Verloving prinses Beatrix en Claus von Amsberg op 29 juni, verwacht Den Haag Bespreking op Drakesteyn Minister Suurhoff stemt in met aanleg van een buitenhaven in IJmuiden 3 we modieuze MN kledi, HET WEER Minister Vondeling: „Groei van economie niet onbevredigend" Helikopter-strijdmacht van VS naar Zuid-Vietnam „Uitkering-ineens desnoods in tweeën knippen" m ckcetdadethcmfc MIJ MAAR... '/2 KIP IN M. KOELE MM 2.25 Amsterdam en Veisen moeten ontwerp maken in overleg met Rijkswaterstaat IF™ NEEM NU EEN KWARTAAL-ABONNEMENT insiHiniNiiiiiiiniinii 3D 3UDA Illll n(|' MODEHUIS j Iets warmer Aan het strand NVV-er Kloos Het woord is aan In de krant van heden: Op reis door Oost-Duitsland pagina 15 Nederlandse operapremière pagina 25 Vergissingen proefrit TOTO 50e JAARGANG NUMMER 187 DONDERDAG 17 JUNI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u, Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, pei kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redacteur) Prinses Beatrix zal zich nog voor het eind van de maand officieel verloven met de Duitse diplomaat Von Amsberg, zo is de stellige verwachting in Den Haag. Men neemt aan dat de verloving op 29 juni, de verjaardag van prins Bern- hard, zal worden bekendgemaakt. Van verschillende kanten schijnt de kroon prinses het advies te hebben gekregen het Nederlandse volk niet langer in het onzekere te laten. Zo heeft prinses Bea trix dinsdagavond in kasteel Drake- steijn een uitvoerig gesprek gehad met de directeur van de Rijksvoorlichtings dienst dr. Lammers. Bij het gesprek waren verder aanwezig prof. dr. M. Rooy, hoogleraar in de leer der commu nicatiemiddelen aan de Amsterdamse universiteit, dr. E. Diemer, die pers wetenschap doceert aan de Vrije Univer siteit, een leidende functionaris uit de radio- en televisiewereld en mejuffrouw M. C. C. Wijnen, particulier secretaresse van de prinses. De heer Lammers zei in antwoord op vragen, dat het gesprek bedoeld was ge weest om de prinses een totaal beeld te geven omtrent de berichtgeving rondom haar persoon, bezien tegen de achter grond van het verzoek van de koningin en de prins op 5 mei, de prinses rust en tijd te gunnen een weloverwogen beslis sing te nemen. Volgens onbevestigde berichten zou het aanvankelijk in de bedoeling hebben gele gen de verloving vast te stellen op een datum na de zomervakantie. Nu echter sinds enige tijd alle verrassende aspecten 1 Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli a.s. GRATIS I De minister van Verkeer en Water staat, de heer J. G. Suurhoff, heeft zijn medewerking toegezegd bij de reali sering van de plannen van Amsterdam en Velsen-IJmuiden betreffende de aan eg van een buitenhaven binnen de muidense havenhoofden. Advertentie Hedenavond speelt in het Concertgebouw de violist met het N.Ph.O. van Brahms. Entree 1.50. het Vioolconcert Aanvang 8.15 uur. De minister gaf dit akkoord met de Amsterdamse en Velsense plannen woens dag naar aanleiding van vragen van Eer ste Kamerlid ir. M. A. Geuze (C.H.U.) De heer Geuze had verwezen naar berich ten in de pers, waaruit bleek dat de col leges van B. en W. van Amsterdam en Velsen overeenstemming hebben bereikt over hun voornemen buiten het IJmuiden se sluizencomplex een buitenhaven aan te leggen tussen het zuiderhoofd en de zui delijke strekdam. Deze buitenhaven zou, zoals wij enige tijd geleden al hebben bericht, bestemd zijn voor ferryboten op Engeland en Skan dinavië. Ook toeristenschepen zouden hier een ligplaats kunnen krijgen. Voor IJmuiden zou het bovendien be langrijk zijn dat met een dergelijke bui tenhaven de mogelijkheid zou worden ge schapen tot het uitvoeren van kleinere scheepsreparaties en het provianderen van schepen. De minister wees er in zijn antwoord op dat hij tot medewerking bereid is bij de realisering van het IJmuidense bui tenhavenplan mits er in nautisch opzicht geen bezwaren zijn en de beide belang hebbende gemeenten een ontwerp maken in samenwerking met Rijkswaterstaat. (Zie ook pagina 7) Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 1 34 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). Telefoon: 020 - 22 35 96 - Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht opklarin gen. Morgen overdag toenemen de bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een rug van hogedruk brengt morgen enkele opklaringen, gevolgd door een zwak storingsfront dat voor de avond wat regen zal brengen. Afnemende meer zuidwestelijke wind, minder koel, in de middag 16 tot 17 graden, zeewater bijna 14 graden. VOORUITZICHTEN: Er is een wat warmere luchtstroom uit het zuidivesten in aantocht, al blijft het voorlopig nog wisselvallig. zijn verdwenen heeft het weinig zin nog langer met de lang verwachte mededeling te wachten. Zoals ook bij voorgaande soortgelijke gelegenheden steeds is geschied