Japan biedt mogelijkheden voor onze industrie „Kwaliteit consumptie-ijs valt wel mee" Eén CAO bij de Nebim T axichauf f eurs moeten weer aan het werk Nieuwe formule voor obligatie-emissies UIT HET BEDRIJFSLEVEN Handelsmissie terug Stijgende importen in West-Duitsland Staatssecretaris Bartels: Buurman Belg blijft flink bier drinken Terugbetaling bij Tanah Radja Scheepvaartberichten V erkoopassociatie Bensdorp-Blooker Sinaasappelen hebben geen make-up in Nederland Verenigde Naties krijgen dollars Kort economisch nieuws Luchtverontreiniging weer onderwerp van vragen Noren van zeventig krijgen staatspensioen Aanvaring bij Vlissingen DINSDAG 22 JUNI 1965 13 Zilvernotering hoger Betalingstermijn verlengd voor suppletie-aangiften mm. mwx pil Wumm WALL STREET: Verliezen over een breed front Japan is niet meer het land dat dank-1 dat er belangrijke zaken gedaan zijn en rij hard werken en weinig loon voor de dat voor de toekomst goede contacten zijn arbeiders goedkope massagoederen van gelegd. slechte kwaliteit produceert. Het heeft Concrete resultaten van het bezoek zijn: zich opgericht tot een veel hoger niveau, een tussen de Centrale Kamer van Han- terwijl het vaandel van de goedkope, delsbevordering en haar Japanse zusteror- slechte kwaliteit thans tijdelijk naar Hong ganisatie de Jetro gesloten overeenkomst, Kong is afgezakt en zich voortbeweegt wederzijds eikaars belangen te gaan be naar Zuid-Korea. Daar verrijzen zeer gro te fabrieken waar uitzonderlijke lage lo- hartigen. Verder zal de Centrale Kamer van Handelsbevordering in Japan een af nen worden betaald. Tot deze conclusie is deling oprichten die voor de zo belangrij- de missie van de Centrale Kamer van ke verdere afwikkeling van de gelegde Handelsbevordering gekomen, die gisteren contacten zal zorgen. Vertegenwoordigers onder leiding van haar voorzitter, de heer van de chemische industrie hebben onder- Sidney J. van den Bergh, uit Hong-Kong tussen besloten over enkele maanden zelf op Schiphol is teruggekeerd. opnieuw een missie naar Japan af te vaardigen met het oog op mogelijke Toch bevindt Japan zich op het ogenblik „joint ventures", in een crisis. „Tot verleden jaar toe steeg de nationale economie per jaar met 10 tot 15 percent," aldus de heer Van den Bergh. „Sinds een jaar geleden is dat scherp gedaald tot 4 a 5 percent, een groei percentage waar wij in Nederland overi gens nog jaloers op zijn". Toch heeft de ze scherpe daling in dit land met zijn 100 miljoen inwoners tot een crisis geleid, die zich de laatste maanden met ettelijke zeer grote faillissementen sterk heeft toege spitst en die met name de Japanse ef fectenbeurs aan de rand van de afgrond bracht. Staatssecretaris Bartels acht verscher- Ik heb zeer grote bewondering voor de j van de bepalingen van het consump- nationa e Inspanning van Japan gekre- £ieiJsbeslult n(£h intensivering van de gen" a dus de heer P. A Huet, firmant J nod- Hjj t niet dp ver()nt_ van het bankiershuis He dring en Pier- van TJweede-Kamerlid J. J. son, die eveneens deel uitmaakte van de s die hierover sehriftelij. men'er-Teer" ^I fmanderinrop" lange k" ™ge„ had gesteld, maar antwoordt men et zeer veel Inancier g p g hem, dat uit de gehouden controles is ge- ï™ZvP. ofen di? fei Jv»rlX <™„<ieij, niet fan de gestelde eisen voldoet sleelite een kle.n gedeelte vormt van de totale produktie. Aanleiding voor de vragen van het ka- I rnerlid was de inaugurele rede van prof. BONN (AP) Door de stijgende impor ten is het batig saldo van de handelsba lans van West-Duitsland voor de eerste vier maanden van dit jaar gedaald lot DM 1,1 