69 Voor studerende kinderen drievoudige kinderbijslag AGENDA BRAMMET JE FOK POULE, PELLI EN PINGO Kort en bondig V rozen Cees Pelt Vier jaar geëist voor aanslag op taxi-chauffeur Als CH-amendement wordt aanvaard: Tweemaal een jaar geëist tegen heimelijk begraven Alleen PSP is (voorlopig) tegen verloving Nachtwaker fingeerde een overval Nederlandse ambassade in Pretoria beklad Padvinders in voetspoor van Alexander Benoemingen aan de VU CH RYSAL Iets minder koel 2 tijdelijk! cent J DONDERDAG 24 JUNI 1965 VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN VOLKOREN KROKANTBROOD li Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk DODEN IN HET VERKEER II Vlaggen 270 van knop tot bloem in uw huis POKON-CHRYSAL-NAARDEN WEERRAPPORTEN la ■c" SP De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft tegen een 25-jarige expeditieknecht die terecht stond wegens poging tot beroving van een taxichauffeur vier jaar geëist. De verdachte had in de nacht van 2 op 3 april op het Rembrandtplein een taxi genomen met het plan de chauffeur van zijn geld te beroven. Hij had de taxi in een stille straat laten stoppen en vervol gens zijn slachtqffer van de achterbank af zijn stropdas om de hals gegooid en deze zo krachtig aangetrokken, dat de chauffeur geen lucht meer had om te schreeuwen. De chauffeur had echter kans gezien met zijn voet op de claxon te drukken, waarna de verdachte de vlucht had genomen. De chauffeur had hem toe terend en lichtsignalen gevend achter volgd en hem ten slotte met hulp van een toegeschoten omwonende gepakt. Advertentie Automobielen Rijksstraatweg 397 - 399 - Tel. 53097 OFFICIAL DEALER Advertentie soorten finitbFOd i (Van onze parlementaire redactie) Voor een studerend kind van 16 tot 27 jaar, dat op kosten van de ouders bui tenshuis verblijft, moet niet alleen aan spraak op drievoudige kinderaftrek kun nen worden gemaakt, maar ook op drie voudige kinderbijslag. Dat is de strek king van een voorstel, dat gisteravond in de Tweede Kamer is gelanceerd door de christelijk-historische afgevaardigde W. Scholten. Het voorstel was vervat in een amen dement op een door minister Veldkamp (Sociale Zaken) ingediend wetsontwerp, dat de aanpassing van de sociale verzeke ringswetten aan de nieuwe belastingwet ten regelt. Hoewel de bewindsman het oordeel over het amendement aan de Ka mer wilde overlaten, vond hij dat de grens in de mogelijkheden tot verstrekking van kinderbijslag wel zo langzamerhand is bereikt. Het amendement, dat de schat kist op dertig miljoen gulden komt te staan, zal alleen maar tot gevolg hebben dat er in deze gevallen geen studietoesla gen meer worden verstrekt, zo waar schuwde de minister. De lasten van O. c Concertgebouw, vandaag 20.15 u., Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Bart van Beinum. Soliste: Tereza Vieira (piano). Vrijdag 19.30 u.: Leerlingenuitvoering o.l.v. mej. C. Eiemersma. Grote kerk, vandaag 1516 u.: Orgel concert door Nico Waasdorp. BIOSCOPEN Cinima Palace, -14, 19 en 21.15 u.: „Jong en immoreel", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „James Bond contra dr. No", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Operatie Hong Kong", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „The Goldrush", a.l. Minerva, 20.15 u.: „De slag om Napels", 14 jaar. Rembrandt, 14, 19 en 21-15 u.: „Kus me sufferd", 14 j. Roxy, 14.20, 19 en 21.15 u.: „John Slaugh ter schiet weer raak", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: ,,De Passa gier", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: Grafisch werk van Wout van Heusden, tot 25 juli. Dagelijks geopend van 1017 u. en zondag van 13—17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u.; zon- en feestdagen van 14-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur. Vishal (Grote Markt): „De landman en de muze". Expositie van prenten, tekenin gen, schilderijen en aquarellen. Geopend van 10-17 u.; zondags van 13-17 u. Tot 30 augustus. Vleeshal (Grote Markt): Nationale aqua riumexpositie „Aqua Terra". Dagelijks ge opend van 10-22 u. Tot 5 juli. