Staat voor niet meer dan 50 pet in de olie" Walvis jagers uit USSR in IJmuiden STOP 'N TIJGER IN UW TANK! „Bijdrage tot lagere kosten Vakcentrales willen een eigen bouwbedrijf gaan oprichten HET WEER Straks begraven op afbetaling in Utrecht Z-WLÏm Vele wegen in Oostenrijk en Beieren onbegaanbaar ral'" 1 Minister Den Uyl in M. v. A.: £sso] Hoog water stelt boeren voor problemen Scherpe koersdaling in Wall Street Twee doden bij botsing tussen bus en auto V S-bommenwerper bij landing in Parijs vergaan Voor modieuze dames- en teenerkleding ÜE sir 11 *LJwS* 0*** - "ft PUP"* J 1 99 prijzen Koeler Aan het strand Het woord is aan Op stoel in zee pagina 2 Dominicaanse tragedie pagina Filmweek Arnhem geopend pagina 1 In de krant van heden: 50e JAARGANG NUMMER 185 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IfMVIDEN, SANTPOORT, DR1EHWIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 15 JUNI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post ll»—- Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Simon Koster .9ÜI De regering wil het vraagstuk van de staatsdeelneming in de winning van delfstoffen niet dogmatisch benaderen, en zal zich bij het beleid laten leiden door praktische overwegingen, aldus minister Den Uyl (Economische Zaken) in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp Mijnwet Continentaal Plat. Met het op sporen van delfstoffen zijn veelal ver scheidene jaren gemoeid. In de loop der jaren kan de wenselijkheid opkomen van staatsdeelneming in de winning van een bepaalde delfstof. „Het zou daarom niet juist zijn deze mogelijkheid bij voorbaat uit te sluiten, ook al zou voorshands de Twee van de zeventien walvisjagers, die hedenmorgen via de IJmuider sluizen naar Amsterdam zijn opge- stoomd om daar te provianderen. De foto laat de twee Russen in de mid- densluis zien; een derde jager is door de mist slechts vaag waarneembaar. Zeventien Russische walvis jagers, af komstig van een Russische walvisvaarder die ver buiten IJmuiden bleef liggen, zijn vanmorgen via de IJmuider sluizen het Noordzeekanaal opgestoomd naar Am sterdam. De Russische walvisjagers zul len in de hoofdstad provianderen. Wal visvaarder en jagers zijn afkomstig van de zuidpool. Na in Amsterdam bevoor raad te hebben zullen de jagers weer te rugkeren naar hun moederschip. De bemanning van de „Jury Dolgoruky" en de jagers bedraagt in totaal twee duizend man. Waarschijnlijk zullen de Russen enkele dagen in Amsterdam blijven om voorraden in te nemen. Al die tijd zal het moeder schip, de „Jury Dolgoruky" (25.377 ton) ver voor IJmuiden blijven. De thuishaven van de „Jury Dolgoruky" is Kaliningrad, waar heen de walvisvaarder en de zeventien Jagers over enkele dagen vertrekken. Advertentie TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA 99 Een 23 man sterke studiecommissie van de drie vakcentralen en de daarbij aan gesloten bouwarbeidersbonden is gereed gekomen met een rapport over de mogelijk heden van een eigen bouwbedrijf der Nederlandse vakbeweging. Voor een dergelijke bouwonderneming ziet men een goede toekomstmogelijkheid, een voldoende goodwill en gematigd-optimistische afzetmogelijkheden. Het doel van de vakbonden is bij te dragen tot een verlaging van de bouwkosten en bouwprijzen en tot een verbetering van de kwaliteit van de woningen. Volgens de vakbonden kan dit worden bereikt door: Het uitschakelen van bovenmatige en onredelijke winsten. Bevordering van een economische bedrijf suitvoering. Het negeren van prijsafspraken en tegen het algemeen belang indrui sende overeenkomsten en door Een verhoging van de arbeidsvreug de van de werknemers. De studiecommissie van de drie vak centralen en de drie bonden van bouw vakkers denkt bij de realisering van haar plannen aan medewerking (vooral finan cieel) van de eigen beleggingsfondsen, de verzekeringsmaatschappijen en de spaar banken en aan de overige instellingen die zijn gelieerd aan de vakbeweging. Ook ziet de commissie mogelijkheden tot het verkrijgen van opdrachten van de be drijfspensioenfondsen en particulieren als het eigen bouwbedrijf zich eenmaal tot een bepaald niveau heeft ontwikkeld. De commissie geeft de voorkeur aan een naamloze vennootschap met voors hands een kapitaal van 1.5 miljoen dat na drie jaar is verdubbeld. Dit kapitaal wordt gesplitst in eenheden van 25.000. Op deze wijze zou het potentiële partici panten gemakkelijker worden gemaakt te besluiten of en zo ja tot welk een bedrag zij in de onderneming willen deelnemen. De commissie zegt dat men zou kunnen denken aan een verdeling door het NVV, NKV en CNV in de verhouding van 3:2:1. Aanbevolen wordt