Scholieren kunnen uitstekend werk doen in de bloembollen Over het echte vakwerk is wei eens te veel kabaal gemaakt m „De landman en de muze de Haarlemse Vishal m Paarden van Kennemergaarde stappen weer door de manege *4 Hoe de duiven vlogen i Havenberichten Jubileumexpositie van LTB Na virusziekte nog kalmpjes aan Gouden Museummedaille voor jhr. F. van Lennep Liften op autowegen nog niet strafbaar mm WOENSDAG 16 JUNI 1965 De jongens A chthonderdduizend Meer kabaal COÖP. BOERENLEENBANK De (spaar)bank voor iedereen AL UW BANKZAKEN Staatssecretaris bevestigt dat veel vissers niet kunnen zwemmen Arbeider bij Hoogovens kreeg hersenschudding WEEKABONNEMENTEN OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY GESCHENKEN VOOR VADERDAG „Souvenirjagers" op heterdaad gepakt WASAUTOMATEN (Van onze medewerker voor Bloembollencultuur) Scholieren van de middelbare scholen in de omgeving van de Bloembollen streek kunnen over een paar weken weer aan de gang. Half juni worden die hyacinten gerooid die een speciale behandeling voor de vroegbroei moeten ondergaan en kort daarop rolt het werk als een allesmeeslepende orkaan over de dan kale bollenvelden. Een orkaan die alleen kan worden gevoed door het hogedrukgebied van de rijpere tieners, die zo nodig geld moeten verdienen. Tot heil van de bloembollenstreek, want zonder hen zou veel werk niet worden gedaan. Tot onze stomme verbazing hebben wij kort geleden ontdekt dat zelfs een karwei, dat eens als vakwerk eerste klas werd genoemd heel best door de handen van deze jongens en meisjes kan worden verricht. In de Bloembollen streek zijn velen van hen aan het hollen en snijden van hyacinten gegaan, tot volle tevredenheid van hun tijdelijke werkgevers. In Hillegom is al sinds 1921 de fa. Lom- merse-Uitendaal druk doende hyacinten te prepareren voor de vroegbroei. Ze doet dit voor die exporteurs, die met ruimte gebrek kampen of het werk het liefst maar in handen geven van een specialist. Er hangt veel van af, want als de hya- cintenbloemen niet op tijd in de broei kassen van hun afnemers bloeien dan is de schade niet gering. De heer Lommerse kent dat werk echter tot in de finesses. Al een jaar of tien was hij afhankelijk van schuren in zijn omgeving, omdat zijn eigen schuurruimte te beperkt was. Een toestand die de vader en drie zoons on aangenaam werd. Een van de zoons be gon te rekenen en te tekenen. De ander meende evenals de derde voldoende vak kennis te hebben om „doe het zelf" in praktijk te brengen. Dat kon makkelijk, want hij had om geld te verdienen acht jaar in Nieuw-Zeeland als bouwvakarbei der gewerkt. Toen het besluit genomen was maakte de architect de definitieve tekening, de aannemer zorgde voor de fuundering en de muren, de elektriciteits man zorgde dat op dat gebied aan wette lijke voorschriften werd voldaan en de drie jongelieden togen aan het werk. Er staat nu aan de Weeresteinstraat in Hille gom een groot gebouwencomplex, dat door een aantal eenvoudige woningen aan de blikken van de voorbijgangers is ont trokken. De heer Lommerse wilde zo graag, dat ook anderen deelden in zijn en hun trots. Er staan nu zestien behandelingscellen, waarin nu ook kan worden gekoeld voor vijftienduizend manden hyacinten. Al het binnenwerk is door „de jongens" gedaan. De verwarmingsbuizen en -elementen zijn met de koelaggregaten zelf aangelegd, geïsoleerd met eenvoudig maar uiterst praktisch materiaal, waar geen druppel tje gips aan te pas is gekomen. De isola tie van de muren en de plafonds, de be timmering, kortom maanden en maanden lang