Communicatie via kunstmanen maakt de wereld zeer klein AEG Dure pillen Voor u en mij vliegt de vroege vogel" te hoog Paus Paulus wil New Y ork bezoeken AEG s,oom VRIJDAG 2 JULI 1965 WIJ ONTVINGEN Grondstations Geen invpchten too strijkijzer Raisting Kerkelijk nieuws l WSTAÉfr „Vogeltjes die vroeg zingen, pakt de kat", zeggen wij, voorzichtige Neder landers. Met de Amerikaanse vroege vogel, de „Early Bird", is het anders om: die is nu net beslist niet voor de poes. 's Werelds eerste commerciële communicatiesatelliet, die een onon derbroken contact tussen de Verenig de Staten en Europa mogelijk heeft gemaakt, is een nieuw hoogtepunt in de ontwikkeling van de communicatie techniek. Drie grote grondstations zijn er in Europa, die de signalen van de „Ear ly Bird" opvangen, versterken en door geven: in Engeland, Frankrijk en Duitsland. Een onzer redacteuren be zocht onlangs in München fabrieken en laboratoria van de firma Siemens, die het Duitse grondstation in Raisting heeft vervaardigd. Dit Raisting ligt slechts enkele kilometers van Mün chen en dus kwam hij over theo rie en praktijk van de „Early Bird" heel wat aan de weet. Bijvoorbeeld: Vóór u en mij vliegt de vroege vogel te hoog. Een advertentiebureau in New York kreeg vrijdag een boete van 175.000 gulden, omdat het reclame had ge maakt voor waardeloze vermagerings pillen. De vervaardiger van de pillen werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden en eveneens een boete van 175.000 gulden voor het op de markt bregnen van de pillen, ter wijl zijn firma een boete van 190.000 gulden kreeg. De firma verkocht in een periode voor zestig miljoen gulden. De advertentiecampagne ervoor kost te een 3Vj miljoen gulden. De pillen zijn nu verboden. Bij de uitgeverij A. W. Sijthoff te Lei den zijn drie boeken verschenen, waarvan twee van Agatha Christie, in de Accola de-serie. Agatha Christie schrijft over „Dood van een huistiran" en „Miss Mar- ple met. vakantie" en John Bingham over „Mijn naam is Michale Sibley". Dat, er in ons land nog vele kastelen zijn kan men lezen in het boek van A. I. J. M. Schellart en Theo de Vries, dat getiteld is „Kastelen vertellen hun verha len". Ook in deze omgeving hebben wij enige kastelen gehad, ondermeer bij Sant poort en Sassenheim. De uitgave is ver zorgd door de Uitgevers-compagnie „De Branding" te Amsterdam. Voor het reisseizoen is het van belang de volgende uitgaven aan te kondigen: „Portret van Zwitserland" door J. Domi- nicum bij de Spaarnestad te Haarlem; „Griekenland", praktische gegevens voor de reis door Ph. C. la Chapelle jr. bij de Uitgeverij Broekman de Meris n.v. Am sterdam; „Fietsen in Nederland" (negen tien fietstochten door het hele land) door dr. J. M. Fuchs en W. J. Simons bij de Uitgeverij Broekman De Meris n.v. te Amsterdam; „Toeren door Utrecht en het Gooi" met kampeer- en andere toeristi sche informaties, door Hans Krook bij L, J. Veen's Uitgeversmaatschappij n.v. te Amsterdam; „Nederland", een fotoboek van Kees Scherer met tekst van Jaap Ro- mijn in de serie Zwarte Beertjes bij A. W Bruna Zoon te Utrecht; „Van moe ras tot lusthof", een boekje gewijd aan het honderdjarig bestaan van het Vondelpark te Amsterdam, door Jo Elsendoom bij de Uitgeverij Broekman De Meris n.v. te Amsterdam; „Dat vertéllen ze aan d'Amstel en het Y", een verzameling le gendarische wonderlijke, fabelachtige ver halen over Amsterdam, door M. Koord bij dezelfde uitgeverij. Drs. J. A. H. van Gemert