Koningin Juliana voor radio en televisie Prinses Beatrix vertrouwt dat weerstand tenslotte zal kunnen worden overwonnen Verloving door foto vervroegd HET W Huwelijk in het voorjaar 1966 UST Het programma „Als ik zou moeten kiezen, gaat mijn plicht vóór Hakenkruis op het Catshuis Gemengde vreugde Scholen vrij op dinsdagmiddag nu ƒ2.88 In de krant van heden Overwegend droog weer Aan het strand Het woord is aan DINSDAG VOORDEEL: Keurslagerij BUTTER DAMESKAPSALON TEL. 8166 e JAARGANG NUMMER 196 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 28 JUNI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: H. Landré Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Vanmiddag om één uur heeft koningin Juliana voor radio en televisie het Ne derlandse volk officieel in kennis gesteld van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Zij deed dit met de volgende woorden: „Het is voor mijn man en mij een gro te vreugde u nu zelf de verloving aan te kondigen van onze dochter Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Wij zijn heel gelukkig, dat zij deze keus heeft gedaan, die de keus van haar hart is. In mense lijk opzicht menen wij, dat die een uit stekende is. De keus van het hart was, wederkerig, vrij gauw gemaakt. Beiden hebben die evenwel zorgvuldig getoetst met het verstand en het geweten en dit heeft hun veel tijd gekost. Hoewel Claus, zoals ook zijn familie, volstrekt tegen het nazi-regime gekant is geweest, waren beide jonge mensen, even als wij zelf, zich heel duidelijk de twijfels en zelfs de weerstanden bewust, die hun verloving bij menigeen konden oproepen. In het bijzonder bij hen, die de oorlog hebben doorleefd. Toch hebben zij uiteindelijk gemeend, de bezwaren niet te mogen laten opwegen te gen hun liefde. Zij weten immers, vooruit te moeten zien. Zij zijn zich bewust van Officiële verlovingsfoto van Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. (Opname Max Koot) ff Prinses Beatrix heeft vanmorgen tijdens een persconferentie in een der zalen van paleis Soestdijk verklaard, dat zij, indien een dergelijke vraag zou rijzen, haar plicht als toekomstige koningin zou moeten verkiezen boven haar per soonlijke wensen. Zij had echter goede hoop dat de moeilijkheden, die zijn ont staan rondom de verlovingsberichten, op den duur zullen kunnen worden over wonnen. „Als men ons de tijd laat en geduld met ons heeft, ben ik er zeker van dat Claus en ik erin zullen slagen de thans bestaande weerstand te overwinnen aldus prinses Beatrix. „Wij hebben langdurig en diepgaand overwogen, of wij dit wel zouden mogen doen, maar wij zijn tot de conclusie gekomen dat wij ons eigen leven zouden moeten opbouwen". De prinses antwoordde vrijmoedig en duidelijk bevrijd van de druk, die op haar is komen te rusten door de verwikkelin gen voor de verlovingsbekendmaking. Claus von Amsberg was kennelijk zeer nerveus en wist met sommige vragen niet goed raad. Vooral de vragen die hem werden gesteld over zijn leven als jon geman en zijn contact met nazi-Duitsland brachten hem nu en dan in verwarring. Hij betoogde met nadruk dat hij pas „po litiek bewust" was geworden na de oorlog en tijdens zijn jongelingsjaren weinig of niet over de politiek had nagedacht of ge discussieerd. Hij maakte de indruk dat hij sterk tegen deze ontmoeting met de binnen- en buitenlandse pers had opge zien en hij gaf dat op de desbetreffende vraag ruiterlijk toe. Hij verklaarde zich bereid, met weer- standgroepen in ons volk te gaan praten en gaf de wens te kennen het Nederlandse volk in al zijn geledingen zo snel en zo grondig mogelijk te leren kennen. Hij toonde zich afkerig van een militaire rang en uniform en verklaarde dat hij ze ker geen militaristische instelling had. Prinses Bea trix vertelde, dat zij en Claus elkaar pas een jaar kennen en elkaar voor het eerst hebben gesproken ten hui ze van een neef van de prinses, baron Von Oeynhausen. „Mijn ouders zijn van de eerste kennismaking af heel gelukkig W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5 Sport4, 9, 10, 11, 13 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs 3 Ferdinand 12 Topsy 14 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met nu en dan wolkenvelden. Zwakke tot matige, langs de Wadden tijdelijk vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hogedrukgebied blijft ten zuid westen van ons land liggen. Hierdoor blijft er ook morgen