Advies aan produktsehap om tulpenteeltrecht uit te breiden Lelietentoonstelling in Noord-Holland uniek voor Europa Betaling abonnementsgeld per giro Bond van Bloembollenhandelaren: Anjercollecte ook in Beverwijk Gemeentebibliotheek V eisen „LILIADE 1965" - AK Hoe de duiven vlogen Vakantieweken voor Santpoortse jeugd Havenberichten Havenverkeer van Amsterdam GARDEN-COAT WOENSDAG 23 JUNI 1965 4 tHHMsi WASAUTOMATEN Bromfietser maakte in Beverwijk een flinke val Honderdduizend lelies Akersloot-De Woude Drukkerij P. W. Nijssen Uniek eiland OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Deze week geen „Langs sluizen en havens" (Van onze medewerker voor Bloembollencultuur) De Bond van Bloembollenhandelaren heeft in Treslong te Hillegom besloten het P.V.S. te adviseren, het tulpenteeltrecht met vijf percent plus drie percent voor jonge kwekers uit te breiden, het hyacintenareaal op hetzelfde peil te houden en de minimumexportprijzen te handhaven. Dit is op dringend verzoek van het bestuur gedaan, omdat het nog een jaar speling wil hebben om de En gelse en Scandinavische afnemers er op voor te bereiden, dat het volgend jaar geen maatregelen meer mogelijk of zelfs maar verdedigbaar zullen zijn. Dit laatste zei de voorzitter, de heer F. J. v. d. Kolk in een zeer realistische openings rede. Het beroep van de heer v. d. Hulst op bestuur en vergadering om de ideeën van de minister te volgen mocht niet baten, de „derde landen" wogen zwaarder. De voorzitter betoogde, dat het nog steeds niet tot de grote meerderheid van onze vakgenoten F doorgedrongen, welke revolutionaire veranderingen te wachten staan. Men merkt soms wel iets als de uitvoer van zift tien van tulpen wordt toegestaan of de gladiolenexportprijzen vervallen. Een aanwijzing, dat wij tot meer gedwongen kunnen worden. Hi noemde de opvatting om voetje voor voetje terug te trekken een negatieve in stelling. Vooral nu steeds meer blijkt, dat er in de E.E.G. maar bitter weinig te regelen zal zijn. Het verheugde hem mede te kunnen de len, dat er, na een persoonlijk contact tussen de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en hem een secretariaat is ontstaan. Er worden plannen gemaakt om in een geselecteerde commissie de structuurplannen voor de toekomst te bestuderen. Deze commissie zal een verantwoord produktie- en afzetbeleid moeten vaststel len. Hij gaf als zijn persoonlijke mening, dat een stelsel van teeltmaatregelen in 1967 niet meer verdedigbaar zal zijn. Om enig evenwicht in vraag en aanbod te krijgen zal men zich meer moeten richten op een verdere ontwikkeling van de af zet, waartoe de markt intensiever zal moeten worden bewerkt. Hij gaf als richtlijn het vormen van belangenge meenschappen aan. Hij wees op de vicieuze cirkel, waarin de Commissie Marktontwikkeling en Ver- koopkunde is gebracht. Deze krijgt pas geld als ze iets gepresteerd heeft. Maar zonder geld kan ze niets presteren. Ook van de reclame zal een studie moeten worden gemaakt. Hij deed een beroep op de leden om niet in extremiteiten te vervallen bij het be schouwen van de export van bolbloemen. Ieder heeft recht op zijn deel van de markt. Het is ons goed recht te blijven vechten voer het behoud van onze afzet markt, „met of zonder onze overheid; met of zonder P.B.O.