Naar twintig miljoen inwoners in 2000 SER adviseert tot een wet op geneeskundige risico's zware HET WEER Prinses Beatrix gaat zich op 28 juni verlogen Vishandel in Kennemerland tracht vertrouwen in de haring te herstellen Grafdelvers in Dublin staken tv -oms Volksverzekering met een premie van 0.7 pet; overheid betaalt de rest Jongen overleden na drinken van parathion Demonstraties in Pretoria Krachtige taal van Gemenebestpremiers over Rhodesië Ook Richard Pape stuurt zijn onderscheidingen terug Twee moordenaars in VS opgehangen Voor modieuze dames- en teenerkleding Woensdag: Gehaktdag Keurslagerij BUTTER DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK li ^sLj, In de krant van heden: Demonstraties in Algerije pagina 3 Grotere woningwetwoningen pagina Reis door Oost-Duitsland pagina 7 Zelfde temperatuur Aan het strand Volgende dag bezoek aan Den Haag en Amsterdam Prof. Duyff Centraal Bureau Hogere klasse' Weer fotografenrel bij bezoek van de koningin Het woord is aan Boete voor ex-directeur Tilburgse schouwburg rwwwi NEEM NU EEN KWARTAAL-ABONNEMENT immiiiiiiiiiiiimmini 50e JAARGANG NUMMER 191 DINSDAG 22 JUNI tr,^5 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije In 2000 zal Nederland 21 miljoen inwoners tellen, verwacht het Centraal Bureau voor .de Statistiek, als de tot 1980 veronderstelde ontwikkeling zich voortzet. Zelfs by een aanmerkeiyke daling van de huweiyksvruchtbaarheid, byvoor- beeld op zodanige wyze, dat deze in 1980 zal zijn verminderd tot op het in de periode 1959-1961 waargenomen peil voor de totale bevolking zonder rooms- I katholieken en gereformeerden, en daarna een continuering van de daling in eenzelfde tempo, zou in 2000 nog sprake zyn van een bevolking van 19M miljoen. Indien bedoeld peil eerst in 2000 wordt bereikt, zal juist voordien de twintig miljoen worden overschreden. Er moet een volksverzekering komen voor zware genees kundige risico's, waaraan alle Nederlanders van 15 jaar en ouder via de belastingdienst premie betalen, ook de gepen sioneerden. Die verzekering moet recht geven op verpleging en verzorging in inrichtingen voor diegenen die getroffen worden door langdurige lichamelijke en geestesziekten. Ziekenfondsen en ziektekostenverzekeringen dekken de kos ten hiervan maar nauwelijks, en vrijwel niemand kan die grote lasten gemiddeld 6.000 per jaar zelf dragen zonder er financieel aan ten gronde te gaan en bij de over heid om steun te moeten aankloppen. De premie van een volksverzekering hiervoor zou, berekend naar de gegevens van vorig jaar, 0,7 percent van het sociaal premieplichtige inkomen bedragen. Aan 65-jarigen en ouderen met lage in komens kan een premiereductie worden gegeven. W eerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 8, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Ferdinand 8 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Topsy 12 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele buien of motregen, maar tijde lijk ook opklaringen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en west, vannacht tijdelijk afnemend. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De depressie, die vandaag van Engeland met regen en wind de Noordzee passeert, wordt morgen gevolgd door flinke opklaringen en overwegend droog weer. Tot matig afnemende zuidwestenwind. Iets koeler, overdag 16 tot 17 graden, zeewater 14 graden. VOORUITZICHTEN: nog wissel vallig met na morgen weer een storingsfront. De bijna driejarige Gerard Borggreve heeft gistermiddag in de paardenstal bij de boerderij van zijn ouders in Tilligte in Overijssel van het insectenbestrijdingsmid del parathion gedronken. In het ziekenhuis te Enschede is het jongetje vannacht Over leden. Dit zijn enkele van de borden, die werden meegedragen by de demon straties in Pretoria tegen de gift van een ton voor het Defence and Aid Fund door de Nederlandse regering. Op pagina 3 wijden wij onder Van Dag tot dag een commentaar aan deze zaak. Prinses Beatrix zal zich maandag 28 ju ni verloven met Claus von Amsberg. De volgende dag zal het verloofde paar zich voorstellen aan de hoofdstad en de resi dentie. Men heeft het oorspronkelijke plan om de verloving op 29 juni, de verjaardag van prins Bernhard, te vieren laten val len omdat het feest zich toch