Bogaers kondigt nieuw systeem van huurverhogingen aan Herziening rubsid bevordering doorstroming Mike Sangster kon Emerson niet voor problemen plaatsen De topper van de wordt zeker de TT in Assen 250 cc-race Superduel Redman - Phil Read Jazy verbeterde wereldrecord in tweegevecht met Ron Clark Kenners Kopen Kodak Film champagne-pils Laatste rondesop 1 januari '66 en 67 Y erzetspensioenen welvaartsvast Nagenoeg blinde deed hbs-B Vragen over het zakken van 29 meisjes op een MMS Coureurs trainen op Asser circuit Regen verstoorde programma weer op Wimbledon LOF VOOR TOM OKKER dè Prik Tick! DONDERDAG 24 JUNI 1965 Woningwet GESLAAGD „EN NU KRIJG IK VAN MIJN OUDERS EEN PIEKFIJN HORLOGE Kwaliteit Honderd gulden voor uw gezinsfles f 0.41 Loots Frisdranken Industrie r i Koeperman en Tsjegolev nog steeds aan kop De twee huurverhogingen, die minis ter Bogaers (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening) per 1 januari 1966 en 1 januari 1967 wil doorvoeren, zijn zeer uiteenlopend van aard. De bewindsman heeft de Tweede Kamer thans de vol gende verhogingen voorgesteld: Geen verhoging voor de woningen, die vóór 1921 zijn gebouwd en die, al naar gelang de gemeenteklasse een huurprijs hebben lager dan 75, 70 of 65 per maand. Tweemaal 7^2 percent voor woningen die zijn gebouwd tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 en die, al naar gelang de gemeenteklasse, een huur prijs hebben lager dan 75, 70 of 60 per maand. Tweemaal 15 percent voor woningen die zijn gebouwd tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 en die, al naar gelang de gemeenteklasse een huur hebben, die hoger ligt dan 135, 125 en 110 per maand. Tweemaal 10 percent voor de overige voor 5 mei 1945 gebouwde woningen, alsmede voor de woningwetwoningen en gesubsidieerde particuliere huur woningen, die zijn gebouwd van 1946 tot en met 1956. Met nul tot tweemaal 10 percent de woningen die na 1956 tot stand zijn gekomen. Het verhogingspercentage is voor deze woningen afhankelijk van de huurprijs, die thans geldt. Evenals bij vorige huurverhogingen zal aan de Stichting van de Arbeid advies worden gevraagd over noodzakelijke loon- compensaties. Zodra dit advies bekend is zullen aan de Tweede Kamer voorstellen worden gedaan over de aanpassing van de sociale uitkeringen aan de voorgeno men huurverhogingen. Met deze huurverhogingen wil minister Bogaers de huren van voor-oorlogse en naoorlogse woningen in een meer harmo nische verhouding tot elkaar brengen. Het is de laatste algemene huurronde, die hij zich voor ogen stelt. Doel er van is ver betering van het woonpeil en een doel matiger bezetting van het woningbestand. Met hetzelfde doel heeft hij nog een drie tal andere maatregelen voorgesteld: een nieuwe subsidieregeling, nieuwe voor schriften voor de bouw van gesubsidieer de woningen en daadwerkelijke stimule ring van de doorstroming. Als sluitstuk van dit beleid wil hij met ingang van 1967 een proef nemen met meer vrij heid in het bouw- en huurbeleid in enke le delen van het land. De nieuwe subsidieregeling is vooral gericht op kwaliteitsverbetering van de gesubsidieerde woningen. Om te beginnen zal de jaarlijkse bijdrage voor woning wetwoningen, die na 1 januari 1966 gereed komen, worden verdubbeld en van ge middeld 185 op 370 per jaar