Zeventig kramen aan Maerelaan Heemskerk heeft voor het eerst sinds duizend jaar eigen markt Fleurig openluchtspel op Ruïne van Brederode Wethouder Roozen: Maak van vrijdag algemene koopdag i B RAIFFEISENBANK IJMUIDEN r HULPVERKOPER Jacques Koop J Betaling abonnementsgeld per giro VERKOPINGEN AAN DE LOSPLANK Begrafenis van P. Tol IJmuiden Bromfietser gewond na aanrijding in Velsen-Noord HAARLEMSE RECHTBANK mm V. Uitspraken ZATERDAG JUNI 196 5 Platvis prijzig Haring hopeloos Met ingang van 1 juli a.s. wordt de rente voor dagelijks opvraag bare spaargelden verhoogd tot 3Vz de spaarbank met volledige bankservlce Ook voor Reisdeviezen, Reisverzekeringen, Safeloketten. Naar Engeland er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek ■0 Uitslag van de verkoping van 24 juni in het Notarishuis in Haarlem: Teyler- straat 63, Haarlem voor 7.900 aan W. A. Reynders en J. Sepp; Voorzorgstraat 58, Haarlem voor f 4.000 aan J. Veringa; De Keystraat 10 zw. en rd., hoek Van Zompel- straat, Haarlem voor 15.500 opgehouden; Leidsestraat 122, Haarlem voor 3.600 aan M. G. Heyselaar; Leidsestraat 132, Haarlem voor 3.900 aan J. W. Heuperman; Leidse straat 134, Haarlem voor 4.600 aan J. Boon qq; Rijpstraat 7, Haarlem voor 3.300; Oost-Indiëstraat 36, Haarlem, niet geveild; President Steijnstraat 69, Haarlem, niet geveild; Klein Heiligland 31 zw. en rd., Haarlem voor 10.650 opgehouden; Nis. Beetsstraat 5 zw. en rd., Haarlem, niet geveild; Schagchelstraat 25 zw. en r<j., Haarlem voor 13.050 aan M. G. Heyse laar; Botermarkt 23, Haarlem, niet geveild; Hogerwoerdstraat la-hoek Kweektuin straat, Haarlem voor 12.900 opgehouden; Regulierstraat 4, Haarlem voor 5.105 aan D. J. v. Rijn qq; Berkenrodestraat 5 en 7- hoek Westerhoutstraat, Haarlem voor 30.400 aan J. T. A. Woonings; Dr. P. Cuy- perslaan 2, Heemstede voor 49.000 aan W. Bos qq; Grote Krocht 35, Zandvoort voor 29.000 opgehouden. KORT IJMONDNIEUWS Trouwe werker verlaat Plaatwellerjj. Vrijdag, 2 juli wordt bij de n.v. De Plaatwellerij afscheid genomen van de heer W. Visser, die na ruim vijfenveertig dienstjaren wegens pensionering het be drijf gaat verlaten. De heer Visser is in deze periode voornamelijk werkzaam ge weest als electrisch lasser, waarbij hij vele jaren achtereen in alle delen van het land voor het bedrijf op montagewerk is ge weest. De laatste jaren werd hij belast met een functie in het gereedschappen- magazijn. Het zal deze trouwe werker bij zijn afscheid zeker niet aan belangstelling van leiding en collega's ontbreken. Advertentie Wilt u op een prettige manier uw vrije uren productief maken Wij vragen voor de zaterdagen Is dit iets dat u aantrekt Neem dan telefonisch of mondeling contact met ons op EXCLUSIEVE HERENKLEDING BREESTRAAT 138 - BEVERWIJK - TELEFOON 23083 In de IJmuider vishallen was maan dagmorgen het meest opvallendst de grote partijen gullen, die in de markt stonden. Er werden rond 6000 kisten ver kocht. Slechts enkele kisten vol moesten worden afgevoerd naar de vismeelfa- brieken. De handel had er in principe wel belangstelling voor, maar de kwali teit van deze partij liet te wensen over. Veel van de totale aanvoer gul werd naar Duitsland verzonden. Gefileerd ging er een partij naar Frankrijk. Vele kis- Met medewerking van stralend zomer weer beleefde Heemskerk vrijdag zijn eerste marktdag. Aan de Maerelaan had den 45 marktkooplieden in ruim 70 kra men hun mooiste waren tegen de aan trekkelijkste prijzen uitgestald. Over de klandizie zullen ze ook wel niet ontevre den zijn geweest, want niet alleen uit Heemskerk zelf maar ook uit de omge ving deden velen op deze eerste markt die ooit in het duizendjarige Heemskerk ls gehouden hun inkopen. Wethouder H. Roozen verrichtte met het doorknippen Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT Op de Westerbegraafplaats te IJmui den is gisterochtend het stoffelijk over schot ten grave gedragen van de heer P. Tol. Hij is in de ouderdom van 78 jaar overleden. Wijlen de heer Tol be kleedde indertijl vele (bestuurs) functies in de oud-katholieke gemeenschap. Voorafgaande aan de begrafenis vond I in de oud-katholieke kerk van de H. En- gelmundus de misvoering ter uitvaart I plaats, gevolgd door de beaarding. Pater C. Tol uit Amsterdam, zoon van de over ledene, leidde de dienst als liturg. Pas- toor A. J. Glazemaker hield een toe spraak naar aanleiding van Psalm 84 vers 11 en 13 en verrichtte de beaardings- plechtigheid. Pastoor J. C. M. Keman was in het priesterkoor aanwezig. Op ver zoek van de overledene waren er geen bloemen en zijn op de Westerbegraaf- plaats geen