NOCH GENEIGD TOT Zwijgzaam, onberispelijk, plichtsgetrouw, nauwgezet, sportief CLAUS BEWAART GOEDE HERINNERINGEN AAN JEUGDJAREN IN OOST-AFRIKA Ouders zaten de oorlog uit in Britse interneringskampen Zoon voortijdig van school voor arbeidsdienst en leger DONDERDAG 24 JUNI 1965 Knappe verschijning Geen hoogvlieger Eerste gelukwens In uniform Kippenjacht Ouders anti-nazi Van kamp tot kamp Pruisische kostschool je voor studie en levensonderhoud toch nog kans zag iets voor zijn familie over te houden. En ook bleek zijn bezorgdheid uit zijn regelmatige telefoontjes naar Hitzacker gedurende de laatste opgewon den weken, om te informeren hoe de toe stand was met alle drukte die hij had ver oorzaakt. Zowel zijn stipthied als een geringe nei ging tot overdrijven blijkt uit de onein dige zorg waarmee hij zich kleedt. Steeds schijnt hij zich zeer bewust van zijn goe de verschijning. Toen hij na enige tijd het roken te hebben gestaakt vond dat hij te dik werd, schaarde hij zich ijlings weer waardoor hij achter het stuur de tempe ratuur van de grond kan aflezen. „Dan weet ik meteen of het soms glad zou kunnen zijn op de weg", zegt hij. Het is de vraag of Von Amsberg een man met grote initiatieven is: hij is nooit als gangmaker naar voren getreden, hij staat vaak afwachtend terzijde. Een an der wees hem zijn beroep en ook sinds de publikatie van de beruchte foto heeft hij geen moeite gedaan in Duitsland de deining rond zijn persoon enigszins te be heersen. Aanpassingsvermogen heeft hij in elk geval wel. Hij kan zich gemakkelijk ont- schrikken voor situaties waarvan hij de consequenties niet kan overzien. De familie Von AmsbergVon dem Bussche vormt naar buiten toe steeds één front. Claus' moeder is door de ja ren heen in het middelpunt gebleven. Druk schrijvend hield zij haar kinderen op de hoogte van alles wat zij uit an dere brieven leerde. Julius von dem Bus sche Haddenhausen, burgemeester van Hitzacker, de oom van Claus, treedt zon der concurrentie op als hoofd van de fa milie, ook al wekt zijn optreden vol ma gistrale pompeusheid wel eens een lach. Over het probleem van Duitslands ver leden is in de familie nooit veel gespro ken. Dat mag men wel afleiden uit de thans betekenisvolle vraag die Claus een klein jaar geleden stelde: „Zijn mijn het goed dat hij buitengewoon gesteld is op erwtensoep, Indische rijstgerechten en- vaak Chinese restaurants bezoekt waar hij dan met stokjes eet. Zijn voorkeur voor „Kartoffelkloese" (balletjes van ge malen gekookte aardappel, gemengd met meel en ei) past echter minder duidelijk bij de tradities van zijn nieuwe vaderland. Hoe het ook zij: de eerste gelukwensen uit Nederland hebben hem nu al bereikt. In zijn brievenbus ligt een ondertekend briefje waarop in het Nederlands staat: „Veel geluk wens ik u". Want sommige Nederlanders zijn heel spontaan. Vervolg van de vorige pag., laatste kolom Vanzelfsprekend kon hij deze krachttoer niet verrichten zonder de steun van, een enorm verantwoordelijkheidsgevoel. Hij ■gaf daarvan blijk toen hij in de barre na oorlogse jaren van een zeer klein bedrag onder de nicotinegebruikers. Zijn redelijk inkomen staat hem toe zich, bij een zorg vuldig financieel beheer, soms extrava gante zaken te veroorloven. Een voor beeld: als accessoire voor zijn blauwe Porsche 1963 heeft hij onder de wagen een soort thermometer laten monteren spannen, bij tennissen, golf, skilopen (zeer goed) en de jacht (niet zo goed). Tijdens de weekeinden loopt hij bij voorkeur in een oude trui, door een van zijn zusters gebreid, slaapt uit en gunt zich overal ruimschoots de tijd voor, Claus von Ams berg is iemand die ietwat lijkt terug te vier zwagers, die allemaal gediend heb ben, soms bij de S.S. geweest?" Dat was, zo bleek bijna twintig jaar na de oorlog, niet het geval. Nu is het dan zover. Claus von Ams berg zal gaan trouwen met prinses Bea trix. Hij wordt Nederlander. Daarom is (Van onze speciale verslaggever) Claus von Amsberg: Nederland kenten de kroonprinses verscheen, zijn fa- hem zo langzamerhand enigszins van ge-milie opgebeld en gezegd: „Er is iets zicht. Op de foto's, die in enkele weken ergs gebeurd.er zal in de kranten vol geruchten bij schaarse