't is weer tijd voor De Joodse Erasmus van zijn eeuw Bij de dood van Martin Buber (1878-1965) Fa. B. ENGELENBERG Militair bestuur in Zuid-Vietnam Pasjesovereenkomst is afgelopen (door dr. J. Meijer) ^Qraatótoel van duiven boden n.v. van duivenboden n.v. MAANDAG 14 JUNI 1965 3 de permanente meubelshow Londense jongedame legt politie het vuur na aan de schenen da M. Mok OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS1AKKEN SAIGON (AP en Reuter) Generaal- majoor Ngoejen van Thieoe is benoemd tot voorzitter van een nieuwe Nationale Raad, die Zuid-Vietnam zal besturen. De samenstelling van deze Raad zal nog wor den bekendgemaakt. In Saigon meent men dat luchtmaarsehalk Ngujen en Cao Ky en generaal Ngujen Hoeoe Co er deel van uitmaken. Vertegenwoordigers der rooms-katho- lieken en boeddhisten in Zuid-Vietnam en van de godsdienstige groeperingen van de Cao-Dai en de Hoa-Hao hebben in een in Saigon uitgegeven verklaring gezegd, dat zij de voorkeur geven aan een bur gerlijk boven e'en militair bewind, dat in de plaats zou moeten komen van de af getreden burgerlijke regering onder dr. Phan Juy Quat. Deze groepen vormden de kern van het verzet tegen de afgetre den regering wier bevoegdheden thans door militaire leiders zijn overgenomen. De Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, Maxwell D. Taylor, is zondag naar Saigon teruggekeerd van een bezoek aan Washington, waar hij met president John- son en andere hoge autoriteiten belang rijke besprekingen heeft gevoerd over de Vietnamese oorlog. De correspondent in Saigon van de „Sunday Times" meldt, dat reeds meer dan de helft van de 51.000 man Ameri kaanse troepen in Zuid-Vietnam in ge vechten met de Vietcong-rebellen is ver wikkeld. Zuidvietnamese luchtlandingstroepen hebben in een hevig gevecht even ten noorden van Dong Xoai zware verliezen geleden. Slechts 150 van de 480 man rege ringstroepen die bij het gevecht waren beerokken, hebben de strijd overleefd. Een bataljon Amerikaanse luchtlan dingstroepen van achthonderd man is naar Phoeoc Vinh getransporteerd. Phoeoc Vinh is een dorpje op ongeveer vijftig kilometer ten zuiden van Dong Xoai. Bij een aanval van achttien vliegtuigen van de Amerikaanse marine op een le- geropslagplaats 144 kilometer ten zuiden van Hanoi zou zondag tachtig percent van de gebouwen zijn vernietigd. In Zuid- Vietnam kwamen zondag vier Ameri kaanse helikoptervliegers om toen hun toestel verongelukte. WEST-BERLIJN (Reuter). Ongeveer 70.000 Westberlijners hebben zondag van de laatste gelegenheid gebruik gemaakt om hun familie in het oostelijke stadsdeel te bezoeken. De pasjesovereenkomst, in sep tember 1963 gesloten, heeft de Westberlij ners in staat gesteld gedurende vier af zonderlijke periodes een bezoek aan Oost- Berlijn te brengen. De laatste van deze periodes eindigde zondag. Nieuwe onderhandelingen tussen Oost- Duitsland en West-Berlijn over een moge lijke voortzetting van deze regeling zullen eind deze maand beginnen. Waarnemers in West-Berlijn achten het onwaarschijn lijk dat de overeenkomst in de huidige vorm zal worden gehandhaafd. Men ver wacht dat de Oostduitsers met nieuwe ei sen zullen komen, die mogelijk zijn gericht tegen bijeenkomsten van het Westduitse kabinet of de Bondsdag in West-Berlijn. Onder de huidige overeenkomst zijn in totaal twee-en-een-half miljoen dagpasjes verstrekt. Advertentie Luister naar ,,'t Is weer tijd