een te koele zee wind waaien. Droog weer, met zonnige perioden. Overdag 16-18 gr., zeewater 15 gr. Vooruitzichten: Tijdelijk enkele wolkenvelden en nog een te frisse zeewind. met mijn keuze geweest en mijn vader is enthousiast," verklaarde de prinses. Er werden het verloofde paar heel wat critische vragen gesteld. Prinses Beatrix verklaarde blij te zijn dat er eens „rond uit kon worden gepraat" en dat de ge voelens van het volk openlijk worden ge uit. „Wij hebben natuurlijk begrepen en het ook kunnen respecteren, dat niet ieder een gelukkig is met onze verloving," zei zij. „Maar wij hebben tenslotte ge meend de stap te kunnen zetten. En zo als u weet staat de regering achter ons." Foto's De kroonprinses wilde geen antwoord geven op de vraag wanneer het verloof de paar zich met het kabinet in verbin ding heeft gesteld. Op de vraag of ook het vorige kabinet reeds van de komen de verloving op de hoogte was, antwoord de zij niet. Wel zei zij: „Voordat de foto uitkwam de veel besproken foto van 1 mei hadden wij eigenlijk nog helemaal niet gedacht aan een verlo vingsdatum en eigenlijk ook niet aan een verloving". De foto's waren voor prinses Beatrix en Claus een volkomen verras sing. „Ah s u eens wist hoeveel narigheid en verdriet we daarvan hebben gehad." Het tijdstip van de verloving is door de foto's wel vervroegd. Een bekendmaking werd echter tot vandaag achter gehouden omdat prinses Christina zaterdag eindexa men middelbare school moest doen. „Wij konden het haar niet aandoen de verlo ving eerder bekend te maken. Zegt u maar dat wij de publikatie hebben opge houden wegens „familie-omstandighe den." Op de vraag: „Gelooft u dat door een huwelijk 't tijdstip van de troonopvolging nu dichterbij is gekomen?" antwoordde de prinses: „Ik hoop dat dat nog vele, vele jaren van ons verwijderd is. Ik hoop dat wij samen tijd zullen hebben een goed huwelijk op te bouwen." loof dat de adel van de ziel verre staat boven de adel van titel." Met oranje menie zijn zaterdagmorgen heel vroeg hakenkruisen geschilderd op de pilaren van het toegangshek van het Cats huis in Den Haag, de ambtswoning van minister-president mr J. Cals. My own people Tijdens de persconferentie werd prinses Beatrix herinnerd aan een omstreden uit spraak naar aanleiding van de boottoch ten, die het Griekse koningspaar enkele jaren geleden organiseerde. De prinses zei toen dat zij zich gelukkig voelde temid den van de andere gasten, die zij om schreef als „my own people". „Mijn uit-1 lating is toen helemaal misgevat," zei de prinses vanmorgen. Op de vraag hoe zij het vond dat de heer von Amsberg niet 1 behoort tot een aanzienlijk adellijk of ko ninklijk geslacht, antwoordde zij: „Ik ge- Het blijft Claus Op de vraag of er een bepaalde wens leeft bij het koninklijk gezin in verband band met de naam, die de toekomstige prins der Nederlanden zal dragen, ant woordde prinses Beatrix lachend: „Ik ge loof dat iedereen maar moet worden ge noemd met zijn eigen naam!" waaruit valt op te maken, dat de naam „Claus" voor haar gevoel de aangewezen naam zal zijn. „Prins Claus der Nederlanden" dus, een aanduiding waaraan men in Ne derland heel moeilijk gewend zal kunnen raken. Maar aangezien deze uitlating van de prinses een volkomen persoonlijke was, is de omgelijkheid niet uitgesloten dat er te zijner tijd toch nog een wijziging in de naamgeving van de heer Von Amsberg zal worden aangebracht. Herdenkingen Uitvoerig ging de heer Von Amsberg in op de vraag of hij naar zijn mening zou kunnen deelnemen aan herdenkingen. „Wij hebben in Duitsland ook herdenkin gen van slachtoffers van 't nazi-regime. Ik heb daar ook aan deelgenomen," zo zei hij. Hij verklaarde ook voorstander te zijn van de bestraffing van oorlogsmisdadi gers. „Hoe was de houding van uw vader tegenover het nazi-regime?" vroeg men. „Voor zover men het regime in Afrika kon beoordelen was hij ertegen," zei Von Amsberg. Ter persconferentie werd nog gevraagd of de heer Von Amsberg tot enig Neder lands kerkgenootschap zal toetreden. De prinses antwoorde voor hem, dat hij Evangelisch-Luthers is en dat hij waar schijnlijk wel tot de Nederlands Hervorm de Kerk zal toetreden. Stijf gearmd, de glimmende verlovings ringen duidelijk zichtbaar, verliet het jon ge paar de persconferentiezaal na een uur voor het hete vuur te hebben gestaan. Daarna volgde nog een gesprek met de buitenlandse pers. de opdracht, te