met één produktie- organisatie te starten (werkzaam in de middelhoogbouw) en deze vrij snel (bin nen twee jaar) met twee produktie-orga- nisaties (voor eengezins- en hoogbouw) uit te breiden. De capaciteit van een pro- duktie-organisatie wordt getaxeerd op 250 woningen per jaar. Na drie a vier jaar wordt een jaarproduktie van 1000 wonin gen mogelijk geacht. De commissie zou de voorkeur geven aan de overneming van een bestaand bouwbedrijf. De commissie vreest in de I verhouding tot toeleveringsbedrijven en 'dergelijke geen uitsluiting op principiële gronden van de bouwmaterialenhandel. Aan de prijsafspraken zal moeilijker het hoofd te bieden zijn. Aangezien de mate riaalkosten een belangrijk deel van de kostprijs van het bouwwerk uitmaken, moet volgens de commissie naar een ge schikte oplossing worden gezocht. Onder aannemers zo stelt de commissie zich voor komen in het ontwerp niet voor. De commissie acht dit gunstig voor de sfeer op de bouwplaats. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk half tot zwaarbe wolkt met enige regen. Morgen in de loop van de dag opklarin gen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen minder gunstig. Na een regenfrontje iets koeler met een vrij krachtige zuidwestenwind. Overdag 15 tot 17 graden, zeewater 13 graden. VOORUITZICHTEN: een frisse zuidwestelijke luchtstroom met een nog te wisselvallig weertype. Door de voortdurende stijging van het water in Zuid-Duitsland is ook het water in de Nederlandse rivieren sinds zaterdag sterk gewassen. Op vele plaatsen staan de uiterwaarden onder water. Voor de boeren wordt de situatie, nu de hevige regenval in Duitsland aanhoudt, moeilijk. Sommige veehouders hebben hun koeien al naar /de stallen moeten terugbrengen. Voorts vreest men dat een groot gedeel te van het hooi in het zomerweiland door de overstromingen verloren zal gaan. Het peil van het water van de Lek en de Waal is binnen enkele dagen met twee a drie meter gestegen. Het is zeker meer dan twintig jaar ge leden, zo herinneren de bewoners van langs de Lek gelegen boerderijen zich. dat het water in de maand juni zo hoog stond. De zomerweilanden van de mees te boeren in het rivierengebied liggen op de uiterwaarden. Normaal graast er het vee en hooit men in augustus een deel van het gras als wintervoedsel voor de dieren. NEW YORK (Reuter) Op de New Yorkse effectenbeurs ontstond gisteren de grootste koersdaling van dit jaar. Een groot aantal fondsen leden een koersverlies, dat meest ongeveer twee punten bedroeg en vooral bij de industrie-aandelen plaats vond. Het indexcijfer van Dow Jones voor koersen van industrie-aandelen daalde met bijna 13 punten tot 868.71. De omzet beliep 5.92 miljoen aandelen. Zie verder de pagina economie. Michelet Vrouwen heersen door te gehoor zamen. Vannacht om kwart voor twee heeft zich op de rijksweg Leeuwarden-Gro- ningen onder Rijperkerk (gemeente Tietjerksteradeel) een frontale autobot sing voorgedaan. De 33-jarige D. Kaper uit Leens en de 24-jarige autoverkoper H. Wortel uit Vlieland zijn omgekomen. De 47-jarige K. Snijder uit Warfhuizen (gemeente Leens) werd zwaar gewond, zijn echtgenote liep lichte verwondingen op- behoefte aan deelneming in de winning van een bepaalde delfstof niet worden gevoeld". De gedachten van de minister gaan uit naar een maximum deelneming van vijf tig percent. Bij niet-deelneming door de staat ligt het in de bedoeling te bevor deren dat de vergunninghouder verplicht zal worden een percentage van de winst aan de staat af te dragen. De regering heeft op dit ogenblik nog geen beslissing genomen over een even tuele exploratie (opsporing), aldus minis ter Den Uyl, die verder in zijn memorie opmerkt dat „voor zover thans valt te overzien" geen behoefte zal bestaan aan het stichten van een staatsraffinaderij en een distributieapparaat voor de verkoop van aardolieprodukten. Aan het slot van dit stuk zegt de mi nister van Economische Zaken dat hij het streven de staat optimaal te doen delen in de met de winning van delfstoffen te behalen resultaten niet als verwerpelijk kan zien. Dit streven doet niets af aan de waardering, die ook hij heeft voor het initiatief, dat verscheidene maatschappij en op het gebied van de opsporing ten toon hebben gespreid. Het geheel van dê voorschriften, dat de exploratie en de win ning zal beheersen, zal „zodanige ruimte moeten laten, dat de oliemaatschappijen bereid zullen zijn de opsporing ter hand te nemen," aldus minister Den Uyl. De minister zegt verder dat de voorde len van staatsdeelneming niet uitsluitend op financieel terrein liggen. Staatsdeelne ming schept zijns inziens de mogelijkheid een sterkere invloed uit te oefenen op de wijze van uitputting van de aanwezige reserves en op de continuïteit van de voorziening. Als de gemeenteraad akkoord gaat zal men voortaan in Utrecht begraafkosten in termijnen (ten hoogste over eeh periode van vijf jaar) kunnen betalen. B. 