Nederlandse eisen spelen grote rol Slag om democratisering van de EEG in Brussel ontbrand Martin Buber overleden HET WEER „In 15 minuten over het Britse Kanaal" i Gesprek De Gaulle-Erhard heeft niets opgeleverd Watersnood in Zuid-Europa HARINGWORM MAAKT SLACHTOFFERS VLOEIT VLUG STRAK UST UF VEEL VRIJ? VERF! Machiel Gobets gaat getuigen in Fulda Ontsporing op het Centraal Station Zelfs EEG-topconferentie staat niet vast uw matras Élftii !f ,iX' Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN Veranderlijk Aan het strand Nieuwe ambassadeur van de VS in ons land Reuzen-Hover ontworpen Eerste begin Het woord is aan Amsterdam-Kristiansand per boot pagina 2 IJmuider tamboers wonnen pagina In de krant van heden: FLEXA DEALER De Welf van 1853 DAMESKAPSALON TEL. 8166 50e JAARGANG NUMMER 184 MAANDAG 14 JUNI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Vandaag zqn in Brussel de onderhandelingen begonnen over de plannen van de Europese commissie (het dagelijks bestuur van de E.E.G.) voor de financiering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Omdat aan die plannen het voorstel is ge koppeld de E.E.G. eigen inkomsten te verschaffen en het Euro pese parlement wat ruimere controlerende bevoegdheden te geven, Ideeën die De Gaulle niet welgevallig zijn, zit er een forse politieke knokpartij m de lucht, naar het resultaat waarvan men voorlopig nog slechts kan gissen. De Europese ministerraad kan de verwachte slag om de democratisering van de gemeenschap moeilijk vermijden, omdat de Europese commissie haar voor stellen als een moeilijk deelbaar pakket bij de ministerraad heeft ingediend. JERUZALEM (AFP) De befaamde Joodse filosoof en theoloog professor Martin Buber is zondag op 87-jarige leef tijd in Jeruzalem overleden. Professor Buber had twee maanden geleden een dij been gebroken. Hij leed aan een nierziek te. Martin Buber werd acht februari 1878 geboren in Polen. Hij ontving zijn oplei ding in 't Wenen van omstreeks 1900. Op den duur voelde hij zich daar vooral re ligieus niet bevredigd en keerde naar Po len terug. Hij wijdde zich daar aan de studie van het chassidisme, een mystieke stroming, gebaseerd op de Kabbala, die in de loop van de achttiende eeuw in Galicië was ontstaan. Het zionisme, dat tijdens Bubers stu dententijd door Herzl verkondigd werd, maakte op de jongeman een sterke in druk. Van aanhager werd hij in de jonge beweging al spoedig voorvechter. Van zijn talrijke publikaties is vooral de vertaling van het oude testament in het Duits, waar aan hij samen met Frans Rosenzweig werkt, bekend. Zijn bundel opstellen „vom Geist des Judentums" bracht het tot internationale vermaardheid. Tot 1933 bezette Buber de enige joodse leerstoel voor religieuze we tenschap en ethiek aan een Duitse univer siteit. Van 1938 tot 1957 was hij hoogleraar aan de Hebreeuwse universiteit van Je ruzalem, waarvan hij een der oprichters was. In Israël werd professor Buber geëerd als een groot intellectueel, hoewel sommi gen van zijn ideeën tegenstand ontmoetten van joodse politieke figuren. Extreme na tionalisten hadden bezwaar tegen Bubers gematigde politieke denkbeelden over de houding van het zionisme tegenover de Palestijnse Arabieren. In 1963 bracht pro fessor Buber een bezoek aan Nederland. Hij kreeg toen de Erasmus-prijs. (Zie verder pag. 3). De Amsterdammer Machiel Gobets zal op 21 september in Fulda getuigen in de rechtzaak tegen de SS-officier Erich Sche mel, die ervan wordt beschuldigd tijdens een mars van gevangenen van het concen tratiekamp Liebenrosen naar Oranienburg- Sachsenhausen talrijke deelnemers aan de ze mars te hebben doodgeschoten. In ons blad heeft de heer Gobets in no vember uitvoerig over deze „dodenmars" verteld. I Advertentie I Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vannacht plaatselijk mist en morgen later op de dag kans op enige regen. Zwakke tot matige wind in hoofzaak zuidwestelijk. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen overwegend droog met enkele opklaringen. Zwakke wind tussen zuid en zuidwest. In de mid dag 16 tot 17 graden, zeewater 13 graden. VOORUITZICHTEN: geleidelijk iets stabieler, maar nog geen belang rijke temperatuurstijging. Martin Buber Met het ss Rotterdam is de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Nederland, de heer William Tyler, met zijn vrouw in Nederland aangekomen. De ambassadeur zei in de skyroom van het schip in het Ne derlands: „Wij hebben uw mooie land en zijn sympathieke bevolking al eens eerder bezocht, maar we heb ben toen nooit gedroomd, dat wij nog eens zo fortuinlijk zouden zijn hier ons eigen land te mogen vertegen woordigen, onze twee landen zijn aan elkaar verbonden door sterke histo rische banden en door een gemeen schappelijk streven naar de verwe zenlijking van vrijheid en recht in de wereld. Hiermede is een solide basis gelegd voor voortgezet nauw contact en samenwerking." De am bassadeur is twee keer eerder in Nederland geweest, de laatste keer tijdens de N AT O-conferentie in Den Haag in 1964. De voorstellen behelzen in het kort het volgende: 1. De kosten van het gemeenschappe lijk landbouwbeleid (marktinterventies, subsidies op export naar derde landen en structuurpolitiek) komen geleidelijk aan geheel (per 1 juli 1967) voor rekening van de gemeenschap. In de overgangsperiode worden de kosten volgens een bepaalde verdeelsleutel nog gedeeltelijk over de partners uitgesmeerd. De opbrengst van heffingen op de ingevoerde landbouwpro- dukten vloeit na 1967 eveneens geheel in de kas van de E.E.G. 2. Ook de opbrengst van het gemeen schappelijk buitentarief (de douanerechten op ingevoerde industrieprodukten uit der de landen) vloeien vanaf 1 juli 1967 gelei delijk aan in de kas van de gemeenschap. Dat kan in vijf etappes gebeuren zodat de rechten met ingang van 1 januari 1972 geheel aan de gemeenschap ten goede ko men. Uit de totale opbrengst van de land- bouwheffingen en de douanerechten wor den tenslote alle uitgaven van de gemeen schap bestreden. 3. De ontwerp-begroting van de Eruo pese commissie moet met een gekwalifi ceerde meerderheid door de Europese mi nisterraad worden goedgekeurd en geldt nisterraad worden goedgekeurd en geldt als aangenomen als 't Europese parlement niet binnen 'n maand bedenkingen heeft aange voerd. Wenst het parlement veranderin gen aan te brengen dan kan dat daartoe alleen adviseren. De ministerraad kan het advies, ook al zou het door de commissie worden overgenomen, haast zich neerleg gen als vijf van de zes partners in de E.E.G. dat wensen. Het is duidelijk dat de voorstellen, die de commissie in de eerste plaats heeft in gediend om haar eigen positie te verste vigen, in Parijs niet in goede aarde zijn gevallen. Want zij versterken het supra nationale element in de Europese samen werking, dat De Gaulle juist wil uitban nen. Frankrijk kan de plannen echter niet en bloc verwerpen omdat het alle belang heeft bij de voorgestelde financiering van de Europese landbouw, een voor Frankrijk (net als voor Nederland) voordelige rege ling, die het graag in de wacht zou slepen Het verluidt dat de Britse vliegtuigfa briek Westland onmiddellijk zal beginnen met de bouw van een 15 miljoen gulden kostende reuzen-Hovercraft, de SRN-4, die boven de oppervlakte van het water zwevende, het Engelse Kanaal in ruim een kwartier zal kunnen oversteken. Ver wacht wordt, dat de Britse spoorwegen en Swedish-Lloyd elk een dergelijke Ho vercraft zullen bestellen. Westland is ab soluut overtuigd van het succes en zal daarom ook een 3de exemplaar op sta pel zetten. Het zou een omwenteling betekenen in de kanaaldiensten. De kortste routes van Dover naar Calais of naar Boulogne du ren thans per schip anderhalf uur. De nieuwe SRN-4 -snelheid 130 kilometer per uur- zal plaats bieden aan 660 passagiers, of 250 passagiers en 30 auto's. Speciale landingsplaatsen zullen in de bestaande havens aan beide zijden van Het Kanaal worden aangelegd. De SRN-4 zal gebruik maken van een eenvoudige, betonnen start-en landingsbaan, Waar pas sagiers kunnen in- en uitstappen en auto's zullen worden in- en uitgeladen. Swedish- Lloyd heeft aangekondigd, dat zij in het aanstaande voorjaar een Hover-veerdienst tussen Ramsgate (in Kent) en Calais zal openen. Hierbij zullen 2 SRN-'s voor 38 passagiers worden gebruikt, later te vervangen door de 150 ton metende SRN- 4, zodra de aflevering daarvan in 1968 be gint. Andere Hovercraftroutes, die onder meer Harwich-Calais, Newhaven-Dieppe Southampton-Cherbourg. De