Amerikaanse Congresmissie wil toenadering Johnson-De Gaulle Republikeinse groep liet zich in Parijs voorlichten T reinbotsing in West-Berlijn HET WEER Ook Australiërs vechten sinds dinsdag in Vietnam Strijd nadert Chinese grens Spitsuur met oranje li tintje in Den Haag Beatrix en Claus maakten rijtoer door de hofstad HOFNAR Nieuwe schoonheid voor u, mevrouw! SCHERK Zeker twintig ernstig gewonden Jongens lieten een trein stoppen Financiële vergoeding voor vervullen van dienstplicht Overeenkomst over de „Rann" van Roetsj Beatrix en Claus naar Amsterdam Verdediging PROMENADECONCERT N.PH.0. 6 SIM W.A. YERW0ERD en ZONEN CAFÉ „ZEEPOST", Het woord is aan Herwaardering Onrust in Zuid-Amerika pagina 5 Heksenketel in Wall Street pagina 13 In de krant van heden: Lagere middagtemperaturen Aan het strand Een noviteit voor Kennemerland Donderdag 1 juli a.s- in het Concertgebouw te Haarlem Hulp Uitslui Ct KOLEN De koffie is klaar 50e JAARGANG NUMMER 198 WOENSDAG 30 JUNI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. vfin der Mije Baer-Oberdorf: De geschiedenis verheerlijkt velen, die in de grond slechts slachtoffer WASHINGTON (Reuter). President Johnson moet proberen in Parijs tot overeenstemming te komen met president De Gaulle. Hij moet pogen de meningsverschillen tussen de Verenigde Staten en Frankrijk uit de weg te ruimen. Tot die conclusie zijn vier republikeinse leden van het Amerikaanse Congres gekomen die vorige maand naar de Franse hoofdstad zijn gereisd om zich te verdiepen in de oorzaken van de tweespalt tussen hun land en Frankrijk. Ook hebben zij een studie gemaakt van de moeilijkheden die de NAVO onder vindt. De commissie-van-vier heeft haar opvattingen voorgelegd aan de republi keinse leden van het Huis van Afgevaardigden. Zij bestrijdt de in de Verenigde Staten nogal verspreide opvatting, dat president De Gaulle een soort „Frans fenomeen" is en dat hij zich uitsluitend laat leiden door aspiraties die zijn gericht op de eer en glorie van Frankrijk. De vier Congresleden willen dat: de Verenigde Staten Frankrijk als kemmogendheid erkennen; er regelingen worden getroffen om West-Europa mee te laten spelen bij het uitstippelen van de politiek op kernge bied; er naast de militaire groep van de NAVO een permanente dilpomatieke groep in het leven wordt geroepen, waar in alle NAVO-landen zijn vertegenwoor digd en die de NAVOraad op politiek ge bied moet bijstaan; voordat een topconferentie in NAVO- verband bijeen wordt geroepen, waarop plannen worden opgesteld voor grotere samenwerking tussen en nauwere asso ciatie van de NAVOlanden bij het techno' logisch onderzoek, de financiering van de defensie en de besluitvorming op strate gisch gebied wordt geregeld. Kernzwaard BERLIJN (AP). Twee ondergrondse treinen zijn vanochtend in West-Berlijn met elkaar in botsing gekomen. Volgens de eerste berichten zijn zeker zestig mensen gewond. De toestand van twin tig hunner zou ernstig zijn. Het is het eerste ernstig ongeluk, dat zich sedert 1912 bij de Berlijnse onder grondse heeft voorgedaan. Uit alle delen van de stad zijn reddingsploegen naar de plaats van het ongeluk gestuurd. Het ongeluk gebeurde op het drukke traject tussen het station bij de dieren tuin in het centrum van Berlijn en het Hansaplein. De Republikeinen dringen aan op een grondige herwaardering van de Ameri kaanse politiek tegenover Frankrijk, ze wijzen op de grote kwaliteiten van De Gaulle als staatsman en man die het her boren Frankrijk bezielde. Ze menen dat de inspanningen van Frankrijk op wetenschappelijk, industri eel en technologisch gebied, die culmi- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Sport 7, 15 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Topsy 12 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand 14 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen een kleine buienkans, maar overwegend zonnig met goed strand weer. Zwakke wind tussen noord en noordoost. Overdag ongeveer 20 gr., zeewater 15 gr. V ooruitzichten: Niet geheel stabiel, maar wel zomers. Vier belhamels van om en nabij acht. tien jaar hebben gisteravond de trein uit Roodeschool, die omstreeks kwart over acht op station Groningen-noord zou arri veren, even voorbij de spoorbrug over het Van Starkenborghkanaal tot stoppen ge dwongen. De bestuurder zag een obstakel op de rails en bracht de trein tot stilstand. Het bleken vier knapen te zijn, die op de rails hadden plaatsgenomen. Toen de trein ge stopt was traden zij nog brutaliserend te genover het spoorwegpersoneel op en gin gen er daarna vandoor. Later werden zij weer gesignaleerd boven op de spoorbrug. Zij hadden toen grint op de rails gelegd voor