UITSLUITEND TABAK Rob Kennedy wil Amerikaans initiatief tegen de kernwapens Studentenbevolking zal in 1970 82.000 bedragen ongeveer EEUC supralux Organisatie - ondanks alles - stootblok bij ernstige crises Belangrijk forum voor de Afro-Aziatische landen Ds. Diekerhof vraagt minister ontslag als legerpredikant Officiële opening weekmarkt Heemskerk zijn gegarandeerd Nog hoop op Franse socialistische federatieve partij Donau-dijken in Tsjechoslowakije begeven het Nota van minister Diepenhorst aan Tweede Kamer over het wetenschappelijk onderwijs In jaar 1982 zijn er 21.000 artsen nodig TWINTIG JAAR VERENIGDE NATIES 11 VERF EN LAK DONDERDAG 24 JUNI 1965 Joods gedenkteken vernield bij Koblenz Gisteren is op Schiphol miss India, de achttienjarige Persis Khambatta, gearriveerd. Zij zal een korte vakan tie in Nederland doorbrengen voor zij naar Miami gaat voor de miss U niv erse-verkiezingen. NEW YORK, 26 juni 1945 ondertekenden de gedelegeerden van vijftig staten in San Francisco het Handvest der Verenigde Naties, daarmee een nieuw begin makend met de verwezenlijking van het oude ideaal van een wereldstatenbond, dat door het mislukken van de Volkenbond een lelijke, maar geen definitieve knauw had gekregen. Deze dag, thans twintig jaar geleden, wordt in San Francisco herdacht op een wijze, die enerzijds neigen zal tot het werpen van vertederde blikken op wat is bereikt in de afgelopen twee decennia, maar aan de andere kant onmogelijk zal kunnen ver bloemen dat de volkenorganisatie haar verjaardag viert tijdens een ernstige crisis. Iedereen is er zich namelijk van bewust, dat het door secretaris-generaal Oe Thant enige tijd geleden gesignaleerde gevaar voor de verwording van de Verenigde Naties tot een debatteerclub en niets anders, verre van denkbeeldig is. Het is immers onloochenbaar dat de I onmogelijk dat de afgelopen herfst de Al- huidige crises in de wereld zoals de kwes- gemene Vergadering normaal bijeen tie-Vietnam en de Dominicaanse kwestie, kwam. voor een groot deel buiten de Verenigde Een oplossing van het geschil lijkt mo Naties gehouden worden, zoals ook reeds gelijk, als gebeurt wat de laatste dagen de Cubaanse raketcrisis van 1962. Daar- in Washington wordt aangeduid, namelijk naast wordt de effectiviteit van de orga- indien president Johnson zou instemmen nisatie thans ernstig beperkt door een be- met de regeling, dat de bijdragen voor talingscrisis, het gevolg van de weige- operaties zoals in Kongo en het Nabije ring van de Sovjet-Unie en Frankrijk plus Oosten, op vrijwillige basis zal plaatsvin- enige kleinere landen, mee te betalen aan den. Tot nu toe waren de Amerikanen na- log die de Amerikanen ertoe bracht ae de kosten van de operaties in de Kongo melijk grote voorvechters van het stand- gevreesde communistischeexjoansie met en het Nabije Ooosten. Deze kwestie, die punt, dat de Russen en de Fransen enz. artikel negentien van het Handvest in ge- enz. hun schulden moeten betalen en an- ding brengt, volgens welke een lidstaat ders van hun stemrecht vervallen moeten met twee jaar achterstallige contributie worden verklaard. haar stemrecht verliest, maakte het zelfs Ondanks het huidige dieptepunt levert Trygve Lie, de eerste secretaris generaal van de VN. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senator Robert Kennedy heeft ge zegd dat het voorkomen van de versprei ding van kernwapens de hoogste voor rang moet hebben in de Amerikaanse buitenlandse politiek. Hij bepleitte verder onderhandelingen met Peking over kern wapenvraagstukken. De Newyorkse senator stelde in een verklaring voor de Senaat een program ma van vijf punten voor: 1. de Verenigde Staten moeten onver wijld onderhandelingen openen met de Sovjet-Unie en andere feitelijke of poten tiële kernwapenmogendheden over een nietverspreidingsverdrag. Een dergelijk verdrag zou een waarborg moeten inhou den dat Tanden die afzien van kernwa pens beschermd zullen worden tegen ag ressie of chantage met kernwapens; 2. de Verenigde Staten moeten de moge lijkheden nagaan tot vorming van kern- wapenvrije zones in Latijns Amerika, Afri ka en het Nabije Oosten; 3. het beperkte kernstopverdrag dat een terugblik op de prestaties van de Ver enigde Naties over de afgelopen twintig jaar een groot aantal positieve punten op. Afgezien van het nut van de V.N.