Westduitse studenten in actie voor beter hoger onderwijs Politieke crisis in Jemen EEG na de „fatale" nacht in Brussel op dood punt gekomen Snelle actie van De Gaulle wordt echter niet verwacht „Omar Khayam" houdt ermee op WERELDNIEUWS AUTOMONTEURS DIESELMONTEURS Van dag tot dag J Prijsstijgingen en meerjarige CAO's EEG*impasse Saigon doet beroep op VS-luchtmacht Grote drie houden vast aan vrij verkeer op Berlijn Duits officier spion Kind ontvoerd om geliefde te houden f"N VRIJDAG 2 JULI 1965 3 Universiteiten kunnen studenten niet bergen Franse collaborateur krijgt de doodstraf 1 wee VS-astronauten voor vlucht aangewezen Afscheid FA. FLINTERMAN INTERESSANT (EN GOED BETAALD) WERK VOOR MENSEN MET TECHNISCHE BELANGSTELLING NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. Van kracht Teken Niet sensationeel Politie-overval op Zuidafrikaanse krant De meerjarige C.A.O., waarvan Philips de primeur had en die dezer dagen ook genade kon vinden bij de onderhande laars in de Groot-metaal, lijkt een geheel nieuwe periode in te luiden in de loon ontwikkeling. Aan de elk jaar terugkeren de ellende van geharrewar om enkele percenten, al dan niet gedekt door pro- duktiviteitsstij ging,kan hiermee een ein de komen. Natuurlijk houden dit soort contracten voor beide partijen nogal wat risico's in. Voor de werknemers valt hierbij te denken aan onverwacht grote prijsstij gingen. Weliswaar is hiervoor een soort van zekering ingebouwd in de vorm van een clausule, waardoor aanpassing aan de kosten van levensonderhoud mogelijk is, maar in werkelijk forse prijsstijgingen is niet voorzien. Deze prijsindicering heeft bij de Philips C.A.O. al moeilijkheden gegeven. In de Stichting van de Arbeid staakten de stemmen, maar het College van Rijksbe middelaars heeft de impasse doorbroken. Hierbij heeft het College de opmerking gemaakt, dat deze goedkeuring niet auto matisch de weg heeft geopend voor goed keuring van andere meerjarige C.A.O.'s ofschoon de werknemers zonder de waar borg van de prijsindicering met langdu rige contracten niet akkoord kunnen gaan. Want een ieder weet dat aan de loon-prijsspiraal nog steeds geen einde is gekomen, terwijl de voor de deur staan de vrijere loonvorming zeker weer een ex- tr drauk zal geven op het prijspeil. De besprekingen in Brussel in E.E.G.- verband zijn vastgelopen. Waar de kwestie over gaat zou men vereenvoudigd zo kunnen stellen: als er van buiten land- bouwprodukten worden ingevoerd in de kring van E.E.G.-landen worden er (op sommige artikelen) heffingen (invoerrech ten zou men ze kunnen noemen) geheven. Van dit geld wordt weer een bijdrage ge geven op andere artikelen, die uit de kring van E.E.G.-landen worden uitge voerd. Deze pot heet het zogenaamde ega lisatiefonds en hieruit kunnen in de toe komst ook andere dingen, zoals verbete ringen voor de landbouw, worden betaald. Het beheer van het egalisatiefonds werd tot nu toe door de zes E.E.G.-landen afzon derlijk 'gevoerd, maar in Brussel heeft men nu geprobeerd tot een gemeenschap pelijk beleid te komen. Waar vooral moeilijkheden over zijn ge komen, is de vraag of er bij een gemeen schappelijk beleid door het Europese par lement deskundige controle op de fondsen en het beleid moet komen of niet. Men wil het Europese parlement de bevoegd heid geven, op een bepaald moment een of meer leden van de Brusselse E.E.G.