Amerika wil VN-bemiddeling voor gesprek over Vietnam Bomaanslag in Saigon eist vele doden en gewonden HET WEER Explosie in gebouw van A-A-top II m Speculaties over aankomst van Claus von Ongewone badgasten Ben Bella zou zijn vermoord MERCEDES-BENZ 1 Van Espen wint in Tour de France Onrust in Algiers Maandag muziek in straten van IJmuiden Schade door doorbreken geluidsbarrière wordt vergoed Banken verhogen op 1 juli de tarieven Geheime tunnel van Willem I ontdekt HOOGLERAREN ALS SLORDIGE KERSTMANNEN CHR1STIAANSE Het woord is aan i Krachtig In de krant van heden: Koel weer Aan het strand Nog steeds is bet niet zeker, of Claus1 \vi;/ varopa N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN NEEM NU EEN KWARTAAL-ABONNEMENT innimiHiHii KOMPLETE UITRUSTINGEN •oor alle maatschappijen ter koopvaardij Direkt uit voorraad behffws, Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM COIFFURES DE VRIES N.V. VAN WIJK OVERVEEN TELEFOON 11926 50e JAARGANG NUMMER 195 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK 7 TERDAG 26 JUNI 19 6 5 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks SAN FRANCISCO (AP, AFP en Reu ter). President Johnson is bereid de Verenigde Naties te gebruiken om te komen tot een gesprek met alle par tijen over de toestand in Vietnam. De Amerikaanse president heeft dat te ken nen gegeven in een rede die hij vrijdag avond in San Francisco hield op een spe ciale bijeenkomst van de twintigjarige volkenorganisatie in San Francisco. Vrijwijl op hetzelfde moment werden in Londen de plannen bekendgemaakt van de Gemenebest-vredesmissie voor Vietnam. De doelstelling van die missie is het bereiken van een „volledig en al gemeen bestand waardoor het mogelijk wordt een vredesconferentie te houden". stand van elkaar. De tweede maakte de meeste slachtoffers. Deze explodeerde toen de gasten in paniek uit het restau rant vluchtten. Sterke eenheden van de Vietcong zijn vanochtend de Vietnamese stelling ten noordoosten en zuidwesten van de pro vinciehoofdstad Due Hoa, dertig kilome ter ten westen van Saigon, binnengedron gen. De commandopost van een bataljon werd onder de voet gelopen. Een ge- schutsstelling ten noordoosten van de stad s in een zwaar gevecht met de Vietcong gewikkeld. Amerikaanse vliegtuigen val len de Vietcong aan. Er worden Zuid- vietnamese versterkingen aangevoerd. gekleurde interpretatie van het Vietnam- conflict. Voorts was Johnsons rede interessant, omdat hij beter dan ooit tevoren demon streerde, hoezeer de Amerikaanse presi-1 dent zijn buitenlands beleid ziet als een verlening van binnenlandse politiek. Zo als Johnson in Amerika zelf de armoede i wil bestrijden, de ongelijkheid in de le- j vensomstandigheden van mensen wil op heffen, ziekte en analfabetisme wil doen verdwijnen, precies zo blijkt hij op we reldwijde basis te werk te willen gaan. Daarmee liet hij weer eens duidelijk blij ken, hoezeer hij in de eerste plaats een binnenlands politicus is, bezeten van de Amerikaanse manier van leven een van het ideaal van een „luisterrijke" samen leving naar Amerikaans consumptiepa troon. Tenslotte viel op, dat Johnson met geen woord repte over de betalingscrisis, die op dit moment de Verenigde Naties teis tert. Von Faulhaber Hoger staan dan andere mensen kan men slechts door hogere plich ten te vervullen. In de Trèveszaal op het Haagse Bin- mogelijke verloving van prinses nenhof heeft de voltallige koninkrijks- Beatrix. Op de voorgrond de ver ministerraad vergaderd over de tegenwoordiging van de Nederlandse Antillen en Suriname. De missie van de vijf Gemenebest premiers moet de Amerikanen vragen hun luchtaanvallen op Noord-Vietnam op te schorten. De Noord-Vietnamezen zou den zich dan moeten verpilchten hun troe penbewegingen stop te zetten