-orga- nen zoals de Ecosoc, de Beheerschaps I raad, het Internationaal Gerechtshof, de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen de Unicef, de Emigratiecommissie plus vele economische commissies wordt daar. naast veel en hoogst belangrijk werk ver kernproeven in de dampkring en onder ze* in zogenaamde bijzondere organi- water verbiedt moet worden uitgebreid en de We- tot een verbod van ondergrondse proeven; samenwerKen, zoals ae u 4. de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ^eldban:k Bovendiein liydt h<»t geen twijfel ZetDathUis ekereWeXTere"sif\mo7heïKiek terrein, altijd £et moeilijkste vlak zen. Dat is een eerste yere s van de internationale samenwerking, kans krachten strategische «tnjd-1 heeft gezien haar diensten te bewijzen, zo de Verenigde Staten moeten de steun van de naties voor het internationale bu reau voor kernenergie zien te vergroten. Senator Kennedy stelde voor, commu-1 nistisch China te betrekken bij internatio nale regelingen over kernwapens. Hij I gaf toe dat het moeilijk onderhandelen is met de onverzoenlijke leiders van com munistisch China" vooral door de kwestie- Vietnam, maar zonder deelname van Peking kon van de pogingen om de ver spreiding van kernwapens te voorkomen niet veel terecht komen. De synode van de Nederlandse her. vormde kerk heeft van ds. H. J. Dieker hof bericht ontvangen, dat hij zich ge noodzaakt heeft gezien de minister van Defensie te verzoeken hem van zijn werk als krijgsmachtpredikant te ontheffen. Ds. Diekerhof is hoofd van de opleiding van legerpredikanten geweest, maar later uit de functie ontheven door de hoofdle- gerpredikant ds. A. Bos die met pensioen gaat. De synode besloot aan ds. Dieker hof te schrijven dat zij van harte met hem meeleeft. Zij dankt hem voor de ver spreiding van de evangelieverkondiging in de krijgsmacht. Zij hoopt dat zijn strijd van twee jaar niet tevergeefs is geweest. Ds. Diekerhof was een van de legerpre dikanten, die achter het herderlijk schrij ven van de synode over de kernbewape ning stonden. De synode heeft een voorstel van de sec tie kerk en krijgsmacht goedgekeurd om een commissie voor reorganisatie te be noemen. De commissie zal eveneens tot taak hebben de verhouding tussen de krijgsmacht en predikanten en de kerk nader te bezien en voorstellen te doen In overleg met de sectie kerk en krijgs macht zal het breed moderamen een aan tal personen uit de sfeer van de geeste lijke verzorging benoemen. De synode behandelde tenslotte het schrijven van de kerkeraad der hervorm de gemeente Amsterdam-Watergraafs meer over de toenemende strijd in Viet nam. Dit schrijven vroeg instemming te betuigen met de verklaring van de com missie voor internationale zaken van de Wereldraad van Kerken van 10 maart 1965. Hierin worden voorstellen gedaan om door onderhandelingen de strijd Vietnam te beëindigen. De synode besloot hiermee instemming te betuigen. Zij draagt aan het breed moderamen op een verklaring over deze zeer verontrustende zaak te formuleren. Wethouder H. J. M. Roozen zal vrijdag middag om een uur te Heemskerk de of ficiële opening verrichten van de week markt. Dat gebeurt bij de toegang tot het marktterrein nabij de hoek A. Verherent' straat-Maereslaan. Na de officiële opening maken de geno. di-gden een rondgang over het marktter rein. Daarna is er een ontvangst in de raadszaal van het gemeentehuis. De Heemskerker weekmarkt wordt vri; dags gehouden van een tot zes uur. In de wintermaanden zullen de kramen worden verlicht. alleen te bestrijden in Europa of Azië maar zelfs binnen het VN-gebouw, waar Washington door allerlei manipulaties kans heeft gezien de vertegenwoordiger van Formosa in de Assemblée en de Vei ligheidsraad de stoel bezet te