eigenlijk over twee dagen gaat uitstrekken. Als het verloofde paar op 29 juni, de dag na de verloving, Den Haag en Amsterdam gaat bezoeken zal er in verband met de ver jaardag van prins Bernhard toch worden gevlagd. Bezwaarden tegen de verloving zullen dan niet voor de moeilijke vraag worden gesteld de vlag wel of niet uit te steken. Overigens is de vraag naar vlaggen niet of nauwelijks toegenomen. Het staat vrijwel vast dat koningin Ju liana maandag 28 juni via radio en tv de verloving bekend zal maken. Het be zoek aan Den Haag op 29 juni zal begin nen met een kennismakingsbijeenkomst in het Catshuis, waar de ministers aan de heer Von Amsberg zullen worden voorge steld. Daarna zal het verloofde paar op het Binnenhof ontvangen worden door de voorzitters van de Kamers der Staten-Ge- neraal. De middag is gereserveerd voor een bezoek aan Amsterdam. Als het koninkrijkskabinet vrijdag b-ijeen komt zullen ook adviezen worden opge steld in verband met de toekomstige posi tie van de heer Von Amsberg. Het is ge wenst dat hij zich zo snel mogelijk uit de Duitse buitenlandse dienst terugtrekt om zich in te werken in de Nederlandse ver houdingen. Onderwijs in de Nederlandse taal en een werkkring in Nederland zullen daar bij waardevolle hulpmiddelen zijn. De bekendmaking van de huwelijksda tum zal nog geruime tijd op zich laten wachten. Een goede gelegenheid daarvoor zou de troonrede op de komende prinsjes dag kunnen zijn. Veel tijd tussen huwelijk en verloving zal er niet hoeven te verstrij ken, de totstandkoming van de nalwrali- satiewet en de goedkeuringswet is de enige belemmering. De koningin is volkomen vrij in het verlenen van een titel aan de heer Von Amsberg. Men verwacht, dat hij de titel Prins der Nederlanden zal krijgen. Vandaag worden de fractievoorzitters door de minister-president ingelicht. Het staat vast dat er in het parlement een ruime meerderheid zal worden gevonden voor de wet inzake naturalisatie en de goedkeuring van het huwelijk. De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. J. W. Duyff is het niet eens met de mede met zijn naam ondertekende afwijzende verklaring van ex-verzetslieden over de aanstaande verloving van prinses Bea trix. „Mijn naam is zonder mijn toestem ming onder de verklaring gezet" heeft hij verklaard. Volgens geruchten zal Claus von Ams berg dit weekeinde een bezoek brengen aan het paleis Soestdijk en aan Drakestein. Aan te nemen is dat de heer Von Amsberg zal overnachten ten huize van de adjudant van de prins, kolonel Geertsema, zoals hij daar ook de nacht heeft doorgebracht vóór de morgen dat de spraakmakende foto werd gemaakt in Lage Vuursche. LONDEN (AP) Zes Afrikaanse lei ders hebben op de Gemenebest-conferentie geëist dat de Britse regering onmiddellijk een constitutionele conferentie belegt om de weg te banen voor een Afrikaanse meerderheidsregering in een onafhanke lijk Rhodesië. De debatten werden ge kenmerkt door krachtige taal. Joseph Moeroembi, de minister van Buitenland se Zaken van Kenia, beschuldigde de Britse regering van gebrek aan moed bij het behapdelen van de Rhodesische kwes tie. Alle Afrikanen die aan het woord kwa men eisten: 1. een onmiddellijke consti tutionele conferentie, bijeen te roepen door de Britse regering; 2. invoering van algemeen kiesrecht voor volwassenen in Rhodesië om een Afrikaans meerder heidsbewind te vestigen; 3. Spoedige vrije en eerlijke verkiezingen na de aan neming van de nieuwe grondwet. Dit „sluitstuk" op ziekenfonds en ziek- I tekostenverzekering wordt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, aanbevolen door de So ciaal-Economische Raad. die hiervoor op I verzoek van de bewindsman een uitvoeri- I ge studie heeft gemaakt. De SER advi seert de volgende kosten te dekken met de nieuwe volksverzekering: verpleging in erkende ziekenhuizen j na afloop van het eerste jaar in elk ge val voor geesteszieken. behandeling, verzorging en verpleging I in andere inrichtingen, zoals verpleegte huizen, zwakzinnigeninrichtingen, inrich tingen voor lichamelijk en zintuiglijk ge- I brekkigen en wellicht b-koloniehuizen. De SER wil hiervoor van het begin af de volksverzekering de kosten laten dekken en niet pas na het eerste jaar. Van de 12 miljoen Nederlanders ver- I blijven er ongeveer 70.000 