De erfenisvan Anquetil wordt verdeeld Janssen en Den Har tog Nederlandse troeven in Tour de France zonder zekere winnaar Poulidor moet nu waar maken dat hij de sterkste renner is Taveri en Hailwood raasden naar de zege in de Britse TT Voor RIOS uit Pye wordt het elke wedstrijd moeilijker '.JE'.J T our-ploegen Der Alte hielp Telstar vergadert Borotra bij de veteranen Op weg naar het Nederlands kampioenschap amateurvoetbal Engels team staat voor in crickettestmatch ^\ifi ZATERDAG 19 JUNI 1965 Tweede favoriet TOTAAL 4100 km 12 Pellenaars ploeg DE NEDERLANDSE TOURPLOEG rijdt natuurlijk op... LOCOMOTIEF Goedkope seizoenkaarten voor Olympisch Stadion Historisch Lawaai Defensief Afmattend Jan Dassen Jan Janssen Ar ie den Hartog (Van een speciale verslaggever) Dinsdag is het weer zo ver. Dan ver trekt uit Keulen na Amsterdam 1954 en Brussel 1958 de derde stad buiten Frankrijk die hiertoe waardig werd be vonden de karavaan van de Tour de France. Het is waarschijnlijk, dat de wielerminnende gemeente in dit jaar 1965 met meer aandacht dan in de voor gaande jaren de worsteling van de „dwangarbeiders" van de weg over 4177 km door West-Duitsland, België, Frankrijk en Spanje zal gadeslaan nu de vijfvoudige Tourwinnaar Jacques An quetil definitief besloten heeft toeschou wer bij het immense wielergebeuren te blijven. De afwezigheid van Anquetil houdt in, dat de ronde niet per se meer in de drie persoonlijke tijdritten gewon nen behoeft te worden. Deze 52ste tour zal levendiger kunnen zijn dan de voor gaande edities, waarin de meute als ver lamd voor de schittering van het feno meen Anquetil zich bij voorbaat bij diens zege had neergelegd. Uitgesproken favorieten zijn er ditmaal niet. Natuurlijk hopen de Fransen op een doorbraak van Raymond Poulidor. die het vorige jaar na een onfortuinlijke Tour in het Parijse Prinsenpark zijn nederlaag moest erkennen. Maar voor hij aan de Tour van het vorige jaar begon had de bijna altijd nors kijkende Poulidor de morele steun van de overwinning in de Spaanse ronde achter zich. Dit jaar ecli ter heeft hij nederlaag na nederlaag moe ten slikken. In diezelfde Vuelta werd hij thans, enkele dagen voor het einde door zijn eigen ploegmaat Rolf Wolfshohl uit de leiderstrui gefietst en een maand later kreeg Poulidor in de Dauphiné Liberé van Jacques Anquetil een geducht pak slaag. Al met al was dit een onverteerbaar voorgerecht voor de donkere Poulidor, waardoor zijn toch al niet zo sterke mo reel een geduchte knak heeft gekregen. Desalniettemin blijft Poulidor een van de voornaamste kanshebbers voor de ereron de in het Pare des Princes, vooral om dat hij in de bergen, waarmee Jacques Goddet dit jaar met bijzonder kwisti ge hand heeft gestrooid, voor bijna nie mand uit de weg behoeft te gaan en ook in de tijdritten zijn mannetje staat. Naast Poulidor staan genoeg anderen te dringen om de voorlopige erfenis van Anquetil over te nemen. Belangrijke kans hebbers zijn ook onze landgenoten Jan Janssen en Arie den Hartog, de haast in het Tourvak vergrijsde Federico Baha- montes, met zijn 37 jaar een der oudsten van de karavaan, de onberekenbare Brit Tommy Simpson, de Duitse klimspecia- list Rolf Wolfshohl en de Italiaanse win naar van de Giro, Adorni. Als een van de grootste tegenkandida ten voor Poulidor geldt wereldkampioen Jan Janssen, die het vorige jaar in triomf met de groene trui omgord in het Pare des Princes het Wilhelmus liet op