Geïnspireerd realisme in negerdrama Fhe Amen Corner" van James Baldwin SPELDJES! CeCwa NTS vandaag en morgen Holland Festival Opera met „Le Pescatrici" van Haydn o Het weekeinde TlH\- Filmacteur Steve Cochran op zijn jacht overleden FES T|HV MAANDAG 28 JUNI 1965 6 *V kenmerk voor kwaliteit Het concours Marguérite Long-Jacques Thibaud nabeschouwingen De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Jos de Klerk t ALS MEN OOIT WIL ervaren wat een voorstelling voor een toneeltekst kan betekenen, moet men niet verzuimen de dramatische eersteling van «de inmiddels beroemd geworden Amerikaanse negerauteur James Bald win te gaan zien, zoals die op het ogenblik in het Holland Festival wordt gespeeld door de, speciaal voor een Euro- r r n Pese toumee samengestelde groep, The Haizlip-Stoiber w T I V D Company uit New York. Zaterdagavond is de eerste op- voering ervan gegeven in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag en het is een theatergebeurtenis van de eerste orde geworden. Want oewel ook Baldwins stuk zekere kwaliteiten heeft is de fascinerende ervaring die men erbij in de schouwburg opdoet voor het grootste deel te danken aan de vertolking die dit gezelschap er van geeft. Al eerder heeft men hier te lande kennis kunnen maken met dit soort intens-doorleefd toneelspel (bijvoorbeeld bij de opvoeringen van de Gershwin-musical Porgy and Bess), een stijl van spelen met een zo grote natuurlijkheid dat er van „acteren" in de bij blanke spelers toch altijd ietwat gekunstelde zin, helemaal geen sprake meer is. Men kan zich, ook na het zien van „The Amen Corner", niet meer voorstellen dat de spelers zich buiten de schouwburg ook maar enigszins anders zouden gedragen. OOK IN DEZE OPVOERING spreekt de muziek, zonder dat er overigens spra ke is van een „musical", een dragende rol. Telkens worden de emoties onder steund en de dialogen onderbroken door „gospel songs" waaraan afwisselend door verschillende spelers, maar door allen met dezelfde meeslepende muzikaliteit, wordt deelgenomen. Het stuk geeft daar toe enerzijds aanleiding omdat het zich grotendeels afspeelt in een zelfstandig re ligieus gemeenschapje zoals er in het ver pauperde negerghetto Harlem vele be staan. Baldwin zelf is trouwens in een der gelijke kerkelijke secte opgegroeid. Maar ook in de scènes die zich buiten de eigen lijke „Temple" afspelen, is de muzikale en de religieuze extase een onverbrekelijke eenheid geworden die een niet weg te cij feren plaats in het dagelijks leven van de personages inneemt. DE PROBLEMATIEK van Baldwins stuk gaat ook gedeeltelijk op dit thema terug. In het gezin van de secteleidster sister Margaret, groeit zoon David op tus sen twee krachtvelden: de religieuze am bitie van zijn moeder die hem „pastor" wil maken en die hem de diensten op de piano laat begeleiden, en anderzijds de „wereldse" muziek die hem lokt met een aanbieding om in een combo te komen spelen. Ook sister Margaret zelf kent een dergelijke verscheurdheid omdat zij zich zowel aan haar roeping als aan haar man Advertentie Ja, speldjes-regen bij Celwapro- tiukten. 2 garantiezegels van hetzelfde produkt opsturen en u krijgt een speldje van dèt produkt. Er zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldje! B.v. CELWA KWARTET, 4 verschillende kleu ren toiletpapier, totaal 1000 vel. Ned. Exportpapierfabriek N.V. Postbus 57 - Nijmegen Het lijk van de bekende Amerikaanse filmster Steve Cochran en drie hyste rische Mexicaanse meisjes zijn zaterdag avond in Guatemala aan land gebracht. Cochran was al tien dagen dood. De meisjes zeiden dat Cochran hen in Aca- pulco voor een film had aangeworven. Aan boord van zijn jacht stierf hij twaalf dagen later. Het jacht dreef stuurloos rond tot het werd opgemerkt door een passerend schip. Uit