DE DOMINICAANSE TRAGEDIE slot Amerikaanse interventie koren op de communistische molen Zakenbelangen werden door Washington veilig gesteld BIJ DE IS HET GOED SPAREN TERMIJNBOEKJES* ^10/ VAN 4°/o TOT 0 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK SPELDJES! CeCm nnir dbinnnn i ZUID-AFRIKA Jt, i/ ii i n p r i I/nu Achttien doden bij helikopterbotsing r Duits trio aangehouden na drie dagen Nederland Hoofdredactie Haarlems Dagblad en IJmuider Courant gewisseld Aardappelen genoeg Baas wil vrije maandag, maar personeel niet Op 16 juni wordt de rente verhoogd voor mmmmmé De bank waar u zich thuis voelt! wÊÈBÈ In Zutphen WOENSDAG 16 JUNI 1965 Voor bedragen t/m f. 10.000.- 3 maanden opzegging, daarboven 6 maanden opzegging. ilMlilllilSlllillllll1:'" !i"|l|l'%: Alle gewenste inlichtingen krijgt u bij elk van onze 185 vestigingen, verspreid over heel Nederland. Geheime dienst kenmerk voor kwaliteit Gescharrel Voor hoofd gestoten - Receptie in „Dreefzicht" werd zeer druk bezocht Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON. Sinds midden mei probeert de Amerikaanse regering steeds meer het politieke knutselwerk in de Dominicaanse Republiek te bedekken met de mantel van de Organisatie van Amerikaanse Staten, die nu ook officieel de pacifi catie van de eilandstaat ter hand heeft genomen met haar speciaal voor dit doel opgerichte vredesstrijdmacht. Jammer voor het Amerikaanse prestige is echter dat niet de democratische O.A.S.- leden actief zIj n in deze kwestie. Integendeel, Uruguay, Chili, Mexico en Peru zij n van het begin af aan uiterst critisch geweest over de interventie in Santo Domingo, terwijl Costa Rica en Venezuela door onthouding van stemmen tijdens zitting van de O.A.S. hebben laten merken dat zij bepaald niet enthousiast zijn over de gang van zaken. Aan de strijdmacht van de O.A.S. werken daarentegen mee Brazilië, Nicaragua en Honduras, alle drie ondemocratische staten, bij wier strijdmacht de twintig politie mannen die Costa Rica ter beschikking heeft gesteld in het niet vallen. Aan de drie man sterke O.A.S.-bemiddelingscommissie nemen naast de Amerikaanse ambassadeur Bunker vertegenwoordigers deel van Brazilië en El Salvador, al weer een reactionaire militaire dictatoriale staat. Want steeds meer kenners van het La- tijnsamerikaanse toneel vragen zich nu af of het nog mogelijk zal zijn dit deel van de wereld vooruit te krijgen langs min of meer democratische weg. Steeds I meer mensen geloven dat alleen link se dictaturen, onvermijdelijk van commu nistisch of semi-communistisch signatuur, in staat zullen zijn de sociaal-economische sneeuwbal, die de Amerikanen kennelijk nog steeds met mariniertjes proberen te gen te houden, zijn noodzakelijke baan te laten rollen. Een overtuiging, die vooral door de mo gelijke internationale complicaties van een dergelijke ontwikkeling, niets geruststel lends heeft. COLUMBUS (Reuter) - Achttien Ame rikaanse militairen zijn dinsdag om het leven gekomen toen de twee hefschroef- vliegtuigen die hen vervoerden in de buurt van Columbus, in de Amerikaanse staat Georgia, met elkaar in botsing kwamen en neerstortten. Als men alle stukjes van de Domini caanse legpuzzle op hun plaats legt, springt een waarheid in het oog, die niet vleiend is voor Washington. Onloochen baar lijkt het dan namelijk dat de Ame rikanen in de Dominicaanse Republiek in tervenieerden niet alleen om een „tweede Cuba" of met andere woorden een tweede militaire basis van de communis ten op het westelijk halfrond - te voor komen, maar tevens om de vestiging van een progressieve democratie tegen te gaan, geheel volgens het aloude Ameri kaanse patroon waarbij vooruitstrevende Latijnsamerikaanse regeringen altijd met schele ogen werden bekeken wegens hun mogelijke acties tegen de economische machtsposities van de yankees. Nog in 1954 immers organiseerde en leidde de Amerikaanse geheime dienst een omwenteling in Guatemala, waar een semi-communistische regering de bezit tingen van de