voor dergelijke verplegingen in inrichtingen (0,6 pet.). De overheid betaalde in 1964 via de Armen wet 65 pet. van hun verpleegkosten, die in totaal 411 miljoen gulden bedroegen. De SER heeft aangenomen dat de over heid dit percentage uit de algemene mid delen wil blijven betalen. Het bedrag, dat door premie moet worden opgebracht heeft de raad, daarbij rekening houdend met een vergrote toeloop van patiënten, op 200 miljoen geraamd. Uit de bere keningen blijkt ook dat de volksverzeke ring een aantal risico's zal gaan dekken waardoor een voor de verplichte zieken fondsverzekering gunstige lastenverschui- I ving van 20 miljoen optreedt. De SER heeft gekozen voor een uitvoe- I ringsvorm van de volksverzekering waar bij premie-inning (naar het voorbeeld van de AOW), erkenningsbeleid, richtlijnen voor verstrekkingen en tariefstelling een traal worden geregeld. Een medisch bu reau zal toezicht houden op de toepassing van de richtlijnen en een administratief bureau zal toezicht houden op de finan- cieel-administratieve uitvoering door zie kenfondsen en ziektekostenverzekeraars Dit alles bijeengebracht in één centraal orgaan. Voor het sociaal-medische aspect acht de raad het verder gewenst, dat de fond sen en verzekeraars zelf ook een gemeen schappelijk apparaat in het leven roepen, Zij zullen voorts aan bepaalde voorwaar den moeten voldoen om mee te kunnen doen bij de uitvoering van de verzekering De Sociaal-Econoimsche Raad heeft daarmee bewust afgezien van een andere mogelijkheid, namelijk een waarbij het accent van de uitvoering en zelfs de pre mieheffing bij de circa 200 bestaande fondsen en verzekeraars zou karnen te liggen. SER ook nog verzocht aandacht te beste den aan de mogelijkheden van de volks verzekering voor revalidatie. De raad is echter van mening dat verstrekkingen zo als prothesen, om- en herscholing, voor ziening met aangepaste werktuigen, enz, daar dan ook onder zouden vallen, ter wijl daarvoor weer andere regelingen zijn Omdat op dit punt geen begrenzing valt aan te geven en daardoor de financiële consequenties niet te overzien zijn, kon de SER hier niet op in gaan. Ten aanzien van de verstrekkingen ad viseert de SER nog betrokkenen vrij te laten in hun eventuele keuze voor iets duurders (bijv. „hogere klasse"), uiter aard met bijbetaling door henzelf. Minister Veldkamp had in zijn adviesaanvrage de De journalisten, fotografen en radio verslaggevers, die vanmorgen op het terrein van de NAM te Sappemeer de aankomst van de koningin, die op het ogenblik een werkbezoek aan Gronin gen brengt, wilden verslaan, hebben van de chef van de bewakingsdienst van de NAM het terrein niet mogen betreden. De RVD-functionaris Samson weiger de daarop toe te staan dat de eigen fotograaf van de NAM foto's van de koningin op het terrein zou maken. Onmiddellijk na aankomst van de koningin bij het NAM-terrein schoot de heer Samson de adjudant van de ko ningin aan waarna deze overleg pleegde met de directie-secretaris mr. Briet. Het resultaat was dat de journalisten toch werd toegestaan het bezoek van de koningin aan de NAM te volgen. J. Einander: Het is bijzonder tragisch dat men elkander soms moet zeggen: ik haat je, omdat ik van je houd. De Britse oorlogsheld en schrijver Ri chard Pape stuurt zijn militaire medaille terug aan Koningin Elizabeth omdat de Beatles lid zijn geworden van The Order of the British Empire (MBE). „Ze kun nen ook de 40 pond per jaar houden die er bij horen", zei hij. Pape, die in Port Moresby als perschef werkt voor de regering, heeft zijn onder scheiding ontvangen voor zijn ontsnap pingen uit Duitse krijgsgevangenkampen. Ook heeft hij een Poolse en een Neder landse onderscheiding. Hij zei dat de aan de Beatles verleende onderscheiding auto matisch een goedkoop stigma drukt op „de echte mannelijkheid die nodig is om een oorlog te winnen". „Als de Beatles en hun soort op deze wijze de koninklijke erelijst omlaag halen, zal Engeland nog dieper vallen naar de internationale lach lust en verachting". Het is begrijpelijk dat de georganiseerde vishandelaren in Haarlem en om geving hun haringomzet ten gevolge van de berichten over de geruchtmakende parasiet in belangrijke mate hebben zien verminderen, naar schatting zelfs met 70 percent. Vandaar dat de leden van de