-organen." Hij meende, dat de voor de buitenland se broeiers discriminerende maatregelen dienen te worden afgeschaft. Wij zitten dichter bij de grondstof voor de bolbloe men, maar de buitenlanders dichter bij hun afzetgebied. De concurrentievoor waarden liggen dan wel gelijk. Hij deed een beroep op de leden om ten aanzien van de steeds verminderen de kwaliteit geen soepelheid meer te be trachten. Er moet een einde komen aan de dalende lijn. Ten aanzien van de publiekrechtelijke organisaties in de toekomst zei hij, dat deze in de E.E.G. in betekenis gaan in boeten. Als zij betekenis hebben voor ons vak zullen we ze moeten behouden en steunen, zo niet dan zullen wij ook van deze ontwikkeling de consequenties moe ten durven aanvaarden. V kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 10.40, post- abonnees f 11.65. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. Van 28 juni tot en met 3 juli wordt ook in Beverwijk de anjercollecte gehouden ten behoeve van het culturele leven in de meest brede zin. Zeer vele verenigingen ook in Beverwijk hebben van het An jerfonds reeds bijdragen ontvangen. Het Anjeractie-comité te Beverwijk kan nog vele collectanten gebruiken. Aanmelding: bureau B. S. C. R., Velserweg 2 tel. 27647. Nieuwe aanwinsten in de tienersafde ling van de gemeentebibliotheek te Velsen zijn de volgende boeken: Nederlandse romans: Brontë, Woeste hoogten; Dendermonde, De wereld gaat aan vlijt ten onder. Studieboeken: Troebst, Wonderen zijn schaars; Boost, Chaplin; Traven, Verhalen van de man die niemand kent; De zoog dieren; Scandinavië. Bij de bespreking van de uitbreidingen van teeltmaatregelen verzocht de heer Van der Hulst het bestuur zich recht streeks via de Nederlandse regering te richten op de toekomst. Volgens de heer v. d. Hulst is de minister het helemaal niet eens met de handhaving van de ver ouderde maatregelen. De Bond moet zich nu achter de gedachten van de minister stellen en niet in het lijntje van de hui dige P.B.O. blijven lopen Hij verzocht daarom de maatregelen dit jaar af te schaffen. De voorzitter was het volkomen met hem eens, dat ze het best nu konden ver dwijnen, maar men wil, nu er meer in zicht in de situatie komt, de 55 pet bloem bollen, die buiten de E.E.G. worden ver kocht graag behouden. Men zal die af- nemerslanden eerst op de hoogte van de situatie moeten brengen en maatregelen overwegen om de rust op die markten te houden. Daarom alleen stelt men zich achter het P.V.S. Tijdens deze discussie zei de heer v. d. Hulst dat er een poging was gedaan om op compensatiebasis een miljoen hyacin ten achter het ijzeren gordijn te verko pen. „Waarom hebben wij nooit meer iets van de heren in Den Haag gehoord?" De heer Nederveen antwoordde daarop, dat nadien gebleken was, dat andere za ken hier individueel aan het werk wa ren geweest en weer onder de prijzen van de groep waren doorgegaan. Dit is geen vertrouwenwekkende wijze van handelen. De vergadering heeft het bestuur nog eert jaar de tijd gegeven, de heer v. d. Hulst stond alleen in zijn opvatting. Hij kreeg slechts steun van een lid, dat bang was weer hyacintenteeltvergunning te moeten huren. De heer Nederveen verklaarde later nog, dat er uit Brussel officieel weinig bekend is. De beloofde eerste verordening zal nu pas in het najaar loskomen, zo dat men dan verder kan praten. Advertentie r- AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 Het zou wel eens kunnen zijn dat, wat de „Keukenhof" is voor Lisse, over een aantal jaren de „Liliade" voor Aker sloot zal zijn geworden. Want deze waarlijk unieke lelietentoonstelling, waar in 1961 ter gelegenheid van de opening van het nieuwe raadhuis een bescheiden begin mee werd gemaakt, heeft zich in middels