Simon Wiesenthal waarschuwt voor opleving van het nazisme PSP tegenstander van de monarchie F simcalSOO tourist Huren met 0 tot 15 pet omhoog Saigon breekt diplomatiek met Parijs Parlement van vervolgden in herfst in Wenen bijeen HET WEER Barend de Beer gaat weg Brug in weg naar Berlijn „bezet" incdiEiize Haarlemmermeer niet in agglomeratie Groot-Amsterdam Chaplin in Nederland voor de Erasmus-prijs „Hoogovens krijgt spoedig sociaal commissaris cAocclatMtrnidt MIJ MAAR nu '/2 KIP IN fö. K0ELEMIJ 2.25 SWAGERMAN Op 1 januari '66 en '67 In de krant van heden: Zuidwestelijke wind Aan het strand Het woord is aan Verenigde Naties 20 jaar pagina 11 Over vijf jaar 82.000 studenten pagina 11 Minister Den Uyl: Vraag proefrit bij een van de 220 service punten. MODEHUS NEEM NU EEN KWARTAAL-ABONNEMENT iimiiiiiininiiiiiinnni LUXAFLEX - dealer 50e JAARGANG NUMMER 193 DONDERDAG 24 JUNI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week' 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288 Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Minister Bogaers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft vandaag een „tweede front" gevormd in de strijd tegen de woningellende. Aan de Tweede Kamer heeft hij daartoe een nieuw systeem van huurverhogingen voorge steld, dat in het kort het volgende be helst: Per 1 januari van het volgend jaar en per 1 januari 1967 gaan de huren met nul tot 15 percent omhoog. Huurwoningen, gebouwd vóór 1921 met een huurprijs van minder dan f 75, 70 of 60 per maand (afhankelijk van ge meenteklasse) zullen niet duurder mo gen worden. Woningen in deze prijsklasse, die na 1921 maar vóór 5 mei 1945-werden ge bouwd zullen tweemaal met 7'/j percent duurder mogen worden. De huur van woningen, gebouwd tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 die thans meer bedraagt dan f 135 (afhankelijk van gemeenteklassen resp. 125 of f 110) zal met tweemaal 15 percent mogen worden verhoogd. m De huur van de overige woningen, die vóór 5 mei 1945 werden gebouwd, als mede tussen 1946 en 1956 gebouwde wo ningwetwoningen en gesubsidieerde particuliere huurwoningen worden met tweemaal tien percent in huur ver hoogd. Afhankelijk van de huidige huurprijs zullen na 1956 gebouwde woningen met nul tot tweemaal tien percent worden verhoogd. Voor meer bijzonderheden over de voor stellen van minister Bogaers zie pagina 13. SAIGON (AFP). - Zuid-Vietnam heeft de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbroken. Dat is in Saigon bekendgemaakt op een persconferentie van de Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Tran Van Do. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gistermiddag de plechtige openingszitting van het vierde vry- heidslustrum van de Nederlandse vereniging voor ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd in de Ridderzaal bijgewoond. Na de plech tige zitting ontving de koningin een fakkel uit handen van mej. Vernooy, waarmee de koningin de vrijheids- vlam ontstak, die op het Binnenhof zal branden. De pacifistische fractievoorzitter Lankhorst heeft zich gistermiddag Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3~ Buitenlands nieuws 3, 11 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving .4, 5, 7, 9 Kennemer Kruimels5 Sport 13, 23 Feuilleton 17 Radio en t.v19 Kunst 19 Ferdinand 20 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Topsy 22 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met enkele op klaringen en in hoofdzaak van avond of vannacht plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het regenfrontje, dat in de nacht of morgenochtend passeert, wordt door opklaringen gevolgd. Nog een iets te frisse zuidwestenwind. In de middag 16-18°, zeewater 14°. VOORUITZICHTEN: een hoge- drukgebied bij de alpen dwingt de depressies af te buigen, waardoor tegen het weekeinde een kleine ver betering verwacht wordt. Morris Rosenfeld: De mens wordt een machine maar hoe krijgt men machines weer aan het denken? Simon Wiesenthal, leider van het op sporingsbureau voor oorlogsmisdadigers, heeft vanmiddag in een rede, in de Haagse Dierentuin gehouden tijdens het vrijheidslustrumcongres van de Neder landse Vereniging voor Ex-Politieke Ge vangenen (uit de bezettingstijd), met klem gewaarschuwd voor het neo- nazisme, dat hier en daar in Europa de kop opsteekt. Hier en daar in Europa, aldus Wiesenthal, flikkert weer een vlammetje op bij die mensen, die de tijd, waarin zij aan de macht waren, niet ver geten zijn. Hij drong er op aan deze lieden „in de gaten te houden" en hun de grond onder de voeten weg te nemen. Deze „duistere machten" speculeren op een crisis, of die nu economisch of politiek is. Want in tijden van crisis gaan de on tevredenen de straat op en de Hitler-aan- bidders vangen