streven naar een toekomst van begrip en samenwerking. Zij willen hun leven richten op een samenleving, die steeds positiever naar een Europees en een wereldverband toe groeit. Wij verwachten, dat onze aanstaande schoonzoon, door zijn persoonlijkheid, voor Beatrix een grote steun zal zijn in haar vaak veeleisende leven ook dan, wanneer zij eens geroepen wordt mij op te volgen naar wij hopen, pas in verre toekomst. Dat het voor Claus een heel moeilijke beslissing was, zijn zelfgekozen werk en zijn, levensbestemming te gaan aanpassen aan de levensopdracht van Beatrix, zal iedereen begrijpen en ook, dat het een diepgaand besluit vergde, zich om te schakelen op ons land en ons wel en wee. Ik verwacht dat hij spoedig nuttig en boeiend werk zal vinden in ons midden. Kortom, als ouders hebben wij echt het vertrouwen dat de verbintenis van deze twee mensen in alle opzichten gelukkig zal zijn. Ik kan u verzekeren: het is goed. Laten wij het jonge paar alle geluk toe wensen in hun verdere leven." Minister-president Cals hield daarna een toespraak waarin hij er op wees dat in koningin Juliana op een gelukkige wij ze de moeder en de vorstin samengaan. Hij zei tot prinses Beatrix dat verant woordelijkheidsgevoel haar heeft geleid bij de beslissing, de stem van haar hart te volgen en zich te verloven met de heer Von Amsberg. „Verheugd over de liefde, die u ten deel is gevallen, wensen wij u oprecht en van ganser harte geluk" zei mr. Cals. Tot Claus von Amsberg zei hij: „In de afgelopen weken ben ik onder de indruk gekomen van de ernst en nauw gezetheid waarmee gij u verdiept hebt in de aard en het karakter van het Neder landse volk en in de problemen, die zich thans voordoen". Uit mededelingen en aanwijzingen valt op te maken, dat het huwelijk van prin ses Beatrix met Claus von Amsberg in het voorjaar van 196fi zal plaatshebben. Het ligt niet in de bedoeling. Claus von Amsberg die bij zijn huwelijk de titel „Prins der Nederlanden" zal krijgen, voordien in de adelstand te verheffen of andere titels te verlenen. Ook zal hij geen functie in de militaire hiërarchie krijgen, mede om het feit dat hijzelf daarvoor geen enkele ambitie heeft. Zschokke: Anderen het geloof in een ideaal te ontnemen is een bijna onvergeef lijke daad. Ter gelegenheid van de verloving van prinses Beatrix wordt morgenmiddag op alle scholen in Nederland vrij gegeven. De staatssecretaris van Onderwijs heeft dit bepaald voor de rijksscholen; de be sturen van gemeentescholen en bijzondere scholen heeft hij verzocht dezelfde ge dragslijn te volgen. Men mag aannemen dat hieraan massaal gevolg zal worden ge geven. Advertentie RIBLAPPEN, extra mooi, 500 gram van f 3.38 PARIJSE BOTERHAMWORST, 150 gram 58 ct. KENNEMERLAAN 43 - 45 Spaar onze COTË-zegels; 40 spaarwinst Koningin Juliana voor de televisie bij het bekendmaken van de verloving. LANGE NIEUWSTRAAT 471 W en W vanaf f 4.00 PERMANENT vanaf ƒ16.50 Hedenmorgen heeft prinses Beatrix in gezelschap van haar verloofde om half tien een persconferentie gegeven ten pa- leize, waar het merendeel der Neder landse hoofdredacteuren aanwezig was. Daarna volgde een conferentie voor de buitenlandse pers. Om één uur in de middag maakte de koningin via radio, televisie en wereldom roep de verloving van haar oudste dochter bekend. Onmiddellijk daarna bood de re gering bij monde van minister-president Cals haar gelukwensen aan. Vervolgens had een televisie-interview plaats van de koningin, prins Bernhard, prinses Beatrix en de heer Von Amsberg. Om drie uur gaf de koninklijke fami lie in de tuin achter paleis Soestdijk de fotopers, filmers en t.v. cameralieden gelegenheid opnamen van het verloofde paar in de familiekring te maken. Morgen, dinsdag, volgt het officiële be zoek aan Den Raag, waar om één uur de Kamers bijeenkomen om de brief met aankondiging van de verloving aan te ho ren. De verloofden worden om drie uur in de Trèveszaal door het kabinet ontvan gen, om half vier volgt de ontvangst in de Ridderzaal door de Staten-Generaal, om half vijf begint een rijtoer door Den Haag, die eindigt met een ontvangst door de burgemeester in het stadhuis. Woensdag bezoekt het paar de Raad van State. Zaterdag volgt het bezoek aan Am sterdam met een rondvaart door de grach ten. Om half twaalf zal het verloofde paar in het Amsterdamse stadhuis aankomen. Dit is geen dag van nationale vréugde, omdat niet de hele natie