Gemeente Velsen komt in het geweer tegen Rijkswaterstaat Commissie uit Ged. Staten hoorde de bezwaren aan GROTE KEUZE VOORDELIGE f 14.95 f 19.95 f 22.50 f 24.95 f27.50 f 29.75 WAAROM VERSTOOK IK ZOVEEL j. v. KOOTEN Papiervakschool in Yelsen-N. reikte diploma's uit Nieuwe „Vinkennest" wordt volgend jaar betrokken A. R. de Boer Nieuwe kooksbatterij Hoog ovens IJmuiden in gebruik Onteigeningsplan Noordzeekanaal Vanavond besluit avondvierdaagse NHWB Modehuis Twee kapiteins bevoegdheid ontzegd Havenberichten Tijdens feestelijke bijeenkomst Produktie na negen maanden opwarmen Vlaggen uit en felicitatie- register tekenen in Beverwijk Geslaagd voor eind examen Prins Bernhard HBS in IJmuiden PLEIN 1945 - IJMUIDEN - TEL. 7323 Prachtig complex bij Driehuis Raad Scheepvaart CONSTANT verlovingsringen Een twintigtal betrokkenen bij het onteigeningsplan van Rijkswaterstaat ten behoeve van de voorgenomen uitbreiding van het Noordzeekanaal, heeft donder dag van de gelegenheid gebruik gemaakt op het Velsense raadhuis zijn bezwaren tegen deze plannen kenbaar te maken. De verscheidene betogen werden hier aangehoord door een commissie uit Gedeputeerde Staten, waarvan mr. F. C. Vorstman uit Hilversum als voorzitter fungeerde. De zitting werd voorts bij gewoond door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann en de wethouder van openbare werken, de heer R. Verbeek. Van de woorden van laatstgenoemde «preker moest het uitvoerigste proces verbaal worden opgemaakt, omdat de heer Verbeek namens het gemeentebe stuur van Velsen van alle reclamanten de meeste bezwaren heeft aangevoerd. In de eerste plaats tekende de wethouder pro test aan tegen de manier waarop het ge meentebestuur door Waterstaat voor een voldongen feit was gesteld. Er is immers vooraf geen enkel overleg gepleegd en evenmin blijkt men rekening te hebben ge houden met de ernstige moeilijkheden, waar het gemeentebestuur zich voor ziet geplaatst om de bewoners van de te ont ruimen percelen aan passende woonruim te te helpen. Ook was de heer Verbeek weinig te spreken over de „eigengereidheid" met betrekking tot de verplaatsing van het Pontplein, dat zojuist met hoge kosten ge paard is gereedgekomen en voorts wees de wethouder erop dat de Sluisweg als verkeersader voor Velsen zulk een onmis baar element is geworden, dat het ge meentebestuur met een eventueel verlies hiervan niet akkoord kan gaan. En ten slotte vestigde de heer Verbeek er de aan- dacht op dat het voor Velsen eveneens moeilijk zal zijn er zich bij neer te leg- gen, dat uitvoering van de plannen van Rijkswaterstaat zal betekenen, dat een deel van het fraaie park „Velserbeek" en de piasvijver moeten worden opgeofferd. Van de bezwaren van het gemeentebe- Advertentie stuur werd onverwijl proces verbaal opge maakt, hetgeen evenals dit met de ove rige reclames het geval zal zijn bin nenkort ter visie wordt gelegd. De bezwa ren van de overige opgekomenen golden niet zozeer de technische zijde van het onteigeningsplan, doch waren meer geba seerd op de tegenzin van de betrokkenen de door hen bewoonde percelen te moeten verlaten. Uiteraard vreesden zij dat het moeilijk zal zijn hiervoor woonruimte in de plaats te stellen, waarmee het huidige onderdak volledig kan worden gecompen seerd. Mr. Vorstman bracht hen telkens onder het oog dat zij nog dit jaar zullen worden benaderd over een financiële schadeloos stelling, waarbij hij niet verzuimde hen erop te wijzen dat, indien deze onderhan delingen eventueel niet volgens wens van de betrokkene kunnen worden beëindigd, voor hen de mogelijkheid op een rechter' lijke uitspraak blijft opengesteld. De commissie uit Gedeputeerde Staten heeft gisteren ook zitting gehouden op het stadskantoor van Beverwijk om eventuele bezwaren aan te horen tegen de onteige