Sportiviteit is een van haar belangrijkste eigenschappen UIT HET LEVEN VAN PRINSES BEATRIX Sierlijk, snel, vol speelse beweging, gracieus het spel van de wind volgend, maar toch fors, met een stoere eerlijke lijn, hecht verbonden met water en lucht beide, en wel bewust een eigen houding en koers handhavend tegen de onverhoedse windvlagen in, zo dartelt een Lemster aak over de Waddenzee, de Zeeuwse wateren, het IJsselmeer en de talloze vaarten die alle delen van het land verbinden. Het is de „Groene Draeck" met de standaard van prinses Beatrix onder een wijd uitwaaiende, de vrijheid van de open Hol landse lucht zoekende wimpel in het topje van de mast. Dit door en door Nederlandse zeiljacht, een geschenk voor haar achttiende verjaardag, is typerend voor onze kroon prinses: Sterk, eerlijk en open van karakter, met een robuuste charme en een onbevangen en zelfbewuste persoonlijkheid. Even treffend als haar naam: Beatrix, zij die gelukkig maakt. 28 februari 2.947: Beatrix, Irene en Margriet eten beschuit met muisjes ter gelegenheid van de geboorte van prinses Marijki, die nu Christina heet. bracht aan het buitenland, aan de West en het Midden en Verre Oosten. Op deze rei zen heeft zij zich die typerende naam verworven: „Prinses Glimlach", een bij naam die zo goed past bij haar officiële: „Zij, die gelukkig maakt." Dit „ambassadeurschap" waarmee naam en positie van ons land in de we reld niet onaanzienlijk werden versterkt, bekleedde zij met even grote zorg en werkkracht als haar ouders, zij het dan ook dat ieder daaraan een eigen persoon lijk cachet geeft Koningin Juliana het fi losoferende, op eenheid en samenwerking gerichte karakter, prins Bernhard het za kelijke, prinses Beatrix het innemende jeugdig-spontane. J eugd-zonder-grenzen Uit haar bezoeken aan het buitenland vloeit ook de warme belangstelling voort die zij toont voor problemen en idealen van de jeugd, niet alleen in ons land maar ook de jeugd-zonder-grenzen. Door haar veelzijdige opvoeding en stu die, door haar kennis van landen en vol ken en door haar intensief karakter met de jongeren, de generatie van morgen, is zij veel beter op haar komende taak voor bereid dan welke Oranje in het verleden ook kon zijn. Zij kent de wereld van vandaag, zij kan daardoor het wereldbeeld van morgen voorzien, misschien wel vertekend door persoonlijke voorkeur, maar toch ook als een realiteit die groeiende is en onvermij delijk zal doorgroeien. Zulk een inzicht en begrip voor de we reld van morgen is overigens de enige waarborg voor het behoud van een hechte band tussen Oranje en Nederland. Begrip voor het wezenlijke van haar tijd hebben ook de vorige generaties van Oranjes zo duidelijk getoond, koningin Wilhelmina in het begin van haar bewind en vooral in de heroriëntatie der samenleving in en na de wereldoorlog, koningin Juliana in de gewijzigde verhoudingen in de relatie tus sen Nederland, de voormalige overzeese gebiedsdelen en de wereld als geheel. Mede lijden Er zijn meer corresponderende eigen schappen in aard en handelen. Wij den ken aan de typerende eigenschap van prinses Beatrix om mee te lijden met het leed van anderen: haar kinderlijke maar zeer bewuste reacties op verhalen over de noodtoestand in het vaderland tijdens de hongerwinter, haar hulpacties ten tijde van de nationale ramp die ons trof op haar verjaardag in 1953, haar leidende functies ook bij de poliobestrij- ding, bij acties voor de herbouw van Dousadj, welke functies zij geenszins opvatte als erebaantjes. Haar werk voor de poliobestrijding roept herinneringen op aan soortgelijke acties waaraan de naam van grote Oran jes verbonden zijn, de Emmabloemcollec- tes ten bate van de tbc-bestrijding en het Koningin Wilhelminafonds voor de kanker® bestrijding. Een veel „wereldser" opvoe ding en een sterke democratisering in de opvattingen omtrent de plaats van Oranje in ons volk heeft prinses Beatrix de kans gegeven, veel meer aan dergelijke acties te geven dan alleen haar naam. Het zijn zaken die het vertrouwen recht vaardigen, dat prinses Beatrix mettertijd door houding en acceptatie van de „men selijkheid" van het moderne koningschap het Oranjehuis nog hechter in ons volk zal verankeren. Men moet niet te licht denken over de ze opgave: het behouden en versterken van het koningschap in een wereld, die naar groter verbanden zoekt als enige waarborg tegen zelfvernietiging, waarbij de nationale soevereiniteit zal worden in geperkt en gedevalueerd. Het is waar schijnlijk een nog zwaarder taak dan waarvoor koningin Wilhelmina gestaan heeft bij behoud van Oranje voor Neder land in een tijd, dat alom in de wereld de tronen wankelden en ineenstortten. 