VAN DAG TOT DAG W/9tfS/70 Algemene Bank Nederland Oppositie tegen Boumedienne breidt zich over Algerije uit Amerikaanse Senaat wil Vietnam in VN brengen Nieuwe regime kampt met toenemende moeilijkheden Geen staking in Santo Domingo ^vakantie? WERELDNIEUWS V S-ontmoeting in de ruimte Misverstand Geen „lancering Water in de Donau is nog steeds lioog Een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 van f.lOO is op 1 maart 1970 aflosbaar met f.130 per stuk Politieke druk op Johnson •èfzfit* 3 O.. DINSDAG 2 2 JUNI 1965 O/e Ac ^Praatótoel Bondgenoten Andere voorzitter Gemenebest-vredesmissie? Elias Juweeltje mmm •>- Verliezen Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 'f: Advertentie 99 Tal van Nederlandse immigranten in I Het is op deze plaats in een serie Zuid-Afrika zijn boos op de Nederlandse commentaren al uitdrukkelijk betoogd en regering. In Pretoria hebben ze een de- het zij nog eens herhaald: de keuze van monstratie gehouden om de Nederlandse prinses Beatrix van een levensgezel is haar ambassadeur duidelijk te maken dat ze strikt persoonlijke zaak en geen aange- het onjuist vinden dat Nederland een ton legenheid voor wie zij iedere Nederlander wil schenken aan het „Defence and Aid zou moeten vragen of hij voor of tegen is. Fund", dat bestemd is om juridische bij- Het tweede aspect van deze keuze wordt stand te bieden aan slachtoffers van de gevormd door de vraag, of zij mét deze apartheidswetten en hun familieleden bij keuze aanvaardbaar blijft als troonopvolg- te staan. ster. Voor de beantwoording van die vraag Een Nederlandse vrouw, die zich bij de is evenmin een opiniepeiling dienstig, maar ambassade had opgesteld om ervan te ge-1 geldt slechts de volkomen staatsrechtelijk tuigen dat zij het met de Nederlandse regering eens is, werd (natuurlijk) voor communiste en „kaffervriendin" uitge maakt, mishandeld en door de politie weg geleid. Een van de vragen, die de demonstran ten in een nota aan de ambassadeur heb- aangewezen procedure die zich bezig is te voltrekken: de totstandkoming van een goedkeuringswet. Ons volk heeft zijn ver tegenwoordiging, die daarbij 9m een uit- spraak zal worden gevraagd. Luidt die uit spraak instemmend, dan is formeel aan alle eisen voldaan en kan de aanstaande echt- ben voorgelegd, is of ze saboteurs soms genoot van onze kroonprinses zijn intrede als helden dienen te beschouwen. Deze doen. vraag tekent het levensgrote misverstand Daar omheen ontwikkelt zich dan over de ton, die de Nederlandse regering momenteel de discussie, de wirwar van aan het „Defence and Aid Fund" wil vóór en tégens, de kringloop van argumen- schenken. Nederland wil namelijk geen tatie en de kristallisatie van ongenoegen saboteurs steunen, het wil slechts mede en welwillendheid. I)at alles wordt for- zorgen dat de juridische behandeling van meel geacht te zijn samengesmolten in wat verdachten in goede handen komt. De Ne- regering en volksvertegenwoordiging be derlandse regering heeft dan ook gezegd sluiten. Daarbij zal ieder rechtgeaard en dat de toekenning van de ton voor het ordelievend burger zich hebben neer te fonds op menselijke gronden geschiedt. Zij zou trouwens wel eens wat duidelijker mogen zijn over haar mening betreffende apartheid. Zuid-Afrika zelf heeft ook fel gereageerd. De minister van Buitenlandse Zaken heeft een brief aan zijn collega leggen, waarbij hij echter eveneens het recht behoudt te zeggen wat hij er per soonlijk van denkt. Dat hij zijn mening zal moeten formuleren zonder de wet te overtreden, geldt niet alleen in dit geval maar in alle gevallen van meningsuiting Luns gestuurd, premier Verwoerd heeft I Men moet weten dat men het uiten van het voornemen van de Nederlandse rege ring fel veroordeeld. Bovendien wordt er gedreigd met een boycot. Dit blijkt voor de Nederlandse stich ting „Johannes Althusius", die tot doel heeft „het weer tot gelding brengen van het reformatorisch vrijheidsbeginsel op staatkundig, sociaal en economisch ge bied" aanleiding te zijn de regering te verzoeken op haar besluit terug te keren. We zouden willen zeggen dat de demon straties pijnlijk zijn geweest voor de de monstranten zelf, die hebben getoond de