ningsplannen voor de verruiming van het Noordzeekanaal. De onteigening onder de ze gemeente betreft een watergemaaltje plus woning van de watermulder aan de zuidelijke rand van de Wijkermeerpolder, alsmede 39 aren onbebouwde grond, waar een nieuw gemaaltje en een nieuwe wo ning zullen worden gebouwd en een nieu we tochtsloot zal worden gegraven. In Beverwijk is slechts één bezwaar 'in- gebracht, namelijk tegen de nieuwe situe ring van gemaaltje en woning. Verzocht werd die op een andere plaats te bouwen. Ondanks de voorspelling van regen heb ben de ruim duizend wandelaars van de NHWB-avondvierdaagse in Velsen-Noord het donderdagavond droog getroffen, waardoor de wandeltijden aanmerkelijk korter waren. De wandeling leidde langs de buitenwij ken van Beverwijk naar Heemskerk, waarbij de 10-kilometerlopers het tot in I het midden van het dorp brachten en de overigen de prachtige contreien van het gebied aan de Marquettelaan als extra 5- kilometertraject kregen toegewezen. Twee van het wandellegertje waren niet weer opgekomen en een dacht er te ge makkelijk over, waardoor hij zijn presta-1 tieprijs verspeelde. De vroege start (half vijf) bracht wel enige bezwaren met zich mee, met name bij de Koningsweg-Wes terhoutweg in verband met het afkomen de personeel van Hoogovens. Het Roode Kruis was ook nu weer pa- I raat om blaartjes te behandelen, zodat verwacht mag worden dat alle overgeble ven deelnemers vrijdagavond de eindpres- tatie zullen leveren. Dan worden alle I deelnemers aan de Beverwijkse Warande verzameld, waarna het om kwart over acht in optocht via Vondellaan, Beeck- zanglaan, Schulpweg en Wijkerstraatweg I naar de startplaats in Velsen-Noord aan de Smidt van Gelderstraat gaat. Voor de muzikale omlijsting van de laatste kilo meters zorgen de drumbands Schulpen- Meerweiden, Wilhelmina en Soli Deo Glo ria uit Santpoort, Voorwaarts en de trom- melgroep van de „IJmond"-padvinders uit IJmuiden. De groep van het Leger des Heils uit Heemskerk zal van Bever wijk af de tamboerijnen laten horen. Advertentie Zomerjaponnen Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden: Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten., want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel 5433 IJMUIDEN ewv Er komt nu duidelijk tekening in de uit- I voering van de plannen voor de bouw van het nieuwe „Vinkennest". Aan de Duin en Kruidbergerweg bij Driehuis, te midden van een everdaad aan groen en deels verscholen voor de passanten, na dert het naar de modernste inzichten ontworpen gebouwencomplex voor ver standelijk minder begaafde jongens met maatschappelijke aanpassingsmoeilijkhe den, geleidelijk zijn voltooiing. Althans wat de veelomvattende hoofdbouw betreft. Voor 112 jongens Na de hoofdbouw volgt de verdere af werking en inrichting van het complex en eer dat gereed is zal er nog veel moe ten gebeuren. Maar de Stichting 't Vin kennest Velsen hoopt, dat dit nieuwe „home" voor jongens, directrice en leid sters tegen volgend voorjaar gereed zal zijn. Het lijkt er op dat dit prachtige „Vin kennest" omstreeks maart 1966 in ge bruik zal kunnen worden genomen. Er zal daar plaats zijn voor in totaal 112 jongens. De kapitein van het Nederlandse motor- zij zullen in groepen van 14 jongens een schip „Jan Brons", dat op 11 maart vorig huiselijke sfeer vinden in de acht woon- bouw al meer genaderd. Vlakbij het hoofd gebouw komt ook een woning voor de di rectrice. Het tehuis van de stichting was eerst gevestigd in het herenhuis op het land goed „Waterland". Dit moest later even wel worden ontruimd. De tachtig jongens die onder de zorgen van ,,'t Vinkennest" vallen en de veertien leidsters verblijven nu deels in het koetshuis op dat landgoed en deels in barakken aan de Stations weg, langs het Noordzeekanaal