N.D.S.M. bouwt slingervrij „bote!" voor Hoogovens KLAROEN '65 Casamarina" belooft riante reuzenwoonark te worden Hoogoven Harmonie speelde met veel muzikaliteit voor bijna 250 werknemers LAUDEN es Tijdelijke maatregel voor verkeer in en bij Velsertunnel In de Vishal en op zee AAN DE LOSPLANK Geen abonnements voorstellingen in Beverwijk Schepen wachten voor en in IJmuiden op beter weer Liedertafelen met Duits koor Tweede spoorlijn naar Hoogovens ZATERDAG 19 JUNI 1965 4 fcjrm WM w K Wm fi# mm Slingerdemping Voldoende aanvoer Weinig haring Geen spreekuur Rondvis er zijn zóveel aparte geschenken in de sunart stoutenbeek In verband met de uitvoering van wer ken nabij de Velsertunnel zijn de volgende tijdelijke snelheidsbeperkingen ingesteld op Rijksweg nummer 9: op de oostelijke rijbaan van km 7,550 tot km 7,900 90 km p. uur en van km 7,900 tot km 9,100 70 km p. uur; op de westelijke rijbaan van km 10,750 tot km 9,100 90 km p. uur en van km 9,100 tot km 7,900 70 km p. uur. De beperkingen zullen vermoedelijk tot 31 december aanstaande van kracht zijn en zullen alleen gelden indien de uit te voeren werkzaamheden dit noodzakelijk maken. Door de aanvoer van deze week is weer eens bewezen, dat over vis en visserij moeilijk voorspellingen kunnen worden gedaan. Zo is de vorige week in deze rubriek de verwachting uitgesproken dat de aanvoer van tong enigszins ruimer zou zijn, welk optimisme evenwel op een grote teleurstelling is uitgelopen. De aanvoer van tong bedroeg immers slechts ruim 65.000 kg, zodat de visserij in de Sylt bitter is tegengevallen. Weliswaar kon door een enkel schip nog een be hoorlijk kwantum worden binnengebracht, maar over het geheel genomen waren, de vangsten hier toch niet groter dan op andere visplaatsen. Er werd nog door een enkele Urker kotter ongeveer 800 kg tong te koop aangeboden, maar de overigen bleven hier toch ver beneden. Vandaar dat de tongprijzen weer iets zijn opgelopen, waarbij de kleine tong woensdag zelfs meer dan zeven gulden per kg noteerde. De overige dagen varieerde de prijs tussen de 6 en 6,75. den zijn immers op de haringjacht en doordat de totale aanvoer van gezouten haring is gelimiteerd, komen deze vaar tuigen met slechts 100 tot 300 kisten aan de markt, om dat temidden van de kot ters op hun beurt te worden gelost. Daar door had de havendienst maandag geen andere mogelijkheid dan bijvoorbeeld een schip als de IJM 26 ,,'s-Gravenhage" een ligplaats aan het C aan te wijzen. Door de grote lengte van dit schip moest scho- tig worden afgemeerd, met als gevolg dat het lossen nu niet bepaald vlot ver liep. Met de grootste omzichtigheid is men dan ook tewerk gegaan om het schip in de juiste stand te brengen en te houden hetgeen na veel moeite is gelukt. De aanvoer van schelvis en wijting is deze week weer ruim voldoende geweest. Mede doordat de geringe aanvoer van de haringtrawlers door enkele grotere kot ters met schelvis werd gecompenseerd. Vandaar dat er veel braadschelvis en wij ting kon worden verkocht voor een prijs rond de twintig gulden. Kabeljauw werd in belangrijk mindere mate binnenge bracht, zodat voor een kist kabeljauw dik wijls meer dan honderd gulden moest worden betaald. De regels grote kabel jauw zijn vrijwel evenmin beneden deze prijs verkocht, terwijl voor een regel klei ne kabeljauw meestal ook meer dan zes tig gulden moest worden betaald. Kleine schol werd in veel ruimere mate aan de markt gebracht dan grove schol, waarvan de grofste soorten prijzen maak ten van om en nabij de vijftig gulden. De kleinste soorten schommelden in prijs rond de vijfentwintig. Haring was er deze week ma r v. inig aan de afslag. Eerst worden de toege stane honderd kantjes volgekaakt, daarna wordt voor elk kantje boven dat aantal twee kisten haring gehouden. Diverse partijtjes kleine haring vonden geen ko pers omdat ze te