- commissie naar huis te sturen. Nederland wenst dit bijvoorbeeld en dit heeft minis ter Luns heel duidelijk laten blijken. Frankrijk wil echter van deze controle niets weten. Het voorlopig akkoord is op 1 juli officieel afgelopen en er is nu dus eigenlijk geen regeling meer. Waarschijn lijk zal stilzwijgend worden overgegaan tot het verlengen van de oude regeling tot de bewindslieden in Brussel een nieuwe re geling hebben bereikt. Voor de Nederland se boeren zal er voorlopig in feite dus niets veranderen. lIVWIIWWWyWVWWMVMWMVMVI/WWWWWWWWWWWW WMVVIM/VVVWWWWVIAAWMMMMM/UVWUUVVWMWMJ SAIGON (AFP en Reuter) De regering van Zuid-Vietnam heeft de Amerikanen gevraagd vijf steden die reeds maanden door de Vietcong zijn ingesloten door de lucht te bevoorraden. Het zijn de steden Dalat, Phan Thiet, Nhatrang, Qoeang Ngia en Danag. Vietcongstrijders hebben donderdagavond het Amerikaanse militaire vliegveld bij Soc-Trang in de Mekongdelta met mortie ren bestookt. Een helikopter werd neerge schoten. Drie Amerikanen werden gewond Premier Wilson van Groot-Brittannië schijnt te willen proberen de regering van Noord-Vietnam toch nog te bewegen t.ot een gesprek met de Gemenebest-vre desmissie. Radio Hanoi heeft echter don derdagavond die bemiddeling bij voor baat opnieuw van de hand gewezen ge wezen. BONN Studenten van 25 universitei ten in de Westduitse Bondsrepubliek de monstreerden donderdag tegen de „on- derwijscrisis" in het land. Van Hamburg tot Göttingen en van Heidelberg tot Kiel marcheerden zij gisteren door de straten met spandoeken en leuzen. Op verzamel punten aangekomen werden zij toegespro ken door hoogleraren die zich bij de actie hadden aangesloten. In Bonn spraken de protesterende stu denten met de fractie-voorzitter van de socialisten in de Bondsdag, Fritz Erler, over de noodtoestand bij het Westduitse hoger onderwijs. Er is voor het steeds groeiende aantal studenten geen plaats meer op de collegebanken, in de labora toria, en last but not least bij de hospita's. Afgelopen winter ontstond het plan tot een landelijke actie bij het dispuut van vrouwelijke studenten „Heliand" in Frei burg in Breisgau. Het voorstel vond door het hele land snel verspreiding. De me dewerking werd verkregen van studenten verenigingen van alle richtingen „He liand" is een katholiek dispuut maar te elfder ure riep het overkoepelende or gaan van de katholieke corpora zijn le den op niet aan de demonstraties mee te doen. De regeringspartij, de C.D.U., had van het begin af wat huiverig gereageerd op de demonstratieplannen, omdat zij, vlak voor de verkiezingen, zouden neerkomen op een regelrechte critiek op het rege ringsbeleid. De door de C.D.U. genomen maatrege len voor de studenten zijn weinig doel treffend gebleken en getuigden van een weinig vooruitziende blik. Toch had kan selier Erhard in zijn regeringsverklaring gesteld dat het onderwijsprobleem het beslissende probleem van onze eeuw is, zoals het sociale vraagstuk dat in de vo rige eeuw was. De conservatieve ..Frankfurter Allge- meine Zeitung" had als een der zeer wei nigen zich durven afvragen of de corpora het recht hadden zich buiten de universi teiten om met de onderwijspolitiek bezig te houden. Bondsdagvoorzitter Gersten- maier verklaarde zich met de studenten actie solidair, mits „ze niet alleen tegen de staat gericht zou zijn, maar ook tegen de mateloze willekeur van een groot aan tal van die heren die een leerstoel bezet houden." De acties zijn niet alleen tegen de staat BONN (DPA) De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk houden vol gens een donderdag in Bonn uitgegeven gemeenschappelijke verklaring vast aan hun rechten voor het vrije verkeer