democratische beginselen van hun moe derland bij de emigratie te hebben achter gelaten. Overigens zal het Nederland niet aan hulp ontbreken. Een dorpje in Oranjevrij- staat heeft een inschrijving geopend voor gelden, die moeten dienen de Nederland se slachtoffers van. socialisme en communisme te steunen. Er is helaas nog 'geen cent binnengekomen, maar er zullen altijd wel lieden te vinden zijn die geld over hebben voor een goed doel. Dat geld kan dan gebruikt worden als er op den duur eindelijk in Nederland eens een slachtoffer van socialisme of communis me te signaleren valt. Soms krijgt men de indruk dat velen in Zuid-Afrika zo'n slachtoffer niet onwelkom zou wezen. WENEN (AP) Het Donauwater vormt nog steeds een bedreiging voor ve le plaatsen in Midden- en Oost-Europa. Het peil van het water zakt thans. De waterstand is echter nog zo hoog dat vele dijken bedreigd worden. Het grondwater sijpelt door de dijken heen. Er zijn geen nieuwe berichten uit de omgeving van Komarom in Tsjechoslo- wakije, waar maandag 33.000 mensen moesten worden geëvacueerd en waar de toestand „zeer ernstig" werd genoemd. Misschien moeten alle inwoners van Ko marom worden geëvacueerd. In Hongarije werken 30.000 mensen aan Een nieuwe, voordelige spaarmethode voor iedereen die spaart voor een doel dat over enkele jaren moet worden bereikt. Elke 100 gulden, waarvoor u een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 koopt, groeit in vier jaar en acht maanden met een bedrag van f 30.-. Storting op 1 juli 1965. Inlichtingen (ook over de fiscale voordelen) en inschrijvingen bij alle kantoren van de Algemene Bank Nederland. (Nederlandsche Handel-Maatschapplj - De Twentsche Bank) jes een mening niet mag vervangen door het uiten van beledigingen, verdachtmakingen, smaad of anderszins, waarin de wet met strafbaarheid dreigt. Wat de stemming in den lande in deze situatie zelfs ten zeerste zou kunnen be vorderen, is een openhartige en ondubbel zinnige uiting van gedachten. Dat geldt niet alleen voor iedere particulier, maar speciaal voor de regering en het koninklijk huis. Dit is geen aangelegenheid meer voor tactische dooddoeners of handige publi- katiemethoden. Men zal zich aan die zijde terdege moeten realiseren, dat de heer Von Amsberg niet dient te worden „ge lanceerd". Het met spoed verlenen van een adellijke titel behoort naar onze me ning tot de „tactiek", die eerder onge noegen dan welwillendheid zal bevorderen, Wij zijn niet meer zo gevoelig voor adellijke titels en zeker niet voor titels- naar-maat. Wij zouden Pieter van Vollen hoven niet zo spontaan hebben begroet, als hij vóór zijn verloving met een of andere verse adellijke titel zou zijn uit gerust. Het mag nog eens uitdrukkelijk worden gezegd, dat het feit dat prinses Beatrix géén Nederlander heeft kunnen vinden, haar eigen hartezaak is, maar dat zij in dat geval nog des te meer vreugde zou hebben verwekt indien die Nederlander een gewone, brave, veelbelovende jongen zou zijn geweest. Dat geldt voor een Duitser ook. Men kan de heer Von Amsberg niet aantrekkelijker maken dan hij is. Men kan alleen en hier is een ernstige waarschuwing op haar plaats de sfeer nog wat vertroebelen door formaliteiten en publiciteitsgrepen toe te passen in plaats van eerlijke open hartigheid. Helaas zijn er voortekenen, dat men daar toch nog niet van doordrongen is. De voorbereidingen die voor de komst van de heer Von Amsberg worden getroffen, be ginnen het aspect van een „lancering" te krijgen. Als men daardoor denkt te be reiken dat een oppervlakkig reactieve juichpsychose de ernstige, doordachte en eerlijke Nederlandse reacties zal overstem men, dan begeeft men zich op een zeer ge- (Van onze correspondent) PARIJS De aanhangers van de vroe gere president van Algerië. Ben Bella, die zaterdag door diens plotselinge val overdonderd werden, beginnen nu de kop pen op te steken. Na de eerste studen tenbetogingen in Algiers hebben maandag ook in steden als Constantine en Bone manifestaties tegen de nieuwe machtheb ber Boumedienne en vóór diens voorgan ger Ben Bella plaatsgevonden. In Bone zijn daarbij doden gevallen. De censuur is nog wat scherper geworden. Gisteren werden bovendien