Scheveningen krijgt nog deze zomer promenade AGE ÉJéël moe van maagzuur? BRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO A/phenaar Vragen over een „hokjesbepaling" in het leger Menaldumadeel moet in de vierde klas blijven zitten Moeder doodde haar pasgeboren kind Doden in het verkeer Fondsen gaan prothesen volledig vergoeden neem natuur-grijze Drs. Th.Westerhout I y Kort en bondig staatssecretaris Mr. Toxopeus weer in Tweede Kamer Inlevering ongewenste handwapens begonnen Vijf jaar voor een dodelijk schot in de buik Aanhoudend koel TYiL Studietoelage verhoogd VRIJDAG 2 JULI 1965 GRAMMOFOONPLATEN Eén jaar geëist Haarlem I elsen-IJmuiden Beverwijk w/LI LdW Voor agglomeraties WEERRAPPORTEN o,: o,: Het Tweede-Kamerlid Wieldraaijer (P.v.d.A.) heeft de minister van Defen sie schriftelijk gevraagd of aan het mee reizen in particuliere auto's van militai ren de voorwaarde verbonden is, dat een officier alleen met een officier, een on derofficier alleen met een onderofficier, en militairen beneden de rang van ser geant alleen met soortgelijke militairen mogen meereizen. Het Kamerlid vraagt waarom deze voorwaarde gesteld is en hoe deze voor waarde past in het door de minister uit gestippelde personeelsbeleid, waarin met name de samenwerking tussen verschil lende niveaus in de strijdmacht zo'n be langrijke plaats inneemt. Ook wil hij weten of deze voorwaarde vooraf in het georganiseerd overleg aan de orde is geweest of dat hierover nader hand door de organisatie, welke deze voorwaarde heeft bekritiseerd, in het overleg is gesproken? De Kroon heeft het besluit van de raad van de Friese gemeente Menaldumadeel vernietigd, waarbij voor het gemeenteper- soneel met ingang van 1 januari 1965 de salarisbedragen voor een gemeente van de eerste klasse werden ingevoerd. Volgens het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijks ambtenaren 1948 is de gemeente Menadu- madeel ingedeeld in de vierde klasse. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM c Nog deze zomer zal Scheveningen kun nen bogen op een promenade. Voor de bouwvakvakantie begint de laatste week van deze maand zal het reeds voor rijverkeer afgesloten gedeelte van de bou levard zoveel mogelijk geschikt worden gemaakt als een aantrekkelijke en leven dig toeristisch rustpunt. Het eveneens af gesloten parkeerterrein in dit gedeelte zal worden opengesteld voor bussen. Het ligt in het voornemen van B. en W. in het najaar de gemeenteraad een voor stel te doen tot betegeling van het afgeslo ten gedeelte en tot aanleg van glazenwan- delgalerijen en beschutte plaatsen. In de toekomst wil men namelijk tot een zomer en winterexploitatie trachten te komen. Aan beide zijden van de promenade ko men moderne banken en op een aantal plateaus zullen werkgelegenheden verrij zen voor kunstenaars. Zij zullen hier in eenvoudige onderkomens kunnen werken, waarbij de toeristen hen aan het werk kunnen zien. Ook zullen hier de door hen vervaardigde kunstwerken kunnen worden verkocht. In het midden is gedacht aan een soort aquarium. In dit gedeelte bij de pier is verder gedacht aan school- en kin dertuinen, waarin wordt getoond welke planten en eventueel dieren er in de dui nen voorkomen. Ter hoogte van de pier zal een muziek tent worden geplaatst. Hier komt ook een Een 42-jarige ongehuwde vrouw uit Schiedam, die december van het vorig jaar haar pasgeboren kind doodde, heeft voor de rechtbank in Rotterdam een ge vangenisstraf van een jaar en terbeschik kingstelling van de regering tegen zich horen eisen. Zij had dit kind, haar vierde, zonder enige hulp ondanks een bijzonder moeilij ke bevalling ter wereld gebracht. Uit angst voor haar omgeving raakte ze daarna in paniek en poogde het kind te wurgen. Zij deed het daarna in een tas, waarna ze het negen dagen later in de tas in een poldervaart gooide. D Basiliek Sint Bavo, vandaag 20 u.: Re quiem van Fauré door het Orchestre Per manent de la Société des Concerts Popu lates uit Angers. Waalse Kerk, vandaag 20 u.: Concert door Haarlems Kamerkoor o.l.v. Piet Halsema. M.m.v. Joh. Timmerman (orgel) en Bob van Marken (cello). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Ge heim agente in Gibraltar", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en zaterdag oo-c 14 u.: „James Bond contra dr No", 14 jaar. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Maciste, gladia tor van Sparta", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „Binnendonder kloppen", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Fx-18 op spionnenjacht", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u. en zaterdag 19 en 21.15 u.: „De romance van een kei zer', a. 1.; zaterdag 14.30 u.: „Rusty en het blinde meisje", a. 1. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Aeneas, de held van Troje", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Met de dood op de hielen", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Les para- pluies de Cherbourg", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62). Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: Grafisch werk van Wout van Heusden, tot 25 juli. Dagelijks geopend van 1017 u. en zondag van 13—17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u.; zon- en feestdagen van 14-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur. Vishal (Grote Markt): „De landman en de muze". Expositie van prenten, tekenin gen, schilderijen en aquarellen. Geopend van 10-17 u.; zondags van 13-17 u. Tot 80 augustus. Vleeshal (Grote Markt): Nationale aqua riumexpositie „Aqua Terra". Dagelijks ge opend van 10-22 u. Tot 5 juli. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u en van 20-24 u. Expositie van tekeningen en grafiek van Jan Paptiste de Winter. Tot 1 augustus. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13) Expos;tie van schilderijen aquarellen, tekeningen en etsen van di verse kunstenaars. Dagelijks van 1020 u. Tot 7 augustus. Bootzaal: „100 ambach ten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 1020 u. Klassiek grammofoonpla- tenconcert van 2022.30 u. Dinsdag ge- aloten. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Expositie van cultuur-historische diorama's. Dagelijks van 14-17 u. Tot 5 Juli. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. De Waag (Spaarne-Damstraat): Beeld houwwerken van Joosje Mulder, tekenin gen en aquarellen van Rudolf Bruyn. Da gelijks geopend van 12-17 u. Tot 5 juli. Linnaeushof (Bennebroek): Tot 1 novem ber openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Dagelijks geopend van 9-18 u.; golfbaan tot 21 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag VRIJDAG 2 JULI City, 20 u.: „De trein". Stadsschouwburg, 20 u.: „De charge van de blauwe brigade". Ruïne van Brederode: Iedere avond bij gunstig weer verlichting van kasteel en omringend natuurschoon; klankbeeld van poëzie en muziek. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9 30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. ZATERDAG 3 JULI City, 19 en 21.15 u.: „De trein". Stadsschouwburg, 20 u.: „De charge van de blauwe brigade". Ruïne van Brederode: Iedere avond bij gunstig weer verlichting van kasteel en omringend natuurschoon; klankbeeld van poëzie en muziek. Voorlichtingscentrum „Stichting Rijn mond-Noordzeekanaal, Semafoorduin, IJ- muiden; geopend voor individuele bezoe kers woensdag van 15 tot 16 en zaterdag van 11.30 tot 12.30 u.; voor groepen aan vragen bij de stichting, Havengebouw, Amsterdam, tel. 020-220665, of Gemeente lijke Voorlichting Velsen. Raadhuis tel 4036. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9 30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal „Spaarnberg", Santpoort (ook voor r.-k. bibliotheek): 10 tot 12 u. R.-k.-openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u. podium waarop volksdansgroepen zullen optreden. Het is de bedoeling om een eind verder een oud vissersschip, een zogenoemde bom neer te zetten. Verder wordt overwogen hier nog een aquarium aan te brengen, waarin het pu bliek een indruk kan krijgen van de stro mingen in de zee nabij de havenhoofden en de pier. Aan de kant van het parkeerterrein komt een aantal attracties voor de jeugd, onder andere een soort kinderkabelbaan van de promenade naar het strand. Als afsluiting van de Scheveningse promenade zullen negen, in frisse kleuren geverfde, oude badkoetsjes dienst doen. Op de koets jes zal de aanduiding „Promenade Sche veningen" voorkomen. Daarachter komt dan het busstation. De plannen zijn besproken met de EMS, die er veel mogelijkheden in ziet. Donderdagavond is op het kruispunt Groenstraat-Loonsestraat-Hoolstraat in Nuland (N.B.) de negentienjarige H. van Geffen uit Oss met zijn bromfiets in bot sing gekomen met een personenauto. Hij was op slag dood. In Oosterbeek is het vijfjarig meisje Hendrika Wandel verongelukt. Zij fietste op het trottoir, toen een vuilniswagen voorbij kwam. Waarschijnlijk is zij ge schrokken, kantelde met het fietsje en kwam onder een der achterwielen van de auto. Op de Mathenesserlaan in Rotterdam is de zestigjarige Saepke Steenaart op een oversteekplaats aangereden door een per sonenauto. De man was vrijwel op slag dood. Op de Smitshoekseweg in Rotter dam is een personenauto door een goede rentrein aangereden. De 66-jarige aanne mer Aart Smaal is hierbij om het leven gekomen. Op de Laaghuissingel te Venlo is de 24- jarige scooterrijder T. Schilte uit Helden door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. Op het kruispunt Koningshoeve-Hoeven sekanaal-Dijkoost in Tilburg is de 63-jari- ge lederhandelaar J. L. M. van Erp uit deze plaats met zijn bromfiets tegen een autobus gereden. De man werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in het ziekenhuis is overleden. De zeventigjarige landbouwer J. Wol ter die vorige week in Denekamp werd aan gereden, is in een ziekenhuis overleden. De vijftigjarige heer O. van der Heij den uit Rotterdam is toen hij met zijn fiets van de Walenburgerweg af de krui sing met de Statenweg wilde passeren, aangereden door een bestelauto. De heer Van der Heijden viel met het hoofd op een trottoirband. Bij aankomst in het Bergwegziekenhuis was hij reeds overle den. De verstrekking van kunst- en hulpmid delen in het kader van het ziekenfonds pakket zal binnenkort belangrijk worden verbeterd. De maxima, die thans voor de vergoeding van prothesen gelden, zullen worden afgeschaft om plaats te maken voor een onbeperkte vergoeding, zo heeft minister Veldkamp (Sociale Zaken) gis teravond in de Tweede Kamer meege deeld. De minister zei voorts dat het vergoe dingspercentage voor een aantal belang rijke kunst- en hulpmiddelen, zoals hoor- toestellen en kunstogen, zal worden ver hoogd van vijfenzeventig tot negentig per cent. VRIJDAG 2 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De dag na de invasie". Luxor Theater, 19.30 u.: „Irma la Douce". W.B. Theater, 20 u.: „Mysterievlucht". Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15 tot 21 u. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend van 15 tot 21 u.r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 21 u. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15 tot 17 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 17 u. De zangeres Astrud Gilberto, die naamheeft gemaakt bij het kwartet van Stan Getz (onder meer met het liedje „The girl from Ipanema") is gisteren op Schiphol aangekomen. De 24-jarige zangeres zal met het trio Pim Jacobs enkele televisie opnamen maken, die later in het jaar worden uitgezonden. Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. 