Christine Truman schonk het Britse publiek zege op Richey Margaret Smith boekte een record: zege in 32 minuten r HOE IS HET ONTSTAAN) n KIESPIJN? (X) Supertreinen gaan door Europa rijden J fÜn; /0\ WITTE KRUIS Kangoeroe] acht in Wassenaar Roemers treedt al in oktober af Kamerlid in de bres voor personeel Wester Suiker WOENSDAG 30 JUNI 1965 7 Jeugdschakers komen in juli naar Den Haag Nederlandse roeiers naar Henley en Luzern Wèg pijn Als u poeders kiest! MOLENDIJK Dit woord: Bil AK Dit woord: KORNUIT Dit woord: PELUW Dit woord: WAAG In Den Haag wordt van 5-13 juli a.s. de jeugd-schaakolympiade gehouden. Aan dit toernooi, dat eens in de twee jaar plaatsvindt, nemen acht landenteams met elk vier spelers deel. Voor Nederland komen uit: Rob Har- toch (Nederlands jeugdkampioen), Hans Ree, Leo Kerkhoff en N. Schouten. Christine Truman, de lieveling van het Britse tennispubliek, heeft op de tweede Wimbledondinsdag nog eens onderstreept, hoe Engeland op zijn sterkst terugvecht, wanneer de ondergang nabij lijkt. De lange, blonde Christine, die als niet geplaatste speelster al in de tweede ron de van de als zesde geplaatste Carol Graebner had gewonnen, kwalificeerde zich voor de halve eindstrijden door een driesets-zege op de Amerikaanse Nancy Richey, die vierde stond op Wimbledon's ranglijst: 6-4, 1-6, 7-5 waren de cijfers. Nancy Richey, het 22-jarige Amerikaan- tje, spelend in shorts met pijpen tot op de knieën alsof zij de tennisbroek van haar broer Cliff een middagje had mo gen lenen en met een zonneklep, die her inneringen opriep aan de dagen van He len Wills, begon in hoog tempo te scoren, Haar snel genomen, zwiepende ground- strokes, vlogen naar de hoeken, die voor de alles behalve snelvoetige Engelse on bereikbaar bleken te zijn. Maar de start van het eenzelvige Ame rikaanse meisje was als van een sprinter, die de tienduizend meter gaat lopen. En toen zij eenmaal na twee doorbraken op Truman's service met 0-3 voorstond, kwam haar tegenstandster, die geen spoor van verontrusting toonde, terug met sterk gevarieerd spel, gevarieerd in lengte, in vaart en de afwisseling van volley en drive. Toen de Engelse haar normale spel eenmaal had gevonden, bleek het volledi ger dan het tennis van Nancy Richey, on danks het gebrek aan atletische kwalitei ten bij een smashkans kon mej. Tru man geen vijf centimeter van de grond komen en ondanks haar nogal zwakke backhanddrive. Driemaal ging zij door de Amerikaanse service heen: 6-4, verloor daarna ineens kansloos in een bombarde ment op haar backhand al haar service games: 1-6, waarna de strijd voor de be slissende set weer geheel open was. Toen de Amerikaanse nummer een min der vast werd en minder controle had om de backhand van Christine te blijven be stoken, werd het na service-doorbraken over en weer en talrijke dubbelfouten 7-5 voor de Engelse. Het was geen geringe prestatie: voor de vierde maal had Chris tine Truman de lialve finales bereikt. In de overige kwartfinales leek het erop alsof het erom ging wie er het eerst de rackets weer in de hoezen kon stoppen. Maria Bueno deed er 34 minuten over om de Amerikaanse Jane Albert met 6-2, 6-2 te verslaan. Billie Jean Moffitt kon dit re cord niet breken, al was haar 6-2, 6-1 in 39 minuten op de als derde geplaatste Lesley Turner zeker zo indrukwekkend. Oudkampioene en favoriete voor de titel Margaret Smith won