't is weer tijd voor Pekings eerste publieke debacle is zeer duidelijk AEG WERELDNIEUWS Geen kans meer op regering van drie partijen in België CDU wint in Saarland Logboek van het einde van de Afro-Aziatische topbijeenkomst Dit jaar geen verkiezingen in Groot-Brittannië Sovjet-Unie levert Australische tarwe aan Egypte Snelle berechting anti-bombetogers Hittegolf en hoog water in Oostenrijk Op de raatótoel Ravage MAANDAG 1965 Paula Spotter Vrijdagavond, 6 uur. Honderden Alge rijnse studenten blokkeren het verkeer op de Hue Alfred le Luch voor hotel Aletti, dat sinds enkele dagen dienst doet als in formeel perscentrum en als diplomaten- kruispunt. Zij heffen hun strijdkreet aan: „moordenaar Boumedienne", en worden vrijwel onmiddellijk door snelle motorrij ders van de politie verdreven. Om zeven uur komt het bericht dat de delegatie van communistisch-China een persconfe rentie zal houden. Om kwart over acht wandelen drie on opvallende figuren binnen. Twee zijn ge kleed in colbert, de derde in een splin ternieuw vaal-grijs Mao tse-Toeng-uniform met gesloten kraag. De persconferentie blijkt te bestaan uit het voorlezen van een met de hand geschreven Chinese tekst, waarna een tolk zorgt voor de Franse ver taling. Het zijn drie paragrafen, waarin Peking de overtuiging uitspreekt, dat de confe rentie door zal gaan en een groot succes zal worden, ondanks pogingen van reac tionairen en imperialisten" om de bijeen komst te saboteren. Na afloop van de voorstelling wordt de derde Chinees verpletterd door een groep verslaggevers, die hem de tekst uit de handen rukt. Hij redt zich door in een hoek te gaan staan, waar hij alleen van voren kan worden besprongen. Hij blijft te allen tijde vriendelijk lachen. De Chi nezen verdwijnen even geruisloos als zij kwamen. Men is het er over eens, dat dit de laat ste poging van Peking is *t naderende on heil van het mislukken der conferentie af te wenden. Door weifelende en ronduit te genstribbelende delegaties „reactionair en imperialistisch" te noemen, proberen de Chinezen hun gelederen in het gareel te brengen. Elf uur. In een kleine bar. ver van ho tel Aletti, lopen twe Algerijnen binnen. De kleinste, compleet met rollende Ara bisch ogen en een snor, verklaart ons dat hij in dienst is van de nationale vei ligheidsdienst. Een gesprek met vele hindernissen le vert de fluisterende mededeling op, dat hij en de meeste leden van de veiligheids dienst, voor de afgezette president Ben Bella is. Hij laat zijn onderkaak zien de tanden zijn er door de Fransen uit geslagen. j Wij zitten nog geen kilometer van de Algerijnse universiteit aan de rue Didou- che Mourad, door de Fransen aan flar den geschoten. Algiers heeft vele litte kens, en sommige zullen nooit helen. Zaterdagmorgen 5 uur. Gewekt door te lefoon van collega's met het bericht dat een bomaansag een gedeelte van het gloednieuwe Afro-Aziatische conferentie- gebouw heeft vernield. Kolonel Boume dienne is er onder zwaar escorte heen ge reden om de schade op te nemen. Italiaanse arbeiders ter plaatse werden ondervraagd. Ze vertellen dat de explosie het gevolg is van een kortsluiting. Een groep Egyp tische werklieden wordt gearresteerd. Wij bellen het Mustapha ziekenhuis op, vragen of er gewonden zijn binnenge bracht. Men antwoordt bevestigend, het zijn er 26, maar over eventuele doden geen uitsluitsel. 12 uur. Het verzoek aan het zieken huis om gewonden te mogen spreken le vert niets op. Ook daar is men blijkbaar „geïnspecteerd". 