11® Wees goed voor uzelf (en uw maag Norac is !n NORIT produkt Tot staatssecretaris van Binnenlandse Zaken is benoemd drs. Th. J. Westerhout, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid en wethouder van Middel burg. Hij zal in het bijzonder belast wor den met agglomeratievraagstukken en grenswijzigingsaangelegenheden. De heer Westerhout is 43 jaar. Hij is geboren in Utrecht, volgde daar een vijf jarige HBS en studeerde er aan de rijks- universiteit. In 1949 deed hij doctoraal examen in de sociale geografie. Van 1949 tot 1956 was hij waarnemend hoofd van de provinciale planologische dienst (se dertdien op non-actief) in Zeeland. Sinds 6 november is drs. Westerhout lid van de Tweede Kamer. Binnenkort zal oud-minister mr. E. H. Toxopeus weer een zetel krijgen in de VVD-fractie van de Tweede Kamer. Dat is het gevolg van de benoeming van het VVD-lid ir. L. G. Oldenbanning tot di recteur van de rijks hogere landbouw school in Groningen. De heer Oldenban ning is van mening dat hij beide functies niet-kan combineren en heeft daarom ge meend per 1 september te moeten bedan ken. Zoals men weet zat de VVD met het probleem twee oud-ministers (naast mr. Toxopeus ook ex-minister van Financiën Witteveen) aan een Kamerzetel te hel pen. Wie het veld zal moeten ruimen voor dr. Witteveen is nog niet bekend. Gisteren is in het gehele land de inle vering begonnen van ploertendoders, sti letto s, boksbeugels en andere zogenoem de ongewenste handwapenen. De inleve ringstermijn duurt veertien dagen. Te zij ner tijd wordt voor het ingeleverde wa pentuig een vergoeding betaald. In Den Haag zijn ingeleverd dertien ploertendoders, zes boksbeugels, 29 stilet to s en drie valmessen. In Amsterdam was de oogst ongeveer veertig stiletto's, vijf boksbeugels, onge veer evenveel ploertendoders en twee stuks „geheime handwapenen" (wapens die er niet als zodanig uitzien). Bij de politie in Rotterdam werden binnengebracht: tien stiletto's, drie boks beugels en twaalf ploertendoders. In Utrecht zijn omstreeks tachtig stilet to s, ploertendoders en boksbeugels ge bracht. Bij de politie in 's Hertogenbosch ver voegde zich een wapenhandelaar met 38 boksbeugels, acht ploertendoders, twee stiletto s en een valmes. Particulieren voegden daaraan zes stiletto's, drie ploer tendoders, twee valmessèn en een boks beugel toe. In Amersfoort, dat de afgelopen dagen van zich deed spreken door relletjes met provo's, was de oogst een bajonet, een ploertendoder, een boksbeugel, twee sti letto's. In Haarlem zijn bij de politie in to taal 31 „verboden wapens" ingeleverd. Hierbij waren stiletto's, boksbeugels, val messen, ploertendoders en een geheim wapen (een wandelstok met een degen er in). De politie in Velsen kreeg vijftien wa pens, voor het grootste deel stiletto's. Er waren ook ouders die de wapens van hun kinderen kwamen inleveren. Diefstal archeologische voorwerpen. De rechtbank te Groningen heeft een 33- jarige tekenaar uit Groningen wegens diefstal van archeologische voorwerpen uit het biologisch-archeologisch insti tuut van de rijksuniversiteit te Gronin gen veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar Adjudant in Buitengewone dienst. Lui tenant-generaal H. P. Zielstra, voorzit ter van de verenigde chefs van staven, is benoemd tot adjudant in buiten gewone dienst van de koningin. Vijf jaar gevangenisstraf is het vonnis van de Roermondse rechtbank tegen een 54-jarige koopman uit Helden, die in de nacht van 26 op 27 september van het vo rig jaar zijn 26-jarige neef, een woonwa genbewoner uit Haelen, met een geweer- schot in de buik heeft gedood. Advertentie HET WEERBERICHT ZEGT: KOEL ZOMERWEER Linnen colberts, half gevoerd, blauw en naturel ƒ135. Shirtjacket, linnen met crochet, blauw en naturel ƒ118.