de onopzettelijke strijd tegen de klok tenslotte door in de meest eenzijdige partij van de dag de jeugdige Amerikaanse Justina Bricka een vroegere dubbelspelpartner van Mar garet in 32 minuten te verslaan. Toen het centre court zich weer oprichtte uit de dommel veroorzaakt door het sla perige tennis in de zomerzon, was de ar me Justina met 6-3, 6-0 verslagen. In de tweede set, die elf minuten duurde, had zij nog geen handvol punten kunnen sco ren. Van de Nederlanders, die nog op Wim bledon zijn, kwamen alleen Els Spruyt en Jennie Ridderhof voor een wedstrijd voor het troosttoernooi op de baan. Els Spruyt verloor met 8-6, 7-5 van de Zuidafrikaan- se mej. Emanuel en mevr. Ridderhof werd met 6-4, 6-4 door de Amerikaanse Alice Tym uitgeschakeld. Uitslagen: Gemengd dubbelspel: Howe- Baylon (Austr-Arg) Baulch-Allen (Austr-GB) 6-4, 6-3, Weedon-Nell Truman (ZA-GB) Lejus-Dmitrieva (Rusl) 6-2, 6-3, Stolle-Turner (Austr)-Ambrose-Am- brose (GB) 6-1, 6-0, Barclay-Durr (Fr) Knight-Knight (GB) 6-4, 3-6. 6-3, Ralston- Bueno (VS-Braz) Wooldridge-Williams (GB) 6-1, 6-4, Buding-Buding (Did) Fletcher-Clark (GB) 3-6, 6-2, 6-3, Sharpe- Lesh (Austr) Truman-Truman (GB) 6-2, 8-6. Herendubbel: kwartfinales: Ralson-Ri- chardson (VS) Howe-Krishnan (Austr- India) 9-7, 5-7, 7-5, 5-7, 6-4, Newcombe- Roche (Austr) Diepraam-Drysdale (ZA) 6-3, 2-6, 6-8, 7-5, 6-4. De Amsterdamse roeiers Herman Boe len en Jim Enters zullen van 30 juni t.m. juli in het Engelse plaatsje Henley deel nemen aan de jaarlijks Henley Royal Re gatta. Het tweetal komt uit in de twee zonder stuurman en de dubbel twee. Een sterke ploeg Nederlandse roeiers zal in Luzern op 10 en 11 juli in de Rot- see Regatta acte de présence geven. Jan Wienese, die zondag in Amsterdam be slag legde op de Hollandbeker, komt uit in het skiffnummer. Verder verdedigen de vier met stuurman van Laga, de vier zonder stuurman van Nereus, de twee zon der stuurman van Nereus en Triton en de acht van Njord de vaderlandse kleu ren. Advertentie Advertentie GEZICHTSMASSAGE incl. masker en make-up 6.90 KAP- EN SCHOONHEIDSSALON Santpoorterpl. 1 Haarlem - Tel. 60643. Bus 2-3-4-71 (Van onze correspondent) MüNCHEN Europa zal in de toe komst een net van superspoorverbindin gen krijgen, waarop treinen rijden met •nelheden van driehonderd kilometer en meer per uur en die niet alleen reizigers, maar ook personenauto's en vrachtwa gens vervoeren. De „Deutsche Bundes- bahn" houdt zich ernstig bezig met plan nen hiervoor en zal te zijner tijd met omlijnde voorstellen in openbaarheid tre den. Dat werd donderdag in München op de wereldverkeerstentoonstelling meege deeld ter gelegenheid van het bezoek van 220 journalisten uit vijftien Europese lan den. Professor dr. H. M. Oeftering, eerste pre sident van de „Deutsche Bundesbahn", ontwikkelde de gedachte naar aanleiding van de resultaten met de Japanse Tokai- dolijn: een a raison van drie miljard ge bouwde volkomen nieuwe spoorlijn. Hij zag geen enkele reden waarom in het dichtbevolkte, hoog-geïndustrialiseerde Europa, tussen de belangrijkste centra niet soortgelijke spoorlijnen aangelegd zouden worden. Op zulke verbindingen, bereden met treinen die een snelheid van driehonderd kilometer per uur halen, zou gebruik gemaakt moeten worden van de nieuwste vindingegn op het gebied van de automatisering. Het rijden op bepaalde baanvakken met tweehonderd