en de Viet cong geen hulp meer te geven. De Gemenebestleiders stelden de vol gende vier opdrachten voor de vredes missie vast: beëindiging van de strijd in Vietnam; terugtrekking van alle buiten landse militairen en neutralisering van het gebied; oprichting van een tijdelijke internationale vredesmacht om de vrede in Vietnam te verzekern; voorwaarden scheppen voor de uiteindelijke hereniging van het land door middel van vrije en onder internationaal toezicht staande ver kiezingen. Vrijdagavond zijn bij een drijvend res taurant in Saigon twee kneedbommen ont ploft, waarbij meer dan twintig mensen Vietnamezen, Amerikanen en Fransen, werden gedood. Minstens veertig mensen werden gewond. De bommen ontploften met twintig se conden tussentijd, op een paar meter af- De Nederlander Cees van Espen heeft het eerste gedeelte van de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. De Arnhemmer maakt deel uit van de Televizierploeg van Kees Pellenaars. Onze correspondent in Washington noemt het kenmerkend voor de rede die president Johnson vrijdagavond in San Francisco hield dat hij in zulke krachti ge bewoordingen het Amerikaanse stand punt in de Vietman-kwestie naar voren bracht. Hij onthield er zich niet van de internationaal zeer omstreden „agressie" van Noord-Vietnam op Zuid-Vietnam als kern van zijn betoog naar voren te bren gen. Daaruit valt op te maken, dat Was hington op zichzelf de Verenigde Naties zal willen gebruiken als middel om tot overleg met de communistische tegen standers in Vietnam te komen, maar er nog altijd niet aan denkt een korreltje zout toe te voegen aan de eigen volstrekt Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving ..4, 5, 6, 7 Kerkdiensten 6 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Economisch nieuws 8 Effecten en Geldmarkt 8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Sport 9, 11 Erbij 13 t/m 20 Radio en t.v21 Kunst 21 Ferdinand 22 Feuilleton 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar ook enkele lokale buien. Matige tot krach tige, aanvankelijk langs de Wad- denkust tijdelijk harde westelij ke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoge drukgebied komt via West- Frankrijk naderij. Morgen droog en overwegend zonnig strandweer. Ech ter nog een te krachtige zeewind. Hierdoor nog vrij koel, overdag 17 a 18 graden. Zeewater bijna 15 graden. Vooruitzichten: vrij zonnig, afnemende wind en iets aangenamer. ALGIERS (AP en AFP) Een zwa re explosie heeft vrijdagavond een deel van de voornaamste elektrische installa tie in het gebouw waar de Afro-Aziati- sche topconferentie moet worden gehou den vernield. Volgens onbevestigde be richten zou de ontploffing veroorzaakt zijn door een bom. Vijf mensen zouden zijn gedood. De conferentiehal in de Club des Pins, 20 kilometer van Algiers in de duinen werd onmiddellijk afgezet door zwaar gewapende troepen en oproerpolitie. Een regeringswoordvoerder ontkende, dat de explosie een gevolg was van sa botage. Zij zou veroorzaakt zijn door kortsluiting. De berichten over sabotage wonnen echter aan waarschijnlijkheid door de buitengewone veiligheidsmaatre gelen, die bij het vallen van de avond plotseling werden genomen. Enkele honderden jongeren hielden vrij dagavond in Algiers een betoging tegen het nieuwe bewind. Zij schreeuwden kre ten als „Boumedienne, moordenaar" en „Leve Ben Bella". De politie vuurde her haaldelijk in de lucht om demonstranten af te schrikken. Ook werden traangas granaten geworpen naar honderden de monstranten, die door de drukste winkel straat van de stad marcheerden. Politie agenten reden met motorfietsen op de demonstranten in om hen te dwingen uit een te gaan. von Amsberg al op Soestdiik is aange- ge Vuursche „bewaken", gealarmeerd r door hofauto