een volgende trein die er met veel lawaai doorheen reed. De Groninger politie wist de belhamels te omsingelen met inschakeling van poli tieauto's en motoren. In samenwerking met het personeel van de trein gelukte het drie knapen aan te houden van zeven tien, achttien en negentien jaar. Zij zijn ingesloten. Het onderzoek duurt voort. neerden in de vorming van het Franse kernzwaard", niet met succès bekroond hadden kunnen worden als De Gaulle de niet alleen in Frankrijk, maar ook in de rest van West-Europa sluimerende krach ten niet gewekt had. Naar het oordeel van verscheidene le den van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer, belast met de schriftelijke voorbereiding van het ont werp van wet tot wijziging van de dienst plichtwet en van de wet gewetensbezwa ren, brokkelt de algemene dienstplicht verder af. Zij herinneren er in het eindverslag over de voorgestelde wetswijziging aan dat die algemene dienstplicht was geba seerd op de gedachte, dat elke Nederlan der die daartoe in staat is zijn plicht je gens het vaderland heeft te vervullen. De last was voor allen die hem konden dra gen. Hoe meer wettelijke vrijstellingen er komen des te groter wordt de ongelijk heid van lasten, welke moeilijk verdedig baar is, aldus deze leden. Als compensatie van genoten vrijstel ling heeft men wel gepleit voor een be paalde belasting, op te leggen aan hen die zonder afgekeurd te zijn - van het vervullen van de dienstplicht zijn vrij gesteld. Naar de mening van deze leden is het beter, ook op praktische gronden, hun die wel dienstplicht vervullen een redelijke fi nanciële vergoeding te geven. Zij hopen dat de thans in voorbereiding zijnde plan nen daartoe spoedig zullen worden gera- liseerd. NEW DELHI (Reuter) Vandaag zul len Pakistan en India in New Delhi een akkoord over de omstreden vlakte van Koetsj ondertekenen. Een bestand zal morgen van kracht worden. Men meent dat beide landen hun troe pen zullen terugtrekken en een systeem van politiepatrouille zullen bespreken. Tenslotte zal op ministerieel niveau over een regeling worden gesproken. Mocht dit overleg falen dan zullen de twee lan den zich onderwerpen aan een onpartij dig scheidsgerecht, zoals in het Indisch- Pakistaanse verdrag van 1960 is gere geld. Het standpunt van India in het geschil om de onbewoonde vlakte is dat het ge hele gebied Indisch grondgebied is. Paki stan is van mening dat het noordelijke gedeelte Pakistaans is. u-aren lis!# l -nü,,r-ir - Hlbijji: iiiifiiiiiiiiii ijiihii; De strijd in Vietnam wordt steeds heviger. Op vele plaatsen is de Viet- cong in de aanval. Amerikaanse pa rachutisten worden door helicop ters naar bedreigde stellingen ge bracht. Zij vechten daar samen met Zuidvietnamese troepen. De eerste gecombineerde actie waarbij lucht landingstroepen onmiddellijk naar het front werden gebracht, vond plaats dertig kilometer ten noorden van Saigon. (Telefoto) Prinses Beatrix en haar verloofde zullen zaterdag Amsterdam bezoeken. Het pro gramma in de hoofdstad, dat geheel door het hof is geregeld, ziet er als volgt uit: Om half twaalf ontvangst op het stadhuis, om half één lunch bij burgemeester Van Hall thuis, om twee uur rondvaart door de grachten, om vier uur ontvangst in het havengebouw. Gemeentelijke autoriteiten en vertegen woordigers van het culturele, sociale en zakenleven zullen dan hun opwachting maken. Over twee weken zal het verloofde paar Rotterdam begroeten. BIEN HOA (AFP, AP en Reuter). - Sinds dinsdag vechten ongeveer vijf honderd Australische soldaten naast Amerikanen en Zuidvietnamezen bij de luchtmachtbasis Bien Hoa tegen een macht van duizenden Vietcongstrijders. Zij zijn met helikopters naar het ge- Een dame in Londen heeft medege deeld, dat zij, toen ze bij een zeer be knopte bikini zocht om de wasvoor schriften van de fabrikant te vinden, inplaats daarvan een etiket vond met het advies: „de fabrikanten van dit kledingstuk raden u aan, lessen in karate te nemen". Een beperkt aantal kaarten tegen de reductie-prijs van ƒ1.50 kan worden afgehaald aan de bureaus van DE IJMUIDER COURANT op woensdag en indien voorradig op donderdag a.s. vechtsterrein gebracht. Amerikaanse bommenwerpers naderen met hun aan vallen steeds dichter de grens van com= munistisch China. Dinsdag bombardeer den zij onder andere gebouwen in Thoean Sjaoe, 240 kilometer ten noorden van de Noordvietnamese hoofdstad Ha noi. Deze plaats ligt slechts 130 kilo meter ten zuiden van de grens. De strijd in het vaak ondoordringbare oerwoud wordt op vele plaatsen steeds heviger. In een gebied van duizenden vierkante kilometers dat ongeveer vijftig kilometer ten noorden van Saigon begint heeft de Vietcong haar