Akkoord voor drie jaar gesloten Lonen in Groot-metaal kunnen jaarlijks met 5 pet stijgen Vakantietoeslag wordt 6 pet Feestvieren bij de koningin thuis HET W hamol weer vandaag! Ex-personeel Beijnes krijgt slotuitkering Claus von Amsberg en John de Rooy zagen elkaar terug Verloofd paar naar Raad van State Eerste klokken voor raadhuis van Velsen Binnenkort aan besteding van droogdok IJmuiden BUITEN EN BINNEN Dè weg V Voor modieuze dames- en teenerkleding PROMENADE-CONCERT N. PH. 0. BUITENGEWONE VERF Woensdag: Gehaktdag Keurslagerij BUTTER Boumedienne zoekt opvolger voor Ben Bella pagina Foto's van de verloving pagina 7 Leontev sprak in Tilburg pagina li In de krant van heden: Verdeling Het woord is aan Zonnige perioden Aan het strand PSP-fractie in Den Haag tegen gelukwens Een noviteit voor Kennemerland Donderdag 1 juli a.s- in het Concertgebouw te Haarlem FLEXA DEALER De Wolf van 1853 Wegens vakantie GESLOTEN FRUITHANDEL P. J. BOOY 50e JAARGANG NUMMER 197 DINSDAG 29 JUNI 19 6 5 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER W IJ K EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije In de metaalindustrie zijn nieuwe C.A.O.'s voor de 200.000 handarbeiders en 45.000 beambten afgesloten, die een looptijd krijgen van 1 juli 1965 tot 1 no vember 1968. De belangrijkste punten eruit zijn: Onmiddellijke halvering van het werknemersaandeel in de ziekte kostenpremie tot een kwart in plaats van de helft. Jaarlijks in totaal 5 percent ver betering van loon- en arbeidsvoor waarden. Met ingang van volgend jaar 6 per cent vakantietoeslag. Een jaarlijks per 1 juli toe te kennen of voor het volgend jaar te reser veren extra-loonsverhoging van 2 per cent om eventuele duurtestijging van meer dan 1 percent op te vangen. Een streven naar één C.A.O. voor het gehele personeel. Minimumloon op 23 jaar. Uit de jaarlijkse 5 percent moet, behal ve de loonsverhoging, onder meer het vol gende komen: inbouw van huurcompensa- ties, ook voor jeugdigen en vrouwen; ver lenging van vakantie voor jeugdigen tot 4 weken en voor 55-jarigen en ouderen met 2 dagen; en werktijdverkorting per 1 juli 1967 tot 43K uur. Vrouwen krijgen volgens de nieuwe C.A.O. voor gelijk werk hetzelfde betaald als mannen. Maar er is bij bepaald dat dit niet tot „een verhoging van de feitelijke bruto verdien sten" moet leiden, evenmin als het ver vallen van een aantal gemeentegroepen en het tarief-onderscheid. Nu er een akkoord is over de C.A.O., wordt nog over een aantal punten ver der gepraat tussen de werkgevers en werk nemersorganisaties, onder meer over pensioensherzieningen. Er is angstvallig in het midden gelaten of de C.A.O. nu een minimum- of een maximumovereen komst is. Het onder of boven de normen gaan is nog aan een toetsingsprocedure onderhevig. Een herziening van het loon- beleid zal in de toekomst in dit opzicht de werking van de metaal-C.A.O. bepalen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6, 7 Beeldverhalen 2, 10 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v. 9 Kunst 9 Feuilleton 10 Economisch nieuws II Scheepsberichten II Beurs 11 Sport 13 Topstj 17 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's antwoordelijkheid voorstaan. Niet alleen voor de metaalindustrie wordt de nieu we stap van belang geacht, maar in we zen voor het gehele Nederlandse bedrijfs leven. Gehoopt wordt dat de centrale overheid duidelijk wil erkennen dat dit de weg is die zou moeten worden gegaan, omdat, naar partijen menen, alleen op deze wijze de mogelijkheden te realiseren zullen zijn. Ir. Ruempol, die van 1 juli af ir. K. van der Pols zal opvolgen als voorzitter van het bestuur der afdeling sociale zaken van de werkgeversfederatie metaal- en