miljard. Voor de overeenkomstige pe riode van 1964 beliep dit saldo nog DM 3,2 miljard. Het ministerie van Economische Zaken heeft bekendgemaakt, dat terwijl de exporten met 8 percent toenamen tot DM 23,8 miljard, de importen met 21 per cent stegen tot DM 21,5 miljard. BUITF.NI.ANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.01—10.11; Canadese dollar 3.31'/!3.36'/!; Amerikaanse dollar 3.58 '/i3.621/*; Belgische frank (100) 7.22—7.27; Franse frank (100) 73.40—73.90; Zwitserse frank (100) 83.10— 83.60; Duitse mark (100) 89.8090.30; Noorse kroon (100) 49.85—50.85: Deense kroon (100) 51.6052.60; Zweedse kroon (100) 69.4570.45; Italiaanse lire (10.000) 57.0059.00; Oostenrijkse schilling (100) 13.95—14.05; Portugese escudo (100) 12.60—12.75 en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.986.13. vorm van financiering, vooral als de in ternationale liquiditeiten de neiging heb ben af te nemen. Een bankier wil het liefst de blik in de toekomst vermijden, iv- Als men ziet dat de liquiditeit af gaat 7, f nemen hetPeen de financiering in Taoan had Êesteld. d^t wat m ons land wordt nemen, nelgeen ue iinancieiing m japan VwoiiteitehoHerf van mn. zal bemoeilijken, dan is de steunactie van de Japanse regering mij volkomen duide gepresteerd aan kwaliteitsbederf van con sumptie-ijs ongelofelijk is en dat de keu- Mik Het is een zeer verweven zaak om- ringsdienst voor waren soms 30 tot 40 per- t Llf 1 tLZ J ITLïï» cent van de monsters om bacteriologische dat in Japan de banken in de industrie afkeurt De staatssecretaris niet alleen als aandeelhouder nteressen r(?de"e" atkeurt' V,® ^aatssecreians hebben, maar tevens deze industrie finan cieren en merkt hierover op, dat prof. Vos, zoals bij navraag is gebleken, met het woord vielen at bovendien soms nog afnemers I -,, zijn ook. Ik neem zonder enige twijfel „kwaliteitsbederf met alleen doelt op de aan, dat de effectenbeurs in Japan met bacteriologische toestand van het con- een zeer hoog bedrag is gesteund." Met sumptieijs doch ook op andere eigen- het nadrukkelijke voorbehoud dat hij de schappen daarvan. In 1963 hebben de keu- cijfers niet precies kende schatte hij dit totale steunbedrag op 250 miljard yen (2A miljard gulden). Resultaten ringsdiensten van waren van de onder zochte 14.547 monsters er 2991 (ca. 20 pet.) afgekeurd. Dit geschiedde echter ook bijv. omdat In Japan liggen goede mogelijkheden de samenstelling niet voldeed aan de voor de Nederlandse handel en industrie, voorschriften van het consumpt eijs-be- Srfney v,„ d„„ Bergh verida.rde nog op ja"=£asï wS) S het ressort van een enkele keuringsdienst wel eens opgelopen tot 31. In dit verband TTrvIdl (vaol rroBnlrf" merkt de staatssecretaris evenwel op, dat E/I U dl g aa L ^fcJULUvL de keuringsdiensten veelvuldiger controle ren daar, waar naar de ervaring heeft H/ACTÉ* geleerd aan de bestaande voorschriften JLIAIC! LlVJgC IVL/S LCll niet altijd de hand wordt gehouden. De n.v. Maatschappij voor Wasverwer- king Erdalfabrieken Amersfoort en doch- I termaatschappijen heeft over 1964, blijkens de concernverlies- en winstrekening, een saldo exploitatierekening na aftrek van belastingen behaald van 3,21 (v.j. 3,14) min. De normale en extra afschrijvingen vaste activa stegen tot 1,82 min 1,74) min. De te verdelen winst liep op tot 1,38 0,69) min. Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van vijftien percent, plus 25 percent belastingdividend in verband met de reeds eerder aangekondigde herkapitalisatiebo- nus van 100 percent. Door deze bonus wordt het aandelenkapitaal van 2.225.000 verhoogd tot 4,45 min. Zoals bekend werd het maatschappelijk kapitaal verhoogd van 3 min tot 10 min. Wat de omzetontwikkeling betreft ziet de directie de toekomst met gematigd op- timsme tegemoet. De mate van de verdere kostenstijging maakt de winstvooruitzich- ten onzeker. Getracht wordt de kosten stijging op te vangen. De eerste zes maan den van 1965 geven inzake omzet en be drijfsresultaat een beeld dat tot tevreden heid stemt. De directie meent de toekomst met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. 1964 heeft zich, blijkens het verslag, ge kenmerkt als een jaar van grote kosten stijgingen, die maar ten dele zijn opge vangen door hogere omzetten. Over het algemeen is de gang van zaken bevredi gend geweest en heeft aan de verwach tingen voldaan. De kostenstijgingen ver vullen de directie met grote zorg, omdat het einde daarvan nog steeds niet in zicht is. De gemiddelde Belg blijkt aan bier de voorkeur te blijven geven. Uit de dezer dagen gepubliceerde studie van de Belgi sche industrie in wijnen „geestrijke dran ken en likeuren" blijkt de gemiddelde De N.V. Handelsvennootschap voorheen Maintz en Co heeft, blijkens de winst- en verliesrekening over 1964, aan inkomsten uit directievoering ontvangen „68.607 (v.j. 221.400). De inkomsten uit deelne mingen stegen tot 285.964 239.462). Na aftrek van onder meer exploitatiekosten ad 315.209 273.256) resteert een onver anderd winstsaldo van 95.300. Voorge steld wordt zoals bekend een onveranderd dividend van acht percent over een onge wijzigd aandelenkapitaal van 1.05 min. De sterke kostenstijging kon worden op gevangen. Een vergroting van de omzet bij handhaving c.q. lichte verbetering van de marges heeft tot een belangrijke verbete ring van de bedrijfsresultaten geleid. Voor zover thans kan worden overzien, mag ook voor 1965 op een verdere stijging van de omzet worden gerekend. De Nederlandse Bontweverij N.V. heeft wat omzetten en resultaten betreft in de eerste twintig weken van 1965 aanmerke lijke vooruitgang geboekt, in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar aldus heeft de directie meegedeeld in de jaarvergadering. Over 1964 werd de gehele winst uitgekeerd aan aandeelhouders, na dat in 1962 een verlies werd geleden en in 1963 enige winst werdd behaald. On danks het feit dat er dus geen gelegen heid was om de reserves te versterken, is de balanspositie zeer behoorlijk en ook in de jaren van tegenslag is zij vooruitgegaan Gelijkluidende arbeidsvoorwaarden voor hand-arbeiders en beambten zullen met consumptie per hoofd van de bevolking I ^«„1^ bJj..de ma i:w RW Wiin drinkt mpn Import Mij. (Nebim n.v.) te jaarlijks 165 liter bier. Wijn drinkt men slechts 11,6 liter per jaar en alcoholische 's Gravenhage van kracht worden, nu de dranken 1,1 liter. Daar kinderen in België I Richting van de Arbeid hiertoe onlangs wel vrij vroeg bier leren drinken maar hun toestemming veileend heeft, consumptie doch uiteraard niet groot is, Alle functies in het bedrijf zullen op kan men op grond van de genoemde cij- nieuw worden gegroepeerd in acht loon fers wel zeggen dat de gemiddelde vol- groepen, waarbij in iedere groep functies wassen mannelijke inwoner van België van gelijke waarde worden ondergebracht redelijk veel bier consumeert. Uit de stu- Voor iedere groep wordt een vast maand die blijkt dat de invoer van wijn in 1963 salaris bepaald, meer dan 800.000 hectoliter bedroeg. De Als voornaamste punten van deze nieuwe invoer uit Frankrijk was bijna de helft indeling kunnen worden genoemd de af van de totale, die uit Spanje en Italië schaffing van uurlonen en de invoering van