klinken. Het was in die Tour van 1964 duidelijk geworden, dat Nederland in Jan Janssen voor de toekomst een mogelijke Tourwinnaar bezit. De zwaarste Pyreneeënetappe over de Peyresourde, de Aspin, de Tourmalet en de Aubisque waarin hij achter de ontsnap te Bahamontes een bijzonder fraaie twee de plaats op het autocircuit van Pau be vocht, werd voor de Nederlander tevens de rit van de waarheid. Hij wist nu, dat hij ook in het hooggebergte vrijwel nie mand behoefte te vrezen. De jonge Jan Janssen kwam volgroeid uit de Tour. Hij was een man van gewicht geworden, nu overtuigd van zijn eigen kwaliteiten. En nu, rijdend in de regenboogtrui heeft Janssen zijn zinnen gezet op het gele erehabijt van de Tour. Janssen is gezond eerzuchtig. Dat heeft hem in het voorseizoen parten gespeeld. Hij moest en zou die regenboogtrui in klassiekers waar maken maar werd enkele malen door domme pech van de zege afgehou den. De tweede Nederlandse favoriet voor een der ereplaatsen in de Tour is de 23- jarige Zuidlander Arie den Hartog, een begenadigd coureur, van wie Gino Barta- li bij de wereldkampioenschappen in Salo verzuchtte: „hadden wij er zo maar een". Dat werd ook ingezien door Raymond Louviot, de Franse stalbaas, die het vo rige jaar Den Hartog in het gevolg van Jacques Anquetil onderbracht maar hem het eerste jaar „kort" hield. Dat beteken de overigens een reeks imponerende over- Franse ploegen: Fort-Gltane: Louviot, Aimat, Everaert, Grain, Lebaube, Martin en Novaks Rostollan (allen Frankr.), Den Hartog (Ned.) Lute (Ned.) en Denson (GB.). Pelforth-Sauvage Lejeune: Anglade, Ferrer, Foucher, Joseph en Georges Groussard, Lefèbre, Mahé (allen Frankr.), Jan Janssen (Ned.), Monty (B.) en Schleck (Lux.). Mercier B.P.: Bodin, Cazala, Chappe, Gainche, Genet, Poulidor (allen Fr.) Aerenhouts, Swerts, Van Schil (allen België) en Wolfshohl (Did.). Margnat-Paloma: Bachelot, Bellone, Darrigade, Le Her, Mastrotto, Milesie (allen Frankr.), Bahamontes (Spanje), Gines Garcia (Spanje), Geldermans (Ned.) en Junker man (Did.). Peugeot B.P.: Delisle, Duez, Letort, Nedelec, Pingeon, Zimmermann (allen Frank.) Bracke (B.), Simpson (G.B.), Soler (Spanje) en Van Koningsloo (België). Belgische ploegen: Solo Superia: Depauw, Ar- mand Desmet, Dewolf, Plankaert, Seis, Sorge- loos, Stevens, Van Aerde, Van de Kerkhove en Van Looy (allen België). Flandria-Romeo: Bock landt, Boucquet, Brands, Haeltermann, Mole naers, Reybroeck. Vandenberghe, Van de Ryse. Van Tongerloo (allen België). Wiels Groene Leeuw: Gilbert Desmet 1, Gilbert Desmet 2, Gustave Desmet, Beheyt, Pauwels, Timmer- mann, Verhaegen (allen België). Kunde (Did.) Pusche (Did.) en Wright (G.B.). Italiaanse ploegen: Salvarani: Adorni, Gimon- di, Mazzacurati, Minieri, Pambianco, Partesotti Ronchini, Vendemiatti (allen Italië), Blanc (Zwits.) en Zoeffel (Zwits.). Ignis-Molteni: Co lombo, De Rosso, Durante, Fezzardi, Fontona Fornoni, Motta, Fortaluppi, Stefanoni (allen Italië) en Bingelli (Zwits.). Spaanse ploegen: Kas: Gabica, Galera, Gomez del Moral, Echevarria, Elorza, Jimenez, Mome- ne, Sagarduy, Uriona en Velez (allen Spanje) Ferrys: Alomar, Bertan, Honrubia, Garcia Such, Esteban Martin, Mas, Mendiburu, Otano Perez-Frances en Sune (allen Spanje). Mocht Peter Post nog besluiten aan de ronde Frank rijk mee te doen, dan komt hij uit voor de formatie van Flandria-Romeo. Nederlandse ploeg: Televizier: De Roo: De Haan, Haast, Harings, Karstens, Maliepaard Nijdam. Van Dongen, Van Espen en Wouters. pliecentijdktt 21kn KEULEN J V i Cl START 1. IE VENTOUX 1900m. S. LAUTAKET 2059a. 2. PEKTY 1305m. 7. POKTE 1325m. 3. SENTINELLE S90m. 0. CUCUEKON 1U0it ROUBAIX Tourna! 