Regering staat volledig achter verloving van prinses Beatrix Ben Bella afgezet hamol-weer vandaag'. HET WEER Waarom prins Hendrik wel en Claus von Amsberg niet? Gemenebest - vredesmissie staat op losse schroeven MERCEDES-BENZ Minister-president Cals spreekt dinsdag met fractievoorzitters Eredivisie KNVB krijgt 18 clubs CH RISTIAANSE aHKi In de krant van heden: Vrij mans film een succes pagina 17 Bijna overal droog Aan het strand ■Hl Oud-verzetsman Ritmeester vraagt: Massaal bombardement lijkt een mislukking N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Bombardement Uitkering-ineens NEEM NU EEN KWARTAAL-ABONNEMENT SimnniRnnnnanniiiii COIFFURES DE VRIES Het woord is aan N.V. VAN WIJK OVERVEEN TELEFOON 11926 Jos. L. Lodewijks 5 C e JAARGANG NUMMER 189 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. Geopend vaD 9-12.30 en 2-5 u, Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedri|ven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK ZATERDAG 19 JUNI 196 5 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288 Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Hir i i n i. ir - lilÉWlliMIll! '*>KT>Imi nrl fl.rHHTilTiai Directeur: Mr. H. C. van der Mije Achmed Ben Bella (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-Cals staat achter de ver loving van prinses Beatrix met de Duitse diplomaat Claus von Amsberg. In de gisteren gehouden ministerraad is de beslissing gevallen om zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de fractievoorzitters. Minister-president Cals zal dinsdagmorgen met alle fractie voorzitters uit de Tweede Kamer en 's middags met die uit de Eerste Kamer de juridische gevolgen van de verloving bespreken. Doel van deze besprekingen is na te gaan hoe de Staten-Generaal denken over de tweevoudige juridische procedure die gevolgd moet worden in verband met het huwelijk van het verloofde paar. Voordat het huwelijk gesloten kan worden moet eerst de heer Von Amsberg tot Neder lander worden genaturaliseerd. Daarna moet het huwelijk door het parlement worden goedgekeurd. Gebeurt dit laatste niet dan verliest prinses Beatrix haar rechten op de troon. De ministerraad is tot haar conclusie gekomen ondanks de afwezigheid van een van de twee vice-premiers: de minister van Landbouw, mr. Biesheuvel, die in Parijs een bijeenkomst van de ministers van landbouw van de organisatie voor PARIJS (AFP en AP). Het Algerijn se leger schijnt in de nacht van vrijdag op zaterdag een staatsgreep te hebben uitgevoerd. Agence France Press meldt dat de 48-jarige president Achmed Ben Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit hetbinnenland 2 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Langs de losplank4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kerkdiensten 6 Ferdinand 6 Economisch nieuws 7 Effecten en Geldmarkt 7 Scheepsberichten 7 Sport 9 Erbij 11 t/m 16 Radio en t.v17 Kunst 17 Topst18" Feuilleton 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen Erbif Bella zou zijn afgezet. Bevestiging van dit nieuws was zaterdagochtend in Al giers niet te krijgen. De stad is van de buitenwereld afgesloten. De verbin dingen tussen de Algerijnse hoofdstad en Parijs zijn verbroken, evenals de ver bindingen met de naburige Afrikaanse landen. Diplomatieke vertegenwoordi gers van andere landen in Algiers kun nen geen contact krijgen met Algerijnse leidende politieke figuren. Omstreeks middernacht bezetten solda ten onverwacht net vliegveld bij de stad en het radio- en televisiestation. De radio begon kort daarop met het uitzenden van vaderlandse liederen. Bij een aantal strategische punten in de stad stelden zich tanks en troepen op. Met machinepistolen gewapende militairen be trokken