hen op. Op deze wijze kan de geschiedenis zich in een of andere vorm herhalen. Wiesenthal wilde die thans nog kleine bewegingen, die op de ontevredenen, de werklozen en de teleurgestelden wachten om hun rol te spelen en die in bijna alle landen van Europa bestaan, niet over schatten. Hen geheel onderschatten mogen wij echter ook niet, want ook in de jaren twin tig heeft men om Hitier geglimlacht. Het is onze plicht alles in de kiem te smoren dat ook maar enigszins herinnert aan de naoorlogse tijd van 1918. Het is onze taak onvermoeibaar te strijden en de demo cratie te verdedigen. We moeten strijden tegen alles wat de onzalige periode, die zo veel leed over de gehele mensheid heeft gebracht, verheerlijkt. Wanneer wij hier mild zijn of wanneer wij zeggen: „Het probleem is klein, het zijn maar een paar honderd misleiden of een paar fanatici of een paar dromers", dan maken wij de zelfde fout, die onze ouders in de jaren twintig maakten. Soldatenzeitung Volgens Wiesenthal is Duitsland het centrale probleem van Europa gebleven en zal het dit nog lang zijn. Geeft het niet te denken, zo zei hij, dat de „Deut sche Soldatenzeitung" het op een na grootste weekblad van Duitsland is, met een oplage van meer dan 100.000 exem plaren? Het is een blad, waaruit vergif tegen de democratie en tegen de vijanden van het tegen bet huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg verklaard. Zijn tractie zal tegen de goedkeuringswet stemmen. De P.S.P. acht de monarchie uit de tijd en wijst op twee objectieve l eiten inzake de heer Von Amsberg: het feit dat hij op jeugdige leeftijd door zijn ouders vanuit Tanganyika naar het nationaal-socialistische Duitsland werd gezonden en het feit dat hij tot het einde toe in Duitse militaire dienst heeft gestreden ter verdediging van het natio- naal-socialisme. Overigens blijkt uit de verklaringen, die de fractievoorzitters van de Tweede Ka mer na het beraad bij premier Cals heb ben afgelegd, dat een zeer grote meerder heid van de Kamer met meer of minder enthousiasme zal instemmen met het hu welijk tussen prinses Beatrix en Claus van Amsberg. Er wordt groot begrip ge toond voor de bezwaren, die bij sommi gen in ons volk tegen de komende verbin tenis bestaan, maar de gegevens die mr. Cals aan de fractievoorzitters heeft ver strekt worden over het algemeen van zo'n goede kwaliteit geacht, dat zij zwaarder zullen moeten wegen dan de bezwaren. Opvallend was, dat de meeste fractie voorzitters er nogal duidelijk op wezen dat hun houding gebaseerd is op de ge gevens die de premier thans heeft ver strekt. Mochten er na de verloving nog nieuwe gegevens bekend worden, die een ander licht werpen op de heer Von Ams berg, dan zal er een nieuwe situatie kun nen ontstaan, die opnieuw zou moeten worden bezien. De socialistische fractievoorzitter drs. Nederhorst verklaarde, dat drie a vier leden van zijn fractie hun oordeel nog voorbehouden. Voor alle leden van zijn fractie noemde hij de verloving een moei lijke zaak, maar uit de mededelingen van de heer Von Amsberg kunnen in eer en geweten geen argumenten worden geput om tegen de goedkeuring te zijn, aldus drs. Nederhorst. Voor drs. Schmelzer van de K.V.P. ble ken niet alleen de persoonlijke keuze van prinses Beatrix maar ook de mededelin gen van mr. Cals doorslaggevend te zijn. De fractie van de K.V.P. zal in haar ge heel voorstemmen. De liberale fractie is, zo bleek uit de verklaring van haar frac tievoorzitter mr. Geertsema, op grond van nagenoeg dezelfde overwegingen tot een soortgelijke beslissing gekomen. De heer Roolvink (A.R.P) meende, dat de heer Von Amsberg een faire kans moet hebben om zijn plaats in ons volksleven te verwerven. (Vervolg op pagina 2) De gemeente Haarlemmermeer heeft de commissaris van de koningin in Noord-Hol land schriftelijk doen weten niet langer deel te nemen aan een samenwerking tus sen een negental gemeenten (Amsterdam, Diemen, Landsmeer, Amstelveen, Oost- zaan, Ouderamstel, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Weesperkarspel) om te ko men tot een agglomeratie Groot Amster dam. De gemeente Haarlemmermeer is van mening dat een groot deel van de zelf standigheid van de gemeente komt te ver vallen als de agglomeratie eenmaal een feit is. Men achtte nu de tijd rijp om kenbaar te maken niet langer mee te zul len doen omdat hoe langer men aan de besprekingen deelneemt, het des te moei lijker wordt om nee te zeggen, aldus loco burgemeester A. van der Zwaard. IWVUMVtaftllfVVVUtAV -• V Dit is Claus von Amsberg op achtjarige leeftijd. Hij was toen bij familie in Duitsland: zijn ouders woonden In Oost- Afrika, waar zijn vader een plantage exploiteerde. Op de pagina's 14 en 15 van deze krant meer in woord en beeld over het doen en laten van de aanstaande