6PANIEK 1131 n. 10. L'EPINE 1003m 11. LE KEVAKD 1530m. 5. VAKS 2111 m 5. 120AKO 2350n INDIVIDUELE TIJOKIT 25 km ROUEN 07 PARIJS A FINISH Geneutraliseerd QUIMPER INDIVIDUELE INDIVIDUELE Tl JDK IT 23 km TIJOKIT 30km Clameej Charolles LA ROCHELLE LES-BAINS LYON BRIANCON ff BAGNERES DE-BIGORRE 2 CARPENTRAS MONTPELLIER MAKMAKE CHIOULA 1U9m. AU 01 SOU E171 Om ERPIGNAN A LES TDUKMALET21U m fBALITKES l 251m. POKTETOASPET I070m Banyuls TOS A 5 1855m. MAAAAAAAAA/UlAAAAAAAfUUUUIAIUUUUUUUUIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAfUIAAAfUUUWUUIAAAAfMAAAAfUUUUVnAAAi winningen in Franse wegkoersen maar voor de Tour kwam Arie nog niet in aan merking. Louviot had grotere plannen met de blonde goedlachse Nederlander. In het begin van dit seizoen kreeg Den Hartog zijn eerste"grote kans en die greep hij met beide handen: in een formidabe le spurtzege op Adorni en Balmamion schreef Den Hartog de klassieker Milaan- San Remo op zijn erelijst bij. Ook de ron de van Auvergne werd een flinke buit voor de Zuidlander, die daarna in enke le grote rondes aan zijn Tourvorm is gaan slijpen. Arie den Hartog, een rasklimmer en be gaafd tijdrijder, heeft alle kwaliteiten in zich om in de Tour een vooraanstaande rol te spelen. In zijn amateurtijd reed hij niet altijd even economisch maar hij heeft intussen al veel bijgeleerd. Nog nooit heeft een zo jonge coureur zo'n grote kans gekregen: het is een publiek geheim dat Raymond Louviot en Rafael Geminiani, nu Anquetil als topman voor de Tour is weggevallen, het oog welwillend op de jonge Nederlander hebben laten vallen. Officieel staat nog niets vast maar het lijkt aannemelijk dat onze Arie den Har tog in de ronde van Frankrijk als kop man vaif Ford wordt aangewezen. Het zal mede van de prestaties van de formatie onder leiding van Kees Pelle- naars afhangen of de Tourkoorts ook in ons land hoog zal oplaaien. Na het ge slaagde experiment van het vorige jaar kan Pellenaars nu over een kwalitatief be tere ploeg beschikken met Jo de Roo en Bas Maliepaard als voornaamste troeven in de vlakke etappes. Daarnaast mag men Raymond Poulidor ook Gerben Karstens, Cees van Espen en Leo van Dongen op het „platte" niet on derschatten. Voor de bergen heeft de Bre dase ploegleider zijn hoop gevestigd op Cees Haast en... Gerben Karstens. Niet, dat zij overwinningen zouden kunnen be halen maar in het totale spel van Pelle naars moeten zij op de cols een belang rijke rol spelen. Er zullen nog meer Nederlanders op 22 juni in Keulen van start gaan. „Zekeren" zijn al Cees Lute in de ploeg van Arie den Hartog en Ab Geldermans als een der luitenanten van Federico Bahamontes Voorts bestaat nog altijd de mogelijkheid, dat Peter Post als kopman van de Bel gische Flandria-ploeg zal vertrekken, al zou dat dan met tegenzin zijn. Want na zijn gedwongen rustperiode door een been- blessure heeft de lange Amstelvener be slist nog niet de goede „moraal". Ener zijds is Post wel geneigd te vertrekken om zijn hoge jaargeld bij de fabriek niet te verspelen maar anderzijds voelt hij er weinig voor om zich te forceren. „Uitein delijk heb ik hier een naam te verspelen en bovendien wil ik liever geen risico nemen met het oog op het komende win