onverdeeld het feest kan meevieren van de prinselijke verloving. Wél nationaal kan een geluk wens zijn aan de man en de vrouw, die onder zulke moeilijke en zelfs betreurens waardige omstandigheden aan de voorbe reiding van hun huwelijk beginnen. Een gelukwens houdt immers, volgens de letterlijke betekenis, de hoop in dat de betrokkenen gelukkig zullen worden. Die hoop zullen zo weinigen aan onze prinses en haar verloofde onthouden, dat hij ee« nationale betekenis kan hebben. Het kan niet worden verheeld, dat de keuze van de prinses vele Nederlanders leed berokkend heeft. Voor een aantal onder hen betekent deze dag eerder èen rouwdag dan een feest, omdat diepe en ongeneeslijke wonden opnieuw zullen schrijnen. Dat is geen kwestie van gebrek aan vergevingsgezindheid of welwillend heid, maar eenvoudig van gevoel. Het gevoel van vele Nederlanders hééft in de oorlogsjaren onherstelbare kwetsuren opgedaan. Lichamelijk en geestelijk lijden, verlies van dierbaren, schokkende er varingen die idealen en geloof in de mens heid vernielden, teleurstellingen ook door het gedrag van landgenoten en overheids personen dat alles is een oorlogserfenis waaronder velen nog zwaar gebukt gaan. Sommige dingen zijn onvergeeflijk niet alleen, maar ook onvergetelijk. Men kan daarvoor met discussies over terecht of ten onrechte geen oplossing verkrijgen. Het gevoel blijft zijn verminkingen dragen en slechts de tijd brengt langzamerhand een verdoving. Maar het gevaar van nieuwe pijnen en herhaald leed blijft levenslang bestaan. Daarom zou iedereen, van hoog tot laag, zich moeten hoeden voor daden binnen het tijdperk van de oorlogsgeneratie, die ouds wonden zouden kunnen openrijten. Dat is echter een edele maar ij dele wens. En wan neer onze kroonprinses het verantwoord heeft geacht een daad te stellen die bij velen oud zeer doet schrijnen, dan moet men aannemen dat zij zich die consequentie toch wel degelijk heeft gerealiseerd. Deze dag eist, dat degenen die zonder voorbehoud feestelijk juichen, en ook de verloofden en hun familieleden, beseffen dat juist vandaag velen onder ons leed wordt aangedaan. Oud leed weliswaar, maar daarom niet minder pijnlijk. En daar bij past een diep gevoeld mededogen en begrip voor deze mensen, die huns ondanks niet van binnenuit vervuld kunnen zijn van blijdschap. Het is te hopen dat in de toekomst niet nog méér leed aan Nederlanders wordt aangedaan doordat hun gedachtenisdagen en de nationale bezinning op de gebeurte nissen van 1940-1945 zouden worden over spoeld door een kwalijke opportunistische voorzichtigheid, die wel eens „tact" ge noemd wordt. De vrees daarvoor immers is nu al een factor bij de beklemming, waarmee van daag de vreugde gemengd blijkt te zijn. Wanneer dat althans zou kunnen worden voorkomen, zou de toekomst van ons na tionale samenleven met minder zorg kun nen worden afgewacht. De kans die de heer Von Amsberg krijgt om zich in Neder land een plaats te veroveren, is niet ge ring. Hij begint met een ernstige handicap, maar aan de andere kant is daardoor de mogelijkheid om verwachtingen te over treffen groter. Niet zozeer degenen die vóór hem zijn, danwel degenen die be denkingen hebben, zullen voorlopig voor hem de belangrijkste elementen van aan dacht en begrip dienen te zijn. Het regeringsonderzoek naar de ante cedenten van de heer Von Amsberg heeft, volgens de mededelingen die vandaag zijn vrijgegeven, louter positieve gegevens op geleverd. Deze gegevens zijn door het ka binet samengevat in een bijna eindeloze reeks loffelijke adjectieven. Het komt ons voor dat de waarde daarvan slechts door de praktijk kan worden vastgesteld. De heer Von Amsberg heeft van Nederland de grootst mogelijke kans gekregen als vertegenwoordiger van dat deel der Duit se bevolking dat ten onrechte onder dis criminatie lijdt, te bewijzen hoezeer nood zakelijk het is, onderscheid te maken. Het moet als een loffelijke nationale ges te worden beschouwd, dat deze kans aan Duitsland is gegund. Twintig jaar geleden zou nagenoeg niemand dat voor mogelijk hebben gehouden. Toch moet worden vastgesteld dat degenen ongelijk hebben die beweren, dat Nederland alles lijdelijk accepteert. De toekomst zal uitmaken, of ons volk terecht grootmoedig en vol vertrouwen is geweest. De persoon van de heer Von Amsberg maakt de indruk, dat het niet beschaamd zal worden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1