ontwikkeld tot een jaarlijks internationaal bloemenevenement, waar van het aantal bezoekers is gestegen van 5.000 (1961) tot 24.000 (1964). En dit jaar verwachten de organisatoren minstens 30.000 belangstellenden. Dit rustieke en fraai aan het Alkmaar- dermeer gelegen Akersloot heeft zich kun nen ontwikkelen als centrum van de le* liecultuur dank zij het feit, dat het plaatsje is omringd door kalkarme en HET ATOOM. Van de postduivenhouders- vereniging „Het Atoom'' te Velsen-Noord namen 90 duiven deel aan een wedvlucht van Tergnier af over een afstand van 327 km. De lossing van de duiven geschiedde tijdens westelijke wind om 6 uur. Een duif van J. de Boer Jr. bereikte als eerste het hok om 10.14 uur; de laatste prijsduif om 10.27 uur. Met deze vlucht hebben de vogels geprofi teerd van de goede wind, die een behoorlijke uursnelheid veroorloofde, want de eerst aan komende duif haalde gemiddeld 76,9 kilometer. Overigens bleek het ook wel uit het feit, dat de prijzen binnen dertien minuten waren ver deeld. De nieuweling J. de Boer Jr. bleek met zijn duif de snelste en bezette als outsider de eerste plaats, evenals trouwens vanaf Corbeil. De uitslag was als volgt: J. de Boer Jr. 1; P. van der Wiele 2, 8, 9, 17; J. Asjes 3, 12; D. van der Linde 4, 6; P. Schoone 5, 10, 11: W. Schouten 7; A. de Bot Jr. 13, 14; B. Schoo 15; L. Veldt 16. Een 50-jarige Beverwijker is dinsdag avond op de Spoorsingel in Beverwijk met zijn bromfiets tegen de trottoirband gereden en daarna ten val gekomen. De man kwam zo ongelukkig terecht dat Lij een hersenschudding opliep en een wond kreeg in zijn linkerzij. Na in het Rode- kruisziekenhuis behandeld te zijn is hij naar zijn woning gebracht. Een der vele schilderachtige plekjes op het eiland, dat de fotograaf niet zonder meer kon passeren. nieuwe variëteiten wisten te voorzien. Twintig jaar geleden werd bovendien in Akersloot een vereniging van leliekwe kers opgericht, waarvan de leden onder meer ook het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek hebben ingeschakeld. Me de doordat deze cultuur veel ervaring en vakkennis vereist, omdat de lelie uiter aard geheel andere eisen aan haar kwe ker stelt dan bijvoorbeeld de tulp of de hyacint. Het is dan ook deze vereniging, welke zich dit jaar voor de vijfde maal met de organisatie van de „Liliade" heeft belast. Hiervoor worden in het centrum van de gemeente twee tijdelijke tentoonstel lingshallen ingericht, met een gezamen lijke oppervlakte van 2000 vierkante me ter, waarvan er 1200 voor de expositie van ongeveei* honderdduizend lelies zijn bestemd. Hoofdarrangeur van deze ten toonstelling is de heer A. Nuyens uit Alk maar. De overige ruimte wordt ingeno men door de plaatselijke middenstand. De bezoeker zal hier ruim honderd soor ten lelies kunneh bewonderen, waarvan de gezamenlijke waarde op een ton wordt geschat. Hieronder bevinden zich hoogst zeldzame soorten, waarvan men zich nau welijks voor honderd gulden een bol zal kunnen verwerven. Als speciale attractie zijn bovendien enige Amerikaanse en Ja panse inzendingen aangekondigd, welke kort voor de opening van de tentoonstel ling per vliegtuig zullen worden aange voerd. De „Liliade" wordt dan donderdag morgen 1 juli officieel geopend door dr. A. J. Verhagen, voorzitter van het pro duktsehap voor sierteeltgewassen, waar na de expositie verder tot en met maan dag 5 juli dus ook zondag dage lijks van 9 tot 20 uur voor het publiek toegankelijk is. Een bezoek aan de „Liliade" kan resul teren in een