is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gewerkt om tot een aan de moderne eisen beantwoordend bedrijf te komen. Wel, we hebben inderdaad dit grootse doe-het-zelf bewonderd. Er is ruimte voor meer in de toekomst, maar voorlopig is men best tevreden. Men moet toch ook nog een klein beetje rekening houden met de mogelijkheden, want die vijftiendui zend manden moeten binnen hooguit acht dagen worden gelost, overgestort in gaas- bakken, geadministreerd, getranspor teerd, en al naar de opdracht gesorteerd, geteld en wat al niet. De heer Lommerse vertelde het als iets gewoons. Het is het voor hem ook. Weet men «chter, dat bloembollenkwekers pas hal verwege de middag plegen te beginnen met hun gerooide bollen af te voeren dan is het licht zich voor te stellen, dat er 's avonds veel werk aan de winkel is. Gelukkig zijn er dan ook nog andere lie den, die voor een mooi zakcentje de han den uit de mouw willen steken. Het komt altijd best voor elkaar, aldus de heer Lommerse, die dit jaar voor het eerst •inds tien jaar alles in een gebouw ziet. Ja, in werkbollen deed hij ook. Verle den jaar heeft hij er achthonderdduizend verwerkt. Achthonderdduizend keer heeft iemand een speciaal mesje onder in de hyacintebol gedreven en de bodem er uit gesneden. Of zes sneden in de bodem aan gebracht. Bij het hollen, dat een zeer pre cies werkje is, vormt het verwonde weef sel nieuwe bolletjes. Veel. Wel veertig tot vijftig! Bij het snijden wordt de hoofd- knop vernietigd en dan gaan de oksel knoppen tussen de rokken zich ontwikke len. Daarvan zijn er veel minder, maar ze worden dan ook groter dan de hol- bolletjes. Nu hebben wij altjid gedacht, dat dat supervakwerk was. Vandaar onze vraag hoe iemand aan voldoende vakmensen kon komen. „Scholieren van middelbare scho len van beiderlei kunne", aldus de heer Lommerse, „doen het ook heel best .Het is een slag. Je kent hem in een dag of je leert hem je hele leven niet." Twintig tot vijfentwintig rijpere tieners tot twen- ners komen soms jaar op jaar naar de Weeresteinstraat om „hyacinten stuk te maken". Een is al acht jaar vaste sei zoenarbeider, want na de kweekschool komt hij nog steeds daar zijn verdere stu die verdienen. Bovendien is het een inte ressant werk. Het vergt grote nauwkeu righeid, want een te diepe of te ondiepe ingreep maakt zo'n bol van tien tot vijf tien cent en soms meer waardeloos. Men heeft wel ontdekt in de bloembol lenstreek, dat er over het echte vakwerk wel eens meer kabaal is gemaakt dan het eigenlijk was. Het echte vakwerk wordt geleverd door de mensen in de behande- lingsschuren. Die moeten dag en nacht paraat zijn om te zorgen, dat er voldoen de ventilatie is om de schimmels uit de gezonde maar gewonde bollen te houden. Die moeten zorgen, dat de bollen niet te sterk indrogen, kortom, zij moeten de broedkameratmosfeer tot en met regelen. Het is ,en dat hebben we niet alleen van de heer Lommerse gehoord, fascinerend werk. Als alles goed gehold en gesneden is en de jonge bolletjes gaan zichtbaar worden en groeien, wel, dan heb je wat gedaan. Als je dan gezonde bollen aflevert of aan de grond toevertrouwt dan voel je je trots. Vierenveertig jaar geleden begon hij met een paar honderd mandeif te prepa reren, in 1951 begon hij de eerste werk bollen voor anderen te behandelen, nu staat er een machtig gebouwencomplex. Maar het zou niet mogelijk zijn geweest zonder die machtige steun, die men in de bollenstreek gemakshalve de „middelbare scholieren" noemt. De tieners en twens doen het uit stekend in de bollen. Zelfs een kar wei dat altijd als eerste klas vakwerk bekend