klein en daardoor niet te verwerken waren. De haringen, die wel gebruikt konden worden brachten fantasie prijzen op: tussen de ƒ0,80 tot ƒ1,10 per kg. De meeste gingen naar België. Met makreel was het ditmaal ook maar zuinig in de markt. De rokerijen moes ten voor de mooiste partijen ƒ26 of 27 neertellen. De conservenfabrieken kunnen deze bedragen niet besteden. Eén van deze fabrieken bleek deze week dan ook zeer geïnteresseerd in kleine dichte wij ting en werd voor de aanvoerders een welkome klant. Het koor van Dortmund Hörder zingt in de Prinsenhal De stichting comité abonnementsvoor stellingen te Beverwijk is er, tot haar spijt niet in geslaagd contracten af te sluiten met gezelschappen die voldoen aan de eisen welke ze meent te moeten stellen; derhalve is het besluit genomen voor het komende seizoen 1965-1966 geen voorstel lingen te organiseren. Dit besluit is, naar de overtuiging van het comité, de wens van het merendeel der leden. Het comité verklaarde het te betreuren, dat vele gezelschappen niet meer in Be verwijk willen optreden. Mocht hierin verandering komen, dan zal contact met de leden worden opgenomen. Wethouder E. Gerritsen van Beverwijk (sociale zaken) zal aanstaande dinsdae geen spreekuur houden. Van de overige kotters schakelden velen om naar rondvis, waarbij de netten ten westen van de Nederlandse kust werden uitgeworpen. Een kotter van de rederij „De Hoop" uit IJmuiden slaagde er zelfs in, nadat het schip maandag was ver trokken, woensdag alweer met 200 kisten prachtig verzorgde gullen aan de markt te verschijnen. De kotter fungeerde hier bij als voorbode voor hetgeen donderdag zou volgen, want toen kwamen meerdere schepen binnen met eenzelfde fraaie vangst. De fileerders hebben dan ook weer alle zeilen moeten bijzetten om de handel van mooie, kleine filets te kunnen voorzien. En omdat de reizen van deze schepen betrekkelijk kort zijn, vallen de besommingen der kotters altijd nog wel mee. Voorts verschenen er maandag slechts twee trawlers aan de markt, waardoor veel andere schepen hun vangst tijdig konden verwerken. Dat er deze dag om streeks twaalf uur wel genoeg vis was ver handeld werd duidelijk, toen van de laatst geloste schepen meerdere partijtjes be neden de minimumprijs moesten blijven, waardoor de vismeelfabrieken weer eens konden aantreden. Ook werd enige moeite ondervonden bij het vinden van een ligplaats voor de gro te schepen. Vele van de grootste eenhe- Gistermiddag omstreeks halfvier werd te IJmuiden de loodsdienst voor alle sche pen gestaakt. Vanmorgen wachtten bui ten IJmuiden acht schepen om binnen te komen zo gauw als de loodsdienst weer zou worden hervat. Ook in Amsterdam en in IJmuiden lig gen schepen te wachten. De windkracht was vanmorgen negen uur 7 (pal west). kwam dat men het vooral zocht in ef fectvolle stukken, die men in Nederland niet vaak meer hoort omdat men ze toch wel verouderd van stijl acht. In Duitsland vindt men het blijkbaar nog steeds mooi als tenoren in uit hun tenen opstijgende pianissimo's verkondi gen dat het vogeltje in het woud slaapt, en als de bassen een slotaccoord zingen alsof er twintig Barenden de Beer tege lijk welterusten zeggen. De wijze, waar op de strofen in een Gebed van Lendrai llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii soms werden afgebeten was voor Neder landse oren al evenmin erg aangenaam. Al deden de tenoren ook nog zo hun best lyrisch te zingen in het slotdeel, waarbij zij evenwel allerminst een eenheid vorm den. Na de pauze kwamen koor en orkest sa men aan bod met operakoren. Vandaag en morgen zijn er weer marswedstrijden en concertwedstrijden. De eerste beginnen om half vier, de tweede om één uur. De drijvende flat, waarin 240 werk nemers van Hoogovens gehuisvest kunnen worden, op de werf van de N.D.S.M. in Amsterdam-Noord. Men hoopt het „botel" in