naar Berlijn. Zij keren zich krachtig tegen de nieuwe maatregelen van de Oostduitse re gering die voor elk Westelijk schip dat ge bruik maakt van Oostduitse binnenwate ren een registratiesom van tweehonderd mark verlangt. De nieuwe Oostduitse bepalingen beogen de tot dusver door de scheepvaartinstan ties in Hamburg en Maagdenburg geza menlijk uitgegeven vergunningen door of ficiële Oostduitse documenten te vervan gen. In de verklaring van de drie Westelijke mogendheden wordt gezegd dat de toe gang tot Berlijn over de waterwegen een zaak is „die onder de rechten en verant woordelijkheden van de geallieerden valt, voortvloeiende uit de gezamenlijke bezet ting van Duitsland." ADEN (Reuter) De Jemenitische eerste minister Ahmed Mohammed No- man is afgetreden. Noman is in april tot eerste minister benoemd. Bij de aanvaar ding van zijn ambt had hij de voorwaar de gesteld dat een poging zou worden ge daan om door onderhandelingen een einde te maken aan de burgeroorlog in Jemen. Premier Noman verklaart in de brief, waarin hij zijn ontslag aanbiedt, onder meer: „Wij werden, bij het bepalen van het buitenlands beleid, tot onze verbazing gesteld tegenover daden en resoluties, die volledig in strijd zijn met letter en geest van de grondwet. Jemen heeft te kampen met buitenland se agressie. Ik ben, om een politiek con flict te vermijden, dat nadelig voor het nationale belang zou kunnen zijn, gedwon gen geweest het ontslag van mijn rege ring in te dienen," aldus de Jemenitische minister-president Noman. De Poolse marine beschikt nu ook over patrouilleschepen die zijn uit gerust met raketten. Een van deze schepen nam deel aan een vloot- schouw bij Gdansk. (Telefoto) of tegen de universiteit gericht. Ze zul len niet kunnen slagen als niet ook het publiek overtuigd raakt van de proble men en de eisen die aan een harmonische opleiding van de academici verbonden zijn. PARIJS (AP). Jean Barbier, die er van beschuldigd werd tijdens de Duitse bezetting talrijke Fransen gedood of ge deporteerd te hebben, is door het Hof voor Staatsveiligheid in Parijs ter dood veroordeeld. Barbie was hoofd in het gewest Gre noble van de fascistische partij van Jacques Doriot. Toen hij twee jaar gele den door enkele van zijn slachtoffers werd herkend, meldde hij zich bij de politie en verkoos de gevangenis boven de wraak die hij duchtte. HOUSTON (TEXAS) (AFP) Het cen trum voor ruimtevluchten in Texas heeft bekendgemaakt, dat de astronauten Frank Borman en James Lovell zijn aan gewezen als bemanning voor het ruimte schip Gemini-7, dat in het eerste kwar taal van 1966 een vlucht van maximaal veertien dagen zal maken. Als plaatsver vangers zijn aangewezen Edward White en Michael Collins. ike markt. Bijvoorbeeld van de Verenig- Staten; 2. is er nog een mogelijkheid om uit impasse te komen; 3. is het maar niet beter te breken dan lijmen? In dit verband is van belang het onder houd dat De Gaulle zal hebben met de Italiaanse president Sarragat bij de inwij ding van de Mont-blanc-tunnel. Dan zal blijken of er nog enige hoop is de afge broken besprekingen te hervatten. Zou dat niet het geval zijn dan verwacht men in Parijs een plechtige waarschuwing van generaal De Gaulle aan de overige leden van de gemeenschappelijke markt in zijn persconferentie eind augustus, begin sep tember. Intussen hebben de Franse boerenorga- nisaties laten weten dat zij willen vast houden aan de gemeenschappelijke markt. Zij hebben bij de minister van landbouw Pisani een spoed-audiëntie aan gevraagd. KARLSRUHE (Reuter) Een West duitse officier is gearresteerd omdat hij gedwongen gespioneerd zou hebben voor Oost-Duitsland. De officier was in München benaderd door een man die hem geld aanbood voor het smokkelen van verdovende middelen naar Parijs. Bij zijn a.ankojnst daar ont moette hij een ander die zei van de Franse veiligheidsdienst te zijn. Deze dreigde hem te zullen aangeven voor het smokkelen van verdovende middelen en dwong hem inlichtingen te geven over het Westduitse leger. Kullmann zegt de truc niet door gehad te hebben, totdat later bleek dat de „verdovende middelen" niets anders waren dan een onschuldig middel tegen hoofdpijn. LISSABON (Reuter) Een aantrekke lijk fabrieksmeisje heeft van een strand bij Lissabon een baby ontvoerd om de man die haar in de steek dreigde te la ten aan zich te binden. Geruime tijd ge leden had zij, toen de man met wie zij aanvankelijk samenwoonde een vermin derde belangstelling voor haar toonde, zwangerschap gesimuleerd. Zij bezocht hem in positiekleding en zei dat zij een kind van hem verwachtte. Later beweer de zij bevallen te zijn. Toen de man, na vergeefs aandringen hem het kind te to nen, aan haar woorden ging twijfelen, verschafte zij zich op het strand een ba by van ongeveer vier maanden. Drie da gen later kreeg de politie een inlichting van een onbekende waar het ontvoerde kind zich bevond. Het was goed verzorgd. Asiel. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de onlangs naar het Westen uitge weken Wladislaw Tykocinski, voormalig hoofd van de Poolse militaire missie in West-Berlijn, zich in de Verenigde Sta ten bevindt. Doodkist. In Valencia in Venezuela ont waakte schoenmaker Marcelino Monte- verde woensdag in een dichtgespijkerde doodkist. Hij was de dag tevoren door een hartaanval getroffen waaraan hij, naar men dacht „overleden" was. Zijn treurende familie hoorde zijn verwoede bonsen op het deksel van de kist en bevrijdde hem. Nagedachtenis. Japanners, die in de oor log als mariniers gevochten hebben, zul len acht augustus op de berg Koya de nagedachtenis eren van ongeveer 500 Australische en Nederlandse soldaten die in 1942 op het eiland Ambon sneu velden. De Japanners maakten deel uit van een eenheid, die in januari 1942 op Ambon landde. Ziekten. In het overstroomde gebied in het zuiden van Tsjechoslowakije doen zich, ondanks de getroffen voorzorgs maatregelen, gevallen van buikloop, geelzucht en paratyfus voor. Daarbij dreigt opnieuw overstromingsgevaar, nu van de rivier de Waag. De stad Zi- lina wordt ontruimd. Snelheid. De maximumsnelheid op de Noorse autowegen is verhoogd van 70 tot 80 kilometer per uur en die in de steden van 40 tot 50 kilometer per uur. Vanmorgen voor dag en dauw hebben ze hem het huis uitgedragen. Verscholen achter de vitrages, nog gehuld in duster en op blote voeten heb ik hem met een brok in mijn keel nagekeken. Tevergeefs probeerden de eerste zonnestralen wat glans over zijn eenzame wat sjofele fi guur te gieten. Het is hard om heen te gaan als je nog niet aan je pensioen toe bent. Wel kreeg hij een certificaat voor eervol ontslag uit jarenlange trouwe dienst, het was met een touwtje op zijn front bevestigd en het wapperde heen en weer in de wind.'Het was het laatste wat ik van hem zag voordat de vrachtwagen, waarin hij heel alleen in de laadbak stond, om de straathoek verdween. Hij liet een leegte achter in mijn dwaze hart dat hem, slechts node missen kan. Hoeveel ge sprekken hadden we niet samen gevoerd, want ofschoon hij uiterst zwijgzaam was gaf