Kamer wil de natte politieke oliepap Grote meerderheid is voor Mijnwet van Den Uyl VOOR HEM vinger m houden Dividenden Regering wil SER-advies over loonindexering asns - Aardgas naar Engeland? ASPIRIN-BAYER tb Minder verschil in lonen tussen geschoolden en ongeschoolden Wel gas, geen olie Internationaal congres van maatschappelijk werk in Noordwijk Export van Marokko genationaliseerd Fondsverzekering voor weduwen en wezen Dow Terneuzen breidt uit Schreiner koopt DC 7 Verkoopverbod voor kleine tomaten Order voor RDM [Fokker verkocht in één week vijftien Friendships Scheepvaartberichten Kort economisch nieuws VERWARMING Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. VRIJDAG 2 JULI 1965 19 &VI -rapport Drente/Friesland rr ïïmm 1* fs~ s* Sfc Gisteren op het Damrak TECHNISCHE KOERSREACTIE WALL STREET: Verder licht in herstel Onderzoek in VS naar anti-conceptiemiddelen De Tweede Kamer wil de regering niet vrij laten in de beslissing over staats deelneming aan de opsporing en win ning van olie en aardgas in de Noordzee. Ondanks groot verzet van minister Den Uyl (Economische Zaken) heeft de Ka mer gisteren besloten deelneming door de staat afhankelijk te stellen van parle mentaire goedkeuring. Aan het slot van de discussies over de Mijnwet voor de Noordzee namen de Kamerleden met overgrote meerderheid een voorstel aan waarin zij zichzelf grote inspraak gaven bij de vaststelling van de voorwaarden voor het verlenen van opsporings- en winningsvergunningen van olie en aarc gas. Het voorstel, dat werd ingediend door afgevaardigden van de K.V.P., de P.v.d.A. en de A.R.P., opent de mogelijk heid van parlementaire discussie over de voorwaarden indien tenminste dertig le den van de Kamer dat eisen. Minister Den Uyl zag zich door aanvaarding van dit voorstel waar alleen de communisten zich tegen verzetten een groot stuk on derhandelingsvrijheid ontnomen. Als de uitgifte van de vergunningen voor opspo ring en winning en dus ook de staats deelneming aan de winning aan de or de komt zal hij er rekening mee moeten houden dat zijn beleid in het parlement uitvoerig ter discussie wordt gebracht. Drs. Den Uyl heeft zich tot het laatste ogenblik tegen deze verzwakking van zijn positie verzet. Zijn sterkste argument daar bij was dat hij gedwongen zou kunnen worden in het openbaar, en dus in het gezicht van de wederpartij (de oliemaat schappijen) zijn commerciële onderhande lingspositie prijs te geven. „Dat zou een Advertentie Het verschil in beloning tussen geschool de en ongeschoolde werknemers is tussen 1959 en 1962 afgenomen van twintig tot twaalf percent. Dit is de conclusie van een onderzoek dat de economische dienst van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft ingesteld naar aanleiding van de klacht (onder meer van zijn leden)dat de laagstbetaal den van percentuele loonsverhogingen steeds het minste voordeel hebben, waar door de toonverschillen steeds groter zou den worden. Het CNV noemt de resultaten van zijn onderzoek zelf nogal verrassend. In 1959 verdiende een geschoolde werknemer ge middeld 206 ct. per uur en zijn ongeschool de collega 172 cent. Volgens de laatst be kende cijfers, die van 1962, was het ge middelde uurloon in dat jaar 240 cent voor geschoolden en 211 cent voor onge schoolden. De bij het onderzoek geconsta teerde nivellering schrijft het CNV onder meer toe aan de invoering van het mini mumloon, de afschaffing van gemeente- klasseverschillen, waarmee in talrijke be drijfstakken al grote vooruitgang is ge boekt en het feit, dat