stond, kunnen zij gemakke lijk en goed af. Advertentie te Santpoort, Hagelingerweg 69, tel. 8i73 Bijk.: IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 4. tel. 2556 Bankgiro Vit Spaarrente tot 4</« Vreemde valuta Effekten en gunstige openstellingsuren (ook des avonds) voor Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Jetty, van Holmsund, voor Zaandam; Liberiakust, Antwer pen; Fulani, Freetown; Bram, Dagenham; Caravella, Oosterhout, Zaandam; Walma, Kemi, Velsen; Theano, Le Havre; Romanie, Monrovia, IJmuiden; Viking, La Palice; Vliestroom, Sheerness; Holmsand, Hamburg; Amberley, Le Havre; Stella Maris, Dublin; Carl Lehnkering, Gefle; Batavier 3, Stockholm; Ask, Delfzijl. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Bismarck- stein, naar Rotterdam; Crichtown, Leith; Bar- tenstein, San Francisco; Stadersand, Londen, van IJmuiden; Lenne, Plymouth; Dalbk, St. Thomas; Eemsborg, Stade; Lago Traful, Monte video; Orkanger, Zwarte Zee; Dimitrovo, Mur mansk; Else Lill, Esbjerg; Strabo, Aarhus; Gouweborg, Delfzijl; Minos, Kopenhagen; Vic tress, Londen, IJmuiden; Democraat, Huil; Devonia, Tillbury; Bram, Dagenham; Hollandia, Londen; Vossloch, Rotterdam, Zaandam; Fenja, Antwerpen; Juno, Bristol; Bonaire, La Pallice, Zaandam; Buka, Londen; Trigon, Leith; Khas- siella, Curasao; Nordstern, Goole; Dependance, Rochester, Zaandam; Geertje Buisman, Rotter dam; Vechtstroom, Goole; Hoe Vinces, Londen; Angelina, Aarhus; Jean E., Londen; Skum, Dunstone; Waverstroom, Goole; Virtala, Narvik, IJmuiden. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Proton, van Goole; IJstroom, Antwerpen; Beninkust, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Ceta, naar Vlissingen; Wedlooper, Antwerpen; Blanken- stein, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Vele opvarenden van Nederlandse vis serijschepen kunnen niet zwemmen, zo heeft staatssecretaris Grosheide van On derwijs en Wetenschappen verklaard in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Bührmann (chu). Dit kan een gevolg zijn, aldus de staats secretaris, van het feit dat de opvarenden tevoren geen opleiding aan een dagschool hebben gevolgd of omdat zij afkomstig zijn van de visserijscholen in Urk of in Vlissingen, waar noch ter plaatse noch in de naaste omgeving regelmatig zwemles mogelijk is wegens het ontbreken van een overdekt zwembad. De leerlingen van de visserij school in Katwijk zullen waarschijnlijk met in gang van het volgend schooljaar in Kat wijk zelf zwemles kunnen krijgen, omdat de gemeenteraad op 22 april heeft beslo ten een zwembad te bouwen. Tot dusver krijgen deze leerlingen één keer in de veertien dagen les in het zwembad in Wassenaar. De vragen van de heer Bührmann wa ren gesteld naar aanleiding van de situa tie in Katwijk. De staatssecretaris ant woordt dat de regering geen aanleiding ziet tot bijzondere maatregelen voor deze leerlingen, nu het er naar uitziet dat daar een zwembad tot stand zal komen. Een 31-jarige arbeider uit Beverwijk, werkzaam bij Hoogovens in IJmuidden, is gistermiddag door een blokvorm, die met een kraan werd vervoerd, geraakt, waardoor hij ten val kwam en een her senschudding opliep. Hij is in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk opgeno men. „Alle cultuur begint op de mesthoop van de boer", met dit gezegde van Anton van Duinkerken leidde de voorzitter van de gouden LTB, de heer E. J. M. Kolf schoten maandag de tentoonstelling „De landman en de muze" in de Haarlemse Vishal in. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers verrichtte de opening. De expositie laat schilderijen, aquarellen, tekeningen, beeldhouwwerken, oude hand schriften en boeken zien die betrekking hebben op onderwerpen van land- en tuinbouw. In samenwerking met de direc tie van het Frans Halsmuseum in Haar lem is „De landman en de muze" tot stand gekomen. De gouden LTB heeft hiermee een uitstekende keus gedaan. On dermeer zijn er werken van Albrecht Dü- rer, Pieter Breughel de Jonge, Rem brandt, Adriaen van Ostade, Anton Ma- vue, Jan en Charley Toorop, Lambertus Zijl en Floris Verster te bewonderen. Mr. Cremers was het niet helemaal eens met de titel „De landman en de muze", in verband met de negen muzen. Hij ver onderstelde dat Zeus dan nog een tiende, onbekende „Muze-dochter" gehad moet hebben. „Een prachtig geselecteerde en De epidemische, maar gelukkig nog goedaardige virusziekte onder de paar den heeft ook geheerst in de stallen van de manege Kennemergaarde aan de Duin en Kruidbergerweg te Santpoort-noord. De ziekte vliegt door de stallen, is al ge zegd en dat heeft men op Kennemergaar de ervaren. Kort vóór Pinksteren werden in een dag tijds de ruim twintig paarden aangetast. Ook zij werden lusteloos, lie pen duidelijk in conditie terug, begonnen te hoesten en kregen koorts. Een aantal, namelijk de paarden met de hoogste koorts, is behandeld met anti biotica, die door een dierenarts werden ingespoten. Evenals elders hebben ook in de Santpoortse manege de paarden goed gereageerd op deze behandeling. Voorzichtig aan komen de meeste nu weer in de buitenmanege voor de rijles sen. De dieren worden nog beschouwd als herstellende patiënten. Ze lopen veelal stapvoets en als in draf wordt overgegaan geschiedt dat heel kalmpjes aan. Echt galopperen is er beslist niet bij in dit stadium van herstel. De ademhalingsorganen moeten voor eerst nog zoveel mogelijk worden ge spaard en ook moet worden voorkomen dat de paarden bezweet raken, hetgeen nadelig voor ze zou zijn. Ze blijven de eerste tijd nog gevoelig en het valt te be grijpen dat in dit stadium onnodige risi co's worden vermeden. Voor de rij-instructie is dit alles op zich geen grote handicap, want ook op een paard, dat stapvoets gaat, is veel te le ren aan een perfecte zit en het goed lei den van het dier. In Kennemergaarde komen de paarden nog maar voor een beperkte tijd weer in de manege. Het lijkt er evenwel op dat men de narigheid van de virusziekte daar nu te boven is. Enkele dieren, die nog niet helemaal vrij zijn van hoesten, wor den nog niet weer ingezet. Ze blijven voorlopig rustig op stal. Overigens is de virusepidemie, die op diverse plaatsen is uitgebroken, nog niet voorbij. Ook voor de IJmond wordt er re kening mee gehouden dat nog een aantal paarden zal worden aangetast. Dodelijk is de ziekte niet. Het hoesten vergt ech ter veel van de longen en daarom moe ten de paarden in de periode van herstel worden ontzien. Aan te nemen valt dat de virusziekte door de import van slacht- paarden uit Oost-Europa naar ons land is gekomen. Breekt ondanks de voorzorg en contro le van dierenartsen de ziekte toch uit dan betekent dit dat het zeker enkele weken zal duren eer de paarden goeddeels hun conditie terug hebben. Non-activiteit is in vele gevallen een schadepost, maar het volledig genezen zijn vergt nu eenmaal tijd. Het forceren van nog niet geheel van de ziekte herstelde paarden zou rampza lige gevolgen voor ze kunnen hebben. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De paarden zijn weer in de manege, maar ze worden nog heel rustig be reden om risico's te vermijden. Advertentie KONINGSPLENI 10 - TELEFOON 4880 Jonkheer F. J. E. van Lennep heeft uit handen van burgemeester G. van Hall van Amsterdam voor het vele belangrijke werk dat hij ten aanzien van de historie van de hoofdstad heeft verricht de door de Rijksmunt geslagen Gouden Museum medaille ontvangen. Jhr. Van Lennep, die deze week 75 jaar is geworden, is ondermeer voorzitter van de Stichting tot Bevordering van de Be langen van het Rijksmuseum en van de Vereniging tot Bevordering van de In standhouding en Uitbreiding van een Openbare Verzameling van Hedendaagse Kunst in Amsterdam. georganiseerde tentoonstelling", vond de burgemeester. Mr. Cremers beklaagde in zijn openingsrede niet alleen de agrariërs die met verdrijving bedreigd worden ten gevolge van de steeds snellere groei van randstand-Holland, maar ook de stedeling die van het landleven niets weet en het nog nooit heeft meegemaakt. De spreker vond de boerenstand in economisch èn cultureel opzicht onmisbaar. Na de ope ning van de tentoonstelling volgde een ontvangst door het gemeentebestuur. „De landman en de muze" verblijven nog in de Vishal tot en met 29 augustus, dage lijks van tien tot vijf uur, zondags van een tot vijf uur. Advertentie CENTRUM GALERIJ CORNER Lange Nieuwstraat/Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 Een inwoner van Bennebroek heeft maandagmiddag op de Raaks in Haarlem twee achtjarige knapen op heterdaad be trapt bij het weghalen van het sterem bleem van zijn Mercedes-personenauto. Het bleek dat de knaapjes ook van zes andere wagens het embleem hadden weg gehaald. Ze zijn aan de politie overge leverd, die hen heeft onderhouden en ver volgens de ouders van de daad van hun kroost op de hoogte heeft gesteld. P.V. „De'Bonte Duif' nam met 79 duiven deel aan vlucht Orleans, le prijs duif 13.6.32 uur; laatste prijsduif 13.46.00 uur. Uitslag: P. Verschuren 1, 4, 6, 7, 14; Sj. Heis 2, 9, 11, 20; A. Ulehake 3; G. v. Zutphen 5, 8, 19; J. Kaldebach 10, 12, 16; R. Wielart 13; J. van Loon 15; E. Klinge 17, 18. Van de Postduivenhoudersvereniging „IJmui den" te IJmuiden namen dit weekeinde 68 dui ven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 542 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.45 uur. Een duif van D. Koffeman bereikte als eerste het hok om 13.09 uur. De uitslag was als volgt: D. Koffeman 1 en 9; J. Eelsing 2 en 3: P. Hoekstra 4 en 8; A. Voet man 5 en 17; F. Piers 6 en 16; J. van Opbergen 7 en 13; G. v. d. Struik 10, 12 en 14; J. Waal 11; J. Exalto 15. Van de Postduivenhoudersvereniging „De IJ- monden" (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen dit weekeinde 64 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 542 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.30 uur. Een duif van Van Slooten bereikte als eerste het hok om 12.32 uur; de laatste prijs duif om 12.58 uur. Ondanks het regenachtige weer bereikten de duiven bijna een snèlheid van 80 km per uur. De vlucht had een zeer snel verloop zonder achterblijvers. De uitslag was als volgt: v. Slooten 1, 4 en 14; v. d. Scheer 2, 3, 5, 6 en 15; Hoekstra 7; Ver duin 8; Knapen 9 en 11; Schafstall 10 en 12; Suurmond 13; Kunst 16. Van de Postduivenhoudersvereniging „De Snelvlieger" te IJmuiden namen dit weekeinde 107 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 541 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.45 uur. Een duif van W. Remmers bereikte als eerste het hok om 12.46.30 uur; de laatste prijsduif om 13.36.00 uur. Zeer snelle en voorspoedige vlucht met ge lukkig eens géén achterblijvers. De uitslag was als volgt: W. Remmers 1, 12, 26; J. v. d. Kammen 2, 11, 