gelegenhedeneen foto van mij verschijnen en dan be- van hem werden gemaakt ziet hetgrijpen jullie het wel. Maar niemand krantenlezend publiek hem in en uitmag iets zeggen, iedereen moet zwijgen", auto's stappen, een enkele maal zichEn iedereen heeft gezwegen: in Hit- zelfs zonder enige aanwijsbare noodzaakzacker werden journalisten onverbidde- achter een krant verschuilend. Het is wellijk van de deur gestuurd, in Bonn kreeg duidelijk: Claus von Amsberg wenst eenniemand toegang tot de bronnen waar- onbekende te blijven tot op de dag datuit kennis omtrent de persoon Von Ams- hij aan de zijde van prinses Beatrix in deberg zou kunnen voortvloeien. Een ge- openbaarheid kan treden. Hij heeft inschreven portret, een beschreven levens- de nacht voor de ochtend waarop deloop, moet lacunes vertonen, maar men allereerste veelbesproken foto van hemzou met reden een poging kunnen doen. Praag was vermoord. Enkele jongens uit de klas van Claus, die hoorns bezaten, bliezen onmiddellijk het jachtsignaal: „Sau tod", hetgeen zoveel wil zeggen als „Het zwijn is dood". Claus heeft in de oorlog zijn schoolop leiding niet voltooid. Hij kwam bij de ar beidsdienst van de Gau Frankfort, geleid door zijn oom, Arbeitsdienstführer Frei- herr von Bothmer. Vervolgens kreeg hij in Denemarken een rekrutenopleiding voor de pantsertroepen en werd nadien als chauffeur op een vrachtwagen inge zet in Italië. Volgens zijn oom Julius en zijn tante Rixa is hij bij gevechten zeer licht gewond geraakt. Zelf zegt hij zich daarvan niets meer te herinneren. Oom Julius von dem Bussche- Haddenhausen, hoofd van de familie, gefotografeerd tijdens een recente jacht, waar hij als beste schutter tot „Jagdkönig" werd uitgeroepen en een sparretak in de hoedband kreeg gestoken. De wildebras die Claus in Afrika was geweest bleef hij nog even. Hij wilde niet in het gareel lopen, vertoonde weinig nei ging om zich bij de andere leerlingen aan te sluiten, miste nogal eens de aanslui ting waar het de solidariteit betrof en kreeg dan ook verschillende malen een stevig pak slaag. Na verloop van tijd De Amerikanen maakten hem krijgsge vangen, doch omdat hij heel behoorlijk Engels sprak gebruikten zij hem al spoe dig als tolk. Dat verschafte hem na de capitulatie de gelegenheid zich, zoals de Duitse gevangenen dat noemden, „zelf standig te maken": hij nam de benen en trok liftend naar het noorden. Op kerst avond 1945 stond hij voor de deur van zijn geboortehuis in Hitzacker, waar zijn oom Julius von dem Bussche woonde, die zwaargewond uit de oorlog was terugge komen. Zijn grootmoeder, overgrootmoe der en zijn beide zusters hadden voor de aanstormende Russische troepen uit, ook de weg naar Hitzacker gevonden. Daar, in 1945, begon Claus te werken aan zijn toekomst. Claus vcm Amsberg senior, een foto genomen voor de tweede wereld oorlog. Begin van het verhaal: 6 september 1926. In Hitzacker aan de Elbe, toen nog een geliefd kuuroord voor uitgaand Hamburg wordt Claus Georg Wilhelm Ot to Friedrich Gerd von Amsberg geboren. Hij kreeg twee namen minder dan zijn vader. Claus senior, die er negen had. Dit tweede kind van het gezin von Amsberg zou de enige zoon blijven. Na hem wer den nog vijf meisjes geboren. Een belang rijk jaar in zijn leven: 1929. Met zijn va der, moeder en zijn oudste zusje ging hij naar Afrika. Hij bleef er vier jaar, kwam in 1933 terug, bezocht een lagere school, ging in 1936 weer naar Afrika, kwam- in 1937 terug naar Duitsland en bleef daar. Afrika is een land waaraan Claus von Amsberg goede herinneringen bewaart. Ais jongen, heet het nu, was hij een wil debras, dikwijls spelend met de kinderen van de negerarbeiders op de plantage die zijn vader had gepacht in Mjesani, een kilometer of twintig van de havenstad Tanga. In overeenstemming met de fa milietraditie leerde hij al snel met een buks omgaan en oefende zich terdege in het om het leven brengen van de kippen, die niets vermoedend rondscharrelden op de erfjes van de negerbehuizingen. Vele kippen heeft vader von Amsberg terwille van zijn schietkundige zoon moeten ver goeden. De familie bewoonde een groot huis met een veranda er omheen. Er waren bovendien nog twee bijgebouwen. In het slechte