DE „RP 7" IS OUD MAAR DAPPER n-r - Zelfstandig opererende post bewees in het afgelopen jaar zijn recht van bestaan Inbreekhoekje in Haringhaven baart politie veel zorg ZATERDAG 26 JUNI 1965 ÊÈÈm door Gé van Berkel foto's: Hans de Boer Opsporingsregister T roetelkind ''smgm Krap bureau Veelomvattend Vaag kenteken Steekproeven V andalisme Controle van visakten Rijkspolitie te water vervult in IJmuiden een veelzijdige taak De grijsgeschilderde RP 7, het kittige motorkruisertje van de rijkspolitie te water in IJmuiden, steekt zijn spitse neus energiek om de kop van de Vissers haven. De frisse, zilte zeewind in onze neusgaten gaat tegelijkertijd op de vlucht voor de walgelijke stank waarmee de vismeelfabriek de puffabriek zeggen ze in IJmuiden haar visitekaartje afgeeft. Pruttelend doorklieft de politieboot een brijige soep van halfvergane planken, kratten, schillen en etensresten ten bewijze dat vissers hun eigen versie hebben van „opgeruimd staat netjes". Bonkend, schurend en duwend verdringen de vissersvaartuigen zich voor de vishallen. Geloste schepen maken zich moeizaam uit de ijzeren omknelling los en zoeken de zuidzij op. Ze bekommeren zich ogenschijnlijk nauwelijks om het nietige politiebootje met de fier wapperende Nederlandse driekleur op de achtersteven. Bij hun veelomvattende taak moeten de mannen van de rijkspolitie te water vaak menig klim- en klauter- werk verrichten. Schipper K. van Etteger krijgt hier een steuntje van zijn collega J. Visser. Speurend tasten de ogen van de rijks politiemannen de ladende en lossende schepen af. Schipper van Etteger bladert in een lijvig boek op zoek naar een naam die hij op een of ander vaartuig gelezen heeft. Dat boek is het opsporings register met de namen van de mensen hun aantal loopt in de duizenden met wie de politie nog een appeltje te schillen heeft. „Door dit boek heb ik al menig keer beet gehad. Het is een soort hobby van me, dit zoeken en vinden van lieden die liever zo ver mogelijk uit onze buurt blijven", zegt schipper Van Etteger lachend. De politieboot zoekt weer het mid den van het Noordzeekanaal op. Op een passerende kustvaarder steekt iemand zijn hand op. De drie politiemannen be antwoorden de groet. De roodwitblauwe vlag wappert breeduit achter de RP 7. Als een levendig symbool van de parate waakzaamheid van de rijkspolitie t' water, die haar bestaansrecht in IJmir den en wijde omtrek dag in dag u' dubbel en dwars bewijst. „Je moet hier op maandagochtend ogen en oren overal tegelijk hebben", zegt schipper (wachtmeester eerste klasse) Fedde de Boer, scherp naar links uithalend voor een achteruit slaande trawler. Voor alle zekerheid geeft hij een driftige stoot op de hoorn. Hij en twee van zijn collega's van de rijkspolitie te water, post IJmuiden, zijn zo juist hun surveillance door de IJmuidense wateren begonnen. Sinds 13 juli 1964, toen de rijkspoli tie te water in IJmuiden een vaste zelf standig opererende post vestigde als on derdeel van de groep Zaandam is de RP 7 met zijn in donkerblauw uniform gestoken bemanning een vertrouwde ver schijning geworden tussen de zee-, bin nenvaart- en vissersschepen. in de gelegenheid het werk van de IJmuidense waterpolitie van nabij mee te maken. De motor van de RP 7 is het troetel kind van schipper (wachtmeester eerste klasse) J. Visser. Alles in, aan en op de politieboot blinkt als een spiegel. Het kruisertje is echter ondanks zijn prima staat van onderhoud van een sterk ver ouderd type. Vooral wat zijn snelheid betreft een vaart van vijftien kilome ter per uur is wel het maximum be antwoordt de RP7 al lang niet meer aan de eisen waaraan vandaag de dag een politievaartuig, dat snel moet kun