Geld uit filiaal van een zuivelzaak verdwenen AGENDA Nieuw middel in de strijd tegen luchtvervuiling Noodweer eist slachtoffer in Rotterdam KRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO (^Kort en bondig V AR-Kamerlid wil intrekking van ton voor Zuid-Afrika Miljoen schade bij brand in Ommen Begrenzing continentaal plat aanvaard Spaanse arbeider omgekomen Bukorit geschikt voor vismeelfahrieken Even omkleden Geldboete voor P.C.-redacteur Doden in het verkeer Acht maanden voor soldaat die zijn ouders bedreigde Haringomzet met 50 percent omlaag Wisselvallig II WOENSDAG 23 JUNI 1965 si beheerster zou met fles op hoofd zijn geslagen Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Wij leveren de beste en repareren de slechtste onder garantie Wegens godslastering ÏTweER) WEERRAPPORTEN ..s Is Het Tweede-Kamerlid Meulink (ARP) heeft er bij de minister van Buitenland se Zaken op aangedrongen de post van 100.000 tot steun aan het „Defence and Aid Fund" alsnog van zijn begroting te schrappen. Hij motiveert dit door erop te wijzen, dat hun fund het steunfonds is van de zogenoemde „Christian Action" die wordt geleid door canon John Collins, een der leiders van de „Ban de bom"- groep. In een brief van 19 april 1963 aan Si- sulu, een communist die zes maanden opleiding in Moskou en Peking heeft ont vangen en nu het vonnis ondergaat dat tegen hem gewezen is in het zogenoemde Rivoniasabotage- en revolutieproces, heeft bij deze, aldus het Kamerlid, uit het fund alle financiële steun beloofd ter dekking van de omstandigheden, voort spruitende uit de sabotagewet. De heer Meulink wil weten of de minister bij zijn beslissing van deze feiten op de hoogte was. In drie grote loodsen in Ommen, waar in de kruidendrogerij van de coöperatie ve kruidentelersvereniging Angelia G. A. was ondergebracht, heeft een felle uit slaande brand gewoed. De schade be draagt omstreeks een miljoen gulden. Advertentie In een winkel van een Rotterdamse melkinrichting aan de Claes de Vrieselaan te Rotterdam heeft de politie gistermor gen de 22-jarige filiaalhoudster op de vloer aangetroffen. De politie was naar het filiaal gegaan na telefonisch te zijn gewaarschuwd door haar verloofde, die op zijn beurt door haar zou zijn opgebeld. De vrouw zou door een onbekende met De Tweede Kamer heeft zich zonder debat en zonder hoofdelijke stemming ak koord verklaard met het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlands-Duitse verdrag inzake de zijdelingse begrenzing van het continentale plat in de nabijheid van de kust. Dit verdrag werd op 1 december van het vorige jaar te Bonn ondertekend. Het verdrag kan worden gezien als een ver lengstuk van de respectievelijk in 1960 en in 1962 gesloten Eems-Dollard-overeen- komsten. De overeenkomst heeft alleen betrek king op het meest nabij de kust gelegen deel van het continentale plat. Gistermiddag is de vijftigjarige Spaan se arbeider Graciano Rodrigez-Matinez, die bij de n.v. Werkspoor in Utrecht werkzaam was, bij een bedrijfsongeval om het leven gekomen. Hij werd aan het hoofd gewond door een drieduizend kilo zware tank, die door een kraan werd verplaatst. Het ongeluk werd waarschijnlijk veroorzaakt door een windstoot, die de kraan plotseling in be weging bracht. c Concertgebouw, vandaag 20 u.: Concert door de Haarlemse Klavarskribo Accor deon Club. Donderdag 20.15 u.: Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Bart van Beinum. Soliste: Tereza Vieira (piano). „De Hoeksteen" (Santpoort-Zuid), van daag 20 u-: Orgelconcert door Johan Tim merman. Grote Kerk, donderdag 15-16 u.: Orgel concert door Nico Waasdorp. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14, 19 en 21.15 ti.: ..De burcht der verdoemden", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Jong en immoreel", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „James Bond contra dr. No", 14 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Kooi der liefde", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Operatie Hong Kong", 14 j. Luxor, vandaag 14, 19 en 21-15 u.: „Ero tiek", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „The Goldrush", a.l. Minerva, vandaag 14.30 u.: „Verraad van de zwarte roofridder", a.l.; 20.15 u.: „Al penlied", a.l. Van donderdag af 20.15 u.: „De slag om Napels", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Dertig Jaar vrolijkheid", a.l. Van donderdag af 14, 19 en 21.30 u,: „Kus me sufferd", 14 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het teken van de heiden", 14 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „John Slaughter schiet weer raak", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Julia, de onweerstaanbare", 18 j. Van don derdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „De passa gier", 14 .1. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw. waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10- 17 u. en zondag van 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u.; zon- en feestdagen van 14-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur. Vishal (Grote Markt): „De landman en de muze". Expositie van prenten, tekenin gen, schilderijen en aquarellen. Geopend van 10-17 u.; zondags van 13-17 u. Tot 80 augustus. Vleeshal (Grote Markt): Nationale aqua riumexpositie „Aqua Terra". Dagelijks ge opend van 10-22 u. Tot 5 juli. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u en van 20-24 u. Expositie van tekeningen en grafiek van Jan Koning. Tot 1 juli. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Dinsdag gesloten. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Expositie van cultuur-historische diorama's. Dagelijks van 14-17 u. Tot 5 juli. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Beeldhouwwerken van Piet van Heerden en tekeningen en schilderijen van Wim Steyn. Dagelijks geopend van 9.30-18 u. en vrijdags ook van 19.30-22 u. Tot 1 juli. De Waag (Spaarne-Damstraat): Beeld houwwerken van Joosje Mulder, tekenin gen en aquarellen van Rudolf Bruyn. Da gelijks geopend van 12-17 u. Tot 5 juli. Linnaeushof (Bennebroek)Tot 1 novem ber openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Dagelijks geopend van 9-18 u.; golfbaan tot 21 u. DIVERSEN Openluchttheater (Bloemendaal): don derdag 20.15 u.: Spaanse dansgroep Pilar Lopez, WOENSDAG 23 JUNI City, 20 u.: „De zwarte sergeant". Voorlichtingscentrum „Stichting Rijn mond-Noordzeekanaal, Semafoorduin IJ- muiden; geopend voor individuele bezoe kers woensdag van 15-16 en zaterdag van 11.30-12.30 uur; voor groepen aanvragen bij de stichting, Havengebouw, Amsterdam tel. 020-220665, of Gemeentelijke Voorlich ting Velsen. Raadhuis, tel. 4036. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot* 12 en 14 tot 16.30 u. Ruïne van Brederode: Verlichting van kasteel ruïne en omringerid natuurschoon; klankbeeld, poëzie en muziek. DONDERDAG 24 JUNI City, 20 uur: „Arena der verschrikking". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 u.; filiaal Velsen- Noord: 10 tot 12 uur. Ruïne van Brederode: als boven. WOENSDAG 23 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Fan- tomas". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Strip tease van Parijs". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie werken van de heer Kraaijpoel van de Haarlemse schilders „De Groep" ge opend van 918 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4. tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 1521 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15 tot 21 u. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend van 15 tot 21 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 21 u. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15 tot 17 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 17 u. DONDERDAG 24 JUNI Kennemer Theater, géén filmvoor stellingen. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De mu ren van de hel". Galerie Boumans, Breestraat 122, als woensdag. Kennemer Oudheidkamer, Stumphius- straat, na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020 of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, als woensdag. R.K. leeszaal, als woensdag. Oosterwijk, openbare- en r.