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u en van 20-24 u. Expositie van tekeningen en grafiek van Jan Koning. Tot 1 juli. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13). Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 u- Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Dinsdag gesloten. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan) Expositie van cultuur-historische diorama's. Dagelijks van 14-17 u. Tot 5 juli. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u Zon- en feestdagen van 14-17 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Beeldhouwwerken van Piet van Heerden en tekeningen en schilderijen van Wim Steyn. Dagelijks geopend van 9.30-18 u. en vrijdags ook van 19.30-22 u. Tot 1 juli. De Waag (Spaarne-Damstraat): Beeld houwwerken van Joosje Mulder, tekenin gen en aquarellen van Rudolf Bruyn. Da gelijks geopend van 12-17 u. Tot 5 juli. Linnaeushof (Bennebroek): Tot 1 novem ber openluchttentoonstelling van voor jaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Dagelijks geopend van 9-18 u.; golfbaan tot 21 u. DIVERSEN Openluchttheater (Bloemendaal)van' daag 20.15 u.: Spaanse dansgroep Pilar Lopez. Raadhuis Heemstede, vandaag 20 u.: Gemeenteraadsvergadering. Ruïne van Brederode (Santpoort): vrij dag 20.15 u.: Blijspel „Fanfarella" van Jan Nay kens door de toneelgroep Jan van Dommelen. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 18 juni). KORT NIEUWS eschil. Een geschil met de typografen over de automatisering van het bedrijf heeft dinsdag bij de „New York Post' geleid tot een staking, 's Middags deel de de directie het personeel mee dat het tot nader aankondiging niet op het werk hoefde te verschijnen. DONDERDAG 24 JUNI City, 20 uur: „Arena der verschrikking". Cultureel Centrum, 20 u.: ledenvergade ring Volièrevereniging Fauna Felisena. Ruïne van Brederode: Iedere avond bij gunstig weer verlichting van kasteel en omringend natuurschoon; klankbeeld van poëzie en muziek. VRIJDAG 25 JUNI City, 20 u.: „Politiepost Reeperbahn". Stadsschouwburg, 20 u-: „De slag om Bastogne". Ruïne van Brederode, 20.15 u.: Toneel voorstelling door de toneelvereniging Jan van Dommelen; opgevoerd wordt „Fanfa rella" (door J. Naykens) met muzikale me dewerking van de Stichting Muziekschool Velsen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; bovenzaal „De Brulboei 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Velsen- Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal „Spaarnberg", Santpoort (ook voor r.-k, bibliotheek): 19 tot 21 uur. R.-k. Openbare bibliotheek en leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. DONDERDAG 24 JUNI Kennemer Theater, géén filmvoor stellingen. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De mu ren van de hel". Het Groene Huis, 20 u.: Propaganda- instuifavond voor de Judosport. Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie werken van de heer Kraaijpoel van de Haarlemse schilders „De Groep", ge opend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21 Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 1521 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61. geopend van 15 tot 21 u. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15 tot 21 u., r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 21 u. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15 tot 17 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 17 u. VRIJDAG 25 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Go liath en de zonden van Babyion". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De muren van de hel". W.B. Theater, 20 u.: „Opstandig Afrika" Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie werken van de heer Kraaijpoel van de Haarlemse schilders „De Groep", ge opend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, Stumphius- straat, na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020 of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-21 uur. R.-k. leeszaal, geopend als donderdag. Oosterwijk. opënbare leeszaal en r.-k leeszaal, geopend als donderdag. Meerestein, openbare leeszaal en r.-k leeszaal, geopend als donderdag. K. en W. worden op deze manier naar het kinderbijslagfonds verschoven. Ondanks de stok achter de deur, waar mee minister Veldkamp met deze waar schuwing zwaaide, was er in de Kamer een algemene sympathie voor het chris telijk-historische amendement. Tot een beslissing kwam het evenwel niet, omdat het wetsontwerp wegens moeilijkheden op een ander (technisch) onderdeel naar de Kamercommissie voor sociale zaken moest worden terugverwezen. Wel ligt het in de bedoeling het wets ontwerp nog voor het zomerreces, dat half juli begint, in plenaire zitting af te handelen. Voor het gerechtshof van Den Bosch heeft gisteren in hoger beroep terechtge staan een 59-jarige wegenbouwer-uitvoer der uit Siebengewald op de beschuldiging dat hij samen met een vrouw in 1960 en in 1963 een pasgeboren kind zou hebben vermoord. De officier van justitie te Roer mond had tegen de man twee jaar en acht maanden gevangenisstraf geëist, doch de rechtbank had alleen bewezen ge acht dat verdachte de lijkkistjes van bei de kinderen heimelijk heeft begraven om zowel de geboorte als het overlijden te verhelen. De rechtbank had hem tot twee maal een jaar veroordeeld. De advocaat-generaal bij het Bossche hof, mr. J. van Overveldt, was ook van mening dat de bewijsmiddelen niet verder strekken en hij eiste bevestiging van het vonnis in eerste instantie. Tegen de vrouw was door de officier van justitie te Roer mond zes jaar gevangenisstraf geëist. Zij was door de rechtbank vrijgesproken. Ook deze zaak zal voor het Bossche hof nog in hoger beroep dienen. Vannacht is in het ziekenhuis in Zeist aan de gevolgen van een ongeluk met zijn auto overleden de 52-jarige F. F. baron d'Aulis de Bourouill uit Den Haag. Hij was met zijn auto in de hoofdstraat in Driebergen geslipt en tegen het hek werk van een villa gereden. Gistermorgen om tien over half zeven is op de Van de Spiegelstraat in Goes dé zeventienjarige mej. P. M. van Dalen onder een autobus van de AMZ geraakt en dodelijk verongelukt. In het ziekenhuis te Terneuzen is over leden de 72-jarige heer W. Zeilemaker uit deze gemeente. Hij was in zijn woonplaats door een auto aangereden. Gisteravond is de 73-jarige bromfietser •T. G. Becker uit Musselkanaal in de Sluisstraat aangereden door een hem ach' terop komende personenauto. Hij werd ernstig gewond overgebracht naar het akademisch ziekenhuis in Groningen, waar hij kort na aankomst is overleden. (Vervolg van pagina 1) De communistische fractievoorzitter, de heer Bakker, hield zich op de vlakte. Hij vond dat het Nederlandse volk niet over donderd moet worden met vraagstukken van staatsrechtelijke aard. „Onze fractie is tegen iedere overhaaste besluitvorming met betrekking tot de goedkeuringswet." De fractievoorzitters van de overige klei ne partijen, de heren Van Dis (S.G.P.), Koekoek (Boerenpartij) en Jongeling (G.P.V.) toonden evenals hun collega's van de grote fracties begrip voor de be zwaren die bij een deel van ons volk le ven. Maar ook zij hadden mede op grond van de informaties van de minister-pre sident geen reden om straks tegen de goedkeuringswet te stemmen. „Wij heb ben er plezier in", aldus de heer Koekoek, „dat prinses Beatrix zover is gekomen". Nederlander Claus von Amsberg zal waarschijnlijk deze week nog de Nederlandse nationali teit aannemen. Zodra het desbetreffende wetsontwerp in de Kamers ter sprake is gebracht en is goedgekeurd zullen de for maliteiten die voor de naturalisatie nood zakelijk zijn worden vervuld. Het is uiterst waarschijnlijk dat de heer Von Amsberg dadelijk na de verloving in Ne derland zal gaan wonen zo vernemen-wij uit betrouwbare bron. ïftlLÜ ;.