Minister Vrolijk maakt haast met nieuwe omroepbestel HET WEER Vietcong valt VS-basis Da Nang aan Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit Nederlandse Kamerleden terug uit Rusland k A Ismotie-Roolvink wordt aanvaard: Hogere uitkering- en premiegrens voor arbeidsongeschiktheidsverzekering Brood duurder medimze i Reclame rondom nieuwsmaar niet op zondag Nota volgende week in de Kamer „Nederland moet op vakantie met halve uitkering ineens Veel liefs uit Moskou Loongrens ziekenfonds 12.000 vraagt Partij van de Arbeid chcrclacletfacmfc SWAGERMAN M. K0ELEMIJ '/2 KIP 2.25 CEEF MIJ MAAR 50e JAARGANG NUMMER 199 DONDERDAG 1 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJfmrïden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. D. Roemers In de krant van heden: Koel weer Aan het strand Het woord is aan Nieuw kinderrecht pagina (Mobil) olie op de golven pagina 5 Meerderheid voor natte mijnwet pagina 12 LUXAFLEX - dealer Vraag proefrit bij een van de 200 Simca dealers MODEHUIS IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜ1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) Het ligt nog steeds in de bedoeling omstreeks oktober te starten met het overgangsbestel in radio en televisie, waarbij onder bepaalde voorwaarden nieuwe omroeporganisaties tot de ether kunnen worden toegelaten, NTS en NRU worden omgevormd tot nieuwe samenwerkingsorganen, een gezamenlijk programma wordt gecreëerd en reclame wordt ingevoerd. Dat blijkt uit de memorie van antwoord op de omroepnota, die minister Vrolijk (Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De bewindsman stelt zich voor zo spoedig mogelijk na de discussie over de nota, die de volgende week in de Tweede Kamer zal worden gevoerd, uitvoering te geven aan de overgangsmaatregelen. Hij heeft de NRU en de omroepen ge machtigd de noodzakelijke maatregelen te treffen voor de uitzending van een derde radioprogramma over het in het najaar gereed komende FM-net. Een uitbreiding van de televisiezendtijd wordt overwogen in het licht van de creatieve en financiële mogelijkheden. Minister Vrolijk, die nieuwe gegadigden rend tijd wil geven op vaste dagen en uren, schrijft nog geen organisaties te kunnen aanwijzen, die aan alle critera voldoen en die daardoor voor zendtijd in aanmerking komen. Hij laat wel blijken dat gezien de schaarstë aan zendmoge lijkheden en geldmiddelen een keus zal moeten worden gedaan. Op grond van cul turele overwegingen komen voorlopig al leen gekwalificeerde organisaties, die zo wel over artistieke als technische en or ganisatorische bekwaamheid beschikken, in aanmerking. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren een eenstemmig ad vies vastgesteld aan het college van rijks bemiddelaars over de tekst van de ver gunning op grond waarvan de uitkering ineens voor 1965 in twee etappen kan worden verleend. „We zijn het volledig eens", aldus ir. J. Bosma, werkgeversvoorzitter van het Stichtingsbestuur. Drs. D. Roemers van de werknemersvoorzitter verklaarde te ho pen, dat het College van Rijksbemiddelaars spoedig de vergunning zal uitgeven. Het bedrijfsleven zit er op te wachten, zo is hem gebleken. Het moet mogelijk zijn dat de eerste etappe van die in totaal twee percent grote bijzondere uitkering (over het jaarloon plus de vakantietoe slag, met een minimum van 120) nog vóór de vakantieperiode uit te betalen. In verscheidene bedrijven is onrust over deze raak, zo voegde hij er aan toe. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Sport 7, 17 Topsy 9 Ferdinand 9 Feuilleton 11 Radio en t.v:13 Kunst 13 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Luidsprekers 9 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Vannacht zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen west en noordwest. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een storingsfrontje bij Schotland pas seert ons morgen met tijdelijk meer bewolking en mogelijk een buitje. Nog steeds een te sterke wind tussen noord west en noord. Overdag 17-18 gr., zee water 15 gr. V ooruitzichten: Later weer zonnig, maar nog steeds een wat te koele zeewind. Er zijn volgens de bewindsman geen redenen om de omroeporganisaties dwin gend voor te schrijven dat zij ook leden, die geen programmablad wensen, moeten aanvaarden. De verplichting tot gezamen lijke uitgave van een programmablad lijkt hem een ernstige inbreuk op de vrijheid van de omroepen. Voor de toewijzing van zendtijd wil de minister alleen de leden, die houder zijn van een luister- of kijk- vergunning, meetellen. DA NANG (AFP, AP en Reuter) Vanochtend vroeg is de Vietcong een zwa re aanval begonnen op de strategisch uiterst belangrijke Zuidvietnamese lucht machtbasis Da Nang zeshonderd kilome ter ten noorden van Saigon. Het regende granaten op de basis. Amerikaanse mari niers zijn in vuurcontact met de guerril la's. Er wordt met lichte wapens gescho ten. Er is veel mortiergeschut in de strijd betrokken. Drie C 130 transportvliegtuigen en vijf of zes 7 102 Delta Dagger straaljagers zijn door mortiervuur verwoest. Enkele Amerikaanse toestellen staan in brand. De basis wordt bewaakt door ongeveer negenduizend Amerikaanse mariniers. De Amerikanen hadden reeds lang een aan val op Da Nang verwacht als onderdeel van het offensief van de Vietcong tijdens het regenseizoen in Vietnam. Drie bataljons Zuidvietnamese troepen waren woensdag nabij het ongeveer 350 kilometer ten noorden van Saigon gele gen Tsjeo Reo in een verwoed gevecht gewikkeld met sterke Vietcongeenheden. Een Amerikaanse militaire woordvoer der heeft woensdag in Saigon meegedeeld dat Vietcongtroepen een bataljon rege ringstroepen hebben omsingeld, evenals het commandohoofdkwartier van een an der bataljon. Amerikaanse mariniers zijn vanoch tend bij de kuststad Qui Nhon in Zuid- Vietnam geland. Hun taak is de veilig heid van het gebied te waarborgen en ge- vechtssteun te verlenen. Zie verder pagina 3) De gedachte om voor het gezamenlijk ra dioprogramma een enkel net te reserveren spreekt mr. Vrolijk niet erg aan. Niet alleen zijn de drie netten technisch niet gelijkwaardig, maar bovendien zou dit niet stroken met het karakter van het geza menlijk programma, zoals de minister zich dat heeft gedacht. Het is de bedoe ling dat de staven van N.R.U. en N.T.S., die het gezamenlijke programma moeten verzorgen, zelfstandig kunnen werken, al zal er ter wille van de efficiency met de omroepstaven samengewerkt moeten wor den in het kader van werkgroepen. Reclame Minister Vrolijk stelt zich voor in ok tober met een bepaald aantal minuten reclamezendtijd te starten. Uitbreiding daarvan zal het resultaat moeten zijn van overleg met de zendgemachtigden, de reclamestichting en de reclameraad. Het uitzenden van reclame rond de nieuwsbul letins in blokken van een a drie minu ten is bedoeld om enige regelmaat in de programma's te brengen. Overigens kan naar bewind van zaken worden gehan deld en zijn kortere en meer frequente nieuwsuitzendingen in beginsel mogelijk. Op zondag zal geen reclame worden uit gezonden. Advertentie-omzet Het is niet uitgesloten, zo meent mr. Vrolijk, dat door de invoering van de te levisiereclame een structurele vergroting van de advertentie-omzet zal plaats vin den. Blijkens ervaringen in de V.S. schij nen de deskundigen het er over eens te zijn dat de adverteerders in hun reclame campagnes de verschillende media, in het bijzonder televisie en pers, moeten com bineren en elk medium overeenkomstig zijn eigen kracht moeten toepassen, zodat zij elkaar aanvullen tot een sluitende doeltreffende totaalcampagne. S i riu s Men mag zijn eigen geluk niet smeden op de ruggen van anderen. Prins Bernhard heeft vanmorgen in het gebouw van de Algemene Bank Neder land te Amsterdam als regent van het Prins Bernhard-fonds aan drie Nederlan ders de „zilveren anjer" 1965 uitgereikt. Deze onderscheiding wordt jaarlijks toe gekend aan hen, die zich op cultureel ge bied bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt. De „anjer" viel dit jaar ten deel aan de 72-jarige incasseerder A. P. M. Lafeber uit Gouda, de 63-jarige kolonel b.d. C. J. W. van Waning uit Reeuwijk en de 75-jarige jonkheer F. J. E. van Lennep uit Amsterdam. Meisjes moeten altijd aantrekkelijk zijn! Op dat standpunt staan de le den van de band, van de Britse Luchtmacht-vrouwenafdeling. Voor dat zij optreden controleren zij nauwgezet, of ze er piekfijn uitzien. (Telefoto) „De voorlichting in Nederland over de Sovjet-Unie en die in de Sovjet-Unie over Nederland lopen achter op de werkelijk heid. De Nederlanders, maar ook de Rus sen zien alles te zwart-wit." Dit is een van de voornaamste indruk- Advertentie Pres. Steynstraat 47-49 - Tel. 4769 ken, die vijf leden van de Staten-Generaal hebben opgedaan tijdens een veertien daagse reis door de Sovjet-Unie op uitno diging van de Russische groep van de in terparlementaire unie. Het gezelschap, dat bestond uit de heren A. M. H. L Baeten (KVP) voorzitter, mr J. A. W. Burger (P.v.d.A.), P. C. Elfferich (ARP) en lr. D. S. Tuynman (VVD) is gisteravond per vliegtuig in ons land teruggekeerd. Van het groepje maakte