vaste maandsalarissen, gelijke se cundaire arbeidsvoorwaarden, afschaffing van de „prikklok" en extra beloning voor langdurig dienstverband. De opzeg gingstermijn wordt voor alle werknemers I op een maand gebracht. De benamingen „handenarbeider" uurloner en „beambte ■n Tvrt;- n..i*I (maandloner) komen te vervallèn. Men f JXn pm Hp kent straks alleen technische, administra- Radja is van plan voor te stellen om de commerciële medewerkers beschikbaar komende middelen te gebrui- e commerciete medewerkers. ken om een deel van het aandelenkapitaal terug te betalen. Het bestuur wil deze te rugbetaling stellen op 100 per aandeel, elk groot 900, zodat het nominaal be drag van de aandelen wordt teruggebracht I kens 'n opgave van H. Drijfhout en Zoon1 tot 800. Er zijn 2000 aandelen geplaatst. Edelmetaalbedrijven thans: veredelings In verband hiermee is een statutenwijzi- goud 4.075-/4.125 4.075-/4.125), bin ging noodzakelijk, teneinde het maatschap nenlarids goud 4.250 4.250), zilver pelijk kapitaal vast te stellen op 4 min, 149,50-/ 155,— (vorige week werd het verdeeld in 5000 aandelen, elk groot 800 zilver verlaagd van 150,00-/ 155,50 naar respectievelijk 15,5 en 16 percent. De goud- en zilvernoteringen zijn blij waarvan 2000 geplaatst en volgestort. Afkeuring van een groot aantal mon sters wil daarom niet zeggen, dat al het consumptieijs in vele gevallen niet aan de gestelde eisen voldoet. Ook herinnert hij eraan, dat in het consumptieijs-besluit reeds stringente eisen zijn gesteld. On deugdelijk ijs komt daarom niet op reke ning van het ontbreken van stringente be palingen, maar op het ontduiken daarvan. Abbekerk 19 te Amsterdam. Abida 19 te Hamburg. Acila 19 te Brisbane verw. Adrastus 19 v. Bremen n. Amsterdam. Alblasserdijk 19 te Le Havre verw. Aldabi 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Almkerk 20 te Rotterdam. Aludra 20 te Las Palmas verw. Ameland 18 v. St. Nicolas n. New York. Amstelmeer 19 v. Chungjin n. Moji. Area 20 te Kaapstad verw. Archimedes 20 te Rotterdam. Aristoteles 19 te Antwerpen. Attis 20 te Amsterdam. Averdijk 19 te Thames. Bali 19 v. Livorno n. Port Said. Bengalen 19 te Los Angeles verw. Blitar 19 te Antwerpen. Carrillo 18 v. Almirante n. Charleston. Castor 18 vertr. Antalya-Leixoes. Dahomeykust 19 v. Takodoradi n. Freetown Daphnis 19 te Marcaibo verw. Delphina 20 v. Rotterdam. Dorestad 19 v. Singapore n. Saigon. Friesland 19 v. Rotterdam n. Sluiskil. Gaasterland 19 te Rotterdam. Geeststar 20 te Dublin. Gorredijk 19 te Tampa verw. Graveland 19 te Bremen. Hathor 18 v. Beyrouth n. Latakkia. Hector 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Heemskerk 19 te Dar es Salaam. Helicon 18 v. Lissabon n. San Juan (Pr.). Hermes 21 te Rotterdam. Holendrecht 20 v. Rotterdam n. Hampton Hoogkerk 20 te Hsingkang verw. Isis 18 100 mijl wzw Landend, La Ceiba/Hamburg Ivoorkust 19 te Dakar verw. Jagersfontein 19 v. Bremen n. Hamburg, Kaap Hoorn 18 v. Corner .Brook n. Curacao Kamperdijk 19 te New York verw. Karakorum 19 v. Djeddah n. Damman. Karimun 19 te Singapore. Katsedijk 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kelletia 21 v. Rotterdam n. Teesport. Kinderdijk 19 te New Orleans verw. Koningswaard 18 v. Rouaan n. Rotterdam. Kosicia 19 150 mijl o Muscat, Calcutta/Abadan. Kossmatella 19 v. Bombay n. Kandia. Kylix 19 v. Kandia n. Mormugao. Ladon 19 v. New Orleans n. Porto Cabello. Leiderkerk 18 v. Brisbane n. Newcastle. Lelykerk 19 rede Bedi. Loppersum 19 te Antwerpen. Maaskerk 20 te Colombo verw. Medon 18 v. Bonaire n. Tuksisland. Merwe Lloyd 19 te Seattle verw. Moerdijk 19 v. Bermuda