Christian Science streeft naar overleg met anderen Amerikaanse stem over Indonesië Nieuwe Spaanse kerk Concilie tussen zegen en groet Meesterlijk dagboek Beroering Marcus' lichaam teruggevraagd ZATERDAG 19 JUNI 1965 Erbij PAGINA TWEE Maleisië Ds. D. ter Steege Enige kracht J. W. Wery Nederland 'OrnnJc Ccmctnifi U )f> De gebouwen van de Christian Science Moederkerk in Boston, Massachusetts. '«MjmMVWUWWMUUWUWUWMMWUMWiJMUIJUIJUIIIMIIJIIIJIIIllil dinggevende figuren blijken vrijwel al len de algemene dankbaarheid tegen over president Soekarno te delen, om dat hij het land tot een eenheid maakte (geen ander had dit kunnen volbren gen), maar zien met zorg de tijd tege moet als hij er niet meer zal ,zijn. Sommigen maken zich zorgen over de huidige ontwikkelingen, vooral ook in de betrekkingen tot Maleisië. Maar on dertussen vindt het christendom voort gang onder de bevolking. De kerken zijn steeds vol. De predikanten hebben handen vol werk (waarbij dan nog de noodzaak komt van bijbanen om het salaris op een redelijk peil te brengen), maar in het algemeen kan gezegd wor den, dat de kerk in Indonesië met grote kracht haar weg gaat. Daarbij zijn de oecumenische betrek kingen binnenslands zeer sterk, maar internationaal vaak moeilijk door de politieke verhoudingen. Midden onder alle problemen die er zijn verlangen de kerken van Indonesië, aldus dr. Van Dusen, naar begrip, geloof en voorbede en ,daar hebben ze recht op. Over de situatie in Maleisië heeft „The Christian Century" onder meer het volgende, gemeld. Van de ongeveer tien miljoen inwoners van de voorma lige Britse gebieden Malakka, Singa pore, Serawak en Noord Borneo zijn er drie miljoen van Chinese origine, 800.000 zijn uit India afkomstig en de rest zijn Maleiers. Onder de laatstge noemden zijn vrijwel geen christenen. De protestantse en rooms-katholieke kerken vinden hun leden onder de Chi nezen en Indiërs. Toch wordt er wel aan zending gedaan onder de Maleise bevolking. Vele groepen verrichten zendingswerk in de nieuw gevormde staat. De Christenraad van Maleisië heeft er wel 27 geregistreerd. Volgens niet geheel betrouwbare gegevens heb ben deze verschillende groepen samen 429 gemeenten met 48.000 leden. De Rooms-Katholieke Kerk komt tot 60.000 gelovigen. Deze cijfers worden echter met het nodige voorbehoud gegeven, omdat er geen vaste methode van re gistratie bestaat. De meeste christenen nemen in het economisch leven van Maleisië een be langrijke plaats in, terwijl ook de sleu telposities bij het onderwijs en de cul turele activiteiten in de handen van christenen zijn. Enkele Chinese chris tenen hebben het tot de top van de maatschappelijke ladder gebracht. Omdat de christenen echter toch maar een minderheid vormen in een overwe gend islamitisch land, weten zij zich gebonden aan de nationale eenheid. Door hun bijdragen daartoe worden zij ten volle door de meerderheid geaccep teerd. De kinderrijkdom van Maleisië is zeer groot. Enige jaren geleden was 54 pet van de bevolking van Singapore beneden de leeftijd van 21 jaar en men neemt aan, dat dit percentage nog stijgt. Daarom is ook voor de ker ken het jeugdwerk een uiterst belang rijk onderdeel van de activiteiten waar aan de grootste aandacht wordt be steed. Nieuw werk, waarop van de zijde van de christenraad veel hoop geves tigd is, kan gedaan worden in de zo genaamde „beschermde gemeenschap pen" of wel „nieuwe dorpen", die door de regering langs de grenzen van de staat worden gesticht. De regering geeft daar stukken land uit, terwijl er voor onderwijs en medische voorzie ningen gezorgd wordt. Onder hen, die zich daar vestigen