kilometer per uur zoals dat tijdens de tentoonstelling door een speciaie trein gebeurt tussen München en Augsburg en zoals binnen enige tijd tus sen Hamburg en Hannover gaat komen, is een „overgangsmaatregel". In Wassenaar is de afgelopen dagen druk gespeurd naar ontsnapte kangoe roes. De dieren wisten zondagochtend door een gat in de afrastering van het landgoed Duindigt, dat toebehoort aan de kunstschilder mr. H. Jochems, te sprin gen. De meesten konden dezelfde dag nog worden gevangen. Gisteren echter ving men er nog een in de tuin van het Eer ste Kamerlid S. J. van den Bergh en liep er nog een over de Van Zuylen van Nye- veltstraat. Volgens de heer S. Beute, opzichter van het landgoed, valt niet met zekerheid te zeggen hoeveel kangoeroes tijdelijk van de vrijheid hebben genoten. Hij veronder stelde een twaalftal. „De jongen zijn niet eens veel kleiner dan de moeder en zo zitten ze in de buidel, zo springen ze weer rond," zo zei hij. In totaal zijn er rond 25 kangoeroes op het landgoed De voorzitter van het NVV de heer Roemers zal reeds in oktober van dit jaar aftreden en niet zoals eerder ge meld in de loop van het volgend jaar. In een communiqué van het verbondsbe- stuur staat dat „zowel het belang van het NVV bij een korte interimperiode als per soonlijke overwegingen" de heer Roemers er toe hebben gebracht te verzoeken de overdracht van het voorzitterschap eerder te doen plaats vinden dan was gepland. Het bestuur heeft zoals gemeld de heer H. Berends secretaris van het NVV voor de functie van de heer Roemers kandi daat gesteld. Margaret Smith vlug klaar met haar partij. Naast bivak komt in gelijke beteke nis bivouak voor. Men verstaat er on der: legerplaats onder de blote hemel. De werkwoorden luiden bivakkeren en bivouakkeren: de nacht onder de wape nen in de open lucht doorbrengen, lege ren zonder tenten, in tegenstelling tot kamperen (in tenten) en kantoneren (in huizen). Men leidt gewoonlijk bivak af van de Franse woorden bi vac en bivouac; bi vouac zou weer komen van de Neder duitse vorm bi wake of biwacht. Met dit woord zou dan een bij-wacht, een afzonderlijke, vooruitgeschoven wacht post zijn bedoeld. In de 19de eeuw vindt men nog de vertalingen: veld-wacht, buitengewone wacht. Daarna wordt het Franse woord overgenomen. Het bezwaar tegen deze verklaring is, dat de woorden biwake en biwacht niet zijn overgeleverd. De afleiding blijft dus theorie. Het Nederlandse woord kornuitmak ker, is via het Franse cornut ontleend aan het Latijnse cornutus dat letterlijk betekende: gehoornd, horens dragend en daarna: hoorndrager, bedrogen echt genoot, sukkel. Dan breidt zich de be tekenis wat uit tot: vrind, makker, met gezel, meestal in ongunstige zin. Een boze vader zal bijvoorbeeld tegen zijn zoon zeggen: Die woorden heb je zeker van je kornuiten geleerd. In het oosten en noorden van het land vindt men de samengetrokken vor men knuit en knuut. Het laatste is in Groningen bekend. In een kinderrijmpje si de „korte knuit" de pink. De oorspong van het woord peluw ligt in het Sanskriet palavas: stro. Daarmee is verwant het Latijnse pulvi- nus: kussen. Van dit pulvinus komen weer het Duitse Pfühl, het Engelse pillow en het Nederlandse peluw, alle in de betekenis: onderkussen waarop het hoofdkussen wordt gelegd, bulster, matras. In streektalen vindt men ook: peuluw, peul, peuling en peulem. Het met