verloofde van prinses Beatrix. nationaal-socialisme druipt. Er zijn in Duitsland veel tijdschriften, die de demo cratie bij hun lezers verachtelijk maken, de dictatuur aanprijzen en de leer van ras verdeling proberen nieuw leven in te bla zen. Simon Wiesenthal meent dat het wense lijk zou zijn, als ieder jaar in Europa vertegenwoordigers der in 1940/45 ver volgde landen bijeenkwamen om de toe stand aan een nauwkeurige analyse te onderwerpen en om hier een stem te ver heffen, waar het nodig is en daar te hel pen, waar het nodig is. Hij deelde mee dat het plan bestaat in de herfst van dit jaar in Wenen een parlement van ver volgden bijeen te roepen uit alle Europese landen om de taken van het verzet nauw keurig te omlijnen. Barend de Beer, een begrip in de kin- der- en commerciële wereld, gaat verdwijn- nen. Met ingang van 1 september komt hij niet langer meer tegen de Nederland se kijkertjes een stemmig gebromd daaag zeggen. Reden voor dit stoppen is, dat de Franse auteur van deze strip, Laydu, geen nieuwe afleveringen meer voorradig heeft. Barend wordt vervangen door een nieu we strip „Het Zandmannetje", een pro- duktie vande Norddeutsche Rundfunk- Het Zandmannetje draait sinds een half jaar met groot succes in Duitsland en i# de laatste tijd ook te zien op België- Vlaams. Het bestaat uit kleine serietje» en wordt deels door poppen gespeeld, Op Schiphol arriveerden gistermid dag de 76-jarige Charles Chaplin, diens vrouw Oona en de Britse acteur Peter Ustinov (op de foto van links naar rechts). Uit handen van prins Bernhard heeft Chaplin vanmorgen in Amsterdam de E rasmus-prijs 1965 ontvangen, die hij deelt met de Zweedse filmregisseur Ingmar Berg man. Bergman kon door ziekte niet komen. De prijsuitreiking in het In ternationaal Congrescentrum werd geopend met een toespraak door de minister van Cultuur mr. Vrolijk, en bijgewoond door koningin Juliana, prinses Beatrix, de ambassadeurs van Engeland en Zweden en vele andere autoriteiten. Vanavond biedt de Nederlandse Bioscoopbond Chaplin een diner aan in het Amstelhotel, waaraan zal worden aangezeten door prins Bern hard en een honderdtal genodigden. Tijdens het diner zullen Fred Ka.ps en enkele solisten van het Nationaal Ballet optreden. Peter Ustinov zal voor de stichting Praemium Eras- mianüm een causerie houden over film. De Erasmus-prijs bedraagt 100.000. Voor Charles Chaplin is het de eerste maal dat hij Nederland bezoekt. Zie verder pag. 19. BERLIJN (AP). Russische en Oost- duitse troepen hebben de belangrijke brug over de Elbe op de Berlijnse snel- verkeersweg bezet. Het verkeer wordt ongemoeid gelaten. Dat hebben ge allieerde militaire zegslieden zojuist bekendgemaakt. De militairen zitten in eenmansgaten langs de twee wegen die naar de brug leiden. Militairen herinneren zich niet dat communistische troepen ooit eerder der gelijke oefeningen bij de brug gehouden hebben. Toen de oefening begon werden ongeveer honderd militairen bij de brug gezien. Toen de Russen hun blokkade van Ber lijn in 1948 begonnen, zeiden ze dat er reparaties aan deze brug moesten worden verricht om de 176 kilometer lange auto weg tussen West-Berlijn en West-Duits- land af te sluiten. Advertentie Bij Hoogovens is spoedig de benoeming te verwachten van een sociaal commissa ris, dat wil zeggen een functionaris die het vertrouwen geniet van de werknemers van het concern. Dit is gisteren meege deeld in de Tweede Kamer door minister Den Uyl van Economische Zaken. De minister deelde verder mee dat de regering met de gedachte speelt de op brengst van de Breedband-transactie 43 miljoen) voor zover die niet wordt ge bruikt om het effectenbezit onder de klei ne spaarders te bevorderen 100 mil joen) te gebruiken voor nieuwe staatsdeel nemingen in industrieprojecten. Gedacht wordt aan het ontplooien van nieuwe ini tiatieven en het opvullen van zwakke plek ken in onze economie. De Kamer ging ten slotte akkoord met het voorstel om de staat te machtigen deel te nemen in de uitbreiding van het aandelenkapitaal en in de obligatielening van Hoogovens. Voor meer bijzonderheden zie pagina economie en financiën. Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl 3 Hedenavond - Concertgebouw - N.Ph.O. Gastdirigent BART VAN BEINUM Soliste: Tereza Vieira (Portugal) met het Pianoconcert KV 595 van Mozart Entree f 1.50. Aanvang 8.15 uur. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 1 34 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). Telefoon: 020-22 35 96 - Amsterdam Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli a.s. GRATIS I ROOMBOTER GEBRADEN KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL 8402 hoek Lange Nieuwstraat. Pres. Steynstraat 47-49 - Tel. 4769

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1