-k. leeszaal, als woensdag. Meerestein, openbare en r.-k. leeszaal, als woensdag. een limonadefles op het hoofd zijn gesla gen. Er werden in het souterrain inder daad scherven van een limonadefles ge vonden, maar het hoofd van de filiaal houdster vertoonde geen waarneembare sporen van geweldpleging. Bij de glasscherven werd een handtas aangetroffen, waaruit geld zou zijn ver dwenen. De filiaalhoudster zei 's morgens de winkeldeur met een sleutel te hebben geopend, waarna zij via de zaak en een gangetje naar het souterrain was ge gaan. De deur had zij niet opnieuw op slot gedaan. In haar handtas zou zeshon derd gulden aan winkelontvangsten van twee dagen en zeventig gulden van haar zelf hebben gezeten. Toen zij wilde teruglopen, aldus ver klaarde zij, voelde zij één of twee klap pen op haar hoofd. Zij zakte in elkaar. Ongeveer een kwartier later kwam ze weer bij, strompelde naar de telefoon en belde haar verloofde. Prinses Margriet heeft gistermiddag de officiële opening verricht van het kweekbedrijf „Ropta" van de Friese Maatschappij voor Landbouw. Ge zeten op een boerenkar maakte de prinses een rondgang over de akkers. Onderweg liet zij gelijk met kinderen een ballon los. De bestrijders van luchtvervuiling heb ben een nieuw middel tot hun beschik king gekregen in de vorm van Bukorit-65. Dit is een soort kunsthars, die blijkens een proef in een Weesperkarspels bedrijf, waar dierlijke eiwitten worden gesterili seerd, in ieder geval organisch verontrei nigde lucht geheel kan zuiveren. Het betrokken bedrijf, dat sinds ander half jaar met sluiting werd bedreigd om dat het zo'n hevige stank veroorzaakte, zal nu het onderzoek in verband met de hinderwet met glans kunnen doorstaan. Met behulp van het nieuwe middel zal, zo is de verwachting, echter ook andere organisch verontreinigde lucht, zeker die waarin zwavelige zuren voorkomen, van haar schadelijke bestanddelen kunnen worden ontdaan. Een in Lansmeer gevestigde machine fabriek heeft met het tot nu toe alleen om natte stoffen zoals vruchtensappen te reinigen gebruikte Bukorit een installatie Twee .mannen, die zich als heren wensten te vermommen, zijn via een ruit in het dak van het pand van de firma H. Hollenkamp en co. aan de Oldenzaalsestraat in Enschede dit kle dingmagazijn binnengedrongen. Zij hebben zich van top tot teen in het nieuw gestoken (totale waarde onge veer twaalfhonderd gulden) en hebben hun afgedankte kleren in de winkel laten liggen. De inbraak werd maan dagmorgen pas ontdekt. Advertentie ontworpen waarin lucht van stof en vocht wordt ontdaan en vervolgens door een met kunsthars gevuld filter wordt ge voerd. In het Weesperkarspelse bedrijf wordt zo bij voorbeeld de stank, die vrij komt bij de behandeling van vismeel, tot een absoluut minimum gereduceerd. Het grote voordeel van de filters met Buko rit is dat ze na verzadiging door automa tische reiniging met water, met zuur en een loog weer opnieuw gebruikt kunnen worden zonder dat filterstof verloren gaat. Door vermenging van het zuur en het loog, waarmede de filters worden schoon gemaakt, worden mogelijk schadelijke stoffen geneutraliseerd. Hierna kunnen de afvalstoffen zonder gevaar worden ge loosd. De rechtbank te Amsterdam heeft van ochtend een 23-jarige redacteur van het Amsterdamse studentenblad „Propria Cu res" terzake van smalende godslastering, kwetsend voor bestaande godsdienstige gevoelens in Nederland, veroordeeld tot een geldboete van honderd gulden subs, tien dagen hechtenis. De officier van Jus titie, mr. W. Tonckens, had een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van tweehonderd gulden ge- eist. De redacteur had in het P.C. nummer van 10 oktober 1964 in het artikel „Spe cial to P.C. eën reiscorrespondentie uit het jaar 0" in de vorm van een repor tage en in de stijl van de Haagse Post het bijbelverhaal van de kruisiging ver teld. In dat artikel werden