Brits Gemenebest krijgt nu duidelijker vormen Washington is niet verontrust over de omwenteling in Saigon Thieoe voor Vietnamezen een zeer dubieuze figuur vaderdag! IXJ WERELDNIEUWS j b I OP REIS? Van dag tot dag 1 Geen kans voor KKK Vietcong actief in Zuid-Vietnam Weer een Russische satelliet in baan Internationale weersvoorspellingen Twee overlevenden bij ongeluk op le Bourget ^Praatóto&l r\X\ WITTE KRUIS WOENSDAG 16 JUNI 1965 3 Unieke „club" weerstond interne spanningen ü$jf m m is I m Üi iiill Toiletartikelen in nieuwe stijl voor mannen van heden. - m ii international - - V Nog maar 4 dagen dan is het al Extra vaderdag-attractie Opportunisten Op de Conflict Geen centje p i j n ■/- alsu K poeders meeneemt! 4. Er is enige discussie ontstaan rondom de voorgenomen viering van „Anjerdag", de herdenking van het feit dat 25 jaar ge leden het toen nog niet georganiseerde verzet zich voor het eerst uitte in demonstratieve felicitaties bij de verjaar dag van Prins Bernhard. In het paleis i Noordeinde in Den Haag waren toen feli- citatieregisters gelegd, die door velen werden getekend. Men wilde dit nu, 25 jaar later, herhalen op de prinselijke ver jaardag, maar volgens geruchten en uit latingen in kringen van het voormalige verzet is dat onzeker geworden. Een Haagse stem uit de organisatie van het voormalig verzet heeft een overigens geenszins bevestigd argument doen ho ren voor deze verandering van plannen, namelijk dat men geen demonstratie van anti-Duitse gevoelens wil uitlokken in de thans ontstane situatie, die mogelijkheden inhoudt voor nauwere banden tussen ons koningshuis en een Duits staatsburger. Wij maken op deze voorzichtige wijze gewag van veronderstelde of onbevestig de ontwikkelingen, omdat de mogelijk heid tot onverkwikkelijke incidenten niet uitgesloten lijkt. Natuurlijk moet men ho pen dat die incidenten uitblijven, aange zien zij, van welke strekking zij ook mo (Van onze correspondent) LONDEN Donderdag zullen een week lang de vlaggen van de 21 onafhan kelijke landen, die samen het Britse Ge zijn bereid hun goede diensten aan beide landen aan te bieden. Hoewel het Gemenebest altijd heeft be weerd dat elke concrete vormgeving er van de dood van deze unieke „club" zou gen zijn, de sfeer van een dergelijke her denking onherroepelijk zouden bederven. I RaSSetlgelijkheid Men zou liever in het geheel geen her denking wensen, dan een die in een pijn lijke sfeer van irritatie zou plaatshebben. De betekenis van die ene, grote „Anjer dag" in 1940 zou door stilzwijgen niet worden ontluisterd, in ieder geval minder genwoordigt, de onontbeerlijke grondslag dan door discussies en compromissen verband met een huidige situatie. Die situatie is uiteraard enigszins sub tiel. Het meest geldt dat voor de toe komst van onze kroonprinses, die in de keuze van haar levensgezel toch al func tioneel verkeert in een uiterst kwetsbaar samenspel van omstandigheden en gevoe- menebest vormen vorig jaar waren het veroorzaken, is reeds op de vorige confe rentie besloten dat het Gemenebest een permanent secretariaat moet krijgen. Met name de jonge Afrikaanse landen voelen behoefte aan meer informatie, meer coör dinatie en vooral meer contact met ande re landen dan Engeland, en natuurlijk aan meer economische hulp. Het betekent een nieuw uitgangspunt dat het Gemenebest zich niet uitsluitend meer op Engeland wenst te oriënteren, al zal Londen, als geografisch middelpunt voorlopig wel het Gemenebestcentrum blijven. Gehoopt wordt dat het Gemene best met een actieve secretaris-generaal een belangrijke en rechtstreekse