worden gebracht. Deze verdubbeling geldt ook voor bejaardenwoningen, die vallen bin nen een nieuw te vormen categorie B, zal de jaarlijkse bijdrage worden bepaald op 2/3 gedeelte van die voor woningwet woningen in de categorie A. Voor de particuliere huurwoningen zal het subsidie worden verhoogd in harmo nisch verband met de wijziging van het subsidie voor de woningwetbouw, Daar bij zal de premie ineens, bij de aan vang van de bewoning, komen te verval len en zal de subsidiëring voortaan alleen plaats vinden met behulp van jaarlijkse bijdragen. Hun, wie een subsidie voor een te bouwen woning is toegekend al, als de woning na 1 januari 1966 gereed komt zal de keus worden gelaten tussen de oude en de nieuwe regeling. Aangezien de minister van mening is, dat de huurder op den duur de kostprijs van zijn woning moet betalen, zullen de subsidies een aflopend karakter hebben. Voor bijvoorbeeld woningwetwoningen en particuliere gesubsidieerde huurverhogin gen in de categorie A zal het subsidie in de loop van tien jaar verdwijnen. Dit betekent, dat de huren van deze na 1 januari 1966 gereed te komen ge durende tien jaar elk jaar met vier per cent zullen worden verhoogd, te beginnen op 1 januari 1968. Voor woningwetwonin gen en particuliere huurwoningen in de ca tegorie B zal het doel in vijf jaar be reikt zijn. In deze periode krijgt de huur der volgens minister Bogaers ruim gele genheid om in zijn kostprijshuur in te groeien. Advertentie „IK OOK, JOH EEN DROOM VAN EEN KLOKJE, DAT ZAG IK BIJ GROTE HOUTSTRAAT 49 het huis met het carillon TELEFOON 2 00 49 HAARLEM (Van onze parlementaire redactie) De regering zal op korte termijn een wetsontwerp indienen, waarbij de pen sioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen 1940-1845 (verzetsslachtoffers en hun nagelaten betrekkingen) waardevast worden gemaakt. Dat heeft staatssecreta ris Egas (Binnenlandse Zaken) gister avond in de Tweede Kamer meege deeld. De kamer verenigde zich met het voor stel de pensioenen van een tijdelijke toe slag te voorzien ter compensatie van de huurverhoging 1964. Dezelfde toeslag zal ook worden verstrekt op de pensioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers. Dank zij hogere aanvangssubsidies kun nen woningen van een betere kwaliteit worden gebouwd. In de toekomst zal elk jaar worden bezien, hoe hoog het subsi die voor de dan te bouwen woningen zal moeten zijn. Bij stabiele bouwprijzen zul len de nieuw toe te kennen subsidies la ger kunnen zijn. Als de minister echter een verdere kwaliteitsverbetering nodig vindt of wanneer zich prijsstijgingen van enige betekenis voordoen, zal daarmee bij de subsidiëring rekening worden ge houden. Zo wordt dus elk jaar als het ware een nieuw „stootkussen" geschoven tussen kostprijshuur en vraaghuur van nieuw te bouwen woningen. Kwaliteitsverbetering in de woningbouw wordt voorts nagestreefd door de nieuwe voorschriften en wenken voor het ont werpen van woningen1', waarover wij dezer dagen berichtten. Daarnaast zal bij zondere aandacht worden gegeven aam uitbreiding van het assortiment in de nieuwbouw. De huidige regeling voor de particuliere bouw kent reeds naast de A-woningen een categorie B-wonin gen. Evenzo zal voor wat de woningwetbouw betreft onderscheid worden gemaakt in twee categorieën. Daarbij