peluw enigszins synonieme matras is een woord uit het Arabisch. Al matrah betekent: het zitkussen. Het woord is afgeleid van een werkwoord thahara: werpen. Matrah is dus eigen lijk: de plaats waarheen iets geworpen wordt en vandaar: hetgeen ergens heen geworpen is, het op de grond gegooide voorwerp, het kussen waarop men zich neerzet. Anderen leiden matras af van het Latijnse mastruca: schaapsvacht. Vele steden kennen een gebouw dat Waag genoemd wordt. Het is duidelijk dat daar iets op de waagschaal of weegschaal werd gelegd om te worden gewogen. De eigenlijke betekenis van het woord waag is: het heen en weer slingerende en daaruit ontstond die van: weegschaal en ook die van: ge wicht. Het Engels kent weigh. Wij hebben hier te maken met twee werkwoorden wagen: het ene betekent wegen, het andere: op het spel zetten, durven. Deze betekenissen lopen door elkaar, zoals blijkt uit de zegswijze: zijn leven in de waagschaal stellen, waarin wij duidelijk verwantschap voe len met wagen: durven, terwijl wagen zich hier verhoudt tot wegen als spraak tot spreken. Advertentie EXA Het Tweede-Kamerlid mevrouw Brauti- gam (P.v.d.A.) heeft de ministers van Landbouw en Visserij, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Economische Zaken schriftelijke vragen gesteld over de liquidatie van de Wester Suikerraffinade rij in Amsterdam. Zij wil weten, of de liquidatie mede veroorzaakt is doordat sedert enkele jaren geen bijzondere in voerrechten meer worden toegestaan voor de import van ruwe rietsuiker en zo ja, of er dan geen aanleiding was op dit be sluit terug te komen. Ook vraagt zij of het juist is, dat het rijk de raffinaderij een bijdrage van 2,5 miljoen heeft gegeven in de liquidatie kosten en zo ja, op grond waarvan dat is geschied en welke voorwaarden de rege ring heeft gesteld voor de besteding van deze rijksbijdrage en hoe groot met na me het deel is dat moet worden besteed aan het opvangen van de sociale gevol gen van deze liquidatie voor het personeel. Tenslotte wil zij weten of de ministers geen termen aanwezig achten om aan werknemers van 55 jaar en ouder, voor wie het wellicht moeilijk zal zijn in hun beroep werkzaam te blijven, een inko mensgarantie te geven. Universiteiten Amsterdam (G.U.) Doctoraal sociale wetenschappen, de heer P. Groot (Enk huizen). Doctoraal Frans: J. Koster (Am sterdam) Kandidaats wiskunde en na tuurwetenschappen: H. C. van der Jagt (Overveen). Doctoraal natuurkunde: M. Ehrlich, G. Bosch (Amsterdam) en J. J. Ccurtens (Maastricht). Doctoraal schei kunde: M. A. Douw (Amsterdam). Docto raal farmacie: met lof A. M. van der Ark (Amsterdam). Amsterdam (G.U.). Doctoraal economie: R. Loon (Rotterdam). Amsterdam (v. u.). Doctoraal wiskun de: M. P. Dekker (Rotterdam). Doctoraal scheikunde: R. Wijsman (Amsterdam). Doctoraal biologie: J. J. Geuze (Bergen op Zoom), J. C. Jager (Delft) „cum laude" en A. Westerveld (Den Haag). Doctoraal accoountancy: J. N. J. Noorlandt (Haar lem). Kandidaats rechten: mej. A. G. Muelder (Haarlem). Kandidaats genees kunde: W. R. Filet (Heemstede), G. Ver- spuy (IJmuiden), H. Wierda (Haarlem). Doctoraal geneeskunde: J. Baas (Amster dam), mej. G. Bouwsma (Diemen), mej. J C. Bruins Slot (Aerdenhout), W. Eland (Roosendaal), L. M. Pothuizen (Mijdrecht) Amsterdam (V.U.). Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen: A. D. Vreugdenhil (Uithoorn), wetenschappelijk ambtenaar aan de V.U., op 'n proefschrift getiteld „On the struc ture of the Grignard reagent ethylmagne sium bromide in diethyl ether". De promo tor was prof. dr. J. Coops. Delft. Ingenieurs bouwkundig ingenieur: M. F. T. Bax (Eindhoven). H. C. van den Berg (Bergschenhoek), A. Eronat (Rotter dam), R. Maier (Haarlem), D. C. Nuzum (Den Haag), C. J. van der Wardt (Eemnes). Ingenieurs werktuigkundig ingenieur: J. Badon Ghijben (Breda), J. Boer (Appinge- dam), H. Borst (Wolfheze), C. Bosch (En schede), H. M. Bremmer (Dordrecht), E. J. Bussemaker (Westerbork), B. C. Dirks zwager (Zevenbergen), P. M. W. Elsenaar (Rotterdam), H. W. Elshove (Rijswijk), W. van Gilst (Amsterdam), C. J. Goumare (Vlaardingen), T. J. Grezel (Wedde), H. de Haan (Haarlem), T. F. M. Happel (Den Haag), B. van den Hoogen (Leiderdorp) J. E. ter Horst (Hengelo), J. H. Hubbeling (Apeldoorn), A. Huizenga (Delft), L. A Jansen (Rotterdam), met lof, P. J. A. Jans sen (Rijswijk), H. A. Jaspers (Renkum), A, E. W. Kepinski (Nootdorp), J. J. Lambers (Heemstede), A. J. W. K. Loomans (Meers sen), C. M. Menken (Rijswijk), met lof, J Naber (Rijswijk), S. H. R. Ovink (Arnhem) C. Parlevliet (Katwijk), J. Rem (Marssum) J. D. Roeters van Lennep (Rotterdam), H P. Rogaar (Amsterdam), E. Rombouts (Den Haag), J. Smit (Den Haag), B. C. Soete man (Rijswijk), W. Soewandi (Delft), A. P. van Spronsen (Vlaardingen), W. Stout (Al blasserdam), W. F. Tuininga (Amsterdam) W. J. Vervetjes (Delft), W.' Visser (Zaan dam), P. J. F. van Weele (Delft), mr. Wie renga (Houwerzijl), R. V. van Wieringen (Den Haag). Delft. Kandidaats elektrotechnisch inge nieur: C. van der Toorn Haarlem). Ingenieurs electrotechnisch ingenieur: E. J, Berkhoff (Rotterdam), D. Blom (Delft), F. J. C Bulte (Heilo), C. A. Distelbrink (Amsterdam) S. J. Gaastra (Grouw), H. L. G. Gooren (Har derwijk), W. A P. F. L. van de Grind (Rot terdam), G. H. L. M. Heideman (Oldenzaal) J. J. Hillen (Wassenaar) F. Jonker (Rijswijk) E. W. Kiers (Zwolle) C. S. Klap (Koudekerke) R. Kok (Haarlem), H. C. de Ruyter van Ste- veninck (Delft), O. Spong (Amsterdam), L. A. Valkenburgh (Den Haag) C. van Velthoven (Scheveningen) W. Visscher Ermelo), R. Vonk (Den Haag), J. H. de Vries (Bathmen), A. F. M Wagenaar (Alkmaar), C. O. Walraven (Rot terdam), F. B. C. Wessels (Almelo, H. J. M Willemsen (Wateringen). ENS Ingenieurs natuurkundig ingenieur: A. D. Aalberts (Rotterdam), F. van Arkel (Amster dam), H. F. van Beek (Velp), J. van den Berg (Schipluiden), P. J. Brummer (Delft), P. B. van der Burg (Rijswijk), J. J. Burger (Dordrecht), F. F. D. Cochius (Oostvoorne), W. van Deelen (Den Haag), W. E. During (Pelt), J., P. Goed- bloed (St. Laürens), W. H. A. Hesselink (Ter- borg), K. P A. M. van Putte (Breda), A. P. W. M. van der'Putten (Wassenaar), J. H. A. M. Raadschelders (Grevenbicht), P. J. Rus (Den Haag), W. H. E. Sanders (Helmond), C. A. J. Simons (Den Haag), J. Verburg (Amsterdam), C. M. Verheij (Nieuwpoort), R. M. Versluis (Rotterdam), W van Vonno (Delt). Eindhoven. Doctoraal elektrotechniek: J. M. S. Bedet (Middelburg), K. Breukers (met lof) (Eindhoven), J. H. Dijk (Groningen), L G. Esterik (Beusichem), B. J. W. M. Kok (Breda), W. B. G. M. Oude Vrielink (met lof) (Enschede), D. P. Rookmaaker (Apel doorn), A. Vegter (Ferweradeel, Fr.), A. P. Verlij sdonk (Nuenen), L. R. G. Versfeld (Eindhoven), J. A. G. G. de