juli naar zijn lig plaats in IJmuiden te kunnen ver slepen. Vrjjdag Vrijdag werden te IJmuiden 3970 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 465 kisten tong en tarbot, 139 heilbot, 5 griet, 1107, schol, 15 schar, 370 makreel, 770 schel vis, 190 wijting, 880 kabeljauw en gul, 10 poon en 19 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4-2,60, gr. tong 5,78-5,31, grm. tong 4,86-4,57, kim. tong 5,40-5,17, kl. tong 1 6,74-6,41, kl. tong 2 6,75-6,31, tarbot 1 4,40-3,60, zalm 6-4,50. Per 50 kilogram: tarbot 4 152-130, gr. griet 132, kl. schol 2 48-23, schar 28-17, ma kreel 40-21, grm. schelvis 46-33, kim. schel vis 35-28, kl. schelvis 1 36-27, kl. schelvis 2 26-17, wijting 26-15,50, gr. gul 37-33, middel gul 28-25, kl. gul 21-15, kl. rode poon 2 30-22. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 228-84. In IJmuiden werden vrijdag de volgende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 12-226 2.420. 100 5.500, 126 2.550, 180 8.820, 107 4.290, 34 5.640, 174 7.700, 117 7.580. 205 3.540, 51 10.230, 3 5.670, 161 3.740, VL 16 4.940, 34 6.500, 105 7.090, 110 6.880, IJM 2 2.780, 60 4.360. 18 6.950, 73 2.990. Scheveningen Zaterdagmorgen werden in Schevenin gen aangevoerd: 220 kisten toters, 60 verse haring, 120 makreel, 170 rederijkistjes ma kreel, 260 schol, 190 schelvis, 180 gul en kabeljauw, 3000 kilogram tong en tarbot, 100 kisten wijting, 450 kantjes haring, 110 stijve kabeljauwen. Haring KW 165 56 en KW 215 89 kantjes. Prijzen: maatjes klein 60 tot 141 en groot 99 tot 127 gulden. Advertentie De heer Prinsen wees ons ook op de stil le ligging van het botel op het water. Hoe wel een harde wind een stevige golfslag in het Noordzekanaal veroorzaakte was er van een schommelende beweging van de ponton niets te bespeuren. Dat komt omdat het botel uitgerust is met een slin- gerdempingsinstallatie een eigen vin ding van de N.D.S.M. die ook in IJmui den bij woelig water haar nut wel zal Advertentie De grote eetzaal op de „Casamarina" in wording. De vijf verdiepingen tel lende woonark zal o.m. ook een re creatiezaal en een televisiezaal be vatten. I (Van een onzer verslaggevers Op de toerf van de Nederlandse Droogdok- en Scheepsbouw Maatschap pij in Amsterdam-Noord wordt hard ge werkt aan het eerste Nederlandse „botel", de Casamarina, waarin straks 240 werknemers van Hoogovens in IJ muiden gehuisvest zullen worden. De veertig meter lange en bijna achttien meter brede ponton met zijn vijf ver diepingen tellende opbouw ligt vlak bij de walvisvaarder „Willem Barendsz". De streefopleveringsdatum is begin augustus en eer het zover is moet er nog heel wat werk aan en in het drijvende hotel worden verzet. De heer J. H. Prin sen, project-coördinator van de N.D.S.M., heeft echter goede hoop dat de „Casa marina" inderdaad over anderhalve maand in IJmuiden nabij de Arosa Sun zal liggen. „De werkschema's zijn precies op elkaar afgestemd, Het is normaliter niet te verwachten dat er in de resteren de tijd nog een kink in de kabel komt", zegt hij. We lopen met de heer Prinsen door het in hoofdzaak van staal geconstrueerde bouwwerk dat meer van een flatgebouw weg heeft dan van een woongelegenheid op het water. Op de laagste verdiepingen is het werk het verst gevorderd. „We werken van onderen naar boven. Deze nog niet algemeen toegepaste me thode is bijzonder efficiënt gebleken", legt de heer Prinsen uit. In de grote eetzaal komen de ruime afmetingen van dit ge deelte van het hotel zoals de N.D.S.M. de logiesponton zelf noemt goed tot hun recht. Maar ook in andere delen van de „Casamarina" blijkt dat de toekomstige bewoners hier alles behalve op een kluit je zullen zitten. De ruime viérpersoonska- mers zijn alle voorzien van vaste wasta fels. Bijzonder veel aandacht is besteed aan voorzieningen ter voorkoming van geluids hinder. In de wanden is een