n. Cristobal. Montferland 18 v. Curasao n. Le Havre. Mijdrecht 18 v. Khora la Maya n. Lorenco Marques. Neder Rhone 19 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Neder Waal 19 te Rotterdam. Neder Weser 18 te Tandjong Mani van Sorong. Nieuw Amsterdam 19 te Rotterdam. Ommenkerk 19 te Durban verw. Oranjefontein 20 te Kaapstad verw. Oranje Nassau 19 v. Southampton n. La Guaira. Oranjestad 19 te Amsterdam. Ouwerkerk 19 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Parthenon 19 te Cumana verw. Peperkust 19 v. Cabinda n. Freetown. P. G. Thulin 18 v. Chanaral n. San Pedro. Pericles 18 te Sanjuandelsur. Pieter S. 20 te Rotterdam. Prins der Nederlanden 19 v. Curacao n. Port of Spain. Prins Frederik Hendrik 20 te Port Sudan verw. Prins Willem 2 18 v. Glasgow n. Montreal. Purmerend 21 te Rotterdam. Randfontein 19 v. Kaapstad n. Tenerife. Riouw 19 v. Aqaba n. Port Sudan. Rotte 20 te Durban. Rjjndam 19 v. Rotterdam n. New York. Schelde Lloyd 20 v. Rotterdam n. Hamburg. Schiekerk 19 te Amsterdam. Senegalkust 20 te Port Harcourt verw. Servaaskerk 18 v. Manilla n. Kobe. Sinoutskerk 19 v. Suez n. Singapore. Sloterdijk 19 v. Rotterdam n. New York. Sloterkerk 19 te Hamburg. Socrates 18 300 mijl z Bermuda, Hamilton/ St. Croix. Statendam 18 v. New York n. Southampton. Straat Chatham 19 v. Singapore n. Hongkong. Straat Colombo 19 te Durban. Straat Franklin 21 te Lagos verw. Streefkerk 17 te Rotterdam. Sumatra 19 te Beyrouth verw. Tamara 19 v. Banias n. Hamburg. Towa 18 rede Port Said ten anker. Ulysses 18 550 mijl z Azoren, Madeira/Barbados. Utrecht 20 v. Amsterdam n. Duinkerken. Vivipara 18 w Port Miranda/Portland Maine. Waterland 20 te Amsterdam. Westertoren 18 v. Singapore n. Rabaul. Witmarsum 19 te Lake Charles verw. Woltersum 18 aank. Le Havre v. Savannah. Wonogiri 20 te Amsterdam. Wonosari 19 te Amsterdam. Wonosobo 20 v. Rotterdam n. Liverpool. World Heath 20 v. Rotterdam n. Vlissingen. World Hill 20 v. Rotterdam n. Abadan. Zaria 18 te Sriracha. Zeeland 20 te Djibouti verw. Zuiderkerk 19 te Lissabon. Na voorbereidingen, die bijna een jaar in beslag genomen hebben, wordt in de loop van deze maand nog de samenvoeging van de beide verkooporganisaties van Bensdorp en Blooker in de Benelux een feit. Hierdoor wordt de verkoopassociatie Bensdorp-Blooker een van de grootste toe leveranciers voor de grossiers in zoetwaren en levensmiddelen in de cacao- en choco ladebranche. Staatssecretaris Hoefnagels (Financiën) is bereid de betalingstermijn voor zoge noemde suppletieaangiften voor premie heffing A.O.W., A.W.W., algemene kinder bijslagwet, kinderbijslagwet loontrekken- den en loonbelasting te verlengen van een week tot veertien dagen. Hij deelt dit mede aan het Eerste-Ka- merlid Geuze (C.H.U.) dat hierop in schriftelijke vragen had aangedrongen in verband met de tijd, die postbestellingen en uitvoering van giro-opdrachten onder de huidige omstandigheden vergen. Sinaasappelen, die in Nederland aan de markt komen, zijn niet kunstmatig ge- kleur, zo heeft de Nederlandse vereni ging voor de fruit- en groenten-import- handel gereageerd op de klacht van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen bij het produktschap voor groenten en fruit. De huisvrouwen hebben gevraagd een verordening in het leven te roepen, waarin verplicht wordt gesteld dat kunst matig gekleurde sinaasappelen van een merkteken worden voorzien. De organisatie van importeurs heeft meegedeeld dat sinds vier of vijf jaar in Nederland geen gekleurde sinaasappelen meer in de winkels kunnen verschijnen, omdat het verboden is door maatregelen van