laten hou den, die volgens het Handvest China toe komt. Daarnaast is het betreurenswaardig dat Indonesië met zijn honderd miljoen inwoners uit de Verenigde Naties getre den is, waardoor samen met de Duitsers de Vietnamezen, de Koreanen en de Zwit sers het aantal niet in de Verenigde Na ties vertegenwoordigde naties rond 950 miljoen zielen tellen, een derde der we reldbevolking. Maar ondanks deze bezwaren brengt de volkenorganisatie de wereldrechtsorde een stap dichter bij. Ze is een Forum voor vreedzame discussie en daardoor vaak het stootblok bij grote conflicten Een onschatbare taak is trouwens wegge legd voor deze organisatie in de turbulen te, zich snel ontwikkelende wereld, waar in alleen wereldwijde samenwerking de gevaren van een steeds verder uiteendrij ven van armen en rijken kan opvangen. Oe Thant, de huidige secretaris generaal van de VN. PARIJS (ReutefDe Franse socia- I listen hopen nog steeds een federatie van een aantal partijen te kunnen vormen, on- danks het feit dat recente pogingen daar toe op niets uitliepen. In een communi- I qué wordt meegedeeld dat het partijbe stuur zijn pogingen om met andere poli tieke groeperingen tot overeenstemming over een sociaal-democratische federatie te komen voortzet. De socialistische kandidaat voor het als in het Nabije Oosten aan Israels presidentschap Defferre, zei na de verga- grenzen plus de Gaza-landtong en in Kon- dering van het partijbestuur dat hij bin- go. Ook de Koreaanse oorlogsinspanning nenkort bekend zal maken of hij die kan- vormt een pluspunt voor de wereldorga- didatuur handhaaft. nisatie, die na de volmaakt stagnerende .en kreupele Volkenbond toch een grote Socialisten, radicalen en christen-demo- s^ap vooruit betekent, craten slaagden er vorige week niet in Anderzijds zou het onzinnig zijn de ogen overeenstemming te bereiken over een te siuiten voor de ingebouwde spannings anti-gaullistisch programma ter onder- elementen in de Verenigde Naties. Zoals steuning van Defferre. Politieke waarne- iedereen zich zal herinneren veronderstel- mers geloven dat de socialistische partij de men ^ij de besprekingen over de op- haar aandacht thans gericht heeft op een richting van een organisatie destijds, dat samengaan met minder ambitieuze, strikt de grote bondgenoten uit de tweede we- socialistische groeperingen. reldoorlog, de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie in harmo nieuze overeenstemming via een politie macht de orde in de wereld zouden kun nen bewaren. Door Stalins politiek in Oost-Europa, kennelijk gericht op de on derwerping van staten in de Russische in vloedssfeer, maar ook door de houding van de regering van president Truman die steeds meer onder invloed raakte van PRAAG (AP) Door dijkbreuken wor- I de groepen die, zoals de bekende criticus den de door overstromingen getroffen ge- Walter Lippmann eind april 1945 schreef, bieden langs de Donau in het zuiden van de internationale organisatie zagen als Slowakije opnieuw bedreigd. een middel om de Sovjet-Unie onder poli De rivier, die de grens tussen Tsjecho- tietoezicht te stellen, werd deze goede op- slowakije en Hongarije vormt, is na een zet doorkruist, wekenlange regenval bij de Slowaakse plaatsen Patince en Cicov door de dijken Sinds het uitbreken van de koude oorlog heengebroken. Hierdoor stroomt dagelijks tussen Washington en Moskou is vooral de achttien miljoen kubieke meter water een Veiligheidsraad een toonbeeld van sterih- dichtbevolkt gebied binnen. I teit, W33rin ontelbare Russische veto s de Het waterpeil van de Donau in Oosten- pogingen der Amerikanen, hun grotere rijk daalt langzaam, maar in Tsjechoslo- steun bij de VN-leden om te zetten in ac- wakije en Hongarije wast de rivier nog Hes naar westelijk patroon, steeds weer steeds. Ongeveer 40.000 Tsjechen zijn ge- torpedeerden. Weliswaar vonden de Ame- evacueerd. Manschappen van de Tsjechi sche, Hongaarse en Russische legers wer ken samen aan het versterken van de dij ken en het redden van persoonlijke eigen dommen van de