hij mij alle ruimte om mijn hart te luchten. Gaduldig aanhoorde hij mijn tira des over het beroerde voorjaarsweer of over de onverwacht hoge gasrekening, wat vast en zeker een vergissing moest zijn, want hij was altijd zo zuinig met zijn vlammen die zo vrolijk blauwgroen opvlamden en waarop ik zoveel culinai re scheppingen had gewrocht. Ik zie ze nog voor me, de gelardeerde hazen, de gevulde kalfsborsten, de getruffeerde kal koen met Kerstmis en de specialité de la maison, de verrukkelijke notentaart die als een zacht goudbruine, van versheid knisperende verrassing de dag vóór een belangrijk feest uit zijn binnenste te voor schijn kwam. Niet te donker, niet te licht, maar precies van passicum, als ik ten minste op tijd de wekker hoorde die als een soldaat op wacht op een keuken bord stond te wachten om het moment met luid gerinkel aan te kondigen. Och, wat heb ik vaak op hem gefoeterd als een van zijn branders weer eens verstopt was en ik met een stopnaald de gaatjes moest doorprikken. En hoe vaak heb ik zijn buik en zijn stoere poten een flinke wasbeurt gegeven en een vette lap ge haald over zijn verchroomde handvaten en de kokette sierlijst langs zijn front. We hadden het vast nog jaren best met el kaar kunnen vinden en daarom kwam het ook hard aan het bevel van hogerhand dat je te oud was voor revisie, dat je de laan uit moest om plaats te maken voor een nieuwe lichting. Ja ja, zo is het leven, de tijd van „de oudjes doen het nog best" is definitief voorbij: daar baat geen ve'r- zet tegen. Wat heb je je niet met helden moed verzet toen je je met alle kracht aan de keukenmuur vastklemde, toen de gasfitter je hartslagader wilde doorsnij den. Op dat ogenblik zag ik ook ineens dat je wel erg dicht bij je A.O.W. was gekomen, een paar forse slagen van een twen en je legde het loodje. Nu sta ik in mijn keuken, waar in al zijn steriele pracht, je opvolger staat te pronken. Het is een imponerend gezicht, een eeuwige vlam verlicht zijn geëmailleerde binnen werk, één druk op de knop en het vuur floept aan. De oven heeft een kijkglas én een thermostaat en zelfs een grill waar aan ik een vetvrij kippetje zal kunnen braden. Wat zullen we opslanken, er komt geen grammetje boter aan te pas. Toch zinken al die gaven voorlopig nog in het niet' bij mijn trouwe kameraad met zijn klompvoeten, zijn kuren, verstopte bran ders en zijn loodzware af dekplaat waarop het zo heerlijk toeven was, met de krant als er weer een nieuwe miezerige dag was aangebroken en ik alleen thuis op jouw brede schoot soulaas vond. Maar de tijd, draait verder en de gasbel in Slochteren bracht allerlei vernieuwing mee, die vóór velen een goed stuk brood, voor jou de dood betekende. Jackie Piaff Advertentie I m I 3 DEALER VOOR g 3 HAARLEM EN OMSTREKEN 5 B Zandvoortselaan 365 - Telefoon 42212 J ^DOOOOOCOOOCOCOOCOOOOOCOOOOCOOOOOOOOCOOOOOOOOCOOOCCODOO Straf. De kerk van Johannes de Doper in Formia, halverwege Rome en Napel3 is voor vier dagen gesloten als straf voor het spelen van lichte muziek tij dens een parochiefeest, ondanks het feit dat dit verboden was. Volgens aartsbisschop Gargiulo is dit een waar schuwing aan het gehele bisdom. Da muziek werd gespeeld op een feest bui ten het kerkgebouw. Waterloo. De boerderij waar keizer Na poleon de nacht voor de slag bij Wa terloo doorbracht is donderdag voor een groot deel verwoest. Een vrachtauto reed bij een uitwijkpoging tegen de ge vel. De boerderij was ingericht als mu seum. Onbewaakt. Bij de Spaanse stad Sevilla zijn een autobus en