Maria Bueno eerste geplaatst in tennistoernooi Wimbledon Topplaats van Emerson geeft geen aanleiding tot discussie I Betty Stöve uitgeschakeld in tweede ronde Queens-toernooi Interessant op het circuit van Veteranen en dames rijden om nationaal kampioenschap wielerprogramma Zandvoort Het Oosten met drie teams in schaakstrijd om NHSB-leeuw Peter Snell bood het publiek excuus voor slechte prestatie blijf jong, blijf fit fiets! Nederlands schaakteam ook door Westduitsers verslagen ENGELSEN HIELDEN ZICH AAN TRADITIE f Beugels naar kleine Tour Zaterdagelftal in Saarland gelijk Hill verbeterde record Zandvoort Jubileumwedstrijden van De Kampioen Van Gastel (NAC) niet naar Venlo Libregts verzorgt Janssen in Tour Koel rijdt achter Bertus de Graaf WOENSDAG 16 JUNI 1965 17 Honkbal-B-team door Haagse ploeg geklopt Krocké en Spruyt in derde ronde Wimbledon Marathonpartij tussen Segal en Fröhling Dat is pas vakantie de fiets mee Tunesische schakers naar Nederland Italiaanse dag in de Zwitserse ronde Wimbledon heeft de traditie hoogge houden en de kampioenen van vorig jaar als eersten op de plaatsingslijst ge schreven. In het verleden is men een enkele keer van deze regel afgeweken en men had min of meer verwacht dat het nu weer het geval zou zijn, namelijk in het damesenkelspel, waar titelhoud- ster Maria Bueno de eerste plaats in neemt. Haar grote tegenstandster ex- Wimbledonkampioene Margaret Smith kan bogen op een beter seizoen. Ze ver sloeg de lichtvoetige Braziliaanse twee maal in de laatste veertien dagen en zegevierde bovendien tegen haar in de finale van het Australisch kampioen schap. Een andere verrassing was het wegval len van de Britse Ann Jones-Haydon en de Australische nummer drie Judy Te- gart uit de plaatsingslijst. Ann Jones ver sloeg dit seizoen Annette van Zijl (Z.A.), die de zevende plaas inneemt. Trouwens de Zuidafrikaanse verloor ook van Chris tine Truman, de speelster, die nog altijd een hij zonder plaatsje inneemt in de har ten van de Britse toeschouwers. Voor de eerste maal sinds de Wimbledonkampioen- schappen in 1946 weer normaal werden gehouden, heeft Groot-Brittanni6 geen en kele speler of speelster bij de acht ge plaatsten. De lijst van favorieten bij de heren heeft sinds verleden jaar een aanzienlijke verandering ondergaan. Dat komt natuur lijk in de eerste plaats door de afwezig heid van Chuck McKinley (werkzaamhe den) en Manuel San tana (voorbereiding op de Davis Cupwedstrijd tegen Tsjecho- Slowakije). Fred Stolle (Australië), run ner-up in de laatste twee jaar was een duidelijke keuze voor de tweede plaats achter Emerson. Hij wordt gevolgd door Jan Erik Lundquist, de voornaamste Europese hoop voor het winnen van een Wimbledontitel. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de Zweed, een specialist van de trage banen, te hoog is geplaatst. Lundquist heeft een aantal ja ren Wimbledon links laten liggen „gras is goed voor de koeien," zei hij maar gaat 't nu weer eens proberen; eind april heeft hij het Engels hardcourtkampioen schap op zijn naam gebracht. De naam van Wilhelm Bungert komt voor het eerst voor op het plaatsings schema. De Duitser bereikte twee jaar achtereen de halve finales en werd op grond daarvan als vijfde geplaatst achter de Amerikaan Ralston. Bungert heeft dit seizoen geen prestaties geleverd, die waard zijn gememoreerd te worden. Maar dat had hij ook in voorgaande jaren niet. Hij is typisch een speler die een lange aanlooptijd nodig heeft en steeds beter gaat spelen naarmate het