Regering beslissen zal binnen een week over uitkering-ineens Kreymborg Zware bommenwerpers vallen Vietcongbasis aan HET WEER „Von Amsberg gaat vrijuit' zegt groep verzetsstrijders UST ELZER's Werkgevers hieven verdeeld in de Stichting van de Arbeid Koninginneharing van de YL 16 naar Soestdijk „Eten van haring gering risico" Vredesmissie van Gemenebestlanden Formatieverzoek aan CVP'er Harmei Bejaarden bij de koningin op veis door Oost-Bui island Nieuw menu voor Hoogovens IJmuiden Ernstig ongeluk op Westelijke Randweg 19.75 VRIJETIJDSKLEDING Voor modieuze dames- en teenerkleding Patisserie DEKKERS JAMES BOND OVERHEMDEN GEEF VADER zo'n fijne HAZELNOOTTAART NEEM NU EEN KWARTAAL-ABONNEMENT Voorzitter produktschap: Aanhoudend koel Aan het strand Diplomatiek offensief pagina Het woord is aan In de krant van heden: NEGRO'S slechts 27 ct p. st. DAMESKAPSALON TEL. 8166 HAZENBERG DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK 50e JAARGANG NUMMER 188 VRIJDAG 18 JUNI 1965 De regering zal binnen een week haar hebben was dit stellig van invloed ge- standpunt bepalen over de uitkering- weest op de uitkomst van de loononder- ineens. Dit heeft minister Veldkamp handelingen". Om zijn voor of tegen (Sociale Zaken) gisteren toegezegd na nog in het midden te laten voegde hij een bespreking met de centrale werk- hier aan toe dat uit het gunstige laatste gevers- en werknemersorganisaties, die S.E.R.-rapport ook weer niet dwingend in de Stichting van de Arbeid opnieuw valt af te leiden dat er een uitkering- niet tot resultaten zijn gekomen met hun ineens moet komen. overleg. I De minister deed zijn mededelingen na- Dr. eldkamp, die emd v°ng lad dat de partijen in de Stichting gistermid- eveneens met vijf percent de knoop dag eerst een uur met elkaar en daarna moest doorhakken toen de loononder- een uur met hem hadden gepraat. De handelingen waren vastgelopen, zeis standpunten van de werkgeversorganisa- o i u ties bleven sterk verdeeld. Zo verdeeld, wAls toen de economische gegevens be- j^t nje^ m0gelijk was een afvaardi- schikbaar waren geweest die wij thans ging van de Stichting naar de bewinds man te laten gaan. zoals was afgespro ken. Om alle meningen te horen moest de minister van zijn departement aan de Zeestraat naar de vergaderkamer aan de Bezuidenhoutseweg komen. Die menin gen waren: H Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli a.s. GRATIS l Advertentie strandshorts, zwembroeken, badjassen, polo-pulls, weekenders STRANDSETS 3-delig v.a. 90 Landbouw en middenstand: „géén uitke ring-ineens. Als de economie zich gunsti ger ontwikkelt moeten de vruchten daar van in de eerste plaats naar de kleine zelfstandigen gaan. Met hun bij die van de loontrekkers achtergebleven inkomens. Wij vinden dat er geen „ruimte" is, maar als de regering dat toch vindt, laat zij dan maar de tweede belastingverlaging eerder geven." Centraal Sociaal Werkgevers Verbond (ruim zestig-percent van de industriële on dernemers vertegenwoordigend: „één per cent uitkering-ineens. Wij vinden een uitkering uit beleidsoverwegingen ver standig, maar zij moet beperkt blijven tot één percent. In bepaalde ondernemingen is twee percent heel wel mogelijk, maar in andere bedrijven kan het niet, en als er eenmaal een vergunning voor meer ge geven wordt, werkt dat toch uniform door." Christelijke en katholieke werkgevers verbonden: twee percent uitkering (totale kosten: 600 miljoen). Er bestaan dezelf- de bezwaren als bij het C.S.W.V., maar men is verder meegegaan met de werk nemerseisen met het oog op de goede sa menwerking in de Stichting van de Ar beid. Wel wordt de eis van een minimum uitkering van 125 en doorwerking in de kinderbijslag afgewezen. De vakcentrales handhaven hun eis van twee percent eventueel in tweeën te betalen met een minimum van 125 en een extraatje van acht percent bij de K.B.