de overheid. Kunstmatig gekleurde sinaasappelen kwamen vooral uit Brazilië en andere landen in Zuid-Amerika. NEW YORK (Reuter) Groot Brittan- nië zal de Verenigde Naties tien miljoen dollar schenken. De vier Scandinavische landen Zweden, Denemarken, Noorwe gen en IJsland zullen de organisatie samen 3.780.000 dollar schenken. De Canadese regering heeft besloten de Verenigde Naties een vrijwillige bij drage te geven van vier miljoen dollar. De schenkingen dienen ter bestrijding van de financiële crisis waarin de organisatie verkeert. De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft vanochtend de 14 stakende taxichauffeurs, tegen wie de directeuren van twee Am sterdamse taxi-ondernemingen een kort geding hadden aangespannen, bevolen op de eerstvolgende dag na betekening van het vonnis hun werkzaamheden bij de eiser te hervatten en niet opnieuw in 'n niet te rechtvaardigen staking te gaan, dit op straffe van een dwangsom van 25,- per dag bij niet nakoming van deze verplichting". De gedaagden werden ver oordeeld tot betaling van de kosten van het geding ad 70. wmi Bah 3« v/JtfS+al Èflfi •n M i STWfcïS; »4 aiu Internationals gedrukt Het Damrak heeft de nieuwe beursweek ingezet met een gedrukte stemming voor praktisch alle internationale waarden. Verrassend was dit niet. Het verlaagde niveau van vrijdagavond deed niets anders verwachten. Het koerspeil voor de hoofd fondsen gedurende de niet-officiële och- tendhandel bracht geen verademing. De officiële beurs opende voor Philips 1,30 lager op 123,30 t.o.v. het voorgaande slot- niveau. Dit was niet vanwege het Ameri kaanse aanbod doch louter en alleen door gebrek aan kooporders. Unilever zakte ruim een gulden in tot 134, evenals Kon. Olie op 136. Even veerden de koersen in de oliewaarden op tot 136,30, doch later zakte de prijs tot 135.60. AKU onderging een koersdaling van bijna drie punten tot 450, terwijl voor Hoogovens een advies prijs op 494 (496) werd opgegeven. De om zetten in allt hoeken van de hoofdfondsen waren minimaal. VERHANDELDE FONDSEN 18 juni 21 juni Totaal 428 374 Hoger 174 (40,7%) 90 (24.1%) Lager 155 (30,2%) 179 (47.6°/o) Gelijk 99 (23,1%) 109 (28.3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. 448 Hoogovens Kon. Olie134.80-135.30 Philips 122 gb-122.70 Unilevei 134 K.L.M VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv 2de tijdv, A.KU Hoogovens Kon. Olie134.80-135.91 134.90 Philip 122.20-122.60 122.50 Unilever 134.20 De minister van landbouw en visserij, mr. B W. Biesheuvel, heeft zaterdag in Helmond het tweede Nederlandse bedrijf van de Amstel Brouwerij N.V. officieel geopend. De nieuwe levensverzekeringen, die in het eerste kwartaal 1965 werden'afgesloten, hadden een totaal verzekerd bedrag van 2.124 miljoen. Het bedrag van de nieuwe verzekeringen was 100 miljoen hoger dan in de eerste drie maan den van 1964. De inschrijvingen van vrijdag op de 6 percent obligaties N.V. Bank voor de Bouwnijverheid groot 10 miljoen tegen 99 percent zijn van dien aard geweest, vdat de inschrijvingen ten volle worden toegewezen. Ter zake van de uitgifte van nominaal 3.890.000 gewone aandelen N.V. Magazijn De Bijenkorf wordt vernomen, dat nagenoeg alle houders van claims van gewone aandelen resp. niet royeer- bare certificaten van gewone aandelen van hun recht tot inschrijving gebruik hebben gemaakt. Bij de uitgifte van de 5% percent converteer bare obligaties Indoheem N.V. hebben nagenoeg alle houders van claims van het recht tot in schrijving gebruik gemaakt. Van 22 t/m 25 juni zal de Hongaarse vice- minister van buitenlandse handel, de heer Jeno