Vries (Eind hoven). Eindhoven. De heer J. Mandel is ge promoveerd tot doctor in de technische wetenschappen op het proefschrift met stellingen „A statistical study of phy sical classroom experiments". Een van de stellingen, behorende bij het proefschrift waarop de heer Mandel promoveerde, houdt zich bezig met het verkeer in Euro pa, met name in Nederland. Daarin wordt gezegd: „Een bezoeker uit de Verenigde Staten krijgt de indruk dat Europese autobestuurders in het algemeen roekeloos A. C. Nijsingh (Zwolle), C. D. P. van Aalst (Den Haag). Doctoraal Nederlands recht: R. V. Kist (Den Haag) en mej. E. M. de Groot (Parijs). Doctoraal geschiedenis me vrouw W. Idenburg-Terpstra (Den Haag). Kandidaats Frans: mej. M. Feitsma (Over veen). Doctoraal Franse taal- en letter kunde: mej. E. Kraan (Voorburg). Doctoraal psychologie: mevr. W. S. van Duijn-Zuur (Leiden) en A. Vegter (Rijswijk, Z.H.) en mej. L. Scheer (Bakkum). Doctoraal na tuurkunde: mevr. M. J. Walter-Peters (Den Haag), de heren J. J. S. F. de la Rie (Lei den), L. J. Ancher, B. N. Swanenburg (bei den Leiden). Kandidaats wis- en natuur kunde: A. J. Vijverberg (Haarlem). Kandi daats Nederlands recht: A. G. F. Lindeijer (Aerdenhout), G. Overkamp (Aerdenhout). De heer P. E. K. Symons, geboren te Vic toria (Canada) en thans wonende te Zoeter - woude, is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift „Analysis of spineraising in the male three-spines stickieback". Promotor was prof. dr. J. J. A. van Iersel. Semi- arts: mej. L. A. Dekker (Aerdenhout), de heren Chin A Paw (Leiden), R. R. van Dam (Delft), arts: mevr. J. I. M. J. van Lamoen-Domisse (Leiden), mej. E. van Meurs (Voorburg) en de heer I. Hidayat (Den Haag). Doctoraal tweede gedeelte ge neeskunde: mej. M. P. J. Bloembergen (on bekend) en J. Overbeke (Den Haag). Nijmegen. Tot hoogleraar is benoemd dr. J. Kremers uit Nijmegen. Hij zal les geven in de psychologische functieleer en tevens de oud-minister van onderwijs prof. dr. F. J. Th. Rutten opvolgen als directeur van het psychologische laboratorium van de universiteit. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Schildklier en zwangerschap, de heer H. C. L. V. Koek, ge en onvriendelijk zijn in het verkeer. Dit geldt zelfs voor Nederland, waar de be- boren te Zevenbergen, woners in elk opzicht van een voorbeel- Rotterdam. (Stichting dige vriendelijkheid zijn. Een mogelijke verklaring voor dit verschijnsel is dat autobezit op grote schaal beïrekkelijk nieuw is in Europa. Blijkbaar worden de traditionele deugden van vriendelijkheid en consideratie voor de medemens bij het autorijden buiten spel gezet. Het zou wen selijk zijn een campagne te organiseren om de autobezitters betere rij gewoonten bij te brengen en daardoor het verlies van mensenlevens in steden en op autowegen te reduceren". Groningen. Doctoraal rechtsgeleerdheid: mej. M. J. ten Broek (Loppersum). Bevor derd tot arts: W. J. M. Gökemeijer (Kerk- rade). Leiden. De heer J. J. Schipperheyn uit Den Haag is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proef schrift getiteld „Contrast detection in frog's etina". De promotie geschiedde cum laude. De promotor was prof. dr. J. W. Duyff. De heer D. van den Berg, geboren te Haarlem en thans wonende te Voor schoten, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld „Meting van de cerebrale bloed doorstroming