te Velsen. Jaar op de reis van Londonderry naar New- cross bij Ardnamult Head is gestrand en dientengevolge verloren is gegaan, is door de raad voor de scheepvaart te Amster dam gestraft: hem is de bevoegdheid ont nomen om als kapitein te varen op zee schepen voor de tijd van zes maanden. De raad is van oordeel, dat betrokkene blijk heeft gegeven van slecht zeeman schap. Zijn schip bevond zich onder lager wal. De windkracht was 7 tot 8. Onder de omstandigheden had hij beter gedaan zijn schip met een zuidoostelijke koers gaande te houden in afwachting van de komst van de loods, en in ieder geval had hij bij de peiling van het licht van Dunmore regelmatig moeten controleren. Nu dit is nagelaten, is geschied hetgeen ook met de harde wind te verwachten was, namelijk dat in een half uur het «chip een halve mijl naar het noordwes ten is weggezet en gestrand. De raad heeft voorts de kapitein van het m.s. „Thea", die op de Noordzee, op 21 november 1963, het Belgische vissers vaartuig „Stijn Streuvels" N 819 heeft aangevaren, voor de tijd van twee weken de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen ontzegd. De raad acht hem medeschuldig, maar nam in aanmerking, dat betrokkene een periode van grote spannin gen achter de rug had: hij had in drie jaar geen verlof genoten en, buiten zijn schuld was na een aanvaring in het Kie- lerkanaal zijn schip gezonken. paviljoens, die op het terrein van het nieuwe en definitieve „Vinkennest" zijn verrezen, ,,'t Vinkennest" zal straks per paviljoen beschikken over drie leidsters. Aan het hoofdgebouw van het complex wordt druk gewerkt; de grote zaal voor sportbeoefening daar dichtbij is het sta dium van voltooiing van de eigenlijke Speeltuinvoetbaltoernooi Bij de finales voor het speeltuinvoetbal toernooi te Beverwijk is het donderdag avond een uitzonderlijk goede dag gewor den voor de elftallen van Kindergenot, want zowel in de A- als in de B-afdeling werd de eerste prijs behaald. Bovendien bewees het eerste elftal van Kindergenot, dat het dit jaar geen uitschieter is: het legde nu voor de derde achtereenvolgende maal beslag op de eerste prijs, zodat de wisselbeker nu definitief in z'n bezit komt. In de B-afdeling heeft Meerestein B, de wisselbeker moeten afstaan aan Kinder genot B. De tweede prijzen waren voor Munnikeweide A en in de B-afdeling voor Kindervreugd B. De prijzen zullen tijdens een feestelijke bijeenkomst op 9 juli worden uitgereikt De uitsdagen van de laatste voetbal avond waren: Kindergenot B-Kinder vreugd B 1-0; Kindergenot A-Munnike- weide 3-1. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Marconi van Holmsund, voor Zaandam; Zaanstroom, Manchester; Irene S., Great Yarmouth; Povolje, Archangel; Nerlandia Gothenburg; Areas, Rotterdam; Thea, Ips wich; Hine, Londen; Bieberstein, Antwer pen; Dinkelstroom, Londen; Pergo, Fowey IJstroom, Londen; Meike, Lulea; Emi nence, Londen; Fram, Colchester, IJmui den; Dintelborg, Londen, IJmuiden; Jut land, Dagenham; Spaarnestroom, Huil Kirsten Wesche, Rotterdam, IJmuiden; Ar chimedes, Hamburg; Hunter, Lowestoft Ursaramo, Rotterdam; Dependence, Lon den; Fenjo Dan, Rotterdam; Blumental, Rotterdam; Frans Boehmer, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit Rotterdam Vaterland naar Temeuzen; Thorunn, Ant werpen, van IJmuiden; Sanaga, Bremen Bure, Rotterdam; Markab, Colchester Sleipner 1, Lulea; Neptunus, Lowestoft Oranjestad, Southampton; Irene Clausen. Setubal; Ubbergen, Klaipeda; Admiraal Nelson, Preston; Wonogiri, Paramaribo Vulcan, Narvik; Eumaeus, Hamburg; Dins- lakden, Duisburg; Tilla Doris, Rotterdam Irene S., Aalborg; Vikaren, Kalmar; Tekla, Port Talbot; Boreas, Rotterdam; Bern, Rotterdam; Stentor, Hamburg; Lagos Palm Brake; Dollard, Londonderry; Kotlasles, Archangel; Aegis, Rotterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Amor- gos van Vitoria voor IJmuiden; Calvijn, Aboe; Isis, Antwerpen; Zeeburgh, Rotter dam; Isigny, Rotterdam; Monte Arnabal Huil, IJmuiden; Hodur, Oxelosund; Pala- maedes, Rotterdam. Vrjjdag vertrokken uit IJmuiden; Atlas naar Le Havre; Averdijk, Rotterdam; IJs selborg, Sade; Wiebold Boehmer, Rotter dam; Esso Emden, Hamburg; Areas, San Stefano. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). Een deel van het nieuwe „Vinken nest" in aanbouw. Op de voorgrond komt het hoofdgebouw, daarachter de zaal voor sport en ontspanning. Advertentie alle modellen LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 De prachtige, grote hal van het modern geoutilleerde gebouw van de Papiervak school van de Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen n.v. aan de Ko ningsweg in Velsen-Noord was donder dagavond de verzamelplaats van school bestuur, leerlingen en een groot aantal ouders, die de uitreiking van de door een I aantal leerlingen behaalde diploma's bij- I woonden. Na een hartelijke begroeting door de directeur der school, de heer G. Bos, zei ir. M. J. E. M. Heijnens, bedrijfsdirec teur, die de secretaris van het school bestuur de heer J. H. Smidt van Gelder jr. wegens uitstedigheid verving het van groot belang te achten, dat de ouders be langstelling voor de school en voor de toekomst van hun zonen hebben. Hij her innerde er aan, dat vroeger de „kunst van het papiermaken van vader op zoon overging. Zelfs waren er vroeger hele papierfabriekfamilies bij de oude metho de van het papiermaken ingeschakeld, wat toen nog een ambachtelijk bedrijf was. Het principe is gebleven doch de moder ne tijd bracht een evolutie teweeg. De Maandag 28 juni te 11.00 uur zal kooks batterij 2A bij Hoogovens IJmuiden offi cieel in gebruik worden genomen. Eind 1963 werd besloten tot het bouwen van deze installatie. Het totaal aantal kooks- batterijen bedraagt, de nieuwe batterij meegerekend, thans 7, het totaal aantal ovenkamers 223. De nieuwe kooksbatterij is verrezen op de plaats van de afgebroken oude batte rij 1, die sinds 1955 buiten bedrijf is. De ceremonie zal bestaan uit het ont steken door een ovendeur heen van de eerste drie van de 72 gasvlammen, die het metselwerk geleidelijk opwarmen en de batterij na verloop van ca. 9 weken op zodanige temperatuur zullen hebben ge bracht, dat met de produktie kan worden begonnen. Kooksbatterij 2A heeft dezelfde capaci teit als kooksbatterij 7, die in 1959 en batterij 8, die in 1963 in gebruik werd ge nomen. De totale kolenomzet zal gemiddeld 4000 ton per etmaal zijn. De kooksfabriek werkt continu. De num mering van de batterijen stemt door de veelvuldige verbouwingen en vernieuwin gen niet overeen met het werkelijke aan tal. Hoewel in constructieve details ver schillend, zijn alle zeven ovens in princi pe gelijk van bouw. Ze bestaan uit smalle ovenkamers, met een inhoud van 13 tot 14 ton. Tussen de kookskamers bevindt zich een ruimte waar het stookgas (hoogovengas en kooksovengas) verbrand wordt, de zo genaamde verbrandingskamers. Tot de installatie behoren o.a. de vul- wagen bovenop de batterij, de uitstootma- chine aan de zogenaamde machinezijde en aan de zogenaamde kookszijde de deurma chine en de bluswagen. De vulwagens wor den gevuld vanuit de beide kolentorens. Onder de torens zijn weegbruggen gemon teerd, die het mogelijk maken de ver schillende kamers met voorgeschreven gewicht aan kolen te vullen. De kolen worden uit de vulwagen door vier Vulga ten in een leeggedrukte kamer gestort. Door middel van een op de uitstootma- chine gemonteerde planeerstang worden de kolen in de ovenkamer daarna vlak- gestreken, zodat de ontwijkende gassen over de kolen heen via de zogenaamde klimpijp hun weg naar de gasverzameling