Baczoni, een bezoek aan Nederland brengen. Beneden de 65 cent per kg zullen op de Ne derlandse veilingen in het komende seizoen geen frambozen worden verkocht. Dat is de ophoud- prijs, die is vastgesteld door het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen. De ophoud prijs voor rode bessen-is vastgesteld op 40 cent per kg en voor zwarte bessen op 65 cent. Als deze prijzen niet gemaakt kunnen worden, wordt het produkt uit de markt genomen en ver werkt. Slot- Slot- koersen koersen 21 juni 21 juni Hollandsche Beton 324 A.K.U. 449% Intematio 292% ex 490 Kon Ned. Papier 246 123.65 Kon. Zout-Ketjen 134.30 Lindeteves-J acob 166V< Kon. Petroleum 135.90 MeNeBa 416 Amsterd Rubber ■107% Müller Co 314% H.V.A 135% MaarHpn 498 Deli-Mij 111.10 Ned. Kabelfabr. 334 Holl-Am. Lijn 130% Ned Scheepsb.Mij 97% K.N.S.M 123% Nijverdal-ten Gate 140 gb Van Ommeren 220 Ogem 93 Ned Sch Unie 138% Rdtterd Droogdok 229 Scholten Foxhol 475 3°/» Invest, cert. Stokvis Zonen 198'/! 3'/!% Staffelt. 1947 Texoprint 175 gb 5Ned. 1964 II 98% Thomassen en Dr 490 Alg. Bank Ned 270 Ver. Machinefabr 149% Amro Bank. 59.30 Vredestein Rubber Holl. Bank Unie. Wilton-Fijenoord 178 Na t.-Nederlanden 590% Wyers 495 gb R.V.S 6401 Zwanenberg-Org. 175.10 218 Aluminium Ltd. 29 185 American Motors 11% TTnita^ 457 Anaconda 64% Albert Heijn 599 Bethlehem Steel. 35% 229 Cities Service. 75% Billiton II 419% General Motors 97% Bredero Kennecott Copper 103% Brocades-Stheem 840 Republic Steel 40% Bührm.-Tetterode 796 Shell Oil 60% Bijenkorf U.S. Steel 48% Centr. Suiker Mij 423 V Curag. Handel Mij 222 Ford 935 Boeke Huidek Van Gelder Zn. 133 Figée 170 Gist- en Spir.fabr 311% Spaarnestad 540 202 v. Waveren Gr.h 105 Heineken 455 Nefo 99 Holec 307 Dordtse Petr 617% 18 juni 21 juni 18 juni 21 juni Atch. Topeka 31% 307/s 3 U/s 31 57% 577s Illinois Cent 47% 48 N.Y. Centr 47V4 477s Pennsylvania 39% 3974 34 V< 34% 38 38Vs Allied Chem 48% 48% 45% 46 A.C.F. Ind 80V4 807s Am. Smelting 53 52 Am. T. and T 68</4 68 Am. Tobacco 361/4 367s 64 6374 36% 357s 3oeing 68% 67 47% 47% 53% 5372 Cons. Edison 4474 44% Dougl. Aircr 38% 3874 23672 236 Eastm. Kodak.... 79% 7974 Gen. Electr 97 977s 973A 977s Goodyear T 50 498/« Amer. Motors Int. Harvester.... Int. Nickel Int. T and T Kennecott Mont. Ward Radio Corp Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc Vacum. Stand. Br Stand. Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh Woolworth Ford K.L.M 11% 36% 86% 56 10372 33% 34% 41% 39% 69'/< 60% 85V< 79% 78% 20 717 71% 8% 18% %8S %6t- %S9 %SS %0E 48% 11% 36V< 85 56% 103 34 34% 40% 39% 68% 60% 85% 79% 78% 19% 77% 69% 8% 19% 61% 48% 48% 29% 52% 39 Wall Street heeft de nieuwe beursweek ingezet met scherpe verliezen bij een trage handel. Over een breed front waren onder meer in reactie auto's, rubbers, olie waarden, chemische fondsen en ruimte vaartaandelen. Tabaksfondsen lagen ver deeld. Tot de verliezers behoorden verder Boeing 1% en United Aircraft 69)^ 2). De omzet beliep 3.28 miljoen shares tegen 4.32 miljoen shares vrijdag. De Dow Jones indices: industrie 874,12 5,50), sporen 195,82 0,74) en openbare nutsbedrijven 154,66 0,15). I 148,50-/ 155,00) alles per kg fijn gewicht, Aan de hand van overeenkomsten, ge sloten tussen enkele belangrijke banken en bankiers in de E.E.G., is een nieuwe formule uitgewerkt voor obligatie-emis sies, de zgn. parallel-tranches, die in belangrijke mate zouden kunnen bijdra gen tot de integratie van de kapitaal markten der E.E.G. Dit deelt de AMRO- bank mee. De voorbereiding voor deze operatie, waarvan de obligatielening ten laste van Enel (Italiaanse