toespraken gehouden. Pastoor C. Tol sprak namens de familie een dank woord. De kist was slechts gedekt door een kruis van witte anjers, waarop ro de rozen, van de naaste familieleden. van een lint aan het begin van de markt de officiële opening. De heer J. Willemsen, landelijk voor zitter van de Centrale Vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel sprak zijn erkentelijkheid uit over de grote me dewerking die men van het Heemskerkse gemeentebestuur heeft ontvangen. Hij noemde de weekmarkt de enige die de naam supermarkt waardig is. De heer Willemsen dankte ook de firma die voor het plaatsen van de kramen zorgdraagt. Wethouder Roozen zei verheugd te zijn dat in Heemskerk het aantal openbare voorzieningen door. het instellen van. de marktdag weer is uitgebreid. De markt aan de Maerelaan - zal voorlopig alleen vrijdagmiddag worden gehouden. De wet houder hoopte dat het bezoek dusdanig zal zijn dat men er ook in de ochtend uren terecht kan. De Heemskerkers heb ben het zelf in de hand hun markt tot een goede sterke markt te maken, aldus de heer Roozen. Ook voor de gevestigde middenstanders in Heemskerk heeft de markt geen nadelige gevolgen te hebben. Hij spoorde de winkeliers en de markt kooplieden aan van de vrijdag een alge mene koopdag te maken met voor de huisvrouw voordelige aanbiedingen. Nadat de wethouder de marktkooplieden had gewezen op hun verplichting de straat na afloop van de markt schoon te hou den knipte hij het lint door en maakte hij in gezelschap van de genodigden een rondgang langs de kramen. Wethouder Roozen van Heemskerk knipte vrijdag aan de Maerelaan een lint door en had daarmee symbolisch de eerste Heemskerkse marktdag ge opend. Een 42-jarige ovenbouwer uit Heems kerk, werkzaam bij Hoogovens in IJmui den, is gistermiddag, na een verkeersonge val in Velsen-Noord, ernstig gewond in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Zijn toestand was hedenmor gen redelijk goed. Het ongeval gebeurde op het kruispunt Breedbandweg- Grote Hout of Konings weg. Een truck met oplegger reed met een snelheid van 20 kilometer per uur van de Wenckebachstraat naar de Breedbandweg. Het verkeer uit tegengestelde richting stond stil. Op het moment dat de truck ge noemd kruispunt passeerde reed de brom fietser vanaf het westelijke rijwielpad de Breedbandweg over in de richting van Beverwijk. Midden op de weg tornde de bromfiets tegen de truck op. De bromfietser kwam met zijn linkerbeen onder het lin kerachterwiel van de trekker. Met behulp van de brandweer van Hoogovens is de combinatie opgekrikt en kon het slacht offer worden bevrijd, waarna hij met spoed naar het Roode Kruisziekenhuis werd gebracht, alwaar hij is opgenomen. ten gul bleven in het binnenland. Ze gin gen direct naar de handel of werden in koelhuizen opgeslagen. Er was deze week weinig aanvoer van platvis. De prijzen hiervoor liepen flink op. Ook de schol is niet goedkoop meer geworden. De rondvis kwam in royalere partijen aan de markt. Diverse schepen, die aan vankelijk ter haringvangst waren ge gaan, zijn door de teleurstellende resul taten overgeschakeld op rondvis. Mede door de aanvoer van grotere kotters werd het totale aanbod evenwel te groot, ze ker van kleine schelvis. Van deze soort werd een aanzienlijke hoeveelheid door gedraaid en kreeg de vismeelindustrie als bestemming. Dat was ook het geval met de kleine gestripte wijting. De grove gestripte wijting werd gre tig opgekocht door de exporteurs naar België, die met hun prijzen net boven de binnenlandse handelaren lagen. Veel van de dichte kleine wijting ging weer naar een visconservenfabriek. Kabeljauw was er steeds net iets te kort en kwam flink aan de prijs, hoewel toch ook weer niet werkelijk hoog. Met de haringaanvoer blijft het nog steeds een hopeloze zaak. Wat er goed van is brengt soms meer dan 1.- per kg. op, als ze tenminste te koop is. Voor de meegebrachte kleine haring (to- ters) is nog geen emplooi te vinden. Ze worden doorgedraaid en gaan dan prompt naar de vismeelfabrieken. Makreel laat zich nu ook zeer schaars vangen. Wat er aan dé markt komt is van goede kwa liteit. Voor de rokerijen ligt de prijs toch nog even te hoog om met redelijke winst te kunnen werken. De leden van de commissie „Ruïne van Brederode" van de Veiser Gemeen schap zullen waarschijnlijk wensen dat het verdere door hen georganiseerde zomerprogramma onder dezelfde ideale weersomstandigheden kan worden afge werkt, als dit vrijdagavond het geval is geweest bij de opvoering van „Fanfa- rella" door de jeugdafdeling van de Een scène uit het eerste bedrijf van „Fanfarella", welk blijspel van Jan Naaijkens vrijdagavond als open luchtspel op de ruïne van Brederode werd opgevoerd. Advertentie U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 10.40, poet- abonnees 11.65. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te versenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. I Kennemerlaan 57. Geopend: dagelijks van 9-4 uur; vrijdagavond van 6-8 uur Aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht. Meer dan 1.800.000 spaarders. Totaal spaartegoed ruim 4V2 miljard gulden Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen". De fraaie binnenhof vorm de met de eeuwenoude kasteelmuren een decor, waarmee een bekoorlijke sfeer werd opgeroepen, HET OPGEVOERDE blijspel van Jan Naaijkens werd door de spelers als eer der in eigen kring vertoond en de goede indruk dat zij hierbij wisten achter te laten werd vrijdag weer eens bevestigd. Deze voorstelling werd destijds al uitvoe rig in dit blad besproken en wij zouden dus in herhalingen vervallen wanneer op nieuw werd gewezen op de grappige ty peringen en het élan, waarmee de jeug dige spelers de amusante intrige tot le ven hebben gebracht. Wel bleek dat drs. A. M. van der Steen zijn regie met veel inzicht bij deze omgeving had aangepast, zodat hij de spelers niet alleen het po dium liet gebruiken, maar ook de overi ge ruimte, waardoor er geregeld verras sende entree's werden gemaakt. DE AANTREKKELIJKHEID van deze voorstelling werd niet weinig verhoogd door de medewerking van een instrumen taal ensemble van de Muziekschool Vel- sen, dat de handeling steeds met illustre rende muziek begeleidde. Vandaar dat de vele bezoekers zich kostelijk hebben ge amuseerd en er dus van een experiment kan worden gesproken dat stellig voor her haling vatbaar is. Van dit succes kwa men niet alleen wethouder J. G. Kolk man, maar ook de burgemeester van Vel- sen, mr. J. C. Bührmann zich persoon lijk overtuigen. Omdat er in IJmuiden een overvloedi ge aanvoer is van kleine schelvis, zijn er schepen die voor de afzet hun toevlucht zoeken in een Engelse haven. Deze week is o.a. de HD-79 „Drie Gebroeders" in Engeland aan de markt geweest. Er kon ruim 1300 Engelse ponden worden besomd. Van de kleine schelvis werden echter nog 25 kisten doorgedraaid. Al leen de grote schelvis was uitgesorteerd. Daaraan was het te wijten dat niet meer schelvis werd doorgedraaid. Voor de grofste soort schelvis werd ruim 4,5 pond per kist gemaakt, de overige va rieerde in prijs van 3 tot ruim 1. Ge stripte wijting bracht het tot 3, dichte wijting draaide door, grote kabeljauw van 8-6, kleine gullen 3, makreel ruim 3 tot ruim 1. Vergeleken met IJmuiden lag het prijsverschil in hoofdzaak bij de kleine schelvis. Door dit markten in En geland wordt IJmuiden wat ontlast. Zou den echter meerdere schepen daartoe overgaan dan zou dat ook nadelig kun nen worden. Advertentie su nart de kunst- j sunart nijverheids1 afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK De rechtbank in Haarlem heeft een 22- jarige magazijnbediende uit Wormer ver oordeeld tot twee maanden voorwaarde lijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de re- classering. In de nacht van 12 op 13 februari was door zijn schuld een pan met frituurvet van het gasstel gevallen, waardoor een felle brand was ontstaan. Zijn beide ouders waren door verstikking omgeko men. De officier van justitie twijfelde veer tien dagen geleden in zijn requisitoir aan de noodzaak van strafvervolging tegen de ze verdachte. Hij eiste een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maanden, eveneens met onder toezichtstelling. Wegens meineed werd een 51-jarige landbouwer uit Haarlemmermeer tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek veroordeeld. De officier had dezelf de straf geëist. Vijf andere verdachten werden van meineed vrijgesproken. Te gen elk van hen had de officier drie maan den geëist. De verdachten hadden in een civiele procedure bij een verhoor voor de rech- ter-commissaris onder ede een verklaring afgelegd, die niet geheel met de waar heid strookte. Het ging in deze civiele procedure om de vraag, of een erfdienst baarheid, het recht van pad, al of niet door verjaring teniet was gegaan. De landbouwer had opzettelijk verzwe gen dat in een bepaalde tijd van dit recht van pad gebruik was gemaakt. De vijf anderen hadden te goeder trouw verklaard dat een hek niet geopend kon worden. Dit hek sloot de toegang af naar het erf, ten behoeve waarvan het recht van pad was gevestigd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5