terseizoen." (Van een speciale verslaggever) De Roemeense ploeg voor de Ronde van de Toekomst heeft bij aankomst in West-Duitsland nogal wat moeilijk heden ondervonden. Te Frankfort werd de Roemenen namelijk de visa om het land binnen te komen gewei gerd en toen men niet tot een oplossing kwam, werd ten einde raad de Tour organisatie opgebeld. Deze nam con tact op met oud-bondskanselier Kon rad Adenauer, die destijds over de kandidatuur van Keulen als startplaats van de Ronde van Frankrijk aan de orde was, had toegezegd, dat alle Oost-Europese ploegen de nodige visa zouden krijgen. De voormalige bonds kanselier deed nu zijn belofte gestand want door zijn bemiddeling konden de Roemenen, zij het met enige vertra ging, tenslotte toch hun reis naar Keu len voortzetten. (Van onze sportredactie) Maandag 5 juli houdt Telstar een bui tengewone algemene ledenvergadering. Daarin wordt een rapport over het be stuur en het bestuursbeleid, dat gemaakt is door een door de leden benoemde com missie, behandeld. Ofschoon de 67-jarige Fransman Jean Borotra in de eerste ronde van het kwa lificatietoernooi voor Wimbledon zowel in het herendubbel als gemengd dubbel kans loos ten onder ging, zal hij toch acte de présence geven op dit grote tennisfestijn. Met een aantal andere oudgedienden komt Jean Borotra samen met zijn 70- jarige partner „Toto" Brugnon uit in een veteranen-toernooi. De 64-jarige Frans man Henri Cochet, eveneens een van de tennismusketiers uit de glorietijd van Bo rotra, vormt samen met de Nederlander Van der Eijnde een dubbel. Advertentie gemonteerd met Vredestein banden De Japanse Honda's en Suzuki's hebben ook de 50 cc-race van de Britse TT volle dig beheerst. Op de laatste dag van de ra- res op het bergcircuit van het eiland Man bleek de twee cilinder Honda van de ervaren Zwitser Luigi Taveri de snelste. Taveri liet na felle strijd de Suzuki van wereldkampioen Hugh Anderson achter zich, waardoor hjj de titelhouder in de competitie om het kampioenschap tot op twee punten benaderde. Sfeerloos daarentegen was de race van de halve liters. Mike Hailwood, die eerder in Amerika en West-Duitsland al onge naakbaar bleek, leidde van start tot finish. Zelfs de omstandigheid dat de Brit ten val kwam kon zijn positie niet in gevaar bren gen. Wel kostte een pitstop daarna de mil- jonairszoon vele tientallen seconden. Hij behield evenwel een ruime voorsprong op zijn concurenten. De uitslagen zijn: 50 cc-klasse: (3 ron den, 182 km): 1. Taveri (Zwits.) met Honda 1 uur 25 min. 15,6 sec. (gem. 128 km per uur); 2. Anderson (Nw. Zeel.) met Suzuki 1.26.08,8; 3. Degner (W.-Dld.) met Suzuki 1.28.10,0; 4. Mates (GB) met Honda 1.43.41,4. Snelste ronde: Taveri 130.08 km per uur. Stand wereldkampioenschap: 1. Ander son 25 pnt.; 2. Taveri 23 pnt.; 3. Bryans (Ierl.) 22 pnt. 500 cc-klasse (6 ronden, 364 km): 1. Hail wood (GB) met MV Agusta 2.28.09,0 (gem. 147,56 km per uur); 2. Dunphy (GB) met Norton 2.30.28,8; 3. Duff (Can.) met Match less 2.34.12,0; 4. Burne (Zd-9fr.) met Nor ton 2.35.01,6. Snelste ronde: Hailwood 153,05 km per uur. Stand wereldkampioenschap: 1. Hail wood 24 pnt.; 2. Agostini (It.), Dunphy en Parriott (VS) allen 6 pnt. Dank zij voortreffelijke batten van Co lin Cowdrey heeft Engeland op de twee de dag van de tweede cricket testmatch tegen Nieuw-Zeeland een ruime voor sprong kunnen nemen. In antwoord op de 175 runs van de Nieuwzeelanders, scoor den de Engelsen 307 