-uitbetaling in oktober. Voorzitter Roemers zei dat het rege ringsstandpunt niet beslissend zal zijn voor de houding van de vakcentralen. „Wij zullen er uit beleefdheid op wachten maar daarna zullen wij de bonden advi seren in de bedrijfstakken uitkerings-ak- koorden af te sluiten op basis van onze eisen." Vanmorgen heeft de heer W. J. van der Windt, hoofdcontroleeur van de Neder landse haringcontrole, haring gekeurd uit de lading van 121 kantjes, in Vlaardingen aangevoerd door het motorschip „Voor loper" (VL 16) van de Doggermaatschappij N-V.. bestemd voor het koninklijk gezin Deze Hollandse nieuwe zal vandaag in de bekende oranje gekleurde vaatjes door de reder, de heer ir. A. Hoogendijk, verge zeld door de loco-burgemeester van Vlaar- dingan, de heer H. K. van Minnen, de schipper van de VL 16, Jaap Jol, en de hoofdcontroleur Van der Windt op paleis Soestdijk worden aangeboden. „Op een consumptie van honderd miljoen en meer haringen per jaar is in ons land het aantal ziektegevallen door haring larven buitengewoon klein en met het eten van haring loopt men een veel klei ner risico dan bij menige andere gebeur tenis", heeft de voorzitter van het pro duktschap voor vis en visprodukten drs D. J. van Dijk gisteren verklaard op de openbare vergadering van dit produkt schap. Hij sloot zich in deze opvatting aan bij de woorden van de hoofdinspecteur van de volksgezondheid de heer Kruysse op 15 juni voor te tv over de moeilijkheden rond de haring. Verschillende maatregelen zijn geno men teneinde zoveel mogelijk te voor komen, dat larven, welke eventueel in de haring mochten zitten, in levende staat de consument bereiken. Deze maatregelen betreffende het zou ten en de duur van de zouting. Op de na leving van de voorschriften wordt bij aanvoer strenge controle uitgeoefend. Bovendien zijn de detaillisten in een brief attent gemaakt op de grote betekenis van het verkopen van alleen die haring als gezouten haring, die gezouten en bewerkt is volgens de voorschriften van het pro duktschap. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft verder in een persbericht het publiek aangeraden goed doorzouten haring te vragen, die men kan eten zonder enige vrees voor zijn ge zondheid, aldus de heer Van Dijk. (Zie ook pagina 5). Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk van het noordwes ten uit enkele opklaringen, mor gen in de loop van de dag weer kans op plaatselijk regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind en weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door een grote depressie-activi teit ook morgen nog herfstachtig strandweer. Krachtige tot harde zuidwestenwind. Temperatuur 14 tot 16 graden, zeewater 13 graden. VOORUITZICHTEN: slechts en kele opklaringen, maar overigens slecht strandweer. WASHINGTON (AP, AFP en Reuter). De Verenigde Staten hebben zware intercontinentale bommenwerpers inge zet in de strijd tegen de Vietcong. Een vloot van 27 B-52 achtmotorige reuzen hebben donderdag overdag zeer explo sieve bommen van 450 kilo geworpen op Vietcong-concen tra ties in Zuid- Vietnam. De toestellen kwamen van de eilandbasis Goeam in de Stille Oceaan. Ze moesten 3500 kilometer vliegen om de opdracht te kunnen uitvoeren. Twee vliegtuigen kwamen ter hoogte van Luzon met elkaar in botsing en stortten in zee. Een deel van de beman ningen zes man voor elk toestel schijnt te zijn gered. Een toestel moest door storing naar zijn basis terugkeren. Het gebormbardeerde oerwoudgebied BRUSSEL. Koning Boudewijn van Bel gië heeft de 54-jarige voormalige CV° minister Pierre Harmei verzocht een regering te vormen. Harmei, voorzitter van de Waalse vleugel van de Christelijke Volkspartij, zal zaterdag antwoorden of hij de opdracht aanvaardt. ten noorden van Ben Cat in de provincie Binh Doeong zou door de Vietcong als een belangrijke basis worden gebruikt. Vietnamese