2 uur. Per auto op weg naar de Club des Pins, waar de eerste bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken zal worden gehouden. De busroute is afggget met gewapende soldaten, maar er zijn geen barricades. Onderweg worden wed denschappen afgesloten over het al of niet doorgaan van de conferentie. De Club des Pins was een luxueus Frans vakantieoord. De villa's werden door de regering genationaliseerd. Nu staat er ook het conferentiegebouw, dat zo nieuw is, dat de verf nog op de ramen zit Het blijkt het middelpunt te zijn: de wa terleiding is nog niet aangesloten, vele kamers zijn nog niet vastgemetseld, de cementen vloer moet nog worden bedekt, arbeiders sjouwen rond met stukkep ta pijt. Ook zonder staatsgreep zou de con ferentie hier nooit gehouden kunnen wor den. Men vraagt zich af, wie ooit gedacht heeft dat het wel zou kunnen. De plaats van de bomexplosie is aan het oog onttrokken door een stellage van triplexplaten. De lading moet in een ka mer naast de zijingang tot ontploffing zijn gebracht. De buitenmuur is op ver schillende plaatsen gescheurd, de raam- sponningen hangen als ijzeren guirlandes in hun voegen. Op de pasgeklakte muren bij de toiletten zijn de woorden „Ben Bel la" gekrast. Men heeft geprobeerd ze weg te werken, maar het is ze niet ge lukt. Ze zijn toch zichtbaar gebleven. In deze omgeving, die meer van een GLASGOW (AFP) De Britse premier Wilson heeft zaterdag duidelijk te ver staan gegeven dat hij niet van plan is nog dit jaar verkiezingen uit te schrijven. Sprekend op een bijeenkomst in Glasgow zei Wilson: „Ik ben in het geheel niet van plan nog dit jaar de ontbinding van het parlement aan te bevelen." Zonder het plan tot nationalisatie van de staalindustrie met name te noemen verklaarde de Britse premier met nadruk dat zijn regering het programma van de Labourpartij in zijn geheel ten uitvoer wil trachten te'brengen. Hij voegde daaraan toe: „Mits wij de goedkeuring van het parlement voor dit programma kunnen krijgen, zullen er geen verkiezingen ko men. Ik geloof dat het wenselijk is dit te zeggen om een einde te maken aan de onzekerheid en de speculaties. werkplaats dan van een conferentiecen trum weg heeft, begint nu het kleine voor spel tot het fiasco. Even heeft het nog de schijn, dat de conferentieraderen op gang kunnen komen. Bij de hoofdingang staat een erewacht van Algerijnse politieagen ten en een ontvangstcomité van stewar dessachtige meisjes in lichtblauwe unifor men. Gedelegeerden rijden aan en worden door de meisjes naar de conferentiezaal geleid. Zij moeten zich een weg banen door de nog steeds af en aan sjouwende werklieden. De 23 vlaggemasten voor het gebouw staan naakt in de zon. Buiten rijden tus sen de limousines van de ministers vrachtwagens met betonmolens, water tankauto's, en bestelwagens. 4.30 uur. In de alles behalve volle con ferentiezaal, die gedeeltelijk doet denken aan die van de Verenigde Naties, worden nu de eerste en de laatste woorden ge sproken door de Algerijnse voorzitter van het comité van voorbereidingen. De foto grafen hebben hun toestellen nog niet eens ingesteld, wanneer hij weer opstaat en vertrekt. Hij heeft meegedeeld dat de bijeenkomst wordt opgeschort en dat het comité om vijf uur zal vergaderen in het parlementsgebouw in de stad. Er is nauwelijks sprake van verbijste ring over de gang van zaken. De gedele geerden en hun ministers staan weer op en vertrekken zonder protocol. Een Phi- lippijn zegt: „Het is een unieke conferen tie. Vermoedelijk lezen we morgen in de krant hoe zij verlopen is." De Turkse delegatieleider vraagt aan de Japanse ambassadeur: „En, excellentie, bent u tevreden over de conferentie?" Het antwoord is een grimas. Pakistan, Egypte, communistisch China en Indone sië blijken de moeite niet genomen te hebben naar de Club des Pins te komen. Op de terugweg naar Algiers, een rit van drie kwartier, vertelt een lid van de De tweede Afro-Aziatische topcon ferentie in Algiers is uitgesteld tot vijf november. Leden van de com missie van voorbereiding hadden de ondankbare opdracht de gedele geerden voor te stellen dit uitstel te aanvaarden. Zij staan hier in de lobby van de conferentiezaal over dat voorstel nog even te praten. (Telefoto) Maleisische delegatie dat dr. Soebandrio, Indonesië's minister van Buitenlandse Za ken, geen ogenblik heeft geloofd dat de conferentie zou worden gehouden. 