bijdrage zal kunnen leveren voor een toekomstige nieuwe internationale politiek. Het Ge menebest is in een wankele wereld altijd een heilzame stabiliserende factor ge weest, maar over de taak van het secre tariaat is men het nog lang niet eens. Wegens de politieke sympathie die de jonge Gemenebestlanden voor Labour koesteren kan voorzitter premier Wilson op veel goodwill rekenen. Omgekeerd zal hij het Gemenebest iets concreets moeten aanbieden, vooral omdat hij destijds als oppositieleider in zijn strijd tegen het voorstel van Engelands conservatieve re gering van Engelands aansluiting bij de E.E.G., het Gemenebest als een uitsluitend en begeerlijk alternatief zag. Langzamer hand is hij bezig de Europese kant op te draaien. In elk geval zal voor Engelands kwij nende gemenebesthandel een nieuw Brits initiatief welkom zijn. Wilson stuurt aan op een spoedige economische conferentie van het Gemenebest. Ook komt er waar schijnlijk uitwisseling van Gemenebest- medici en andere beoefenaars van vrije beroepen. Een Gemenebest-gerechtshof staat ook op de verlanglijst, alsmede een gezamenlijke parlementaire assemblee er nog achttien wapperen boven de in gang van Marlborough House, gelegen aan de vorstelijke Mali. Het is een magnifiek en machtig ge bouw, opgetrokken van Hollandse rode bakstenen. Deze werden namelijk naar Engeland als ballast teruggebracht door de transportschepen, die het leger van de hertog van Marlborough in het begin van de achttiende eeuw naar de Neder landen hadden gebracht. Bij elke gemenebest-conferentie houden de pessimisten hun hart vast voor de vaak felle onderlinge tegenstellingen op elk gebied. Zij kregen praktisch altijd on gelijk, omdat de onderlinge band tussen het vroegere Britse koloniale rijk hecht genoeg is gebleken om het Gemenebest voor uiteenvallen te behoeden. Men komt bovendien niet naar Londen om het over alles en nog wat eens te worden, maar om begrip bij te brengen voor eikaars moeilijkheden en standpun ten. De kracht van het Gemenebest ligt in een maximale onderlinge soepelheid. Vandaar dat dit bonte gezelschap van rijk en arm, blank en gekleurd, democra ten en dictators, een voorbeeld vormt voor andere internationale lichamen, waarvan de leden elkaar vaak schuwen. In 1961 toen de Unie van Zuid-Afrika niet meer in het Gemenebest kon blijven, was het duidelijk dat de rassengemeen schap in het Gemenebest, dat een totale bevolking van 740 miljoen mensen verte- bleek te zijn. Vandaar dat in juli 1964 in Londen het Gemenebest opnieuw voor de krachtproef werd geplaatst, door de kwes tie Rhodesie, welke ook nu bepaalde ge moederen zal bezig houden vooral met het oog op de komende Afro-Aziatische conferentie in Algiers. Groot-Brittannië geeft zijn volledige steun aan het Geme nebest, zo lang het vasthoudt aan zijn eis dat Rhodesië pas onafhankelijk mag wor- Advertentie ill m M m 38 m m 'X mmm COLOGNE COLOGNE sSeisSS 'f'-- SIR SIR international is een nieuw type toilet artikelen voor heren. Fris en kruidig van geur; internationaal van formaat. Uitgesproken manlijk. SIR international voor mannen die meegaan met huntijd. Prijzen variërend van 1.70 tot 8.75. SIR Eau de Cologne SIR Scheercreme SIR Scheerzeep SIR After- en Pre- Shave Lotion SIR Toiletzeep SIR Lotion SIR fix Haarcreme ligheden, afgezien van datgene wat geble- den, wanneer het een zwarte^ meerderheid ken is over haar betrekking tot de heer Von Amsberg. Zij is gebonden aan ver plichtingen, die soms onmenselijk zwaar wegen. Dat die verplichtingen niet alle zwart op wit zijn vastgelegd, doch voor een deel aan