^w3iPmwa6eE' In het IJ sselmeerstadje Hoorn wordt gedurende het zomerseizoen woens dags een wekelijkse markt in zeven- tiende-eeuwse stijl gehouden. Tal van kraampjes staan rond de markt opgesteld. Lieden in oud-Hollands kostuum trachten er hun waren aan de man te brengen, of zijn bezig met de vervaardiging van diverse oud- Hollandse produkten. De foto toont een rietmattenmaker, die een klant (eveneens in kostuum) een van zijn produkten tracht te verkopen. De vraag naar vlaggen blijkt met de verloving van prinses Beatrix in zicht zeer groot te zijn, dit in tegenstelling tot vroegere berichten. De vijf grote Neder landse vlaggenfabrieken kunnen het werk nauwelijks aan. De middenstanders in Nijmegen, die zich bezighouden met de verkoop van vlaggen zien naast een stijging van de omzet Nederlandse vlaggen ook een dui delijke belangstelling voor het zwart-rood- geel, het dundoek va n de Westduitse bondsrepubliek. „Kom gauw, een inbreker heeft me zo juist neergeslagen," zo luidde de angstige melding per telefoon door een 36-jarige nachtwaker bij een fabriek te Venray. De politie trok er onmiddellijk heen en zette een speurhond in om de inbreker te achterhalen. De nachtwaker zat er wat versuft bij had een onvoorstelbaar dikke buil op zijn hoofd en schaafwonden aan zijn handen Het onderzoek haalde niets uit. Toen de nachtwaker weer bij zijn positieven kwam werd hij stevig aan de tand gevoeld. De man bleek het hele verhaal te hebben ver zonnen. Na de telefonische alarmering had hij nog even voor een verwonding gezorgd om het allemaal echt te doen lijken, Daartoe was de man keihard tegen een betonnen paal gerend. Volgens de politie is het onbegrijpelijk dat de nachtwaker de botsing overleefd heeft. Nadat de man een proces-verbaal hgd gekregen wegens valse aangifte liet hij zich in een ziekenhuis opnemen, omdat hij zegt overspannen te zijn. Die be wering van de nachtwaker wordt thans onderzocht. De muren van de Nederlandse ambas' sade in Pretoria, Zuid-Afrika, zijn gisteren bekogeld met eieren, die gevuld waren met rode verf. De politie bleek niet in staat de dader te vinden. 270. IN DE TIJD, dat Tutu en Karo al aan boord bij Bram waren, hadden ze wel geleerd zich niet gauw meer te verbazen. Maar dit was vreemder dan alles, wat ze ooit tevoren hadden meegemaakt. „Goeie grutten-met-stroop," stotterde Karo. „Hoe bestaat het. Columbus op weg om Amerika te ontdekken... en wij zijn pre cies in de buurt terecht gekomen. Wat een toeval." Misschien is het wel helemaal geen toe val," zei Bram, „want we mogen niet ver geten, dat het gebeurde toen jij de dia mant van Sinbad wreef. Dat is natuur lijk een wonder diamant...!" „Alles goed en wel," zei Karo klaag lijk, „maar hoe komen we ooit nog te rug? Ik heb helemaal geen zin om in het jaar 1492 te blijven." „Waarrrrom niet?" vroeg Tutu. „Omdat toen het kattenbrood nog niet was uitgevonden," zei Karo en hij be greep niet, dat de anderen daarover moesten lachen. „Hoe we terugkomen is van nader zorg," zei Brammetje opgewekt. „Voorlo pig zullen we eens zien, of we de Santa Maria kunnen helpen. „Hij vormde van zijn handen een toeter om zijn mond „Ahoy"... Santa Maria! Kunnen we iets doen?" „Wilt ge ons hieruit trekken?" vroeg een zeeman in ouderwetse kleding. Maar dat was voor de Kokanje een onmogelijke taak... ZE GR WARENWAREN ZE INEENS TOEN IK MOET NAAR HO IA WAAR 2I1N cfe ER 14 IETS NIET IN ORDE MET ME -IK SLAAP MISSCHIEN TE WEINIG V VISSEN IA/AREN WEER. ^^OENHflEEN Vuurtoren". President Soekarno heeft de drie miljoen inwoners van Djakarta op gewekt van hun stad, die reeds een van de wereldcentra is geworden, een „vuurtoren van de nieuwe