zullen even als bij particuliere woningen de stich- tingskosten van de B-woningen rond vijf duizend gulden hoger mogen zijn dan die van de A-woningen, de „normale" wo ningwetwoningen. Verder is het de bedoeling, dat de z.g. keuzewoningen en de bejaardenwo ningen in het assortiment van de nieuw bouw beter tot hun recht zullen komen. Ook zal ernaar worden gestreefd meer dan tot nu toe speciale woningen voor gehandicapten te laten bouwen. Verwacht mag worden, aldus minister Bogaers, dat naarmate de huisvesting van de gezinnen verbetert, de gemeentebesturen ook op grotere schaal medewerking zullen ver lenen aan de bouw van woningen voor alleenstaanden. Om de doorstroming actief te bevorde ren zal van rijkswege 100,- per gereed gekomen woning beschikbaar worden ge steld ten gunste van een gemeentelijk doorstromingsfonds. Met dit geld kunnen de gemeenten hen helpen, die naar een duurdere woning wensen te verhuizen. Met al deze maatregelen gaat minister Bogaers, zoals hij zelf zegt de strijd op het tweede front voeren. De strijd op het eerste front, dat van de woningproduktie heeft hij eind 1963 geopend met zijn nota over het pluriform en expansief bouwbe leid. Hij wil nu de strijd gaan voeren op het front van de woningdistributie Doorstroming is daarbij de leus die hij gebruikt. Door een aantrekkelijke kwaliteit van de nieuwe woningen en een evenwichtig huurpatroon wil hij bevorderen, dat klei ne gezinnen, die thans nog in grote wo ningen wonen verhuizen naar kleinere en betere woningen en zo hun wo ningen vrij maken voor hen, die in de eerste plaats aan deze woningen behoef te hebben. Momenteel wordt de woningvoorraad ondoelmatig bezet. Volgens het onderzoek naar de woningbehoefte, dat eind 1964 is ingesteld, zien ruim 600.000 woningzoe kenden daadwerkelijk uit naar een wo ning. Van hen beschikt echter al bijna 3/4 deel over een zelfstandige woning, Dit deel wenst dus alleen naar een an dere woning te verhuizen. Ondoelmatige bezetting van de woningvoorraad is met name voor de zwakke groepen in de in de maatschappij nadelig, schrijft de minister. Tenslotte kondigt de minister te be ginnen met 1967 een proef met meer vrijheid aan: meer vrijheid op het ge bied van de woningproduktie (contingen ring), meer vrijheid op het gebied van huurprijsbeheersing en huurbescherming tering), meer vrijheid op het gebied van woonruimtewet. Voorshands denkt hij er aan, deze proeven te nemen in de noor delijke provincies of delen ervan (Gronin gen, Friesland, Drente en een deel van Overijssel), Zeeland, een deel van Oost- Brabant en een deel van Noord-Limburg Martien Boerefijn uit Zeist heeft, on danks de handicap dat hij nagenoeg blind si, het HBS-B-diploma behaald. Hij is een van de zeer weinigen, die, uitsluitend met behulp van brailleschrift, de HBS-B-studi met goed gevolg hebben voltooid. Met het A-diploma komt he meer voor. De heer Tans (P.v.d.A.), lid van de Tweede Kamer, heeft de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen ge vraagd te laten onderzoeken, waaraan het te wijten is dat op een M.M.S. (in Voor schoten) 29 van de 51 kandidaten voor het eindexamen zijn afgewezen en de resul taten van dit onderzoek bekend te maken. Hij wenst voorts dat de staatssecretaris zo spoedig mogelijk na afloop der eind examens een