bevolking. rikanen een befaamde omweg via de „Uniting for Peace"-resolutie in de Alge mene Vergadering, waardoor de westers georiënteerde Assemblée tot acties be sluiten kon. Maar het gevolg daarvan is dan ook de huidige betalingscrisis, omdat de communisten de rekening van derge lijke acties weigeren te voldoen. De groei van het ledental der Verenig de Naties is overigens een der frappant- ste ontwikkelingen sinds de onderteke- KOBLENZ (DPA) Een joods gedenk-I ning van het Handvest, twintig jaar gele teken in Weissenturm bij Koblenz is in de den. Aanvankelijk had de organisatie 51 nacht van dinsdag op woensdag door on- leden, thans telt zij er 114 waarvan de bekenden vernield. Er werden een veer- meerderheid afkomstig is uit Afrika en tigtal rozenstruiken uit de grond getrok- Azië, waardoor de groen-glazen wolken ken. Het gedenkteken staat op een voor- krabber aan New Yorks Eastriver thans malig joods kerkhof en is volgens de po- het belangrijkste forum geworden is voor litie aan slechts weinig mensen bekend, de zogenaamde ontwikkelingslanden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken Ongelukkig zowel als onrustbarend is van Rijnland-Palts heeft voor de opspo- evenwel dat de volkrijkste staat ter we ring van de daders vijfhonderd mark be- reld, communistisch China, niet vertegen- loning uitgeloofd. I woordigd is, een gevolg van de koude oor- (Van onze parlementaire redactie) In 1970 zal de totale studentenbevol- dng rond 82.000 bedragen, 22.000 meer dan tot nu toe werd verwacht. Om dat aantal te kunnen opvangen is een her ziening van het thans geldende inves teringsschema noodzakelijk. Er zal te be ginnen in 1966 jaarlijks meer geld moe ten worden uitgetrokken om de bestaan de ruimtenood op te heffen en de groei van het wetenschappelijk onderwijs te financieren. Tot deze conclusie komt minister Die penhorst (Onderwijs en Wetenschappen) in een nota aan de Tweede Kamer over de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwijs. „De problemen van de univer siteiten en hogescholen blijken veel ern stiger te zijn dan bij de vaststelling van het investeringsschema in 1962 kon wor- fen voorzien," schrijft de bewindsman. Maatregelen op korte termijn zijn ur gent." Behalve de uitbreiding van het aantal studenten moet voor de komende jaren re kening worden gehouden met de bouw en herbouw van academische ziekenhuizen, de aanschaf van kostbare apparatuur voor de beoefening van de kernfysica, de kerntechniek en het ruimteonderzoek, de aankoop en het bouwrijp maken van ter reinen en de stijging van de bouwkosten. Het bedrag dat nog in het wetenschap pelijk onderwijs geïnvesteerd moet wor den, beloopt zeker de 2,5 miljard gulden. De bewindsman kondigt een herziening aan van het investeringsprogramma, dat tot en met 1972 loopt. Hij stelt voor in de komende zeven jaar jaarlijks 300 mil joen gulden te reserveren voor de uitvoe ring van de bouwprogramma's van de universiteiten en hogescholen en vijftien miljoen gulden voor grondaankoop. Voor investeringen ten behoeve van het weten schappelijk onderzoek wordt 35 miljoen Advertentie gulden per jaar nodig geacht. De bedragen zullen aan eventuele prijsverhogingen moeten worden aangepast. Toevloed De nieuwe ramingen van het aantal te verwachten studenten liggen 25 percent hoger dan de schattingen welke tot dus ver het beleid bepaalden. Zij zijn ten dele te verklaren uit verschuivingen in de belangstelling voor de exacte vakken, maar ook de stijging in de deelneming aan het V.H.M.O. heeft zijn invloed doen gelden. In 1970 zullen naar verwachting 38.000 studenten een A-richting en 44.000 een B-richting volgen. Ongeveer 13.000 studenten zullen dan medicijnen, 13.000 - en natuurkunde en 18.000 techniek als studierichting hebben gekozen. Voor Leiden wordt gerekend op 8.820 studenten (thans 7.314), voor Utrecht op 12.800 (thans 9.580), voor Gronin gen 7.740 (thans 6039), voor Ensche de op 1.600 (thans 243), voor Delft op 11.080 (thans 8.553) voor Nijmegen 8.300 (thans 4.926), voor Wageningen