een geneeskundig onderzoek is gebleken, dat de directe doodoorzaak een acute longinfectie is ge weest. Door deze inefctie, aldus de arts, is Cochran twee dagen verlamd geweest. Op 13 juni begon Cochran te klagen over zware hoofdpijn. Hij ging naar bed, na de meisjes uitgelegd te hebben hoe ze het schip moesten bedienen. Een moest er voor het roer zorgen, de twee de voor het zeil en de derde moest voor de zieke en de klusjes zorgen. Ze werk ten volgens een ploegensysteem. Op 15 juni sprak Cochran nog slechts wartaal. Later op de dag overleed hij. De vrouwen werden geïdentificeerd als de 25-jarige Eva Astellanos Monteros, de 19-jarige Eugenia Bautista Zacarias en de 14-jarige Lorenza Infante de la Rosa uit Acapulco. Mejuffrouw Monteros vertelde, dat ultimo maart in een krant in Acapul co een advertentie stond, waarin werk bij de film werd aangeboden. Er versche nen 180 belangstellenden, uit wie er drie gekozen werden. Ze kregen 5.60 dollar per dag. Het was de bedoeling in het Cari bische gebied een eiland te kopen, een studio op te zetten en aan het werk te gaan. Ze vertrokken 3 juni en verwacht ten in acht dagen Costa Rica te bereiken. In het te Parijs gehouden pianocon cours Marguérite Long/Jacques Thibaud is de eerste prijs niet toegekend. De tweede prijs ging naar Alexei Tsjerkassov (Sovjet-Unie); de derde prijs naar Elisa beth Leonskaja (Sovjet-Unie) en Yoeliana Markova (Bulgarije); de vierde prijs naar Raymond Jackson (V.S.) en de vijf de prijs'naar Reynaldo Reyes (Philippij- nen) en Renata Arnetova (Tsjechoslowa- kije). gebonden voelt, die zij echter uit een soort religieuze hoogmoed verlaten heeft. De drie akten van het stuk tonen nu de geleidelijke ontluistering van sister Mar garets pretenties naar een totale vergees telijking. David blijkt voor de wereld te kiezen, zelf kan ze de aardse banden niet verloochenen die haar aan haar man nog blijken te binden als deze doodziek bij haar terugkomt, en zelfs haar secteleden blijken als het er op aankomt, haar de rug toe te keren. Maar deze feitelijke verwikkelingen zijn niet Baldwins voor naamste doel. Impliciet toont hij aan dat dithele fervente ietwatkinderlijke geloofs leven de keerzijde is van de positie van totale verworpenheid, waarin de samen leving deze mensen plaatst. In dit opzicht is het stuk, veel minder uitgesproken dan zijn tweede hier nog niet gespeelde maar wel uitgegeven stuk „Blues for mr. Char lie", toch ook een pleidooi voor een mens waardiger bestaan van de Amerikaanse neger. ZOALS GEZEGD WAS de opvoering die men hier te zien kreeg in menig opzicht onverbeterlijk. Er was dan dbk naast de regisseur Lloyd G. Richards, die het stuk in sobere maar duidelijke lijnen gestalte had gegeven, een speciale muzikale „re gisseur" Howard Roberts die de prachti ge muzikaalreligieuze vervoeringsscènes fascinerend had gerealiseerd. Een enkele rol die mij in dit vrijwel volmaakte geheel nog bijzonder getroffen heeft was de naar mijn gevoel nauwelijks „spelende" maar bijzonder beheerst-ge- brachte en ontroerende sister Margaret door Claudia McNeil. Maar ook de overi ge leden van haar gezin: David van Anto nio Fargas, Luke, haar man van Julius Harris, Odessa haar zuster van Theresa Merritt en daarnaast de valse sister Boxer van Helen Martin en de schijnheili ge sister Moore van Georgia Bunke kre gen allen volmaakt gestalte in deze ook door het eenvoudige maar doeltreffende decor imponerende voorstelling. Hans van den Bergh Claudia McNeil in „The Amen Cor ner" van Baldwin. De televisie blijft de gehele middag in de lucht. Er worden beelden uitgezonden van wat zich op paleis Soestdijk afspeelt, afgewisseld met amusementfilms. Om vijf uur volgt een jeugdprogramma, waarin kasteel Drakestein eveneens een rol speelt. Dit programma duurt tot tien