de wacht voor het ministerie van Defensie. Op de buitenlandse pers werd een beroep gedaan uitsluitend exacte ge gevens te vermelden. De telefoonverbin didngen met het buitenland zijn verbro ken. Tanks en troepen omsingelden de residen tie van Ben Bella, villa Toly. In de woning klonk even daarna het gerinkel van bre kend glas. Er werd niet geschoten. Wel drong het rumoer van hevige twistge sprekken naar buiten door. Algiers werd 3 juli 1962 onafhankelijk. Ben Bella werd leider van" de voorlopige regering die het land in september 1963 een grondwet gaf. Het Nationale Bevrij dingsfront werd toen de enige wettige partij. Ben Bella werd gekozen tot staats hoofd. Hij heeft steeds te kampen gehad met felle oppositie, vooral van het front van socialistische krachten. 29 juni moet in Algiers de Afrikaans Aziatische topconferentie beginnen. Advertentie Gezond bruin met: hamol ultra Voor de tere huid. Ï10I1 plliS ultra Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden, vooral aan de kust en bijna overal droog. Ma tige tot vrij krachtige wind tus sen west en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Flinke opklaringen, maar morgen ook nog een kleine buienkans. Af nemende maar een nog te sterke zuidwestenwind. Koel, 15-17 graden. Zeewater 13 graden. VOORUITZICHTEN: Geleidelijk iets stabieler, maar de zeewind houdt het nog te fris. economische samenwerking en ontwikke ling bijwoonde. Tijdens de vergadering is telefonisch overleg gepleegd met mr. Biesheuvel. Met de beslissing hebben de bewindslie den niet veel moeite gehad. Minister-pre sident Cals heeft het kabinet meegedeeld dat het onderzoek naar de antecedenten van de heer Von Amsberg bevredigende resultaten heeft opgeleverd. Anders schijnt het gegaan te zijn met de wijze waarop de vaststelling van de verlovingsdatum vermoedelijk 29 juni tot stand is gekomen. Tijdens het gesprek van prinses Beatrix met een aantal pu- bliciteitsdeskundigen is deze datum reeds als de meest wenselijke vastgesteld. Door dat de datum van de verloving voortijdig bekend is geraakt zijn de ministers min of meer voor een voldongen feit geplaatst. Het heeft in Den Haag enige aandacht getrokken dat mr. Cals met alle fractie voorzitters overleg wil plegen, en niet al leen met de voorzitters van de vijf groot ste fracties uit de Tweede Kamer: het se niorenconvent. Er is het kabinet natuur lijk veel aan gelegen om voor beide wets ontwerpen het ontwerp inzake de natu ralisatie en het ontwerp inzake het huwe lijk een zo groot mogelijke meerder heid in de beide Kamers te vinden. Hoewel het de vraag is of de communis tische en pacifistische fracties voor de ontwerpen zullen stemmen kan door de brede raadpleging en een juiste presenta tie door mr. Cals waarschijnlijk wel be reikt worden dat de steun in het parle ment zo groot mogelijk zal zijn. Na de vele kritische publikaties over de aan staande verloofde van de prinses zou een opmerkelijke parlementaire tegenstand schade kunnen aanrichten aan de positie van het koningschap. Met de indiening en de behandeling van de beide wetsontwerpen zal zeker nog eni ge tijd gemoeid zijn. Men rekent er in Den Haag niet op dat een en ander voor prinsjesdag voltooid zal zijn. In het ver leden waren de openbare behandelingen van dergelijke wetsontwerpen niet meer daft formaliteiten. Of zulks ook ditmaal het geval zal zijn moet worden afgewacht. (Zie ook pag. 2) "v" -. W- In de Beierse stad Passau, zwaar ge troffen door de hoge waterstand van de Donau, staat het stadhuis rondom in het water. Een bruidspaar dat er zijn moest om in de echt te worden verbonden, moest zijn toevlucht ne men tot een bootje om voor de amb tenaar van de burgerlijke stand te kunnen verschijnen. „Waarom wordt er thans van zekere zijde actie gevoerd tegen de heer Von Amsberg?" vraagt de heer G. Ritmees ter, oud-voorzitter van de Nationale Fede ratieve Raad van het Voormalig Verzet, en thans erevoorzitter van deze raad, zich af. .