bijbelfiguren als J. van Nazareth, M. Magdalena en J. Iskarioth geïnterviewd en sprekend ten tonele gevoerd. KORT NIEUWS NAVO-marinestaf in ons land. De hoogste geallieerde marinestaf in het Navo- gebied van de Atlantische Oceaan, te vens commandant van de Atlantische vloot van de VS, admiraal Thomas A. Moore, die per 1 mei in deze functie is benoemd, heeft zijn eerste officiële be leefdheidsbezoeken aan de Nederlandse defensieleiding gebracht. Het noodweer, dat Rotterdam gistermid dag heeft geteisterd, blijkt een slachtoffer te hebben geëist. Op een gegeven ogen blik sloeg de bliksem in een tramwagen van lijn zestien. De 57-jarige mevrouw M Bubberman-Mulder schrok hier zo van dat zjj dood bleef. De bliksem sloeg in het dak van een kleuterschool in Schiebroek. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de binnenstad van Rotterdam ont stonden opstoppingen doordat op de Mau- ritsweg de bliksem in een schakelkast van de tram sloeg. De brandweer kwam eraan te pas, en het tramverkeer lag geruime tijd stil. Hoewel er erg veel regen viel heeft de brandweer het niet druk gehad met ondergelopen kelders. De vierjarige Sophia Catharina Lutke Schipholt is bij het oversteken van de straat in Enschede door een auto aam gereden en kort na aankomst in het zie kenhuis aan de opgelopen verwondingen overleden. De 29-jarige autoverkoper J. Verhagen uit Dinteloord is tijdens een proefrit met twee adspirant-kopers, om het leven ge komen. De heer Verhagen, die bij een autohandelaar in Bergen op Zoom werkt reed op de weg Breda-Bergen op Zoom onder een voor hem rijdende vrachtauto die bezig was in te halen. Op de Wouwsestraatweg in Bergen op Zoom is de dertigjarige G. Otto uit Roo sendaal met een personenauto frontaal in botsing gekomen met een autobus. Hij was op slag dood. Op rijksweg 2 onder Ouder-Amstel is de vandaag 27-jarige heer A. B. Ransijn uit Culemborg bij een verkeersongeluk omgekomen. Zijn echtgenote werd ernstig gewond opgenomen in het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis te Amsterdam. 269. ROERLOOS lag een machtig zeil schip in het midden van de oceaan. Voor een ervaren zeeman als Brammetje Fok was het snel duidelijk hoe het kwam, dat het schip niet kon verder varen. De gol ven waren bedekt met een groene laag slingerplanten, die in elkaar leken ge draaid tot een massa, waarin geen bewe ging meer was te krijgen. „De Sargasso-Zee", legde Brammetje uit. „Iedere zeeman vreest die plek van de oceaan waar schepen hopeloos vastra ken totdat de bemanning versmacht van honger en dorst." „Vrrrreemd schip," vond Tutu en Bram metje knikte ernstig. „Ik weet niet of jullie de naam van dat schip kunnen lezen..." „De Santa Maria," zei Karo, die katte- ogen had. „Precies", zei Bram, „de San ta Maria. 'Dat was de naam van het schip, waarmee Columbus indertijd Amerika ontdekte... en het ziet er precies zo uit ook." Tutu fladderde van schrik. En Karo stam,elde: „Maar dan... maar dan zijn we..." Bram zuchtte diep. „Tijdens die vreemde storm is er wel degelijk iets gebeurd, vrienden. We zijn terecht gekomen in het jaar 1492, vlakbij het schip, waarmee Columbus Amerika gaat ontdekken!" OU6EMjy Ml MAAR, 1KKRIJ6 HEM WEER76 PAKKEN tAAT DIE VIS MET 4E IA AAP HE, DE VIS WECjCjESPRONSEN WAAROM SPR1N6 JEIN HET WATER, HIER IS HU TOCH VERDWUNEM i8f6-H COPENHAGEN Een twintigjarige kelner uit Apeldoorn is door het Hoog Militair Gerechtshof ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf, ontslag uit de militaire dienst en voorwaardelijke terbeschikkinngstelling van de regering wegens bedreiging van zijn ouders met moord en doodslag. De kelner, destijds soldaat in Ossen- drecht, had willen deserteren en had, toen zijn ouders dit trachtten te beletten, ge schreeuwd „als ik thuiskom moord ik de hele zaak uit en (tegen zijn moeder) „ik sla je de hersens in". De krijgsraad had hem veroordeeld tot zes maanden en ter beschikkingstelling. Mr Daams. Mr. F. H. J. M. Daams, lid van de Tweede Kamer, is gekozen tot opvolger van de heer