een trein in botsing gekomen op een onbewaakte overweg Er zijn tien doden en veertig gewonden Hulp. Formosa kan het voortaan zonder economische hulp van Amerika Stellen, De afgelopen zestien jaar heeft het bij na anderhalf miljard dollar ontvangen. De Amerikaanse militaire hulp wordt voortgezet. Mensenrechten. In een voorverslag van de inter-Amerikaanse commisie voor de rechten van de mens, die een onder zoek naar de toestand in de Domini caanse Republiek heeft ingesteld, wordt gezegd dat de gevangenissen in het ge bied, dat bestuurd wordt door de rege ring van nationale wederopbouw van ge neraal Imbert Barreras, overvol zijn. Beide partijen verrichten arrestaties uit wraak en rancune en mishandelen ge vangenen. Advertentie In de moderne werkplaatsen van de N.Z.H. te Haarlem, waar een vloot solide bussen wordt onderhouden, is plaats voor Jongelui met diploma lagere technische school kunnen bij gebleken geschiktheid in ons bedrijf tot monteur worden op geleid. WIJ BIEDEN VAST WERK TEGEN GOEDE BELONING GUNSTIGE TOESLAGREGELINGEN UITSTEKENDE SOCIALE VOORZIENINGEN VIJFDAAGSE WERKWEEK VRIJ VERVOER OP ALLE N.Z.H.-LIJNEN Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de afdeling Personeelszaken van ons Hoofdkantoor, Leidsevaart 396, Haarlem, tel. (02500) - 18 4 60, waar u mondeling of schriftelijk kunt solliciteren. (Van onze correspondent) BRUSSEL. In kringen van de Europese Economische Gemeenschap wordt na gekaart over de gebeurtenissen van de „fatale" nacht van woensdag op donderdag. Professor Hallstein, de voorzitter van de Europese commissie -heeft woensdagmiddag een persconferentie gehouden. Degenen die deze bijwoonden hebben zich na afloop afgevraagd, of hij niet wat al te optimistisch tegenover het mogelijke verdere verloop der gebeurtenissen staat. Hij heeft bevestigd dat de uitvoerende commissie de dossiers bestudeert en hij bleek van oordeel dat zjj wel met nieuwe voorstellen zou komen. Hallstein vermeed iedere dramatisering van de gebeurtenissen. „Ik houd niet van grote woorden", zei hij, „maar ik geloof dat men niet van een crisis in de E.E.G. moet spreken, maar van moeilijkheden die te overwinnen zijn, omdat gebleken is dat alle partijen zich moeite willen geven om tot overeenstemming te komen". Dat had men echter uit de monden van de ministers van de delegaties van de vijf landen donder dagochtend vroeg wel anders gehoord. Inmiddels bleken de berichten uit Pa rijs, met name de verklaring van de mi nister van Voorlichting Peyrefitte, een ernstiger ondertoon te hebben. Wel wéét men in Brussel zo langzamerhand, dat Frankrijks dreigen met het niet meer deelnemen aan de beraadslagingen bin nen het raam van de E.E.G., in de prak tijk altijd anders uitvalt dan aanvankelijk schijnt. Men weet beslist niet wat Parijs nu weer van plan is. Voorlopig blijven voor een aantal pro- dukten de bestaande heffingen voor het Europese egalisatie-fonds van kracht. Eerst na het einde van ieder jaar kan daarvan de balans worden opgemaakt en voor de regelingen die reeds in juni van dit jaar zijn afgelopen, geldt een stilzwij gende verlenging. Het is natuurlijk moge lijk dat Frankrijk ze opzegt, maar het lijkt onwaarschijnlijk, omdat het tot nu toe meer heeft ontvangen uit dat fonds, dan dat het erin heeft gestort. Meer zorg heeft men in Brqssel over de omstandigheid, dat de regelingen met de betrekking tot de tot, standkoming van een gemeenschappelijke markt voor groenten en fruit, meel, suiker, oliehou dende zaden, tabak en sierteeltprodukten waarvoor