toernooi langer duurt. Ook John Newcombe en Tony Roche, de Australische nummers drie en vier, kregen voor het eerst een plaatsje op de lijst. Daarvan zijn verdwenen de Italiaan Nicola Pietrangeli en de Austra liër Martin Mulligan. De Mexicaan Ra fael Osuna zakte van de vierde plaats (vorig jaar) naar de achtste. Hij heeft de laatste maanden niet gespeeld. Zijn plaat sing ging ten koste van Martin Mulligan, finalist bij de internationale kampioen schappen van Italië en Cliff Drysdale, de Zuidafrikaanse kampioen, die fantastisch in vorm is, maar nog nauwelijks op gras heeft gespeeld. De plaatsingen luiden: heren enkelspel: 1. Emerson (Austr.), 2. Stolle (Austr.), 3. Lundquist (ZwJ, 4. Ralston (V.S.), 5. Bun gert (W.-Dld.), 6. Newcombe (Austr.), 7. T. Roche (Austr.), 8. R. Osuna (Mexico). Dames enkelspel: Bueno (Braz.), 2. Smith (Austr.), 3. Turner (Austr.), 4. Richey (V.S.), 5. Moffit (V.S.), 6. Grabner (V.S.), 7. Van Zyl (Z.-Afr.), 8. Durr (Fr.). Heren dubbelspel: 1. Emerson/Stolle (Austr.), 2. Newcombe/Roche (Austr.), 3. Ralston/Richardson (V.S.), 4. Fletcher/ Hewitt (Austr.). Dames dubbelspel: Smith/Turner (Austr.) Bueno/Moffit (Braz./V.S.), 3, Grabner/ Richey (V.S.), 4. Schacht/Van Zyl (Austr./ Z.-Afr.). Gemengd dubbelspel: 1. Stolle/Turner (Austr.), 2. Fletcher/Smith (Austr.), 3. Ral- ston/Bueno (V.S./Braz.),,4. Fraser/Schultze (Austr ./Did.). Maria Bueno versloeg Margaret Smith (rechts) vorig jaar. Daarom werd ze eerste geplaatst. Margaret was de afgelopen maanden echter duide lijk sterker dan Bueno. Emerson duidelijk de grote favoriet. Eddy Beugels mag starten in de ron de van de toekomst. Een medisch onder zoek wees dinsdag uit, dat de kniebles sure van de Limburger opgelopen in de ronde van Brabant niet zo ernstig is dat het deelnemen aan de „kleine Tour" moet worden ontraden. Op het nieuwe honkbalveld Eskamp 3 in Den Haag heeft het Haagse honkbalteam gisteravond na een spannende strijd met 5-4 gewonnen van het Nederlands b-team. De Hagenaars werkten in de laatste in nings een 4-1 achterstand weg. De beslis sing viel toen f>ij de stand 4-3 in het voordeel van de b-ploeg de Hagenaar P. Wapperom een homerun sloeg, waar mee hij ook Scheurkogel over de thuis plaat bracht. Elly Krocké en Els Spruyt zijn dinsdag tot de derde ronde van het kwalificatie toernooi voor de Wimbledon-kampioen- schappen, dat in Roehampton wordt ge houden, doorgedrongen. Elly Krocké won in drie sets van de Australische speelster Harris (5-7, 6-2, 6-4), terwijl Els Spruyt met 6-4, 6-4 won van de Britse Carol Clark. De wedstrijd tussen het amateur-elftal van Saarland en het Nederlands zaterdag elftal, die dinsdag voor 1700 toeschouwers in Theley werd gehouden, is geëindigd in een gelijkspel: 1—1. Bij de rust stonden onze landgenoten met 10 voor door een doelpunt van linksbinnen Slagboom. Betty Stöve heeft in de tweede ronde van de Londense tenniskampioenschappen op Queens de laatste wapenschouw voor Wimbledon haar meerdere moeten erkennen in Edda Buding, de sterkste speelster van Duitsland. De Rotterdamse speelster verloor met 2-6 2-6. De wedstrijden van de heren werden wegens regen van het gras verplaatst naar de zaal. Daar werden twee geplaat ste spelers voor de komende Wimbledon- kampioenschappen: de Australiërs Fred Stolle en John Newcombe uitgeschakeld. Stolle, die op Queens als eerste was ge plaatst verloor met 4-6 1-6 van de Deen Torben Ulrich, die altijd een uitblinker is geweest op hout. John Newcombe ver loor met 4-6 7-9 van de 31-jarige Ameri kaanse weekendspeler Ham Richardson. De Indiase Davis Cup-speler Ramana- than Krishnan werd eveneens in de derde ronde uitgeschakeld. De Indiër, die nog nooit op hout had gespeeld, verloor met 0-6 2-6 van de Amerikaan Gene Scott. De ontmoeting Segal (Z.A.)