de meeste loonron- den en alle huurcompensaties een mini mumbedrag als „vloer" hadden. Ook zijn er veel voorbeelden van CAO- wijzigingen waarbij voor de laagstbetaal den een in percenten uitgedrukt gro tere loonsverhoging werd bedongen dan ▼oor degenen met een wat hoger inkomen. Een en ander neemt niet weg, dat er in tal van CAO's vrij forse afstanden bestaan tussen de laagste en de hoogste loongroe- pen. Volgens het CNV zeggen de „papie ren regelingen" echter betrekkelijk wei nig over de werkelijk bestaande toestand, omdat in veel bedrijven niemand of bijna niemand in de laagste groepen is inge deeld. ongehoorde zaak zijn", aldus de minister. „Het discussiëren over de onderhande lingstactiek zou getuigen van bijzonder slecht koopmanschap." Toen echter bleek dat zelfs zijn eigen politieke geestverwanten de socialisten van geen wijken wilden weten, ging de minister door de knieën. Hij nam genoe gen met de belofte dat men niet aan zijn gedetailleerde commerciële beslissingsbe voegdheid zou tornen. Eerder in de debatten was reeds de staatsdeelneming aan het speuren naar olie en gas aan banden gelegd. Dat was het gevolg van een voorstel van Anti-re volutionairen, Katholieken en Christelijk Historischen dat met 62 tegen 55 stem men werd aangenomen. Minister Den Uyl noemde dit voorstel onhanteerbaar Drs. Den Uyl sprak gisteren in de Kamer zijn verbazing uit over de op hef die gemaakt wordt over eventuele staatsdeelneming aan de winning van olie. De tegenstanders van deze staats deelneming verzetten zich niet tegen staatsdeelneming in de aardgaswin ning, omdat volgens hun redenering de situatie daar heel anders is. De minis ter meende echter dat de situatie on geveer gelijk is. „Ik kan het verzet alleen verklaren uit een soort dogma tisme, want in de winning, de produk- tie en het gebruik van olie en aardgas is een grote mate van overeenkomst. Beide zijn zij voor de energievoorzie ning van essentieel belang". Het derde Europese symposium van het internationale congres voor maatschappe lijk werk in het klein-seminarie Leeuwen horst te Noordwijkerhout van zondag 18 juli tot zaterdag 24 juli zal worden bijge woond door circa 225 vertegenwoordigers van Europese en Noordamerikaanse lan den en door een aantal waarnemers uit Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Het is gewijd aan de bestudering van de maatschappelijke gevolgen van de ver stedelijking in Europa. Naast de problemen, die de congresgan gers te bestuderen krijgen hebben de or ganisatoren ook een plaats ingeruimd voor excursies. Op donderdagmiddag 22 juli is er een excursie naar Haarlem waar men onder meer een bezoek brengt aan het Frans Halsmuseum en de oude St. Bavo, en naar Amsterdam waar een tocht door de nieuwe wijken van de stad en een rond vaart door de grachten en de havens op het programma staat. Vrijdagmiddag kan er een bezoek wor den gebracht aan Delft. In het programma voor die middag is een bezoek aan enige instellingen voor maatschappelijk werk opgenomen. CASABLANCA (AP) Koning Hassan II van Marokko heeft donderdagavond de nationalisatie bekendgemaakt van bedrij ven, die de export verzorgen van fruit, omdat het hem zou dwingen om onder zoek van de zeebodem door staatsbedrij ven de minister noemde als voorbeeld de Hoogovens eerst door het parlement te laten goedkeuren. De socialisten, communisten, pacifisten en veertien leden van de K.V.P. waren het ditmaal met de minister eens en stem den tegen het voorstel. Maar door de steun van 25 leden van de K.V.P., als mede