Amerikaanse maatschappij United Fruit genationaliseerd had. Na een geslaagde revolutie kreeg de United Fruit zijn bezittingen in Guatemala netjes terug verdwenen alle communisten, progressie ven en democraten in de gevangenis en werd een rechtse militaire dictatuur ge vestigd, waarmee de Eisenhower-regering hoogst tevreden leek. In dezelfde periode waren trouwens ook de relaties tussen Washington en de Do minicaanse dictator Rafael Trujillo uitste kend. Weliswaar stroomde het bloed in de gevangenissen van Trujillo, stalen hij en zijn familie zich rijk zodat zij ten slotte rond 800 miljoen dollar bezaten en was het staatsbestel openlijk fascistisch naar Franco's patroon, maar dat hinderde de Amerikanen niet zolang het immense landbezit van de twintig Amerikaanse Advertentie Ja, speldjes-regen bij Celwa pro- dukten. 2 garantiezegels van net- zelfde produkt opsturen en u krijgt een speldje van dèt produkt. Er zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldjel B.v. CELWA DAMESVERBAND, sneeuwwit wegwerp-verband met hoog ab- sorptie-vermogen. Ned. Exportpapierfabriek N.V. Postbus 57 - Nijmegen maatschappijen die op het eiland opereer den niet in gevaar werd gebracht. Bovendien verleende Trujillo de Ame- rikaanse marine zelfs een basis op het eiland in ruil voor wapens voor zijn ter- reurleger, een handeltje dat Washington zó op prijs stelde dat het rond 1960, toen de Trujilloterreur wankelde, zelfs een de monstratie van steun voor het fascistische regime ten beste gaf, zoals de christen democraat Salvador de Madariaga uitvoe rig beschijft in zijn boek „Latin Ameri- j ca between the eagle and the bear". Niet alleen de Amerikanen waren zulke dikke vrienden met Trujillo. Nog op vijftien maart 1955, toen zijn bloedige fascistische dictatuur al 25 jaar alle oprechte demo craten had geschokt, werd hij benoemd tot grootkruis in de orde van de Neder-1 landse Leeuw! Ik wil niet beweren dat de Johnsonre- gering op dit moment aanstuurt op een nieuw Trujilloregime voor de Dominicaan se Republiek. Daarvoor is er te veel ge beurd, heeft Kennedy de Amerikaanse po litiek te sterk gestempeld als een anti- dictatoriale. Johnson lijkt ook in te zien dat een Dominicaans bewind, gedomineerd door de reactionaire generaal Imbert precies zou zijn wat allerlei waarnemers ter plaat se, o.a. leden van de rooms-katholieke hiërarchie, een hernieuwd Trujillo-fascis- me noemen. Vandaar het geschuif door Washington om de inmiddels door hulp van Amerika's mariniers oppermachtig geworden Imbert van de macht weg te houden, terwijl daarnaast ondanks sympathiek gepraat even hard wordt gepoogd tegen te houden dat de progressieve aanhangers van oud president Juan Bosch aan de macht ko men. Steeds vaker noemen de Amerikanen de laatste tijd Joaquin Balaguer als compro misoplossing, omdat hij bekendstaat als een gematigde, eerlijke hervormer. Aan de andere kant verzwijgt men in de Ame rikaanse hoofdstad liever dat Balaguer al eens bewezen heeft hoe „gematigd" en kneedbaar hij is tegenover gevestigde be langen, namenlij k toen hij een volgzaam Dominicaans president was tijdens de laatste jaren van de Trujilloterreur. Op dit moment lijken de Amerikanen dan ook aan te sturen op spoedige ver kiezingen, waarbij de Dominicaanse be volking de keus gelaten zal worden tussen enige gematigd conservatieve figuren. Een verkiezingsoverwinning voor een pro gressieve kandidaat zou trouwens toch uitgesloten zijn omdat de troepen van de reactionaire Imbert de hele staat nu con troleren en deze laatste al openlijk ver klaard heeft die controle tot aan de ver kiezingen te zullen handhaven. Wie de rekening opmaakt van de Ame rikaanse interventie moet wel tot de con clusie komen dat het politieke hoofddoel van Washington geweest is te voorkomen dat de Dominicanen een voor de Ameri kaanse economische en politieke belangen hinderlijk progressief regime zouden krij gen, en dat nu op Washingtons program ma staat de creatie van een gematigd redelijk