woor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica za. 11.15 en 18.45 u.zo. 10.30 en 18.45 u Wanneer Huizinga aan het slot van zijn tuur-verleden, zoals de universiteiten van eigenaardige van het Joodse vólk, maar De ineenstorting van het Duitse Jodendom TT.conciusies Wenen, Berlijn en Zürich de jonge Ween- het wezen van Israëls religie, want onmid- maakte hij overigens van zeer dichtbij biografie van Erasm.us zijn trekt, stelt de Leidse hoogleraar het pro- se intellectueel zouden vormen naar de bleem, waardoor de befaamdè Nederland- maatstaven van West-Europa. In de be- se humanist van de 16e eeuw zo groot gaafde student groeide dit alles tot een gebleven is. Want ogenschijnlijk is het synthetisch geheel onder een alles beheer- streven van Erasmus mislukt. Hij heeft sende Joodse noemer zich immers angstvallig teruggetrokken uit de ontzaglijke worsteling van zijn da gen. „In die forse zestiende eeuw is de eiken kracht van Luther nodig, de stalen In Duitsland werd deze Joodse cultuur filosoof Martin Buber geestelijk gevormd. Op de grens dus van twee werelden, die elkander in een iets verder gevorderd dellijk zag hij, dat dit hem niet tot na- mee. Eerst in 1938 ontkwam hij de ramp tionale grenzen terugleidde of binnen het en vestigde hij zich in Jeruzalem, waar perk der orthodoxie. „Und dieses Urjüdi- hij verbonden werd aan de Hebreeuwse sche war ein Urmenschliches, der Gehalt Universiteit, die hijzelf had helpen stich- menschlichster Religiositat (Wezen ten. der Joodsche religie, pag. 214). Buber en Israel Joods nationalisme Van uit dit Chassidisme heeft Buber ge- De snelle evolutie van de Joodse Staat CllvCll JA-I dill L V dl l LlUlllvl UUUlg) UC DvmICU ClAClllUCl -LAI ucil co O*-' IJ j 1 ciMtitrilr scherpte van Calvijn, de gloed van Loyo- stadium op leven en dood zouden bestrij- tracht het Joods-nationale denken nieuwe en de daarmee gepaard gaande ontwiK Advertentie spaarne 11 damstraat en teylermuseum official dealer van artifort - bovetikamp - leolux - tessi gelderland zitmeubelen wandmeubelen fristo - formule mah. yongg pastoe royal systeem deco k.l.m. aed. oude gracht 108-110 - spaarne 11 kruisstraat 22 - afd. woningtextiel katalogus op aanvraag. LONDEN (Reuter). Een aantal Lon dense politiemannen heeft vrijdag uren nodig gehad om een twintigjarig meisje te arresteren, dat, gewapend met een pistool, op de vensterbank van een huis in een buitenwijk van de stad zat en noncha lant de ene sigaret na de andere rokend op alles schoot wat in haar nabijheid kwam. De politie was naar het huis gekomen om het meisje terug te brengen naar de gevangenis waaruit zij twee maanden ge leden was ontsnapt. Zij zat daar een straf uit voor een gewelddadige beroving. Toen de politie in de buurt van haar kamer kwam werd zij op een regen kogels ont haald en moest halsoverkop het huis ver laten. Daarbij kreeg een politieman een schot in de rug. Overredingen en bevelen het vuurwapen weg te werpen en zich over te geven hiel pen niet. Het was tenslotte vrouwelijke ij delheid, die haar parten speelde. Een persfotograaf, die in een aangrenzende kamer had weten te komen, leunde uit het raam en vroeg of hij een „plaatje" van haar mocht maken. Om er zo voordelig mogelijk op te komen leunde het meisje naar voren, hetgeen de fotograaf de kans verschafte haar pistool weg te grissen Het vuurwapen ging hierbij af waardoor de fotograaf een schampschot opliep. De politie overmeesterde toen het meisje. la, niet de fluwelen zachtheid van Eras mus. Hun kracht en gloed is nodig, maar ook hun diepte, hun niets ontziende, voor niets terugschrikkende consequentie, op rechtheid en openhartigheid. Zij kunnen die glimlach niet verdragen, die Luther doet spreken van het arglistig wezen, dat uit zijn trekken straalt.