met behulp van radioactieve isotopen". De promotor was prof. dr. J. W. G. ter Braak. Doctoraalexamen Neder lands recht: mej. Chr. Rijken (Amsterdam), en M. C. van Mourik Broekman (Breda), B. A. J. M. Peek (Wassenaar), R. M. L. M Magnee (Den Bosch), H. Th. M. Coonen (Houthem). Doctoraalexamen geschiedenis: mej. W. M. J. de Boer (Oegstgeest) en de heren H. G. van Beek (Heemskerk), H. D. Schneider (Den Haag), P. J. Monte (Den Haag). Leiden. Doctoraal geschiedenis: K. J. Kriek en J. W. Marsilje (cum laude) (bei den Leiden). Doctoraal klassieke taal- en letterkunde: C. M. Tazelaar (Den Haag) De heer R. J. Nikkels, geboren te Dabo Singkep in het voormalig Nederlands In dië en thans wonende te Leiden, is ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Neutralisatiereactie in vi tro ter bepaling van verworven humorale immuniteit bij toxoplasmosis". Promotor was prof. dr. P. H. van Thiel. Leiden. Doctoraal notariële studierich ting: J. H. A. D. M. Linders (Maastricht) Klinisch Hoger Onderwijs). Arts: mej. L. P. M. van den Akker (Voorburg) en M. G. van der Eyden (Amsterdam), K. H. J. Bloemen (Venray), J. P. Lamore (Zeist), J. E. Landheer (Amsterdam), J. van Nieuwkerk (Wate ringen), J. K. van der Ree (Dordrecht), E F. de Ruiter (Rouwveen). Tilburg. Doctoraalexamen economische wetenschappen: P. G. M. de Kleyn (Wy chen). Tilburg. Gepromoveerd op een proef schrift „Problematiek van de landbouw in het proces van structurele veranderingen bij algemeen-economische groei" F. W. J Kriellaars tot doctor in de economische wetenschappen. Promotor prof. dr. P. P, van Berkum. Utrecht. Mr. O. van Kappen uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op het proefschrift: „Geschie denis der zigeuners in Nederland" de ontwikkeling van de rechtspositie der Hei dens of Egyptenaren in de noordelijke Nederlanden (1420 ongeveer 1750). In tegenstelling tot tegenwoordig vormden de zigeuners de zogenaamde „Heidens" of „Egyptenaren" vroeger één van de meest markante groeperingen onder onze oud vaderlandse zwerversbevolking. Omstreeks 1420 penetreerden de eerste zigeunerben den in ons land na eeuwenlange omzwer vingen, die hen vanuit het gebied langs de bovenloop van de Indus via Perzië, Ar menië, Klein-Azië, Griekenland, de Balkan en Duitsland naar de lage landen bij de zee hadden gevoerd. In de 15de eeuw stonden zij alom hoog in aanzien als vreem de pelgrims uit Egypte. De zigeuneraan voerders tooiden zich met hertogelijke en grafelijke titels en geleidebrieven van hoge kerkelijke en wereldlijke autoriteiten be zorgden hun overal een gastvrij onthaal. Later verkeerde de gunstige gezindheid ten opzichte van hen in het tegendeel. Promo tor was prof. mr. J. Th. de Monté Verloren De heer P. Th. J. Beurskens uit Harmeien is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proef schrift: „De kristalstructuur van een cla thraathydraat en de symbolische additie methode in de structuuranalyse". Promotor was prof. dr. A. F. Peerdeman. De heer B. Bossenbroek uit Groningen is gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift: „Het endometrium bij ver stoorde extra-uteriene graviditeit". Promo tor was prof. dr. W. P. Plate. Doctoraal rechtsgeleerdheid: W. R. Pool (cum laude) (Zeist). Utrecht. Doctoraal rechtsgeleerdheid, vrije studierichting: J. H. A. M. Goudberg (Utrecht), Z. Papp (Utrecht). Doctoraal ge neeskunde: C. W. M. Meijer (Boxtel), D. J. Muller (Ermelo), mej. A. C. van der Vlist (Utrecht), mej. E. C. Mudde (Utrecht). Arts: T. A. W. Bax (Utrecht), J. H. Meijering (Utrecht), M. A. D. Schalekamp (Utrecht), R. F. E. de Wit (Den Haag). Tandarts: M. A. Burgers (Jutphaas), B. A. Stevens (Bad hoevedorp), F. Verhoef (Utrecht), J. W. Wolf (Eindhoven), E. E. H. Wolters (Venlo), F. L. J. A, de Wijs (Huis ter Heide). Docto raal Engelse taal- en letterkunde: G. van Essen (Utrecht). Doctoraal geschiedenis: S. J. A. Vellinga (Utrecht). Utrecht. De heer P. J. Anema uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proef schrift: „Een bijdrage tot de kennis van ds splitsing van lactose door bacillus subtilis". Promotor was prof. dr. P. G. de Haan. De heer H. M. Princen uit Eindhoven pro moveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld: „Shape of fluid drops at fluid- liquid interfaces and permeability of soap films to gases". Promotor was prof. dr. J. Th. G. Overbeek. De heer P. Ullersma uit Utrecht promoveerde op een proef schrift getiteld: „Exactly solvable model for brownian motion". Promotor was prof. dr. N. G. van Kampen. Middelbaar onderwijs Mulo-Haarlem. In Haarlem zijn ge slaagd voor het mulodiploma A de dames A. J. Bosman* en J. de Jonge (Bever wijk), A. M. W. Arnold* en C. G. de Geus* (Castricum), J. W. v. d. Zwaag*, C. Greif* en E. Greif* (IJmuiden) en E. J. van Zwol* (Santpoort), alsmede de heren R. de Graaf en L. C. de Vries* (Beverwijk), N. Siraa, E. P. Meyer* en J. Kremer* (Velsen) en J. Vlietstra (IJmuiden). De na men voorzien van het teken geven de geslaagden voor het middenstandsdiplo ma aan. Voor het diploma mulo-B slaag don de dames: A. J. ter Hoeve (Velsen), D. Kalverda, A. M. Ferron en M. H. A. Lodeweges (Beverwijk), alsmede de he ren H. Verhagen (Heemstede), J. M. J. v d. Berg (Haarlem), M. H. Bakker (Heem stede), J. van Liere (Heemkerk), H. A. Wagter (Beverwijk), B. P. Wouters (Heemskerk), H. Huitema (Beverwijk) J. J. F. Klijnstra en C. den Hollander (Heemskerk), S. E. Bakker (Haarlem) A. G. Ganzenian (Heemstede), R. O. van Es (Haarlem), R. Heemstra, H. v. d. Bogaard, J. Haak en P. E. G. Wijninckx (Bever wijk), B. Koppe (Heemskerk), F. Tijtsma (Velsen) en W. v. d. Werff. Kennemer Lyceum. Aan het Kenne- mer lyceum in Overveen zijn geslaagd voor het eindexamen hbs A: Patty Cornet, Ton Domingo, Caroline Kaars Sypesteyn, Emiel Lonte, Marian Middendorp, Dick Rezelman, Ad Slooff, Aart van Soest, Marianne Stapel, Marguerite Steketee, Anneke Stokvis, Feike Venker, Jaap Wil- lemse en Steven de Winter. Jac. P. Thqsse Lyceum. Aan het Jac. P. Thijsse lyceum is geslaagd voor het eind examen HBS-A: Arthur Foppen. Eerste Christelijk Lyceum. Aan het Eerst* Christelijk lyceum in Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen hbs-b: Ma rian Meloen, Harma Scholtens, B. van Leeuwen, J. A. Meilink en D. C. Otte- vangers te Haarlem; C. Bruning, C. Wier- da, II. v. d. Berge, H. W. Harms en J. ,1. Rijnsburger te Heemstede; Gerda de Rooij, J. E. Vethaak en R. Crop te A.er- denhout; Anneke van Nieuwenhuyzen, C. van Nieuwenhuyzen en J. J. Ende te Zwanenburg; J. Griep, T. F. W. Gijzel en H. Silvis te Halfweg; F. M. de Kraker en G. C. Culdemondd te Lisse; H. A. Wasse naar te De Zilk; N. P. Ie Grand te Hille- gom en W. J. Wilts te Hoofddorp.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7