vergelijkend overzicht over legt van de resultaten van de verschillend schoolsoorten voor V.H.M.O. in totaal en voor de vakken afzonderlijk over de laatste vijf jaren. Hugh Anderson, de motorgeweldenaar uit Nieuw-Zeeland, heeft maandag tijdens de training voor de TT in Assen, in de 125 cc-klasse het bestaande baantrainingsre- cord verbeterd. Hij reed zijn snelste ronde in 3.24.7 seconden, dat is een uurgemid delde van 135,495 km. In 1964 bracht hij het record op zijn naam met 3.27 rond (dat was 133,990 km per uur). Ook in de 350 cc-klasse is het baan- trainingsrecord reeds gesneuveld. Mike Mailwood (Engeland) draaide zijn M.V. het T.T.-circuit rond in 3.15.05 seconden (142 km per uur). Het record stond op naam van Jim Redman (Rodesia) op Honda met 3.15.07 seconden (141.726 km per uur). 50 cc: 1. Ralph Bryans (Ierl.) op Honda, snelste ronde-tijd 3.56.5 (ronde: 7704,04 m) (gem. snelh. 117 km/u.); 2. Ernst Degener (W.-Dld.) op Suzuki 3.57.8. 125 cc- 1. Hugh Anderson (N.-Zeel.) op Suziki 3.24.7 (135.495 km/u); 2. Ralph Bry ans op Honda 3.35.1. 250 cc: 1. Phil Read (G-B.) op Yamaha 3.21.0 (138 km/u.); 2. Jim Redman (Rhode sië) op Honda 3.28.1. 500 cc: 1. Mike Hailwood op MV Agusta 3.14.6 (142 km/u.); 2. Derek Minter (G.B.) op Norton 3.20.9. Advertentie VOOR SPRANKELENDE KLEURENDIA'S Arm Wimbledon. Onder de kille na jaarsluchten sukkelt het grootste tennis toernooi ter wereld traag voort. Woens dagavond waren nog niet alle partijen, die van maandag waren overgebleven, ge speeld. En de achterstand wordt steeds groter. Voor de Nederlandse dames bete kent dat, dat Betty Stöve (tegen de Fran- caise De Lansalut) Trudy Groenman (te gen de Engelse Rita Bentley) en Els Krocke (tegen de Zuidafrikaanse Wiggill) weer niet aan bod kwamen. De vele duizenden zijn overigens weer niet voor niets naar het villastadje aan Londens zuidelijke rand gekomen. Zij Advertentie Jim Redman. „De mooiste wedstrijd van de dag wordt ongetwijfeld de race in de 250 cc- klasse" zo heeft de voorzitter van de KNMV-sportcommissie, de heer H. Burik zijn mening geformuleerd over dit onder deel van de strijd om de Grote Prijs van Nederland, Dutch TT, welke zater dag op het circuit van Drente bij Assen plaats vindt. Er was ongetwijfeld aanleiding om de ze conclusie te trekken, want in de 250 cc-klasse hebben alle fabrieken, welke aan wedstrijdsport doen, ingeschreven. Uit Japan komen de Yamaha, Honda en Suzu ki, uit Italië de Benelli en de Aermacchi, uit Tsjecho-Slowakije de Jawa/ CZ, uit Oost-Duitsland de MZ. Spanje is verte genwoordigd met de Bultaco, terwijl En geland min of meer officieel komt met de Greeves. In totaal dus acht merken en met reden kan worden gezegd, dat geen enkele andere race om de wereldtitel zulk een inschrijving heeft. Jim Redman, de winnaar van 1964 rijdt ook nu weer op Honda, samen met Bruce Beale en een nog nader aan te wijzen coureur, Phil Read en Mike Duff sturen de Yamaha en Suzuki komt thans ook met „kopstuk ken", namelijk Frank Perris, Jack Aheern en Katayana. De klasse is mees tal beheerst door de Yamaha, maar de Honda bleek niet alleen in de grote prijs van Frankrijk sneller, maar werd op Man, met Jim Redman zelfs eerste. Niet temin voert de Yamaha (Phil Read 32 punten, Mike Duff 22 punten) de rang lijst voor de wereldtitel nog