zijn geregeld ook christenen, die zo in deze nieuwe dor pen kernen gaan vormen. In ongeveer de helft van de nu gestichte dorpen bestaan al kerkgebouwen. De grootste van de christengroepen in Maleisië is die der Methodisten (on geveer 25.000 leden). Van de 121 me thodistische gemeenten zijn er 56 Chi nees-sprekend, de rest is Engels-spre kend. Tot de methodistische kerk be horen 45 scholen met bijna 66.000 leer lingen. Men meent, dat er voorlopig nog geen kans zal zijn dat er in Maleisië een Verenigde Kerk van Christus ge vormd wordt. Wanneer er al over ge sproken werd, bleken de verschillen meer naar voren te komen dan de mo gelijkheden. De correspondent van „The Christian Century" acht het ech ter wel mogelijk dat de politieke ont wikkeling de kerkelijke eenheid posi tief kan beïnvloeden. De werkbasis van Christian Science is dat het begrip van God als de on eindige liefde, de alles omvattende Geest, de enige kracht is die waarlijk de mensen in begrijpen en harmonie kan samenhouden". De boodschap zegt dat Jezus nooit exclusief was. Hij predikte het we reld-evangelie. Zijn leven van liefde trok de menigten aan en legde de grondslag voor het Christendom de godsdienst van liefde, de godsdienst, die in staat is om alle mensen van al le tijden te verenigen. Dr. Henry P. van Dusen, oud-presi dent van het Union Theological Semi nary in New York, is een zeer beken de figuur in de wereld van de zending. Onlangs heeft hij een oriëntatie-reis gemaakt langs de voornaamste theolo gische opleidingsscholen in zeven lan den en in het Amerikaanse oecumeni sche weekblad „The Christian Centu ry" heeft hij onder meer zijn indruk ken gegeven over de situatie in Indo nesië. Enkele van zijn impressies ge ven wij hier weer. Economisch gaat het land steeds harder achteruit. Alleen voor het mili taire apparaat schijnt altijd geld be schikbaar te zijn. Dit apparaat neemt een grote plaats in de samenleving in. Daarom rijst de vraag of het leger De nieuwe presidente van de Chris tian Science Moederkerk, mrs. Frances S. Wells. Kenmerkend voor deze beroering is het ernstig streven van vele mensen om de werkelijke betekenis van het le ven te vinden en hun rechtmatige plaats en identiteit te vestigen in een gemeenschap, die steeds ingewikkel der en onpersoonlijker wordt. „Sociale en overheidsorganisaties brengen als zodanig niet de noodzake lijke binding met de individuele mens De Egyptische koptische kerk Is voornemens de stoffelijke resten terug te vragen van de apostel Marcus, die in het jaar 86 in Alexandrië de martel dood vond. Er is al mondeling contact opgeno men met het Vaticaan, dat de pa triarch van Venetië zou moeten vra gen om de terugzending. Zolang er geen uitzicht is op een akkoord zal geen officieel verzoek gedaan worden, heeft een woordvoerder verklaard. De woordvoerder zei dat het destijds de gewoonte van krachtige staten was zoveel mogelijk stoffelijke resten van heiligen te verzamelen. Venetiaanse zeelieden voerden in de negende eeuw het lichaam van Marcus uit de kerk van Alexandrië mee naar hun stad. Het hoofd van Marcus bleef echter in Alexandrië. De reden van het verzoek, aldus de woordvoerder, is dat het Vaticaan de laatste tijd nauwere samenwerking met andere kerken zoekt. Onlangs zijn de overblijfselen van de heilige An dreus aan Konstantinopel teruggege- Kerk en Wereld gaat een antiekbeurs houden op 18 september. Er bestaat een aanzienlijk tekort bij Kerk en We reld en om hierin te voorzien is er een Eijkmanfonds in het leven geroe pen. Er is al ongeveer 65.000 binnen gekomen en door middel van de an- tiekbaurs hoopt men nog aan