WÊSèSÊÈM MME Sll® Voorkom voedselvergiftiging De vier hoeken van de wereld' -B 1 ssssss Een Zweedse werf bouwt in een overdekte „fabiekshal" eerst meter voor meter de romp van een schip. Naarmate er weer een „moot" van het casco gevormd en gelast is, schuift de lege romp stukje bij beetje naar buiten, het open dok in waar de afbouw en de inrichting plaats vinden; een nieuw systeem dat continu-arbeid en doorwerken bij slecht weer mogelijk maakt. Zeeschepen bouwen: meter voor meter aan de lopende hand Links: Een deel van voorsteven en middenschip steekt al naar buiten in het open dok, waar het afgebouwd zal worden; de rest van het casco wacht nog in de fabriekshal op de kiel- en rompbeplating. Rechts: werf en assemblagehal bij nacht. Er kunnen twee schepen naast elkaar gebouwd worden. vlees, moet men in het bijzonder voor zichtig zijn. Daarom kan men beter van rauw vlees (gehakt!) niets proeven. Ook een broodje-tartaar is een gerecht dat men beter niet kan bestellen. Niet alleen voor vlees geldt: vlug af koelen en koel bewaren, ook voor soep, ragout, slaatjes, puree, stamppot, melk, pap en pudding. Worden soep, ragout en de andere warme gerechten de dag na de bereiding opgediend en zijn zij niet onder koeling bewaard, dan dienen zij zeker 10 minuten goed doorgekookt te worden. Gebruik alleen die resten die goed ruiken en er goed uitzien. OP DE NIEUWE Gotaverken-scheepswerf in Arendal, Zweden, komt het schip naar de arbeiders, en niet de arbeiders naar het schip. In deze revolutionaire „schepen- fabriek" worden oceaanreuzen en supertankers in een enorme hal „binnenskamers" gebouwd, meter voor meter, op een lopende band. Men begint bij de boeg en „breit" daar, alsof het een kous was, telkens een nieuw stukje aan. Is er een stuk (sectie) klaar, dan wordt dat door zware klapdeuren naar buiten geduwd, de montagehal uit, totdat tenslotte ook de achtersteven naar buiten komt. Maar in middels is daarbinnen al weer een nieuw schip op stapel of beter: op de band gezet. DE TRADITIONELE scheepsbouw is een openlucht-bedrijf. Eerst wordt de gehele scheepsromp gelegd, gelast en geklonken, pas daarna begint men aan de afbouw en het interieur. Vaak ligt het werk lange tijd stil als gevolg van strenge vorst of regen. En voorts wordt er weinig efficiënt gewerkt, in verge lijking tot andere industrieën. De ar beiders moeten zich veelvuldig ver plaatsen en ook dat kost tijd en geld. De directeur van Gothaverken, ir. Nils Svensson, was dit alles een doorn in het oog. Wilde men meer en groter schepen in korter tijd bouwen, dan moesten er doelmatiger methoden ko men, gericht op arbeidsbesparing, zo als die al lang in andere industrieën in gebruik zijn. ELKE ZOMER komen er in ons land een groot aantal gevallen voor van zomergriep of zomerdiarree. Dit wordt veroorzaakt door salmonella bacteriën. Deze salmonellose, zoals de ziekte eigenlijk heet, is een ty pische voedselinfectie. Zij doet zich vooral jn de zomer gelden, omdat de ziektekiemen een warme omgeving nodig hebben om zich te vermenig vuldigen. In ons land veroorzaken voor namelijk vlees en vleeswaren deze voedselvergiftiging. Geen reden overi gens om dit niet meer te gebruiken. Vlees is immers een belangrijk voedingsmiddel. Door een drietal maatregelen kan een infectie met salmonellabacteriën worden voorkomen. De drie die ons beschermen zijn: 1. Keukenhygiëne om te voorkomen dat de ziektekiemen zich verspreiden. Was uw handen vóór u het eten gaat klaarmaken en daarna, ook in de vakantie! Gebruik een aparte doek in uw keu ken als handdoek en zorg ervoor, dat die handdoek schoon is. Papieren handdoekjes zijn heel gemakkelijk. Was gebruikt keuken- en tafelgerei zo spoedig mogelijk af. Neem vooral goed, heet water voor de afwas en ververs