nen opereren en manoeuvreren, behoort te voldoen. De mannen van de rijkspolitie te wa ter in IJmuiden kijken dan ook met een beetje afgunst naar de ultramoderne Verscheidene opgelegde schepen in Een van de eigenaars heeft de brug de Haringhaven zijn de laatste tijd van zijn schip met planken dicht- het doelwit van jeugdige vandalen. getimmerd, een voorzorgsmaatregel die weinig effect sorteerde. De postcommandant, „opper" P. van Duijn, heeft zijn kwartier in het wit gepleisterde gebouwtje bij de zuider- sluis. Het uitzicht op de havenmond, het sluizencomplex en het Noordzeekanaal laat niets te wensen over maar het bu reau is nogal aan de krappe kant. Ge lukkig hoeft het kamertje niet de gehe le dag de volle bezetting van vijf fors- gebouwde mannen te herbergen. Mees tentijds patrouilleert de RP 7 met drie schippers wel ergens in de wateren tus sen de IJmuidense havenmond en Am sterdam. Vroeger kon de waterpolitie, gestationeerd in Zaandam, zich slechts sporadisch in IJmuiden en omgeving la ten zien. Het sterk toegenomen scheep vaartverkeer in en rondom IJuiden deed steeds meer de behoefte voelen aan de vestiging van een permanente post in deze drukke havenplaats. De voordelen hiervan liggen voor de hand. De rijks politie te water kan nu haar belangrijke en veelomvattende taak op het Noord- zeeknaal en in de IJmuidense wateren veel sneller en doeltreffender uitvoeren dan voorheen mogelijk was. Ook uit het oogpunt van preventie is de voortduren de aanwezigheid van de waterpolitie in deze contreien zonder twijfel een grote vooruitgang. De taak van de rijkspolitie te water is bijzonder veelzijdig. Zij varieert van het constateren van betrekkelijk gerin ge overtredingen tot het oplossen van ernstige misdrijven, het opmaken van processenverbaal bij aanvaringen en schades, het controleren van monster rollen, kortom op alles wat verband houdt met al die wetten, die betrekking heb ben op het doen en laten van men sen en schepen op en bij het water. Van de rijkspolitie te water wordt daar om een zeer parate kennis van het uit gebreide arsenaal van wetten, buitenge wone maatregelen van bestuur en konink lijke besluiten vereist. Het merendeel van hen kan bogen op zeemanservaring. In staat gesteld door de welwillende medewerking van de commandant van het district Amsterdam van de rijkspo litie te water waren wij dezer dagen De RP 7, de patrouilleboot van de rijkspolitie te water in IJmuiden meert aan de kade af na een in spectietocht door de IJmuidense havens en binnenwateren. Tot de taken van de rijkspolitie te water behoort ook het controleren van visvergunningen. De hengelaar links blijft intussen zijn dobber scherp in de gaten houden. schottelboot (met een schroef die te vens als roer dienst doet) van Rijkswa terstaat, die met gemak de dertig kilo meter per uur haalt. Vergeleken met dit zeer snelle en wendbare vaartuig is de RP 7 van de IJmuidense waterpolitie een agent, die op zijn fiets een super snelle brommer tracht te achtervolgen. De hoop van de post IJmuiden is geves tigd op de begroting van Justitie. Een kort commando en de RP 7 min dert vaart en buigt af naar enkele vis sersschepen, die hun vangst bij de Rijksvishallen lossen. Een van de vaar tuigen zit zo dik onder de roodbruine roest dat zijn lettertekens op de voor steven nauwelijks meer te lezen zijn. Deze slordigheid van de schipper kan hem aanzienlijk meer geld kosten dan de paar streken witte verf die voldoen de zijn om het vage kenteken van zijn schip op te halen. De politieboot komt langszij en schipper K. van Etteger klau tert aan boord van de trawler. „Meestal weten de schippers wel waarvoor ze aan hun jasje worden ge trokken", zegt de