stelde eèn boekje samen „Duits onderweg", dat ver scheen in de serie Prisma-boeken te Utrecht en Antwerpen. Het is bedoeld ter opfrissing van de taalkennis, als gids voor de dagelijkse omgang en voor toeristi sche tips. Voor jongemannen is er de serie boek jes „Wat is dat?" verschenen bij de uit geverij en Drukkerij Hollandia n.v. te Baarn onder redactie van mevrouw D. A. Cramer-Schaap. De vierde druk is inmid dels bij de boekhandel verkrijgbaar. Bij de n.v. Uitgeversmaatschappij Else-i vier te Amsterdam zijn de volgende boe ken verschenen: in de serie „Elseviers repertoria" geschiedenis, oudheid-mid- deleeuwen, door drs. P. Schraa en ge schiedenis, nieuwe tijd, door drs. Sj. de Vries en drs. Schraa; in de serie „Poc kets voor vrijetijdsbesteding „Haken en ogen" door Jan Schreiner (een boek over vissen) en „Pianospelen" door Leo Hoost; in de serie „Praktische pocketbiblio theek" „Aquariumliefhebber", opbouw, verzorging, inrichting, voeding, hulpappa raten enz. door J. J. Hoedeman en „Hon den", geïllustreerd met foto's en teke ningen door mevrouw H. Stenfert Kroese- Croll, over verzorging, opvoeding, voeding en huisvesting van de hond; in de serie „romans en verhalen" „De jacht op de spiegel" door Henriëtte van Eyk. „Wonderen der moderne techniek" door G. Weihmann, verschenen bij de uitgeve rij Pvan Belkum Az te Amsterdam, handelt over topprestaties van de heden daagse techniek. Beatrice G. Alvarres Correa, geboren uit een oude Antilliaanse familie, be schreef „De flamengodanser en andere verhalen", welk boek een resultaat is van haar studie van de Spaanse folklore. Het verscheen bij Kruseman in Den Haag. De Uitgeverij Broekman De Meris N.V. in Amsterdam verzorgde de uitga ven van „Tussen papyrus en paperback", lotgevallen van boeken, door J. H. Krui- zinga en „Omgang met boeken" over schrijvers en lezers, uitgevers en boek verkopers, bibliofielen en bibliomanen, en zovoort door W. J. Simons. Het visseizoen is in Volle gang en lief hebbers die wat over de hengelsport wil len lezen kunnen drie boekjes raadplegen van Jan Schreiner die zijn uitgegeven bij P. van Belkum Az te Amsterdam. De ti tels van de werken zijn „Het geheim van goede karpervangsten", „Esox, uit het leven van de snoek", en „Leuke dingen met een werphengel". De uitgeverij P. van Belkum Az. be steede eveneens aandacht aan het leven van honden en deed verschijnen „Honden die met iedereen heeft" en „Wonen met dieren op een flat". Jan van Rheenen stelde beide boeken samen. Advertentie (Door Eibert H. Bunte) MüNCHEN. Voor u en mij, alledaagse telefoongebrui kers vliegt de „vroege vogel" te hoog. Hij zweeft 36.000 kilo meter boven de Atlantische Oceaan, in het vlak van de equator, halverwege de Oude en de Nieuwe Wereld. Van de grondstations in die twee werelddelen is hij uiteraard nog verder verwijderd 50.000 kilometer. Dat maakt de „Early Bird", de eerste commerciële communicatiesatelliet, tot een eigenlijk wat lastig hulpmiddel. Ziehier het waarom. Een woord, in Europa voor de tele foon uitgesproken, moet 100.000 kilometer afleggen om van de zender via de satelliet naar de ontvanger te komen. Het heeft daarvoor een derde deel van een seconde nodig, want radiosignalen zijn nu eenmaal gebonden aan de maximum snelheid in de natuur, die 300.000 kilometer per seconde bedraagt. Ook het antwoord is een derde seconde onderweg. Gevolg: als meneer Johnson in Houston meneer Jansen in Amsterdam in de rede valt, hoort deze dat pas