Aga Neumann in het zijspan -enige vrouwelijke deelnemer- DE VROUW EN DE TT Aga Neumann Janet Driver Claire Malloy mevr. v. Dongen mevr. Zwart Vrouwen van renners De Van Kootens uit Haarlem Gesprekken met: DOUWE EGBERTS Boete betalen bij parkeermeters Generaal Hollertt verlaat dienst Door elektrische stroom gedood 9 De dames Van Dongen Vijftiei dagen oud Hemny Schoute De vrouw van Casper Swart Zachte geurige pijptabak 50 tot 60.000 Kassier verdacht van verduistering ZATERDAG 26 JUNI 1965 DOUVVË EGBERTS ASSEN, vrijdag. Ongeveer vijftien zijspanners doen mee aan de TT-races. Een van die vijtfien wordt bemand door bestuurder Harold Wohlfahrt (36) met in de zijspan een vrouw. Haar naam: Aga Neumann, 25 jaar oud, afkomstig uit Giessen in Duitsland, die in het dagelijks leven meubeltjes maakt; deuren en an dere produkten van hout. Ze zit al zes jaar op de motor. Als men deze gegevens leest zou men denken met een boom DIE RACES, zegt de moeder van Van Dongen, zijn allemaal niet zo mooi als het publiek denkt. „Men denkt dat de renners er duizenden guldens aan verdie nen". Dat kan uit het hoofd worden ge zet. Het is vaak alleen het startgeld dat ze terugkrijgen. „De races zijn mooi. Maar als er wat gebeurt". Liever maar niet aan denken. Beide vrouwen zijn al tijd weer blij als Cees heelhuids terug is. Mevrouw Van Dongen kijkt niet naar de races. Ze hoopt in de caravan op het middenterrein van het circuit dat hij het er steeds weer goed afbrengt. van een meisje te doen te hebben. Niets is minder waaar. Ze is slank, heeft een fijn gezichtje, natuurlijk golvend haar en de blauwe „werkuniform" staat haar nog een beetje charmant ook. WAAROM ZE MEEDOET aan deze mannensport? Ze is er al sinds haar twaalfde, dertiende jaar bezeten van. Zo gauw mogelijk ouder worden, was haar gedachte toen, toen ze nog naar school moest om mee te doen aan wedstrij den. Daar ging ze ook al heen, want er reed een broer van een vriendinnetje mee. Aga bereikte de' leeftijd dat ze mocht rijden en kocht, met een partner, een motor en ging rijden. Rijden in de wereldkampioenschappen. Gevaarlijk? Welnee, waarom een man wel en een vrouw niet, vindt ze. Het kost alleen verschrikkelijk veel geld. Ze heeft haar baan sinds Pasen opgegeven om zich aan de motorsport te wijden. Samen met Wohlfahrt, die bij de post is. „Een ra zende postbode" lacht hij. BRENGT HET DAN weinig geld op? „Ach, ik heb net geld genoeg om te eten en te drinken en ik heb een bed. Meer heb ik niet nodig", vindt Aga. De rest van het geld, het grootste deel, wordt besteed aan de hobby: de motor met zijspan. Met een snelheid van 170-180 km.u ra zen ze zaterdag over het circuit. In de openlucht, zoals Aga het prettig vindt. In een auto geniet je lang zoveel niet van de buitenlucht .Geen last van zenuwen noch het gevaar onderschattend. Een team in wagen nr. 5. Een vrouw in zwart leer naast een man in hetzelfde kostuum. Het feit dat op de trainingsdag het duo Nightingale-Ogdon (in het zijspan) veron gelukte, heeft haar niet afgeschrokken. Ze blijft er laconiek onder. Na Assen komt er weer een nieuw circuit. DE VROUW VAN CEES van Dongen Ada, is er met beide zoontjes Jan (9) en Jos (5) en de moeder van Kees, die geen wedstrijd overslaat. Ze trekt er altijd een paar dagen voor uit om haar zoon (33) te zien racen in de 50 en 250 cc klasse. „Cees is de enige Nederlander die mee doet aan de 50 cc.", zegt ze niet zonder trots. Want dat heeft deze Rotterdamse monteur toch maar gepresteerd. De moe der van Cees heeft meer met het racen op dan de echtgenote. Ze vindt het wel leuk maar hoopt iedere keer weer dat hij ermee zal stoppen. „Iedere winter zegt hij dat het de laatste races zijn ge weest", zegt ze. Maar ze weet dat hij het (nog) net kan laten. Ilij suist al zo lang over de baan en heeft de liefde voor de ze sport niet van een vreemde. Samen met zijn vader sleutelt hij iedere avond weer aan de motor. Samen tekenen ze en samen verbeteren ze. MEVROUW PHIL REEA is er, me vrouw Ralph Bryans, mevrouw Hugh An derson, mevrouw Paddy Driver. Met haar hadden we een gesprekje in de caravan. Een gehuurde, want Assen ligt een beetje te ver van Hooghalen om steeds maar heen en weer te reizen, meent deze char mante Duitse. Janes Driver is 27 jaar. Ze is zeven jaar getrouwd met de nu der tigjarige Driver. Het echtpaar heeft een lopen de kinderen van de verschillende