alle telefoon- en tele graafverbindingen tussen Parijs en Al giers weer verbroken. Onder die omstandigheden kan men ook in Parijs alleen van reizigers, toeristen of emigranten te weten komen wat zich in Algerië afspeelt of wat er wordt voorbe reid. Die bronnen spreken wel van inci denten en relletjes, maar van een massa le tegenactie van de aanhangers van Ben Bella lijkt (nog) geen sprake te zijn. Ook in het leger zouden zich zo hier en daar wel spanningen tussen voor- en tegenstanders van de kolonel hebben voor gedaan. Niettemin is het duidelijk, dat voorlopig de voornaamste troef waarover het nieuwe bewind beschikt juist dat leger is. Boumedienne is dan ook druk in de weer zowel binnenslands als op 't buiten landse plan, vrienden en bondgenoten te werven. Van de buitenlandse mogendhe den hebben gisteren Peking-China, Indo nesië, Syrië en Egypte de regering-Bou- medienne erkend. Desondanks zijn er op het buitenlandse diplomatieke front voor Boumedienne moeilijkheden te ontwaren. Groot-Brittannië trok een erkenning in. Verschillende Arabische landen dringen aan op uitstel van de Afro-Aziatische con ferentie die op 29 juni in Algiers zou bé- ginnen, zolang de politieke situatie in Al- de versterking van de dijken langs de 610 vaarlijk pad. Want dan wreekt deze hele kilometer lange loop van de Donau door aangelegenheid zich onvermijdelijk op de Hongarije. In Boedapest is het water werkelijke verbondenheid tussen vorsten- langzaam aan het zakken. De dijken zijn huis en volk, een verbondenheid die (dat echter doorweekt en laten op vele plaat- kan niemand meer ontkennen) een zeer sen water door. zware slag te verduren krijgt, omdat zij Het afvalwater kan niet door de afvoer- niet ligt op het gebied van de reclame leidingen in de Donau vloeien. In Oosten- maar op dat van echte genegenheid en rijk zijn de mensen bezig de ravage waardering, op te ruimen, die de overstroming an j de Donau heeft veroorzaakt. muuuuuuuwuuuuuuuuuuwuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuw Prof. Dr. A. van H., Amsterdam Wat iu in het Vondelpark op twee hoge poten hebt gezien kan nooit een Dodo zijn ge weest. Want in de eerste plaats komt dit beest in West-Europa niet voor, in de tweede plaats is het uitgestorven en ten derde heeft het korte poten. Kan het niet I een mannequin zijn geweest? Mej. G. D. H. te Utrecht Als ik u was j begon ik er niet aan. Ik heb de foto aan dachtig bekeken. Die lange haren zijn tot daaraan toe. Dat zijn poten te kort zijn is geen bezwaar, want zij reiken tot de grond. Maar hij ziet er uit of hij wormen heeft en zijn gelaatsuitdrukking is be paald niet erg snugger. Ik zou liever een poedel nemen. Jhr. mr. Z. van G. te Oosterbeek Als ïu de Eiffeltoren gezien hebt bent u in Parijs geweest. Denkt u nu eens goed na: Sprak iedereen er Frans? Als iedereen er Engels sprak, was u in Londen, maar daar is geen Eiffeltoren. In ieder geval lijkt het mij gewenst dat u zich in 't ver volg strikt aan fosco of chocomel houdt. Jopie te Wormerveer Nee, kind, daar begin ik niet meer aan. Prof. mr. J. ten S. te Groningen Graag, professor, ik heb een speldje van soep: een van sjokola en een van ontbijt- koek en die wil ik graag ruilen voor uw drie verschillende van benzine. Hebt u geen dubbele suikerzakjes meer? Ik heb nog twaalf buitenlandse hoteletiketten. Schrijft u even? Mevr. Van L.-G., Deventer Eerst uw I portret en uw maten. Een beetje rossig mag ik wel. Maar ik zeg u bij voorbaat dat ik mij strikt houd aan het bezoeken van concerten, toneel en musea. En wat u schrijft van bewondering van de natuur, dan bedoel ik bloempjes, plantjes en vo geltjes. Corrie de N., Haarlem Als je echt i van hem houdt dan let je niet op een puistje meer of minder en zeker niet op I O-benen en bij iedere drogist kun je Odorono krijgen. Als ik het eerlijk zeggen mag, Cor, ik geloof dat je teveel op uiter lijkheden let. Wat doen altijd natte koude handen ertoe, als het hart warm en op de juiste plaats is? Er zijn heel wat mannen met rechte benen en zonder puistjes die reuze-schoften zijn. gerië niet wat is opgeklaard. De nieuwe I De heer Van A. Om nu te zeggen machthebbers zien in die conferentie der Middelburg