haar eigen interpretatie van bezit. De Britse regering zal echter mis- schien 'n tussenakkoord aanvaarden, waar door het doel van een inheemse meerder-1 heid in fasen zal moeten worden bereikt, maar dit hardop te zeggen durft zij niet. Het is de vraag of de Gemenebest-confe-1 rentie daarin verandering zal brengen. Ovr Vietnam zullen zeker harde woor-1 taak en plicht moeten worden overgelaten den vallen, speciaal omdat Australië en maakt haar de beslissingen als jonge Nieuw-Zeeland bij de strijd betrokken i zijn. Belangrijk is echter dat Maleisië kan vrouw tegenover de haar omringende we- lJkenen opë de steun van de meerderheid reld bijzonder moeilijk. Karakter, per- van ^et Gemenebest. Maleisië zal daarom soonlijkheid en puur menselijke gemoeds- waarschijnlijk bij de Afrikaanse leden ko- bewegingen worden voor haar in een men aankloppen, omdat het een zetel op nauw keurslijf gewrongen door haar toe komstige functie. Bij dit alles mag de de conferentie van Algiers verwacht. Wat betreft de immigranten-vloedgolf, heeft Engeland de vrijwillige medewer- vraag of een geënsceneerde herdenking al king van het Gemenebest nodig, om de of niet het volle pond zal kunnen krijgen, niet van overwegend belang zijn. Men zal die twee aangelegenheden zo streng mo gelijk moeten scheiden en dat geldt voor alle betrokkenen. De uiterst gecompliceerde situatie waarin de Europese samenwerking ver keert, zowel op haar voornaamste gebied der economie als op dat van de politieke vraagstukken, is er niet duidelijker op ge worden na de conferentie der ministers in Brussel. Wél duidelijk is geworden, dat het Europese kamp bijna griezelig aan doende tegenstellingen vertoont, die voor namelijk het gevolg zijn van de ambi tieuze en rechtlijnige strevingen van de Franse regering. Nog griezeliger is het feit, dat de re gering van Bonn zich bereid getoond heeft op werkelijk belangrijke punten van Europees economisch beleid de zijde van de machtigste te kiezen. Dat is in dit ge val toch, ondanks alle tegenzin der kleine re landen, Frankrijk. Voor Nederland is de situatie hachelijk, voor zover onze regering een verder schrijdende suprematie van de Franse denkbeelden en praktijken wil voorkomen. Zou zij zich bij de Franse Europa-con stellatie willen neerleggen, zoals Bonn dat blijkbaar eveneens wil, dan wordt de Europese toekomst bijna ongehinderd voortgestuwd naar een heel andere econo mische structuur dan oorspronkelijk de hoop en het verlangen van democratische Idealisten was. Deze algemene lijnen ontwikkelen zich richtbaar in de warwinkel van afspraken, compromissen, vertragingen, gedifferen tieerde regelingen en reeds bereikte maar nog weinig vruchtbare feitelijkheden. Er heerst in ons land bovendien nog geen zekerheid over de weg, die onze nieuwe regering in dit opzicht als de meest efficiënte beschouwt. Een aparte regeringsverklaring over de toestand en de plannen betreffende Europa is bijna onvermijdelijk, wil men althans ook in het parlement de nodige duidelijkheid er langen die voor deze belangrijke aspecten van ons internationaal bestaan richtsnoer moet zijn. LONDEN (AP) De Britse minister van Binnenlandse Zaken, sir Frank Sos- kice, heeft dinsdag verklaard dat de lei-1 der van de Ku Klux Klan, Robert Shel- ton, geen toestemming zal krijgen Groot- Brittannië te bezoeken. Hij deelde dit in I het Lagerhuis mee. Ook andere lieden die zich bezighouden met Ku Klux Klan-aeti- viteiten zullen in Groot-Brittannië niet toegelaten worden. (Van onze correspondent) WASHINGTON Hoewel de nieuwste regeringsomwenteling in Zuid-Vietnam de