kunnen vinden. Vanaf de verhitte kamer wanden neemt de garing van de kooks een aanvang, waarbij de temperatuur in de ovenkamer ca. 1000 gr. Celsius be draagt. Geleidelijk ontwijken hierbij de vluchtige bestanddelen en worden de fijne kooldeeltjes samengebakken tot kooks. De deuren aan de kooks- en machinezijde worden, nadat de gaartijd is verstreken, verwijderd, waarna de gloeiende kooks door een drukstang met een groot stempel in de bluswagen wordt gedrukt. Om het verbranden van de kooks te voorkomen, wordt deze wagen met een elektrische loco terstond naar een van de blustorens gereden, waar de kooks snel met zoet water wordt geblust onder ont wikkeling van de voor de kooksovens karakteristieke witte stoomwolken (15000 1 water per blussing). Kooks is bestemd als grondstof voor de hoogovens. „kunst" is een kunde, een wetenschap geworden, die ook al door de openheid van de grenzen na de oorlog op velerlei gebied moet wedijveren voor een goed produkt. De papierindustrie behoeft vak bekwame mensen, teamwerk. Ir. Heijnens vergeleek de papiervak school met een lagere technische school, die evenzeer ministeriële bescherming heeft en waarvan de examens onder het ministerie van Onderwijs en Cultuur de zelfde waarde hebben als van de lts. Spreker waarschuwde de jongens, dat zij met het behaalde diploma er nog niet zijn, want papiermaken vereist een gro tere kennis, die slechts door voortgaande studie kan worden verrijkt. Nadat de heer Heijnens de geslaagden nog als goede spreuk „beidt uw tijd" had meegegeven en hij de geslaagden hulde had gebracht voor hun doorzettingsvermo gen en offers, waarbij tevens dank uit ging naar directeur en medewerkers, ging hij over tot de uitreiking van diploma's met voor ieder van de betrokkenen een persoonlijke gelukwens. Geslaagd zijn voor de tweejarige cursus voor het diplo ma van de papiervakschool J. de Best, Wormer; D. C. Breet, Wormer; H. de Bruijn, IJmuiden; C. Doggen, Castri- cum; J. J. W. Doets, N. Beemster; H. D. Drijver, Velsen-Noord; H. Engel, Broek op Langendijk; A. J. Gruis, Hoogezand; P. Hollenberg, Broek op Langendijk; C. Huijser, Landsmeer; L. C. Koek. Krom menie; J. P. Koolwijk, Alkmaar; Th. Mantz, Beverwijk; J. B. de Ruiter, Den Helder; J. Snijders, Alkmaar; P. C. Strij- bis, Broek op Langendijk; A. O. W. Stuifbergen, Castricum; C. Th. Wegman, Den Helder en E. Wenning, Heemskerk. Het diploma theoretisch examen van het leerlingenstelsel Vakopleiding Papier industrie ontvingen D. L. Beugeling, Haar lem; J. v. d. Brink, H. E. de Ronde, G. C. Steyn en C. J. G. Wolken, Vel sen-Noord; J. A. v. d. Broek, Zaandam; T. P. Groentjes, Castricum; F. J. C. Roodzant en J. Visser, IJmuiden. Na de diploma-uitreiking bleef men nog enige tijd bijeen. De leerlingen voerden enkele toneelstukjes op. Verloving prinses Beatrix Wanneer koningin Juliana en prins Bernhard aanstaande maandag de verlo ving van hun dochter, onze kroonprinses Beatrix, met de heer Claus von Ams- berg bekend hebben gemaakt, zal van 15 tot 20 uur in de trouwzaal van het stads kantoor aan het President Kennedyplein te Beverwijk gelegenheid zijn om het fe licitatie-register te tekenen. Terstond na het bekendmaken van de verloving zal de nationale vlag op alle openbare gebouwen worden gehesen. Het gemeentebestuur van Beverwijk verzoekt de burgerij dan eveneens de vlag uit te steken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Voor het eindexamen hbs-a aan de Prins Hendrik-hbs te IJmuiden zijn de volgende leerlingen geslaagd: Anneke van den Blink, Harma Brands, Jan Diep raam, Ans van der Putten, Marian Schor, Rose Smit, Arnold van Westerhoven en Nico de Niet, allen uit IJmuiden; Bert Hartendorf, uit Santpoort, en Sytze Poel stra uit Beverwijk.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5