- Zijn vroomheid is hun te effen en te slap Dan komt de biograaf tot zijn oordeel over de mildheid van Erasmus, de typi sche humanist, -die Huizinga ook zelf ge durende zijn leven is geweest en waarom hij zich geïnspireerd moet hebben gevoeld tot zijn biografie, die aldus eindigt: „Het beschaafde mensdom heeft reden, Eras mus' naam in ere te houden, al was het enkel omdat hij de innige oprechte predi ker is geweest van die algemene zacht moedigheid, die de wereld nog zo bitter nodig heeft." den. Wij bedoelen: Jodendom en Deutsch- impulsen te geven. Zijn opvatting, die Erasmus-Buber Het schijnt symbolisch, dat de Joodse wijsgeer tijdens zijn laatste grote reis naar dit land kwam om de Erasmus-prijs in ontvangst te nemen. Want meer dan alles was deze subliemste Jood onzer ge neratie een humanist naar de snit van de brede Europese cultuurstroming der voor bijgegane eeuwen. Een Jood, wiens beeld alleen maar past binnen het kader der turn. Want bij de dood van Martin Buber schijnt het geboden allereerst op te wijzen hoe vruchtbaar aanvankelijk juist beide genoemde gebieden elkander hebben be- invloed. Reeds sedert de 18e eeuw hadden in Duitsland denkbeelden van mannen als Herder (die van zichzelf beweerde dat Erasmus en Grotius zijn idolen waren ge weest!) de grondslagen gelegd voor een humaniteitsfilosofie, die door Joden als t Moses Mendelssohn wijsgerig met het mo- voor een zinvol voorbestaan van het Jood se volk de ontwikkeling eist van ook an dere dan uitsluitend rationele krachten, bracht hem in botsing met vele Zionisten. Dat hij omstreeks de Eerste Wereldoorlog reeds samenwerking met de Arabiéren be pleitte (zulks tegen de imperialistische op vattingen van het toenmalige Engeland in) deed toen al voor velen de deur dicht. Hij propageerde zijn denkbeelden in zijn tijdschrift „Der Jude", dat mag wor den beschouwd als het belangrijkste Jood- keling van het Israëlische nationalisme maakten, de Erasmiaanse Jood huiverig. Ook temidden van het jonge Israel bleef hij zichzelf immers trouw. Dat dit vaak aanleiding gaf tot botsingen spreekt wél- naast vanzelf. Om Huizinga te module ren: In de realiteit van het Joodse land is de eiken kracht Van Ben Goerion nood zakelijk, de stalen scherpte van Moshé Dayan, niet de fluwelen zachtheid van een Buber, wiens beschouwingen over Jo den en Arabieren zelfs het grapje deden ontstaan van „Bubertat", waarmee men onrijpe politieke opvattingen wilde type ren. Het verontrustte de wijsgeer soms; het deed hem nooit afdwalen van zijn eens begonnen, rechte weg. Wel leidde deze consequentie Jodendomsopvatting ertoe, dat Martin Buber in de niet-Joodse we reld een veel grotere populariteit verkreeg dan binnen het Joodse volk zelf. Een pro bleem op zichzelf, dat binnen het kader van dit In Memoriam buiten beschouwing moge blijven. Buber en van Eeden Mogen wij onze beschouwingen beëindi- Naslagwerkje Een van mijn veelgehanteerde naslag werken, de Nouveau Petit Larousse Illus- tré, vertoont zeer duidelijk de sporen van deze drukke omgang. Het