13, 27; A. v. d. Zee 3, 6, 7; C. G. Zwanenburg 4, 10, 17; A. Huygens 5; K. Klepper 8; S. Voet en Zn. 9, 15; F. Schaap 14; J. Koorn 16, H. J. Broek 18; J. Wijker 19, 23; Jac. Broek 20, 24; W. de Weers 21; Gebr. Boender 22; L. Tervoort 25. Van de Postduiverhoudersvereniging „Oranje Nassau" te IJmuiden namen dit weekeinde 56 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 542 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.45 uur. Een duif van J. Wanmaker bereikte als eerste het hok om 12.56.40 uur; de laatste prijsduif om 13.46.00 uur. De uitslag was als volgt: J. Wanmaker 1, J. Kraayenoord 2, 5; Broek, Verrept 3, 7; Ch. Prins 4; A. Broek 6: A. de Waard 8; J. Ulehake 9; P. Martens 10; Van Leeuwen 11; J. v. Sikkelerus 12, 13; Rutte 14. Van de Postduivenhoudersvereniging „Snelle Wieken" te Santpoort namen dit weekeinde 100 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 540 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.45 uur. Een duif van C. Koks Sr. bereikte als eerste het hok om 12.48 uur; de laatste prijsduif om 13.33 uur. De uitslag was als volgt: C. Koks Sr. 1, 15, 16, 21; G. Brouwer 2, 20; A. Tabernal 3; J. van Haaster 4, 18, 22; P. Rozemeyer 5, 12; C. Koks Jr. 6; M. Janssen 7, 11; E. Gorter 8, 10, 14, 19; Van Kooten-Schaaper 9; J. Hoogzaad 13; B. v. d. Winsch 17; G. v. d. Hulst 23; K. Bouwer 24. HET ATOOM. Van de postduivenhouders vereniging „Het Atoom" te Velsen-Noord namen 65 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans (Frankrijk) af over een afstand van 544 km. De lossing van de duiven geschiedde tijdens zuid westen wind om 5.45 uur. Een duif van D. van der Linde bereikte als eerste het hok om 12.57 uur; de laatste prijsduif om 13.43 uur. Dank zij de zuidwestenwind, die de vliegers op de lange afstand achter zich hadden, maar welke niet sterk was, wist de eerste „Atoomv- vogel het tot een gemiddelde uursnelheid van 75.56 kilometer te brengen. De laatste prijs duif kwam drie kwartier later binnen met bijna 68 kilometer/uur. De liefhebber Veldt, die met de generaal- kampioen 1964 P. Schoone weer een goede kans maakt, kwam met zijn dieren op goede derde en vierde plaatsen, gevolgd door laatstgenoemde op de vijfde en zesde plaats. Maar v. d. Linde en Schouten „zaten" beter. De uitslag was als volgt: D. van der Linde 1; W. Schouten 2; L. Veldt 3, 4, 12; P. Schoone 5, 6, 7: J. Asjes 8; Ph. F. Martinius 9; A. Voor hout 10; M. van 't Hof 11; A. van Leeuwen 18. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN IJMUIDEN TEL 4262 De lifters, die van woensdag 9 juni af op de autowegen een bekeuring hebben gekregen, omdat het van die datum af verboden was voor voetgangers zich op deze wegen op te houden, zullen geen boe te behoeven te betalen. Dit is een gevolg van het feit, dat men eenvoudig vergeten heeft bij de wijziging van het wegenver keersreglement een straf hiervoor vast te stellen. Waarschijnlijk gaat het hierbij niet om veel personen, want de rijkspolitie treedt zo vlak na het in werking treden van de nieuwe bepalingen nog zeer soepel op en volstaat in de meeste gevallen nog met een waarschuwing. Om de vergissing te herstellen zal een aanvullend koninklijk besluit moeten worden genomen. Voordat dit gereed is zullen misschien nog wel en kele weken verlopen. Tot zolang kunnen lifters dus niet worden beboet, maar het is vanzelfsprekend in het belang van de veiligheid van het verkeer om het liften na te laten. In ieder geval is het stoppen van automobilisten op autowegen zonder noodzaak wel strafbaar.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4