Wester Suiker gaat dicht Claus von Amsberg zal zijn werk in Bonn niet hervatten Massa-arrestaties onder Ben Bella's volgelingen? HET WEER Belangrijke rede voor VN van Johnson Vijf series in staatsloterij Akkoord over ringbaan rondom Amsterdam „De aarde heeft de vorm van oude gedeukte bal' r ■n Grote meerderheid staat achter regeringsbesluit Prinses Margriet verpleegster in Amersfoort Nederlanders zien af van kerstvlucht naar Zuid-Afrika Gemenebestmissie wil praten met de Russen Utrecht mag geen singels dempen Aftakking naar Haarlem is nog in studie ■■■■■■■■■WHUnWMH W VERWOERD en ZONEN Per 1 november 250 man ontslagen Lot van Afro-Aziatische conferentie onzeker In de krant van heden: T opconferentie Retis door Oosf-Duitsland pagina Premiesparen vanaf 21 faar pagina Koel weer Aan het strand 9 Het woord is aan mn NEEM NU EEN KWARTAAL-ABONNEMENT S Niet peervormig KOLEN 50e JAARGANG NUMMÉR 192 Cantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedri|ven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 23 JUNI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: H. Landré Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks De Wester Suikerraffinaderij aan de Amsterdamse Van Noordtka.de gaat met Ingang van 1 november definitief dicht. Voor 250 werknemers van het bedrijf be tekent dit dat zij op die datum op straat komen te staan, terwijl een ongeveer ge lijk aantal werkers zal worden geplaatst bij de bedrijven van de eigenaar van de „Wester", de Centrale Suiker Maatschappij (C.S.M.). De directie van de CSM zegt dat lij de fabriek heeft moeten sluiten, omdat rendabele exploitatie door de Nederlandse regeringspolitiek niet meer mogelijk ls. Het bedrijf wordt verkocht aan de Tech nische Unie (Heybroek Zélander), een Am sterdamse elektrotechnische groothandel) Voor de ontslagen werkers is nog geen bevredigende afvloeiingsregeling gemaakt. Overleg met de directie door de vakbonden heeft tot nu toe nog geen resultaat opgele verd. Wel is besloten voor de ontslagenen een bedrag beschikbaar te stellen, waar van de bestemming in overleg met de vak bonden zal worden vastgesteld. De laatste jaren heeft het bedrijf grote verliezen geleden. Volgens de directie zo'n veertien miljoen gulden, die de CSM dekte Bij de „Wester" hebben oorspronkelijk 1200 man gewerkt. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Het is vrijwel zeker dat Claus von Amsberg zijn werk op het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn niet zal hervatten. Hij heeft de dag voor hij met vakantie ging vriendschappelijk afscheid genomen van drie goede collega's van Buitenlandse Zaken. Von Amsberg, die zoals wordt verwacht een verzoek om ontslag heeft klaar liggen om dat 28 juni op het ministerie te laten bezorgen, heeft met zijn collega's een langdurig afscheidsdiner gehad in het Bonner hotel Königshof. Dit luxueuze hotel, onmiddellijk aan de boulevard langs de Rijn gelegen, wordt gefrequenteerd door buitenlandse relaties van het ministerie, waar Von Amsberg werkt. Na het afscheid van vrijdagavond, dat in hartelijke sfeer verliep, is de toekomstige verloofde van prinses Beatrix nog eenmaal in zijn flat in Bad Godesberg teruggeweest. Dat was zaterdagmorgen om wat bagage te halen, voor hij met onbekende bestemming vertrok. De meeste Kamerfracties zullen van daag in vergadering bijeenkomen om de kwestie van de verloving van prinses Beatrix te bespreken aan de hand van de informaties die de minister-president gis teren aan de fractievoorzitters heeft ver- PARIJS (AFP, AP en REUTER) Honderden aanhangers van Ben Bella zouden in Algerije op bevel van het nieu we bewind zijn gearresteerd. Sommige berichten maken melding van zeker zes honderd arrestaties. Bevestiging van de ze actie is echter niet te krijgen. Ben Bella zelf zou ongedeerd zijn. Hij zou in een villa buiten Algiers gevangen worden gehouden. Dit heeft kolonel Bou- medienne meegedeeld aan de Egyptische vice-premier, maarschalk Amer, die zon dag een bliksembezoek aan Algiers heeft gebracht. Hij kreeg het afgezette Alge rijnse staatshoofd niet te zien, hoewel hij verzocht om een gesprek met hem. Ver schillende regeringen hebben aangedron gen op een goede behandeling van Ben Bella. De betogingen tegen het nieuwe be wind gaan in heel het land door. Hier en daar blijkt duidelijk dat zij goed zijn ge organiseerd. Algerijnse studenten in En geland en Moskou hebben gedemonstreerd voor de vrijlating van Ben Bella. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en Op zee5 Sport 7, 15 Topsy 3 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Het bewind van Boumedienne verzekert herhaaldelijk dat de Afro-Aziatische top conferentie kan en zal doorgaan. Vandaag moesten in Algiers de voorbesprekingen beginnen van de ministers van Buiten landse Zaken van de deelnemers. Slechts vijftien van de vijftig ministers waren toen in Algiers aangekomen. President Nasser van Egypte en zijn gast, premier Tsjoe En-Lai van commu nistisch China, hebben bekendgemaakt dat zij menen dat de conferentie moet doorgaan. De Afro-Aziatische leden van het Britse Gemenebest hebben laten we ten dat zij de conferentie niet zullen bij wonen, omdat de toestand in Algerije hun niet duidelijk is. dering slechts door de P.S.P. vertolkt te zijn. De communisten hebben zich wat op de vlakte gehouden. Minister-president Cals heeft na de be sprekingen gezegd dat er geen verschil tussen de reacties uit de Eerste en de Tweede Kamer is. Hij achtte het. niet no dig dat de goedkeuringswet met 100 per cent instemming wordt ontvangen. „Dat is niet nodig en ook niet te verwachten zei hij. Minister-president Cals heeft tijdens de bijeenkomst een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de persoon van de heer Von Amsberg. Deze informaties schijnen van uitstekende kwaliteit te zijn Verzetsstrijders Ongeveer 110 oud-verzetsstrijders uit vrijwel alle delen van ons land zijn te Venlo in diep geheim in vergadering bij een geweest en hebben daar de kandida tuur van Claus von Amsberg als prins gemaal besproken. De verzetslieden wa ren unaniem van oordeel dat getracht moest worden het Nederlandse volk zich te laten uitspreken over de troonopvolging door middel van een referendum, daarbij kiezend tussen prinses Beatrix of prinses Margriet. Propria cures De voorpagina Minister-president Cals vergadert met de voorzitters van de fracties van de Tweede Kamer met betrek king tot de eventuele verloving van prinses Beatrix met Claus von Ams berg. Om de tafel zitten van links naar rechts de heren SchmelzerCals, Van Thiel, Schepel (griffier Tweede Kamer), Roolvink, Geertsema, Bak ker, Jongeling, Van Dis, Lankhorst, freule Wttewaal van Stoetwegen, Nederhorst en Koekoek. strekt. Dan zal onder meer wel blijken hoe sterk, met name in de fractie van de Partij van de Arbeid, de tegenstand zal j}e voorpagina van het Amsterdamse zijn. In de socialistische fractie zijn wel studentenweekblad „Propria Cures" enkele „dwarsliggers" te vinden. Maar WOrdt deze week voor een groot deel be de indruk is toch wel dat de meerderheid «Jagen door een in zwart kader afgedruk- voor de goedkeuringswet zeer groot zal te „bekendmaking". Door de vormgeving zijn. en de Nederlandse en Duitse tekst van dé Tot een duidelijke standpuntsbepaling bewindaanvaarding van de Duitse rijks zijn de meeste fractievoorzitters echter commissaris Seiss Inquart in 1940. nog niet gekomen. Enthousiasme over de De bekendmaking in „Propria Cures" komende verloving is over het algemeen ;s ondertekend met Von Amsberg eh ge ver te zoeken, maar een duidelijk afwij- dateerd Den Haag, juni 1965. Na de aan zend standpunt schijnt tijdens de verga-1 bef „Nederlanders" wordt zij vervolgd met de woorden „Met ingang van heden heb ik het vooruitzicht op de opperste vreugde van de regeringszaken en het burgerlijk gezag in Nederland aanvaard. De grootmoedigheid van regering en volk hebben het mogelijk gemaakt dat reeds twintig jaar na de grootste catastrofe vroegere tegenstellingen met de mantel der liefde kunnen worden bedekt en de orde van het openbare leven hersteld." Verder spreekt „Von Amsberg" de hoop uit dat het Nederlandse volk de toestand „met verstand en zelfbeheersing" zal aanvaarden. Prinses Margriet heeft het voornemen in oktober van dit jaar in het protes tants-christelijk ziekenhuis „De Lichten berg" in Amersfoort een bijzondere op leiding te volgen in de ziekenverpleging, zo deelt de RVD mede. Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met enige regen en overwegend krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Morgen wisselend bewolkt met hier en daar een bui en matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na een regenfront, dat in de avond en nacht passeert, volgen morgen enkele buien met een krachtige zuidwestenwind. Te koel, in de mid dag 15-16°, zeewater 13°. VOORUITZICHTENDoor de grote depressieactiviteit nog onbe stendig en te koel. Geen feest Het oranjecomité Amsterdam zal geen medewerking verlenen aan door de NTS al omstreeks koninginnedag opgevatte plannen voor een spontane viering van de verloving van prinses Beatrix op de Dam. Het ligt verder niet in de bedoeling van het Amsterdamse oranjecomité feestelijk heden te organiseren bij de verloving van prinses Beatrix, tenzij het gemeentebe stuur hierom verzoekt. In een' telegram aan de minister-presi- dent hebben ook de besturen van de Bond van Wereldburgers en de „Republikeinse Partij" gevraagd om uitstel van een rege ringsbesluit in deze zaak en op korte ter mijn de mogelijkheid te onderzoeken een referendum onder de kiesgerechtigden te houden. Ook de voorzitter van de Partij voor Volkswil en Referendum, mr. P. Koot, heeft zich namens zijn partij (2000 leden) met een verzoekschrift tot de Tweede Kamer gericht. Hij stelt daarin voor een referen dum te doen houden, waarbij de mening van de kiezers wordt gepeild zonder dat regering of parlement daardoor wordt ge- 1 bonden. Maandag zijn in vele steden van Algerië grote demonstraties gehou den ten gunste van de afgezette Ben Bella. In Algiers gingen hon derden meest jeugdige betogers de straat op. Zij schreeuwden hun voorkeur voor Ben Bella uit, totdat politie en soldaten een eind aan hun protestactie hadden gemaakt. Pierre Corn eille Men loopt meestal kordater als men iemand volgt, dan wanneer men anderen leidt. Rik van Loog heeft voor het eerst in zijn leven dë gele trui in de ronde van Frankrijk bemachtigd. Op de sportpagina leest u er meer over. Bevreesd voor een minder welkome ont vangst in Zuid-Afrika hebben tot nu toe circa twintig passagiers bij Amsterdam Air, luchtvaartmakelaars op Schiphol, hun voorgenomen kerstvlucht naar Johannes burg geannuleerd. Dit is de terugslag die ook op Schiphol wordt gevoeld van de 100.000 die de Ne derlandse regering ter beschikking wil stellen van de Zuidafrikaanse slachtoffers der apartheid. Amsterdam Air organiseert deze kerstvlucht per chartervliegtuig voor namelijk voor ouders of andere familie leden van emigranten, die zich in Zuid Afrika hebben gevestigd. SAN FRANCISCO (AP). - President ^ohnson van de Verenigde Staten zal vrijdag een belangrijke rede uitspreken op de openingszitting van de Algemene Vergadering ter herdenking van het twintigjarig bestaan van de Verenigde Naties, die in San Francisco wordt ge houden. Volgens zegslieden, die in nauw contact staan met het Witte Huis, zal de rede van de president misschien een sensatie veroorzaken. Johnson zal vrijdag om negentien uur Westeuropese tijd op het internationale vliegveld landen. Om 19.30 uur zal hij voor de Assemblee een rede van een half uur houden. Daarna zal hij onmiddellijk naar Washington terugkeren. MOSKOU (AP). De ambassadeurs van drie Gemenebestlanden hebben de Russische regering verzocht volgende maand een vredesmissie van Gemene best-landen over Vietnam te ontvangen. Premier Kosygin zou nog geen antwoord hebben gegeven op dit verzoek van de ambassadeurs van Groot-Brittannië, Ni geria en Ghana. De ambassadeurs, die ook namens Trini dad en Tobago spraken, hebben de Russen voorts gevraagd om een antwoord te gevén, voordat de Gemenebestconferéntie in Londen vrijdag uiteengaat. DEN HAAG. Het ministerie van Fi nanciën zal voor de komende staatsloterij vijf volle series gaan uitgeven, dat wil zeggen dat er 20.000 loten bij komen. Het totale aantal loten is dan 500.000 geworden. De aanleiding tot deze kleine vermeer dering moet gezocht worden in de grote vraag naar loten sinds de nieuwe opzet van de loterij een feit is geworden. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft besloten de gemeente Utrecht geen toestemming te verlenen om een deel van de singels te dempen. De minister heeft het gemeénte- bestuur van Utrecht laten wéten, dat hij „in het huidige stadium geenszins tot de conclusie kan komen, dat de voorgenomen demping noodzakelijk is". Rijk, gemeente Amsterdam en Neder- landsche Spoorwegen zijn het eens ge worden over de voltooiing van de ring- spoorbaan om Amsterdam. De vertegen woordigers van de drie belanghebbende instanties, die in commissieverband de financiële aspecten van de ringbaan in onderzoek hebben, zijn tot eensluidende conclusies gekomen. Hun rapport komt in augustus uit. STA VANGER (Reuter) Kunstmanen hebben gegevens verzameld waaruit blijkt dat de aarde vier hoeken heeft. Dit deelde dr. R. B. Kershner, hoofd van een wetenschappelijk onderzoekprogram aan de John Hopkins Universiteit van Balti more in de Verenigde Staten dinsdag mee in Stavanger waar hij deelneemt aan een bijeenkomst van een honderdtal geleerden uit Oost en West. Hij zei dat zijn medewerkers hadden ontdekt dat de vier hoeken worden gevormd door grote bulten en diepe deuken in het aardopper vlak. Dr Kershner zei tegen verslaggevers dat uit de verzamelde gegevens is geble ken dat het zeeoppervlak rond Ierland, een van de vier hoeken, zeventig meter boven het normale peil ligt. Nabij het zuiden van India en ter hoogte van Flo- Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli a.s. GRATIS I rida hadden de aardsatellieten correspon derende diepten geregistreerd. Volgens de Amerikaanse geleerden zijn de kunstmanen in staat oneffenheden vast te leggen tot op een hoogte van twee me ter boven het aardoppervlak. Zijn groep had voorts vastgesteld dat de aarde niet peervormig of ellipsvormig aan de evenaar is. „De aarde heeft eigen lijk geen speciale vorm. Zij doet denken aan een oude, gedeukte bal, waaraan ie mand vier hoeken heeft willen geven' aldus dr Kershner. Aan de bijeenkomst, die vier dagen zal duren, neemt een groot aantal Ameri kaanse en Russische geleerden deel. Hét doel van de conferentie is de uitwisse ling van gegevens over vraagstukken die verband houden met de afstandbediening in de ruimtevaart. Op de eerste dag beschreef de Ameri kaanse geleerde dr R. E. Fischell een methode om de draaiing van een satel liet te bepalen door middel van radiosig nalen. De Japanner Nisjikawa besprak de vaststelling van de hoogte van draaiende kunstmanen. De Nederlandsche Spoorwegen beschou wen al geruime tijd de voltooiing van de al voor de oorlog geprojecteerde ringlijn als een zaak die voor het goederenver voer naar Amsterdams westelijke haven gebied van het grootste belang is. Op het prioriteitenlijstje van N.S. neemt deze lijn een hoge plaats in. Het feit, dat de commissie tot een eens gezind rapport komt, bewijst dat niet al leen Amsterdam van de noodzaak over- tuigd is, maar dat ook het rijk dat een groot deel van de kosten voor zijn reke ning krijgt die hoge prioriteit onder schrijft. Het is overigens nog onzeker wanneer het rijk op zijn begroting de nodige fond sen opvoert voor de realisering van het project, waarmee in totaal circa 125 mil joen gulden gemoeid is en waarvan de uitvoering verscheidene jaren zal vragen De ringbaan zal in het zuidoosten op het emplacement Amsterdam-Amstel aansluiten op de lijn Utrecht-Amsterdam. In studie is nog de vraag of de ringbaan aan de westkant van Amsterdam behal ve aansluitingen op het havenbekken, ook een aftakking in de richting Haarlem dient te krijgen. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMEEI.AAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1