de A.R., de C.H.U. de V.V.D., de Boeren, het G.PV. en de SG.P. werd het toch aangenomen. De aantasting van de beslissingspositie van de minister vormde gisteren de hoofdschotel in het debat over de natte mijnwet Toen op dit punt de beslissing in het nadeel van de zich hardnekkig ver zettende minister gevallen was werd de natte mijnwet met grote meerderheid aangenomen. Slechts de V.V.D. en vier leden van de C.H.U., alsmede de vier kleine fracties (C.P.N., P.S.P., Boeren, S.G.P. en G.P.V.) stemden tegen de wet. De liberale poging om de gehele staats deelneming aan de oliewinning uit de wet te weren leed jammerlijk schipbreuk De regering zal binnen afzienbare tijd beslissen over de concessieaanvragen in Drente en Friesland, zo deelde minister Den Uyl de kamer verder mee. De mi nister wil zijn beslissing nemen nadat hij het oordeel van de kamer over dit on derwerp heeft gehoord. Daarbij is spoed gewenst, zo verzekerde hij. Drs. den Uyl gaf gisteren toe dat de oude mijnwet voor het vasteland (die uit 1810 dateert) aan vernieuwing toe is. De voorbereidingen voor de vernieuwing worden reeds getroffen. Nog voor het van kracht worden van de herziening wil de regering door een tijdelijke regeling een eind maken aan de thans bestaande on beperkte opsporingsvrijheid. De heer Wieldraaijer, lid van de Twee de Kamer voor de P.v.d.A., heeft de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid schriftelijk gevraagd of hij bereid is om, gezien de per 1 januari 1965 getrof fen regeling van verplichte ziekenfonds verzekering voor weduwen en wezen, de ziekenfondsraad advies te vragen over een uitbreiding van deze regerling, waar door ook weduwen, in het genot van een weduwenpensioen, wier man voor 1 janu ari 1965 is overleden, onder de verplich te verzekering gebracht worden, indien hun echtgenoot op het tijdstip van over lijden verplicht verzekerd was. Dow Chemical Internationaal N.V. Terneuzen is met de bouw van een ethy- leen-oxide fabriek begonnen. De capaci teit van de nieuwe fabriek bedraagt meer dan 50.000 ton per jaar. De grondstof, ethyleen, zal door Shell geleverd worden via de pijpleiding die thans tussen Pernis en Terneuzen wordt aangelegd. De luchtvloot van de Nederlandse lucht vaartmaatschappij Schreiner Airways is uitgebreid met een DC-7C, die werd ge kocht van Japan Airlines. Hiermee is het aantal bij Schreiner in gebruik zijnde toe stellen gestegen tot 28. Dit werd gisteren bekend gemaakt door de directeur van de luchtvaartmaatschappij, B. A. M. Schrei ner. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend In Amsterdam lulden: Engelse pond 10.00—10.10; Canadese dollar 3.30'/i3.35'/t; Amerikaanse dollar 3.58'/i3.62Vi; Belgische frank (100) 7.21'/i—7.26'/i; Franse frank (100) 73.40—73.90: Zwitserse frank (100) 83.00— 83.50; Duitse mark (100) 89.75—90.25; Noorse kroon (100) 49.8550.85: Deense kroon (100) 51.60—52.60; Zweedse kroon (100) 69.35—70.35; Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00; Oostenrijkse schilling (100) 13.95—14.05; Portugese escudo (100) 12.55—12.70 en Spaanse peseta (100. gr. coup.) 5.98—6.13. De NV Emba (Maatschappij voor be heer en ontwikkeling van industrie en handelsondernemingen te Rotterdam, stelt aandeelhouders voor het dividend over het afgelopen boekjaar, eindigend 30 april vast te stellen op twaalf percent. Vorig jaar tien percent. Advertentie CENTRALE 20Vj - watnpwm TO Wtn Co 25 .90 32 JVBn ft- U0 «fc-wsstiWoi Los 4fi."A Wrjke-to J m WoynjKnit PE u V 48 m 27% At Mn tA 44% Simmons 26% mond Vk wtu De