elektrotechnische industrie (F.M.E.) om dat de heer Van der Pols algemeen voor zitter der F.M.E. wordt, heeft nog opge merkt dat partijen zich hebben gereali seerd dat de loonkostenstijging en de zgn bijsturingsclausule een zware last leggen op de bedrijven. Men realiseert zich ook dat voor vele bedrijven moeilijkheden kunnen ontstaan de daaraan verbonden kosten op te vangen. Daarom is het over- eengekomene alleen bereikbaar door een grotere produktiviteitsverhoging. Per 1 juli a.s. wordt de verplichte pre miebetaling ziekengeld handarbeiders ver vangen door een verdeling waarbij de werkgever driekwart van de premie voor zijn rekening neemt en de werknemer een kwart (was: elk de helft; de werknemers hadden gevraagd één percent in plaats van 3.65 percent). Dat betekent onder meer dat alle ondernemingen die voor de Ziektewet gebruik maken van het omslag stelsel voor de handarbeiders 1.83 per cent minder ziektewetpremie van die werknemers zullen gaan inhouden. De werkgevers waren voorshands niet bereid verder te gaan teneinde de werknemers nog belang te laten houden bij de hoogte van de premie. Per 1 juli zullen de loontabellen voor de handarbeiders op een meer systemati sche wijze worden opgebouwd. Voorts vervalt in de CAO-handarbeiders het on derscheid tussen wél en niet in tarief werkende ondernemingen. Voor alle on dernemingen wordt ingevoerd een mini mum gemiddelde uurverdienste van vijf tien percent boven de persoonlijke mini mum uurlonen per werkklasse. Verder wordt de aanbeveling in beide CAO's tot het vrijaf geven voor door de vakverenigingen georganiseerde cursus sen omgezet in een verplichting. Tezamen met het verlof voor het bijwonen van bondsraadsvergaderingen e.d., wordt in totaal per onderneming in beginsel niet meer vrijaf gegeven dan één dag per jaar per tien georganiseerde werknemers. De ze vrije dagen worden doorbetaald. Op een persconferentie is gisteren dui delijk gesteld dat partijen in de nieuwe overeenkomsten als duidelijk uitgangs punt het eigen beleid en de eigen ver- Hamerling: Geen grootheid kan gedijen, die niet haar wortels heeft in het hart van haar eigen tijd. (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK, 29 juni. Fotograferen bij de koningin thuis op het gazon: zeventig fotografen in een lange rij, een groepje „toeziende" journalisten en een verloofd paar, dat stevig hand in hand langs de lenzen wandelt. Ook langs die van John de Rooy, wiens allereerste foto van prinses Beatrix en Claus von Ams berg voor een vervroegde verloving zorgde: „Ach, Sie kenne Ich doch", zei Claus opgewekt. De heer Bischoff van Heemskerck, hof- dignitaris, liep er fraai tussen door, in een met verfijning opgesierd tropenuni- form (want het was nu eenmaal schoon weder) en zonder dat er overigens voor hem veel te regelen leek. Hoewel in de verte tussen per traditie hoog opgaand ge boomte een groepje forse marechaussees gereed stond om al te lastige lieden van de keurig afgestoken grasperkjes te jagen behoefde er geenszins te worden ingegre pen. Opgesteld in groepjes fotografeerden Nederlands bezadigde paperazzi de ko ninklijke familie rond de verloofden. Prin ses Simone, vrouw van prins Aschwin, prinses Armgard, de koningin, de prins, Beatrix, Claus, Irene, Margriet, Christina, Sigrid Jencquel-von Amsberg, Theda von Amsberg, Hugo en Pieter. In en achter de tuinstoelen. Later nog eens op het bordes („Pappie, kom je ook even," riep de ko ningin tegen prins Bernhard die even was weggelopen). Hoewel een enkele RVD-functionaris de herinnering aan de rumoerige tonelen op de verlovingsdag van prinses Margriet en Pieter maar nauwelijks te boven leek („Toe, heren help mij nou toch") ging het allemaal uiterst ordelijk. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden. Iets warmer. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een hogedrukgebied versterkt zich in in onze omgeving. Ook morgen zonnig en goed strandweer met een zwakke tot matige, meer noordelijke wind. In de middag 18-20 gr., zeewater 15 gr. Vooruitzichten: Zonnig, met een langzame stijging van temperatuur. Advertentie Gezond bruin met. hamol ultra Voor de tere huid flOf! plilS llltra De Belgische mevrouw Legros en haar dochters Anne en Chanta maakten deel uit van een groep van negentien blanke gijzelaars die door Kongolese rebellen maandenlang zijn vastgehouden. De groep werd bevrijd door een afdeling van het Kongolese leger. De heer Legros was met die afdeling meegetrokken in de hoop zijn vrouw en kinderen nog levend te vinden. Voor de aan komst van de moeder en haar twee dochtertjes in Leopoldstad bestond grote belangstelling. (Telefoto) Huldebetoon Zo niet tijdens de zeer korte rijtoer voor de paleishekken langs, die ontaardde in een wild, stoffig en zo nu cn dan tame lijk gevaarlijk huldebetoon van overigens niet in grote massa's verschenen oranje klanten, waarbij het leven van een enkele fotograaf niet werd geteld. Een tiental mensen smakte van een rijdende vracht wagen, kleine kinderen werden huilend meegesleurd door vaders, die een krach tig „Oranje boven" wensten aan te hef fen, politiepaarden stampten en de mare chaussee trok, zoals dat heet een cordon. Zuchtend van verlichting zag een agent de zwarte wagen, weliswaar enigszins gedeukt, weer de paleishekken binnen rij den, maar binnen enkele seconden staar de hij ontzet, doch machteloos opnieuw naar een onordelijke wriemelende massa lieden, onder wie een oude heer met baard, die een bosje anjers wierp: Claus von Amsberg had zich met zijn verloofde opnieuw aan een toertje buiten de hekken van het witte paleis gewaagd. 's Avonds ging het allemaal heel wat rustiger. De oranjevereniging Baarn had vele kinderen een lampion ver schaft om hen in lange optocht langs het bordes te voeren, waarop de ko ninklijke familie zich had verzameld De heren in smoking, de dames in avondtoilet. Prinses Beatrix droeg een wit zijden mantel met hermelijnen kraag en zilveren avondschoentjes. Wel iswaar werd er niet gefotografeerd, aan gezien de fotografen vonden dat zij te ver weg stonden om redelijk te kunnen werken, maar het was toch een boeiend vertoon. Achterwaarts Sommige kinderen weigerden het bal lonnetje los te laten, dat zij voor de pa- leistrap moesten laten vliegen, anderen deden het slechts met de grootste tegen zin. Rillerige kleintjes in gymnastiekpak- jes stapten parmantig voorbij, bloemen werden aangedragen, cadeaus overhan digd en tot niet geringe verbazing van uw verslaggever slaagden alle functiona rissen erin waardig en soms zelfs achter waarts de trap weer af te dalen. „Meneer," zei een grote man somber, want hij was niet tot de optocht toegela ten hoewel hij plichtsgetrouw een lam pionnetje én een oranjevlaggetje torste, „meneer, het huilen staat die kinderen na der dan het vlaggen." Hetgeen een tref fende gedachte was bij het stil-aan val len van het duister. Prinses Beatrix en haar verloofde, de heer Claus von Amsberg, zullen woens dagmiddag om drie uur een bezoek bren gen aan de Raad van State in Den Haag. Voor de volgende dag eveneens 's mid dags om drie uur, staat op het program ma een ontvangst door de koningin op paleis Huis ten Bosch, waarbij het corps diplomatique met de verloofden kennis zal kunnen maken. Na de felicitatie-rede van burgemees ter Kolfschoten is gisteren in de verga dering van de Haagse raad een incident ontstaan toen de heer L. J. Bot (P.S.P.) namens de