tiende is in negentien maanden, is de Amerikaanse regering ditmaal niet ver ontrust. Weliswaar had Washington de af gezette premier dr. Quat graag zien aan blijven omdat men hem relatief succesvol achtte, maar anderzijds zijn de Amerika nen tevreden dat de omwenteling ditmaal geen totale verrassing was, zoals enige malen in de afgelopen negentien maanden gebeurde. De nieuw gekozen sterke man generaal Ngocjen van Thieoe heeft de sympathie van de Amerikanen. Eveneens wordt in Washington als een agidt en dat in ^"toekomst "rekening I P^tief teken beschouwd dat ditmaal de geldt en dat in de toekomst rekening onvrede met het regime Quat opkwam, omdat dit niet anti-communistisch genoeg vestiging van kleurlingen in te dammen. Hierover zal misschien een zekere wrij- ding ontstaan. Defensie is een uiterst teer punt. Enge land kan de lasten van een militaire we reldmacht nauwelijks meer dragen en kijkt voor verlichting naar het Gemenebest. Wilson, die dezer dagen verklaarde dat Engelands grens in de Himalaya ligt, zal waarschijnlijk duidelijk maken dat dit ze kér ook voor Australië en Nieuw-Zeeland moet worden gehouden met toenemende dreiging van een agressief en nucleair China. De Britse regering zal moeten beslissen of de gemenebest-verdediging moet wor den toevertrouwd aan vliegdekschepen, of I aan de met de Amerikaanse F 111 te be wapenen eilandbases in de Indische Oce aan, welke tevens de olierijke sheikdoms langs de Perzische Golf zullen moeten be schermen door de toenemende politieke onbetrouwbaarheid van Aden. Onderlinge conflicten tussen Gemene bestlanden, zoals tussen India en Pakis tan worden alleen met toestemming van de betrokkenen op de conferentie bespro ken. Sommigen, met inbegrip van Ghana, Advertentie zou zijn en haar oorlogsinspanning niet overtuigend genoeg maakte. Deze onvrede is, zoals bekend, vooral van de daken ge roepen door de vitale rooms-katholieke minderheid in Zuid-Vietnam. De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10,-/11,-/12,50. alleen voor vaderdag): Elke Poppell met een speciaal Poppell-'speld/e SAIGON (AFP/Reuter) Door het ontploffen van een bom op het vliegveld van Saigon zijn woensdag 46 mensen gewond waarvan enkele ernstig. De bom zou door de Vietcong zijn geplaatst in de nabijheid van een van de stationsgebou wen. Het hoofdgebouw is gedeeltelijk ver nield. Vietnamese troepen hebben de lijken ge I vonden van dertig parachutisten, die za terdag door de Vietcong zijn gedood. Van het vernietigde zevende bataljon parachu- I tisten worden nog 220 man vermist. De Vietcong is 322 kilometer ten noor I den van Saigon nog in de aanval en heeft de strijdkrachten van een buitenpost in de provincie Phoe Bon verdreven. In de hele strijd bij Dong Xoai zouden I de verliezen van de regering naar schat ling 650 man hebben bedragen, van wie de helft wordt vermist. In Dong Xoai zouden zeker tweehonderd burgers zijn omgekomen. De Amerikaanse verliezen in deze strijd bedroegen zeven doden, elf vermisten en 15 gewonden. De schattingen over het aantal gesneuvelden van de Vietcong variëren van driehonderd tot I duizend. De Chinezen in Zuid-Vietnam zijn door I het nationale bevrijdingsfront in dat land uitgenodigd deel te nemen aan de strijd tegen de Amerikanen. Het verzoek is ge- I daan in een open brief. Premier Wilson van Groot-Brittannië I iieeft in het Britse Lagerhuis gezegd dat zijn regering zich grote zorgen maakt over de toestand in Vietnam. Hij zei dat er op het ogenblik overleg over Vietnam gaande is. Bijzonderheden wilde hij niet meedelen, maar hij hoopt het