mi nuten over half zes. Om zeven uur wordt het middagprogramma van Soestdijk her haald. Na het journaal volgt een biogra fie over prinses Beatrix en van negen uur tot kwart voor tien een schakelpro gramma met flitsen uit Soestdijk, Arn hem en Den Haag. Op het tweede net wordt 's avonds om vijf voor tien een samenvatting gegeven. Op dinsdag 29 juni worden rechtstreek se televisiereportages verzorgd uit Den Haag, van de ontvangst van het verloof de paar door regering en volksvertegen woordiging en van de rijtoer door de re sidentie. Hiervoor worden vijf reportage wagens en acht camera's ingeschakeld. Dinsdagmiddag zal via de radio van 14.55 tot 16.30 een Nationaal Programma te beluisteren zijn. Om 14.55 zal Joop van Zijl een inleiding geven op de gebeurte nissen in de Trèveszaal in Den Haag. Jan de Visser geeft daar om 15.00 een ver slag van het voorstellen van het verloof de paar aan de leden van het kabinet. Om 15.30 verzorgt Frans de Zwaan ver volgens een reportage van het voorstel len aan de Staten-Generaal in de Ridder zaal. Beide laatstegenoemde program ma's zullen worden afgewisseld met grammofoonmuziek. In de actualiteiten rubriek „Echo" geeft de K.R.O. 's avonds om 19.10 in een gezamenlijk programma een samenvatting van de reportage van deze dag. Deze samenvatting wordt ver zorgd door Henk van Stipriaan. HELEN KELLER 85 JAAR Helen Keiler, de blinde en dove schrijfster die het grootste deel van haar leven de ge handicapten geholpen heeft, heeft zondag haar 85ste verjaardag gevierd met een groep fami lieleden en vrienden. ZATERDAG WERD door het „Holland-Festival-Operagezelschap" in de Stads schouwburg te Amsterdam de eerste van de vijf op het Festival-programma voorziene opvoeringen gegeven van „Le Pescatrici" (De Vissersvrouwen) van Joseph Haydn een werk, dat naar het schijnt sinds zijn ontstaan in 1770, toen het ten paleize van prins Esterhazy twee maal ge geven werd, nooit meer is opgevoerd. De Amerikaanse musicoloog H. C. Robbins Landon, die deze opera-buffa gereconstrueerd heeft naar wat er in de archieven van Esterhazy en te Boedapest van bewaard ge bleven is, beweert althans dat deze voorstelling in het Holland Festival 1965 de eerste is sinds Haydn het werk op het slot van zijn broodheer dirigeerde. Een volgende reeks vertoningen zal nu door dezelfde vertolkers op het Edinburgh Festival gegeven worden. HAYDN COMPONEERDE alles wat in dienstbetrekking van hem verlangd werd: kamermuziek, symfonieën, concerto's, kerkmuziek, cantates, enzovoorts, kortom muziek voor alle denkbare genres, waar toe ook toneelmuziek en een vrij uitge breid aantal opera's behoorden. Het feit dat laatstgenoemde deel van zijn oeuvre niet de algemene opgang gemaakt heeft, die onnoemelijk veel van zijn geestelijke nalatenschap nog steeds geniet, zou het vermoeden kunnen wekken, dat Haydn het temperament en de zin voor de thea trale kunst miste en dat hij deze arbeid slechts plichtmatig, zonder innerlijke drang verrichtte. Tot op zekere hoogte kan dit waar zijn. Maar als men zijn solo cantate „Arianna a Naxos" beluistert - om nu eens een heel sterk dramatisch stuk van hem te noemen of verrast wordt door sommige spirituele of patheti sche passages in de thans herrezen ope ra buffa „Le Pescatrici", komt men al licht tot de conclusie, dat het theatervak hem lang niet vreemd was. Hij was op dit punt geen Mozart of geen Gluck, die in de theaterlucht leefden, er in opgingen en die niet de druk van het dienstver band kenden, dat Haydns voordeel doch tevens zijn rem was. Maar de muzikale dienaar van de Esterhazy's was in ieder ffcj: :.v i" u,-iVE', vr X Zit.,™ r -• Tussen het zaterdagavondamusement van de NCRV in verscheen de rubriek „Attentie" met een aflevering, die geheel gewijd was aan