democratisch bewind in Santo Domingo, wellicht verstevigd door officië le verbanning van het eiland van alle „gevaarlijk linkse" elementen. i VI 4' s r- Drie dagen Nederland zijn voor drie jeugdige Duitsers geëindigd in de cel van het politiebureau te Delft, waar zij zijn ingesloten, verdacht van diefstal van on der meer een auto. Een vijftienjarig meisje uit Viersen was met twee jongens van achttien en negen tien jaar naar Nederland gekomen omdat zij naar een internaat zou worden gezon den. Na de treinreis naar Venlo liftte het trio naar Rotterdam, waar het brood en fruit stal en de nacht in een park doorbracht. De volgende dag ging de tocht verder naar Den Haag, waar in een kleedkamer op een sportveld werd ingebroken en overnacht. Op de derde dag besloten de drie naar Duitsland terug te keren. Daar toe stalen zij in Delft een auto. In Weert werden ze op aanwijzing van «en burger, die argwaan kreeg, aange houden en op transport gesteld naar Delft Het ligt voor de hand dat met deze po litiek iedereen in Latijns-Amerika, die be seft dat alleen door drastische sociaal-de mocratische hervormingen een explosie van haat, rancune en woede kan worden voorkomen, zich voor het hoofd gestoten voelt. En even weinig verwonderlijk is het dat vooruitstrevende Latijnen er vast van overtuigd zijn dat de Amerikanen koren hebben geleverd op de communistische molen, wiens wieken immers altijd al ver kondigen dat de yankees imperialistisch, kapitalistisch en reactionair zijn en dat zij de grootste rem vormen voor sociale vooruitgang in Latijns-Amerika. Kennedy'^ „alliantie voor de vooruit gang" ontnam de communistische the sen hun overtuigingskracht. Johnsons Do minicaanse avontuur maakt het weer moeilijk de rode visie te weerleggen. Critici van het Amerikaanse beleid, zo als de beroemde columnist Walter Lipp- mann, de New York Times en de Domini caanse oud-president Juan Bosch hebben dan ook al gezegd dat de interventie meer heeft gedaan voor de verspreiding van communisme op het westelijk halfrond dan jarenlange communistische propaganda ooit voor elkaar gebokst zou hebben. Tijdens een receptie in restaurant „Dreefzicht" in Haarlem hebben dinsdag middag ruim tweehonderd personen af scheid genomen van de heer Simon Kos ter, die op deze dag het hoofdredacteur schap van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant en de IJmuider Courant wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd neerlegde. Te vens boden zij zijn opvolger, de heer J. L. Lodewijks, tot dan adjunct-hoofdredac teur, en de heer E. Koning, die reeds werkzaam was als adjunct-hoofdredac teur van de IJmuider Courant en deze functie nu ook voor Haarlems Dagblad gaat vervullen, de beste wensen voor de toekomst aan. De ontvangst werd gehou den in aanwezigheid van de directeur van de Grafische Bedrijven Damiate NV (uit geefster van de beide bladen) mr. H. C. van der Mije. Onder de receptiegangers bevonden zich tal van vooraanstaande persoonlijkheden, maar ook verscheidenen die als abonnees van de genoemde bladen van hun belang stelling wilden blijk geven. Tot de velen die queue maakten om de scheidende hoofdredacteur en de nieuw benoemde functionarissen, die vergezeld waren van hun echtgenotes, de hand te drukken, behoorden de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, zijn voorganger, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers en zijn echtgenote, de Haarlemse wethouders D. J. A. Geluk en W. van Liemt, de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard en zijn echtgeno te, wethouder J. G. Kolkman namens het gemeentebestuur van Velsen, de presi dent van de Haarlemse rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, de kantonrechter in Haarlem, mr. J. E. Goudsmit, de officier van Justitie mr. H. Lager waard, de deken van de Orde van Ad vocaten, mr. H. J. Pot, en de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Wil lige, alsmede commissarissen van de Gra fische Bedrijven Damiate N.V. Verder werd de