all out, zodat zij de eerste innings afsloten met een winst van 132 punten. Cowdrey, die in deze wedstrijd die op Lords wordt gespeeld vijf uren aan bat stond, sloeg dertien vieren. De Engelse top-scorer werd een half uur voordat de speeltijd verstreken was in de slips uitge- vangen. Op dat moment was de stand 290 voor zes. De staartwickets faalden echter vol komen en leverden niet meer dan 17 punten op. In de laatste over van de twee de dag kwam er een einde aan de eerste innings. Cowdrey en Ted Dexter, die tot een score van 62 runs kwam, hebben de wed strijd volkomen beheerst. De Engelsen passeerden het totaal van de Nieuwzee landers voor het verlies van slechts drie wickets. Hoewel de leiding van de Amsterdamse eredivisieclub DWS zulks nog niet wilde bevestigen, schijnt men in de hoofdstad van plan te zijn voor het komende sei zoen 20.000 seizoenkaarten (onoverdekte zitplaatsen) uit te geven voor slechts 25 gulden per stuk. Daarvoor zou men alle thuiswedstrijden van DWS in het Olym pisch Stadion (uitgezonderd bekerwed strijden) kunnen bijwonen. „Het wordt voor ons elke wedstrijd moeilijker. Het lijkt haast onafwendbaar dat we binnenkort een match verliezen", zegt de heer J. H. Klinkers, voorzitter van de amateurvoetbalvereniging RIOS uit Pije (Limburg), die nu nog ongesla gen bovenaan staat in de competitie om het landskampioenschap. „In de laatste wedstrijden wisten we op het nippertje nog een gelijkspel uit het vuur te slepen, maar als we eens een keer goed pech hebben, grijpen we er naast. De druk, en dat is goed aan onze spelers te merken, dreigt te groot te wor den". „Stel dat dat zondag thuis tegen Em- men gebeurt", vult de heer J. A. Stof fels, technisch lid van het bestuur aan, „en dat lijkt me helemaal niet zo gek, want volgens mij is Emmen de ploeg die in de ze titelcompetitie het beste voetbal speelt, dan zijn er twee mogelijkheden: Of het team raakt aangeslagen, verliest het zelf vertrouwen, raakt in 'n voortdurende ma laise. Of de jongens spelen na die neder laag, ontdaan van de druk van het onge slagen zijn, weer vrijer, losser. Ik hoop niet alleen, maar durf ook te zeggen, dat op dat laatste het rheeste kans is. We hebben een mentaal sterke ploeg, die tot de laatste seconde blijft doorgaan, achterstand of geen achterstand. Neem alleen maar de twee laatste kampioens wedstrijden tegen Papendrecht en Esca- VC. In beide maakten ze in de laatste minuten gelijk." „Die mentaliteit is de sterkte van RIOS" vervolgt voorzitter - hoofdonderwijzer Klinkers. „Een mentaliteit, die historisch te verklaren is. Ons dorpje Pye is eigen lijk een kerkgemeenschap van de ge meente Echt, een gemeenschap nu nog maar bestaand uit een 800 gezinnen die steeds heeft moeten vechten om er kenning. Dat heeft de bewoners van Pye niet alleen vechtlust gegeven maar ook een sterk gevoel van saamhorigheid. Die saamhorigheid is in ons team terug te vinden. Dat verklaart mijns inziens dat een vereniging uit een dorp van 800 ge zinnen een voetbalteam kan opbrengen dat tot de sterkste amateurelftallen van ons land behoort. We hebben een vereni ging van zeven jeugdelftallen en vijf se niorenteams. Maar daar omheen staan vele supporters. Honderden reizen steeds met ons mee naar de uitwedstrijden, hon derden staan ons na die wedstrijden aan het station op te wachten". „Bij de thuiswedstrijden," zo neemt de heer Stoffels weer over, „hebben we steeds zo'n vijfduizend