motorrenners. „Het is op het ogenblik net een kinderkamer". Ze doet haar bood schappen in Assen. Ze eet naar de wijze van het land. „We hebben een interna tionale maag", zegt Janet Driver, die zich met haar eten aanpast bij de ge woontes van het land. DE VIJFTIEN DAGEN oude baby „Ginger" van Bill en Claire Molloy uit Australië, ligt in de kinderwagen onder een afdakje naast de tot caravan inge richte auto. „Het kind slaapt door al dat motorgeronk heen", zegt een Nederlander die met Bill Molloy zit te sleutelen aan een van de motoren. Zes maanden van het jaar wonen ze op de terreinen bij de circuits. Aan het eind van het race-seizoen is ze weer blij naar het eigen huis te gaan: een half jaar rust. Ze houdt van de sfeer bij motorraces. „Het is er inte ressant en je kent iedereen", lacht ze, Ze vindt het leuk ieder jaar weer naar Assen te komen. VORIG JAAR NOG met z'n tweetjes, nu met z'n drieën. Een echtpaar dat het hart heeft verpand aan het motorrennen. „Bill praat over niets anders", zegt ze van haar man (27) die, voordat hij er drie jaar geleden mee begon, in de mijnen werkte. Hij wil nog twee jaar racen en Advertentie Claire en Bill Molloy met hun net twee weken oude baby „Ginger". baby van tien maanden en woont in Jo hannesburg (Zuid-Afrika). Elf jaar racet haar man nu; zeven jaar heeft ze steeds met hem meegereisd maar het begint haar eigenlijk wat te vervelen". Het is een leventje van koffers pakken en heen en weer reizen". Ze heeft veel gereisd, bijna over de hele wereld. Ze acht zich bevoorrecht, ook al vindt ze het nu zo'n beetje welletjes. „Je gaat dit leven pas waarderen als je er mee ophoudt". IN DE GEHUURDE caravan is het wat primitief werken. Vooral met de baby erbij, die pas gaat slapen als alles rustig is. „In de hotels is het beter. Daar kan je hem tenminste alleen in een kamer leggen. Het is wel gezond, zegt ze, want het kind is nu de hele dag buiten. Daar Aga Neumann in het zijspan gi--"W"iik,i. !3 daarna weer monteur worden. Dat is het vak waarvoor hij leerde. „IK ZOU HET NIET erg vinden als hij ermee ophield", zegt de vrouw van Cas per Swart uit Alkmaar. „Maar ik kan het begrijpen waarom hij het doet om dat ik ook altijd aan sport heb gedaan", zegt de ex-gymlerares. Haar man doet voor het elfde jaar mee. Zij is steeds bij de races. „Als ik er niet zou zijn zou hij Coopvaect ASSEN - TT - MIDDENTER REIN. Tegenover de perstribune en achter het tijdwaarnemershuisje aan het circuit van Hooghalen ligt het middenterrein. Een groot gras veld met een middenpad, waar je slechts toegang hebt op de daarvoor afgegeven kaartjes. De controle is scherp zodat individuen die er niets te maken hebben er niet door kunnen komen. Op de grasvlakte staan ten ten, caravans, auto's, waaronder zeer, zeer dure, enkele reclamestands en motoren. Mannen in zwart leer star ten, stoppen, laten de motoren weer ronken en scheuren met luid knallen de uitlaten weg. Veel motoren liggen uit elkaar voor de dagelijkse beurt. Er wordt hard aan gesleuteld, want het benzinemonster moet in conditie zijn. Sommige renners strekken nog even de ledematen uit het kan nog. Daartussen door lopen vrouwen en kinderen. Het zijn de echtgenotes met de kipderen yap de renners, moeders, zusters of andere familieleden. Uit Nederland, Duitsland, Australië, Ja pan en andere landen. Gekomen voor de Nederlandse TT-races. Zij leven hun eigen leventje. Meestal in de caravan en als het weer redelijk is huiten. In de open lucht. Aan het cir cuit, waar de mannen trainen, zijn ze nauwelijks te vinden. Voor de mees ten van hen is het ook niet de eerste keer dat zij op een circuit zijn. De mannen doen hun werk hun hobby de vrouwen hebben hun huishou den. Met enkelen hadden we een ge sprek. Tijdens het oorverdovend la waai van de vele motoren. Op 12 juli treedt de wetswijziging in werking op grond waarvan overtredingen bij parkeermeters meteen via een trans actie in handen van dë politie kan wor den geregeld. Tot nu toe werd het parkeermeter- kwartje of- dubbeltje beschouwd als een belastingheffing. Dergelijke heffingen val len onder de rechtbank en kunnen niet via een transactie met de verbaliserende politieagent worden afgedaan. Op 12 juli wordt dat dus anders. niet eten en drinken. Bovendien komt daar nog de geestelijke steun bij." Ze houdt wel van de sfeer tijdens de TT. Ze is het al jaren gewend en ziet