receptie bezocht door representanten uit toneel- en kunstenaars kringen, van het publiciteitswezen van de grafische industrie en van de staf van het Haarlemse politiekorps. Het vrijwel voltallige bestuur van het Nederlands Ge nootschap van Hoofdredacteuren, waar van de heer Koster tot voor kort voor zitter was, hoofdredacteuren van evenals Haarlems Dagblad en IJmuider Courant bij de Grote Provinciale Dagbladen aan gesloten kranten en leden van de Rotary Club voor Haarlem en omstreken, waren eveneens aanwezig. Ettelijke bloemstuk ken zetten deze ontvangst luister bij. De commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, drukt de vertrekkende hoofdredacteur, de heer Simon Kos ter, ten afscheid de hand. Geheel links de nieuwe hoofdredacteur, de heer J. L. Lodewijks. Minister Biesheuvel (Landbouw) heeft op vragen van het Tweede Kamerlid mej. Kessel (KVP) over de prijzen van con sumptieaardappelen geantwoord dat er geen vrees behoeft te bestaan voor een te kort, gezien de genomen maatregelen en gezien het steeds grotere aanbod van nieuwe aardappelen. De prijzen voor de consument verschillen plaatselijk soms belangrijk, maar dit komt doordat de kleinhandelaren nog verkopen uit eerder tegen hogere prijzen ingekochte voorraden. (Van onze correspondent) Al bijna een jaar proberen een aantal winkeliers in Zutphen een hele vrije maandag te forceren. Een vrije dag in de week, en dan vooral die maandag zou ook zo goed voor het personeel zijn, zeg gen de voorstanders. Maar de Kamer van Koophandel heeft het personeel on dervraagd en het blijkt dat dit helemaal niet gesteld is op een vrije maandag. Waarbij zich het merkwaardige feit voor doet dat de baas vrij wil hebben en de werknemer niet. Lang niet alle winkeliers in Zutphen zijn voorstander van een vrije maandag. Wel willen zij allemaal graag een uniforme regeling met betrekking tot het open of gesloten zijn van de winkels. Nu is een deel op maandagmorgen dicht, een deel op maandagmiddag, een aantal geduren de de hele maandag en een andere groep alleen op woensdag. Over een uniforme regeling is al vele malen gesproken en vergaderd. Deze week zal de midden- standbond het er weer over hebben. Voorstanders van een vrije maandag willen dat de gemeenteraad besluit dat de zaken in Zutphen gesloten moeten zijn op maandagmiddag. Men gaat daarbij van de veronderstelling uit dat de winkeliers de zaak dan ook wel op maandagmorgen zullen sluiten en dan zou de vrije dag er zijn. Er is een proef genomen, maar die is volkomen mislukt omdat de winkeliers el kaar niet vertrouwden. Op vrijwillige ba sis is dus geen regeling mogelijk. De ge meente wilde niet meewerken omdat de Kamer van Koophandel er tegen was. In middels heeft een viertal groepen beslo ten de winkel op maandag de gehele dag te sluiten. In Zuid-Afrika blijft grote verontwaardi ging heersen over het besluit van de Ne derlandse regering een ton beschikbaar te stellen voor het Zuidafrikaanse verde- digings- en hulpfonds, een anti-apart heidsorganisatie. Radio en dagbladen be steedden er grote aandacht aan. DIE TRANSVALER te Johannesburg, waarvan premier Hendrik Verwoerd hoofdredac teur is geweest, schrijft: Wij voelen ons gedwongen openhartig te spreken over het jongste besluit van Nederland om financiële steun te ver lenen aan de zogenaamde „slachtoffers van de apartheid." Misschien zullen de heersers in Den Haag van mening veranderen, indien zij iets vernemen van het verleden van de slachtoffers. In plaats van vrijheidsstrij ders, zoals men in Nederlandse regerings kringen kennelijk gelooft, zijn sommige van deze mensen door en door communis tisch." Het blad, dat kennelijk meent dat er al tijd een onverzoenlijke tegenstelling be staat tussen „vrijheidsstrijder" en „com munist", vervolgt: „Onder hen zijn verscheidene mensen, die niet voor een moord zijn terugge deinsd en anderen die geloven in sabota ge als een politiek middel." DAGBREEK te Johannesburg noemde het besluit van de Nederlandse regering