„Waarom? Omdat hij Duitser is? Maar was koningin Emma geen Duitse, was prins Hendrik geen Duitser en dan prins Bernhard? Of is het omdat de heer Von Amsberg, die bij het begin van 1940 dertien jaar was, gedwongen werd om drie jaar later onder de wapens te komen?" Deze uitlatingen van de heer Ritmees ter komen voor in een verklaring, die hij LONDEN (AP, AFP en REUTER) Het is zeer twijfelachtig of de Britse Ge- menebestlanden een vredesmissie zullen vormen die gaat proberen te bemiddelen in het conflict in Vietnam. Een aantal regeringsleiders van Oostafrikaanse Ge- menebestlanden verzet zich tegen het in stellen van de missie. Bovendien is er scherpe critiek op het feit dat premier Wilson van Groot-Brittannië de missie van vijf leden zou leiden. Vooral presi dent Nyerere van Tanzania is fel tegen de opzet van de Britse premier gekant. Onze correspondent in Londen tekent hierbij aan dat aan de eensgezindheid van de Gemenebestlanden nogal wat blijk te haperen. De eerste officieuze reacties op het plan voor een vredesmissie van gemenebestlanden voorspellen weinig goeds. De premier van Ceylon, Se- nanayake, liet weten, dat hij geen deel uit kan maken van de missie, omdat hij zijn land niet kan verlaten. De heftigste Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 critiek kwam van president Nyerere. Hij zei vrijdag: „de vredesmissie is er op uit om China voor de rechter te slepen". Hij beschuldigde premier Wilson ervan vrien delijk naar alle kanten te zijn maar in feite de Verenigde Staten te steunen. Om deze reden wil Kenia dat het in principe wel eens is met het initiatief, niet dat Groot-Brittannië deel uitmaakt van de missie. Het Britse antwoord hierop was: pre mier Wilson zou niet als eerste minister van Groot-Brittannië gaan maar als voor zitter van de Gemenebest-conferentie. Pre sident Nkroemah van Ghana wil dat Amerika eerst zijn bombardementen op Noord-Vietnam staakt en Australië zijn troepen uit Vietnam terugtrekt om „de meest gunstige voorwaarden te scheppen voor de missie om contact te leggen met de oorlogvoerenden". In dezelfde geest als van deze Afri kaanse landen verwacht men ook verkla ringen van landen als India en Pakistan. Ofschoon president Johnson het plan van premier Wilson steunt, liet minister Rusk de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken doorschemeren, dat hij er niet veel heil in ziet. Hij zei, dat Hanoi en Pe king op het ogenblik niets voor vrede voe len. De eerste perscommentaren uit Mos kou zijn nogal sceptisch en stellen, dat premier Wilson met het plan wil tonen hoe „vredelievend" hij wel is. De enige reactie van China was, behal- Burgemeester Van Hall van Amster dam brengt een bezoek aan Moskou. Bij zijn aankomst werd hij verwel komd door Vasily P. Isayew, gedele geerd burgemeester van Moskou. ve schimpscheuten aan het adres van Amerika, de mededeling, dat Chinese vrijwilligers naar Vietnam zullen gaan om de Vietnamezen te bevrijden. Premier Wil son zelf laat het hoofd nog niet hangen. Hij probeert zijn Gemenebest-collega's op allerlei manieren te overreden alsnog zijn plan te steunen. Het geweld-bombardement van de reus achtige Amerikaanse B-52 bommenwerper lijkt te zijn mislukt. Militaire zegslieden in Washington proberen dit te verdoeze len. Maar uit Saigon komen berichten die erop duiden dat in het met bommen be strooide gebied door patrouilles van het Zuidvietnamese leger geen spoor van Vietcong-rebellen of verliezen die zij heb ben geleden, is