-Fröhling Tijdens een training van BRM-renwa- gen op het circuit van Zandvoort heeft de Engelsman Graham Hill maandag het officieuze baanrecord aanzienlijk scher per gesteld. Hill maakte een rondetijd van 1 min en 28.3 sec, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 170,600 kmu/ Het oude, officieuze baanrecord stond se dert 19 mei van dit jaar op naam van Richie Ginther, die toen met een Honda tot een gemiddelde van 165,690 km/u kwam. De kwartfinalisten van de wedstrijden om de NHSB-leeuw zijn bekend. Met drie teams is hierin de Haarlemse schaakver eniging Het Oosten het sterkst vertegen woordigd. De Het Oosten-ploegen ont namen eerst de Kijk Uit-teams alle illu sies om later ook Heemstede in het zand te laten bijten. De ontmoeting met Heem stede was bijzonder spannend. Na drie uur spelen was de stand 2-2. Het snelschaken eindigde ook twee keer gelijk, de derde snelschaakmatch bracht Het Oosten een 3-1 zege. Opvallend was in dit treffen het éclatante succes van de Heemstede-voor vechter mr. E. A. M. Santen, die aan het eerste bord R. Faase tot viermaal toe klopte! Als gevaarlijke concurrenten voor de eindzege moet Het Oosten de ploegen van ZSC (Zaandam) en titeldrager Het Witte Paard (Koog a. d. Zaan) zien. De deze week te spelen wedstrijd Het Oosten 1 Het Witte Paard zou een finale waardig zijn. De normale bondscompetitie is nu vol tooid. Het Witte Paard 2 won de beslissen de wedstrijd tegen VHS 3 met 5V2-4V2 en promoveert naar de tweede klasse. Eerder had Edam zich door een 6-4 zege op VVV 2 naar de eerste klasse gewerkt. De num mers twee uit de vierde klasse, MSC 3, Oppositie 3, Driehuis 2 en VHS 4 zijn als nog allemaal gepromoveerd. De uitslagen van de gespeelde wedstrij den zijn: bondscompetitie, tweede klasse A: (beslissingswedstrijd) EdamVVV 2 6-4 (Edam promoveert). Tweede klasse B: (beslissingswedstrijd) De PionWeenink 2 4V2-5V2 (De Pion degradeert). Derde klasse promotiecompetitie: BergenHet Witte Paard 2 4V2-5V2, VHS 3—Het Oosten 5 61/*- 3V2, Het Witte Paard 2VHS 3 51/2-41/2 (Het Witte Paard 2 promoveert). Af val wedstrijden verliezersronde: Het Witte Paard 2Castricum 3-1, Aris de HeerHeemstede IV2-2V2, Het Oosten 5 Weenink 2 0-4, Heemstede 3Weenink 0-4, HWP 2Heemstede 2 0-4. Tussenronde: Het Oosten 4—MSC 2 V2-3V2, Het Oosten- Kijk Uit 2 3V2-V2. Tweede ronde: Het Oos ten 2—Kijk Uit 3-1, Het Witte Paard 3— MSC 2 1-3, Weenink—Het Oosten 3 1-3, HeemstedeHet Oosten 7-9, ZSCHet Witte Paard 2 31 /a—1 /2, HWPMSC IV2-2V2, Weenink 2Het Witte Paard 1-3, Het Oos ten 5Heemstede 2 5-7. Programma kwartfinales: MSCHet Oosten 2, Heemstede 2ZSC, MSC 2Het Oosten 3, Het Oosten—Het Witte Paard. Op het golvende circuit van Zandvoort zullen komende zondag bijna 200 ama teurs met elkaar slag leveren in een gro te jubileumwedstrijd van het zestigjarige „De Kampioen" uit Haarlem. Aan deze 'koers zullen ook zes Duitsers uit Osna- brück deelnemen. Zij zorgen daarmee voor een internationaal tintje. In het voor programma strijden de veteranen en voor het eerst ook de dames om de nationale wegtitels èn is er bovendien plaats inge ruimd voor de aspiranten en nieuwelin gen. De active jubileumcommissie van de H.S.V. „De Kampioen" heeft kosten noch moeite gespaard om de sportieve