voorstellen door de Europe se commissie waren gedaan moeten blijven liggen, zolang Frankrijk niet deel neemt aan het overleg. Het ligt voor de hand dat de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fanfa- ni, thans voorzitter van de ministerraad, en mogelijk ook professor Hallstein, zul len trachten generaal De Gaulle te bena deren om hem te overtuigen van de noodzaak het Europese gesprek in Brus sel te hervatten. Maar men kent zijn plannen niet. Wellicht wil hij eerst weer een persconferentie houden. In ieder geval is het nog niet zo dat men er rekening mee houdt, dat in de Blijde Inkomst.laan, waar de betonnen paleizen van de E.E.G.-ccmmissie steeds worden uitgebreid, binnen afzienbare tijd het gras tussen de stenen zal groeien en roes tende bouwkranen hun magere armen in de lucht zullen steken. Toch zou het mis schien goed zijn wanneer het recente Franse besluit in de E.E.G als een voor lopig en tijdelijk teken aan de wand zou worden beschouwd. Waarom zou de ge meenschap niet overwegen of zij zich an ders zou moeten oriënteren, of een ge meenschap zonder Frankrijk en met an dere landen mogelijk zou zijn? Of de E.E.G. inderdaad een instrument is, waarmee men in het huidige Europa met zijn niet altijd voor honderd percent democratische doelstellingen kan werken? Het zijn allemaal vragen die gesteld kun nen worden, evenals de vraag of minis ter ,->paak niet gelijk had, toen hij vroeg of men niet beter eerst het Europese parlement via rechtstreekse verkiezingen zou kunnen samenstellen voor men over een uitbreiding der bevoegdheden ging sprekgn. De E.E.G. is op een. dood punt aangekomen. Onze correspondent in Parijs tekent hierbij aan dat de eerstvolgende dagen waarschijnlijk nog niets sensationeels zul len opleveren. De Gaulle zal zich over drie dingen willen beraden: 1. is de mislukking te wijten aan ma noeuvres van buiten de gemeenschappe- (Van onze correspondent) LONDEN Het Londense reisbureau, Omar Khayam Tours" dat meer dan 1 miljoen schuld heeft, heeft onverwacht zijn faillissement aangevraagd. De direc teur van de firma, de restaurateur Nicho las Tarajan, beloofde dat de vakantie van sommige toeristen, die voor Cairo hadden geboekt, zal doorgaan. In een verklaring heeft de heer Tarajan de Verenigde Arabische Republiek de schuld van zijn moeilijkheden gegeven. Die zijn veroorzaakt door een voortduren de verandering van de gemaakte afspra ken. Een andere directeur zei, dat ieder een, die de volle prijs van een vakantie heeft betaald, als crediteur zal worden be schouwd. „Omar Khayam" had speciale vluchten naar Egypte via Parijs aangeboden voor 250.Het tarief van de gewone lijn diensten was 700.De reizen zijn be gin deze week door het officiële Egypti sche reisbureau overgenomen. JOHANNESBURG (AP) Zes gewa pende Zuidafrikaanse politiemannen vie len donderdag de gebouwen van de op positiekrant, de „Ran Daly Mail", in Johannesburg binnen. Ze namen kopij in beslag. In dit blad is een serie artikelen van de vrijgelaten politieke gevangene Harold Stracham opgenomen, waarin de toestanden in de Zuidafrikaanse gevange nissen aan de kaak worden gesteld. Strachan werd vorige maand vrijgela ten na drie jaar gevangenisstraf uitgeze ten te hebben voor „samenzwering". In zijn artikelen maakte hij melding van wreedheid tegen blanken en Afrika nen in de gevangenis, waarin hij gezeten heeft. Strachan was vroeger lector in de kunstgeschiedenis aan de universiteit van Johannesburg. 1 c i

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3