de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika; in dit programmaonderdeel werd het standpunt verduidelijkt, dat iedere christen tegenover de politiek van Verwoerd zou moeten innemen; de redac tie benutte slagvaardig het feit, dat de beroemde neger-auteur James Baldwin in Nederland was; met de overtuigings kracht van een diep geschokte profeet voorspelde deze voor Zuid-Afrika een bloedbad, omgekeerd aan dat van Sharpe- ville en nog veel erger, als de blanken daar dezelfde politieke lijn blijven volgen. Dezelfde omroep bracht vervolgens „Oud Roest", de eerste van een serie televisie-shows rond Rien van Nunen. Nog wat vastgeroest aan de figuur en het wereldje van Toon Stiefbeen, de man die hem tot een der populairste t.v.-sterren van het land maakte, ontpopte een ver jongde Van Nunen zich tot een onbevan gen presentator en conférencier; als vod denraper kon hij zich daarbij toepasselij ke filosofietjes en levensliedjes in het genre van Willy Derby en Louis Davids permitteren. Vele mensen, van Johnny Lion tot en met een zangvereniging van AOW-dames en -heren, hielpen om er ook nog een show van te maken. HILVERSUM 8. 402 m. 7.00 KRO. 20.00- 24.00 NATIONAAL PROGRAMMA. KRO: 7.00 Het levende Woord, medita tie. 7.05 Ouverture: reportages, commen taren, wegeninformatie en lichte gram mofoonmuziek. (7.30-7.40 Nieuws: plm. 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Lich te grammofoonmuziek en berichten voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Sextuool: gevarieerd muziek programma. (10.30 Weeroverzicth)11.50 Volaan... vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte grammofoonmuziek. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Ac tualiteiten of grammofoonmuziek. 12.50 Lichte muziek en zang. 13.30 Lichte gram mofoonmuziek voor de tieners. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Lichte gram mofoonmuziek. 15.10 Lichtbaken, lezing. 15.20 Musiësta: gevarieerd muziekpro gramma. Tussen 15.30-17.00 Onderbreking reportage Tour de France-Tour de l'Ave- nir. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Onderweg: Gebedsdienst. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Overheidsvoorlichting: De invloed van buitenlandse culturen op de architectuur in de Nederlandse Antillen. Vraaggesprek van R. Debrot me Ir. C. Weeber. 18.00 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 18.20 Kaarten op tafel: Uitzending van de Ka tholieke Volkspartij. Een uitzending over politieke zaken die de aandacht verdienen 18.30 Radio Volks-Universiteit: Jeugd en vrije tijd door drs. A. A. Sterman. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Stereo: Jazzmuziek. 19.50 Nabeschouwing Tour de France-Tour de l'Avenir. NATIO NAAL PROGRAMMA: 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak. 20.15 Feest eens mee in Loos- drecht: amusementsprogramma. 21.30 Z.- K.H. Prins Bernhard over het Prins Bernhardfonds, klankbeeld. 21.50 Lichte orkestmuziek (opn.). 22.10 Prins der Ne derlanden, klankbeeld. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Lichte grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 20.00-24.00 NA TIONAAL PROGRAMMA. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 8.25 De groenteman). 8.45 Morgenwijding 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Lichte grammofoonmuziek. (11.00 Nieuws). 12.00 Licht ensemble en zangsoliste. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoor lichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Electronisch orgelspel. 13.00 Nieuws 13.10 Actualiteiten en grammofoonmuziek 13.25 Beursberichten. 13.30 't Muzikanten uur: gevarieerd muziekprogramma. 14.40 Schoolradio. 15.00 Oude behangetjes, blij spel. 15.30 Lichte grammofoonmuziek (Om 16.00 Nieuws). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Voor de jeugd (gr.). 