er de jaarlijkse bekenden weer. Vroeger knoopten ze er meteen een vakantie aan vast. Ze kijkt weinig naar de races. „Je hebt je huis houden en de kinderen een baby van vier maanden en een zoontje van twee en een half vragen voortdurende aan dacht." Maar om in het publiek te gaan zitten en naar motorraces te gaan kijken nee, dat ligt haar niet. „Ik houd het bij op papier en kijk naar de rijstijlen." En daarmee toont ze zich toch een goede vrouw van een rijder. Mr. Marijnen curator. Oud-minister-presi dent mr. V. G. M. Marijnen uit Den Haag is benoemd tot curator aan de katholieke universiteit van Nijmegen. Brigade-generaal J. L. Hollert heeft heeft ontslag uit de militaire dienst ge vraagd en dit op de meest eervolle wij ze gekregen met ingang van 1 juli. Sedert juli van het vorig jaar was de thans 51-jarige generaal op non-actief, nadat hij van zijn fuctie als commandant van de 41e pantserinfanteriebrigade in Seedorf (Duitsland) was ontheven. Hij ge raakte in conflict met de commandant van het eerste legerkorps, luitenant-gene raal E. J. C. van Hootegem, over het onderhoud van de Centuriontanks in zijn brigade. Generaal Hollertt wilde voor al les zijn mensen oefenen en een bevel om meer tijd uit te trekkén voor het verzor gen van de oude centurions legde hij naast zich neer. Na zijn terugroeping naar Nederland diende hij een klacht in bij het ambtenarengerecht, maar deze is nog niet behandeld. De politie in Rotterdam heeft een 54- jarige boekhouder aangehouden en voor geleid voor de officier van justitie op verdenking van verduistering van 50 tot 60.000 gulden. De man was boekhouder op een advokatenkantoor in Rotterdam. Hij heeft toegegeven in de loop van en kele jaren dit geld door valse boekingen te hebben achtergehouden en aan privé genoegens te hebben uitgegeven. Een arbeidsongeval in Maarssen heeft een negentienjarige ongehuwde Utrechter het leven gekost. Hij was vrijdagmiddag bezig met het afschuren van de onderkant van een boot met een elektrische slijp machine. De machine raakte onklaar en de man werd door de stroom getroffen. Hij is nog naar het beademingscentrum in het Academisch ziekenhuis te Utrecht gebracht, doch daar overleden. Een onderonsje op het middenterrein: v.l.n.r. Janet Driver, mevrouw Ander- son-Oeseburg, mevrouw Read en Ralph Brvans. In het wandelwagentje de tien maanden oude baby van het echtpaar Driver. De heer H. van Kooten uit Haarlem is in z'n element. Ieder jaar verheugt hij zich weer op de TT-races waar hij nu al veertig jaar heengaat. Hij ontmoet er oude bekenden, de voormalige „concur renten" in de motorsport met wie hij nog enthousiast praat over „vroeger". Bij dat vroeger hoort ook het jaar 1927 toen hij winnaar werd van de World Trophy. En wie eens de kampioenschappen heeft gewonnen is ieder jaar verzekerd van een gratis plaats op het middencircuit. Ieder jaar dan ook trekt hij erheen met z'n vrouw en dochter Ina (die tijdens races op Zandvoort laat zien wat ze uit haar auto kan halen). Ina van Kooten maakt nu haar twaalfde, dertiende jaar mee bij de TT-races. Moeder en dochter zeggen: „We willen het niet missen. Het is z'n aparte sfeer en reuze gezellig". Hun tot caravan ver bouwde auto is een instuif voor veel oud renners. Bij de open deur wordt meteen om koffie gevraagd, ze strijken neer, ha len herinneringen op van vroeger, drin ken een „bakkie" mee en verdwijnen weer. Maar dergelijke onderonsjes her halen zich nog een paar keer per dag. De TT-races zijn een uitje geworden. „Ik wil het zolang volhouden als ik kan", zegt mevrouw Van Kooten enthou siast en voegt eraan toe dat ze tegen de 65 loopt. Een dagje ouder dus, waar door je nog wel eens nadenkt voor je je in dit walhalla van drukte en het lawaai mengt. „Nog een kopje koffie?" vraagt me vrouw Van Kooten. „Graag". De oud-ren ners Hamersveld en Oosterbaan drinken mee. Het is er gezellig iedereen is in de T.T.-sfeer waar men ieder jaar weer van onder invloed raakt. „Het is een gekke sfeer. Iedereen doet gek," zegt mevrouw Van Kooten. En daar bedoelt ze de bijna fameuze vrijdagavond en -nacht in Assen mee. Als iedereen uit z'n normale doen en laten is. Een beruchte nacht waarna veel niet eens op de races verschijnen. Dat zijn de mensen die ieder jaar weer de biezen pakken om „naar de T.T." te gaan. Tot volgend jaar.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9