Noors tankschip „Rona Star" ontploft bij werf van Verolme op Rozenburg Tien doden zijn geborgen, nog zes vermisten HET WEER In Velsen en IJmuiden wordt op maandag weer brood bezorgd Hevige strijd in Santo Domingo tussen Amerikanen en rebellen Beslissing in Brussel uitgesteld Strafblad voor automobilisten bepleit in de Eerste Kamer Zuid-Afrika protesteert in Den Haag Gans UITGERUST! SCHERK nieuwe naam DRAKACEL Hoe blijft u aantrekkelijk? Bemanningslid van kotter vermist Uitgeslapen? néén... 1 V W. A. VERWOERD en ZONEN Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN Zelfde temperaturen Aan het strand Haarlem houdt nog bezorgloze maandag" In de krant van heden: Het woord is aan Nieuw badcentrum pagina 7 foto artistiek heet voortaan foto film verder blijft alles hetzelfde dus ook Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 5705 KOLEN 50e JAARGANG NUMMER 186 WOENSDAG 16 JUNI 1965 Kantoor: Lan^p Nieuwstraat 427, fjmnirlpn. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u Zat. 9-li u. Tel. adm. 5437, chei bezorging tot 7 u 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische ReHrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-I] MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van een onzer verslaggevers) Naar alle waarschijnlijkheid hebben zestien personen het leven verloren, toen zich gisteravond aan boord van de 22.088 ton metende Noorse tanker „Rona Star" een hevige ontploffing voordeed. De slachtoffers zijn werkers, die bezig waren met het schoonmaken van de tanks van het schip, dat bij „Verolme's Tankercleaning" op Rozenburg lag. Vanmorgen omstreeks half vijf zijn de totaal verkoolde stoffelijke overschotten van acht van hen in het uitgebrande schip gevonden. Omstreeks tien uur werden nog twee slachtoffers aange troffen in het schip, dat nu niet meer brandt. Zes mannen werden toen nog vermist. Dit is de ergste ramp, die zich na de oorlog in het Rotterdamse havengebied heeft voorgedaan. Van de 48 opvarenden van de „Rona Star", bij wie drie vrou wen en drie kinderen, zijn er twee zoda nig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Het zijn de vrouw van de hoofdwerktuigkundige, die haar arm heeft gebroken, en een beman ningslid. De tanker, die 22088 bruto regis- ton weegt, moet als verloren worden be schouwd. Bij het reddingswerk is een zeer actief aandeel geleverd door de bemanning van de kruiser De Ruyter, die bij Verolme in dok ligt. De tanker, in december van het vorig jaar omgedoopt, van Fordass tot „Rona Star" en eigendom van rederij Skip A.S. Agnes, in Mandal, werd van stuurboord zijde uit opengescheurd. De helften van uit elkaar geslagen loopbruggen lagen als natte slierten op het achterschip bij het stuurhuis. De steiger van Verolme werd losgescheurd van de betonnen fundering, terwijl de grote installatie, waardoor warm water voor het reinigen van de tanks wordt ingepompt, geheel ontwricht in het water lag. Sloepen waren losgerukt en weggesmeten. Zwemvesten dobberden rond. Op het achterdek werd een vrou wenschoen gevonden als teken van een overhaaste vlucht uit de brandende tan ker. I Advertentie I Van uw huid wordt veel geëist. Klimaat en stadslucht maken een huid vuil. Make up kan uw huid 'verstoppen'. Daarom heeft uw huid Scherk Gezichtslotion nodig. Scherk verwijdert stof, reinigt intens, sti muleert de bloedcirculatie. Ideaal in on misbaar! In flacons ƒ2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes f3,- en f3,85) en Scherk Gezichtsmelk flacons f4.95). Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met tijdelijk regen, mor gen overdag opklaringen, maar ook enkele plaatselijke buien. Matige tot krachtige wind eerst tussen oost en zuid, daarna tus sen zuidwest en west. Ongeveer dezelfde temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee Een depressie van 745 mm. trekt snel via Zuid-Engeland naar de Noord zee. Na een regenfront morgen en kele buien, gevolgd door opklarin gen. Krachtige, mogelijk harde zuid westenwind. Overdag 15-17 graden, zeewater 13 graden. VOORUITZICHTEN: door westcir culatie voorlopig onbestendig. i3i^i '.jtki Een beeld van de blussing van de ontplofte tanker „Rona Star". Op het terrein zelf sneuvelden honder den ruiten, onder meer van het kracht station. Voor de kantine, waarvan even min een ruit heel bleef, stond een wagen van een bedrijfsleider, welke vermoedelijk door onderdruk in elkaar was gezogen. Ook bij het hoofdbedrijf honderden me ters verder gelegen was de schade nog aanzienlijk. Men kan slechts bij benadering ver moeden wat er gebeurd zou zijn als de ontploffing uitwerking zou hebben gehad op de vele olietanks welke zich in de naaste omgeving bevinden. Naar de oorzaak van de explosie zal een nauwgezet onderzoek worden ingesteld. De tanker lag in de schoonmaakhaven om in de laadruimen achtergebleven gassen en resten van de in Duinkerken geloste olielading te laten verwijderen. De ontploffing heeft in het enige kilo meters verder liggende kantoorgebouw van Verolme, bij Mueller-Hana en in om liggende dorpen veel materiële schade aangericht. (Zie verder pagina 2). Man overboord Scheveningen radio heeft vanmorgen omstreeks kwart over tien alle schepen die zich in de omgeving bevonden van de positie 1 mijl bewesten het Brouwersha- vense Gat en 3 mijl noordwest van Schou- wen-Duiveland, verzocht uit te kijken naar een drenkeling, een lid van de bemanning van de kotter „Neeltje Jacoba" TH-10, die overboord geslagen is en die nog wordt vermist. De TH-10 kreeg vanmorgen een lijn in de schroef, toen het visservaartuig zich op eerdergenoemde positie bevond. Tij dens de pogingen om de schroef van het obstakel te bevrijden is een lid van de bemanning overboord geslagen. Het zoe ken naar de drenkeling is tot dusver ver geefs geweest. De TH-10 wordt door de TH-6 „Johan na" naar de thuishaven gesleept. Andere schepen zetten het zoeken naar het ver miste bemanningslid van de „Neeltje Ja coba" voort. Het experiment van de vijfdaagse werk week voor de bakkers is mislukt in de plaatsen Velsen en IJmuiden. Daar wordt op maandag wel weer brood bezorgd. In Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Sant poort en Zandvoort gaat de proef door en bezorgen de bakkers op maandag niet. Op maandag is er alleen kleinbrood in de bakkerswinkels te koop. De Rayonale Bakkerijcommissie is voor lopig overeengekomen dat tot 12 juli in Velsen en IJmuiden op zes dagen van de week brood wordt bezorgd en in Haar lem en omstreken op maandag niet. Vóór de vakantieregeling ingaat, hoopt de Rayonale Bakkerijcommissie een op lossing te hebben gevonden. De proef met de vijfdaagse werkweek is op 31 mei begonnen. Dat alle bakke rijen in Haarlem en omgeving mee wil den doen, was uniek in ons land. Elders leverden de volgens de nieuwe C.A.O. verplichte achttien vijfdaagse werkweken voor 1965 zoveel problemen op dat men niet tot een overeenkomst kon komen. In Haarlem en omgeving bleek het na veel overleg toch mogelijk een proef te ne men met een „bezorgloze maandag". Na twee weken is het in IJmuiden en Velsen mis gegaan. In de eerste plaats omdat op maandag wel vers brood wordt verkocht bij de supermarkt van Albert Heijn. Vroeger kreeg Albert Heijn brood van Vermaats bakkerijen uit