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 19.00 Paris vous parle: de gesproken brief uit Parijs. 19.05 Dameskoor. 19.30 Indone sisch programma. NATIONAAL PRO GRAMMA: 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak 20.15 Omroeporkest en solist: klassieke en moderne muziek. 21.30 Z.K.H. Prins Bernhard over het Prins Bernhardfonds, klankbeeld. 21.50 Liedjesprogramma. 22.10 Prins der Nederlanden, klankbeeld. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Kamerorkest en solisten: klassieke mu ziek. Plm. 23.20 Muzikale lezing. Plm. 23.25 Vervolg van het concert: klassieke en moderne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws en praat je. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.15 Geva rieerde muziek. 12.25 Weerbericht, mede delingen en SOS-berichten. 12.50 Geva rieerde muziek. 12.50 Beursberichten pro grammaoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbe richt en amusementsprogramma rond de Ronde van Frankrijk. (13.15, 14.05 en 15.05 Reportages. 14.00, 15.00 en 16.00 Nieuws. 16.05 Beursberichten). (15.00 Reportage van de Ronde van Fankrijk). Tussen 15.30 en 17.00 Reportages. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Jazz muziek. 17.45 Fanfaremuziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- berichten. 18.30 Orkestmuziek. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Hoorspel. 20.35 Klassieke muziek. 21.10 Amusementspro gramma. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Amerikaanse volksmuziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig ge mengd avondprogramma. 23.55 Nieuws. 24.00 Scheepvaartberichten. VOOR MAANDAG 28 JUNI NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Ba rend de beer. 19.06 Family Outing: Het uitstapje, film. 19.20 Openbaar Kunstbe zit. 19.35 Huckleberry Hound, tekenfilm. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Politieke Partij: CHU. 20.30 Misdadig zwijgen (Angry Silence), speelfilm. 22.00 De eerste wereldoorlog (The Great War), documentaire. 22.25 Journaal. 22.30-22.50 Filmverslag van de Tour de France en hoogtepunten van het Internationaal Ten nis tournooi te Wimbledon. NEDERLAND II NTS. 20.00 Journaal NCRV: 20.01 Stief been en zoon, TV-spel. 20.40 Dsjes-Zien, jazzmuziek. 21.05 Geheime brigade: Eer- ste-klas-passagier in gevaar, TV-detective. 21.55 Geloven op maandag, dagsluiting. 22.10 Einde. VOOR DINSDAC NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Weekjournaal voor gehoorgestoorden. 19.33 Engelse les. 20.00 Journaal. 20.20 Socutera. KRO: 20.25 Jan en Alleman, cabaretprogramma. 20.50 De permanente revolutie, een documentaire. 21.25 Hazel. 7: George's nicht, TV-film. 21.50 Vanavond in Nieuwspoort, aktueel programma. 22.20 NTS: Journaal. 22.25- 22.45 Filmverslag van de Tour de France en hoogtepunten Internationaal Tennis tournooi te Wimbledon. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VPRO: Volksliedjes. 20.25 Leiden, documentaire over de Leidse Universiteit, n.a.v. haar 78ste lustrum 20.55 Culloden, reconstruc tie van de laatste veldslag op Britse bo dem in 1746. CVK/IKOR: 22.10-22.35 De kerk binnenste buiten, documentair pro gramma. Als spel kwam de televisie-serie „De revolutie laat haar kinderen gaan" door haar derde en laatste deel terecht in de afdeling praatstukken; het gebrek aan enige actie werd echter vergoelijkt door de inhoud van de vele dialogen die, hoe weinig genuanceerd dan ook, de kijker leerde begrijpen, hoe de vooraanstaande communist Leonhard, na zijn terugkeer uit de Sovjet-Unie steeds meer ge schokt door de politieke ontwikkelingen in Oost-Duitsland, tot het besluit kon komen, te vluchten naar Tito's Joego-Slavië. De programma's van Nederland 1 en 2 boden gisteravond weer geen directe en passende