tweemans-fractie van de paci fisten verklaarde niet in te stemmen met de gelukwens aan het verloofde paar. Burgemeester Kolfschoten onderbrak hem echter met de opmerking: „Ik be grijp uw opmerking, maar die is niet in overeenstemming met de orde. Dit kan geen aanleiding zijn tot een publieke dis cussie". Het raadslid Bot verklaarde ver volgens zich hierbij neer te leggen. Bij het nieuwe raadhuis van Velsen, dat in augustus zal worden betrokken en in september officieel in gebruik geno men zal worden, zijn nu de eerste klok ken gearriveerd voor het carillon. De andere klokken, die de n.v. Eijs bouts te Asten goot, zullen dezer dagen aankomen op Plein 1945 te IJmuiden. Het carillon zal in de loop van volgende week worden opgehangen in de toren van het nieuwe raadhuis. Ruim vierhonderd werkers van de voormalige N.V. Beynes in Beverwijk zullen dezer dagen een slotuitkering ont vangen die varieert van 54 tot 548. Dit laatste bedrag ontvangen de ongeveer 230 man die ten minste tien jaar in dienst geweest zijn van het bedrijf, dat midden 1962 de produktie stil legde in verband met de steeds verder gaande concentra tie in de wagonbouw. Het geld zal wor den uitgekeerd uit het overbruggings fonds dat in die tijd is gesticht door de vakorganisaties, Beynes en de Verenigde Machinefabrieken. Meer hierover op pagina 2. De politie had gistermiddag de grootste moeite het enthousiasme te beteugelen van de honderden die het verloofde paar, prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg de hand wilden drukken toen deze zich voor een korte rit buiten de tuin van paleis Soestdijk waagden. De ont moeting tussen Claus en het Neder landse volk is een groot succes, dat bleek wel. Binnenkort kan de (waarschijnlijk on derhandse) aanbesteding voor een nieuw droogdok van het staatsvissershavènbe- drijf in IJmuiden worden verwacht. Aan hei schetsontwerp wordt thans de laatste hand gelegd. Verwacht mag worden, dat het nieuwe dok eind volgend jaar in ge bruik zal kunnen worden genomen. Het nieuwe dok, ter vervanging van het ruim vijftigjarige huidige droogdok, zal 65 meter lang, twaalf meter breed zijn; het hefvermogen moet 600 ton bedragen, Hierdoor zal het in staat zijn de grootste eenheid van de Nederlandse vissersvloot te ontvangen. Er zullen echter nog be langrijke werkzaamheden in IJmuiden moeten plaats hebben alvorens 't zover is. Zo zal er een zo genoemde toegangs- steiger moeten worden gebouwd en zul len er omvangrijke baggerwerkzaamhe- den moeten worden verricht. Het nieuwe dok krijgt een rijdende kraan met een hefvermogen van drie ton. welke over de gehele lengte van het dok kan rijden. Het nieuwe dok komt iets dichter bij de trawlerhaven dan het hui dige, maar eveneens achterin de vissers haven. Plaatsing in de haringhaven zou het tijdrovende en dure baggerwerk overbo dig maken, maar de haringhaven is nog niet voltooid: de bedoeling is, dat er nog een groot stuk bij komt. Niet te voorkomen is, dat er volgend jaar een dokloze periode van enkele maanden te IJmuiden zal zijn. Advertentie Croniestraat Een beperkt aantal kaarten tegen de reductie-prijs van ƒ1.50 kan worden afgehaald aan de bureaus van DE IJMUIDER COURANT op woensdag a.s., en indien voor radig op donderdag a.s. Zie de bon op pagina 9. FLËXA Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 61% Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 Hoofdstraat 140 - Santpoort - Tel. 7361 Dan kost ons prima MAGER - VLEESGEHAKT, 500 gr. l.«8 100 gr. PALINGWORST 39 ct Spaar onze Coté-zegels, 40°/o SPAARWINST KENNEMERLAAN 43 - 45 van donderdag 1 juli t/m woensdag 14 juli v.h. H. BORST Kennemerlaan 32 - Telefoon 4331

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1