opkomende krachten" te maken. Tien leden van de tiende Hilversumse padvindersgrQep „De Argonauten" gaan deze zomer eeYi autotocht van drie maan den ondernemen door de landen van het midden-Oosten in het voetspoor van Alexander de Grote, onder het motto „Ontmoeting met het oosten". Doel van de tocht is het leren kennen van de levensomstandigheden daar. Bo vendien zullen in opdracht van weten schappelijke instellingen speciale werk zaamheden worden verricht. Aan de Vrije Universiteit is benoemd tot gewoon hoogleraar in de encyclopae dic (inleiding) der rechtswetenschap en de wijsbegeerte van het recht mr. H. J. Hommes te Heemskerk, thans weten schappelijk hoofdambtenaar aan de V.U. Deze benoeming houdt verband met de emeritering in september van prof. dr. H. Dooyeweerd. Tot gewoon hoogleraar voor de inleiding in het privaatrecht, het burgerlijk proces recht en het faillissementsrecht is be noemd mr. G. H. A. Schut te Amstelveen, sinds 1960 als bedrijfsjurist verbonden aan de Nederlandse participatie-maat schappij n.v. te Amsterdam. Tot gewoon hoogleraar in de staathuis houdkunde is benoemd dr. J. G. K. Nol te Katwijk aan Zee, thans lector aan de V.U. Advertentie Nu vele kwekers en bloemisten rozen in Chrysal laten optrek ken (deze zijn herkenbaar aan een rood-wit-blauw vlaggetje met Chrysal erop gedrukt) KUNT U ERVAN OP AAN dat, als U ze ook in Chrysal- water zet, ROZEN IN KNOP GEKOCHT, tot volle bloemen uitgroeien. VOEDSEL VOOR SNIJBLOEMEN 1 doos Chrysal met 10 poeders voor 10x1 liter Chrysalwater f 1,20. Het K.N.M.I. deelt mee: Een diepe depressie bij Schotland buigt langzaam in noordelijke richting af, terwijl boven dé alpen een hogedrukgébied is aan gekomen, dat nog iets in betekenis toe neemt. Tengevolge van deze ontwikkeling blijven snel trekkende storingen, die tus sen de genoemde luchtdruksystemen aan wezig zijn, op iets grotere afstand van ons land. De regenkansen worden daardoor in het algemeen kleiner, hoewel er in hoofd zaak vanavond of vannacht plaatselijk nog wat lichte regen kan vallen, tijdens het voorbijtrekken van een van deze storingen. Er blijft nog tamelijk veel zuidwestelijke wind, die over het algemeen echter iets minder koele lucht zal aanvoeren. Maximum-temperaturen os i.S t* binnen- en buitenland. •O-" d S! S Neerslag: laatste 24 uur. E <D *- V c.S Den Helder zwaar bew. wzw 18 1 Ypenburg zwaar bew. zw 20 i Vlissingen zwaar bew. zzw 20 0.4 Eelde zwaar bew. zw 20 3 De Bilt zwaar bew. zw 21 1 Twente half bew. wzw 20 0 Eindhoven half bew. wzw 21 0 Z.-Limburg licht bew. zw 22 0 Helsinki zwaar bew. nnw 19 8 Stockholm geheel bew. zzo 22 0 Oslo regen zzo 22 0 Kopenhagen regen zw 19 1 Aberdeen licht bew. zw 17 1 Londen zwaar bew. zzw 17 0.3 Amsterdam zwaar bew. zzw 20 1 Brussel onbewolkt zw 22 0 Luxemburg half bew. Z' 22 0 Parijs zwaar bew. zw 21 0 Bordeaux mist w.st. 23 0 Grenoble onbewolkt w.st. 30 0 Nice onbewolkt n 0 Berlijn licht bew. zzw 20 0.3 Frankfort zwaar bew. z 23 0 München half bew. w 25 0 Zürich zwaar bew. zzw 24 0 Genève onbewolkt w.st. 27 0 Locarno onbewolkt w.st. 27 0 Wenen licht bew. w.st. 27 0 Innsbruck licht bew. verand. 27 0.2 Belgrado onbewolkt w.s.t 30 0 Athene onbewolkt w.st. 0 Rome onbewolkt w.st. 33 0 Barcelona licht bew. n 26 0 Madrid onbewolkt w.st. 33 0 Mallorca half bew. o 32 0 Lissabon licht bew. nnw 24 0 Zon- en maanstanden Donderdag 24 juni Zon cp 04.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 01.39 uur, onder 15.15 uur. Vrijdag 25 juni Zon op 04.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 01.55 uur, onder 16.36 uur. 29 juni Maanstanden 5.52 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in Jmuiden Donderdag 24 juni Hoog water 11.23 uur en 23.49 uur. Laag water 6.36 uur en 19.18 uur. Vrjjdag 25 juni Hoog water 12.26 uur en uur. Laag water 7.43 uur en 20.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2