AA-81, die met grote snel- komen, al zijn er wel aanwijzingen in ueid de hekken van prinses Beatrix' kas- teeltje binnenstoof. Alle ramen waren die richting. Vanmorgen om kwart voor erhter geblindeerd, zodat men ook hier i jj nu no I slechts kon gissen naar de identiteit van negen landde er een helikopter. Dl g - in7ittende(n). De fotografen („het leek beurde achter het paleis, zodat de passa- wel een begrafenisauto waren nogal ontstemd over de neergelaten zwarte gor dijntjes: „flauw grapje" was hun cora- i mentaar. bestemming. Met dezelfde trotse mverstoorbaarheid, alsof zij zich in de vijver van een stads park bevonden, wa ren vrijdagmiddag bij de zuidelijke strek dam van IJmuiden drie zwanen in zee neergestreken. Bij nadere beschou wing bleken het drie knobbelzwanen te zijn, een enigszins verwilderde soort, die toch aan de „stads- zwaan" is verwant. Dit verschijnsel van in zee zwemmende zwanen kan wel meer worden waargeno men, hoewel dit tafe reeltje voor de foto graaf toch aantrekke lijk genoeg is geweest om er snel een plaat je van te maken. Op 'h zonnig terrasje in Lage Vuurse tegenover de ingang van kasteel Drakesteyn wachten journalisten en fotografen op de aankomst van Claus von Amsberg, de aanstaande ver loofde van prinses Beatrix. giers aan het oog van de „posters voor de hekken werden onttrokken. De heli- I De hoofdinspecteur van politie te Baarn kopter steeg een kwartier na aankomst heeft aUe verloven van het personeel in „ee, op e„ verdween met onbekende neer maandag de verloving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg officieel zal worden bekendgemaakt. Alle Baarnse agenten, die in Nederland op vakantie zijn, moeten morgen naar Baarn terugke ren. Dr. L. de Jong, directeur van het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie in Am sterdam, heeft donderdag verscheidene uren doorgebracht in het Italiaanse insti tuut voor de geschiedenis van de bevrij dingsbeweging in Milaan, waar hij heeft gesproken met mevrouw Bianca Ceva, se cretaris van het instituut. Dit heeft één van de employe's van dit Italiaanse insti tuut verklaard. Dezelfde zegsman deelde mee dat dr. de Jong gisteren naar Bologna is gegaan, waar de 90e Duitse pantser-divisie was ge stationeerd in maart en april 1945. Claus von Amsberg zou bij deze divisie hebben gediend. De oranjevereniging IJmuiden-West zal er voor zorgen, dat maandag, ter gelegen heid van de verloving van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, muziek zal zijn in IJmuiden. Voor dit doel zullen uit Amsterdam de Volendammer straatmuzi kanten naar IJmuiden komen, terwijl een rijdend draaiorgel zich zal laten horen in Oud-IJmuiden. Minister De Jong (Defensie) is op grond van beleidsoverwegingen bereid de scha de te vergoeden, die een inwoner van He kelingen op 25 mei heeft geleden, toen een deel van zijn schuur instortte, het geen, aldus de bewindsman, kan zijn ver oorzaakt door het doorbreken van de ge luidsbarrière door een straaljager. De minister is verder van mening dat de bepalingen op dit punt zodanig zijn, dat wijziging niet noodzakelijk is. Hij acht de mogelijkheid niet geheel uitgesloten, dat aan deze bepalingen in dit geval niet ten volle de hand is gehouden. In derge lijke gevallen wordt aansprakelijkheid op schadevergoeding erkend. BEIROET (AP) Achmed Ben Bella zou dood zijn. Dit gerucht doet de ronde in goed-ingelichte kringen in New York. Het Libanese blad „Al Hayat" maakt er vanochtend melding van. De voormalige Algerijnse premier, die vorige week door kolonel Boumedienne ten val werd gebracht, zou vorige week zaterdag zijn vermoord. Dat zou zijn ge beurd onmiddellijk nadat soldaten z\jn vil la „Jolly" waren binnengedrongen om hem in zijn slaapkamer te arresteren. De Newyorkse