Ongunstige financiële verhoudingsregeling ft' 1 Invaliden dagje op bezoek bij Hoogovens Voorstel aan raad: adres naar minister V ermeulenschool winnaar van korfbaltoernooi POLITIERECHTER Linkervoet verwond door pak blik Voor de DINSDAG 22 JUNI 1965 6 Zware lasten Nieuw mosselseizoen Diefstal onder pressie Rijden onder invloed Verzet tegen politie Roekeloos met vuur Reserves raken op Schoolsoftbaltoernooi - - PALL MALL export Wereldbekend aroma PALL MALL export King Size Filter PALL MALL export Wereldbekend aroma Gemeente Yelsen komt in financiële moeilijkheden B. en W, van Velsen hebben een con cept opgesteld voor een brief, die zij wil len zenden aan de ministers van binnen landse zaken en van financiën. De ge meenteraad wordt verzocht met' deze brief" in te stemmen. In het adres wordt gewezen op de voor Velsen ongunstige werking der financiële verhoudingsrege ling. De ministers wordt verzocht maatre gelen in overweging te nemen ter onder vanging van de geldelijke moeilijkheden waarin de gemeente is komen te verke ren. Als één van de bezwaren wordt in het adres genoemd het feit. dat het over grote deel der gemeenten ondanks de grote onderlinge verschillen wordt be oordeeld naar dezelfde, gering in aantal zijnde maatstaven. Met de bijzondere las ten, waarvoor de gemeente Velsen zich ziet gesteld, wordt geen rekening gehou den. Er wordt op gewezen, dat Velsen in een gebied ligt met een snel expanderende in dustrie langs het Noordzeekanaal. Die om standigheid en de daarmee gepaard gaan de grote bevolkingstoeneming zijn oorzaak van velerlei noodzakelijke kostbare voor zieningen en hoge lasten. Als bijvoorbeeld daarvan wordt gewe zen op de zgn. Velser traverse. Daarmee worden bedoeld wegen en daarin aange brachte kunstwerken voor een goede ver keersverbinding met o.a. de Hoogoventer reinen. Die kosten worden geraamd op 18 20 miljoen. De daaruit voortvloeiende Het ligt in het voornemen het nieuwe mosselseizoen te beginnen op maandag 28 juni, dat wil zeggen, dat van die dag af de mosselkwekers in de gelegenheid zul len worden gesteld, nadat zij tevoren een monster hebben ingeleverd van de te le veren kwaliteit, met de aanvoer kunnen beginnen. Een week later, op maandag 5 juli, be gint dan de eigenlijke export, die hoofd zakelijk naar België gaat. lasten zijn voor Velsen te zwaar om te dragen. De aandacht wordt ook gevraagd voor het feit, dat Velsen tegelijkertijd een kustgemeente is met veel natuurschoon. In dit dichtbevolkte gebied heeft de ge meente een taak te vervullen t.a.v. de recreatie van zowel eigen inwoners als van mensenvan elders. De werkzaamheden aan de havenmond b.v. doen het strand tussen de pieren ver loren gaan. De gemeente moet nu noor delijker een duur strandplan tot ontwik keling brengen om dit verlies te compen seren. In het ontwerp-adres wordt tevens ge waagd dat Velsen een gemeente is met vier woongebieden, hetgeen ook extra fi nanciële consequenties met zich brengt voor diverse voorzieningen. De gemeente is wat haar inkomsten betreft in overwegende mate afhankelijk Be Pieter Vermeulenschool is sehool- korfbalkampioen van Velsen geworden. In de vrijdag en zaterdag jl. gespeelde fina les bleek het Vermeulen-team de sterkste. D, Theo Thijssenschool en de Clara Sternschool eindigden respectievelijk als tweede en derde. A. H. Wedemeijer, ge meentelijk consulent lichamelijke opvoe ding overhandigde het kampioens-twaalf- tal een fraaie beker. De uitslagen waren: Halve finales vrijdag: Clara Stern 1- Theo Thijssen 2 1-1; P. Vermeulen 2-Prof. v. d. Leeuw 1 1-0; Theo Thijssen 1- Jan Ligthart 1-1-0; Brederode 1-Clara Stern 3 1-0. Halve finales zaterdag: Theo Thijssen 2- P. Vermeulen 2 0-1; Prof. v. d. Leeuw 1- Clara Stern i 0-5; Jan Ligthart 1-Brede rode 1 0-1; Clara Stern 3-Theo Thijssen 1 0-3; Prof v. d. Leeuw 1- Theo Thijssen 2 0-1; Clara Stern 1-P. Vermeulen 2 1-1; Jan Ligthart 1-Clara Stern 3 2-0; Theo Thijs sen 1- Brederode 1 2-0. Finales: Pieter Vermeulenschool- Theo Thijssenschool 1-0; Clara Sternschool-Bre- aerodeschool 3-0. Hoofdpersoon in de zaak tegen een 26- Jarige expediteur uit Hoofddorp was niet de verdachte zelf, maar de getuige, een 51-jarige gemeentewerker uit deze plaats. Nadat deze getuige zijn verklaring onder ede had afgelegd en ondertekend, gelastte de officier van justitie, mr. J. Wiarda zijn onmiddellijke aanhouding wegens het ple gen van een meineed. In afwachting van het onderzoek hiernaar werd de zaak te gen de expediteur door de Haarlemse po litierechter mr. J. D. Vink aangehouden. De expediteur was