9 uur. In de propvolle hal van het par lementsgebouw, terwijl het comité van voorbereiding achter gesloten deuren ver gadert, geeft een gedelegeerde van Mon golië een gestencilde verklaring uit. Erin staat dat het door een nieuwsagentschap verspreide bericht, dat Mongolië en Cey lon een motie zouden hebben ingediend de conferentie te verdagen, geheel „onge grond" is. 10 uur. Uit de vergaderzaal komt het bericht: de conferentie is uitgesteld tot 5 november. Een paar gedelegeerden mer ken op dat de Chinezen zich met hand en tand tegen het uitstel bleven verzet ten. Geen der delegaties heeft er echter op aangedrongen de conferentie in een ander land te houden. Dan valt het doek op de tweede Afro- Aziatische conferentie, die nooit begon, maar niettemin een einde had. Door de blauwe Algerijnse avond rijden Chine zen, Marokkanen, Japanners, Syriërs, Perzen en Thailanders naar hun hotel voor een nacht van nakaarten, diploma tiek nader onderzoek en slaap. Vals. De Italiaanse politie heeft een ver valsersbende opgerold en daarbij in een voorstad van Rome materiaal in be slag genomen voor het vervaardigen van paspoorten van Zuidamerikaanse en Europese landen, cheques en kre dietbrieven. Drie Peruanen en een Spanjaard zijn aangehouden. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van hel abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor da bezorger minder last. Probeert u het een». DE ADMINISTRATIE ALEXANDRIë (Reuter) Een Rus sische schip is zondag met bijna negen duizend ton Australische tarwe in de ha ven van Alexandrië aangekomen. De la ding vormt het eerste deel van de 300.000 ton graan die de Russische eerste-minis- ter Kosygin vorige week aan de Ver enigde Arabische Republiek beloofde. Het schip was op weg naar de Sovjet-Unie, doch wijzigde op bevel van Kosygin zijn koers. Ook andere Russische schepen die met graan op weg waren naar de Sovjet- Unie hebben opdracht gekregen hun la ding in Egypte af te leveren. (Van onze correspondent) BRUSSEL De kans dat de Belgische kabinetsformateur, professor Pierre Har mei, een regering kon vormen waarin vertegenwoordigers van de drie grote par tijen zitting hebben, schijnt vrijwel ver keken. Vorige week heeft men hem daar voor nog enige kans gegeven. Omer Vanoudenhoven, de voorzitter van de liberale PVV, heeft echter laten weten dat zijn partij niets voelt voor een drie- partijenkabinet en dat de PVV alleen in een kabinet met de katholieke CVP sa men zitting wil hebben, wanneer deze laatste de „essentiële" programmapunten van de PVV zou willen respecteren. Het is bekend dat de katholieken niets willen terugnemen van hun sociaal, eco nomisch en financieel programma. „De PVV wil," zo zei haar voorzitter, „in de oppositie blijven om de regering te con troleren. „Het zal," zo heeft hij er nog aan toegevoegd, „de laatste keer zijn, want bij de volgende verkiezingen zal de PVV op een na de grootste partij wor den." Dat laatste is overigens iets, dat politieke waarnemers in Brussel voorals nog sterk betwijfelen. Vanochtend zou professor Harmei ver slag aan koning Boudewijn uitbrengen. De vorst zal hem dan waarschijnlijk verzoe ken, zijn pogingen voort te zetten en mogelijk zal de opdracht wat minder ruim worden geformuleerd: het formeren van een kabinet op basis van de tot dus ver bestaande coalitie tussen katholieken en socialisten. Is men eenmaal zover, dan zal het formeren van een nieuw kabinet vermoedelijk niet al te veel tijd meer in beslag nemen. Maanreizigers. Het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart heeft uit 1700 sollicitaties zes burgers geselec teerd, die zullen worden opgeleid voor de komende vluchten naar de maan. Het zijn twee natuurkundigen, twee me dici, een ingenieur en een geoloog. Vuilnismannen. Alle vuilnismannen van Tel Aviv en Jaffa in Israel zijn vandaag in staking gegaan om hun eisen voor hoger loon kracht bij te zetten. Enige honderden padvinders en andere jonge lui hebben vrijwillig hun werk overge nomen. Dodelijke herrie. Op een station in Oost- Londen zijn twee jongelui gedood en twee gewond door een exprestrein die met grote snelheid passeerde. Vijf jon gelui waren op de rails gesprongen om politiemannen te ontwijken. Dezen wa ren naar het station gekomen, omdat de jongens op het perron herrie schop ten. Vlucht. In de afgelopen vier weken zijn ongeveer duizend Afrikanen uit Portu gees Mozambique naar het eiland Kiko- ma in het meer van Malawi gevlucht, Het eiland behoort tot Malawi, het vroe gere Nyassaland. Begrafenis. Volgens een door de Italiaan se kardinaal Giovanni Colombo afgekon digde bepaling zullen de kerkelijke be grafenisplechtigheden in Milaan voort aan voor ieder, arm of rjk, gelijk zijn. Een uitzondering is gemaakt voor gees telijken en staatslieden. Diefstal. Uit een Londense postzegelhan- del is in de nacht van vrijdag op zater dag voor 250.000 gulden aan postzegels gestolen. De dieven maakten gebruik van explosieven om in de brandkast te kunnen komen waar de postzegels zich bevonden. Bedrijven. In Tsjechoslowakije hebben ongeveer duizend mensen vergunning gekregen bedrijfjes te beginnen onder een regeringsplan, dat voorziet in par ticuliere onderneminkjes in bepaalde bedrijfstakken. In de meeste gevallefx betreft het kleermakers-, stukadoors-, kappers- en schoenmakersbedrijfjes. Bom. Een bom is zondag ontploft in de staatsgevangenis van de Amerikaanse stad Pittsburgh. Een gevangene werd gewond. Verdediging. Een Israëlisch Hof van Ap pel heeft geadviseerd een advocaat uit een Arabisch land een .Jordaniër te la ten verdedigen, die in Tel Aviv terecht staat. De man, die verklaard had dat hem het recht op passende verdediging ontzegd was, was in januari bij een schermutseling gevangen genomen. Een dergelijk initiatief is nog nooit door een Israëlische rechtbank genomen. Advertentie SAARBRÜCKEN (AP en Reuter) De Christen-Democratische Unie, de partij van kanselier Erhard heeft een kleine maar belangrijke overwinning behaald in de laatste krachtmeting vóór de algemene verkiezingen, die dit najaar in de Duitse Bondsrepubliek zullen worden gehouden. De volledige uitslag (1960 tussen haak jes) totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen 594.893 (532.832). Christen-de mocraten 254.113 stemmen of 42,7 pet. (195.060 of 40.7 pet.); socialisten 241.934 of 40,7 pet. (159.698 of 30 pet.); vrije democraten 49.524 of 8,3 pet. (73.728 of 13,8 pet.)Saarlandse Volkspartij 30.739 of 5,2 pet. (60.557 of 11,4 pet.); Duitse Demoicratische Unie 18.853 of 3,1 pet. (26.743 of 5,0 pet.). DUMBARTON (Reuter) Bij Dumbar I ton in Schotland is het zaterdagavond tot een botsing gekomen tussen de politie en ongeveer tweehonderd jongelui, die bij de basis voor Polaris-onderzeeboten tegen de kernbom demonstreerden. Zesendertig demonstranten werden gear resteerd en in een verhuiswagen overge bracht naar een speciaal voor hun berech- ting zittende rechtbank, die 28 van hen, onder wie zeven meisjes, veroordeelde tot boeten van 50 tot 150 gulden. De overi ge acht, die de hun ten laste gelegde or deverstoring ontkendeöj zullen later nog maals terecht moeten staan. WENEN (Reuter) De Donau heeft Baterdag in Mohacs in zuidelijk Hongerije zeventien huizen meegesleurd en 151 hui zen zwaar beschadigd. De bewoners wa> ren tevoren geëvacueerd. In Oostenrijk heerste zaterdag een hitte golf. Tal van dorpen en velden staan er nog onder water. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Bond Pot.. S.hilp.roort .1. P.dio V.ionic 11.1» Van onze reisredacteur mr. H. L- Leffelaarf ALGIERS. De tweede Afro-Aziatische conferentie eindigde voordat zjj begon in een atmosfeer van frustratie, ergernis en diplomatieke intrige. Het was een conferen tie zonder winnaar en twee grote verliezers: communistisch China en Algerije. Voor Peking is het debacle het eerste publieke fiasco van China's agressieve internationale diplomatie. Voor Algerije betekende het de proef op de som van een nieuw axioma: daat staatsgrepen en conferenties moeilijk zijn te verenigen. Ze is tot 5 november uitgesteld. Dit is het logboek van de laatste 48 uur, waarin ruim dertig Afro-Azia tische delegaties op wacht stonden bij het sterfbed van een bijeenkomst, die juist de vitaliteit van de deelnemers had moeten bewijzen. 't Gaat wel over i Met het groeien der kinderen verandert de muziek in de huiskamer. Zat eertijds Kabouter Spillebeen nog vredig op zijn paddestoel heen en weer te wippennu I zijn het de sééhééman, die zo nodig het I zeegat uitmoet, ondanks het grienende I grietje op de kade, en de moehóeder, die met haar gouden hart in haar schom melstoel haar kostbare tijd zit te verwie- belen en vooral de juffrouwen, die no dig hun amandelen moeten laten kmp- I pen, die met hun gejoel, dat aaaiii al- I weer met joeoeoe in love is gevallen, be- geleid door stampende oerwoudritmen, het huis doen trillen. „Is de zendeling al gaar?" wil broer André van dertien weten. „Snotneus!" roept zijn zestienjarige zus Mira woedend. „Jij begrijpt die muziek nog geeneens!" Hij haalt zijn schouders op. „Moet je dat gemiauw nog begrijpen? Waar heeft ze 't dan over?" „Zoiets kan jij nog niet snappen!' roept ze. OoohhhDan weet ik 't wel. t Zal wel 1 weer over de liefde zijn. Dacht jij, dat ik die aanstellerij nog niet wéét? Hoongelach daar bij de radio. „Moet je I hèm horen! 'k Lach me dóód!" Hij wordt er niet warm of koud van. „Ben je wel goed snik?" informeert hij belangstellend. Ze meent deze vraag met klem beves- \tigend te kunnen beantwoorden, en gaat I vervolgens weer geheel op in het dreunen 1 gesteun. „Het is de leeftijd," zegt hij nog wijs. „Krijgen ze kippekuurtjes en puistjes. I Gaat wel weer overM Luister liever wat meer naar Bacn, schoolmeestert vader Adri. Ze snuift. „Hè, Bill. Doe niet zo cultu reel. Die saaie Bach. Hier zit tenminste I vaart in!" Adri gaat er serieus op in. „De muziek van Bach heeft héél wat meer ritme dan dit gespring om de kookpot!" Ze frummelt onverschillig in een mode- blaadje. „PffffBach! Goed ritme om je tanden op te poet- I sen!" „Dit is ergens het einde," spreekt Adri haar in haar eigen taal toe, en duikt de krant in* Maar is er eigenlijk zoveel veranderd I Vroeger vonden ze de walsen van Strauss ook onzedelijk. En wat is er te- rechtgekomen van al die Strauss-jansg Charleston- en Dixieland-dansers? Bijna. allen zijn ze brave huisvaders en -moe ders geworden. Onze kinderen zijn heus niet slechter. Ook zij zoeken, langs hun weg, via Bie- I tels, frieten, Adamo, bromfietsknallen, nasiballen en hoogbouwkapsels, uiteinde lijk naar dat éne: een beetje begrip, hef- I de en geluk. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3