degelijke bindwerk is niet bestand gebleken tegen wat in dit geval beter de hand des eige naars dan de tand des tijds kan worden genoemd. Enkele bladzijden zijn ondanks mijn zorgen gescheurd of zelfs verloren geraakt. Sedert het boek in 1930 mijn le ven kwam verlichten, is het echter niet alleen uiterlijk, maar ook qua inhoud aan slijtage onderhevig geweest. Het kwam van lieverlee te dikwijls voor dat ik, in het handige boek delvend, mijn weetgie righeid bedrogen zag, eenvoudig doordat de tijd in 1930 niet is blijven steken, maar onverdroten is voortgegaan met het pro duceren van nieuwigheden. Ik was dus wat dit gebruiksvoorwerp aangaat drin gend aan modernisering toe. En zie, een lieve, gulle hand heeft me dezer dagen met een nieuwe editie verrijkt, gedateerd 1965 en overeenkomstig de neiging tot bondigheid van onze tijd kortweg Petit Larousse geheten. Ik ben dus weer aan een periode van 35 jaar begonnen. Of schoon het enigszins twijfelachtig is of ik deze nieuwe periode zal vol maken, heb ik het boek verheugd ter hand genomen. Een oud boek kan een goede vriend zijn, een nieuw heeft een speciale char me, die van de jeugd. Het is over het algemeen niet gepast een jeugdige scho ne dadelijk scherp aan de tand te voelen en na te gaan of achter het bekoorlijke uiterlijk ook goede geestelijke vermogens schuilgaan. Ik heb me door deze overwe ging echter niet laten weerhouden van het nemen van zogenaamde steekproeven. Mijn eerste constatering was dat men niet zonder moeite op een nieuwe vriend over gaat. De oude, zelfs ouderwetse opmaak was mij zo vertrouwd geworden dat de nieuwe, wat meer overzichtelijke en fris se aanpak mij het gevoel gaf met een heel ander werk te maken te hebben. Alles wat sinds 1930 boven de horizon der ge schiedenis was verschenen, waaronder een complete tweede wereldoorlog, had zijn plaats opgeëist. Staatslieden, geleerden, kunstenaars van gisteren en heden vertoonden zich in woord en beeld aan mijn speurende blikken. Wat was, om een sprekend voorbeeld te nemen, Hitler in 1930? Een obscure agitator die de ency clopedieën niet kenden. Nu is hij al- weer achter de horizon verdwenen, maar zijn rol was belangrijk genoeg om voor het nageslacht te worden vermeld. Wie ivaren vijfendertig jaren geleden Flemuig en Waksman? Speurende geleerden, die ons nu worden gepresenteerd als de ont dekkers van penicilline en streptomycine. Ze delen de eer der presentatie met vele andere Nobelprijswinnaars, Nederlanders inbegrepen. Toch is mijn nationale trots niet voldoende gestreeld, want naar onze laatste Nobelprijsdrager, Zernike, heb ik vergeefs gezocht. Het mag nauwelijk als een vergoeding worden beschouwd dat ik daarentegen wel de Amerikaanse succes schrijfster Pearl Buck heb mogen aan treffen. De grote godsdienst- en cultuurfi losoof Martin Buber, die in haar buurt had moeten tronen, is echter bij de Pa- rijse heren nog niet voldoende in tel om hier zijn opwachting te maken. Voorts heb ik geconstateerd dat Nehroe nog onder de levenden vermeld staat, wat betekent dat de geschiedenis dit splinternieuwe boek hier en daar al is voorbijgestreefd. Deze op- en aanmerkingen klinken mis schien wat kleingeestig. De beste breier van naslagwerken laat immers wel eens een steek vallen en de geschiedenis te genhouden kan niemand. Vandaar dat ik er verder het zwijgen toe doe en het nieu we boek dankbaar op zijn plaats zet. bleef