aan. Jim Redman is op het ogenblik nog niet ver der dan 8 punten, maar waar een eer- ste plaats met een zelfde aantal wordt ge honoreerd mag verwacht worden, dat hij opnieuw de handschoen met de Yamaha zal opnemen. Vooral nu Honda zal starten met een nieuwe 6-cylinder. Ook Benelli komt, intussen, met een verbeter de uitgave, deze keer met Tarquino Pro- vini als „piloot". De Oostduitse MZ heeft een Engelse rij der aangetrokken, namelijk Derek Wood man, die samen met Heinz Rosner, Klaus Enderlein en Dieter Krumpholz de „stal" zal vormen. Het vorig jaar is de MZ niet van de partij geweest, zodat aange nomen mag worden, dat deze rentree ge paard zal gaan aan snellere machines. Han Leenheer, Cees van Dongen en mis schien Jan Huberts op een Bultaco starten voor Nederland. Eveneens is de situatie veranderd in de 50 cc-klasse. In tegenstelling tot 1964 toen er een eenzame Derbi heeft gepoogd de Japanse „invasie" te keren, zijn het er nu drie en bovendien is het interessant dat de aan Assen gelieerde Nieuwzeelan- der Hugh Anderson in het klassement voor de wereldtitel 3 punten (19-22) achter staat op Honda-man Ralph Bryans, zodat een zege voor Anderson, wiens schoonouders in de Drentse hoofdstad wonen, wel bui tengewoon aantrekkelijk moet zijn. Lui- gi Taveri is nu ook in de Honda-stal op genomen. Cees van Dongen berijdt in de ze klasse een Kreidler, welke merk in tussen alleen officieus door de Duitser Rudolf Kunz is vertegenwoordigd. Het vo rig jaar is Ralph Bryans winnaar gewor den. In vergelijking met 1964 is ook de 125 cc sterker bezet. Honda,Suzuki, Yamaha, MZ Jawa/CZ, EMC en Bultaco komen aan de start en dat betekent, dat na een onderbreking van een jaar ook hier de Phil Read. Oostduitsers, de EMC en de Bultaco offi cieel zijn teruggekeerd. Jim Redman won de vorige keer, maar nu laat hij deze klasse over aan Luigi Taveri, Ralph Bryans en Bruce Beale. Hugh Anderson, die in deze klasse de wereldlijst aanvoert met 14 punten voorsprong op Frank Per- ris (34-20) is evenwel wel van de par tij. Het novum in de 350 cc-klasse is het uitkomen van Yamaha en de op Man ge bleken mogelijkheid voor Honda om de MV te kloppen. Phil Read stuurt de Ya maha in deze klasse. Hij bezet momen teel samen met Mike Hailwood de derde plaats (6 pnt) achter Jim Redman, Hon da, met 8 en Giacomo Agostini, met wel ke Italiaan de MV zijn tweede man heeft gekregen. Deze klasse heeft door de ont wikkeling van de laatste tijd veel meer „leven" gekregen, temeer waar naast de Honda, MV, Yamaha, Jawa/CZ de Aer macchi officieel wordt vertegenwoordigd door Gilberto Milani, Alberto Pagani en Renzo Pasolini. Hier start opnieuw de winnaar van 1964 Jim Redman, die het vorig jaar Mike Hailwood royaal klopte. Mike Hailwood is in de 500 cc-klasse nog steeds alleenheerser op zijn MV en met Agostini is hij ongetwijfeld ook nu weer de sterkste troef ook al komt er ach ter hem een hele vloot van overigens zeer bekende rijders op Engels mate riaal. 