voorts deel uit de Russisch sprekende mr. J. Diepenhorst die als secretaris fungeerde. Het gezelschap heeft wat de heer Bae ten noemde een „stertocht" door de Sov jet-Unie gemaakt: het bezocht onder meer Kishinev in Moldanië, Leningrad, Bakoe aan de Kaspische Zee en natuur lijk Moskou. De Kamerleden hadden tij dens hun reis geen enkele belemmering gevoeld, men liet zelfs dingen zien die beslist niet fraai waren. De grootste indruk op de groep heeft president Mikojan gemaakt, die zich tot ieders verrassing dinsdag een uur lang vrij maakte om met de Nederlanders te praten. De heer Baeten zei over dit ge sprek: „Het was geen plechtige ontvangst, maar een informele gedachtenwisseling rond de tafel. Mikojan had onder meer de vraag gesteld wat de Nederlanders in hemelsnaam zagen in de kernbewapening van West-Duitsland. Hij zei te dromen van een volledige ontwapening van Oost en West. De enige bedreiging van Russi sche zijde zou dan van economische aard zijn." (Van onze parlementaire redactie) De kans is groot, dat de arbeidsonge schiktheidsverzekering, die volgend jaar de invaliditeits- en ongevallenverzeke ring voor loontrekkenden gaat ver vangen, een hogere uitkerings- en pre miegrens krijgt dan minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft voorgesteld. De anti-revolutionair Roolvink diende gis teravond in de Tweede Kamer een fors gesteunde motie in, waarin de regering werd gevraagd zowel premie als uit keringen te berekenen over een inkomen tot maximaal twintigduizend gulden per jaar. Hij wilde die grens ook opnemen in de ziektewet. Volgens de voorstellen van minister Veldkamp worden uitkeringen en premie in beide verzekeringen berekend over een inkomen tot de huidige dagloongrens (ƒ8424 op jaarbasis). De hoogte van de uitkeringen krachtens de arbeidsonge schiktheidsverzekering is afhankelijk ge maakt van de graad van invaliditeit en varieert van tien tot tachtig percent van het genoten loon. De motie, die mede was ondertekend door de KVP, PvdA en CHU, zal bij aan neming tot gevolg hebben, dat werkne mers uit de zogenoemde middengroepen recht krijgen op een ziekte- en invalidi- teitsuitkering, die meer in overeenstem ming komt met hun inkomen. Daartegen over staat dat zij ook meer premie zullen moeten opbrengen. Hij wilde voorts de loongrens in de zie kenfondsverzekering optrekken tot twaal- duizend gulden om de vele werknemers, die de laatste tijd door recente loonsver hogingen uit de boot zijn gevallen, weer onder de fondsverzekering te brengen. Premielast stijgt De stijging van de premielast, die met de invoering van de arbeidsongeschikt heidsverzekering gepaard gaat (1,6 pet.) zat de Kamer duidelijk hoog. Zowel de heer Roolvink als de heer Van Lier waar schuwde voor een te hoge premiedruk. De CH-afgevaardigde Tilanus nodigde minister Veldkamp in een motie uit een gemeenschappelijke medische dienst in het leven te roepen, die geleidelijk aan een centrale plaats moet krijgen in het gehele stelsel van sociale verzekeringen. De motie was mede ondertekend door de PvdA, de VVD, de AR en de CH. Minister Veldkamp zal vanavond antwoorden. Het aan huis bezorgd brood is vandaag een cent duurder geworden. In de winkels mag men o.m. in Den Haag, Amster dam, Breda en Gouda twee cent meer re kenen. Dit laatste omdat in deze gemeen ten een cent moet worden ingehaald op het verschil in afhaal- en bezorgprijs dat daar twee en landelijk maar een cent be droeg. Een en ander vloeit voort uit de toe stemming die het departement van Econo mische Zaken de bakkers begin van het jaar heeft gegeven tot geleidelijke optrek king van de broodprijzen. Op 1 maart mocht de prijs reeds een cent omhoog en nog een extra cent voor bezorging. Op 1 januari mag de bezorgprijs nog een cent stijgen. Naar wij vernemen zal in Haarlem de broodprijs pas vanaf maandag met 1 cent worden verhoogd. Voor bepaalde brood soorten, zoals het gesneden en verpakte brood, zal een verhoging gelden van 2 cent De parlementaire delegatie, die op bezoek is geweest in Moskou, is woensdagavond teruggekeerd in ons land. De parlementariërs werden ge leid door mr. A. M. J. H. Baeten (rechts vooraan). Advertentie IN ROOMBOTER GEBRADEN KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL. 8402 hoek Lange Nieuwstraat. Advertentie T©STI Eer verrukkelijke chocoladedrank me* slechts 1 vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! Barteljorlsstraat Haarlem Tel. 1 34 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). Telefoon: 020-22 35 96 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1