correspondent van het blad wijst er in dit verband op dat nie mand Ben Bella na de staatsgreep nog heeft gezien. Omwonenden zagen Ben Bel la de villa niet verlaten. De Egyptische vice-premier die Boumedienne zondag verzocht om een ontmoeting met de af gezette Algerijnse leider, kreeg daarvoor geen toestemming en werd onheus afge scheept. Als gevolg van de fors gestegen kosten in de afgelopen jaren gaan de banken met ingang van donderdag een aantal provisie tarieven verhogen. Met 50 tot 100 percent gaan omhoog de minimumtarieven, die worden doorberekend voor akkreditieven, de behandeling van binnenlandse incasso's en voorts onder meer buitenlandse be talingen. Het minimumtarief van binnen landse incasso's wordt op 1 juli gebracht van 0,65 op 0,90. Het minimumtarief voor de opening, alsmede een wijziging vaa zowel een herroepelijk als een onherroepe lijk akkreditief stijgt met 100 percent tot 5. Het minimumtarief van de betaling tegen documenten wordt f 10, was f 5. Bij het afbreken van een woonhuis te Brussel is een tunnel gevonden, waarvan men vermoedde dat hij in de negentien de eeuw is gebruikt voor geheime ont moetingen van koning Willem 1 der Ne- lande met de Belgische gravin Henriet- te d' Oultremont. De vroegere residentie van de d'Oul- tremonts uit de eerste jaren van de ne gentiende eeuw wordt gesloopt om plaats te maken voor modernere gebouwen. De tunnel leidt van de residentie van d'Oultremont naar de overzijde van de straat, waar koning Willem 1 woonde, toen hij nog prins van Oranje was. Wil lem abdiceerde in 1840 om met Henrietta d'Oultremont te kunnen trouwen. De tunnel werd gevonden achter een zware stalen deur met een ingewikkeld slot. De kast achter de stalen deur heeft geen vloer en een passage leidt naar beneden naar de tunnel zelf. Na enkele meters is de tunnel echter afgesloten door een gemetselde stenen muur. Men wil thans deze muur slopen om de tunnel verder te kunnen verken nen. Advertentie geroosterd brood Varopa Bakkerijen Tilburg - tel. 04250-22712 Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 juli a.s. GRATIS I De hoogleraren hebben ongetwijfeld aan luister ingeboet. In toga gehuld worden ze een enkele maal met slordige kerst mannen vergeleken. Buiten de grenzen staan zij in salariëring soms met „baker truck drivers" gelijk. Men schat hun ta lenten voor pokerspel, hun gave om. te converseren, hun vermogen een aantrek kelijke vrouw aan zich te verbinden ge ring. Dit zei minister Diepenhorst (On derwijs en Wetenschappen) vanmiddag genheid van de rijksuniversiteit in Leiden in het rijksmuseum voor volkenkunde le Leiden. De bewindsman stelde in zijn toespraak centraal, dat ook nu nog de universiteit betrekkelijk onbekend is, al staat zij wel zolderhokje woont, zijn kost op een bier brouwerij verdient en een sinterklazenpak heeft aangeschaft omdat het meer dan de moeite loont vijfentwintig maal in de cember voor Spaanse heilige te fungeren. „Laten er al academies in krankzinni- mr meer in het leven dan vroeger. Iets van gengestichten zijn aangevangen, daar de mythe die de professor omgeeft is ook mee is nog geen enkele wetenschappelij- om de student blijven hangen, aldus prof. ke instelling gevallen. Tegenover de mid- Diepenhorst. Voor en na meent men dat delmatige, de uitsluitend bizarre hoogle de grote moeilijkheid voor de academische raren stellen zich de grote voorgangers jeugd is de vereniging van „liquor, sex de opening van "'de academische j and study" in de juiste verhouding. Ook PDiJ UI- V Io <J tentoonstelling „Universe '65", ter gele- ai betreft het een broodstudent, die op eenter, die in zichzelf het vuur droegen, die an deren tot leven wekten", aldus de minis- '•tsasappclH Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1