midde len te komen voor nieuwbouw in het jubileumjaar van deze stichting van de Nederlands hervormde kerk. Men is er van uitgegaan, dat bij heel veel mensen op zolder, in een zel- dengeopend büouteriedoosje, in een la de var), de kast of op een ereplaats in de kast of op de schoorsteenmantel wel voorwerpen staan of liggen waarop de bezitters eigenlijk zijn uitgekeken, of die ze vergeten zijn. Maar ook als de bezitters ze eigenlijk niet willen mis sen, doet Kerk en Wereld een beroep op hen ze beschikbaar te stellen voor de beurs. Op 18 september worden ze dan in de zaal van Het Grote Bos in Doorn geveild (kijkdag 17 september 10-22 uur). Deze originele veiling heeft een offi cieel karakter. De verkoop geschiedt onder leiding van een notaris en wordt geleid door een beroepsveilingmeester Het hierbij gereproduceerde fragment van de folder van Kerk en Wereld toont onder meer hoe men de boerderij wil herscheppen tot een modern vormings centrum. bereid zou zijn samen te werken met een communistisch regiem. Naar de op vatting van velen gaat de ontwikkeling in de richting van het communisme. Intussen wordt president Soekarno ge zien als een zeer bekwaam politicus, die tot nu toe steeds zeer tegengestel de machtsconcentraties tegen elkaar heeft kunnen uitspelen en wel steeds ten voordele van Indonesië. Het bezoek van dr. Van Dusen viel samen met de opzegging van het lid maatschap van de Verenigde Naties door Soekarno. Het hele land was er door in opwinding, waarbij het blijk baar aan niemand opviel, dat de meeste Afro-Aziatische landen zich onthielden van commentaar, behalve die van het communistische blok. Wat de kerken in dit land betreft, begint dr. Van Dusen erop te wijzen, dat Indonesië het grootste aantal chris tenen heeft van alle landen buiten Eu ropa en Amerika. Er zijn.ongeveer vijf miljoen 'protestanten en drie en half miljoen rooms-katholieken. De kerken hebben onder eigen Indonesische lei ding een belangrijke plaats gekregen in de samenleving, ook al omdat zij deel hébben aan het enthousiasme en de hoop van het hele volk. Daar komt nog bij, dat in de geleide democratie van president Soekarno de regel geldt, dat geloof in God vereist is. Daardoor heeft ook het christendom in deze overwegend islamitische staat zijn eigen plaats. Protestanten bezet ten zes zetels in het parlement. De tweede vice-president dr. Leimena is een protestant. In dit land zijn gods dienst en staat niet streng gescheiden, wat voor de kerken privileges en voor delen met zich meebrengt. Zo vragen bijvoorbeeld de strijdkrachten om wel vijfhonderd predikanten en waar de kerken aan die aanvraag niet kunnen voldoen wordt van militaire zijde over wogen om zelf maar de opleiding van geestelijke verzorgers ter hand te ne men. Zo is momenteel de positie van de kerken, schrijft dr. Van Dusen. De lei- Deze kapel van het Pïlar-college in Madrid is een voorbeeld van mo derne architectuur in Spanje. De kerk is het werk van de Spaanse architect Moya. Een van de beelden, die de lezer bijblijven na het lezen van het „Twee de Dagboek van het Concilie" door Michel van der Plas (I.), is dat van de bisschoppen, die na een lange zit tingsdag weer plaatsnemen in hun Concilie-autobussen en van achter hun raampjes naar de toegesnelde be langstellenden een gebaar maken, dat aarzelt tussen zegen en groet. „Als de wereld iets van het Concilie ver wacht", zo merkt Michel van der Plas dan op, „dan is het zeker op de eer ste plaats niet een zegen. Een groet is haar voorlopig welkomer. Nog meer is het, grote tekenen van dienstbaar heid te stellen, een uitzending van zichzelf, een zich