een kleine seconde later. Dat is in een gesprek een vrij lange tijd, en meneer Jansen is al iets verder met zijn betoog, zodat hij niet aanstonds kan bepalen, op welk moment zijn gespreks partner hem onderbrak. Dat kan aanleiding zijn tot mis verstanden. Bij eenrichtingsverkeer, zoals radio- en televisie-uitzen dingen, geldt dit bezwaar natuurlijk niet. We horen en zien Amerika hier eenvoudig een kleine seconde later, en om gekeerd. Maar aan de telefoon zullen u en ik aan het telefo neren via de „Early Bird" beslist moeten gaan wennen voor ons vliegt de „vroege vogel" eigenlijk te hoog. faciliteiten, net als de twee andere grote grondstations. Tot nu toe hebben de communicatie satellieten het niet zo heel druk gehad. Er waren wat experimentele uitzendingen Verder herinnert men zich de Olympi sche spelen, de uitvaart van sir Winston Churchill en nog enkele grote gebeurte nissen. Nu de „Early Bird" op commer ciële basis is gaan werken valt te ver wachten, dat de nieuwe vorm van commu nicatie snel terrein zal winnen. Bij de con structie van de „Early Bird" en de grond stations is dan ook rekening gehouden met een grote verkeersdrukte. Niet slechts op het gebied van radio en televisie, maar vooral ook bij de telefoon. De bandbreed te is zodanig gekozen, dat gelijktijdig 240 telefoongesprekken kunnen worden ver werkt. Straks zullen de grondstations dus door lopend werk hebben. Het is de bedoeling, dat zij elkaar zullen aflossen: een werkt er, de tweede wordt in reserve gehouden voor het geval het werkende station mocht uitvallen, en het derde krijgt een onderhoudsbeurt. Dit wisselt geregeld. De technici in München en die in Goonhilly Downs, Pleumeur-Bcdou en el ders, namen we aan vinden het heer lijk om er mee te „spelen". Ze blijven zoeken naar nog meer verbeteringen en vereenvoudigingen. „Want bedenk", zeg gen ze, „we staan nog maar aan het be gin van de ontwikkeling. Er is nu één Early Bird". Het is weliswaar de be langrijkste van de drie, die nodig zijn om de hele wereld te omspannen, maar straks moeten er nog twee komen. En mét die twee zullen nieuwe grondstations nodig zijn, in Afrika, Azië, Australië. Daar werken we nu al aan". De eerste „Early Bird" bestrijkt veer tig percent van het aardoppervlak. Tach tig percent van alle telefoons ter wereld bevinden zich binnen zijn bereik. Over enkele jaren hoopt men beide percentages op honderd te hebben gebracht. Eén „Early Bird" maakt nog geen zo mer. Maar lente is het wel in die steeds belangrijker wordende wereld der com municatie. Er is geen andere keus. Wensen we een ononderbroken verbinding gedurende het gehele etmaal, dan ontkomen we er niet aan, de satelliet op ongeveer 36.000 kilo meter hoogte te brengen. Daar immers, en daar alleen, heeft hij een omlooptijd, die gelijk is aan de omwentelingsduur van de aarde, zodat hij van de grond af ge zien op dezelfde plaats aan de hemel blijft staan. De wetten der natuur zijn onver biddelijk: bij iedere afstand hoort een vas te snelheid, bij iedere snelheid een vaste afstand. Zou de „Early Bird" op gerin gere hoogte zijn geplaatst, dan zou hij een grotere baansnelheid en dus een kortere omlooptijd hebben gekregen. Hij zou van de aarde af gezien in beweging zijn ge weest en van tijd tot tijd achter de hori- zou zijn weggedoken, zodat de signalen het grondstation niet hadden bereikt. Dat hebben we beleefd met vroegere communicatiesatellieten als de „Telstar" en de „Relay", die de twee