het water zo nodig één- of meermalen. Als de ruimte het toe laat en het vaatwerk met schoon water is nagespoeld, kunt u het in het afdruiprek aan de lucht laten drogen. Hoewel dit laatste in ons land niet gebruikelijk is, zou het vanuit hygiënisch oogpunt toch wel een vooruitgang zijn. 2. Koeling om te zorgen, dat de bac teriën zich niet kunnen vermenigvul digen. Vanaf het moment van aankoop van vlees en vleeswaren moet de huisvrouw ervoor zorgen, dat deze zo koel mogelijk blijven. Daarom bijvoorbeeld het vlees niet te lang in de boodschappentas laten zitten en het thuisgekomen, zo snel mo gelijk uitpakken en koel wegzetten, liefst in de koelkast. Is er geen koele bewaarplaats, dan het vlees meteen koken, bakken of braden. Laat ook vleeswaren niet te lang voor of na de maaltijd in een warme omge ving staan. Hebt u geen koelkast of koele kelder, kies voor warme dagen dan liever ge rookte vleeswaren dan boterhamworst, leverworst, gekookte lever en andere bederfelijke soorten. 3. Verhitting, om de bacteriën te doden. Gaar koken, bakken en braden garan deren een gerecht, dat vrij is van sal monellabacteriën. Wij moeten echter zorgen dat dit „veilige" vlees niet op nieuw wordt vergiftigd, van buitenaf. Dus ook na koken, bakken en braden blijven koeling en hygiënisch werken geboden. Als het vlees niet onmiddellijk na de bereiding gegeten wordt, moet het vlug worden afgekoeld en koel worden be waard. Hetzelfde geldt voor overgeble ven vlees. Met rauw vlees, vooral gemalen rauw VOLGENS de opvattingen in de oud~ heid was de aarde plat als een pan nekoek en werden haar uiterste gren zen in noord, zuid, oost en west ge markeerd door „wallen", die men mei „de vier hoeken van de wereld" aan duidde. Volgens geleerden van de John's Hopkins universiteit in Baltimore (V.S.) zijn „de vier hoeken der we reld" meer dan dichterlijke fantasie en bestaan ze werkelijk. De „hoeken" zijn door een reeks sa tellieten ontdekt in de vorm van vier op hoogvlakten gelijkende gebieden, zo uitgestrekt en weinig opvallend, dat meetinstrumenten ze niet hebben opge merkt. Ze zijn gevonden op ongeveer gelijke onderlinge afstanden en strek ken zich elk uit over verscheidene dui zenden kilometers. DE SATELLIETEN ontdekten even eens vier uitgestrekte inzinkingen van ongeveer dezelfde omvang als de op hogingen, elke ophoging en inzin king bevindt zich 50 to 75 meter bo ven of beneden de gemiddelde op pervlakte van de aarde. De geleerden hebben gerapporteerd, dat de centra van deze ophogingen zich bevinden in Ierland, van Nieuw Gui nea over de evenaar heen in de rich ting van Japan, ten zuiden van de punt van Afrika halverwege naar Aus tralië en ten westen van Peru. De cen tra van de inzinkingen zouden zich be vinden nabij de punt van India, op de Bahama-eilanden, in de Stille Oceaan van California tot de Aleoeten en in de McMurdo Sound in het zuidpoolgebied. DR. ROBERT NEWTON(l) de lei der van het ruimte-onderzoek met be trekking tot dit project (dat uitgaat van het laboratorium voor toegepaste natuurkunde van de genoemde univer siteit) deelde mede, dat de ontdekkin gen zijn gedaan door radiopeilingen van zes in de jaren 1961-'63 gelanceer de satellieten. Hij zei dat de ophogingen meer zwaartekracht op de satellieten uitoefe nen en deze sterker naar de aarde trekken, terwijl de inzinkingen de sa tellieten gelegenheid geven zich wat verder van de aarde laten verwijderen. „Deze ophogingen en inzinkingen zijn geen kleinigheden", betoogt dr. New ton. „Ze zijn even groot als het Noordamerikaanse continent. Wij ho pen op meer gegevens van andere sa tellieten. Het project heeft ten doel gegevens te verzamelen over de vorm, grootte en zwaartekracht van de aarde. Men wil op deze manier komen tot betere ruimte-navigatiemiddelen (A.P.). Een grondig onderzoek van alle as pecten toonde aan dat „lopende band" en montagehal ook in de scheepsbouw mo gelijk waren, zij het ten koste van enor me investeringen. Zo ontstond het plan voor een schepenfabriek, en daarna die fabriek zelf. De bouwtijd was vier jaar, de kosten beliepen 125 miljoen gulden. De kern van het complex is een gi gantische stalen hal, meer dan zeshon derd meter lang. Daarin werden twee assemblagebanden geconstrueerd, ge flankeerd door vaste werkposten. Elke arbeider heeft zijn vaste plaats, het schip-in-wording komt gewoon voorbij rollen, de benodigde platen, klinknagels en lasmaterialen worden door trans portbanden aangevoerd. Zodra een be paalde sectie van het casco gereed is, wordt die opgeduwd en de man op zijn rerkpost kan gewoon doorgaan aan een nieuwe moot van de romp. Een kijkje in de assemblagehal. Transportbanden en kranen zorgen voor de aanvoer der onderdelen; een gesloten televisiekring maakt constante controle van alle werk zaamheden mogelijk. De man rechts bedient de zware pers, die de rompdelen in hun juiste vorm buigt; de grootste machine in zijn soort ter wereld. Tegelijk is het gehele produktiepro- ces „op de helling gezet". Het begint in een voorraadloods aan de Gota-ri- vier, waar de enorme stalen platen voor het casco worden aangevoerd en opgeslagen. Een treintje brengt die pla ten naar het hallencomplex waar mag netische kranen ze zonder te buigen op een transportband deponeren. Van hier gaat het staalplaat naar de vlakafde- ling, waar eventuele butsen en deuken verwijderd worden. In de hogedruk- spuiterij worden zij vervolgens „ge zandstraald" met fijne staaldeeltjes om het roest te verwijderen. De volgende halte is de ververij waar de platen me- krijgt het $chip dus stukje bij stukje zijn definitieve vorm, waarna het eveneens meter voor meter naar buiten geduwd wordt door sterke hy draulische rammen. Daarbuiten, in het open dok, volgt dan de afbouw, de in richting van machinekamer, ruimen, dekken en passagiersverblijven en wat dies meer zij. En tegen de tijd dat de achtersteven uit de assemblagehal komt, is het schip praktisch klaar voor de tewaterlating. Onvoorstelbare problemen moesten worden opgelost om het volle profijt te kunnen trekken van deze nieuwe scheepsbouwmethode. Eén ervan slechts een gering detail betrof de separatie van montagehal en open dok, terwijl een schip in aanbpuw nog deels „binnen", deels „buiten" is. Een ge compliceerd systeem van twee hijs-, zeg glij- en zes vouwdeuren, (gezamen lijk gewicht 1000 ton) vormde de' op lossing. Daarmee werd het mogelijk, ieder gat aan het „geboorte-einde" van de montagehal en rond het casco wa ter- en winddicht af te sluiten. De lopende band-werf in Arendal heeft zijn doel meer en groter sche pen in minder tijd al bereikt. Men kan er, op beide „banden", niet min der dan twaalf schepen van 25.000 ton elk per jaar bouwen. Maar ook aan de toekomst is gedacht. Een paar kleine uitbreidingen en men kan zelfs sche pen van 150.000 ton gaan produceren: ton voor ton en meter voor meter, wel te verstaan. Jaloerse scheepsbouwers elders noemen het „het achtste wereld wonder." (Ontleend aan „Oil Progress"). chanisch gegrondverfd en ten dele af geschilderd worden. Rijdende kranen brengen de aldus voorbewerkte lappen staal in de plaatwerkerij waar zij op maat gesneden en in de vereiste vorm gebogen worden door 's werelds groot ste hydraulische buigpers, speciaal ge maakt voor Gotaverken. Via de lopende band (in casu acht kranen met een hijsvermogen van 300 ton) komen de gebogen rompdelen ten slotte in de assemblage-afdeling, de laatste halte in de immense hal, waar zij gelast en geklonken worden. Hier

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13