electriciteitsmaatschap- pij) het eerste voorbeeld is, en de uitgif te waarvan, naar verwacht kan worden, binnen enkele weken zal geschieden heeft p'aatsgevonden in een reeks bijeenkom sten. De door de banken uitgewerkte formu le, die de oplossing van een aantal ge compliceerde problemen, w.o. technische, vereiste, komt hierop neer, dat elke „pa rallel-tranche" zal luiden in de nationale munt van het land, waar de inschrijving voor het publiek zal worden opengesteld. Het aanbod zal geschieden in alle deel nemende landen en in hetzelfde tijdvak. De tranches op zichzelf zullen worden ge regeerd door leningscontracten, gemeen schappelijke bepalingen bevattend, waar bij onderkend werd, dat het voor dit soort transacties noodzakelijk is de bepalingen en gebruiken in de diverse landen uniform te maken. Dienovereenkomstig zullen voor de diverse tranches dezelfde bijzonderhe den gelden aangaande rentevoet, looptijd enz, terwijl de verschillen in rendemenl tussen de diverse markten zullen worden aangepast door de koersen van uitgifte. De Tweede-Kamerleden de heren Pe- schar (P.v.d.A.) en Oele (P.v.d.A.) heb ben de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Binnenlandse Za ken gevraagd of het waar is, dat in ge bieden van ons land, waar de luchtveront reiniging reeds een probleem is of dreigt te worden, fabrieken voor de vervaardi ging van salpeterzuur en kunstmestpro- ducten op basis van ammoniak, bereid uit aardgas zullen worden gebouwd. Zij vragen de ministers voorts of in het kader van de hinderwet goedkeu ring voor de nieuwe installaties is ver leend en of hierbij door de betrokken gemeenten de voorwaarde is gesteld voor afdoende voorzieningen in verband met de luchtverontreiniging. Door deze voorzieningen kan, in het bij zonder bij de bereiding van salpeterzuur uit ammonia de spui van giftige nitreu- ze gassen volledig worden vermeden. Bij de bereiding van fosfaatmeststoffen kan de noodzaak van het in de lucht spuien van schadelijke gassen in belangrijke ma te worden voorkomen. De heren Peschar en Oele vragen de mi nister of het bestaan van deze voor zieningen hun bekend is. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OSLO (Reuter) In 1966 wordt in Noorwegen een wet van kracht, die er in voorziet dat alle Noorse burgers van zeventig jaar, ongeacht hun inkomen, van staatswege een pensioen krijgen, dat zal worden gebaseerd op het gemiddelde in komen der betrokkenen over de twintig jaar, waarin zij het meest hebben ver diend. Het desbetreffende wetsontwerp ig zonder stemming door de Noorse volks vertegenwoordiging goedgekeurd. De werknemers zullen vier percent van hun inkomen aan het staatspensioenfonds bijdragen, de werkgevers zeven percent en de staat en de gemeente, waarin de ge pensioneerden wonen, elk drie kwart per cent. Zelfstandigen moeten zeven en een half percent van hun verdiensten in het staatspensioenfonds storten. Gisteren is de grote fuik van de veer- sloep voor de veerdienst Vlissingen-Bres- kens te Vlissingen tijdens een manoeuvre met behulp van vier sleepboten door de Orcades, een 28.000 ton metend schip van de P. en O.-lines aangevaren. Het ongeval ontstond door het breken van de verbinding tussen dit grootste schip dat de Vlissingse haven ooit aandeed en een van de sleepboten. Er werd naar schatting voor f 200.000 schade aangericht. In het eerste kwartaal van 1965 was de onder linge handel van zes EEG-landen 10 percent groter dan in het eerste kwartaal van vorig jaar, Nederland zette 16 percent meer in andere EEG-landen af.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13