oevers van de Atlantische Oceaan slechts enkele kwartieren achtereen met elkaar konden verbinden. Zo'n niet-synchrone satelliet zou nooit de mogelijkheid hebben gebo den die de „Early Bird" donderdag drie juni wel kon verwezenlijken: uren ach tereen konden de Europese televisiekij kers die dag verbonden blijven met Kaap Kennedy, toen daar de ruimtevaarders McDivitt en White in hun Gemini-4 wer den gelanceerd. Het uitstel van meer dan vijf kwartier van deze start was voor de communicatie als zodanig van geen en kel belang. Dit is een belangrijke reden, waarom men de keus heeft laten vallen op de synchrone satelliet maar niet de enige. Continuïteit in de verbinding had men ook kunnen bereiken door een groot aan tal satellieten van het type „Relay" in zodanige banen te brengen, dat er altijd wel een voor de grondstations in Europa en Amerika boven de horizon was. Dat zou echter enorme technische complicaties hebben meegebracht. De „Early Bird" zelf is een betrekke lijk eenvoudige ronde „doos" van zeven tig kilo met een middellijn van zeventig centimeter, waarin radio-ontvangers en -zenders zitten, die hun energie ontvan gen van zonnecellen, die op de buitenwand zijn aangebracht. Echter, om er profijt van te hebben, dient men op de grond te ken dan ook met een zekere vertedering over de technische verfijningen, die men heeft toegepast om dit signaal te „filte ren" uit de eigen ruis van de ontvanger. Voor de versterking wordt een maser ge bruikt, een broertje van de laser. Deze laatste versterkt lichtgolven, de maser microgolven. De maser moet constant op een tempe ratuur van ongeveer -270 graden worden gehouden, drie graden boven het absolute nulpunt. Dit gebeurt met vloeibaar he lium. Dank zij dit ingewikkelde procédé kan het ontvangen signaal, met zijn zeer hoge frequentie van vier gigahertz (4 mil jard hertz) vrijwel feilloos worden ver sterkt. We hebben dat op onze televisie toestellen al verscheidene malen kunnen constateren. Heel het gevaarte van antenne plus hulpapparatuur weegt tegen de driehon derd ton. Toch is het draaibaar. De an tenne is 360 graden draaibaar ofn de ver ticale as en kan om de horizontale as 115 graden zwenken. NEW YORK (Reuter) De waarnemer van het Vaticaan bij de Verenigde Naties heeft donderdag verklaard te verwachten dat paus Paulus tijdens de komende Alge mene Vergadering van de organisatie een bezoek aan New York zal brengen. De paus overweegt dat mgr. Alberto Giova- netti de plannen voor het pauselijk bezoek met secretaris-generaal Oe Thant zal bespreken. Dit is de grote 25-meter antenne in Raisting. Een jaar lang heeft men er aan gebouwd. Er is een kleine veertig miljoen gulden aan ten koste gelegd. Hoe groot de apparatuur is ziet men aan het menselijke figuurtje linksonder. Dat is toch niet nodig voor de Early Bird? De technici glimlachen. Toen het station Raisting gebouwd werd was er van een synchrone satelliet nog geen spra ke. Alle voorzieningen, reeds bestaande in Goonhilly Downs en Pleumeur-Bodou, om satellieten in hun baan te kunnen vol gen, zijn ook daar nog getroffen. Rou wig is men er niet om. Hoe de satellie ten-communicatie, die de wereld nog kleiner maakt dan ze al is, zich in de toekomst zal ontwikkelen staat nog lang niet vast. Mogelijk valt er straks ook voor niet-synchrone kunstmanen nog werk te doen. Dan beschikt Raisting over alle Advertentie geen natte persdoeken VOC ersc beschikken over een uiterst gecompliceer de apparatuur, die