SRNÏ4 zal zich voortbewegen op een luchtkussen van 3 meter „dikte". De eer ste Hovercraft werd 10 jaar geleden ont worpen door Christopher Cockerell, die te vergeefs getracht heeft het Britse depar tement van defensie er voor te interes seren. Maar later zag het departement van luchtvaart toch mogelijkheden in de Hovercraft, als een niet-militair project, Zaterdag heeft de minister van Land bouw mr. B. W. Biesheuvel op het jaar lijkse congres van de Europese Beweging in Amsterdam verklaard, dat het kabinet vrijdag uitgebreid de strategie en taktiek van de Brusselse onderhandelingen heeft vastgesteld. Over de uitslag valt niets te zeggen, maar de strijd zal hard en lang durig zijn. De onderhandelingen van deze week zullen slechts een eerste begin zijn Het Congres van de Europese Beweging sprak zich tenslotte duidelijk uit over het feit dat aanvaarding van de voorstellen der EEG commissie voor financiering van de landbouwpolitiek gepaard moet gaan met een effectief begrotingsrecht voor het Europees parlement en gelijktijdige ver wezenlijking van het Europees parlemen tair recht van medewetgeving. At' Terentius Ik ben een mens, niets menselijks is mij vreemd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, IS Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Sport 9 t/m 13 Ferdinand 1>5 Luidsprekers lo Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Zaterdag vierde koningin Elizabeth van Engeland officieel haar verjaar dag. De traditionele grote parade trok uiteraard weer veel belang stelling. Van het balkon van Bucking ham Palace af wuift de Britse vorstin de toeschouwers toe. Op haar arm haar jongste zoon, prins Edward. Lichte schade, geen gewonden Door vooralsnog onbekende oorzaak is van morgen de trein van 10.40 uur van Amsterdam naar Amersfoort kort na het verlaten van het Centraal Station uit de rails gelopen. De trein had op het moment van dit ongeluk weinig snelheid. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor en de schade bleef beperkt. Het treinverkeer vindt normaal door gang. Slechts de trein die ontspoord is, is uit de dienstregeling genomen. De reizigers, die zich in de trein bevonden, zijn kort na het ongeluk met een andere trein in de richting van hun plaats van bestemming vervoerd. De ontsporing was er een van een licht karakter. Het vermoeden bestaat dat zij is ontstaan door moeilijkheden met een wissel. Hierdoor zou één wagon het éne en de volgende het andere spoor opge reden zijn. Dit kon echter nog niet worden bevestigd. Een wolkbreuk heeft vrijdagavond in Texas het dorpje Sanderson zo goed als van de aardbodem weggevaagd. Alleen enkele hoger staande huizen werden gespaard. Een auto werd door de kracht van het water half op de gebouwen gekwakt. (Telefoto). (Van ohze correspondent) BONN Over het enige concrete resul taat van president De Gaulle's bezoek aan Bonn het bijeenroepen van een Euro pese topconferentie in de komende herfst bestaat al weer onzekerheid. Zaterdag had de Franse president op de plenaire slotzitting verklaard, dat de Franse en de Westduitse regeringen de conferentie bei de nuttig achtten. De Westduitse woord voerder Von Hase sprak in het begin van de middag ook van een „topconferentie". Maar op het diner dat De Gaulle die zelfde middag aan zijn Duitse gasjheer aanbood, maakte hij duidelijk dat hij het met deze Westduitse interpretatie niet ge heel eens was. De Franse president had alleen maar gesproken over zijn bereid heid, zo'n conferentie bijeen te roepen. „Maar", zo vervolgde De Gaulle, „mijn definitieve goedkeuring zal afhangen van het verloop der onderhandelingen, die deze maand in de E.E.G.