Haarlem. Van 31 mei af wordt op maandag bij Al- bert Heijn vers brood uit de eigen bakke rij geleverd. Deze verkoop van vers groot brood op maandag leverde vooral nadeel op voor de broodslijters in IJmuiden en Velsen. Daar heeft de bezorging van brood veel plaats door slijters. Dat zijn zelfstandige bezorgers die hun brood van het grootbe drijf betrekken en verkopen aan hun vas te klanten. Voor de bakkers en slijters in deze plaatsen was de vijfdaagse werk week zo nadelig dat zij er niet mee door wilden gaan. De heer C. van Helden voorzitter der rayonale bakkerijcommissie deelde ons vanmorgen mee dat de „bezorgloze maandag" in Haarlem goed is opgevan gen en weinig moeilijkheden oplevert Vermaats bakkerijen in Haarlem, die ook aan Velsen en IJmuiden brood leveren zullen nu tot nader overleg doorgaan met het in die plaatsen op maandag bezorgen van vers brood. Voor Haarlem houdt Ver maat de bezorgloze maandag aan. „Bij ons krijgt het personeel toch een vijfdaag se werkweek, dankzij een roulatie-sys- teem," aldus drs. S. Vermaat, een der directeuren. Voor de vakantie vergadert de rayonale bakkerij commissie opnieuw. In de vakan tie wordt zowel in Haarlem en omstreken als in Velsen en IJmuiden op maandag weer brood bezorgd. De bezorgers ver wachten dan dat de huisvrouwen naar hun wagen toekomen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 9 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 Langs sluizen en havens6 In de Vishal en op zee6 Radio en t.v11 Kunst 11 Topsy 12 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Ferdinand 18 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Oscar Wilde: Gevoel voor humor bij de vrouw is funest voor een romance. ABONNEMENTSPRIJSVERHOGING Evenals nagenoeg alle dagbladen in Nederland, zien ook wij ons geplaatst voor de noodzaak om de abonne mentsprijs van ons blad m.i.v. 1 juli a.s. met 5 cent per week te verhogen. Deze prijsverhoging is bij het mini sterie v. Economische Zaken gemeld. De abonnementsprijzen bedragen van 1 juli a.s. af per week per kwartaal 80 ct. ƒ10.40 DE DIRECTIE WASHINGTON (AP, AFP en Reuter). In Santo Domingo zijn dinsdag he vige gevechten uitgebroken tussen volge lingen van kolonel Caamano en Ameri kaanse parachutisten die deel uitmaken van de inter-Amerikaanse strijdmacht. Er zouden zeker zeventien rebellen zijn gesneuveld. De Amerikanen zouden tien man hebben verloren. Een aantal ernstig gewonden is in ziekenhuizen opge nomen. Ook zouden er burgers zijn ge dood. De ziekenhuizen in het door de troepen van kolonel Caamano bezette stadsdeel hebben een beroep gedaan op donors. Ge vreesd wordt, dat het aantal slachtoffers groter zal worden. De troepen van Caamano schonden het bestand in een sector die bezet is door Amerikaanse parachutisten. Dezen schoten terug, nadat zij van de opperbevelhebber De ministers van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap zijn gisteravond uit Brussel naar hun hoofd steden teruggekeerd zonder een beslissing te hebben genomen over de ingrijpende voorstellen van de Europese commissie over de financiering van het gemeenschap pelijke landbouwbeleid. Na een urenlang, vooral technisch, debat met als enige ver rassing een onverwacht tegemoetkomende Franse houding, werd besloten op 30 juni de voorstellen verder te bespreken. -r- Een nieuwe Russische luchtreus heeft dinsdag zijn entree gemaakt op de Parijse luchtvaartshow op Le Bourget. Het is de gigantische AN-22 Antaeus", het grootste vrachtvliegtuig ter wereld dat nonstop tot 200 ton nuttige lading kan vervoeren over 5000 km. Meer bijzonderheden over deze „vliegende