voldoet aan de aller hoogste eisen van verfijning. Zou men zo'n grondstation willen gebruiken voor niet-synchrone satellieten, dan dienen zij beweegbaar te zijn. De ontvanger moet doorlopend precies op de kunstmaan gericht blijven terwijl deze van horizon tot horizon zijn baan be schrijft. Hij moet snel op een tweede kunstmaan overgeschakeld kunnen wor den, zodra diens voorganger onder de ho rizon is verdwenen. Voor een apparatuur van honderden tonnen gewicht is dat niet zo simpel. Het systeem blijft altijd kwets baar. Veel eenvoudiger en betrouwbaar der is het richten van de antenne op een vaste plaats aan de hemel, daar waar de synchrone satelliet staat. Ook in dat ge val moet er wel eens iets bijgeregeld wor den, maar de logge apparatuur hoeft dan niet veel te bewegen. Want log en omvangrijk zijn deze grond stations. In Europa zijn er drie grote: in Goonhilly Downs, Groot-Brittannië in Pleumeur-Bodou, Frankrijk en in Raisting, Duitsland, en twee kleine: in Fucino Ita lië, en Grinon, Spanje. Het Amerikaanse grondstation staat in Andover. Een twee de, aan gene zijde van de oceaan, is in aanbouw in Mill Village in Canada. Waar men ook gaat kijken: overal zal men ge weldige parabolische spiegels zien, scho tels van draad, die radiosignalen opvan gen, bundelen en doorgeven naar een ver sterker. 35 kilometer ten zuidwesten van Mün chen ligt in een ondiepe dalkom bij het dorpje Raisting een geweldige ballon op de grond. Zo lijkt het. tenminste als men door 't vriendelijke weidelandschap, hier en daar wat geaccidenteerd, komt aanrij den. De bol van veertig meter middellijn, vervaardigd van een mengsel van plastic en synthetische rubber, dient ter bescher ming van de kostbare apparatuur tegen weersinvloeden. De antenne met zijn mid dellijn van 25 meter hoeft namelijk niet, zoals een optische telescoop, in de open lucht te staan, want de radiogolven trek ken zich van het dunne laagje kunststof niets aan en gaan er doorheen. En dat terwijl het signaal, dat men in Raisting van de „Early Bird" ontvangt, uiterst zwak is: niet meer dan een bil- joenste Watt! Technici in München spre- De „Early Bird is nu tienduizenden kilometers van ons af. Op deze foto was hij nog onder handbereik. Technici controleerden hem voor de lancering zeer minutieus. Ned. Herv Kerk Beroepen te Woudenberg (2e pred.pl.) (toez.) C. den Boer te Sliedrecht. Aange- noemen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te IJzendijke J. G. U. v. Hoog straten. em. pred. te Den Haag. Bedankt voor Ede (toez.) J. H. Cirkel te Huizen (N.H.). Geref. Kerken Beroepen te Buitenpost M. Berg te Giessen-Rijswijk; te Ruinerwold-Koe- kange (vak. J. A. Kwast) M. N. de Wolf te Siddeburen. Geref. Gemeenten Tweetal te Katwijk aan Zee P. Hon- koop, kand. te Kloetinge en A. Hooger- land, kand. te Werkendam; te Nieuwdorp G. J v. d. Noort, kand. te Capelle a. d. IJssel en Chr. v. d. Poel, kand. te Rotter dam te Rilland-Bath en Werkendam A. HoogeHand, kand. te Werkendam en Chr. v. d Poel, kand. te Rotterdam, die werd beroepen te Aagtekerke, Amsterdam-N., Beekbergen, Enkhuizen, Gorinchem, Her- kingen. Wageningen en te Yerseke. Geref. Kerken Vrijgemaakt Examen. Aan de Theologische Hoge school te Kampen slaagde voor het praep. ex. de heer J. A. Godschalk te Bussum. Aangenomen het beroep als docent voor de opleidingsschool voor Goeroes op Oost- Soemba P. P. Goossens te Schouwerzijl. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15