op 15 november van het vorig jaar om een uur 's nachts op de oostelijke zijde van de Hoofdweg in de gemeente Haarlemmermeer met zijn auto in botsing gekomen met een waarschu wingshek. Omdat hij de eigenaar ervan, een plaatselijke aannemer, wel kende, was hij van plan de schade te vergoeden zon der de politie er in te mengen. Op dat moment werd hij aangesproken door de gemeentewerker die naar zijn zeg gen, door de hevige klap was wakker geworden. Bij een vorig getuigenverhoor in februari had de man verklaard de ver dachte beslist niet te kennen. Dit was door de verdachte ten stelligste betwist. Vol gens hem kenden ze elkaar al jaren en had de getuige hem die nacht bij zijn voornaam aangesproken. In verband met de beschuldiging, dat de expediteur na de aanrijding met het waarschuwingsbord, was doorgereden zonder dat zijn identi teit kon worden vastgesteld, was deze ge tuigenverklaring het kardinale punt. Waar om deze getuige deze merkwaardige houding aannam, kwam tijdens de zitting niet tot uiting. Op de zitting van gisteren wist de man, die een zeer zenuwachtige indruk maakte, zich in eerste instantie helemaal niets meer te herinneren. Na een langdurige en scherpe ondervraging door de politierech ter, bleef hij echter bij zijn eerder afge legde verklaring, dat hij de verdachte niet kende. Direct daarna gelastte de officier van justitie zijn aanhouding, ver dacht van het plegen van een meineed. In de periode van 10 januari tot 5 mei van dit jaar had een 45-jarige magazijn bediende uit Zaandam een grote hoeveel heid levensmiddelen uit het kruideniers- bedrijf, waar hij in dienst was, weggeno men. De politierechter veroordeelde hem tot vijf maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan twee voorwaardelijk. De officier had zes maanden met aftrek waarvan twee voorwaardelijk geëist. De man had de onbestelbare retour zendingen van de firma mee naar huis genomen. Het bleek, dat hij onder sterke pressie van zijn echtgenote had gestaan. De vrouw klaagde altijd erg over het vol gens haar onvoldoende huishoudgeld en de man was onder deze druk bezweken. In middels had hij een eis tot echtscheiding tegen haar ingediend. Van een diefstal van twintig liter benzine, die de officier hem ook ten laste had gelegd, werd hij wegens onvoldoende bewijs vrijgesproken. Drie weken gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs luidde het vonnis van de politierechter tegen een 32-jarige groentehandelaar uit Abbe- nes. Op 18 maart had hij duidelijk slingerend met zijn wagen over de Kruisweg in de Haarlemmermeer gereden. Zijn snelheid bedroeg toen ongeveer 70 km Hij verkeer de duidelijk onder invloed van sterke drank. Omdat dit nu al de derde keer was, achtte de politierechter geen reden voor clemeentie aanwezig. De officier had dezelfde gevangenisstraf geëist, maar daar naast drie jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Eveneens tot drie weken gevangenis straf met intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar werd een 36- jarige chauffeur/monteur uit Nieuw-Ven- nep veroordeeld. De man was op 18 april van dit jaar dronken achter het stuur van zijn auto aangetroffen op de Hoofdweg in de ge meente Haarlemmermeer. De bloedproef had niet minder dan 2,45 promille tot re sultaat. Hij vertelde, dat hij daarvoor 14 sherries en 8 pilsjes had gedronken. „Een afschuwelijke combinatie", vond de politierechter. Ook hier had de officier een jaar langer intrekking van het rijbe wijs geëist. Eén week gevangenisstraf kreeg een 43-jarige kwekersknecht uit Rijsenhout, wegens belediging van en verzet tegen een politieagent. Op 27 januari was hij door de agent aangehouden, omdat het achterlichtje van zijn fiets niet brandde. Hij had toen ge weigerd zijn naam te noemen. Tegen de daaropvolgende aanhouding had de man zich hevig verzet. „Je bent een vuile vie ze, smerige, kinderachtige kerel" was daarbij zijn commentaar geweest. Op 19 november van het vorig jaar had een 30-jarige moteur uit Hoofddorp in een doorsmeerstation in die plaats een straal kacheltje aangestoken. Toen zijn collega, die een benzinetank aan het vullen was, enkele liters benzine over de grond liet lopen, was een hevige ontploffing het ge volg. De collega moest met ernstige brand wonden in het ziekenhuis opgenomen wor den en kon 18 weken niet werken. Tijdens de zitting bleek, dat er in het station een centrale verwarming aanwezig was, en dat de baas uitdrukkelijk verboden had dergelijke kacheltjes te gebruiken. Wegens hoogst onachtzaam en roekeloos handelen werd de monteur