bezoekers, die een ongekend lawaai produceren met sirenes, toeters en kelen. Dat grote aantal voor een amateurclub danken we aan het goe de achterland dat Pye heeft. Op het ogen blik lijkt het wel of heel Limburg suppor ter is. Zondag in Arnhem leek het wel of er alleen maar RIOS-supporters waren. Ze maakten zoveel lawaai, dat de politie meende te moeten ingrijpen en o.a. de si renes het zwijgen oplegde. Daarna brak de boel echter pas goed los, want dat is nou net wat je een Pyenaar niet moet aandoen. Zo gauw ze voelen dat ze ach teruit gezet worden, komt die vechters mentaliteit weer boven". „Die mentaliteit uit zich ook in onze speelwijze. Wij verdedigen grimmig, vaak met zeven spelers in het defensief. We geven veelal het middenveld prijs aan on ze tegenstanders, maar weten toch te sco ren door onze supersnelle vleugelspelers, de neven Ton en Har Goldstein en door onze middenvoor Jo Verkooyen. Die laat ste is onze meest intelligente speler. Hij weet een snelle aanval op te bouwen en kansen te scheppen door zijn bekeken en vaak geraffineerde cross-passes naar de buitenspelers. Ze hebben alle drie een goed schot in de benen en hebben maar weinig opening nodig om een treffer te plaatsen. Dit team heeft met die speel wijze met 7 punten voorsprong ons dit sei zoen het kampioenschap gebracht, nadat we drie jaar in de zuidelijke eerste klas speelden. Daarvoor stoomden we in een seizoen uit de derde, door de tweede naar de hoogste klasse. Nu ik al onze tegenstanders in de kam pioenscompetitie heb zien spelen, durf ik niet te zeggen, dat wij de beste ploeg hebben. Emmen speelt bijvoorbeeld veel mooier, intelligenter voetbal, Papendrecht is technisch beter en JOS uit Amsterdam veel geroutineerder. Maar wij hebben, lijkt me, het sterkste moreel en dat lijkt in deze afmattende voetbalslag de beste pa pieren te geven". RIOS betekent eigenlijk Rooms In On ze Sport, zo heeft men het in 1931 bij de oprichting bepaald. Tijdens onze kam pioensreceptie zei de burgemeester ech ter Robuust, Intelligent Op Sportgebied. Dat past dit team beter nu. We hopen door robuuste intelligentie de afmatting te overwinnen. Afmattend is deze kam pioenscompetitie namelijk door het feit, dat de tegenstanders heel weinig voor el kaar onder doen, geen wedstrijd makke lijk opgevat kan worden. Door ons onge slagen zijn wordt voor ons de druk nog eens extra-zwaar, omdat iedere tegenstan der er nu natuurlijk een extra-eer in schept ons de eerste nederlaag toe te brengen. JOS, onze runner-up heeft het echter ook moeilijk. Die spelen onder de De twee neven Goldstein, de snelle en gevaarlijke vleugelspelers van RIOS. Har Goldstein, de aanvoerder die op deze foto scheidsrechter Wil- lems uit Gouda de hand drukt en Ton Goldstein (midden) de rechts buiten die door bondscoach George Kessler geselecteerd werd voor het nationaal amateurteam. druk, dat ze niets meer mogen verliezen om bij te kunnen blijven. Eigenlijk speelt alleen ESCA-VC vrijuit, omdat die alle hoop hebben laten varen. Dat die ploeg echter in sterkte weinig onderdoet voor wie dan ook hebben we afgelopen zon der ervaren. We waren heel blij met die 2-2-stand. We zijn nu een wedstrijd over de helft van het toernooi. Natuurlijk ho pen we de titel te pakken we hebben nu de beste papieren maar.de eindstand van deze competitie zou wel eens heel anders kunnen zijn, dan wie ook verwacht

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9