stemming voor de internationale waarden is gisteren iets gemakkelijker ge weest ten opzichte van het voorgaande slotniveau. In vrijwel alle hoofdfondsen voltrok zich een technische koersreactie op de forse koersstijgingen gedurende de twee voorgaande beursdagen. De handel was een stuk kalmer, ook in de Philipshoek. Velen hebben de voorkeur gegeven aan het con solideren van de behaalde koerswinsten dan tot verdere aankopen over te gaan. Er vonden echter ook winstnemingen plaats doch deze wogen vrijwel op tegen de orders van nieuwe kopers. Hoewel de meeste hoofdfondsen het sterk verhoogde niveau van woensdagavond niet konden halen, moet hieraan onmiddellijk worden toegevoegd, dat de ondertoon van de markt zeer goed blijft. De activiteiten van de arbitrage waren eveneens belangrijk minder dan die op woensdag. Kon. Olie daalde circa 1,50 tot 136,40. Unilever was ruim een gulden lager, Phi lips min een halve gulden. Aandelen KLM echter kregen 'een iets hogere advieskoers. Gedurende de gehele beursduur bleef de handel in de hoofdfondsen een kalm ka rakter behouden. VERMANDEI.DE FONDSEN 1 juli 3C iuni Totaal 407 399 Hoger 252 (61.9%) 270 (67,7%) Lager 84 (20.6%) 65 (16,3%) Gelijk 71 (17.5%) 64 (16%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U 459 Hoogovens Kon Olie136-137.20 Philips 125.9L-128 Unilever 137.20-138 K.L.M VOORBEURS VAN HEDEN Iste tijdv 2de tijdv. A.K U460 gl Hoogovens. Ken Olie137,60 137,40 Philips128,30 128,30 Unilever 138,50 138,30 Slot- koersen 1 juli Slot- koersen 1 juli Hollandsche Beton 330 gb A.K.U 458% Internatio 296 502 Kon Ned Papier 255 b 127.50 Kon Zout-Ketjen 138.10 Lindeteves-J acob 165 Kon. Petroleum 136.60 MeNeBa 430 gb Amsterd Rubber 106% MülleT Co. 331 H.V.A 137% Naarden 520 Deli-Mij 112.60 Ned Kabelfabr. 338 Holl -Am Lijn 129% Ned Scheepsb Mij 94 K.N.S.M 123 Nijverdal-ten Gate 144% Van Ommeren 227 Ogem 98 gb Ned Sch. Unie 138% Rotterd Droogdok 235 gb 965(6 Scholten Foxhol 490 b 3% Invest, cert. Stokvis Zonen 198 gb 3%Staffell. 1947 80% Texoprint 170 5'/4% Ned. 1964 II 98% gl Thomassen en Dr 519 Alg. Bank Ned. 277 Ver Machinefabr 150 gb Amro Bank 60 Vredestein Rubber ex Holl. Bank Unie. Wilton-Fijenoord 177 gb Nat.-Nederlanden 610 gb Wyers 502 R.V.S 610 gb Zwanenberg-Org. 178.50 216 Aluminium Ltd.. 29 183 American Motors 12 454 Anaconda 60% Albert Heijn 600 Bethlehem Steel. 35% 235 gb Cities Service. 72% 420 General Motors 95% Bredero ex Kennecott Copper 100% Brocades-Stheem 795 Republic Steel 40% Bührm.-Tetterode 600 Shell OU 59% Bijenkorf ex U.S Steel 48 Centr Suiker Mij 441 gl Curag. Handel Mij ex Ford 940 Boeke Huidek 220 Van Gelder Zn. 137% Figée 170 Gist- en Spir.fabr 329 Spaarnestad 560 202% r Waveren Gr.h 106 455 Nefo 98 Holec 296% Dordtse Petr 622% In een brief aan de Sociaal-Economi sche Raad heeft de minister van Sociale groenten, vis-in-blik en op ambachtelijke Zaken en Volksgezondheid dr. G. M. J, wijze voortgebrachte artikelen. De export Veldkamp, de S.E.R. nader advies °e men aan de verdere ontwikkeling van de 'ndexermg. E)r. V eldkamp stelt in zijn desbetreffende takken van nijverheid. adviesaanvraag dat de samenhang tns sen het nominale loonpeil en de prijs indexcijfers van het levensonderhouc door de gang van zaken met betrekking tot de loonpolitiek weer actueel is ge Kleine tomaten in de kwaliteitsklasse III WOI'den; De bewindsman wijst in dit mogen met ingang van maandag tot een verband op de onlangs door de n.v. Phi nader te bepalen datum niet meer wor-1 lips gesloten collectieve