gevonden. De Amerikanen beweren nu dat sterke Vietcong-concen- traties door het bombardement uit elkaar zijn geslagen. De regering van Zuid-Korea heeft mee gedeeld bereid te zijn op korte termijn een divisie van 12.000 man naar het strijdtoneel in Zuidoost-Azië te willen sturen. heeft afgelegd op vragen van de „Tele graaf". De heer Ritmeester vervolgde zijn verklaring aldus: „Waar gaan wij heen, indien dergelijke argumenten de doorslag moeten geven? Wij begroeten toch jaarlijks meer dan een miljoen Duitsers, die hier hun vakantie komen doorbrengen. Ik zelf heb het met de mijnen heus niet zo prettig gehad on der het Gestaporegime, acht maanden „strengster Einzelhaft", achttien maan den Sachsenhausen en Buchenwald, een heerschappij van SS-ers, wie de leer van de haat tot op het allerergste was eigen gemaakt. Mogen wij dat het gehele Duitse volk verwijten? Laten wij ons ook eens reali seren dat er meer dan vijfhonderdduizend Duitsers in eigen land het leven hebben gelaten wegens het verzet tegen het re gime. Maar alles slijt, al wordt men er wel eens weer aan herinnerd, zoals nu!" Het bestuur van de sectie betaald voet bal van de KNVB heeft de promotie-degra datie regeling voor het seizoen 1965/'66 vastgesteld. Zoals eigenlijk al bij voorbaat vaststond, houdt deze nieuwe regeling in dat er na afloop van dat seizoen slechts drie afdelingen zullen bestaan, t.w. een ere-divisie, een eerste divisie en een twee de divisie. Het sectiebestuur streeft naar afdelingen van 18 clubs. Of dit laatste al kan worden verwezenlijkt na afloop van het komende seizoen, is echter de vraag, Wel is het zeker dat na dit seizoen in ieder geval de ere-divisie uit 18 clubs zal bestaan. Hiertoe wordt namelijk een ver sterkte promotie doorgevoerd. Indien mo gelijk zal ook de eerste divisie volgend jaar al uit 18 teams bestaan. (Van onze correspondent in Den Haag) Het wordt als vrijwel zeker aangeno men, dat de regering haar fiat zal geven aan een uitkering-ineens van twee pro cent. Het kabinet, dat gisteren de „correctie op de vijf procent loonsverhoging van eind vofig jaar" heeft besproken, zou echter heel wat minder toegeeflijk staan tegen over de eisen van de vakbeweging voor een minimum-uitkering van 125.- en een extraatje in de kinderbijslag. Vooral de realisering van dit laatste wordt zeer moeilijk geacht. Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli a.s. GRATIS Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Advertentie Th. de Banville: Wie nooit iets doet, vergist zich nooit. Enkele dagen geleden heeft in de hoofd redactie van ons blad een wisseling plaats gehad, die omringd was met een grote be langstelling uit het maatschappelijk leven en uit onze lezerskring. Zowel de afscheid nemende hoofdredacteur als de nieuwe functionarissen was die belangstelling een bemoediging, alsmede een reden tot er kentelijkheid. In het bijzonder, omdat het bij die gelegenheid „de krant" was, die een handdruk kreeg een handdruk waartoe de gelegenheid zich niet vaak voordoet en die toch aan beide zijden wel eens nodig kan zijn. Personen achter de schermen van een dagblad, hoofdredactie en redactie vor mend, treden zelden voor het voetlicht en dan nog alleen maar als een naam, een paar letters of een pseudoniem. Dat Is ook in overeenstemming met de eis, dat een krant als totaliteit een persoonlijkheid vormt die bij de lezer binnentreedt en daar haar plaats verdient en verkrijgt. Daarom is zo'n wisseling in de redactio nele leiding ook eigenlijk niet meer dan een interne verandering, die aan de per soonlijkheid van het blad niets afdoet Tenzij de dringende behoefte tot ver andering van die persoonlijkheid zich zou hebben aangediend, een situatie die zich