een „klap in het gelaat." „Het is het toppunt van een reeks be rekende beledigingen." Het kan de Ne derlandse regering kennelijk niets sche len de indruk te wekken van vijandigheid jegens de Zuidafrikaanse regering. Als een land officieel een schenking verricht aan een fonds als het „Defence and Aid Fund", dat onder meer hulp geeft aan mensen, die wegens sabotage zijn veroor deeld, dan is dat niet alleen maar een formele afkeuring van het beleid van een andere regering. Het is een politieke ma noeuvre, die in de republiek niet ver keerd zal worden begrepen." Een ander blad, dat het Nederlandse besluit afkeurde, was de Belgische GA ZET VAN ANTWERPEN. „Wanneer de ten onrechte koel genoem de Nederlander zich over iets opwindt draaft hij meteen door. De jongste jaren heeft hij dit reeds zo overvloedig gede monstreerd, dat het sprookje van zijn ge reserveerdheid en nuchterheid definitief als een fabeltje geklasseerd is." Het blad zegt beslist niet te behoren tot degenen die tot rassendiscriminatie gene gen zijn. „Maar het stellen van een dergelijke daad kan men moeilijk anders dan vijan dig noemen. Een daad als deze stelt een regering slechts wanneer zij het er op aanlegt een diplomatiek conflict of zelfs een breuk uit te lokken. Men kan zich dan ook voorstellen dat zelfs mensen, die met de politiek van eerste minister Ver woerd niet akkoord gaan, verontwaardigd zijn over een beledigende geste, die, voor zover wij weten, zelfs Moskou ten opzich te van Zuid-Afrika niet heeft gesteld en die ook Nederland nooit stelde in de der tiger jaren, toen aan de overkant van de Rijn de Swastika wapperde." Van het laatste zou men kunnen zeggen, dat een volk altijd het recht heeft van fouten te leren, van het eerste, dat hier uit in elk geval niet blijkt dat de betrok kenen communisten zijn. Een van de weinige Nederlandse bla den, die over de zaak schreven, was de VOLKSKRANT. In Parlementaria schrijft Wandelgan- ger dat scrupules, die tot terughoudend heid zouden kunnen leiden, snel verdwij nen bij het lezen van het blaadje „ZUID- AFRIKA, VAN WEEK TOT WEEK" (ver schijnt maandelijks) dat de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag (Laan van Meerdervoort 14) in Nederland verspreidt. In het laatste nummer, dat juist uitkwam toen de regeringsbeslissing over de ton bekend werd, werd verteld dat moraliteit nimmer absoluut is. „De moraliteit van iedere daad, van ieder gedrag, wordt slechts bepaald door vaststaande of met stelligheid te verwach ten gevolgen daarvan. In Zuid-Afrika le ven onder een blanke regering drie-en-een half miljoen blanken en tien miljoen ban toes, die geen stemrecht bezitten. Welkt zijn de alternatieven om deze situatie te veranderen en hoe moreel is elk alterna tief? Eén alternatief is het beginsel van één man, één stem." Het gevolg van dit alternatief zou een Bantoeregering zijn, omdat de Bantoes in dit geval over een absolute stemmenmeerderheid zouden be schikken. Een dergelijk alternatief kan moeilijk als een morele daad van een blanke regering beschouwd worden, die immers in de eerste plaats verantwoorde lijk is voor de belangen van de blanke bevolking." En Wandelganger zegt dan: De Zuidafrikanen mogen horen, dat Ne derlanders er genoeg van hebben dat hun persvrijheid wordt misbruikt door buiten landers, die in hun eigen land de vrij heid ver moeten zoeken. Zij mogen eraan worden herinnerd dat een leuze als „ab solute moraliteit is absurd" de Nederlan ders te veel herinnert aan andere buiten landse bezoekers van een dikke twintig jaar geleden, die met dergelijke onchris telijke stellingen de meest verschrikkelij ke misdaden poogden goed te praten. En mocht dit alles voor de Zuidafrikanen nog onvoldoende zijn, dan kunnen zij mis schien overtuigd worden door het argu ment dat zij zich in een democratisch land belachelijk maken door een medede ling dat een blanke regering er in de eerste plaats is voor de blanke bevol king."

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9