Lagerhuis I spoedig volledig te kunnen inlichten. Ongeveer vijftig Labour parlements- leden hebben een brief geschreven, waar in ze zeggen dat hun geduld opraakt I Zij wensen dat Engeland de V.S. duidelijk maakt, dat Engeland niet iedere stap van Amerika toejuicht, zeker niet na de hui dige ontwikkeling in Vietnam. Zij gelo ven in een Amerikaans-Engelse alliantie, doch de kwestie Vietnam gaat verder dan alleen politiek en is allereerst een mo rele zaak geworden. Ge vraagd wordt, of premier Wilson snel en onomwonden een I duidelijke uitspraak wil doen. Dit toont aan, aldus Washington, dat de Zuidvietnamezen de strijd tegen de Viet cong zeer ernstig opvatten en dat er thans weinig gevaar bestaat voor het afdrijven naar een mentaliteit, die een akkoord met de Vietcong zoeken wil en de Amerikanen liever naar huis ziet gaan. In hoeverre de nieuwe Vietnamese re geringsorganisatie met haar uit tien leden bestaande militaire junta, waaraan een Uitvoerende Raad oftewel oorlogskabinet toegevoegd, effectief zal zijn, vormt overigens ook nog voor de optimisten in de Amerikaanse hoofdstad een open vraag. Het is duidelijk dat men hier graag een burger als de leider van ge noemde Uitvoerende Raad zien zou en niet de reeds benoemde, als een wat opgewon den wildeman bekendstaande luchtmaar- schalk Ngoejen Cao Ky. Niemand schijnt zich in Washington af te vragen of de an tecedenten van generaal Thieoe, de lei der van de militaire junta, wel geruststel lend zijn. Thieoe is echter rooms-katho- liek, evenals de indertijd gehate en ver moorde president Diem. Daardoor kan Thieoe slechts verdacht zijn bij de boed dhistische meerderheid, die onder Diem reeds leed onder de fanatieke terreur van de katholieke ultra-conservatieve minder heid. Bovendien vocht Thieoe van 1947 tot 1954 als officier aan de Franse kant tij dens de onafhankelijke oorlog in Indochi na, evenals de sterke man in Saigon van enige tijd geleden, generaal Khan. Door deze twee antecedenten, zijn behoren tot een fanatieke religieuze minderheids groep, die bij grote delen van de Zuid- vietnamese bevolking weerstanden wekt, en zijn achtergrond als officier in het Franse leger, dat destijds als koloniale macht door Indochina's nationalisten on der leiding van de communist Hotsji- Minh met veel bloed en tranen tot de af tocht werd gedwongen, lijkt het een on mogelijkheid, dat Thieoe de man is die bij de Zuidvietnamezen het noodzakelijke vertrouwen wekken zal. Theioe bewijst opnieuw hoezeer de Amerikanen steeds gedwongen zijn samen te werken met dubieuze figuren, die nim mer thuishoorden in de nationale bewe ging van het eigen volk. Daardoor wordt het gevoel versterkt dat de Vietnamese oorlog, waarin de Amerikanen een steeds groter deel der gevechtshandelingen op de eigen schouders moeten laden, dagelijks meer een gevecht wordt van Zuidvietna- mese opportunisten met blanke helpers aan de ene kant en Vietcong met steun van alle nationaal voelende Vietnamezen anderzijds. Een aanwijzing daartoe vormt bijvoor beeld het Amerikaanse geklaag, dat het grootste probleem in de strijd het gebrek aan inlichtingen over bewegingen van de Vietcong is. De Zuidvietnamese bevolking lijkt volgens hier ontvangen berichten wel bereid de Vietcongmannen informaties over de troepen van Saigon en hun Ame rikaanse vrienden te geven, maar blijkt geen vinger te verroeren voor hulp aan hun zogenaamde eigen regering. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft weer een satelliet in een baan om de aarde gebracht, de 68-ste in de Kosmos serie. Officieel werd meegedeeld dat alle apparaten volgens plan werken en dat de kunstmaan inlichtingen naar de aarde doorgeeft. Het doel van de kosmosserie is het verzamelen van wetenschappelijke ge gevens over de ruimte. In het buitenland is wel eens de veronderstelling geuit dat deze satellieten ook spionagedoeleinden dienen. De nieuwe satelliet heeft een baan tussen de 205 en 334 kilometer van de aarde. GENEVE (AP) De internationale meteorologische organisatie heeft Mos kou, Washington en Melbourne aangewe zen als vestigingsplaatsen voor de toe komstige observatoria voor internationale weersvoorspellingen. Het nieuwe waarnemingssysteem, dat waarschijnlijk niet voor 1968 van kracht zal worden, zal meteorologische satellie ten, automatische stations te land en op zee, drijvende ballonnen en raketten ge bruiken voor de internationale weersvoor spellingen. De voornaamste taken van de centra zullen zijn de gegevens te analy seren, de internationale weersvoorspellin gen op te stellen en grote weerkundige problemen te onderzoeken. PARIJS (AP) Twee van de drie in zittenden van de Amerikaanse straal- bommenwerper, die dinsdag bij le Bour get is verongelukt, hebben het ongeval overleefd. Ze zijn in een ziekenhuis op genomen. Een van de overlevenden is ma joor Harold Covington uit Jacksonville. De naam van de tweede overlevende is niet genoemd. Officieren van de Amerikaanse lucht macht konden niet uitleggen hoe zij de fout hebben kunnen begaan bekend te ma ken dat alle inzittenden van de B-58 wa ren omgekomen. Een eindje verderop in mijn straat woont AnnemieJee. Ze heeft grote bruine ogen en naar schatting drieduizend donke re krulletjes en een maand of wat gele den is ze vier geworden. Naar dat mo ment heeft ze in ondragelijke spanning uitgekeken, omdat ze een paar dagen na dat heugelijke feit haar eerste schreden heeft mogen zetten op de weg die, via de kleuterschool, naar het Grote Leven voert. Gehuld in een spiksplinternieuwe jurk met groene bolletjes en gewapend met een vuurrood schooltasje waarin haar boter hammetje met hagelslag benevens een ap pel is ze, na een slapeloze nacht van op winding, aan de hand van haar moeder al dat lokkend-nieuwe tegemoet getreden. Ze heeft wel even een beetje beduusd rondgekeken, toen ze op de drempel stond. Maar een seconde later rukte ze zich al los van de veilige hand van een wat ontnuchterde moeder, om zich vol overgave te storten in de menigte krioe lend grut. Een Kleine-Mensenmaatschap pij, bestierd door een zekere tante Do, door alle kleuters om strijd bemind. Het moest wel even wennen. Want soms heeft men bij voorbeeld om half tien ineens schoon genoeg van al dat plakken en kleu ren en zingen. En dat je dan niet gewoon naar huis mocht gaan, was voor Annemie- ke een moeilijk te aanvaarden zaak. Maar het wijs beleid van tante Do deed al spoedig alle moeilijkheden verdwijnen, Annemieke was een lid van de maaU schappij geworden en ze bevond zich daal opperbest bij. Dagelijks werden de huis genoten onthaald op nieuwe liedjes en ver halen, waarin tante Do een hoofdrol ver vulde en iedereen die ook maar enige con nectie met Annemieke onderhield zag zich begiftigd met de merkwaardigste tekenin gen. Die we dan allemaal aan de muur moesten prikken. Het leven van Annemie ke was een opwindende aangelegenheid geworden met elke dag weer nieuwe boei ende gebeurtenissen. Tot het Kind op school verscheen. Ze droeg de weidse naam Dominique, een naam die niets uit staande had met het sprieterige blonde haar en de fletse oogjes die wat te dicht bij elkaar stonden. Dominique werd naast Annemieke gezet. Annemieke ontving