alleraardigst uitstapje, wan neer men hier eer. verkenningstocht door de omgeving mee combineert. Akersloot is via de rijksweg Haarlem-Alkmaar ge makkelijk per auto te bereiken, waar voor men deze voorbij de weg naar Uit- zuurhoudende grond. Het resultaat van de vegetatie van eikebomen op zandrug- gen, waar deze sierbloem voortreffelijk op gedijt. Reeds in de zestiende eeuw moeten in de omgeving van Akersloot lelies zijn gekweekt; eerst door veehou ders, die hiervoor een klein stukje van hun grond reserveerden en later door spe ciale leliekwekers, die bloem en vak ver edelden en aldus de handel geregeld van De leliekwekers van Akersloot selec teren de mooiste exemplaren voor de „Liliade". Advertentie GEBOORTE. VERLOVINGS HUWELIJKS KA ART EN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NIJKO" OOSTERDUINWEG 31, IJMUIDEN - TEL. 20 29 De drukker die er tevene woont, ook 'e avonds geopend BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: W. van Veen-Piersma, d., Planetenweg 235, IJmuiden; M. H. P. van de Klok-Koster, z., Trompstraat 139, IJmui den; C. Broek-van der Wiele, d„ Wille- brordstraat 6, IJmuiden; H. de Jong-Rijs- wijk, d., Plein 1945, no. 59, IJmuiden; P. Hollander-Pasteuning, z., Pleiadenplant- soen 52, IJmuiden; C. Koers-Stark, d., Her culesstraat 23, IJmuiden; H. J. van Gel dorp-Tellier, d., Lierstraat 97, IJmuiden; T. L. Beijer-van der Wildt, z„ Thorbecke- laan 31, Velsen-Zuid; G. Feenstra-van Bommel, d., Waalstraat 126, IJmuiden; A. W. Visser-Wolfsen, d., Tuindersstraat 127, IJmuiden-Oost; G. M. Koks-Veldhoven, z., Wijnoldy Daniëlslaan 3, Santpoort; H. Los- Sant, d., Schoonoortstraat 8, Velsen-Noord. OVERLEDEN: P. C. Reek, 77 j., e. van M. Kluft, Rijnstraat 4, IJmuiden. HOOGOVENVOETBALTOERNOOI In het hoogovenvoetbaltoemooi te IJmuiden heeft gisteravond Locoloods met 13 verloren van Huishoudelijke Dienst. Hedenavond heeft de ontmoeting IJzeren PaardArosa Sun plaats. Het houten kerkje met links het „warenhuis" van De Woude. geest aan de rechterzijde dient te verla ten. Reeds binnen tien minuten is dan een aantrekkelijke landelijke gemeente van ongeveer drieduizend inwoners be reikt, welke vooral de liefhebbers van de watersport, door de nabijheid van het Alkmaardermeer de nodige attracties biedt. De heer J. A. M. de Sonnaville, de actieve burgemeester van Akersloot streeft daarbij nog naar uitbreiding van het recreatieterrein, door rond het Alk maardermeer nog 16V2 ha. voor een jacht haven, met voldoende ruimte voor cam pings en caravans te hebben gereser veerd. Overigens zal ook het inwonertal van Akersloot spoedig stijgen, omdat Hoogovens hier reeds de bouw van hon derdvijftig woningen voor zijn personeel heeft aangekondigd. Bij deze verkenningstocht mag nimmer worden verzuimd een kort bezoek te bren gen aan De Woude, dat wellicht het laatst overgebleven eiland van Noord-Holland is Met uitzondering van Texel dan. Dit klei ne gebied ligt in het Alkmaardermeer en is slechts met behulp van een pontveer te bereiken. Het loont vooral voor de ste deling de kleine moeite het water even over te steken, want hij betreedt dan een pittoresk terrein, waarvan hij het bestaan in deze moderne tijd niet meer voor mo gelijk zou houden. De Woude behoort tot de gemeente Akersloot en 't eilandje telt ongeveer hon derddertig inwoners, wie een klein hou ten kerkje van de hervormde gemeente ter beschikking staan, dat door hen eigen handig en in hun vrije tijd is opgetrok ken. De middenstand wordt vertegenwoor digd door één