2 maart 1965: Beatrix krijgt een steel- bandtrommel aangebden bij een be zoek aan St. Eustatius. zelf begrepen uitzonderlijke positie of door de bedeesdheid van anderen telkens weer haantje-de-voorste was en op ondub belzinnige wijze verkondigde wat in haar gedachten leefde. De tijd waarin zij opgroeide van baby tot kind was er overigens waarlijk niet een, waarin men een blad voor de mond placht te nemen. Het was een tijd van praten, van hardvochtige, hysterische, brallende, sussende, voorzichtige en zelfs bange woorden. Het was de tijd van het bloedeloze „München", van de Hitleriaan- se waanzin, de opgeblazenheid van Mus solini en de twijfel en aarzeling van Chamberlain. Toen die woorden overgingen in weer zinwekkende daden, toen Beatrix aan de wieg stond van haar zusje dat uit ijdel gebleken hoop de naam Irene had ontvan gen, moest zij, nog slechts twee jaar oud, de ballingschap aanvaarden in het verre Canada, vanwaar zij met haar ouders en twee zusjes pas vijf jaar later als school kind kon terugkeren. Sterke band In Canada heeft zij op jonge leeftijd in het wel verscheurde maar op een merk waardige manier toch hechte en onge kend intieme familieleven het grootste aandeel gehad in het smeden van een sterke band tussen de oudste kinderen van Oranje. Hier ontplooide zij haar op zelfs jeugdige leeftijd bijna moederlijke liefde voor andere kinderen en hier leer de zij bovenal de natuur kennen, bewon deren en liefhebben en het leven daar door te zien op een realistische wijze. De beeldende gaven, welke haar groot moeder toonde in haar schilderkunst, zijn in haar ook in die tijd ontwikkeld. Haar artistieke werk van later tijd, vooral boet seren, beeldhouwen en tekenen, wordt ge kenmerkt door diezelfde gehechtheid aan „vaste grond", die haar karakter toont: dierfiguren die met wat overdreven maar niet onnatuurlijk aandoend forse poten op de grond staan. Zo is ook haar hand schrift, dikwijls een zeer goede expressie van het karakter, een uiterlijk beeld van beheerste innerlijke kracht, sierlijk van eenvoud en zonder de precieuze franje die zo vaak het kenmerk is van aarzeling of luchthartigheid. Meer taken Beatrix heeft het zelf zeer betreurd, dat zij steeds minder tijd aan haar artistieke Een voor een koningskind in dubbel op zicht merkwaardig vrije sfeer voor zelf ontplooiing, maar ook een sfeer welke haar evenals in de verdere school- en stu diejaren desillusies bracht waarop wij reeds zinspeelden: gehuichelde vriende lijkheid die naar zij dacht spontaan was of lof die berekenend bleek. Het waren dingen die haar reeds vroeg leerden door het uiterlijk heen te zien, een eigenschap die vorsten zozeer behoeven, juist mis schien in deze tijd dat de monarchie al leen kan rusten op wederzijdse eerlijk heid in daad en gevoelen. Teleurstellingen ook van andere aard heeft zij moeten verwerken tijdens haar onvergetelijke jaren in De Werkplaats, later in het Baarns lyceum en aan de Leidse universiteit, maar ook in het ge zinsleven. Want moeilijkheden van zeer persoonlijke aard zijn ook de leden van dit gezin, levend in het „glazen huis" van Soestdijk, niet voorbij gegaan. Beatrix heeft de teleurstellingen gedra gen. overwonnen door de wellicht belang rijkste van haar uiteenlopende eigen schappen: een grote mate van sportivi teit, zowel naar lichaam als naar geest. Op zeer jeugdige leeftijd bleken Bea trix en Irene de grote sportliefde van hun vader te delen: de ruitersport. Een