kathedraal" en over de andere nieuwtjes op de Parijse „salon" vindt men op pagina 13. (Van onze parlementaire redacteur) Bevoegdheid voor de politie om bij ver keersovertredingen onmiddellijk het rijbe wijs in te nemen en de instelling van een strafblad voor automobilisten. Dat heeft het Eerste Kamerlid E. Meester (P.v.d.A.) gisteren minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) gevraagd als wapen tegen het roekeloze gedrag van ve le automobilisten op de Nederlandse we gen. Volgens de heer Meester wordt er veel te hard gereden. Rechts inhalen en snij den is op de autowegen aan de orde van de dag. Vele automobilisten gedragen zich vaak onbehoorlijk als hen iets in het ge drag van de medeweggebruikers niet aan staat. Er worden dan meppen uitgedeeld, waaraan soms zelfs boksbeugels en ande re attributen te pas komen. „Aan deze toestanden moet snel een eind komen," meende de heer Meester. Voor hem had ook de katholieke senator ir. J. G. Gooden over het gedrag van de weggebruiker geklaagd. „Er worden op onze wegen dagelijks moordaansla gen gepleegd", zei hij „Vele automobilisten tellen hun eigen leven, noch dat van an deren." Beide Kamerleden vroegen be voegdheden voor de politie om snel en effectief te kunnen optreden. Minister Suurhoff kreeg voorts van de senaat te horen dat ons land op het ge bied van de wegenaanleg bij de ontwikke ling in het buitenland achterop dreigt te komen. De heer Gooden vroeg om uitbreiding van het taxiverkeer in de steden, de aan leg van parkeerplaatsen en wegrestaurants langs de hoofdroutes en een middenberm beveiliging op alle wegen. Hij wilde af van de absolute voorrangsregeling, die in ons land geldt en verlangde een serieuze stu die van de mogelijkheden om links voor rang te geven. Dat zou vele verkeers bepalingen overbodig maken, vond hij, omdat het verkeer op de knooppunten zich dan wel vanzelf afwikkelt. van de inter-Amerikaanse strijdmacht, de Braziliaanse generaal Alfim, bevel had den gekregen. Alfim protesteerde onmid dellijk bij de OAS-commissie tegen de schending van het bestand. Kolonel Caamano heeft gezegd dat zijn troepen blijven aanvallen zolang de troe pen van de inter-Amerikaanse strijd macht doorgaan de internationale veilig heidszone in zijn richting uit te breiden. Zijn hoofdkwartier heeft de Venezolaan Mayobre, de vertegenwoordiger van VN- secretaris-generaal Oe Thant in Santo Do mingo, om bemiddeling gevraagd. Deze heeft contact opgenomen met vertegen woordigers van de Organisatie van Ame rikaanse Staten en het hoofdkwartier van de inter-Amerikaanse strijdmacht om een staakt-het-vuren te bereiken. (Zie ook pagina 9). De Zuidafrikaanse regering heeft haar ambassadeur in Den Haag opdracht gegeven uiting te geven aan haar misnoe gen over en te protesteren tegen de „in menging" van de Nederlandse regering in de binnenlandse aangelegenheiden van Zuid-Afrika door de schenking van 100.000 aan de anti-apartheidsorgani satie. De minister van Buitenlandse Zaken Hilgard Muller, heeft vandaag in het par lement verklaard dat hij ook besprekingen met de KLM heeft afgelast en tevens het voorgenomen bezoek van de chef van de Zuidafrikaanse marinestaf aan scheeps werven in Nederland. Muller zei dat deze besluiten een bewijs waren van het misnoegen van de Zuid afrikaanse regering over de houding van de Nederlandse regegring. (Zie over deze zaak ook de knipselkrant op pagigna 9). Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4 4 2 0 (47 jaar Rijksleverancier) Advertentie DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE"

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1