strijdkrachten te ruggetrokken. Dat gebied is sinds het begin van de strijd onbetwist in handen van de opstandelingen. Amerikaanse en Zuidvietnamese para's zijn er een offensief begonnen. Zij heb ben kennelijk een basis van de Vietcong onder de voet gelopen, doch hebben geen contact gemaakt met de hoofdmacht van de Vietcong die consequent een ontwij kingstactiek toepast. De strijd bij Bien Hoa is hevig. De Vietcongstrijders hebben een tegenaanval ingezet. In het centrale bergland van Vietnam is de Vietcong een aanval be gonnen op de stad Dak Soet en op het marinecentrum Nha Trang. Ook in de on middellijke omgeving van Saigon wordt gevochten, onder andere in de provincie Binh Doeong. De Russische premier Kosygin heeft dinsdag gezegd dat de Verenigde Staten erop moeten rekenen dat de communisti sche landen hun hulp aan Noord-Vietnam zullen uitbreiden. Hij drong er bij Wash ington op aan de bombardementen te sta ken en de Amerikaanse troepen uit Viet nam terug te trekken. „De Sovjet-Unie wenst naleving van het akkoord van Genève en toekenning van het recht van zelfbeschikking aan de bevolking van Vietnam", aldus Kosygin. Een enthousiaste ontvangst is prinses Beatrix en haar verloofde gisteren ten deel gevallen in Den Haag. Gistermorgen had het er nog naar uitge zien dat de belangstelling voor de rijtoer van het verloofde paar niet zeer groot zou zijn, maar toen de kantoren uitgingen kwamen zeer velen op de been en tijdens de rijtoer stonden tienduizenden langs de route opgesteld, waarbij het vooral op de Vijverdam, Kneuterdijk, het Plein 1813 en bij Huis ten Bosch zeer druk was. De feestelijke stemming in Den Haag duurde ook 's avonds voort. Op het plein tje voor het gebouw van de Hoge Raad gaf de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van eerste luitenant A. Posthumus een populair concert, dat door enige hon derden mensen werd bijgewoond. Na het diner op Huis ten Bosch ging burgemeester Kolfschoten de hoge gasten afhalen voor het vuurwerk. Langs de rou te, die door het Haagse Bos voerde, ston den honderden fakkeldragers opgesteld, die glans gaven aan de rit naar het Ma lieveld. Na het vuurwerk liepen enthousiaste Ha genaars de afzettingen omver en storm den juichend en joelend het Malieveld. Een kwartier lang was het Malieveld één absolute, geëmotioneerde chaos. Een dich te, jubelende mensenzee drong op tot voor het podium en omspoelde de hofauto met prinses Beatrix en Claus von Amsberg. Agenten te voet, motorrijders, marechaus- see's en politieruiters wrikten de wagen met het verloofde paar uit de hecht op eengepakte menigte los. De auto met ko ningin Juliana en prins Bernhard raakte in het gewoel volkomen achterop. Zes an dere hofauto's met hoge gasten bleven steken en konden pas vertrekken toen de geestdrift een ietsje was geluwd. Voordat de rijtoer begon hadden Bea trix en haar Claus de Staten-Generaal (zonder P.S.P. en C.P.N.) stormenden hand genomen. Een spontaan gezongen „Wilhelmus", een hartelijk „Lang zullen ze leven" en een helemaal in de war ge- Minister-president mr. J. M. L. Th. Cals brengt in de Trèveszaal een toost uit op het verloofde paar. De foto toont de koningin, prins Bern hard, Claus von Amsbergprinses Beatrix en premier Cals. lopen tijdschema zijn daar de bewijzen van. De ontvangst, die koningin en prins en het verloofde paar in de ridderzaal werd aangeboden, begon wat stijf formeel. De feestelijke versieringen en de aan de ko ningin aangeboden bloemen konden niet verhullen dat twee fracties niet op de bij eenkomst aanwezig waren: de pacifisten en communisten. Zij konden ook niet ver hullen dat een deel van het parlement niet zo erg gelukkig was met deze ont vangst. Claus von Amsberg keek gespan nen rond toen hij zich met zijn aan staande schoonfamilie in het midden van de zaal opstelde. Het zou weer een zwaar examen worden. Maar toen iedereen aan de hoge gas ten was voorgesteld en de voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman in een hartelijk^ toespraak herinnerd had aan de oude band tussen Nederland en ofanje gaven ook de meest kritische gasten zich gewonnen. (Zie verder pagina twee). Advertentie Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier). Voor een snelle, succesvolle schoonheids verzorging zijn de Scherk crèmes ideaal! En... voor èlk type huid is er de juiste Scherk schoonheidscrème. Tubes van 3,-en ƒ3,85. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Gebruik ook Scherk Gezichtslotion (fla cons v.a. ƒ2,95) en de nieuwe Scherk Gezichtsmelk (flacons ƒ4,95) voor reini- ging. Vanaf heden is Kanaalstraat 66, GEOPEND des morgens om 11 uur.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1