winkeltje, eveneens geheel van hout, waarvan de huidige winkelier ster zich niet aan een schatting van de ouderdom durft te wagen. Waarschijnlijk staat het huisje er al enige eeuwen, maar ondanks zijn historie beschikt het over een winkelvoorraad, waarvan men het wat de sortering betreft gemakkelijk te gen een warenhuis kan opnemen. Verkeer kent men op De Woude even min, want het eiland is voor auto's niet te bereiken, hetgeen voor de stedeling eveneens een hoogst eigenaardige gewaar wording is. En daarbij telt het zoveel schilderachtige hoekjes met ophaalbrug gen en oude huizen, dat er gemakkelijk een filmpje kan worden volgeschoten. Zelfs de heer Van Egeraat schijnt De Woude nog niet te hebben ontdekt, zodat men voorlopig niet voor een invasie van toeristen behoeft te vrezen. Zolang het duurt, althans CENTRUM GALERIJ CORNER Lange Nieuwstraat/Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DÉ VAKMAN Evenals vorige jaren organiseert de sec tie vakantiewerk van de Velser Jeugd Centrale weer een kindervakantiefeest in Santpoort. De vakantieweken zijn be stemd voor jongens en meisjes van 6 tot en met 12 jaar. De vakantieweken worden gehouden van 9-13 en van 16-20 augustus. Onder leiding van hun groepsleider of leidster trekken de kinderen er op uit, wanneer het weer dat toelaat. Bij slecht weer wordt een binnenprogramma ver zorgd. Het kamp begint 's morgens om negen uur. De kinderen eten 's middags thuis en komen dan weer terug naar het kamp. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Helena Waller, van Gothenburg; Vliestroom, Sheerness; Caltex Amsterdam, Kopenhagen; Neder Rhone, Antwerpen; Alca, Dublin; Rondane, Rotterdam; Wieb Boehmer, Rotterdam; Christine, Varbeg; Trito, Dublin; Thekla, Londen; Gazelle, Roches ter, Zaandam; Ritornel, Londen, Zaandam; Mar- kab, Zwijndrecht; Aegis, Bremen; Castor, Rot terdam; Dependent, Gruvoen, Zaandam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Nep- tunus, van Goole; Sont Ruys, Huil; Ratsdelft, Fallenberg! Hongkong Exporter, Antwerpen; Emsland, Felixstowe; Sanaga, Freetown. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Attis, naar Hamburg; Breda, Port of Spain; Timandra, Genua; Hada 2, Par; Billetal, Rouaan; Nabob, Le Havre; Juno, Helsingborg, IJmuiden; Brinda, Birkenhead, IJmuiden: Stoerort, Oslo; Hebe Nobel, Grimsby, IJmuiden; Schiekerk, Ham burg; Strabo, Aarhus; Keizersveer, Londen; Pioneer, Londen; Albert, Noordzee; Monos, Ko penhagen; Biri, Middelsbro; Willy Huber, Avi- lex, IJmuiden; Bram, Dagenham; Amor, Ant werpen; Vega, Felixtowe: Helena Waller, Delf zijl; Alca, Hull; Chiron, Hamburg; Proton, Leith; Buka, Londen; Ceta, Londen; Jean E., Londen; Hoe Vinces, Londen; River Afton, Wabana, IJmuiden; Svirles, Murmansk; Peter, Lidkoeping; Waverstroom, Shoreham; Arvi, Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Stader- sand, Londen; Luctor, Ipswich; Asta, Rotter dam: Ardetta, Rotterdam; Hontestroom, Huil. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Modieuze In de week van 13 tot en met 19 juni zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 158 zeeschepen (357.129 brt.) en vertrokken 164 zeeschepen (370.943 brt.). Onvoorziene omstandigheden zijn er de oorzaak van dat de wekelijkse rubriek „Lan. 5 sluizen en havens" ditmaal niet in ons blad zal verschijnen. van no-iron poplin als japon te dragen. Practisch voor huis, tuin en camping. Keu ze uit div.kleuren. Normale prijs 11.75 Tijdelijk

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4