appelleren aan het geweten van de mens. Verbluffend was zijn korte reactie op de tot hem gerichte vraag van een Duitser naar het wezen van het antise mitisme. „Es ist eine Frage der Deut- schen, nicht unsere Frage. Dat in de Erasmiaanse mildheid van deze grote Jood de innerlijke strijdbaar heid schuil ging van een ongeschokt ver trouwen in de mensheid als zijn geheel, gen met een opmerking over het contact maar ook in ieder mens persoonlijk, dat van deze Joodse wijsgeer met de schrij- maakt zijn lange, rijke leven voor ons tot ver van De kleine Johannes. Kort vóór een blijvend symbool. Zijn Joodse bijdra- de Eerste Wereldoorlog, in juni 1914, ont- Europese geschiedenis, waarin zovele zo- ivioses ivienueissonn wijsgerig mn.,a mu- moetten beide denkers elkander in Pots- nen en dochteren van het Oude Volk hun dernebegripvan toierantie werd veije- se tijdschrift da opit ml het Duits is ver- dam> Er werd d een conferentie gehou. sporen hebben achtergelaten. Gedurende zijn verblijf in Nederland had ik het voorrecht hem te zien dwalen door de zalen van het Rijksmuseum. Nog zie ik hem staan voor Het Joodse Bruidje van ftembrandt en het kwam mij voor alsof de kleine Jood met zijn prachtige baard alleen daar thuishoorde temidden van de mystieke rabbijnen-figuren, die Rembrandt voor de eeuwigheid bewaarde. Inderdaad, Martin Buber was een Jood der eeuwen. Uit het Duitse cultuurgebied In 1878 werd hij geboren in datzelfde ven. De ontmoeting van Joden en niet. Joden in het Duitse milieu omstreeks 1800 (en reeds naar verhouding ver voordien) schijnt ons zelfs nu nog fascinerend. Is het, een enkel symptoom uit ontelbare, niet touchant, dat Beethovens „An die fer- ne Geliebte" (onsterfelijke muziek op zwakke gedichten van de Jood Alois Jei- teles) volgens een hypothese betrekking zou hebben op zijn liefde voor de Joodse Rahel Varnhagen, en dat Schubert en Schumann tot hun schoonste liederen wer den geïnspireerd door Heinrich Heines verzen? Maar dit op zichzelf behoefde in Joods-historisch opzicht nog niet tot posi- tieve resultaten te leiden. Hoe gemakke- Wenen, dat Stefan Zweig zo meesterlijk Rjk immers kon dit uitlopen op totale as- heeft getekend in zijn „Wereld van giste- similatie, gelijk in andere landen van het ren". Een wereld, waarin wij zovele gro- westen als Frankrijk en Engeland, waar te Joden ontmoeten, dat het ons voor- de gesignaleerde sociaal-culturele ontwik- komt, dat zij het zijn, die het cultuurpa- keling zich eveneens voordeed, zij het niet troon bij uitnemendheid hebben beïnvloed zo manifest en revolutionair als in de Wij denken aan de vrienden van Buber buurt van Berlijn. en Zweig, aan Siegmund Freud, Schnitz- Twee corrigerende factoren hielden het Ier en Von Hoffmansthal. Duitse Jodendom ondanks alles in even- Cultuurhistorisch gezien lag dit Wenen wicht en deden het bestand zijn tegen de tussen het Oostjodendom met zijn conser- uiterste gevaren van een totale desintegra- verende tendensen, en een Westjodendom, tie: het antisemitisme èn de nimmer af- dat na de Emancipatie de weg zocht en latende immigratie van Oost-Joden. Nega- vond naar de Europese beschaving. Voor tief en positief werkte dit tweetal conser- Martin Buber gold dit zeer speciaal. Hij verend, hoe onaangenaam dit soms ook schenen. Wie nu nog de jaargangen van Bubers orgaan doorbladert, is gefrap peerd door het hoge niveau der bijdragen, door het