. Onze lezers zullen de heer Koster missen, onze redactieleden en redactio nele medewerkers en zijn collega's hoofdredacteuren van de Nederlandse dagbladen eveneens. De heer Koster is van 1960 af, het jaar van oprichting, tot enkele maanden geleden voorzitter ge weest van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren, welk genoot schap in de afgelopen jaren op actieve wijze de belangen van de pers, en daardoor van het lezend publiek, heeft behartigd ten bate van een snelle en open voorlichting, o.m. bij de overheid. Wij zijn de heer Koster veel dank verschuldigd. Onze beste wensen voor de jaren die vóór hem liggen, die de heer Koster zeker niet ongebruikt zal laten, vergezellen onze dank. Het bestuur van onze onderneming heeft de heer Jos L. Lodewijks be noemd tot hoofdredacteur, als opvol ger van de heer Koster. De heer Lo dewijks, die reeds bijna 20 jaar aan ons blad is verbonden, is voor de le zers een goede bekende. Zijn overpein zingen in de wekelijkse rubriek De Kleine Wereld behoren tot de meest gelezen onderdelen van onze courant. Hij heeft regelmatig vele bijdragen ge leverd aan de commentariërende ru brieken in ons blad, in vroeger jaren voornamelijk op het gebied van de bui tenlandse politiek. De heer Lodewijks, geboren in 1915 te Eindhoven, trad op 1 maart 1946 in dienst van ons blad als redacteur Bui tenland. Na enige jaren werd hij te vens belast met de functie van chef der redactie. Tijdens de lange periode van ziekte van de heer R. W. P. Pee reboom in 1955, en na diens overlijden in mei 1956 tot de komst van de heer Koster, fungeerde de heer Lodewijks als waarnemend hoofdredacteur. Op 1 oktober 1956 werd hij benoemd tot ad junct-hoofdredacteur. Zijn grote ervaring als all-round journalist, zijn toewijding en deskun digheid, die in het verleden al zo veel vuldig zijn beproefd en gebleken, als mede zijn inzicht en persoonlijkheid, zijn een waarborg voor de hoge ver wachtingen die wij van hem koeste ren als hoofdredacteur van ons blad. Tot adjunct-hoofdredacteur van onze bladen is benoemd de heer E. Koning. De heer Koning, geboren te Heemste de in 1926, is in 1952 in dienst van ons blad getreden als sport redacteur. Hij heeft de grondslag voor de sportrubiek gelegd, en heeft deze later, als chef van de sportredac tie, met groot talent weten uit te bou wen. Laatstelijk fungeerde hij als ad junct-hoofdredacteur van de ÏJmuider Courant. Zijn organisatorische capaci teiten zijn in deze jaren dikwijls ge bleken, ook op het vlak van de alge mene redactie-organisatie en nieuwsga ring. Receptie Op dinsdag 15 juni zal er tijdens een receptie, die zal plaatsvinden van 16.30 tot 18.00 uur in Restaurant Dreefzicht, Fonteinlaan 1 te Haarlem, gelegenheid zijn om afscheid te nemen van de heer Simon Koster en kennis te maken met de heer J. L. Lodewijks en de heer E. Koning. De vele relaties van de scheidende functionaris en van de nieuwbenoem den zijn op die middag van harte wel komt. H. C. VAN DER MIJE, directeur. omver te rijden en te trachten een agent op een scooter in het water van de Nieuwe Gracht te dwingen. Omstreeks half zes zag een hoofdagent van de Haarlemse politie in de Parklaan een automobilist vanaf de verkeerde rich ting binnenrijden. Hij reed achter de auto aan met de bedoeling de bestuurder te doen stoppen. Deze verhoogde echter zijn snelheid en sloeg linksaf de Jansweg in. Op de kruising met de Nieuwe Gracht werd hij door een andere hoofdagent, die het verkeer aan het regelen was tot stoppen gemaand. Aanvangelijk scheen de autobestuurder aan het stopteken van de midden op de rijbaan staande agent gevolg te willen ge ven. Enkele meters voor de agent gaf hij plotseling echter vol gas en reed de agent aan. Deze viel op de motorkap van de auto en gleed er via het linkerspatbord af. De hoofdagent probeerde zich nog vast te grij pen aan het portier, maar dit lukte niet. De automobilist, die nog steeds gevolgd werd door de agent op de scooter draaide naar rechts de Nieuwe Gracht op. Hier slaagde de scooterrijder erin naast de auto te komen. De automobilist stuurde toen scherp naar links en probeerde de agent te dwingen in het water te rijden. Door krachtig remmen wist deze dit echter te voorkomen, Nog een tweede maal speelde ditzelfde tafereel zich af. Inmiddels reed de automobilist via het Kenaupark en de Parklaan verder. Hij sloeg rechtsaf de Kruisweg in, maar kon niet verder rijden omdat daar een file auto's stilstond. Op het moment dat de agent met de scooter naast de auto ver scheen, reed de autospuiter snel achteruit. Op de kruising met de Parklaan werd hij echter geblokkeerd door een op het kruis punt staande personenauto. De man reed toen weer snel vooruit, maar werd hier tegengehouden door een bromfietser, die zijn voertuig dwars op de weg had geplaatst. De bromfiets werd aan gereden en licht beschadigd. Voor eén tweede keer reed de auto 'snel achteruit, waarbij hij tegen de scooter van de agent botste. Deze werd vrij ernstig beschadigd. Voordat de agent de man kon arresteren verliet deze zijn auto en holde de Parklaan op en het Kenaupark in. Hier liep hij echter recht in de armen van de recher cheur J. Feijt, die de vluchteling vast greep. De heer Feijt had weinig moeite met dg vluchtende man. Bekend judoër als hij is, slaagde hij er vlot in de vluchte ling in een stevige greep te nemen. De man is overgebracht naar het bureau, Daar bleek dat het een 20-jarige auto- spuiter uit Haarlem was, aan wie de rij bevoegdheid was ontnomen. Bovendien bleek de man sterke drank te hebben ge bruikt. Na een bloed- en urineproef is hij in verzekering gesteld. De man reed niet met zijn eigen auto, maar met de wagen van een klant die hij zou spuiten. De hoofdagent die op de kruising van de Jansweg met de Nieuwe Gracht werd aangereden is naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo vervoerd. Daar bleek dat hij verwondingen aan zijn knieën had opge lopen. Deze waren echter niet zo ernstig dat hij zijn dienst niet meer kon hervatten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1