dubbele laag isolatiestof aangebracht en ook de zoge noemde zwevende vloeren zijn met ge luiddempend materiaal bekleed. bewijzen. In het binnenspuikanaal in IJmuiden zal de „Casamarina" overigens tussen vier meerpalen stevig verankerd worden. Het ontwerpen en bouwen van dit botel is voor Nederland in feite iets geheel nieuws. Er is een zeer vruchtdragende samenwerking tussen scheepsbouwers en bouwkundigen uit voortgevloeid. Er is ons daarom veel aan gelegen deze primeur op woninggebied tot een succes te maken", aldus de heer Prinsen. En al wordt er in de drijvende flat, die deze zomer 240 werk nemers van Hoogovens een riant onder dak zal verschaffen, nog volop getimmerd Oktober in gebruik De verwachting bestaat, dat de tweede spoorlfjn Beverwijk naar het Hoogoven- bedrijf in oktober in gebruik zal kunnen worden genomen. Wij berichten dezer dagen al uitvoerig over deze tweede lijn, die vanaf het sta tion Beverwijk een spoorwegverbinding zal geven naar het emplacement centraal. Het wordt een nieuwe verbinding meer naar het noorden, dezelfde richting waar in Hoogovens en aangesloten bedrijven verder uitgroeien. Op langere termijn wordt gedacht aan een derde spoorlijn, die echter niet zal lopen naar Beverwijk, maar tussen Uitgeest en Castricum zal aanslui ten op de hoofdbaan van N.S. Bij de aan leg van de tweede lijn i9 rekening ge houden met de mogeglijkheid voor dubbel spoor. en gelast, het is aan geen twijfel on derhevig dat de N.D.S.M. de realisering van de haar gegeven opdracht niet uitslui tend als een zakelijke afwikkeling maar ook als een erekwestie beschouwt. Het geen de aanstaande bewoners van de Ca samarina alleen maar tot voordeel kan zijn. Is het wel zo verstandig om aan het begin van een muziekfeest als Klaroen 65 een toporkest te engageren? Deze vraag hebben we ons bij voortduring gesteld tij dens het concert dat de Hoogoven Har monie gisteravond in de Dr. Prinsenhal gaf in samenwerking met het mannen koor „Sangerverein Dortmund Horde EV 1928". De Koninklijke Militaire Kapel heeft op de openingsavond zo fameus ge speeld dat verder alle verrichtingen wel enigszins moesten tegenvallen, hoe men zichzelf ook voorhield dat er sprake is van amateurs. Dit bezwaar speelde vooral op het con cert van gisteren omdat hier één gezel schap een groot deel van de avond voor zich opeiste. De dr. Prinsenhal was stampvol toen dirigent Steyn de dirigeer stok hief voor „Richilde" van Parès. Het begin was echter weifelend en het orkest kwam slechts langzaam op dreef. Toen kon men echter de grote muzikaliteit be wonderen, waarmee men de partituur volgde, en de helderheid van de klank, die sterk werd bevorderd door het voor- GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT treffelijke spel van de fluitisten. Waren er al eens onzuiverheden en ongelijkheden de uitvoering als geheel was toch zeer acceptabel. De grote kwaliteiten van fluitist J. J. Poolman werden nog eens goed duidelijk toen hij als solist optrad in Andante van Mozart.. De begeleiding stond echter niet geheel op gelijke hoogte. Het klonk wat log en er waren ook nogal eens moeilijk heden met het tempo. Het lijkt vrijwel onmogelijk om met een harmonie-orkest een fluit voldoende licht te begeleiden. Of het zou een beroepsorkest moeten zijn. Schiet de techniek van de Hoogoven Harmonie dus zo nu en dan tekort, aan de muzikaliteit kon niemand op deze avond twijfelen. Het was steeds smaak vol en verantwoord. Datzelfde kon men niet steeds zeggen van het Duitse koor, dat in „Preis dir, o Herr" al meteen in het begin misgreep en overnieuw moest beginnen, en dat daarna vaak ongelijk inzette, en regelma tig onzuiver zong. Het onder leiding van E. Werner staande koor bleek lang niet altijd een eenheid te vormen. Daarbij sunart de kunst nijverheids- afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4