J. M. Willems als voorzitter van de katholieke werkge meenschap in de Partij van de Arbeid- Eerste Kamer. Zonder hoofdelijke stem ming zijn in de Eerste Kamer aangeno men een wetsontwerp tot wijziging van de Vleeskeuringswet, een ontwerp van rijkswet met betrekking tot de Neder lands-Bulgaarse overeenkomst, een wij ziging van de begroting 1964 van het departement van Defensie en 23 wets ontwerpen met betrekking tot naturali saties. De laatste groep wetsontwerpen omvat de naturalisatie van in totaal 558 personen. (Van onze correspondent) DEN HAAG In schriftelijke vragen aan het bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor 's Gravenhage met betrekking tot de publicaties inzake het eventueel voorkomen van wormpjes in haring, heeft het lid der Kamer H. A. Giezeman er de aandacht op gevestigd dat tengevolge van bekendmakingen in kran ten en via radio en t.v. de omzet van de haringverkoop de laatste weken met on geveer vijftig percent is teruggelopen. De heer R. v. d. Zwan deelde gistere» ter vergadering van de K.V.K. mede dat het nadelig effect van de angst, die het publiek voor de consumptie van haring heeft gekregen, op vier a vijfhonderddui zend gulden moet worden geraamd. Voorts maakte hij bekend dat met de re ders is afgesproken de haring langzamer hand meer te gaan zouten, waardoor de „gevaren" uit de weg zullen worden ge ruimd. De heer Jac. den Duik Wzn. legde er de nadruk op dat de haring, vergele ken met andere voedingsmiddelen, beslist niet gevaarlijk is. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mee: Warme lucht, die in grote delen van West-Europa ge durende korte tijd aanwezig is geweest, is nu vervangen door tamelijk koele lucht van oceanische oorsprong. De west-circulatie, die dit heeft bewerk stelligd, is over de gehele breedte van de Atlantische Oceaan aanwezig en reikt zelfs tot ver in Amerika. Een depressie waarvan het centrum Schotland nadert, stuurt een nieuwe hoe veelheid koele lucht naar West-Europa, Deze lucht zal Nederland in de komende nacht bereiken, met matige tot vrij krachtige winden tussen zuidwest en west. Er komt een wisselende bewolking in voor, waaruit morgen hier en daar een bui kan vallen. Vanavond zal het weer nog worden bepaald door een regenge- bied, dat met een overwegend krachtige zuidelijke wind voorbij zal trekken. Maximum-temperaturen OD w binnen- en buitenland. T3 -4-> d i" S Neerslag: laatste 24 uur. U O SU cS Den Helder geheel bew. W 18 6 Ypenburg zwaar bew. zzw 19 3 Vlissingen zwaar bew. zzw 18 7 Eelde regen wzw 22 11 De Bilt half bew. wzw 20 5 Twente motregen wzw 22 16 Eindhoven zwaar bew. zw 22 2 Z.-Limburg zwaar bew. wzw 21 1 Helsinki onweer zzo 21 9 Stockholm geheel bew. w 20 1 Oslo half bew. O 15 15 Kopenhagen zwaar bew. wnw 20 10 Aberdeen geheel bew. z 14 0 Londen zwaar bew. z 17 4 Amsterdam zwaar bew. wzw 20 7 Brussel zwaar bew. zzw 22 8 Luxemburg licht bew. zzw 21 4 Parijs zwaar bew. z 21 5 Bordeaux licht bew. w.st. 23 0 Grenoble licht bew. w.st. 29 0 Nice licht bew. n 23 0 Berlijn regen zw 27 0.1 Frankfort zwaar bew. zzw 23 0.1 München licht bew. wzw 28 26 Zürich zwaar bew. nnw 26 1 Genève licht bew. w.st. 27 0 Locarno half bew. w.st. 24 0 Wenen regen nw 27 2 Innsbruck zwaar bew. zo 31 2 Belgrado licht bew. w.st. 27 3 Athene onbewolkt w.st. 33 0 Rome licht bew. w.st. 31 0 Barcelona licht bew. nnw 23 0 Madrid licht bew. w.st. 31 0 Mallorca verm. ontv. 31 0 Lissabon zwaar bew. nnw 26 0 Zon- en maanstanden Woensdag 23 juni Zon op 04.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 01.24 uur, onder 13.58 uur. Donderdag 24 juni Zon cp 04.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 01.39 uur, onder 15.15 uur. Maanstanden 22 juni 6.36 uur laatste kwartier. 29 juni 5.52 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in Jmuiden Woensdag 23 juni Hoog water 10.18 uur en 22.44 uur. Laag water 5.32 uur en 18.07 uur. Donderdag 24 juni Hoog water 11.23 uur en 23.49 uur. Laag water 6.36 uur en 19.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2