is de enige stad ter wereld Aziatische en Afrikaanse volken, waarop maar ik zou willen wonen, nee! Wat mij ook secretaris-generaal der Verenigde betreft: ik zou liever commissaris van de Naties, Oe Thant, aanwezig zou zijn, Hoogovens of van de Koninklijke zijn. echter juist een ideale mogelijkheid om Maar dat is een volstrekt persoonlijke hun positie te versterken en hun interna- voorkeur. Maar Middelburg schijnt wel tionale aanzien te verhogen. mee te vallen. En wat let u als u er De jonge minister van Buitenlandse zich verveelt naar Goes of Brouwers- Zaken, Bouteflika, die een belangrijke rol haven te gaan? Ik zou zeggen: Make the in de paleisrevolutie speelde, heeft giste- best of it. ren weer enige ambassadeurs moeten Joop de R., Vleuten Iedere ferme ontvangen, die kwamen informeren naar jongen heeft de maarschalksstaf in zijn de verblijfplaats en de gezondheid van ransel. Meneer Cals is als gewoon pad- Ben Bella. vinder begonnen; pappadoc D rees i s Deze zou nog wel in leven zijn, maar Tiveede Kamerstenograaf geweest en ik geen enkele boodschapper heeft hem tot zelf ben op het gymnasium tweemaal ge- dusver mogen bezoeken. Ook generaal De zakt. En kijk eens naar Napoleon, mi- Gaulle, die Ben Bella binnenkort op het nister Veldkamp en Mao Tse-Toeng. Elysée ontvangen zou, heeft zijn ambassa- Freule Van E. tot H. te R. Nee, deur in Algiers opdracht gegeven bij de freule dat kan ik niet geweest zijn. Ik nieuwe machthebbers op een menslieven- heb nog nooit een alpinootje gedragen en de behandeling van de verstoten presi-1 ik heb een grijze baard. Bovendien lach dent aan te dringen. ik nooit tegen vreemde dames. Dat mocht ik niet van mijn moeder en dat blijfter altijd: in zitten. NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse Senaat zou druk uitoefenen op president Johnson om de kwestie Viet nam voor te leggen aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dit meldt de „New York Times" maan dag. Men gelooft dat de Amerikaanse president dit zal weigeren. De Gemenebestleiders die in Londen vergaderen pogen hun vredesmissie te redden. Er wordt door hen druk geconfe reerd over een samenstelling van de com missie die voor communistisch-China en Noord-Vietnam aanvaardbaar is. Dit zou erop kunnen duiden dat geprobeerd wordt Boedapest heeft ook zwaar te lijden gehad van overstromingen door de abnormaal hoge waterstand van de Donau. Op bepaalde plaatsen konden trams niet verder, omdat straten meer dan anderhalve meter onder water stonden. Alleen de naam bordjes van de straten en de lan taarnpalen staken op die plaatsen nog boven water uit. premier Wilson ervan te overtuigen dat beter een ander voorzitter van de vredes missie kan worden. Peking heeft duidelijk te kennen gege ven de vredesmissie onder leiding van de Britse premier Wilson niet te willen ont vangen. Het Pekingse Volksdagblad schrijft dat de Chinezen in die missie on der Wilson „een voortzetting zien van de voortdurende pogingen van de Britse La- bourregering om als boodschappenjongen de Verenigde Staten te dienen en om pre sident Johnsons bedriegelijke voorstellen voor vredesbesprekingen over Vietnam te verkopen". Ook Noord-Vietnam heeft te kennen gegeven de missie van premier Wilson niet te zullen ontvangen. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft maandag bekend gemaakt dat er 48 Amerikaanse vliegtuigen verlo ren zijn gegaan bij de luchtaanvallen op Noord-Vietnam. Communistisch China heeft beweerd dat er 340 Amerikaanse toestellen zijn neergeschoten. De Amerikanen hebben voor het eerst F-105 Starfighters gebruikt voor aanvallen op doelen in Noord-Vietnam, snelle onder scheppingsvliegtuigen, uitgerust met twee raketten. Het schijnt dat de F-104 toestel len zijn ingezet om de bommenwerpers te beschermen tegen het toenemende aantal aanvallen van MIG-straaljagers. De activiteiten van de Vietcong in vele delen van Zuid-Vietnam schijnt aanzien lijk te zijn toegenomen. Berichten over ge vechten op vele plaatsen duiden daarop. In vrijwel alle acties sneuvelden ook Zuid Vietnamese en Amerikaanse soldaten. In Saigon is dinsdagochtend op het markt plein een twintigjarig lid van de Vietcong door een vuurpeloton