16 combinaties zullen uitkomen in de zijspanklasse, waarin op het ogenblik Scheidegger de wereldlijst aanvoert met 26 punten, gevolgd door Deubel met 20. hebben meegemaakt hoe hun blonde lie veling Christine Truman zich na een zeer zwakke start tegen de als zesde geplaat ste Carol Graebner-Caldwell herstelde en met. 5-7, 8-6, 6-1 won. En zij hebben Taylor in de finale van Manchester kansloos tegen Okker met 6-1, 6-0, 6-0 zien winnen van de Ecuadoriaan Zuleta. die vorig jaar te sterk bleek voor Hajer. Bobby Wilson, Engelands nummer twee heeft zijn landgenoten op de volgepakte tribunes lange tijd het sensationele gevoel gegeven van een kans op de overwinning in zijn partij tegen de Duitser Wilhelm Bungert. In vlagen van onweerstaanbaar sterk spel, zoals in de eerste en tweede set, joeg de Duitser zijn zegevierende, snel en laag genomen backhand langs de al kalende Engelsman. Toen Wilson ech ter wat meer ontspannen ging spelen, bleek zijn backhand al evenzeer in staat tot scoren en terwijl zijn spel groeide in vaart, aanvalskracht en zuiverheid van slagen, begon Bungert fouten te maken. Wilson won de derde en vierde set met 2-6 en 5-7 en toen hij in de vijfde set op 1-1 kwam leek de strijd weer open. Maar Bungert had de meeste en beste wapenen in zijn arsenaal en met een snelle 6-2 zorgde hij ervoor dat Bobby Wilson ver slagen werd. Dat Sangster, nummer één van Enggland, na taaie tegenstand het serviceduel van de eerste set mét 8-6 6- 3 6-2 van titelhouder Emerson verloor, was nauwelijks een teleurstelling al hoop ten ook nu velen op het wonder. De par tij hield het centre-court wel lange tijd in de ban. De macht van beider service werd in de derde en vierde game door broken door simpele fouten. Emerson speelde weer zijn hoogste tempo dat im mer de indruk geeft alsof hij voor donker thuis wil zijn. In die haast onderschatte hij de returns van Sangster. Oplopend na de service sloeg hij enkele volley's achter elkaar in het net. Maar toen de cadans eenmaal was hervonden was Mike Sangster kansloos. Een tweede geplaatste Wimbledon-fi- guur, die werd uitgeschakeld was de Aus tralische Tony Roche (nummer zeven op de lijst). Zijn landgenoot Martin Mulligan finalist in i962 tegen Rod Laver, veroor loofde zich de weelde een matchpunt in de derde set op 5-3 te laten glippen om drie kwartier later toch met 6-4 6-2 6-8 7-5 te wjnnen. Barthes had de zware strijd tegen Tom Okker van dinsdag kennelijk nog in zijn benen. Hij kon op de gladde baan de Braziliaan Koch na een gewon nen eerste set (3-6) niet langer de baas. Koch won na de eerste set met 6-2 6-3 7-5. Tom Okker en zijn Amerikaanse part ner Bill Hoogs zijn woensdag zonder spe len overgegaan naar de tweede ronde van het herendubbelspel. Hun Spaanse tegen standers Juan Couder en Juan Gisbert lie ten verstek gaan. Enkele uitslagen damesenkelspel. Gail Sherriff (Austr.)-Alice Tym (VS) 9-7 6-3, Lea Pericoli (It.)-Heidi Schild knecht (Did.) 6-4 6-3, Margaret Smith (Austr.)-Leyrer (Austr.) 6-0 6-1. Herenenkelspel eerste ronde: Segal (Z.-A.)-Pabst (Chili) 6-4 7-5 6-3, Metreveli (Rusl.)-Russel (Jamaica) 6-3 6- 8 11-9 6-2, Dell (VS)-Hoogs (VS) 5-7 11-13 6-1 6-2 6-4, Knight (GB)-Wooldridge (GB) 6-2, 6-1, 6-3, Drysdale (Z.-A.)-Mu kerjea (India) 6-2, 6-3, 8-6, Hewitt (Austr) Stilwill (G.B.) 7-5 6-3 7-5, Newcombe (Austr.)-Brown (VS) 6-4 6-2 7-5, Ralston (VS)-Leclercq (Fr.) 6-3 6-2 6-2, Neale Fra ser (Austr.)-Ulrich (Den.) 10-8 4-6 2-6 7-5 7-5, Howe (Austr.)