geven aan de mens heid". Zulk een opmerking tekent de schrij ver. Hij is voor alles journalist, waarne mer van zulk een klein detail bij het vertrek van autobussen op het St. Pie tersplein evengoed als kundig populari- sator van ingewikkelde theologische werkstukken en verslaggever van vaak eindeloze toespraken. Van dat alles weet hij een geheel te maken, een eigen creatie. Hii voegt er iets uiterst be langrijks aan toe: een eigen mening, een eigen visie. Hij er zelf bij betrok ken en betrekt daardoor zijn lezers bij wat daar in Rome gebeurt tussen mei '63 (de dood van paus Joannes) en no vember '64 (de verdaging van het con cilie door paus Paulus). „Niet een zegen in de eerste plaats" niet omdat die zegen onbelangrijk zou zijn, maar omdat er allereerst door gewone mensen (katholieke en niet ka tholieke) verlangd wordt naar iets op het gewone menselijke vlak: een teken van begrip, van solidariteit: een groet. Het hele optreden van de geïnspi reerde en daarom inspirerende paus Joannes was zulk een groet. Binnen en buiten de kerk had men het gevoel: de ze man begrijpt ons. In zijn groet was al een stuk zegen verborgen. „Het tweede Dagboek van het Conci lie" begint daarom met een korte, in drukwekkende hommage aan deze paus. Dan volgen korte hoofdstukken over de verkiezing van de nieuwe paus, en de verwachtingen, waarmee de tweede zit tingsperiode begint en het werk, dat de vaders nu wacht. Op de eerste zitting hadden de progressieven een duidelijke meerderheid achter zich; aan de curie was te verstaan gegeven, dat het con cilie eigen wegen wilde gaan. Paus Jo annes had voorzichtig maar duidelijk zijn steun gegeven. Zou zijn opvolger zijn voorbeeld volgen? Wie uit het eerste dagboek van Van der Plas zich de tegenstelling nog her innert tussen de conceptie van de „open' met de wereld dialogiserende kerk tegenover de „gesloten" van haar macht en waarheid overtuigde kerk, ziet in het tweede dagboek deze lijn doorgetrokken. Van der Plas verbergt daarbij zijn sympathieën voor de eer ste visie niet en volgt van dag tot dag de beschouwingen over de „schemata", die deze visie moeten belichamen Daarbij moet men hem evenzeer be wonderen ten aanzien van de korte sa menvattingen, die hij van de belang rijkste stukken toespraken geeft, als ten aanzien van alles wat hij niet ver meldt! Daarbij vergeet hij geen ogen blik, dat het Concilie, hoezeer ook een binnen-katholieke aangelegenheid, wordt gevolgd via pers en televisie door millioenen op de wereld, die er iets van verwachten. En ook niet, dat het mensen zijn, door wie heilige zaken besproken en vastgelegd worden. De menselijke reac ties (van verslagenheid en onderdrukt gemurmel tot aan hoopvolle verwachting en daverende toejuiching) maken het verslag levend en warm. Kleine anec dotes „de ene bisschop tot de ander: „wat. ik geloof, weet ik niet meer", de ander: „wat rk weet, geloof ik niet meer" geven reliëf aan de grote vra gen, waarover het Concilie handelt: de verhouding tot de wereld, de visie op het huwelijk in deze tijd, de verhouding tot de joden en tot de niet-katholieke wereld; en telkens door dit alles heen: de verhouding van het gezag van de paus tot dat van de bisschoppen. Tus sen dat alles door zijn er persoonlijke impressies van mensen, die boeien, zo als mgr. Helder Camara, die droomt van een kerk, die zich geeft aan de armsten der armen; mgr. Edelby, hulpbisschop van Damascus, die hoopt op meer con cilies, maar dan niet alleen in Rome, maar ook elders en mgr. Thomas Ro berts „tweemaal zal ik spreken: één keer over de pil en één keer over de bom". Tussen alle grapjes, indrukken en