landstrijdkrachten staan op het punt het gebombardeerde gebied aan te vallen. Zij wachten op de berichten van verkennings-eenheden die nagaan wat het effect van het hevige bombardement is geweest. Berichten nit communistisch China spreken van een oorlogssfeer in de kust streken van het land. Er is in alle vis sersdorpen in Kwantoeng een uitgaans verbod van acht uur afgekondigd. Er zijn massale troepenbewegingen aan de gang. De premiers van de 21 Gemenebestlan den die in Londen vergaderen hebben op de eerste dag van hun besprekingen be sloten een Gemenebest-commissie contact, te laten opnemen met de regeringen van de landen die het meest te' maken heb ben met de situatie aan Vietnam. De mis; sie zal nagaan, of het mogelijk is een vredesconferentie te hoüden. Premier Wilson van Groot-Brittannië zal de mis sie leiden. Verder maken er deel van uit de president van Ghana en de eerste mi nisters van Nigeria, Trinidad, Tobago en Ceylon. De missie is van plan naar Peking, Moskou, Hanoi, Saigon en Washington te reizen. Ook zal zij spreken met secreta ris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. Zij begint met haar werk onmid dellijk nadat de Afrikaanse topconferen tie ie geëindigd, de eerste helft van juli, Bijna vierhonderd bejaarden uit de gemeenten Bloemendaal en Zand- voort hebben gistermiddag tezamen met enkele honderden bejaarden uit andere gemeenten gedefileerd voor koningin Juliana voor paleis Soest dijk. Uit negen gemeenten waren de bejaarden naar Soestdijk gekomen. Zowel de Bloemendaalse als de Zand- voorter bejaarden boden de koningin een geschenk aan. Op de foto biedt de 67-jarige mevrouw J. Keur-Paap, gekleed in oud-Zandvoorter kleder dracht, aan de koningin twee poppen in oude klederdracht aan. In het mid den de voorzitter van het Zand- voorts bejaardencomité, de heer H. Hïldering. Het overleg in de Stichting van de Arbeid over de uitkering ineens is vastgelopen. Dit wordt ook wel dui delijk als men de bovenstaande foto's bekijkt. Links hebben de werknemers zich om een niet zo opgewekt kijken de drs. D. Roemers geschaard, rechts praten de werkgevers na. Met pijp de heer ir. J. Bosma. Het zijn twee verschillende foto's, maar de combi natie van de twee is wel symbolisch: twee groepen met de ruggen naar elkaar toe. Aan de regering is nu de daad. Sophocles: Wij kennen ons geluk pas, als het voorbij is. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland ....2, 9, 13, 15 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9, 13 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7, 11 T opsy 6 Films 11 In de Vishal en op zee11 Uitgaan in Haarlem13 Schrijvende lezers15 Radio en t.v17 Kunst 17 Feuilleton 19 Ferdinand 20 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Na consciëntieus onderzoek is komen vast te staan dat de heer Von Amsberg geen enkel redelijk verwijt kan worden gemaakt met betrekking tot nationaai- socialistisc.he activiteiten of sympathieën met de NSDAP. Dat zeggen een aantal per sonen, die een vooraanstaande en leidende rol op uiteenlopende terreinen van het verzet hebben gehad, in een verklaring. De verklaring luidt verder als volgt: „Tegen de genoemde achtergrond achten ondergetekenden het onjuist om uit hoofde van hun relatie tot het verzet bezwaren te maken tegen een eventuele verbintenis als waarvan hier sprake is. Ze wijzen er op, dat „het verzet" als zodanig gericht was tegen het natiónaal-socialisme en tegen de krachten waarvan het gebruik kon maken. Zeer begrijpelijk is het dat er mensen zijn die het jammer vinden dat een eventuele aanstaande echtgenoot van onze kroonprinses een Duitser is, doch men mag dan niet vergeten dat zulks voort vloeit uit sentimentsoverwegingen die met het verzet als boven omschreven niets te maken hebben. Dit vastgesteld hebbende, gelden voor ondergetekenden nog slechts twee over- wegingen: ze mogen allereerst verwach ten, dat, wanneer de twee mensen om wie het hier gaat (om een bekend gezegde te citeren) „het eens zijn geworden, en wel zeer eens", prinses Beatrix in een eventueel huwelijk het grote geluk zal mogen vinden dat zij zich daarvan voor- stelt en dat het Nederlandse volk zijn zozeer geliefde kroonprinses van ganser harte toewenst. Daarnaast mag worden I verwacht dat de heer Von Amsberg voor Nederland een even belangrijke en onbaat zuchtige rol zal kunnen vervullen als prins Bernhard heeft gedaan en nog steeds doet". Bovenstaande verklaring is onderte kend door: pastoor Niek Apeldoorn O.P. Rotterdam, J. J. F. Borghouts, Rotterdam, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, Aerden- hout, J. R. P. Crasborn, Heerlen, H. A. Douqué, Amsterdam, mevrouw A. A. J Driebergenvan der Meiden, Blaricum mr H. Holla, Vught, P. W. Hordijk, Middel- harnis, mr A. H. van Namen, Amstelveen, P. G. Oberman, Dokkum, H. van Riessen, Delft, E. van Ruller, Groningen, L. Scheep stra, Amersfoort, ds F. Slomp, Noord wolde, P. Wijbenga, Leeuwarden. De voorzitter van de Partij van de Ar- I beid, dr. J. G. H. Tans heeft gisteravond naar aanleiding van de verwachte ver loving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg verklaard van mening te zijn dat het van de manier waarop de toe komstige verloofden zich tegenover het Nederlandse volk zullen opstellen zal af hangen, welke plaats de heer Von Ams berg in de Nederlandse samenleving za) innemen. Hij vond dat het de heer Von Amsberg mogelijk gemaakt moet worden het hart van het Nederlandse volk te 1 vinden. Het kabinet zal vermoedelijk vandaag I in zijn werkelijke vergadering de komen de verloving bespreken. Het valt te ver wachten, dat daarna contact wordt opge nomen met de fractievoorzitters uit de Tweede-Kamer, of het een deel van hen, de voorzitters van de vijf grootste fracties, die samen het zogenoemde senioren-con vent vormen. Het menu voor Hoogoven nummer vijf te IJmuiden is voor de komende maanden anders dan gewoon. Deze oven krijgt een nieuw soort voedsel toegediend: harde ge- •bakken ertsknikkers van een tot een halve centimeter doorsnee, zo genoemde „pel lets". Ze komen uit Canada en Peru. Met een vijftiental Westduitse staalbedrijven weg in Haarlem is gistermiddag om vijf en groot Luxemburgs concern bestudeert uur een 75-jarige IJmuidenaar op een Op de kruising Westelijke Randweg-Zijl Advertentie Een luchtig gebakje van bij zondere samenstelling; en dat .voor Zeer apart boordmodel met manchetknopen 007. "Pocii.aljaak sC KENNEMERLAAN 61, IJMUIDEN LANGE NIEUWSTRAAT 471 W. en W vanaf 4.00 PERMANENT vanaf f16.50 HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Hoogovens IJmuiden de perspectieven van de vestiging van een groot pelletiserings- bedrijf in de Europoort. Andere mogelijk heden zijn de bouw van een eigen pellet- fabriek te IJmuiden of een nieuwe terfabriek. Wanneer de grote hoogoven nummer zes Scooter, die over de Randweg rijdend de kruising bij groen verkeerslicht wilde passeren, aangereden door een auto uit tegenovergestelde richting, die van de Randweg wilde afbuigen om de Zijlweg op te rijden. De scooterrijder werd tegen het wegdek in 1968 in produktie gaat, zal hij jaarlijks geworpen en raakte zeer ernstig gewond, een hoeveelheid van anderhalf tot twee Hij is naar het Antoniusziekenhuis in miljoen ton erts verslinden. Met het oog IJmuiden gebracht, en vandaar naar het daarop zal binnenkort moeten worden be- Wilhelminagasthuis in Amsterdam, slist welke richting voor de hoogovenvoe- De auto werd bestuurd door een 62-ja- ding zal worden ingeslagen. rige man uit Overveen. Het hele gezin smult mee TEVENS SLAGROOM-, MOCCA- en VRUCHTENTAARTEN mmm heerlijk Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week 75 cent, pei kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1