-Bluett (GB) 6-2 6-1 8 6., Kishnan (India)-Graebner (VS) 7-5 1 6 6-4 6-2. Mike Sangster. Dat niet alleen de (wellicht) chauvinis tische Nederlandse ogen zijn gestreeld, door het tennis, dat Tom Okker en de Fransman Pierre Barthes dinsdag op Wimbledons centre court hebben laten zien, blijkt uit de verslagen, die woens dagmorgen in de Engelse pers versche nen. In de Daily Telegraph schrijft Enge lands grootste tennisexpert Lance Tingay onder andere: „Het centrecourt had on danks het slechte weer een heerlijke dag. Na Bueno-Shaw en Ralston-Richardson had de wedstrijd Barthes-Okker glans ge noeg om voor een kwart- of halve finale te kunnen worden aangezien. Er zijn op Wimbledon langere en spannendere wed strijden geweest. Maar niet veel. Wanneer Okker, die pas 21 jaar oud is, volgend jaar tot de halve finalisten van Wimble don zal behoren, zal ik niet verrast zijn. Want als iemand het kenmerk draagt van een coming-man in het toptennis dan is het wel de snelle, jonge Nederlander Gerard Williams in de Daily Mail: Het centre court mag zich gelukkig prijzen wanneer het in dit Wimbledon een betere partij te zien zal krijgen dan de sensatio nele viersetter tussen Okker en Barthes van dinsdag. De twee beste jonge spelers van Europa stonden hier tegenover elkaar, prachtig serverend en briljant vollerend met vele lange en levendige rallies. Barthes won omdat hij de beste atleet van de twee is." Gisteren zijn in Bolzano de partijen ge speeld voor de vijfde ronde van het dam- toernooi om de Coupe d'Europe. De Russen Koeperman en Tsjegolev, de voornaamste kandidaten voor de eindzege, kwamen re mise overeen. De uitslagen waren: Koeperman (Rusl.)— Tsjegolev (Rusl.) 1-1, Croteux (Belg.)—Van Dijk (Ned.) 0-2, De Billi (It.)—Nimbi (Kon go) 1-1, Okrogelnik (Ned.)Hisard (Fr.) 1-1, De Descallar (Mar.)—Delhomme (Fr.) 0-2, Fanelli (It.)—Kuyken (Zwits.) 0-2, La- porta (It.)—Agliardi (Mon.) 1-1. Het eerste loopduel tussen de beide we reldrecordhouders Michel Jazy (Frankrijk) en Ron Clarke (Australië) is niet alleen zoals verwacht in een wereldrecordtijd geëindigd, maar bracht tevens aan het licht dat van de huidige langeafstands- craks de Fransman momenteel het sterkst is. Jazy won de race over twee (Engelse) mijl in de nieuwe wereldrecordtijd van 8.22,6 min., waarmee hij het oude record van de Amerikaan Bob Schul (de Olym pische gouden madaillewinnaar op de 5000 meter liet 8.26,4 voor zich afdrukken) met 3,8 sec. verbeterde. Tevens brak Jazy het wereldrecord op de 3000 meter door en passant een tijd te maken van 7.49.0 min. Jazy had daarv or zelf de beste tijd op deze afstand gemaakt: 7.49,2. De Austra liër Ron Clarke, die de wereldrecords over drie, zes en tien mijl op zijn naam heeft, evenals trouwens die op de 5 en 10 km, liep in de Franse plaats Melum woensdag een verloren race. Hij eindigde op niet minder dan 18 meter van de Franse won- derloper. De beide atleten, die in de laatste weken tot verbluffende prestaties kwa men, houden momenteel samen alle we reldrecords van een tot 10 mijl, maar bei den kwamen tijdens de Olympische Spelen in Tokio tot teleurstellende verrichtingen. Op de 5 km in Tokio eindigde Jazy slechts op de vierde en Clarke op de negende plaats achter winnaar Schul De gemeente Zwolle heelt een plan be kend gemaakt voor de bouw van een sporthal, die 1.000.000 gaat kosten. Eind 1966 zal een begin met de bouw worden gemaakt.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13