edele, koninklijke sport, waarin liefde voor de natuur, liefde voor het leven, lichaamsin spanning en ontspanning hand in hand gaan met gratie. Van jongs af aan heeft zij een unieke training op het gebied van de ruitersport gehad dank zij de leiding van haar vader, dank zij de royale gele genheid welke voor haar bestond om zich aan sport te wijden en vooral ook dankzij een aangeboren liefde voor de natuur en voor dieren, vooral voor paarden, vogels en honden. Piet Hein Dankzij de „Piet Hein", eertijds het prinselijke, nu het koninklijk jacht, kwa men de prinsessen al vroeg in aanraking met de watersport. Zo dierbaar werd haar deze vorm van ontspanning, die een har monisch samenspel tussen persoonlijke vaardigheid en liefde voor de natuur mo gelijk maakt, dat zij op haar achttiende verjaardag enthousiast een zeiljacht als geschenk aanvaardde. Zijzelf bepaalde de keuze: een Lemster aak, een jacht dat haar ten voeten uit ty peert ook in inrichting en decoratie, die naar haar eigen aanwijzingen ^geschied den. Is het door deze en andere sportieve training, dat zij geestelijk ook zo'n grote mate van sportiviteit bezit? Dit is wel een van haar belangrijkste karaktertrek ken, zeker voor iemand die mettertijd ko ningin der Nederlanden zal zijn in een Prinses Beatrix is een realiste, iemand die mede door de wetenschap dat een zware taak haar leven naar alle waar schijnlijkheid vullen zal zoekt naar een hechte band met de werkelijkheid, iemand die met beide voeten stevig op de grond wil staan. Dat met beide voe ten op de grond staan betekent in deze tijd ook, misschien zelfs wel juist voor een koning of koningin, eerlijkheid tegenover de wereld, het leven en zich zelf. Zij is nooit op haar mondje gevallen. Niet een gevolg van opvoeding alleen maar ook een eigenschap van nature. Dat werd al duidelijk toen zij nog maar vier maanden telde en het tijdens de doop plechtigheid onbedaarlijk uitschreeuwde. Het bleek ook in haar schooltijd toen zij beslist niet door een nog niet door haar- werk heeft kunnen wijden, eerst door haar studie in Leiden en geleidelijk aan ook door haar steeds uitgebreider en veel- vuldiger representatieve taken. Zij erken de dat haar beeldende werk de toets van meedogenloze critiek niet kan door staan. Maar het is zeer ver boven de middelmaat en houdt beloften in, die wel licht alleen door gebrek aan tijd niet zul len worden verwezenlijkt. Het is te ho pen dat zij, ook wanneer zij eenmaal tot de zwaarste taak geroepen is, niettemin tijd zal vinden zich op deze meest indi viduele wijze uit te leven. Zeer belangrijk is in haar Canadese tijd ook de grote vriendschap geweest tussen haar en Renee Roëll, het dochtertje van een vriendin van prinses Juliana, dat zij reeds in Nederland had leren kennen. Op de laatste foto, die van haar in Neder land werd gemaakt vóór haar balling schap, speelt Beatrix met dit vriendinne tje bij de ingang van de schuilkelder bij het Huis ten Bosch. Renee Koningskinderen zijn nimmer vrij in de keuze van vrienden en vriendinnen. Zij kunnen slechts kiezen uit een voor gesorteerde collectie, die door de ouders acceptabel wordt geacht. De vriendschap tussen Beatrix en Re nee is bestand gebleken tegen de over gang tussen de gedwongen keuze van de jeugd en de vrije keuze van de volwas senheid. De invloed van deze vriendschap op de vorming van prinses Beatrix is zeer groot geweest. Renee heeft de iets jongere prin ses ook tijdens de gezamenlijke studie in Leiden dikwijls met overtuiging kun nen verzoenen met de consequenties van haar uitzonderlijke positie, met het feit dat grenzen, vrijheden en plichten bij haar anders liggen dan bij de ..gewone" mensen, met wie zij niettemin bewust in zo nauw mogelijk contact was gebracht als „gewoon" Hollands meisje. Onder meer door deze vriendschap heeft prinses Beatrix nuchterheid, zakelijkheid geleerd en ook de moed om over desillusies heen te groeien. - verdeelde wereld, die snakt naar sportivi teit en naar „ruiterlijkheid". Het is geen toeval dat dit woord „rui terlijk" juist datgene uitdrukt in