'en W. van de Domstad hebben zich bij dit voor stel gebaseerd op de overweging, dat be talingsmoeilijkheden vooral kunnen ont staan bij het begraven van bejaarden. Soms worden de kosten niet gedekt door hun verzekering, terwijl een aanvullende verzekering door 60-jarigen en ouderen veelal aan beperkende bepalingen is on derworpen, dan wel onmogelijk is. B. en W. willen nu de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van algemene begraaf plaatsen met de „afbetalingsclausule" aanvullen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Topsy 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Ferdinand 14 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's PARIJS (AP). Een Amerikaanse supersonische bommenwerper van het tvpe B-58 is vanochtend bij het binnen vliegen voor de landing verongelukt op het vliegveld van Le Bourget, waar het toestel voor de internationale vliegtuig tentoonstelling aankwam. De drie in zittenden zijn omgekomen. Het vliegtuig is na een transatlantische vlucht, in tweeën gebroken en in brand gevlogen. De brokstukken lagen over een grote oppervlakte verspreid. Aan het einde van de landingsbaan steeg zwarte rook omhoog en hoge vlam men schoten uit het grote straalvliegtuig omhoog. Reddingsploegen konden de vuur zee, welke de wrakstukken van de vleu gels en romp van het vliegtuig omhulden, niet bereiken. De hitte was enorm. Het ongeluk gebeurde kort nadat een reusachtig Russisch transportvliegtuig van het type Turboprop was geland en naar zijn plaats op de tentoonstelling was getaxied. w..'* 's- Louis Armstrong is in de Zweedse stad Malmö benoemd tot ere-com- mandant van de brandweer. Satchmo vond dat een uitzonderlijk plezierige ervaring. Hij troonde zielstevreden onder een gloednieuwe brandweer helm, naast de echte commandant. NEEM NU EEN KWARTAAL-ABONNEMENT 5 Voor nieuwe abonnees de nummers i tot 1 juli a.s. GRATIS fi«WWlWWWWlWBM™ De bevolking van het Zuidduitse stadje Passau vecht met man en macht tegen het snelwassende wa ter van de Donau. Have en goed moe ten in veiligheid worden gebracht. In Oostenrijk lijkt het water van de rivier zijn hoogtepunt bereikt te hebben. In Hongarije is het gevaar echter nog niet geweken. Vooral Boedapest verkeert in staat van alarm, omdat daar vandaag een was van dertig centimeter wordt ver wacht. I Advertentie Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN I -.-■1 1 -i "Lnnrr/Mi.nnv> Urtr-, umtor nnKoroit. TJp Vrpripbt.fpviri0 llit, BGlGTGn 611 OOStGïl" De toestand op de wegen en passen in Beieren en Westelijk Oostenrijk is verward en zeer veranderlijk. Wie er met vakantie heen gaat doet er goed aan zichf eerst zo grondig mogelijk te oriënteren over de berijdbaarheid van wegen en de bereikbaarheid van plaat sen. Dit kan gebeuren door de centrale informatiedienst van ANWB en KNAC iop te bellen, tel. 070-81.43.81. Berichten over moeilijkheden van groe pen Nederlandse vakantiegangers bereik ten ons van de zijde van de Nederlandse Reisvereniging. Een groep, die uit Italië kwam, en van Inssbruck richting Duits land reisde zag zich voor de Fernpas de pas afgesneden. Het water heeft in deze omgeving grondverschuivingen veroor zaakt. Hier en daar regelt een agent het verkeer. De automobilisten worden naar Zirl geleid, richting Garmisch-Partenkir- chen. Ook in Zuid-Beieren zijn vele wegen door het ongewoon hoge water onbereik baar. Zo is van uit Mittenwald Garmisch niet te bereiken. Via Kochel en Bichl wordt het verkeer in de richting Mün- chen geleid. In Oostenrijk is de Grossglockner sinds kort open, maar de Franz Joseph-Höhe is vanwege lawinegevaar niet te bereiken. De sneeuw ligt hier en elders vele meters dik. De snelheid op de nog berijdbare wegen kan vaak niet meer dan een twaalf kilometer per uur bedragen. De berichtgeving uit Beieren en Oosten rijk over de sterk veranderlijke toestan den op de wegen is volgens een woord voerder van de N.R.V. „primitief en ge brekkig". Oostenrijkse kranten spreken van de „ergste lente sinds 1879". „Zo langzamerhand begint het slechte weer rampzalige gevolgen te krijgen," aldus berichten uit Oostenrijk. De schade aan het gewas dreigt groot te worden, overal staat het water zeer hoog en zeer on gewoon voor de tijd van het jaar in de dalen ligt vaak nog een dik pak sneeuw.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1