vishandelaarsvereniging „Beider Be lang", waar detaillisten uit Haarlem, Velsen (Santpoort en IJmuiden), Hillegom, Heemstede, Bloemendaal en Badhoevedorp bij zijn aangesloten, ten einde hun houding in deze kwestie te bepalen onlangs in vergadering zijn bijeengeweest. Hier werd onder meer besloten dat alle bona fide handelaren hun winkel, kraam of kar zullen voorzien van een raambiljet met de vermelding dat bij hen alleen rijks-goedgekeurde haring werd en wordt verkocht, welke geheel volgens de voorschriften is behandeld en schoongemaakt, waardoor het vrijwel is uitge sloten dat deze vis nog van de gevreesde haringworm is voorzien. Advertentie Advertentie DUBLIN (AP) In Dublin staken de doodgravers. Een poging om de stakers en hun werkgevers, begraafplaatsdirecties, aan de conferentietafel te krijgen, is mis lukt. De voorzitter van de graafschapsraad van Dublin zou daartoe vandaag een nieu we poging doen. De stakende doodgravers ongeveer honderd man eisen drie weken vakantie per jaar inplaats van twee. Sinds de staking tien dagen geleden is be gonnen, hebben familieleden de graven voor de overledenen zelf moeten delven'en na de begrafenis dichtgooien. LANSING (Kansas) (AP) De 22-jarige George Ronald York en de 23-jarige James Douglas zijn vanochtend vroeg in Lansing in de Amerikaanse staat Kansas aan de galg gestorven. Het tweetal was veroor deeld tot de dood door de strop voor zeven moorden die het had gepleegd. De voormalige directeur van de Tilburg se stadsschouwburg is door de rechtbank in Breda wegens verduistering veroordeeld tot 1.000 boete. De zaak werd bij verstek behandeld. De ex-directeur heeft bekend een bedrag van 750, dat hij in het tweede halfjaar van 1964 van een Brusselse handelsonder neming had ontvangen, niet in de kas van de schouwburg te hebben gestort, maar zelf te hebben gebruikt. De handelsonder neming mocht voor dit bedrag tijdens het Franse seizoen in de Tilburgse schouw burg enige reclame maken. De verdachte heeft het verduisi >rde be drag inmiddels aan de schouwburg terug betaald. In verband met het blanco straf blad van de verdachte, die inmiddels ont slag heeft gevraagd en gekregen, wilde de officier met een geldboete volstaan. Het bestuur van „Beider Belang" heef aan deze mededeling èen verklaring toe gevoegd, waarin de reden wórdt aangègê ven waarom in bepaalde gevallen de pa rasiet in de haring werd aangetroffen, Volgens hen is dit nimmer haring ge weest welke met het voorgeschreven per centage is gezouten, omdat na een der gelijke behandeling de worm vrijwel ge garandeerd is gedood. Wordt de haring daarbij nog door de vakman schoonge maakt dan kan de koper ervan zijn ver zekerd een visje te hebben gekocht, dat geen enkele schade voor de volksgezond heid meer kan opleveren. Zij voelen zich in deze opvatting gesterkt door het feit, dat in de reeds genoemde plaatsen geen enkele haringworm is ontdekt. Daarnaast hebben de vishandelaren uit deze omgeving een positieve mening over de oorzaak van de bij het publiek de laatste tijd gebleken afkeer van het eerst zo populaire zeebanket, hetgeen zij toe schrijven aan enige minder scrupuleuze handelaren die, om aan de in bepaalde plaatsen voorkomende vraag naar zoge noemde „groene haring" te voldoen, klei ne partijen haring wisten te bemachtigen die minder zout bevatten dan voor de „Hollandse nieuwe" is voorgeschreven. Het is namelijk toegestaan deze haring lichter te zouten, omdat zij is bestemd als bakbokking, zure haring en gerookte bok king. Het is duidelijk dat hiermee de voor schriften worden ontdoken, want dergelij ke haring mag onder geen voorwaarde zonder verdere behandeling worden ge consumeerd. De leden van genoemde vereniging héb ben zich nimmer aan deze frauduleuze verkoop schuldig gemaakt en zij hopen door hun verklaring te bevestigen dat hiervan ook in de toekomst geen sprake zal zijn. In het vertrouwen dat de lief hebber zijn lekkernij met dezelfde smaak zal nuttigen als vroeger en zonder verde re angstige bijgedachten. j Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli a.s. GRATIS I Advertentie Dan kost ons prima MAGER VLEESGEHAKT, 500 gram 1.78 100 gram PALINGWORST 39 ct Met Coté-zegels maakt u 40% SPAARWINST KENNEMERLAAN 43 - 45

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1