onovertroffen peil van zijn naas te medewerkers. In het zevende en acht ste nummer van de tweede jaargang zal deze lezer op het debuut stuiten van een schrijver, die in onze dagen terecht we reldvermaardheid heeft verworven. Bu bers vriend Franz Kafka publiceerde in de genoemde nummers zijn Zwei Tierge- schichten: 1. Schakale und Araber; 2. Ein Bericht für eine Akademie. In die jaren was Buber reeds verontrust door de ontwikkeling van het Joodse vraagstuk in West-Europa. De uiteindelij ke catastrofe kon ook hij niet voorzien. den over de mogelijkheid van een inter nationale organisatie. Om Martin Buber te citeren naar een schrijven uit 1930, dat werd opgenomen in het Liber Amico- rum Dr. Frederik van Eeden (ter gele genheid van diens 70ste verjaardag)„Die Bildung eines völkerüberspannenden Kreises, dessen wichtigste Aufgabe es sein sollte, in entscheidender Stunde eine Einung der Menschheit zu autoritativem Ausdruck zu bringen." Hoe schoon het ideaal, hoe ontnuchterend de werkelijk heid. „Die Stunde kam, der noch ganz un- fertige Kreis hielt ihr nicht stand, er zer- fiel mit einer zerfallenen Welt. Het zou na 1,930 nog wel erger worden. Hem, Martin Buber deerde het niet. Hij ge tot de geschiedenis van de menselijke geest blijft in eerste en in laatste intstan- tie een universele, een profetische, geënt op de idealen van het Oude Testament, Dit kan niet korter en schoner worden ge formuleerd dan door Buber zelf geschied de in het gebed dat Rabie Israël von Kos- nitz tot God richtte: „Heer der Wereld ik bid U, verlos het Joodse Volk. En als Ge dat niet wilt, verlos de Gojiem, de volkeren der We reld." Op 3 juli 1963 ontving Martin Buber in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam de Erasmus prijs 1963 uit handen van Prins Bernhard, in tegenwoordigheid van de koningin en prinses Beatrix. was de kleinzoon van Salomo Buber, ge boren in 1827 te Lemberg en in de ge schiedenis van de Joodse wetenschap be kend gebleven als een mercator sapiens, die naast zijn bezigheden als financier, geassimileerde Joden voorkwam. In de unieke figuur van Martin Buber staat deze gehele evolutie voor ons. Zijn wezen kan alleen maar worden begrepen tegen de achtergrond van dit Duitse Jo- Advertentie koopman en groot-grondbezitter nog gele: dendom, dat hij echter en dit is Joods genheid vond tot het publiceren van een gezien zijn grote verdienste nieuwe imponerende lijst wetenschappelijke ge- horizonten heeft laten zien en nieuwe we- schriften op het gebied der Joodse lite- gen heeft gewezen. Zonder aan enige an- ratuurgeschiedenis. dere geestelijke prestatie van hem te kort Deze grootvader zou zijn kleinzoon Mar- te doen, dient hier allereerst te worden tin de weg wijzen naar het Joodse cul- gewezen op zijn (om Miskotte te citeren) „bekering" tot het Chassidisme: Chassidisme „Het is de ontmoeting met het testa ment van Rabbi Israël Balschem, de stichter van het Chassidisme. Het was of ook hem gezegd- werd: tolle, lege! Daar rees voor zijn ogen het beeld zij ner kindsheid in Galicië, de zaddik en zijn gemeente, de vroomheid als vervoering en als daad, de daad, als dagelijkse levens vorm, zélf gedragen en gedrenkt door de vervoering. Daar was hem het wezen der Joodse religie geopenbaard; niet het Doeistraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 ELECTR. VERFSPUIT ƒ118.50

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3