op 2040 (thans 1.792), voor Rotterdam 4.410 (thans 2.762), voor Tilburg 2.980 (thans 1.520) voor Amsterdam (G.U.) op 13.610 (thans 11.008), voor Amsterdam (V.U.) 4.940 (thans 4.489) en voor Eindhoven 3.680 (thans 2.020). Research Minister Diepenhorst kondigt in zijn no ta een herbezinning aan op de plaats van de wetenschap in het regeringsbeleid Daartoe strekkende voorstellen zullen spoedig het parlement bereiken, zo deelt hij mede I)e groeiende betekenis van we tenschap en techniek en het kostbare we tenschappelijke speurwerk maken, vol gens de bewindsman, een dergelijke her bezinning dringend gewenst. De minister meent overigens dat de ver langens naar verfijning van de special! saties in het wetenschappelijk onderzoek beperkt zullen moeten blijven om versnip pering van het intellectuele potentieel te gen te gaan. Hij acht conform het advies van de academische raad coördinatie van de verschillende universitaire onderzoek programma's wenselijk en meent dat de universitaire instellingen daartoe zullen gaan moeten samenwerken. Binnen de verschillende takken van we tenschap zal elke universitaire instelling slechts een beperkt aantal richtingen van wetenschappelijk onderzoek tot ontwikke ling kunnen brengen, aldus de bewinds man. De universiteiten en hogescholen zullen hun verlangens op dit gebied via de instelling van leerstoelen kunnen coör dineren. De minister is het voorts met de aca demische raad eens, dat ook de noodzaak van wetenschappelijk onderzoek in de A- studierichtingen principiële erkenning verdient. Hoewel niet aan alle wensen van de studierichtingen, behorende tot de gees- tes- en maatschappijwetenschappen, tege moet kan worden gekomen, is hij bereid voorstellen op dit gebied in overweging te nemen. Aan het onderzoek in de A- richtingen zal evenveel aandacht worden geschonken als de B-richtingen krijgen. Verdere mededelingen in de nota: De buitenlandse stages door studen ten in de culturele antropologie en de niet-westerse sociologie zullen wegens de financiële consequenties beperkt moeten blijven. De heroriënteringscursussen voor le raren zullen de komende jaren worden uitgebreid tot de moderne talen. Er zal bij de vestiging van nieuwe leerstoelen opnieuw aandacht worden be steed aan de mogelijkheid om de rangen van toegevoegd hoogleraar en junior-hoog leraar in te voeren. Om de aanzienlijke stijging van de vraag naar artsen het hoofd te bieden is een zevende medische faculteit onmis baar. De faculteit, die naar bekend is in Rotterdam wordt gevestigd, zal in het stu diejaar 1966-1967 met het onderwijs moe ten beginnen, zo deelt minister Diepen horst (O. en W.) mee in zijn nota aan de Tweede Kamer over de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwijs. Volgens de nota zullen er in 1982 bij een bevolkingsaantal van vijftien miljoen zeker 21.000 artsen nodig zijn. De werk groep Goudzwaard heeft namelijk be rekend, dat het aantal artsen in verband met verschillende behoeftevermeerderen- de factoren tegen die tijd 1,40 per 1000 inwoners zal moeten bedragen. De artsen dichtheid bedroeg in 1962 1,11 per 1000 in woners. Indien de deelname aan het medisch wetenschappelijk onderwijs zich volgens de huidige verwachtingen zal blijven ont wikkelen, zal voor 1982 een artsentotaal van 19.500 te verwachten zijn. De gewen ste artsendichtheid van 21.000 zou in dat geval pas in 1986 bereikt kunnen worden, aldus de nota. Hoewel de totale opleidingscapaciteit in ons land, die thans 1175 eerstejaars stu denten bedraagt, nog iets kan worden op gevoerd, moet voor een verantwoord on derwijs worden vastgehouden aan een maximale capaciteit van 200 eerstejaars per faculteit. Reeds gezien het huidige aanbod (1384 eerstejaars) is de stichting van een zevende faculteit, waarover een studiecommissie onder voorzitterschap van mr. G. O. van Walsum zich inmiddels beraadt, noodzakelijk. De commissie hoopt spoedig concrete voorstellen te doen. Advertentie (Van onze correspondent)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11