figuur lijke zin, wat de ruitersport in letterlij ke zin tot een koninklijke sport maakt: de openheid, het zich verbonden weten met het leven van de ander, de erkenning van de noodzaak en de oprechte wil om iets samen te doen, dus oog te hebben niet al leen voor zichzelf, maar eerst voor de an der, hetgeen bovenal erkenning impliceert van eigen beperktheid en eigen onvolko menheid. Een co-existentie in de diepste zin van het woord. Een monarchie js slechts denkbaar wanneer er een derge lijk letterlijk samen-leven bestaat tussen vorst en volk. Ondanks dit erkennen van eigen onvol komenheid en een grote eerbied voor op vattingen van anderen heeft prinses Bea trix de uitgesproken neiging er een per soonlijke mening over alles en nog wat op na te houden en deze zo nodig onom wonden te uiten, hoewel zij tevens heeft geleerd een grote mate van zelfbeheersing te betrachten. Haar geestelijke sportivi teit, is er borg voor dat haar zeer be sliste meningen nimmer anderen onnodig tot schade zullen zijn. Zij aarzelt boven dien niet „ruiterlijk" ongelijk te beken nen wanneer blijkt dat zij er met haar aanvankelijke mening naast is geweest. Met mensen omgaan Aan deze sportiviteit, die zo belang rijk kan zijn vooral in haar toekomsti- leven, paart zij een merkwaardige ga ve om met mensen om te gaan, hun aard te peilen in ogenschijnlijk onbete kenende gesprekken en vluchtige ont moetingen, vooral ook om hun eerlijk heid te onderkennen en hun motieven te peilen. Zij heeft dit in sterke mate ge meen met haar vader. Deze eigenschap pen komen haar goed van pas, want zij wil vóór alles de mensen en dingen on verbloemd zien, ook al zijn die scherp en onaangenaam. In haar voortreffelijke schildering van prinses Beatrix ter gelegenheid van haar achttiende verjaardag zegt Hella Haasse over deze hang naar onverbloemde werke lijkheid het volgende: „Zij behoort, naar instelling en houding, typisch tot de generatie van kinderen die in de ogen van de ouderen hun leeftijd soms tien jaar vooruit schijnen, die wei nig voelen voor dromerijen en abstracties wars zijn van frasen en gezwijmel en die ondanks hun experimenten met vrij ge drag en vrije opvattingen er eigen nor men op na houden, vaak zuiverder en eer lijker dan de moraal die in de maatschap pij geldt. Een generatie met een vooral praktische belangstelling en een eigen be hoefte aan vereenvoudiging, een generatie ten slotte die zich geen knollen voor ci troenen laat verkopen." Kees Boeke Analoog aan de keuze welke koningin Wilhelmina deed toen zij de schoolvor ming van prinses Juliana toevertrouwde aan de vooruitstrevende pedagoog Jan Ligthart, liet prinses Juliana haar kinde ren als gewone schoolkinderen naar De Werkplaats van Kees Boeke in Bilthoven gaan. Daar leerden Beatrix en later ook Irene en Margriet in het gewone school leven gewone kinderen van eigen leeftijd kennen onder zo normaal mogelijke om standigheden. Mei 1959: tijdens het staatsbezoek van de sjah van Perzië verlaten Bea trix en Irene het paleis de Dam. Sociologie Uit die instelling kwam ook de keuze voort van haar studierichting in Leiden, waar zij in 1956 werd ingeschreven op haar achttiende jaar. Zij koos sociologie, een vak van de toekomst dat nog niet be last is met tradities en remmingen van het verleden, een realistische wetenschap waarin de wereldproblemen van vandaag worden geanalyseerd en aangepakt. Zij besefte, dat vrijwel alle conflicten in de wereld voortvloeien uit de problemen wel ke de directe onderling-menselijke contac ten en de conflicten tussen mens en maat schappij oproepen. Allerlei omstandighe den en de eisen van de toekomst hebben haar later van studierichting doen veran deren. Bezoeken Het is vooral tijdens de studiejaren en daarna geweest, dat.prinses Beatrix.zich Ontpopte als eert Voortreffelijke gastvrou- we en gast," waarbij zij een gratie, be minnelijkheid en hoffelijkheid ten toon spreidt die wars zijn van uiterlijk ver toon en holle gestes. Talloos zijn de bezoeken geweest die zij

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15