viering van het diamanten jubileum reeds voorafgegaan door een cycle-cross te doen slagen. Het wielerfeest op het Zandvoortse circuit wordt zondagmorgen om tien uur ingezet met 'n rit voor aspi ranten (100 man) over 21 km. en daarna vertrekken om kwart voor elf vijftig ve teranen om elkaar in een race over 25 km. het kampioenschap te betwisten. Aan de start verschijnen onder meer titelhou der W. Duyker, Van Leur, Van Ouwer- kerk, Ruiter, Albert Stephan, de Vroege's, Zuiker, Bitter en de Haarlemmers Groen veld en Handgraaf. Voor het eerst in de geschiedenis van de KNWU wordt er zondag op het circuit een kampioenschap voor dames verreden. Daarvoor hebben achttien meisjes inge schreven. Zij moeten het 4200 meter lan ge parcours tien keer afleggen en star ten om half twaalf. Over het algemeen worden de blonde Ineke van IJken uit Baarn, de Haagse Irene Paul, Annie Zijl mans uit Lieshout en Anneke van Does burg uit Werkendam als de grootste kans- hebsters beschouwd. Ook de Haarlemse Nelly Bijnsdorp is van de partij. Aan de race voor nieuwelingen over 60 km., waarvoor om één uur het startschot wordt gelost, zullen maar liefst 229 ren ners deelnemen. Onder hen bevinden zich vrijwel alle Haarlemse nieuwelingen, zo als Roel Snijder, Tonny Blom, Adrie de Ruyter, Gerrit van Krimpen, Rob Schell, Theo Krom, Jan v. d. Peet, Kees v. d. Schriek en Leen Kreuger. Het hoofdnummer van de dag vormt uiteraard de koers voor amateurs over een afstand van 120 km. Onder de bijna 200 ingeschreven renners bevinden zich vrijwel alle streekfavorieten en vele kans hebbers van buitenaf. Het stellen van een Irognose is dan ook een onmogelijke taak. Zelfs de grootste favoriet is op slag kans loos als het „pechduiveltje" zijn pad mocht kruisen. Wie er zoal van de partij zijn? De sterke Fries Tiemen Groen (na tionaal en wereldkampioen achtervol ging) en zijn rappe provinciegenoot Anne Koster, Piet de Wit uit Wormer, Rudi Liebrechts uit Vlaardingen, Gerard Via- nen uit Kockengen, de Leidenaar Nol Kloosterman (triomfator in de tweedaag se van Brabant), Jan Boode uit Nijver- dal, de Amsterdammers Freddy van Lach terop, Bas Wijdenes, Henk Stakenburg, Daan Holst en Frits Stoots met de Ken- nemerlanders Peter Slotemaker, Jan van Rijn en Jan Serpenti. Uit Halfweg komen Henk Koopmans, Jan de Jong, Wim Grif fioen, Ruud Copier en Ko Zomer naar Zandvoort. Zelf neemt het jubilerende „De Kampioen" met al zijn amateurs deel en van hen kunnen Ted Blom, Jan v. d. Horst, Thijs Bouma en Henk Peters tot de kanshebbers worden gerekend. De sterke Krijn Post uit Katwijk, oud-stayer kampioen Henk Buis uit Vijfhuizen en de Rotterdamse veldritspecialist Manus Brinkman zullen eveneens van start gaan Het zijn drie oudere amateurs die nog steeds voor hun plezier de wielersport be oefenen. De zes deelnemende Duitsers, t.w. Hellmann, Schadel, Schmidt, Bohne, Windschrek en Stenzei, zijn van de ver enigingen „Edelweiss" en „Fahrwohl" uit Osnabrück. De start van de amateurs om half drie. Er is aan deze koers ook een ploegenprijs verbonden voor de met reclame rijdende ploegen. Er heeft zich op de atletiekbaan van Vancouver dinsdag een drama afgespeeld. Peter Snell, meervoudig Olympisch kam pioen en vroeger wereldrecordhouder op de mijl, eindigde op het hoofdnummer van internationale wedstrijden, de „magische mijl" als laatste uit een veld van negen atleten. De Nieuwzeelander kreeg het na afloop zo te kwaad dat de tranen hem in de ogen stonden. Hangend over een ijze ren hekje was hij volkomen leeg, niet