aansluitingen; wij wilden de Amerikaanse filmdocumentaire over Ma rilyn Monroe zien en kozen dus voor het tweede net. Die keuze werd allereerst be loond met de film „The Sound of Mur der" van de serie Desilu Theatre; deze rolprent was even spannend als bizar en.een tikkeltje ongeloofwaardig. In zijn filmbiografie van' Monroe slaag de de Amerikaanse producer David Wol per er zeker in, een indrukwekkend en soms ontroerend beeld te geven van het trieste leven van een meisje, dat het na een ellendige jeugd tot een wereldfaam van vaak twijfelachtig allooi bracht. Jammer genoeg bleven de makers, die nogal diep in het leven van Monroe wroetten, wat aan de oppervlakte, waar het om de film „The Misfits" naar het scenario van haar beroemde derde man, Arthur Miller, ging. Deze rolprent was zeker van grote betekenis in het zo ge havende en triest geëndigde bestaan van een meisje, dat door haar labiliteit en hang naar het geluk, voorbestemd scheen voor het ongeluk. J. Damshuizer geval een onbetaalbare kracht, ook als het om theaterwerk ging; dit ervoeren wij een paar jaar geleden toen in het Hol land Festival zijn „II mondo della luna" ging; wij wisten het door kennismaking met zijn „L'isola disabitata" alsook met zijn onvoltooide „Orfeo" en vonden het thans bevestigd met „Le Pescatrici". HAYDN SCHREEF dit in buffo-stijl ge concipieerde maar met elementen van de opera seria uitgewerkte muzikale schouw spel op een tekst van Goldoni, wiens theater-genie voor de nodige speelscènes zorgde, maar de vrij eenvoudige st .f nog al breedvoerig uitspon. Het gaat in het stuk om het opsporen van een erfprinses die, onbekend met haar afkomst, op een vissersdorp bij een oude visser armelijk leeft, doch uiteindelijk als vorstin de plaats kan verlaten, nadat reeds twee vis sersmeisjes, die er zelfs hun vrijers voor in de steek wilden laten, als kandidaten door de mand gevallen waren. Het komi sche element is toebedeeld aan laatstge noemd viertal, twee sopranen en twee tenoren, die in de dames Bonifaccio en Martino door behendige actrices en vaar dige coloratuurzangeressen, en in de he ren Aragall en Grilli. door doorgewinterde buffospelers met vlotte stemtechniek be zet waren. In de rol van de gezochte prinses Eurilda domineert het hoogdra matische karakter van het werk; de alt Ruza Pospis wist hiermee de overtuigen de sfeer te scheppen van het andere uiterste van dit „dramma giocoso". De bas Carlos Feller, in de rol van de ver meende vader van de verloren prinses, manifesteerde zich eveneens gunstig in dit seria-karakter. Bij dit alles trof de be kende bariton Ugo Trama, als vorst Lin- doro, tezamen met Roza Pospis de voca le glanspunten van deze creatie, waarin overigens niets middelmatigs, zomin in strumentaal als vocaal te beluisteren was. DE KLEINE KOORSCèNES werden vertolkt door het Nederlandse Kamer koor en als orkest werkte mee het Ne derlands Kamerorkest. Het muzikale ge heel verliep als 't ware moeiteloos onder de beproefde leiding van Alberto Erede. Het is nochtans geen geringe opgave, want Hayde heeft blijkbaar voor dit werk over een team uitgelezen vocalisten be schikt en er zijn partituur naar ingericht, zonder beroep te doen op aftandse colo ratuur passages. Deze moeilijkheidsgraad is wellicht oorzaak geweest dat het werk opgeborgen werd en ons nu na 195 jaar als noviteit opgediend wordt, om dan mis schien weer voor lange tijd onder te dui ken. Aan de montering in prachtige decor» en kostuums van Jörg Zimmermann, als mede aan de regie van Werner Diiggelin dankte deze kennismaking met dit herbo ren Haydn-werk het noodzakelijke visuele en activerende element, dat het mede tot een briljant succes maakte. Ruzla Pospis, Carlo Feller en Ugo Trama in „Le Pescatrici".

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6