verslagen in blijft de lezer echter beseffen: het gaat om grote zaken: om het evangelie in deze tijd, om de men sen in deze wereld, om structuur en functie van de kerk. Je blijft lezen. Tot aan het bittere eind, als ook de anecdotes wat wranger worden. Als van hogerhand toch nog kleine, maar veelbetekende correcties worden aangebracht en beslissingen over het schema van de godsdienstvrij heid en het votum over het gemengde huwelijk worden uitgesteld... De be schrijving van het slot van het Concilie, is magistraal, scherp en mild, tegelijk. De lezer voelt zich meer dan ooit bij het gebeuren in Rome betrokken. Hij wil weten, hoe het verder zal gaan, en hoopt, dat Van der Plas het hem weer zal beschrijven. 1) Het Tweede Dagboek van het Concilie, door Michel van der Plas. Elsevier, Den Haag. 1P65. t 7.90. De Christian Science Raad van Directeuren heeft er bij zijn kerkleden op aangedrongen punten van overeenstemming te vinden met andere kerkgenoot schappen in plaats van zich van de anderen af te zonderen. „Van het eerste begin af", aldus de directeuren, „heeft de kerk zich ernstig beziggehouden met het zoeken naar de werkelijke oorsprong van eenheid. Op basis van haar geestelijkheid heeft Christian Science (de Christelijke Wetenschap) veel ge meen met andere kerkgenootschappen. Aan iedere eerlijke aanhanger van een op God gericht geloof, die er oprecht naar streeft het mensengeslacht op te heffen en de eenheid daarvan te bevorderen, bieden Christian Scientisten hun broederschap en steun aan". Tijdens de vergadering werd de ver kiezing door de directeuren tot kerk- presidente bekend gemaakt van mrs. Frances S. Wells, C.S.B., uit San Anto nio, Texas. Het aantal Christian Scien ce dochterkerken en verenigingen heeft de 3300 overschreden. Hieronder zijn recente vertakkingen in Argentinië, Nederland, Nieuw-Zeeland, Guatemala en Korea. Van de vijftien Christian Science- dochterkerken en verenigingen in Ne derland, die alle geregeld kerkdiensten houden, is de vereniging in Eindhoven dit jaar erkend. Aan acht ervan is een openbare leeskamer verbonden, name lijk in Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Haarlem, Laren N.H., Leeuwarden, Rotterdam en Utrecht. Uit een bulletin van Christian Scien ce ontlenen wij verder, dat meer kerk leden zijn begonnen hun leven te, wij den aan de praktijk der Christian Science genezing, terwijl officiële er kenning werd verleend aan personen in 34 staten van de Verenigde Staten en in tien andere landen, waaronder India, Indonesië, Uruguay en de repu bliek van Zuid-Afrika. De directeuren hebben er in hun boodschap aan de jaarvergadering van de moederkerk, die in Boston werd ge houden, op gewezen dat men heden ten dage geplaatst wordt tegenover een van de diepgaandste en grootste verdeeldheid brengende sociale beroe ringen uit de geschiedenis. tot stand en evenmin stellen zij hem in staat in zijn werkelijke noden te voorzien. Hoe helpend en belangrijk deze pogingen ook mogen zijn, toch zijn zij niet voldoende. Zij raken de kern van de moeilijkheid niet", aldus de directeuren, die zeggen dat overal de mensen hunkeren naar genezing genezing in zijn ruimere betekenis: het overwinnen van zonde en vrees, van onwetendheid en smart. „Vroeg of laat moet zowel de en keling als de gemeenschap ertoe ko men de armzalige en tragische resul taten onder ogen te zien van het base ren van hun geloof op de teleurstellen de beloften van de stof. Dit steunen op de stof vervreemdt de mensen niet al leen van God, maar trekt hen omlaag en maakt scheiding tussen hen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 12