tropische klimaat, vochtig De ouders van Claus, kort nadat zij in 1947 uit Afrika waren terug gekeerd in Hitzacker. en zeer heet, kregen de kinderen von Amsberg privé-onderwijs. Hun moeder deed daar veel aan en bovendien was er nog een Duitse gouvernante in huis. La ter gingen zij naar de Duitse school in Loejoto. Claus was al twee jaar in Duitsland, toen de oorlog uitbrak. De familie zou in 1939 naar het vaderland terugkeren, maar dat is niet doorgegaan. Vader von Ams berg kwam meteen terecht in een kamp te Dar-Es-Salaam, de rest van het gezin werd met vele andere Duitse gezinnen on dergebracht in een ontruimd hotel in Tan ga, nadat zij eerst op de plantage had den mogen blijven. Ook het gezinshoofd mocht toen nog even terugkomen. Met een zeer gering aantal anderen was hij op erewoord vrijgelaten. Hij behoorde tot de ze uitverkorenen omdat hij altijd een zeer anti-nazistische houding had aangenomen. Als zijn kinderen op school leerden dat Duitsland onder alle omstandigheden zou overwinnen, dan schold hij 's avonds dat die onderwijzers toch wel stomme idioten moesten zijn, aangezien zelfs de grootste knuppel kon zien dat dit niet waar was. Hij noch zijn vrouw had ooit iets met Hitlers N.S.D.A.P. te maken willen heb ben. Zo sleepte de internering zich voort: Tanga, Lushoto (in de Duitse school) een kamp bij Salisbury. Gescheiden van de mannen, achter prik keldraad en bewaakt, maar toch: „een goede behandeling de Engelsen hebben zich'keurig gedragen." In een van de klei ne stenen huisjes waaruit het concentra tiekamp bestond werd op 20 januari 1945 de jongste dochter uit het gezin geboren: Christina. Haar broer Claus, die in Hit- Zijn lievelingszuster Theda (25) in spijkerbroek, die volgens sommigen enige gelijkenis met prinses Beatrix vertoont en verloofd is met Freiherr von Friesen, bankemployé te Frank- fort. Zij is assistente van een oogarts. Zusters Tina (20) aanstaand stu dente; Rixa (37) gehuwd met de stedebouwkundig e Ahrens in Ber lijn; Barbara (34) tweelingzuster van Margit, gehuwd met de journalist Haarhaus uit Springe en tenslotte nogmaals Claus' moeder. (Van links naar rechts). Zuster Margit (34) gehuwd met de journalist Grubitz in Bonn. Iers leger diende, kreeg zij tot peetoom. Het leven was uit te houden. Kleine wan delingen waren zelfs toegestaan, onder be waking van een vrouwelijke cipier en zo nu en dan kwamen er via het Rode Kruis brieven uit het langzaam maar zeker in eenstortende Duitsland. Tussen de regels door proefde het gedeelde gezin von Ams berg de angst. Als de oorlog voorbij is, Wat was er met Claus gebeurd in de jaren na 1937? Hij was met zijn beide zusters Sigrid en Rixa in huis gekomen bij zijn grootmoeder en overgrootmoeder. Zij woonden in een eigen woning in Dobe- ran, waar Claus en zijn zusters op school waren. Al vrij spoedig ging hij echter naar een zeer voorname kostschool in Mistroy, een plaatsje aan de (thans Oost- duitse) Oostzeekust. De school „het Duitse Eton" werd in stand gehouden door de Pruisische adel en volgens de verhalen die mede leerlingen van Claus nu doen was men er zeer tegen de nazi's. Weliswaar moesten de jongens na de „Nationalisering" van het instituut verplicht lid worden van de Hitier Jugend, maar daar onder kwam, aldus herinneringen, toch niemand uit. Zijn moeder: Gosta von Amsberg- von dem Bussche. werd hij „een voortreffelijke kameraad". Kenmerkend voorval: de Deutschlandsen- der had bericht dat Reinhard Heydrich, een van Hitiers bloedigste trawanten in Zuster Sigrid (39) gehuwd met de heer Jenquel, verkoopsdirecteur van een fabriek van verpakkingsmateri aal in Hamburg. gaan we allemaal terug, zei moeder von Amsberg dikwijls, maar haar man wil de niet: we gaan weer naar de plantage zei hij, want in Duitsland is het slecht. Toen een bejaard Engels troepentrans portschip op 6 juni 1947 de Elbe opvoer stond toch het hele gezin von Amsberg aan de railing: vader en moeder met de meisjes Margit, Barbare, Theda en Tina. En twee jaar na de capitulatie zagen zij een land vol puinhopen terug. Claus stond met zijn oom Julius uit Hitzacker aan de kade, een magere jongen in slechte kle ren.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15