arbeidsovereen komst, waarin een zeker verband is ge Iegd tussen de stijging van het index cijfer voor de kosten van levensonder houd en de Ionen Nu in kringen van het bedrijfsleven de wens naar voren komt bepaalde vormen van loonindexering te introduceren, acht de regering het wenselijk omtrent de toe passing van dit onderdeel van de arbeids voorwaarden door de SER te worden ge adviseerd. Met name vraagt minister Veldkamp opdat de regering terzake een definitief standpunt zal kunnen bepa len dat de SER zich uitspreekt over het gebruik van bepalingen in collectieve arbeidsovereenkomsten, waarbij als bo vengenoemd een relatie wordt gelegd tus sen enerzijds de stijging van het index cijfer voor de kosten van levensonderhoud en anderzijds de nominale loonstijging. De SER wordt daarbij gevraagd in zijn ad vies aandacht te schenken aan het onder scheid dat kan worden gemaakt tussen een volstrekte loonindexering, en minder vergaande vormen van koppeling van de loonontwikkeling aan de prijsontwikke ling. den geveild. Als er op de veilingen aan voer komt van deze tomaten, worden ze uit de markt genomen en de teler krijgt dan een vergoeding van achttien cent per kilogram, tenminste als het produkt vol doet aan de geldende kwaliteitseisen. De aanvoer van tomaten op de Neder landse veilingen is wat afgenomen. Er if een grote vraag voor export en als ge volg hiervan zijn de prijzen opgelopen tot 1,40 tot 1,50 per kilogram voor export kwaliteit. De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij heeft weer een opdracht ont vangen om een werk uit te voeren voor de oliewinning op zee. Brown and Root Ine te Houston laat bij de RDM het grootste pijpenlegvaartuig ter wereld bou wen, waarmee per uur ruim 200 meter pijp van meer dan een meter diameter op de bodem van de zee kan worden ge legd, vanaf de olievindplaatsen naar de laadplaatsen voor tankschepen of naar grote opslagtanks. De Britse Gas Council en de NAM (gas- export) in Den Haag laten de bodemge steldheid in drie gebieden van de Noord zee en het Kanaal onderzoeken met het oog op een eventuele aardgasleiding van Nederland naar Engeland. i t>- Binnen een week zijn 15 bestellingen Het onderzoek zal worden uitgevoerd geplaatst op het Fokkerprodukt, de F 27 door de firma J. Smith and Sons (Eng- I ..Friendship". Begin deze week maakten Fabrieken in de VS., die land) Ltd. Advertentie DAAR STAAT ACHTER de Fairchild r aorieKen in voor onze Fokker de F 27 in licentie vervaardigden, bekend dat zij 12 bestel lingen had ontvangen voor het Neder landse toestel. Gisteren heeft Fokker een nieuwe be stelling voor twee „Friendships" ontvan gen van Philippine Air Lines, die reeds 13 van deze toestellen in het verleden heeft gekocht. Aerotransport Italiani, een dochtermaatschappij van Alitalia, be stelde opnieuw een F 27 die zal worden toegevoegd aan de 5 Friendships, die de maatschappij reeds eerder heeft aange schaft. Met deze nieuwe orders is het aantal bestellingen op het toestel gen tot 336, waarvan er 46 in de helft van dit jaar zijn verkocht. totaal geste- eerste De minister schrijft verder, dat de raad in zijn advies van 1951 beschouwin gen heeft gewijd aan een aantal mogelijk heden van een stijging van prijsindex cijfers van het gezinsverbruik, dit met het oog op de vraag of nominale loonsverho gingen al dan niet toelaatbaar zijn. In dit verband wil de regering weten of de SER deze zienswijze van 1951 nog onderschrijft of dat hierin in verband met de ont wikkelingen op het gebied van de loon vorming wijziging moet