veroordeeld tot 125 boete en een maand voorwaardelijk. De eis was 200 boete en dezelfde voorwaar delijke straf. Een 36-jarige bedrijfsleider uit Badhoe vedorp werd, eveneens wegens brand door schuld, conform de eis veroordeeld tot 200 boete en een maand voorwaardelijk. Op 5 maart was hij zeer onvoorzichtig met vuur omgesprongen in een houten schuur. Terwijl de kachel brandde en het deurtje ervan openstond was de bedrijfs leider rustig een kopje koffie gaan drin ken. Hij deed dat al vijf jaar zo, ver klaarde hij. „Dan doet u al vijf jaar lang stom", vond de politierechter. Omdat de verdachte eigenlijk nog niet had begrepen, dat hij zeer roekeloos was geweest, werd hem naast de geldboete een voorwaarde lijke straf opgelegd. van de uitkeringen uit het gemeentefonds, aldus het adres. Het eigen belastingge bied geeft niet voldoende ruimte om de wanverhouding tussen het groeitempo van uitgaven en inkomsten op te vangen. Het zal deze ruimte ook niet kunnen geven, zelfs niet wanneer de voorgenomen ver ruiming van dit belastinggebied wordt doorgevoerd. Evenmin zijm daarvoor an dere inkomstenbronnen aan te boren. Er wordt in het adres ook bezwaar ge maakt, tegen de wijze waarop de finan ciële verhoudingsregeling wordt toege past. Tevens wordt o.a. gesteld dat een wat meer getemporiseerde verrekening van de teveel aan garantie-uitkering ont vangen bedragen zeer zeker op zijn plaats zou zijn geweest. Aangeroerd wordt bovendien de vergoe ding door het rijk van gemeentelijke uit gaven. B. en W. wijzen aan het slot van het concept-adres op het feit, dat de begro ting 1965 slechts sluitend kon worden ge maakt door invoering van een rioolbelas ting (opbrengst ƒ450.000), verhoging van verschillende tarieven en door te beschik ken over rente van reserves tot een be drag van 252.015 en over een gedeelte van in voorgaande jaren bijgeschreven rente op de reserve uitkeringen gemeente fonds 1948-1950 tot een bedrag van 471.889. Het niet of niet tijdig tot stand kunnen brengen van noodzakelijke voorzieningen kweekte in voorgaande jaren een reserve en zorgde er voor dat de ongunstige fi nanciële resultaten konden worden opge vangen. Deze reserve raakt nu uitgeput zonder dat de gehoopte ommekeer in de financiële uitkomsten zich voordoet en zonder dat alle noodzakelijke voorzienin gen zijn gerealiseerd. Naar onze mening, zo schrijven B. en W., is deze ontwikkeling in hoofdzaak te wijten aan de voor de gemeente Velsen ongunstige werking van de nieuwe finan ciële verhoudingsregeling. In de sorteerhal van de vertinnerijen van Hoogovens te IJmuiden is een 26- jarige buitenlandse werknemer, wonende in Eurocasa te Beverwijk, bij een onge val gewond geraakt. De man deed onver wacht een stap opzij. Daardoor moest de bestuurder van een vorkheftruck zijn voertuig sterk afremmen. Een zwaar pak blik schoof van de vork en raakte de lin kervoet van genoemde werknemer. De man is naar het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk gebracht en is daar opge nomen. School in brand. Gistermiddag heeft, even nadat de kinderen de school hadden ver laten, een felle brand gewoed in de openbare lagere school te Middelharnis. De schade is zeer groot. Een groep invaliden, die thans in het Henri Dunanthuis te Zeist verblijven, zijn gisteren een dagje te gast geweest bij Hoogovens te IJmuiden. Het is voor hen een plezierig en interessant uitstapje ge worden met als eerste programmapunt Zeven scholen nemen deel aan de soft- balweds-trijden om de Velser titel, die op 25 juni gehouden worden. De teams zijn over de volgende poules verdeeld: Poule I: RHBS, Hugo de Groot ulo, Technische School, Gymn. Felisenum. Poule II: Prins Bernhard hbs, St. Joan nes ulo, Prof. Dr. Ph. Kohnstammschool. een bezoek aan het hotelschip „Arosa Sun". Daar zijn bedrijfsfilms vertoond en is de lunch gebruikt. Spaanse en Italiaan se werknemers van Hoogovens, die in dit hotelschip wonen, hebben spontaan ge holpen met het aan en later weer van boord brengen van de lichamelijk zwaar gehandicapten. De rijdende excursie over het uitgestrekte fabrieksterrein in de na middag bracht ook een bezoek aan enkele van de reusachtige bedrijfsgebouwen. Om de toegang mogelijk te maken was zelfs een deel van een spoorrails tijdelijk ver wijderd. De dag bij Hoogovens en aan gesloten bedrijven is gisteren tegen de avond besloten met een diner. Op de foto een aantal gasten met hel pers op het promenadedak van de „Aro- sa Sun", waar gistermiddag de lunch werd geserveerd. PM-14

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6