-ministerraad over de financiering van de gemeenschap- MüNCHEN (AP en DPA). - In Zuid- Duitsland, Oostenrijk en Joegoslavië heerst watersnood. De Donau is op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. In Beieren is het waterpeil de afgelopen dagen vijf meter boven de normale stand gekomen. Het scheepvaartverkeer op de Rijn bij Karlsruhe is zondag ge staakt. In Passau verloren vele mensen have en goed door het snel wassende water. Kelheim zag er uit als Venetië. Een deel van de inwoners van Regensburg is ge- evacueerd. Vele verkeerswegen zijn onbe gaanbaar. De schade in Beieren loopt in de miljoenen. In enkele dalen is vrijwel de gehele oogst vernield. Zes mensen kwamen in Zuid-Duitsland om het leven. In Oostenrijk zijn de plaatsen Pöch- larn, Spitz, Ybbs, Krueszen, Saxen en Hainburg zwaar getroffen. De Donau stijgt nog steeds. Ongeveer vijfduizend brandweermannen zijn naar de getroffen gebieden gestuurd. In Wenen raakte een spoorwegstation overstroomd en moest worden ontruimd. In de Joegoslavische provincie Vojvo- dina heeft de Donau thans de ongekende breedte van twintig kilometer. Het water van de rivier stijgt ongeveer twaalf een timeter per etmaal. Op vele plaatsen zijn de dijken bezweken. Ze waren reeds ver zwakt door de zware regenval en konden de was van de rivier niet weerstaan. Het leger en de luchtmacht zijn ingeschakeld om de watervloed te keren. Vele huizen zijn ontruimd. De stad Vukovar is gedeel telijk geëvacueerd. De haringworm, waartegen het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verleden week een door de redersvereni ging voor de zeevisserij betreurde waar schuwing heeft doen uitgaan, heeft de af gelopen dagen waarschijnlijk twee slacht offers gemaakt. In Amsterdam, waar bij de G.G. en G.D. geen gevallen van haringworm- slachtoffers bekend zijn, werd verleden week de Nederlands-Amerikaanse filmster Linda Christian na het eten van een ha ring onwel tijdens opnamen voor de film „10.32". Een dokter constateerde darm- catarrh. Miss Christian moest enkele da gen het bed houden. Vandaag heeft zij haar filmwerkzaamheden hervat. Een inwoner van Laren kreeg al eer der, op 2 juni, last na het eten van drie haringen. Hij werd opgenomen in het St. Jansziekenhuis in zijn woonplaats, waar hij op het ogenblik nog wordt verpleegd. Daar bleek dat een deel van zijn dikke darm moest worden weggenomen. Labora toriumonderzoek wees de haringworm als oorzaak aan. De man heeft een advocaat opdracht gegeven uit te zoeken wie verantwoorde lijk is geweest voor de verkoop van de door hem geconsumeerde haring. Hij wil deze verkoper aansprakelijk stellen voor de kosten. pelijke agrarische markt zullen plaats» vinden." Deze dubbelzinnige Franse houding heeft in Bonn teleurstelling gewekt. Over bijna alle belangrijke kwesties de Europese integratie, Vietnam, de NAVO zijn Frankrijk en de Bondsrepubliek het volledig oneens. Deze problemen zijn in Bonn nauwelijks ter sprake gekomen. Beide partijen heb ben zich beperkt tot het bespreken van die problemen waarover een zekere toenade ring mogelijk leek. Dat waren de econo mische ontwikkeling in Europa en enkele detailkwesties. Zo ondertekenden de mi nisters van Defensie een overeenkomst voor een hechte samenwerking op het ge bied van de elektronische industrie. Te vens werd besloten tot een nauwere samenwerking tussen de militaire staven van Frankrijk en de Bondsrepubliek. Kanselier Erhard was, met het oog op de komende Westduitse parlementsverkie zingen, zeer op Franse toestemming voor een Europese topconferentie gebrand. Men krijgt de indruk, dat de Westduitsers in ruil voor inmiddels weer op losse schroeven gezette Franse toestem ming veel van hunposities hebben prijs gegeven. Het schijn!, dat de Duitsers min of meer hun toestemming hebben betuigd met De Gaulle's wens om de financiële onafhankelijkheid van de E.E.G.-commis- sie te beperken. Ook zouden de Duitsers door de knieën zijn gegaan over de kwes tie van de bevoegdheden van het Europe se parlement. Óp het gebied van de financiering van de Europese landbouwmarkt hebben de Fransen enige concessies gedaan. Men weet dat Frankrijk de ontwikkeling van de Europese gemeenschap tot de land bouwsector beperkt wil zien. De Westduit sers daarentegen wensen een gelijktijdige ontwikkeling van een gemeenschappelijke handels-, energie-, en belastingpolitiek. De Franse delegatie is in Bonn aan deze Westduitse wens tegemoet gekomen. Men is er zich in Westduitse kringen echter van bewust, dat de werkelijke beslis singen over de Europese eenwording in de E.E.G.-ministerraad in Brussel zullen vallen. Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 Beverwijk - Tel. 2341T Hoofdstraat 140 - Santpoort - Tel. 7381 1 LANGE NIEUWSTRAAT 471 W. en W. vanaf f 4.00 PERMANENT vanaf ƒ16.50

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1