worden ge bracht. Minister Veldkamp vraagt de SER ten slotte, voor wat het vraagstuk van de loonindexering betreft, aandacht te wijden aan de samenhang met het vraagstuk van de inflatie. Abbekerk 1 v. Marseille n, Genua. Acmaea 1 te Kopenhagen. Agamemnon 2 v. St. Vincent n. St. Lucia. Alchiba 1 v. New York n Beirut. Amerskerk 1 v. Bangkok n. Hongkong. Ammon 2 te La Guaira. Angolakust 1 v. Cabinda n. Matadi. Area 1 v. Mosselbaai n. Port Elisabeth. Arkeldijk 1 v. Hamburg n. Rotterdam. Asmidiske 1 v. Humber n. Chaguarmas Balong 2 te Boston verw. Barendrecht 1 v. Tranmere n. Mexico Golf voor orders. Billiton 2 v. Durban n. Los Marques. Caltex Leiden 1 te Penang verw. Castor 2 te Antwerpen. Celebes 1 ten anker Bushire. Dinteldijk 1 te Antwerpen Drente 2 te Luanda verw. Esso Amsterdam 2 te Bari verw. Esso Rotterdam 1 v. Lavera n. Bahrain. Forest Hill 1 v Port Said. Friesland 2 te Blzerta ten anker. Gaasterdijk 1 v. Nordenham n. Hamburg Ganymedes 2 te Montreal, Gooiland 1 v. Recife n. Amsterdam. Gulf Italian 1 v. Suez n. Perzische Golf. Helicon 2 te Kingston. Hermes 2 te Antwerpen. Japara 2 te Chittagong verw. Justus Waller 2 te Little Aden verw. Kaap Hoorn 2 te Boston verw Kalydon 1 v. Port au Prince n San Juan. Kamperdijk 2 te Hamburg. Katsedijk 2 te Boston verw Kelletia 1 v. Sundsvall n. "Milazzo. Khasiella 2 te Jacksonville verw. Kieldrecht 1 v. Port Said n. Tripoli. Kloosterkerk 1 te Aden. Koplonella 1 v. Tripoli n. Malta. Koratia 1 te Thameshavên. Korenia 2 te Durban verw. Ladon 2 te Paramaribo. Lekhaven 2 te Salvador verw. Loosdrecht 2 te Bremen verw Moordrecht 2 te Djibouti verw. Musil Lloyd 2 te Arica verw Mijdrecht 2 te Los Marques verw. Nestor 1 v. Beirut n, Lattakia. Oberon 1 v. Antwerpen n. Bremen Oostkerk 1 v. Kaapstad n Bremen. P. G, Thulin 1 v. San Pedro n. Tobata. Prins Alexander 1 te Le Havre verw. Prins Frederik Hendrik 1 v. Tripoli n. R'dam. Provenierssingel 1 v. Hamburg n. Bremen. Purmerend 1 v. Stanlow n. Thameshaven Radja 1 v. Hamburg n. Bremen Rotterdam 2 te Southampton. Ruys l v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Sarpedon 1 v. Funchal n. Barbados. Seine Lloyd 2 te Suez verw. Senegalkust 1 v. Abidjan n. Freetown. Slamat 2 te Manilla verw. Socrates 2 te La Guaira verw Straat Clarence pass. 1 Straat' Soenda n. Singapore. Straat Colombo 1 te Pointe Noire. Straat Madura 3 te Port Louis verw. Straat Van Diemen 1 ten anker rede Beira. Tjimanuk 30 v. Sydney n. Tawau. Van der Hagen 3 te Melbourne verw. Van Heemskerck 3 te Hongkong verw. Waardrecht 1 v. Adelaide n. Abany. Wonosari 2 te Hamburg verw. World Hill pass. I Shadwan Eiland n. Abadan. Zaanland 1 v. Santos n. Amsterdam. 30 juni 1 juli 30 juni 1 juli Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent. N.Y. Centr Pennsylvania South. Pac Union Pac Allied Chem. Am. Can A.C.F Ind Am. Smelting... Am. T. and T.. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Soeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak... Gen. Electr Gen. Motors Goodyear T. Wall Street heeft het herstel zij het wat aarzelend gisteren verder voortgezet. Spoorfondsen deden het hierbij het beste. Zo was New York Central ruim anderhalve dollar hoger op 47)4. De autofondsen kre gen steun van goede bedrijfsberichten. Ford heeft in juni een recordproduktie be haald. De koers bleef onveranderd op 5254. General Motors werd het drukst verhan deld (74.200 shares) met een koersverbete- ring van 1 punt op 9654. De beurs is maan dag gesloten, omdat Independence Day dit jaar op zondag valt. De grote bedrijvigheid van de laatste drie dagen van juni heeft de omzet in 31% 31% Amer. Motors 12 12 29% 29% Int. Harvester.... 