terechtgesteld. Hij had in maart een bomaanslag willen ple gen op een Amerikaans bureau, doch was gepakt. SANTO DOMINGO (AFP) Van de algemene staking die de Federatie van Christelijke Vakbonden en het Verenigd Arbeidersfront in de Dominicaanse Repu bliek hadden afgekondigd, was maandag niets te merken. De staking zou 's mor gens om acht uur beginnen en 72 uur du ren, maar de bedrijven waren geopend en het openbaar vervoer functioneerde normaal. De vakbonden hadden met de staking steun willen verlenen aan het be wind van kolonel Caamano. De staatsgreep zelf, die in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatsvond, wordt al-1 gemeen als een technisch juweeltje be schreven. Boumedienne en diens stafchef, I die de regie in handen had, hebben zich voor hun coup d'état duidelijk laten inspi reren door het Russische voorbeeld van l Kroesjtsjevs verwijdering. Ook Ben Bella heeft zijn reis door het land met zijn tien daagse afwezigheid in Algiers duur moe ten betalen. In die tijd heeft Boumedienne immers de gelegenheid gehad zijn solda ten overal op de strategische punten in I de stad te installeren om op het beslis sende moment de politie die traditio neel op de hand van Ben Bella is te kunnen neutraliseren. Een nieuw en origineel trekje in de voor bereiding van de omwenteling was nog, dat de samenzweerders ook gebruik wis-1 ten te maken van de omstandigheid, dat in die dagen juist een grote film over de bevrijdingsslag om Algiers werd opge nomen. Duizenden figuranten die door de I regisseur werden geëngageerd bleken op het moment van de omwenteling rasech te para's te zijn, die in werkelijkheid door Boumedienne kundig op hun militaire taak waren geprepareerd. De-hele „overdracht" was in enkele uren I geruisloos bekeken. Zaterdagmiddag trok-1 ken de tanks van Russische makelij zich weer uit de Algerijnse hoofdstad I terug. De rust die toen echter ook scheen te zijn teruggekeerd, zou achteraf, zo ver onderstelde men vanmorgen, toch ook nog weieens een storm kunnen aankondi-1 gen. Advertentie Ontzilting. President Johnson heeft be kendgemaakt, dat er in oktober in Wash ington een internationale conferentie over de ontzilting van zeewater wordt gehouden. Aan de conferentie zal worden deelgenomen door vertegen woordigers van meer dan vijftig landen. De resultaten van het Amerikaanse on derzoek op dit gebied zullen ter be schikking worden gesteld van alle lan den die ervan kunnen profiteren. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten zullen nog dit jaar een bemande Gemini-cabine in de ruimte brengen die moet „meren" aan een Agena-raket, die eerst in een baan om (le aarde is ge bracht. De bemanning zal verscheidene „wandelingen" in de ruimte maken. Het experiment zou pas volgend jaar worden uitgevoerd, maar door het succes van de Gemini-vluchten is het vervroegd. Een dergelijke ontmoeting in de ruimte zal nog niet plaats hebben bij de komen' de Gemini-vlueht in augustus. Verdrinking. Bij het Turkse dorp Aydin zijn maandag negen mensen verdronken na het omslaan van een boot, waarin zij een rivier overstaken. Slechts twee van de inzittenden konden zich zwem mend redden. Duur puntje. Een bewoner van Sardinië die een ander in een gevecht het puntje van de neus had afgebeten, moet het slachtoffer 8.500 gulden schadevergoe ding betalen. Spoorwegongeluk. Bij een spoorwegonge luk tussen Bombay en New Delhi zijn vijftien mensen gedood en tien gewond. Dinah. De tyfoon „Dinah" heeft op het oostelijk deel van Formosa 27 mensen levens geëist. Er zijn 47 gewonden. Ze venduizend mensen zijn dakloos gewor den. Volksgericht. In Zuid-Formosa heeft de politie nog juist weten te voorkomen, dat enkele duizenden vrouwen een jonge vrouw levend begroeven. De vrouwen waren op een begraafplaats voor de ter aardebestelling van het stoffelijk over schot van een vrouw die zich met haar twee kinderen had verdronken en in een afscheidsbrief haar schoonmoeder en schoonzuster verantwoordelijk stelde voor haar optreden. De vrouwen wa ren juist bezig de schoonzuster mee te begraven, nadat zij haar mét paraplu's hadden bewerkt, toen de politie ver scheen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3