heer De Boer, „Als het de eerste keer is komen ze er met een waarschuwing af. Helpt dat niet dan gaan ze subiet op de bon". De schipper die in overtreding is kijkt voor de vorm naar de geteisterde boeg van zijn schip, hij kan niet anders dan de politie gelijk geven. „Ik zal het straks meteen in orde ma ken als ik ga graaien", belooft hij. Graaien is het vissersjargon voor het schoonmaken van het schip nadat het lossen achter de rug is. En passant con troleert de heer Van Etteger de mon sterrol. Ook de vereiste diploma's moe ten worden getoond. In de zeevisserij komt het nogal eens voor dat men het met de wettelijke voorschriften omtrent aanmonstering en bevoegdheden niet zo nauw neemt. De RP 7 vervolgt zijn inspectietocht door de Vissershaven. Steekproefsgewijs wordt de monsterrol van andere sche pen aan een onderzoek onderworpen en de daarop voorkomende namen vergele ken met de monsterboekjes. Een Kat- wijkse schipper heeft de papieren niet direct bij de hand. Terwijl hij er naar zoekt maken de politiemannen gemoede lijk een praatje met de andere opva renden die op het dak bezig zijn met het repareren van netten. „Een bakkie koffie?" biedt de Katwij- ker aan nadat zijn paperassen in orde zijn bevonden. „Bedankt, we hebben net een paar koppen op. Goede vangst ver der," zegt wachtmeester De Boer. Als groet steken de vissers de hand op. Men begrijpt elkaar over en weer. De politieboot is al weer op weg naar het volgende doel. „We gaan een kijk je nemen in het inbreekhoekje", zegt de heer De Boer, het stuurrad overne mend van zijn collega Visser. De RP 7 wendt de steven naar de haringha- Bij de steiger aan de zuidzijde liggen verscheidene opgelegde vissersschepen te wachten op een koper of sloper. De vaartuigen vertonen talrijke sporen van een ergerlijke vernielzucht. Volgens de rijkspolitie zijn het voornamelijk jeug dige IJmuidenaren die zich aan dit van dalisme hebben bezondigd. Met hun stukgeslagen patrijspoorten, afgerukte leidingen en kabels, ingetrapte luiken en deuren en overhoop gehaalde hutten bie den de schepen een trieste aanblik. Van een der vaartuigen is de brug met dikke planken dichtgetimmerd om de indringers te beletten de nog aanwezige instrumenten te slopen. Sloten en gren dels baten hoegenaam niet. Los of vast, niets is er blijkbaar voor deze vernie lers veilig. Er zijn ook elementen die hun bege rig oog hebben laten vallen op de vrij kostbare hek- en mastlichten. Ze wor den als gratis souvenir meegenomen of gaan voor een zacht prijsje van de hand. De rijkspolitie houdt echter voortdurend scherp het oog op deze plunderaars. Ver- scheidenen van hen zijn dan ook al „te gen de lamp" gelopen, al zal dit niet op de door hen bedoelde manier ge gaan zijn. Na een korte patrouilletocht tussen de IJmuidense pieren komen we via de zuidersluis in het Noordzeekanaal. Twee hengelaars op een dekschuit krijgen ge zelschap van wachtmeester Van Etteger die hen naar hun visakte vraagt. Het leefnet wordt even boven het water ge tild of de vis wel aan de vereiste maat is. In een van de binnenhavens legt de RP 7 kort daarop aan naast een aak. Of de schipper even zijn beurtvergun ning wil laten zien. Deze blijkt niet op tijd verlengd te zijn. Er is nog „geen man over boord" maar de schipper krijgt toch het vriendelijke maar drin gende vermaan zo gauw mogelijk voor afstempeling van zijn vergunning zorg te dragen. Monsterrol-controle aan boord van van een vissersvaartuig. Tussen de bedrijven door is er altijd wel even Boer en de tijd voor een gemoedelijk praatje tussen politieman, in dit geval wachtmeester eerste klasse F. d* schipper. V:?n:v.v~

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7