36% 36% 57 57% 83% 84 46 48% Int T and T. 54% 54% 45% 47% 101% 101% 38% 39% Mont Ward...... 32% 33% 36 36 Radio Corp....... 34% 34 38% 38% Republic St....... 40 40% 43% 48% Royal Dutch 38 38% 45% 46% 68% 68% 77% 78% Shell Oil 59% 60 50% 50% Soc Vacum. 83% 84% 67% 67% Stand Br 77% 78% 36 36 Stand. Oil N.J. 78% 78% 60% 61% 19% 19% 35% 35% 77% 77% 66% 68% Un. Aircraft 71% 71% 46% 46% Un. Corp. 8% 8% 54% 55% Un. Fruit 19% 19% 44% 44% Us. Rubber 59% 60 37% 37% Us. Steel 48% 78% 235% 234% 47% 47% 79% 79% 29% 29% 95% 96% Ford 525/8 525/8 95% 96% K.L.M 36% 37 50 50% juni doen stijgen en gebracht op één na het hoogste getal dat ooit werd bereikt. De omzet van 128.218.945 aandelen overtrof die van juni 1933 toen 125.619.530 aandelen omgingen. De grootste omzet werd bereikt in oktober 1929 met 141.668.410 aandelen. De omzet gisteren beliep 4.52 miljoen shares tegen 6.94 miljoen shares woensdag. Van de 1.362 verhandelde fondsen waren er 779 hoger en 356 lager. De Dow Jones indices: industrie 871,59 3,56), sporen 195,80 2,11) en openbare nutsbedrijven 154,30 0,15). Wall Street tot een nieuw record voor WASHINGTON (AP) - De Amerikaan se regering heeft in overleg met de lei ding van het Amerikaanse nationale ge zondheidsinstituut, plannen gemaakt voor een diepgaand onderzoek naar de gevol gen van het gebruik van anti-conceptie middelen, speciaal de „pil", die in de Verenigde Staten op steeds groter schaal wordt gebruikt, en die door artsen over de hele wereld met of zonder schroom worden aanbevolen. Naar schatting 4 miljoen Amerikaanse vrouwen gebruiken de pil regelmatig. Van schadelijke gevolgen is tot dusver niets ge bleken. Het onderzoek wil echter de tot dusver gedane expertises aanvullen om de grootst mogelijke zekerheid te krijgen over de medische en biologische aspec ten van het gebruik van orale anti-con ceptiemiddelen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft van middag zijn fiat verleend aan vijftien geldlenin gen tot een totaal van 20,5 miljoen. Op één lening na van een miljoen, die een rentevoet heeft van 5 7/8 percent, hebben al deze leningen een rentevoet van 6 percent Bij de trekking van de 2percent premie lening Den Haag 1952-11 werden uitgeloot 500 obligaties, waarbij de premie van 50.000 viel op nr 106338. en twee premies van 10.000 op de nummers 114148 en 198665. De volgende tien obligaties viel een premie van f 1000 ten deel: 108629, 112517, 152277, 166172, 139816, 117298, 113495.' 143757, 119233, 136301 en vijf premies van 500 op de nummers: 197173. 197567, 190082. 105005, 184847. Tenslotte lootten 432 niet hierboven genoemde obligaties uit met 150 elk. Tot directeur-generaal Krediet en Investerin gen bij de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en staal is benoemd drs. A R. A. Theunissen. Hij volgt in deze functie de Duitser H. Skribanowitz op, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt- De omzet bij Landré en Glinderman is in het eerste halfjaar hoger geweest dan in het eerste halfjaar 1964. De kosten zijn in vergelijking tot het eerste halfjaar 1964 niet gestegen en het gevolg hiervan is, dat de resultaten over het eerste halfjaar 1965 gunstiger zijn. Per 30 juni 1965 was een redelijke orderportefeuille aan wezig. üaaüwj-uwionm* wwoooouuoooonnoiywif rH H H WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 4

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19