- G- A. v. d. STEUR KRUISSTRAAT 7 HAARLEM telefoon 02500 - 1 07 30 Het K.N.M.I. deelt mee: In de afgelopen nacht trok een helder gebied over ons land, hetgeen een koude nacht tot gevolg had. Het vliegveld Dee- len meldde een minimumtemperatuur van slechts vier graden, terwijl op het vlieg veld Volkel de temperatuur dicht bij het aardoppervlak tot een graad daalde. Het heldere weer hield verband met 'n zwak ke rug van hoge luchtdruk, die als uitlo per kan worden beschouwd van een groot hogedrukgebied midden op de oceaan. Dit hogedrukgebied fungeert als sturend cen trum voor een depressie, die vanmorgen nabij de zuidpunt van Scandinavië lag. Tussen de depressie en het hogedrukge bied stroomt met noordwestelijke winden een nieuwe hoeveelheid koele lucht naar onze omgeving, zodat verwacht moet wor den dat de temperatuur de eerstkomende dagen aan de lage kant blijft. De polaire lucht is nu ook tot noord-Italië doorge drongen, hetgeen er met zware buien ge paard ging. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Ypenburg Vlissingen I Eelde De Bilt Twente Eindhoven 277. Brammetje moest een beetje grin- neken, toen hij na zijn uitroep „Land in zicht" alle matrozen naar boven zag kij ken. „Nee, land kun je daar niet zien" zei hij luidkeels, zodat ze hem allemaal goed konden horen, „Maar kijk eens naar die vogel. Boven het schip was een uitgeputte vo gel verschenen, die nauwelijks nog de vleugels kon bewegen. Als een steen viel de vogel naar beneden. Hijgend, met tril lende veren, zette het dier zich op een spaak neer. De matrozen begonnen weer te morren. Nog steeds hielden ze de ongelukkige Co lumbus boven water. „Let niet op die Bram Fok" riep een oproerkraaier. „Hij heeft alleen maar „land in zicht" geroepen om Columbus te redden. Er is helemaal geen land in zicht.dat zijn maar smoesjes.hij heeft jullie in de maling genomen". De woedende mannen stonden op het punt Columbus los te laten. Ademloos luis terde de ongelukkige ontdekkingsreiziger toe, toen Brammetje snel riep: „Nee, nee niet doen... laat Columbus niet vallen. Want ik wéét, wat ik zeg. Die vogel is een landvogel.die kan zover niet vliegen. Dat dier bewijst, dat we niet verder van land verwijderd zijn dan die vogel vliegen kan.en meer dan een dag varen kan dat niet zijn. Ongelovig keken ze hem allemaal aan. We hebben bijna het doel bereikt, man nen!" V7A JA, DAN WERKT V JAMMER, \K WIL 20 6RAAG1 DOE DtE PARAPLU MAAR WEER WEé/) HET IS WEER DR006 - WE WACHTEN j WERKT EEN ZONNSKLÓK AL OP DE ION A LEEN ALS DE ZON SCHIJNT? DIE HET 86ST WETEN HOE LAAT HET IK HES ZO'N HON66R Phk' 1824-B In verband met de stijging van kosten I en levensonderhoud is besloten tot verho ging van het maximale bedrag van de rijksstudietoelage van 3.400,- tot 3.850,-. Deze verhoging gaat in bij de cursus 1965- 1966. De beslissing om het maximale bedrag te verhogen houdt niet in dat op grond hiervan de voor de cursus 1964-1965 toe gekende bedragen van rijksstudietoelagen zouden kunnen worden verhoogd. De maximumtoelage zal alleen worden toegekend, wanneer is vastgesteld dat de student van zijn ouders in het geheel geen financiële steun kan verwachten en hijzelf niet over eigen inkomsten beschikt. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon licht bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. regenbui licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt wind richting temp. neerslag in mm. W 17 0 W 16 0 zw 16 0 zw 16 0 zw 18 0 w 18 0 zw 18 0 zzw 18 0 wzw 15 2 wzw 18 0 w 17 1 wzw 16 0 nw 15 w 19 0 wzw 17 0 verand. 19 n 16 0 n 17 0 no 25 0 windst. 27 0 nw 28 0 wnw 19 0 windst. 20 0,1 wnw 26 7 wnw 24 7 windst. 25 5 windst. 27 0 nw 27 7 verand. 29 19 windst. 30 0 windst. 28 0 windst. 29 0 windst. 31 0 windst. 0 w 24 0 Zaterdag 3 juli Zon op 4.25 uur, onder 21.02 uur. Maan op 9.41 uur, onder uur. Maanstanden 5 juli 20.36 uur eerste kwartier. 13 juli 18.01 uur volle maan. 21 juli 18.53 uur laatste kwartier. 28 juli 12.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 juli Hoog water 5.48 uur en 18.21 uur. Laag water 1.28 uur en 13.54 uur. Zaterdag 3 juli Hoog water 6.41 uur en 19.09 uur. Laag water 2.20 i ir en 14.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden,

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2