haar met spontane gastvrijheid, maar Do minique stak een venijnig spits tongetje tegen haar uit. Dat was het begin van de schermutselingen. Domonique werd Anne- miekes eerste echte vijandin. Want ze trei terde. Ze kneep haar, zodra de aandacht van tante Do elders vereist werd, stiekum in haar been, verscheurde, als ze de kans schoon zag, haar plakblaadjes en kraste op haar tekeningen. Annemieke, die nog geen werkelijke vijandschap kende, ver droeg dit oorlogsgeweld gelaten en ver bijsterd. Maar ze ging er wel onder ge bukt. Ze werd wat stiller, niemand be greep goed waarom. Maar op een dag kwam ze thuis met een tekening die, naar Annemiekes bewering, een koe voorstel de. „Kind," juichte haar moeder „wat prachtig. En zulke mooie kleuren!" Anne mieke zweeg en keek met opeengeklemde lippen op haar kunstwerk neer. Plotseling echter keek ze haar moeder met van woe de gloeiende ogen aan en schreenwtle Dominique zegt dat het rót en viés is!' Alle smaad, haar de laatste weken aange daan, klonk in die ene kreet door. Er werd gesust, getroost en de koe kreeg een ereplaats en Paps nam zich voor de zaak eens grondig te onderzoeken. De volgende ochtend vertrok Annemieke weer naar school. Naar het scheen was ze het hele voorval vergeten. Maar om half tien werd er gebeld. Voor de deur stond Annemieke, met tante Do, een gescheurde jurk en een dikke wang. Nog voor iemand iets kon zeggen riep ze, met een stem vol wilde triomf: „Ik heb d'r zó'n lèl gegeven Annemieke had het recht in eigen hand genomen. Ze had er een dikke wang en een scheur in haar jurk van overgehouden maar Dominique zal haar nooit meer de voet durven dwarszetten. Annemie ke heeft geleerd, hoe men zich in deze barre maatschappij moet handhaven. Waarmee ik maar zeggen wil dat het met de totale wereldvrede nog wel even zal duren. Ine Wier cl a Advertentie Kernonderzoek. De Raad van de Europe se organisatie voor kernonderzoek komt vandaag en donderdag in Genève bijeen onder leiding van drs. J. H. Bannier, directeur van de Nederlandse Organi satie voor zuiver-wetenschappelijk on derzoek in Den Haag. Lutheranen. Dr. Kurt Schmidt-Clausen is afgetreden als secretaris-generaal van de Lutherse Wereldfederatie. Deze fede ratie vertegenwoordigt 52 miljoen Lu theranen in 35 landen. De naam van de opvolger van dr. Schmidt-Clausen is nog niet bekend. Bezoek. Kanselier dr. Josef Klaus van Oostenrijk zal van dertig juni tot drie juli een officieel bezoek aan Parijs brengen. Advertentie HET MERK ^gefmatig iedere weekj Mengmcststof voor kamerplanten 65°/o - 100 prs - 65 ets. Volop bloei en proei Verslaggever. H. V. Kaltenborn, een Ame rikaan van Duitse afkomst die als eer ste een rechtstreekse reportage voor de radio gaf van gevechtshandelingen op een slagveld, is maandag op 86-jarige leeftijd in New York gestorven. Die eer ste rechtstreekse reportage geschiedde tijdens de Spaanse burgeroorlog. Kalten born kreeg grote bekendheid als ver slaggever en commentator met zijn re portage van de affaire van München in 1938. Hij heeft ook vraaggesprekken ge voerd met Hitler, Mussolini, Paus Pius XII en Tsjiang Kai-Sjek. Immigranten. De Canadese minister voor Immigratie heeft verklaard, dat Cana da behoefte heeft aan minstens 100.000 technici en gespecialiseerde arbeiders. In Europa en de Verenigde Staten zal een wervingscampagne op touw wor den gezet. Gaza. Een gewapende Arabier, die in het gebied van Keren Sjalom bij de strook van Gaza Israel was binnengedrongen, is door een Israëlische patrouille dood- geechoten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3