in staat om iets te zeggen. De mijl werd ge wonnen door de Amerikaan Jim Grelle in de tijd van 3.55.5, de snelste mijl die Grelle tot nu toe heeft gelopen. Het we reldrecord, dat sinds vorige week op naam staat van de Fransman Michel Jazy, staat op 3.53.6. Enkele minuten na de race pakte Snell, de man die in het opvallende zwart in Advertentie Nederland werd dinsdagmiddag bij het Europese schaakkampioenschap voor lan denteams nog vaster op de laatste plaats genageld door een nederlaag tegen het evenmin hooggeplaatste West-Duitsland. Na de tweede zitting was de stand 37 in het voordeel van de Westduitsers. De enige winstpartij kwam op naam van Bredewout, die van Besser won. Donner maakte remise tegen Pfleger, evenals Van den Berg tegen Schmidt en Zuidema tegen Hecht. Langeweg verloor van E. Schmidt, Barendregt van Teschner, Van Geet van Ketler en Kramer van Hubner. Ree ver loor in de hervatting van Weise en Henne- berke kwam remise overeen met Eising. De verrassing was de nederlaag van Rus land tegen Hongarije. Krogius verloor van Honfi, maar daartegenover stonden over winningen van Boleslawsky en Luticov. Remise werd het in de partijen Petros jan- Portisch, Smyslov-Lengyel, Bronstein- Barcza en Stein-Forintos. Botwinnik ver loor in tweede zitting van Szabo en Korchnoj van Bilek. Joegoslavië nestelde zich steviger op de tweêde plaats door goed spel tegen Roe menië. De voorlopige stand is in deze ontmoeting 6%— 2 V2 met een afgebroken partij. De stand is nu: 1. Rusland 59V2 pnt.; 2. Joegoslavië 50V2 pnt. evenals Hongarije; 4. West-Duitsland 41 pnt.; 5. Roemenië 38% pnt.; 6. Nederland 31. Het bestuur van de Venlose eerste-di- visieclub VVV ontkent ten stelligste het bericht dat de linksbuiten van NAC, de 27-jarige Hein van Gastel, door VVV zou zijn gecontracteerd. Integendeel, de on derhandelingen zijn afgebroken en zullen niet meer worden voortgezet vanwege de abnormale hoge eisen welke de Bredase speler stelt. Van 3 tot en met 10 juli zal het Tune sische schaakteam een tweetal wedstrij den in ons land spelen. De eerste ont moeting vindt plaats op 4 juli in Amster dam en de tweede op 8 juli in een nader bekend te maken plaats. Aan weerszijden zullen 4 senioren en een jeugdkampioen optreden. Peter Snell bood excuses aan. Tókio tot superhoogte kwam en een sie raad voor de atletiek was door zijn mach tig en intelligent optreden op de 800 en 1500 meter, een microfoon. Met ontroe rende stem sprak hij de menigte toe: „het zal lang duren voor ik over deze zwarte dag heen ben. Hoewel het niet mijn ge woonte is excuses te zoeken", vertelde hij dat „hevige darmstoornissen hem vanaf de vroege morgen al hadden geplaagd1 Snell eindigde met: „gelooft u mij, ik deed mijn best". De reactie van het pu bliek loog er niet om. De „ster van Tokio kreeg een staande ovatie van het publiek, dat een groot atleet ook op een slechte dag eer bewees. Snell lag bij het ingaan van de laatste ronde in zevende positie. Zijn lopen ver raadde echter weinig macht. Toen dan ook het moment kwam waarop de atleten, met Grelle en Weisiger voorop het tempo versnelden, viel Snell steeds verder terug. Segal had de langste adem. (VS) zal wel de geschiedenis ingaan als de langste driesetter aller tijden. De in totaal 86 games namen in totaal 3 uur en 50 minuten in beslag. Het Wimbledon- record voor de langste wedstrijd ge speeld over vijf sets is de 93 games van Jaroslav Drobny en Budge Patty in 1953. Die partij duurde vier uur en 20 minuten. Sega! won met 10-12, 