bij ons blad in geen enkel opzicht heeft voorgedaan. Toch heeft het zin bij deze wisseling een persoonlijk woord tot de lezer te richten, al was het enkel omdat de gelegenheid daartoe zich zo zelden voordoet. Er valt over het dagblad en de journalis tiek in het algemeen op het ogenblik wel iets te vermelden, dat aandacht behoeft. Het wordt steeds duidelijker en in de kringen van de Nederlandse pers is dat geen nieuws dat de journalistiek ge confronteerd wordt met een tijd van razend-snelle ontwikkelingen. Niet alleen komt een sterke en nog onberekenbare technische vernieuwing op het dagblad bedrijf af, niet alleen staat de drukpers aan de vooravond van een zich ver anderende commerciële situatie in ons land, maar ook de journalistiek bevindt zich in een maalstroom van verdwijnende en op duikende elementen, die haar met ruws hand schoonspoelt en waarin zij met be zonnen embitie moet trachten zich zwem mend boven te houden. Er worden aanslagen gepleegd op de eerlijkheid en de objectiviteit van de jour nalistiek van buiten af en van binnen uit. Er worden aanslagen gepleegd op de goede smaak van de lezer, op zijn zelfbeheersing en onderscheidingsvermogen. De verleiding die zowel bij journalisten als bij lezers aan de deur klopt of zonder kloppen binnensluipt, neemt toe. Moderne com municatietechnieken en psychologische kunstgrepen dragen daartoe sterk bij. Het eenvoudige, oprechte woord wordt in toe nemende mate overstemd en het gevaar dreigt, dat in vele gevallen die stem niet wordt gehoord en begrepen. Dat geldt niet alleen voor de journalist, dat geldt ook voor zijn lezer. Ook de lezer immers heeft een stem en een recht tot gebruik daar van. Als krant en lezer wederzijds el kander kunnen blijven verstaan, dan kan een verschil van mening in detailkwesties aan die relatie geen afbreuk doen. De mening van de journalist, van de krant dus, is trouwens geen evangelie. Zij is evenmin, althans wat de opvatting van ons blad betreft, bedoeld als een re cept. Het is een mening die getoetst, wel overwogen en zoveel mogelijk met kennis van feiten is gevormd, maar zij blijft slechts materiaal. Materiaal voor de gezond denkende, op recht naar informatie en feitenkennis stre vende lezer, die haar kan gebruiken om er zijn eigen, persoonlijke en zelfstandige denkwerk mee te voeden. Uiteindelijk is de krant er slechts om de mensen te helpen, zichzelf te zijn. Geen critiek, geen commentaar en geen opiniërende beschou wing mag de lezer ontroven van zijn oor spronkelijkheid en zelfstandigheid in denken. Zij mogen hem slechts van dienst trachten te zijn. In deze opvatting is ons blad steeds ge redigeerd. Het wordt hier slechts herhaald. En zou moeten worden toegegeven dat ons blad daarin soms tekortschiet, dan zij dat volmondig erkend. Ideale toestanden zijn slechts te benaderen. In vele aangelegenheden van plaatselijke, nationale of internationale aard heeft ons blad principieel stelling gekozen vóór dat gene, wat het als het algemene belang beschouwt. Al wordt daardoor soms aan bepaalde kanten ongenoegen gewekt, het zal dit even principieel blijven doen. Wan neer de vrije pers als instrument van de vrije journalistiek „bazuin der publieke opinie" wil zijn, moet haar geluid zuiver en krachtig klinken. Tenslotte: een krant is, zoals veel, mensenwerk. Vergissingen kunnen zich zowel in het journalistieke routinewerk als bij de meningsvorming voordoen. Ver gissingen zijn er om gesignaleerd en her steld te worden. Als een krant een per soonlijkheid wil zijn, zal zij niet méér dan een menselijke persoonlijkheid kunnen zijn. Als zodanig moge ons blad zijn plaats in huis behouden en waardig blijven

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1