zullen waarschijnlijk ook nu weer de beide Ka mers van de Staten-Generaal door middel van een brief van de minister-president van het nieuws op de hoogte worden ge steld. Het zou niet erg hoffelijk zijn als deze brief werd verzonden als het parle ment met vakantie is. Ook hierin schijnt een reden te liggen om de verlovingsme dedeling te doen op een tijdstip waarop het parlement nog bijeen is. De Tweede Kamer gaat waarschijnlijk niet uiteen voor de tweede helft van juli. Van veel belang bij dit alles is de vraag hoe Nederland op de verloving zal rea geren. Het antwoord kan voor een groot deel afhangen van de manier waarop in een eventueel Kamerdebat minister-presi dent Cals het besluit van de kroonprinses en de heer von Amsberg zal presenteren De laatste dagen is er op verschillende plaatsen van enig onbehagen gebleken De gebeurtenissen met het Haagse anjer comité kunnen als zodanig worden uitge legd. Berichten als zou het seniorenconvent van de Tweede Kamer reeds in de loop van volgende week over de komende ver loving worden ingelicht worden niet be vestigd. Van een komende bespreking tus sen de minister-president en de voorzit ters van de vijf grote politieke partijen is bij de Tweede Kamer niets bekend. Op de vele buitenlandse geruchten inza ke een ophanden zijnde verloving reageert de rijksvoorlichtingsdienst nog steeds ne gatief. Van een komende verloving is niets bekend, zo is het steeds weer gegeven antwoord. In het gesprek dat vanmiddag in Den Haag plaats vindt met minister Veld kamp van Sociale Zaken over de uit kering-ineens zal de werknemersdele gatie twee percent verdedigen met een minimumhfedrag van 125, alsmede een doorwerking van de twee percent in de kinderbijslag. Dit blijkt uit een artikel van de tweede voorzitter van bet N.V.V., de heer Kloos, dat vandaag in de week bladen van het N.V.V. is verschenen. O u i d a Helaas! Waarom weten wij niet wanneer wij gelukkig zijn? Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11, 21 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 9,11,13,15,19 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 Kennemer Kruimels5 In de Vishal en op zee6 Ferdinand 3 Weg en Wiel15 Feuilleton 17 Topsy 13 Radio en t.v23 Kunst 23 Economisch nieuws 25 Scheepsberichten 25 Beurs 25 Sport 27 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Ida Burzia, de 36-jarige Italiaanse, die gedurende achttien jaar door haar ouders in een hok is opgesloten ge houden, na haar bevrijding gefoto grafeerd met haar zuster, haar moe der en haar broer. De ouders gaven als reden voor de opsluiting van hun dochter (midden) op, dat zij haar als krankzinnig beschouwden. (Telefoto). Bij het minimum van 125 en het door werken in de kinderbijslag speelt aldus de heer Kloos een rol de positie van de groe peringen die het financieel moeilijker hebben. De werknemers hebben oog voor de omstandigheid dat een uitkering-ineens van twee percent voor een aantal onder nemers een te groot bedrag is om in één keer op tafel te worden gelegd. Vandaar dat de vakbeweging bereid is de uitkering in tweeën te knippen, dus tweemaal één percent. Voor de werknemers maakt dit materieel geen verschil uit. De heer Kloos hoopt dat de werkgevers op hun eerder ingenomen standpunt van daag zullen terugkomen. Zoals bekend heerst in werkgeverskrin gen grote onenigheid. Middenstand en landbouw voelen niets voor een uitkering, terwijl de industriewerkgevers onderling zeer verdeeld zijn. „De groei van de Nederlandse economie is niet onbevredigend. Het evenwicht tussen bestedingen en middelen is wel zo ongeveer bereikt, maar er zfjn nog twee zorgen. In de eerste plaats de situatie op de kapitaalmarkt en ten tweede de inflatie. Wat dit laatste betreft beloof ik de Kamer dat ik mijn uiterste best zal doen dit te keren, al is ons land voor een deel afhankelijk van wat er gebeurt in de economisch met ons verbonden landen". Dit zei gisteren de nieuwe minister van Financiën dr. Anne Vondeling in de Tweede Kamer b\j het eerste debat over de financiële politiek van het kabinet-Cals. De Kamer heeft de nieuwe bewindsman mild behandeld. De critiek was zachtaardig. Veel duidelijkheid heeft het debat niet opgeleverd. Zo weigerde dr. Vondeling nadere bijzonderheden te geven over het komende beroep van 350 mil joen gulden op de kapitaalmarkt waarmee hij het tekort op de lopende begroting wil financieren. Ook de vraag of het nieuwe kabinet met bepaalde belastingverhogingen zal "komen werd niet beantwoord. Wacht u maar tot de derde dinsdag in september, zo ongeveer was het antwoord van de bewindsman. Minister Vondeling rekende de Kamer gisteravond nog eens duidelijk voor dat ongeveer negentiende van de één miljoen gulden waarmee de begroting 1965 over schreden wordt het gevolg is van het be leid van zijn voorganger 'Witteveen. Er bestond weinig bezwaar tegen het reken sommetje van de minister. Slechts de li beraal Joekes probeerde er wat op af te dingen maar hij had daarmee niet veel succes. Opvallend veel aandacht heeft de Ka mer besteed aan de enorme overschrij dingen die de uitgaven van het hoger on- WASHINGTON (AP, AFP en Reuter). De Amerikanen gaan op korte termijn meer troepen naar Vietnam brengen. Hun militaire sterkte zal er tot ongeveer 75.000 man worden opgevoerd. Er zijn nu 54.000 Amerikaanse soldaten in Viet nam. De regering in Saigon heeft om die versterking gevraagd. partijen de vijandelijkheden moeten sta ken. Senator J. W. Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor de Buitenland se Betrekkingen, heeft verklaard de Viet- cong te willen erkennen als partij in eventuele onderhandelingen over Viet nam. Hij heeft president Johnson voorge steld dit ook te doen. (Zie ook pagina 19) Het ontredderde schip „Rona Star" na het blussingswerk vanmorgen uit de lucht gefotografeerd. (Luchtfoto Nat. Fotopersbureau Magielsen). Stevens en Dat deelde de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, woensdag op een persconferentie mee. Hij vertelde dat voor de strijd in Vietnam een „revolutio naire" divisie luchtlandingstroepen wordt samengesteld. Die krijgt de beschikking over meer dan vierhonderd eigen hef- schroefvliegtuigen. Daardoor kunnen de manschappen snel naar de door de Viet cong bedreigde punten worden gebracht. De Zuid-Koreanen gaan hun troepen macht in Vietnam uitbreiden met vijfhon derd soldaten en brengen op 2500 man Woensdag hebben straaljagers van de Amerikaanse marine hoven Noord-Viet- nam twee MIG-straaljagers neergescho ten. De Noord-Vietnamezen melden dat ze sinds augustus 1964 330 Amerikaanse vliegtuigen hebben vernietigd. Uit Londen wordt gemeld dat Groot- Brittannië er bij de andere landen van het Gemenebest op zal aandringen, geza menlijk op te roepen tot het houden van een vredesconferentie over Vietnam. In een radiorede zei premier Wilson, dat Engeland, evenals de V.S., bereid is aan een dergelijke conferentie deel te nemen zonder vooraf voorwaarden te stellen Een bestand zou zijns inziens voor vredes overleg nuttig zijn, doch dan zouden alle derwijs te zien hebben gegeven. Nadat de kamer in verschillende toonaarden over deze grote stijging ongeveer 75 miljoen gulden zijn ongenoegen had laten blijken zei ook dr. Vondeling: „ik wil eerlijk bekennen dat dit het punt was waarvan ik ook het meest heb opgezien Het ministerie van financiën heeft er wel het een en ander van geleerd. Wij zullen nog scherper toezien op de posten van het ministerie van onderwijs en weten schappen". Ook de studietoelagen blijken heel wat meer geld te kosten dan aanvankelijk was voorzien zo bleek uit het ministeriële be toog. Op het onderwijsministerie blijkt men zich erg vergist te hebben in het aantal aanvragen. In 1964 werd het aan tal aanvragen geraamd op 67.000. Het werden er 74.000. September vorig jaar rekende het ministerie op 72.000 aan vragen het worden er waarschijnlijk 95.000. Dr. Vondeling beloofde dat hij geen budgettaire bezwaren zal opperen als het nieuwe kabinet met doelmatige maatre gelen op het gebied van de bezitsvorming zal komen. Het vorig kabinet had voor dergelijke maatregelen in beginsel hon derd miljoen gulden van de opbrengst van de Breedband-transactie gereser veerd. Dit beginselbesluit is door het nieuwe kabinet overgenomen. In antwoord op een betoog van de li beraal Joekes, die had uitgerekend dat het nieuwe kabinet door de nieuwe uit gaven het conjuncturele effect met vijf tig percent versterkt, betoogde dr. Von deling dat de netto impuls van de begro ting nu ongeveer 11,2 percent bedraagt tegenover een stijging van het nationale inkomen van vermoedelijk 9,7 percent. In september vorig jaar waren de ra mingen resp. 3,2 percent en 6,5 percent, In tegenstelling tot de verwachting is er dus een licht inflatoir effect. Veel is er ook gesproken over het tij delijk loslaten door het nieuwe kabinet van het verband tussen de uitgavenstij ging en de groei van het nationale inko men. Zowel de heer Scholten (CHU) als zijn collega Joekes hadden daarop ernsti ge kritiek. Minister Vondeling gaf geen duidelijk antwoord. De heer Scholten voorspelde verder dat vooral het midden en kleinbedrijf, dat moet werken met le veranciers- en bankkredieten, de dupe zal zijn van het komende beroep op de ka pitaalmarkt. Minister Vondeling gaf hem toe dat de kleintjes inderdaad helaas meer zullen lijden dan de grote. Advertentie punten Een verrukkelijke chocoladedrank mef slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig era eerbiedigt de slanke lijn! 7 ROOMBOTER GEBRADEN KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL. 8402 hoek Lange Nieuwstraat.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1