12-10, 22- 20. Post heeft geen zin om te starten Wereldkampioen Jan Janssen, die voor de komende ronde van Frankrijk tot de favorieten wordt gerekend, heeft zich voor dit grote avontuur kunnen verzekeren van de bijstand van de kundige Neder landse soigneur Piet Libregts. De Braban der heeft zich verbonden om in de ronde van Frankrijk, behalve Jan Janssen ook diens vriend Anglade te verzorgen. Libregts was tot voor kort verbonden aan de Belgische Flandria-ploeg, maar hij heeft al in de ronde van Nederland, toen hij ploegleider was van het groepje Nederlanders van dit merk dat in Vyth'i ronde onder vreemde vlag meereed on enigheid gekregen met de directie van Flandria. Nu het steeds onzekerder wordt of Peter Post in de ronde van Frankrijk zal starten heeft Libregts de knoop door gehakt en is ingegaan op het verzoek van Janssen, die graag van zijn diensten gebruik wilde maken. Met Peter Post gaat het intussen nog steeds niet best. De lange Amstelvener heeft weinig zin in een Tour-avontuur en het ziet er wel naar uit dat hij of hele maal niet in Keulen aan de start zal ko men, of, indien dit wel het geval zal zijn, niet al te lang zal meerijden. Het liefst zou hij nu al voor de Tour bedanken. Ik heb te lang stil gelegen. Wel heb ik de laatste dagen een paar koersen in Bel gië uitgefietst, maar daar waren niet eens de grote coureurs, die zich allemaal in grote rondes hebben voorbereid en in supervorm in Keulen aan de start zullen staan" zei Post maandagavond. Een de finitieve beslissing over zijn al dan niet starten zal donderdag worden genomen, wanneer Post in een wedstrijd in de buurt van Gent fietst. De jonge Amsterdamse amateur Gerard Koel, die de eerste maanden van dit sei zoen niet zonder succes op de weg heeft gereden, zal zich thans definitief gaan voorbereiden op een carrière achter de stayermotor. Koel, van origine baanren ner en in vorige jaren als zodanig ook deelnemer aan de wereldkampioenschap pen en de Olympische Spelen in Tokio, was aanvankelijk niet geporteerd voor het stayersvak. Maar na een lang gesprek met sportcommissielid Arie Zwartepoorte en stadiondirecteur Dick Bessem, die de Amsterdammer ervan hebben overtuigd, dat hij met zijn sprintkwaliteiten juist dit jaar op de kleine baan in San Sebas tian een grote kanshebber voor de we reldtitel is, heeft Koel toegezegd om ach ter routiner Bertus de Graaf het vak te gaan leren, „Het is nog wel kort, maar ik geloof toch, dat ik Koeltje er in sep tember kan brengen", zei De Graaf, die alleen in de Oostduitsers mogelijke ster ke tegenstanders ziet. De zesde etappe van de ronde van Zwitserland een rit van Bellinzona naar Chateau d'Oex is in een complete overwinning voor de Italianen geëindigd. Niet alleen won Marcello Mugnaini de 303 km lange rit, maar doordat zijn land genoot Franco Bitossi in dezelfde tijd als de winnaar tweede werd, nam deze de eer ste plaats in de algemene rangschikking van de Belg Jos Huysmans over. Boven dien waren ook de derde en vierde plaats in deze etappe voor Italië. De twee Ne derlandse deelnemers kwamen ook nu niet tot grootse prestaties. Jan Hugens werd met 20 minuten achterstand op de winnaar dertigste. SPORT. Wegens gebrek aan niveau zal Egypte geen sportlieden meer naar het buitenland sturen. Slechts wanneer er een kans op een medaille bestaat in meetbare sporten zal bij de Olympische Spelen van 1968 in Mexico City een Egyptische ploeg uitkomen. Maatstaf is de derde plaats van Tokio.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17